GCH Telford's Pump Up The Volume
Beagle
(Click on breed to view standings)

Call Name: MARS - (Female)
Owner: SUZANNE TELFORD
Breeder: SUZANNE TELFORD
Conformation Handler: SUZANNE TELFORD
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 22 22 17 16 16
All Breed Ranking: 149 145 135 131 131

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 7 9 9 6   0 0 0 0 2   675
Win Record - 2019
Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 11 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Arthur Fry 4 (1-3-0-1)
Sunday Best Of Breed   Hans van den Berg 4 (1-3-0-1)
Saturday Best Of Breed   Eric Liebes 4 (1-3-0-1)
Friday Best Of Breed   Kathrine Grant 3 (1-2-0-1)

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 27 to September 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Mel Saranchuk 7
  Group 3rd   Lynda Saranchuk 10
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
Saturday Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
  Group 4th   Joy Hodgkinson 9
  Best Of Breed   John Hodgkinson 0
Friday Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Best Of Breed   Susan Quesnel 0
  Group 2nd   Cheryl Paterson 15
  Group 2nd   Susan Quesnel 15

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 13 to September 16, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Grant Townsend 0
Sunday Best Of Breed   Judy McVeigh 0
Saturday Best Of Breed   Murrel Purkhiser 0
Friday Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 0

Show Date
Beagle Club of Western Canada August 31 to August 31, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Rita Walker 4

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club August 30 to September 02, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Corinne Walker N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Mike Jackman N/A
Friday Group 1st   Pamela Bruce 15
  Best Of Breed   Pamela Bruce 4 (0-0-2-3)

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Raymundo Lo 3 (0-0-2-2)
  Group 4th   Raymundo Lo 28
Sunday Best Of Breed   Betty-Anne Stenmark 2 (0-0-2-1)
Saturday Select Bitch   Patricia Nemirovsky de Alsina N/A
Friday Best Of Breed   Carlos Quinones 3 (0-0-2-2)

Show Date
Alberta Sporting Hound Association August 02 to August 02, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Judith Newton (Dr) 4

Show Date
Kawartha Kennel Club July 06 to July 07, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Group 4th   Joe Lobb 19
  Group 4th   Janet Lobb 20

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 04 to July 05, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Mike Jackman 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Anna Hewson 0
Sunday Best Of Breed   Barbara Heal 0
Saturday Best Of Breed   Barbara Arndt 0
  Group 3rd   Barbara Arndt 34
Friday Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 0

Show Date
Societe Canine de Thetford May 25 to May 26, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Group 3rd   Linda Kraft 13
  Group 2nd   Jocelyne Gagne 14
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
Saturday Best Of Breed   Doris Willis 0
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Group 3rd   Doris Willis 10
  Group 2nd   Rick Fehler 12

Show Date
Ottawa Kennel Club May 24 to May 26, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Mel Saranchuk 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Lynda Saranchuk 24
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 1 (0-0-1-1)

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Jocelyne Gagne 101 (0-0-0-1)
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Group 1st   Jocelyne Gagne 16
  Best Of Breed   Terry Gains 0
  Group 3rd   Terry Gains 9
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Group 4th   Grant Townsend 12
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Group 3rd   Carmen Haller 15
Saturday Group 1st   Honey Glendinning 17
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Group 3rd   Michelle Scott 15
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 10 to May 13, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Avery Gaudin 1 (0-0-0-2)
  Group 1st   Avery Gaudin 20
Sunday Best Of Breed   Doug Gaudin 1 (0-0-0-2)
Saturday Best Of Breed   Joe Lobb 2 (0-0-0-3)
  Group 1st   Joe Lobb 32
Friday Group 1st   Janet Lobb 26
  Best Of Breed   Janet Lobb 2 (0-0-0-3)

Show Date
Lakes District Kennel Club May 03 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Group 1st   Tempest Deptuch 14
  Group 2nd   Yvonne Savard 10
Saturday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Group 2nd   Mark Houston-McMillan 10
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Group 2nd   Kathrine Grant 11
Friday Group 3rd   Sharon Derrick 7
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 5 (0-2-1-3)
  Group 2nd   Jocelyne Gagne 51
Saturday Best Of Breed   Robert Dawson 5 (0-2-1-3)
  Group 3rd   Robert Dawson 41
Friday Best Of Opposite Sex   Donnelle Richards N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judi Elford 2 (0-2-0-1)
Saturday Best Of Breed   Darle Heck 2 (0-2-0-1)
Friday Select Bitch   Sandra Anderson N/A

Show Date
Alberta Kennel Club January 25 to January 27, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Nancy Popovich 5

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 8 24 24 24 N/A
Group Ranking: 131 442 433 423 N/A
All Breed Ranking: 1087 3395 3274 3162 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 1 1   0 0 0 0 0   75
Win Record - 2018
Show Date
Red Deer & District Kennel Club December 07 to December 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 6 (1-3-2-1)
  Group 3rd   Lucie Paradis (Dr) 38
  Best Puppy In Breed   Lucie Paradis (Dr) N/A
Saturday Best Brace In Group   Gael Morison N/A
  BPIG   Gael Morison N/A
  Best Puppy In Breed   Gael Morison N/A
  Best Of Opposite Sex   Gael Morison N/A
Friday Best Of Breed   Nikki Riggsbee 3 (2-2-0-0)
  BPIG   Nikki Riggsbee N/A
  Best Puppy In Breed   Nikki Riggsbee N/A
  Group 2nd   Nikki Riggsbee 29
  Best Of Winners   Nikki Riggsbee (2-2-0-0)
  Winners Bitch   Nikki Riggsbee (2-2-0-0)

Show Date
Battle River Canine Association October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Winners   Ekarat Sangkunakup (1-3-0-1)
  Winners Bitch   Ekarat Sangkunakup (1-3-0-1)
  Best Puppy In Breed   Ekarat Sangkunakup N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Ted Fahlgren N/A
  Winners Bitch   Ted Fahlgren (1-3-0-1)
Friday Reserve Winners Bitch   James Frederiksen N/A

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 07 to September 10, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   James Reynolds N/A
  Best Of Breed   James Reynolds 0
  Winners Bitch   James Reynolds N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Lynda Saranchuk N/A
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Winners Bitch   Lynda Saranchuk N/A
  BPIG   Lynda Saranchuk N/A
Friday Group 4th   Mel Saranchuk 8
  Best Puppy In Breed   Mel Saranchuk N/A
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Winners Bitch   Mel Saranchuk N/A
  BPIG   Mel Saranchuk N/A

Show Date
Alberta Kennel Club August 03 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Baby Puppy In Group   Rafael de Santiago N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Robert Hutton N/A
Friday Best Baby Puppy In Group   Gloria Geringer N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By