Elgin County Kennel Club
Sunday, August 28, 2022



Related Results


Results courtesy of:


-- Diane Bell --
Multi BIS RBIS BISS GCHG LionKing Blaze of Glory
"Blaze"
Owners: Nathalie Lachance, Thomas Curley, Gilles Chaloux, Michel Chaloux & Robert Denis
Breeder: Nathalie Lachance
Presented by Thomas Curley


Best In Show
Judge: Wendy Paquette
Pekingese  
GChG Lionking Blaze Of Glory
Points: 222 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Wendy Paquette
Poodle (Standard)  
GChB Classique Ivy Lane Moonstruck
Points: 189
Best Puppy In Show
Judge: Wendy Paquette
Boxer  
Ch Moonlight N Ravencrest UAintSeenNothinYet CinnRhee








Group 1 - Wendy Maisey Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Captiva Chamberlayne MrBigStuf
  Setter (Irish)   29
Group 2nd   
GCh Nanjay's Altitude
  Spaniel (English Springer)   28
Group 3rd   
Ch Clos Erasmus Doctor House
  Setter (English)   27
Group 4th   
GChEx Danrich On D'Run To Maktawae
  Retriever (Labrador)   25
BPIG    Nonnies Steadfast Matilda   Spaniel (English Cocker)   N/A
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dolce Vita Montefalco at Oryxes

Best Puppy In Breed
Dolce Vita Montefalco at Oryxes


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dolce Vita Montefalco at Oryxes

Senior Puppy Dog Class
1st Dolce Vita Montefalco at Oryxes


Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Brackenmoor Royal Finest



Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Fogelhund's Miss Demeanor



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Fogelhund's Miss Demeanor

12-18 Month Bitch Class
1st Fogelhund's Miss Demeanor

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Captivate Sugar Hi From Too Much Pie

Best Of Opposite Sex
Grayvalley's Harley Quinn Romance


Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 5 pts (0-1-2-3)
GChEx Danrich On D'Run To Maktawae

Best Of Opposite Sex
Castilleja's Hot & Spicy At Saugeen

Select Dog
Ch Fullcount's Touch 'Em All Joe

Select Bitch
GCh Staghorns Rogue Star



Winners Bitch: (0-1-2-3)
Castilleja's Hot & Spicy At Saugeen

12-18 Month Bitch Class
1st Castilleja's Hot & Spicy At Saugeen

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Oryxes Heart And Soul For Glenmave

Best Of Opposite Sex
Oryxes Redsquirl On Coppercoin

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Oryxes Heart And Soul For Glenmave

Best Puppy In Breed
Oryxes Heart And Soul For Glenmave


Winners Dog: (2-2-0-0)
Oryxes Heart And Soul For Glenmave

Reserve Winners Dog
Oryxes Thick As Thieves

Junior Puppy Dog Class
1st Oryxes Heart And Soul For Glenmave

Canadian Bred Dog Class
1st Oryxes Thick As Thieves


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Oryxes Redsquirl On Coppercoin

Reserve Winners Bitch
Dunfield's Spirit Fox

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Oryxes Redsquirl On Coppercoin
2nd Dunfield's Spirit Fox

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Clos Erasmus Doctor House

Best Puppy In Breed
Wyldewood's Waiting On The Rain


Winners Dog: (1-0-1-0)
Wyldewood's Waiting On The Rain

Junior Puppy Dog Class
1st Wyldewood's Waiting On The Rain


Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Caniscaeli Sundown



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Caniscaeli Sundown

Open Bitch Class
1st Caniscaeli Sundown

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Captiva Chamberlayne MrBigStuf



Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nonnies MacIntosh Toffee

Best Puppy In Breed
Nonnies MacIntosh Toffee



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nonnies MacIntosh Toffee

Junior Puppy Bitch Class
1st Nonnies MacIntosh Toffee

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Nonnies Steadfast Matilda

Best Of Opposite Sex
Nonnies Jesselles Southern Gentleman

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Nonnies Steadfast Matilda

Best Puppy In Breed
Nonnies Steadfast Matilda


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Nonnies Steadfast Matilda

Senior Puppy Bitch Class
1st Nonnies Steadfast Matilda

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Nanjay's Altitude



Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Opus One Vivace Varazs



Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Breica's The Greatest Showman At Silvastorm

Best Of Opposite Sex
Breica's Poca Loca

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Breica's The Greatest Showman At Silvastorm

Best Puppy In Breed
Breica's The Greatest Showman At Silvastorm

Select Dog
Ch Wynder's It's In The Cards


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Breica's Poca Loca

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Breica's Poca Loca





Group 2 - Richard Lopaschuk Top Dog
Points
Group 1st   
GCh McCartney's Pamz Playgirl
  Whippet   36
Group 2nd   
GCh Starkeeper Aoibheann Ailis
  Irish Wolfhound   32
Group 3rd   
GCh Akissla Z'Bee's The Great Escape To Terrapin
  Saluki   16
Group 4th   
GCh Zen's Grab Your Gear
  Basset Hound   15
BPIG    Antrim's Starkeeper Vimy Ridge   Irish Wolfhound   N/A
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GChG Zen's Grab Your Gear

Best Of Opposite Sex
Pennies Sophie Lansor

Best Puppy In Breed
Shay's Country Friends In Low Places

Select Dog
Ch Lake & Shield's Wonder Strijder



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Pennies Sophie Lansor

Reserve Winners Bitch
Shay's Country Friends In Low Places

Senior Puppy Bitch Class
1st Shay's Country Friends In Low Places

Open Bitch Class
1st Pennies Sophie Lansor

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Foxtail's Race To The Finish



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 3 pts (0-0-1-3)
Ch Abdeka's Bayaway Glendronach

Best Of Opposite Sex
Ch Abdeka's Bayaway Glenisla

Select Bitch
Ch Abdeka's Bayaway Glenmorangie



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChS Virgo Southern Comfort


Winners Dog: (1-0-1-0)
Doxieluv Rocket Man

12-18 Month Dog Class
1st Doxieluv Rocket Man


Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Freestyle's Passionate Kisses With Hunu MW


Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Endachs Butter Tart



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Chilcotin's Silver Cloud



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Antonius Vertragus Sage-Bacchante

Best Puppy In Breed
Antonius Vertragus Sage-Bacchante



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Antonius Vertragus Sage-Bacchante

Junior Puppy Bitch Class
1st Antonius Vertragus Sage-Bacchante

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Akissla Z'Bee's The Great Escape To Terrapin



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
GChB McCartney's Pamz Playgirl

Best Of Opposite Sex
Ch Karasar's A Dragon's Song

Best Puppy In Breed
Ch Freckashpeng The Story Begins

Select Dog
Ch Freckashpeng The Story Begins

Select Bitch
GChB McCartney's Wild Soul







Group 3 - John Rowton Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Ice Gangsta's Arrow Of Thunder
  Alaskan Malamute   48
Group 2nd   
Midnightsolo Infinite Harmony
  Black Russian Terrier   47
Group 3rd   
GCh Liberator's Unfinished Business
  Doberman Pinscher   42
Group 4th    Nikolodeon-Kellerdns Lookin Back Into The Future   Great Dane   34
BPIG   
Ch Moonlight N Ravencrest UAintSeenNothinYet CinnRhee
  Boxer   N/A
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder



Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 4 pts (3-1-0-1)
Midnightsolo Infinite Harmony

Best Of Opposite Sex
Olimpiada Iz Zvesdnoy Gavani

Best Of Winners: (3-1-0-1)
Midnightsolo Infinite Harmony

Best Puppy In Breed
Midnightsolo Past N Present

Select Bitch
GCh Midnightsolo Hanani Bat Haviva


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Olimpiada Iz Zvesdnoy Gavani

Open Bitch Class
1st Olimpiada Iz Zvesdnoy Gavani

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Majestic Promises In The Dark



Judge: John Rowton

Best Of Breed: 7 pts (1-2-3-2)
GCh Liberator's Unfinished Business

Best Of Opposite Sex
Ch ConnQuest Runnin' With The Devil

Best Of Winners: (1-2-3-2)
Goldgrove Autumn Winds Dream On

Select Dog
Ch Monarchs Authentic

Select Bitch
GCh Arkets Whistle Britches


Winners Dog: (1-2-3-2)
A-List Endless Journey

Open Dog Class
1st A-List Endless Journey


Winners Bitch: (1-2-3-2)
Goldgrove Autumn Winds Dream On

Reserve Winners Bitch
Arket's Wildfire Jersey

12-18 Month Bitch Class
1st Goldgrove Autumn Winds Dream On

Open Bitch Class
1st Arket's Wildfire Jersey

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Hazelwood's Legacy Of Daisy

Best Of Opposite Sex
Amedeo Del Fracasso


Winners Dog: (1-0-0-1)
Amedeo Del Fracasso

Open Dog Class
1st Amedeo Del Fracasso


Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dreampools Lightning Strikes



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dreampools Lightning Strikes

Open Bitch Class
1st Dreampools Lightning Strikes

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Del Sur's Northern Mystic At Skipnstone

Best Of Opposite Sex
Belouro's Lucia



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Belouro's Lucia

Reserve Winners Bitch
Skipnstone's That's How She Glows

12-18 Month Bitch Class
1st Skipnstone's That's How She Glows

Open Bitch Class
1st Belouro's Lucia

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Peppermill Dashing Thru The Snow

Best Of Opposite Sex
Ch Vicroot Britney (Jade)

Best Puppy In Breed
Vicroot Criskystar



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Vicroot Imperatrix Bridget

Reserve Winners Bitch
Aloha Gloria Leones

Junior Puppy Bitch Class
1st Vicroot Criskystar

12-18 Month Bitch Class
1st Aloha Gloria Leones

Canadian Bred Bitch Class
1st Vicroot Imperatrix Bridget

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Snowborn's Scarlet Letter

Best Of Opposite Sex
Snowborn's The Buck Stops Here

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Snowborn's Scarlet Letter


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Snowborn's Scarlet Letter

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Snowborn's Scarlet Letter





Group 4 - Wendy Maisey Top Dog
Points
Group 1st   Ch Northcote's Indeed   Lakeland Terrier   5
Group 2nd   
GCh Foxheart's I'm Not For Everyone
  Fox Terrier (Wire)   4
Group 3rd   
GChB Benchmark's Best Kept Man
  Border Terrier   3
Group 4th   
Ch Thunderally's Shining Starr
  Bull Terrier (Miniature)   2
BPIG         N/A
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Benchmark's Best Kept Man



Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Thunderally's Shining Starr



Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Equinox N Jazz Yaketyyak Don't Talk Back

Best Of Opposite Sex
Equinox N Jazz Ceilidh

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Equinox N Jazz Yaketyyak Don't Talk Back


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Equinox N Jazz Ceilidh

Open Bitch Class
1st Equinox N Jazz Ceilidh

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart's I'm Not For Everyone



Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Northcote's Indeed







Group 5 - Wendy Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Lionking Blaze Of Glory
  Pekingese   32
Group 2nd   
Ch Deebet's Time To Bloom
  Toy Manchester Terrier   29
Group 3rd   
GChS CurlyQ's Firehouse Inferno
  Pug   28
Group 4th   
GChB Shirmont Custom Built
  Cavalier King Charles Spaniel   21
BPIG    Oz's Maximum Lift   Yorkshire Terrier   N/A
Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Shirmont Custom Built

Select Dog
Ch Ruler's Renaissance Man At Rowantree



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fiery Fame Vow Of Love



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Willowgates Queen Of Hearts

Best Puppy In Breed
Ch Willowgates Queen Of Hearts



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Willowgates Whole Lotta Love

Reserve Winners Bitch
Delsols Candle In The Wind

Junior Puppy Bitch Class
1st Willowgates Whole Lotta Love

Canadian Bred Bitch Class
1st Delsols Embrace The Future

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Delsols Candle In The Wind

Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Esken'Dereya Of Ojibway



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Lionheart Mi Supa Monsuta

Best Of Opposite Sex
Njoy's Meso

Best Puppy In Breed
Njoy's Meso



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Njoy's Meso

Reserve Winners Bitch
Njoy's Omi

Junior Puppy Bitch Class
1st Njoy's Meso
2nd Njoy's Omi

12-18 Month Bitch Class
1st First Caramel Lady Njoy Goscinska Przystan

Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Southcreek's Toast Of The Town

Best Of Opposite Sex
Cornsilk Alias



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Cornsilk Alias

Open Bitch Class
1st Cornsilk Alias

Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChG Lionking Blaze Of Glory

Best Of Opposite Sex
Loyalguard Lights The Way Home

Best Puppy In Breed
Loyalguard Lights The Way Home



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Loyalguard Lights The Way Home

Reserve Winners Bitch
PekeEasy Anarra Astralla

Junior Puppy Bitch Class
1st Loyalguard Lights The Way Home

Open Bitch Class
1st PekeEasy Anarra Astralla

Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 6 pts (2-3-2-0)
GChS CurlyQ's Firehouse Inferno

Best Of Opposite Sex
Broughcastl Bubblicious

Best Of Winners: (2-3-2-0)
Broughcastl Bubblicious

Select Dog
GChB Siosalach's Hammin It Up


Winners Dog: (2-3-2-0)
Wincastle Muscari

Reserve Winners Dog
Jimary Belaire Take The Last Train

12-18 Month Dog Class
1st Jimary Belaire Take The Last Train

Open Dog Class
1st Wincastle Muscari

Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Artemus Voila Violetta

Best Of Opposite Sex
Annevan Sparkler

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Artemus Voila Violetta


Winners Dog: (1-2-0-0)
Annevan Sparkler

Open Dog Class
1st Annevan Sparkler


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Artemus Voila Violetta

Reserve Winners Bitch
Annevan Grizabella Of Lore

Canadian Bred Bitch Class
1st Annevan Grizabella Of Lore

Open Bitch Class
1st Artemus Voila Violetta

Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Deebet's Time To Bloom



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ch Oz's Run Run Runaway

Best Of Opposite Sex
Oz's Maximum Lift

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Oz's Final Curtain

Best Puppy In Breed
Oz's Maximum Lift


Winners Dog: (2-2-1-0)
Oz's Final Curtain

Reserve Winners Dog
Oz's Pure Inzanity

12-18 Month Dog Class
1st Oz's Pure Inzanity

Open Dog Class
1st Oz's Final Curtain


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Oz's Maximum Lift

Reserve Winners Bitch
Oz's All Dressed Up

Junior Puppy Bitch Class
1st Oz's Maximum Lift

Canadian Bred Bitch Class
1st Oz's All Dressed Up





Group 6 - John Rowton Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Classique Ivy Lane Moonstruck
  Poodle (Standard)   30
Group 2nd   
GChB PaisleyPella Miracle Mack
  Dalmatian   26
Group 3rd   
Ch Stormin Foxmoor Petite Cherie Cashing In My Bonds
  French Bulldog   23
Group 4th   
Ch Caballo Negro Inya's Rainbow
  Xoloitzcuintli (Standard)   20
BPIG   
Ch Stormin Foxmoor Petite Cherie Cashing In My Bonds
  French Bulldog   N/A
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Soyeux Rever De Paris

Best Puppy In Breed
Soyeux Rever De Paris



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Soyeux Rever De Paris

Senior Puppy Bitch Class
1st Soyeux Rever De Paris

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Cherokee Legend Hildegarde

Best Puppy In Breed
Bulldacious Lust For Life



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Bulldacious Lust For Life

Reserve Winners Bitch
Cherokee Legend Orchid

Senior Puppy Bitch Class
1st Bulldacious Lust For Life

Open Bitch Class
1st Cherokee Legend Orchid

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Tzowen Queen Of Hearts

Best Of Opposite Sex
Ch Periwrinkles Rackin ‘Em Up Nixon WrinkleRanch

Best Puppy In Breed
Periwrinkles After Eight



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Periwrinkles After Eight

Reserve Winners Bitch
TaipanPalace N Gumby's Its All About The B

Junior Puppy Bitch Class
1st TaipanPalace N Gumby's Its All About The B

Canadian Bred Bitch Class
1st Periwrinkles Girl on Fire at Wrinkle Ranch

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Periwrinkles After Eight

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChB PaisleyPella Miracle Mack

Best Of Opposite Sex
Ch PaisleyPella Oh What A Save

Select Dog
GChEx PaisleyPella A Boy And His Dog



Judge: John Rowton

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Keepsake The Rhythm Is A Ride


Winners Dog: (3-0-0-0)
Keepsake The Rhythm Is A Ride

Reserve Winners Dog
Keepurr Of The Stars

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Keepurr Of The Stars

Open Dog Class
1st Keepsake The Rhythm Is A Ride
2nd Purrkees How'd You Like Me Now


Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mandolin Rain Enchanted At Idecleir

Best Puppy In Breed
Mandolin Rain Enchanted At Idecleir



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mandolin Rain Enchanted At Idecleir

Junior Puppy Bitch Class
1st Mandolin Rain Enchanted At Idecleir

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Sanvars Enchantress Of Tiva

Best Of Opposite Sex
Orange Soleil Ezy Rider

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Bibelot When Sparks Fly At Madela

Best Puppy In Breed
Ch Sanvars Enchantress Of Tiva


Winners Dog: (1-2-0-1)
Orange Soleil Ezy Rider

12-18 Month Dog Class
1st Orange Soleil Ezy Rider


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Bibelot When Sparks Fly At Madela

Reserve Winners Bitch
Shivons Sparkling Topaz

Senior Puppy Bitch Class
1st Bibelot When Sparks Fly At Madela

12-18 Month Bitch Class
1st Shivons Sparkling Topaz

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChG Classique Ivy Lane Moonstruck

Best Of Opposite Sex
Ch Mazinblue Bala Brasileira

Best Of Winners: (1-1-1-1)
River Run's The Story Begins At Ying


Winners Dog: (1-1-1-1)
Diloknest Kader

12-18 Month Dog Class
1st Diloknest Kader


Winners Bitch: (1-1-1-1)
River Run's The Story Begins At Ying

12-18 Month Bitch Class
1st River Run's The Story Begins At Ying

Judge: John Rowton

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Hibiscus Chisana Takaramono

Best Of Opposite Sex
GChS Wolfriver's Taiho Koki



Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Shente's Turn Back Time With Schutzu

Best Puppy In Breed
Ch Shente's Turn Back Time With Schutzu



Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Caballo Negro Inya's Rainbow





Group 7 - Richard Lopaschuk Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Runway Watters Was Born To Fly
  Australian Shepherd   36
Group 2nd   
GCh Stonecroft's Sea Scape
  Welsh Corgi (Pembroke)   28
Group 3rd   
GCh Uretopia's Its Gonna Get Loud
  Australian Cattle Dog   26
Group 4th    Glasgowhill's Written In The Stars   Collie (Rough)   25
BPIG    Glasgowhill's Written In The Stars   Collie (Rough)   N/A
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Uretopia's Its Gonna Get Loud



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 7 pts (0-0-4-4)
GCh Runway Watters Was Born To Fly

Best Of Opposite Sex
Beachbum's Sunkissed

Best Puppy In Breed
Beachbum's Sunkissed

Select Dog
GCh Legacy's Callibreeze Next Spark

Select Bitch
Ch Callibreeze Sealed With A Kiss



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Sheiling Sentry Spirit At Auldscotia

Best Of Opposite Sex
Auldscotia Forever Inbrewgenes



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 4 pts (3-0-0-2)
Bellaclan Sunset Playboy

Best Of Opposite Sex
Ch Asset's Never Say Never

Select Bitch
Bellaclan Step Aside Boys


Winners Dog: (3-0-0-2)
Bellaclan Sunset Playboy

Reserve Winners Dog
Bellaclan Magic Mike XXL

12-18 Month Dog Class
1st Bellaclan Sunset Playboy

Open Dog Class
1st Bellaclan Magic Mike XXL
2nd Asset's Second Chance


Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
Glasgowhill's Written In The Stars

Best Of Opposite Sex
Glasgowhill's Maybe It Was Karma

Best Of Winners: (3-2-1-0)
Glasgowhill's Written In The Stars

Best Puppy In Breed
Glasgowhill's Written In The Stars

Select Dog
Decor's Here Comes The Son


Winners Bitch: (3-2-1-0)
Glasgowhill's Maybe It Was Karma

Reserve Winners Bitch
Glasgowhill's Party In The USA

Junior Puppy Bitch Class
1st Glasgowhill's Maybe It Was Karma

Senior Puppy Bitch Class
1st Glasgowhill's Party In The USA

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Hybris N MacLands Gonna Make My Noise

Best Of Opposite Sex
Ch Keecams Follow Me To Macland

Best Puppy In Breed
Hybris N MacLands Gonna Make My Noise


Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
The Next Generation Of Herdabout

Best Of Opposite Sex
Kecskeri Gyongye Harlee

Best Of Winners: (1-1-0-0)
The Next Generation Of Herdabout


Winners Dog: (1-1-0-0)
The Next Generation Of Herdabout

12-18 Month Dog Class
1st The Next Generation Of Herdabout


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kecskeri Gyongye Harlee

Open Bitch Class
1st Kecskeri Gyongye Harlee

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 8 pts (3-4-1-1)
Ch Legends And Dreams Untamed Spirit

Best Of Opposite Sex
Fabina's Limitless Possibilities

Best Of Winners: (3-4-1-1)
Fabina's Limitless Possibilities

Best Puppy In Breed
Ch Legends And Dreams Untamed Spirit

Select Bitch
Ch Mylestone's Queen Of Avalon


Winners Dog: (3-4-1-1)
Cermel I'm The One Gardengate

Reserve Winners Dog
Brantstars Fashion Burberry

Senior Puppy Dog Class
1st Brantstars Fashion Burberry

12-18 Month Dog Class
1st Gardengate Cermel Who's My Daddy Of Lore

Canadian Bred Dog Class
1st Cermel I'm The One Gardengate


Winners Bitch: (3-4-1-1)
Fabina's Limitless Possibilities

Reserve Winners Bitch
Brantstars Fashion Runway

Senior Puppy Bitch Class
1st Brantstars Fashion Runway

Canadian Bred Bitch Class
1st Cline Ridge Precious Ruby

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fabina's Limitless Possibilities

Open Bitch Class
1st Highledge Valkyrie

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Stonecroft's Sea Scape

Best Puppy In Breed
Classics Kenya Be Cute



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Classics Kenya Be Cute

Junior Puppy Bitch Class
1st Classics Kenya Be Cute

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By