Red Deer & District Kennel Club
Sunday, October 13, 2019



Related Results


Results courtesy of:


-- Terrina Maciborski --
Ghostpine Staffordshire Terriers
Breeder/Owner/Handler: Terrina Maciborski
www.facebook.com/GhostPine-Staffordshire-Bull-Terriers


Best In Show
Judge: Arthur Fry
Setter (English)  
GCh Sevenoaks Earth Wind And Rain
Points: 379 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Arthur Fry
Alaskan Malamute  
Ch Mytuk's The Main Event
Points: 322
Best Puppy In Show
Judge: Arthur Fry
Old English Sheepdog   Wysilot's Rock Of The Ages At Silverspar
Best Baby Puppy In Show
Judge: Arthur Fry
Havanese  
Angelheart'n'Chickadee Here Comes The Boom
Best Veteran In Show
Judge: Arthur Fry
Boxer  Ch Hookdon Nick Danger








Group 1 - Eric Liebes Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sevenoaks Earth Wind And Rain
  Setter (English)   56
Group 2nd   GCh Windwood Celestial Starlight   Setter (Irish)   55
Group 3rd   
Ch Peregrine's Semper Fidelis
  Pointer (German Short-Haired)   52
Group 4th   
GCh Stonepeake Dirty Tommie
  Retriever (Chesapeake Bay)   46
BPIG   
Eirene's Chase N Chicks
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    DuValin Jersey Boy   Griffon (Wire-Haired Pointing)   0
Best Veteran In Group   
GCh Koping Happily Ever After
  Weimaraner   0
Judge: Eric Liebes

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Wulymut's Noodle

Best Of Opposite Sex
Wulymut's Oh Henry

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Wulymut's Noodle


Winners Dog: (1-1-0-0)
Wulymut's Oh Henry


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Wulymut's Noodle





Judge: Eric Liebes

Best Of Breed: 5 pts (1-1-3-1)
Ch Peregrine's Semper Fidelis

Best Of Opposite Sex
Ch Whisperfield Pipedream Taliskr

Best Of Winners: (1-1-3-1)
Lahrheim's Just Do It

Best Puppy In Breed
Ch Whisperfield Pipedream Taliskr

Select Dog
Ch Grassridge Applied Force


Winners Dog: (1-1-3-1)
Lahrheim's Super Hornet


Winners Bitch: (1-1-3-1)
Lahrheim's Just Do It

Judge: Eric Liebes

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stonepeake Dirty Tommie



Judge: Eric Liebes

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Birdztheword Too Humble To Brag

Best Of Opposite Sex
Inglis Chanda's Magical Light

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Inglis Shoot For The Stars

Best Puppy In Breed
Inglis Shoot For The Stars


Winners Dog: (1-3-1-0)
Inglis Shoot For The Stars


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Inglis Chanda's Magical Light

Reserve Winners Bitch
Itzawhat Birds Of A Feather

Judge: Eric Liebes

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GCh Verdoro's Saving Silverman

Best Of Opposite Sex
Ch Summits Golden Slam Princess

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Taffy's Tynehead Storm Of Bruin

Best Puppy In Breed
Ch Eirene's Chase N Chicks

Select Dog
Ch Eirene's Chase N Chicks


Winners Dog: (1-3-2-1)
Taffy's Tynehead Storm Of Bruin


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Taffy's Twin Storm Jayda

Reserve Winners Bitch
Eirene's Peep Show

Judge: Eric Liebes

Best Of Breed: 11 pts (4-5-0-3)
Ch Cambridge's Yabba Dabba Doozie

Best Of Opposite Sex
Lab'SPB Ghost Buster

Best Of Winners: (4-5-0-3)
Cambridge's Bonnie Blue

Best Puppy In Breed
Cambridge's Bonnie Blue

Select Bitch
Ch Kai Den Southern Belle @ Tri-Ever Amen


Winners Dog: (4-5-0-3)
Lab'SPB Ghost Buster

Reserve Winners Dog
Cambridge's Frankly My Dear


Winners Bitch: (4-5-0-3)
Cambridge's Bonnie Blue

Reserve Winners Bitch
Eagertrieves African Violet

Judge: Eric Liebes

Best Of Breed: 6 pts (2-4-1-0)
Ch Tollwest Royal Canadian Mint

Best Of Opposite Sex
Tollwest Zenko Umi

Best Of Winners: (2-4-1-0)
Tollwest Creme Caramel

Best Puppy In Breed
Tollwest Creme Caramel


Winners Dog: (2-4-1-0)
Tollwest Creme Caramel

Reserve Winners Dog
Rough And Tough Of Great Pleasure


Winners Bitch: (2-4-1-0)
Tollwest Zenko Umi

Reserve Winners Bitch
Tollwest Mint To Be

Judge: Eric Liebes

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sevenoaks Earth Wind And Rain



Judge: Eric Liebes

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Windwood Celestial Starlight

Best Puppy In Breed
Helm's Daisy

Select Bitch
Ch Eltin's Persnickety Spice



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Helm's Daisy

Judge: Eric Liebes

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Begay N Sebastian's Power Of Persuasion

Best Of Opposite Sex
Ch Nikomidiya Ice Ice Baby

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Rachris Stop The Chatter

Best Puppy In Breed
Rachris Stop The Chatter


Winners Dog: (1-2-1-1)
Rachris A Spark In The Dark


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Rachris Stop The Chatter

Reserve Winners Bitch
Brandia's Spark In The Dark

Judge: Eric Liebes

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Winauby's Xotic Tango



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Absolute Happy Winged Dream

Reserve Winners Bitch
Ragtime Masquarde

Judge: Eric Liebes

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Ramblewood All The Right Moves

Best Of Opposite Sex
Kayterra's CatchMeIfYouCan



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Kayterra's CatchMeIfYouCan

Judge: Eric Liebes

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Greyghost's Fuzzy Blu Chevelle

Best Of Opposite Sex
Koping WinWeim Rockin The Crue

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Greyghost's Fuzzy Blu Chevelle

Best Puppy In Breed
Koping WinWeim Rockin The Crue


Winners Dog: (1-1-0-0)
Koping WinWeim Rockin The Crue


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Greyghost's Fuzzy Blu Chevelle





Group 2 - Hans van den Berg Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Eros N Ethos Dangerous Liaison
  Whippet   37
Group 2nd   
GChEx Amahte's Sungura Wawindaji
  Ibizan Hound   30
Group 3rd   
Ch Matsutakes Rhythm N Blues
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   29
Group 4th   
Boru's Grace Too
  Bloodhound   26
BPIG   
Telford's Calling The Shots
  Beagle   N/A
Best Baby Puppy In Group    Tarrango's Telling Tales   Whippet   0
Best Veteran In Group   
GCh Eros N Ethos Dangerous Liaison
  Whippet   0
Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pahlavi Affirmed

Best Puppy In Breed
Pahlavi Affirmed


Winners Dog: (1-0-0-0)
Pahlavi Affirmed


Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Summit Special Vintage



Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
GCh Telford's Pump Up The Volume

Best Of Opposite Sex
Telford's Calling The Shots

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Telford's Calling The Shots

Best Puppy In Breed
Telford's Calling The Shots


Winners Dog: (1-3-0-1)
Telford's Calling The Shots


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Tekera The Imperor's Treasure

Reserve Winners Bitch
Telford's Made For Glory

Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Boru's Grace Too



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Boru's Grace Too

Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Justart's White Hot Sonya To Taugo



Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 9 pts (1-5-3-1)
GCh Era Of The Command Performance

Best Of Opposite Sex
Ch RHK Mochas Melody In Stripes

Best Of Winners: (1-5-3-1)
RHK Putting On A Show

Best Puppy In Breed
RHK Putting On A Show

Select Dog
GCh Teckelwood Rae's Casper ML


Winners Dog: (1-5-3-1)
Teckelwood RHK Night Frost


Winners Bitch: (1-5-3-1)
RHK Putting On A Show

Reserve Winners Bitch
Galewinns Piazza Del Campo

Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chilcotin's Stretch Limo



Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Matsutakes Rhythm N Blues

Best Of Opposite Sex
Wagswell's Nuclear Reaction

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Wiretap Zinging In The Rain

Best Puppy In Breed
Wiretap Zinging In The Rain


Winners Dog: (1-1-0-1)
Wagswell's Nuclear Reaction


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Wiretap Zinging In The Rain

Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Pikkinokka's Morningstar Vixen

Best Of Opposite Sex
K Trail Blazer Fenrir

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Pikkinokka's Morningstar Vixen

Best Puppy In Breed
Pikkinokka's Morningstar Vixen


Winners Dog: (1-1-0-0)
K Trail Blazer Fenrir


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Pikkinokka's Morningstar Vixen

Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Windrock Life Is A Highway

Best Of Opposite Sex
GCh Windrock Roadhouse Blues



Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Amahte's Sungura Wawindaji



Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hawkhaven Autumn Mist



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hawkhaven Autumn Mist

Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ridgeville's Lena Bea

Best Puppy In Breed
Ridgeville's Lena Bea



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ridgeville's Lena Bea

Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jawaher Bint Nabil Al Daoud



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jawaher Bint Nabil Al Daoud

Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 6 pts (2-1-3-1)
GCh Eros N Ethos Dangerous Liaison

Best Of Opposite Sex
GCh Brushwood Meant To Be

Best Of Winners: (2-1-3-1)
Tarrango's One For The Money

Best Puppy In Breed
Manorcourt's Gold Rush

Select Dog
GCh Ethos N Eros Pseudonym


Winners Dog: (2-1-3-1)
Tarrango's One For The Money

Reserve Winners Dog
Lynallan's Double Talk


Winners Bitch: (2-1-3-1)
Manorcourt's Gold Rush





Group 3 - Arthur Fry Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Mytuk's The Main Event
  Alaskan Malamute   96
Group 2nd   
GCh Mojave's Gateway To Gold
  Doberman Pinscher   88
Group 3rd   
GCh Martini's Red Carpet Ready
  Boxer   79
Group 4th   
GChEx Esmonds God Of All
  Rottweiler   63
BPIG   
Really A Special Girl Des Seigneurs Des O
  Newfoundland   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Nasha Gordost Nelson
  Samoyed   0
Best Veteran In Group   Ch Hookdon Nick Danger   Boxer   0
Judge: Arthur Fry

Best Of Breed: 7 pts (3-3-1-1)
Ch Mytuk's The Main Event

Best Of Opposite Sex
Keikewabic's Sanekats Simba

Best Of Winners: (3-3-1-1)
Tonomi's Shout It Out Loud

Best Puppy In Breed
Tonomi's Shout It Out Loud

Select Bitch
Ch Koyuk's Justa Little Misbehavin


Winners Dog: (3-3-1-1)
Tonomi's Shout It Out Loud

Reserve Winners Dog
TaolanQuest Larger Than Life


Winners Bitch: (3-3-1-1)
Keikewabic's Sanekats Simba

Reserve Winners Bitch
Tyohni's Lady Freya

Judge: Arthur Fry

Best Of Breed: 11 pts (4-4-3-1)
Ch Prairiegems Boomkanani Irawaru

Best Of Opposite Sex
GCh Tailspins National Treasure

Best Of Winners: (4-4-3-1)
Tailspins Northern Reflections

Best Puppy In Breed
Die Immer Lacht V. Sasaunna

Select Dog
GCh Tailspins My Heart Soars


Winners Dog: (4-4-3-1)
Tailspins Northern Reflections

Reserve Winners Dog
Drumroll Down Under V. Sasaunna


Winners Bitch: (4-4-3-1)
Die Immer Lacht V. Sasaunna

Reserve Winners Bitch
Humble Hearts Abundant Hope

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 15 pts (4-3-4-5)
GCh Martini's Red Carpet Ready

Best Of Opposite Sex
Ch Tybrushe's Certainly I Can

Best Of Winners: (4-3-4-5)
Briante's Diamonds Are Forever

Best Puppy In Breed
Ch Briante's Diamond In The Ruff

Select Dog
GCh Tybrushe's Livin Notoriety

Select Bitch
Ch Briante's Diamond In The Ruff


Winners Dog: (4-3-4-5)
Donoway Invictus

Reserve Winners Dog
Newalba N Novera's Gie It Laldy


Winners Bitch: (4-3-4-5)
Briante's Diamonds Are Forever

Reserve Winners Bitch
Newalba's Seductive Sorceress

Judge: Arthur Fry

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Ch Allyrae's Stormin Norman

Best Of Opposite Sex
Ch Bolder Rockabull SpecialSlayer

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Sycalcade's Fly For Freedom

Best Puppy In Breed
Kenterains Raisin Hope


Winners Dog: (2-1-1-1)
Sycalcade's Fly For Freedom

Reserve Winners Dog
Bolder N Sycalcade Special Venture


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Kenterains Raisin Hope

Judge: Arthur Fry

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Island Reign's Champage Taste On A Beer Budget

Best Of Opposite Sex
Ch Avitus' Baba Yaga

Select Bitch
Ch Island Reign's Candy Crush



Judge: Arthur Fry

Best Of Breed: 8 pts (3-1-4-1)
GCh Mojave's Gateway To Gold

Best Of Opposite Sex
Ch dBella's Maeflower

Best Of Winners: (3-1-4-1)
Brauchar Rich And Rare

Best Puppy In Breed
Brauchar Rich And Rare

Select Dog
GCh Cassius de Akido San


Winners Dog: (3-1-4-1)
Brauchar Rich And Rare

Reserve Winners Dog
Cassels Criminal Mind


Winners Bitch: (3-1-4-1)
Janterra's The Devils Back

Judge: Arthur Fry

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
ATG's French Kissing Life

Best Of Opposite Sex
Britlinblues Quinnsea East2West

Best Of Winners: (2-1-0-0)
ATG's French Kissing Life

Best Puppy In Breed
ATG's French Kissing Life


Winners Dog: (2-1-0-0)
ATG's French Kissing Life

Reserve Winners Dog
Regalblack's Sweet Red Kupid


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Britlinblues Quinnsea East2West

Judge: Arthur Fry

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Bendegeit's Arson Around

Best Puppy In Breed
Lizona's All For One


Winners Dog: (1-0-1-0)
Lizona's All For One


Judge: Arthur Fry

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Enzo Od Janiho

Best Of Opposite Sex
Crooks Mastinos Baby Doll

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Enzo Od Janiho

Best Puppy In Breed
Crooks Mastinos Baby Doll


Winners Dog: (1-1-0-0)
Enzo Od Janiho


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Crooks Mastinos Baby Doll

Judge: Arthur Fry

Best Of Breed: 11 pts (3-5-2-2)
Ch Trillium's Mystique

Best Of Opposite Sex
Ch Lacharity's Blizzard Of Oz Des Oursons De Sva

Best Of Winners: (3-5-2-2)
Titanbear The Beat Goes On

Best Puppy In Breed
Really A Special Girl Des Seigneurs Des O

Select Dog
GCh Titanbear Quidi Vdi


Winners Dog: (3-5-2-2)
Titanbear The Beat Goes On

Reserve Winners Dog
Tiptop's Most Interesting Man


Winners Bitch: (3-5-2-2)
Nautica's Great Big Sea

Reserve Winners Bitch
Really A Special Girl Des Seigneurs Des O

Judge: Arthur Fry

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Bento Breno De Agua

Best Of Opposite Sex
Velcro Phoebe Snow Bella



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Velcro Phoebe Snow Bella

Judge: Arthur Fry

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GChEx Esmonds God Of All

Best Of Opposite Sex
JungerSohn A Story Four The Ages

Best Of Winners: (2-2-1-0)
JungerSohn A Story Four The Ages

Best Puppy In Breed
Eirian's Utter Kaos At Rugerlane


Winners Bitch: (2-2-1-0)
JungerSohn A Story Four The Ages

Reserve Winners Bitch
Fortails Gypsy Rose



Winners Dog: (2-2-2-1)
Snowfire's Go Your Own Way

Reserve Winners Dog
Ariel Levi


Winners Bitch: (2-2-2-1)
Lunasea Hike North To Sershan

Reserve Winners Bitch
Snowfire's Hundred Acre Wood

Judge: Arthur Fry

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Histyle's Make It Rain

Select Bitch
Ch Innovations Dutch Destroyer



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Histyle's Make It Rain

Judge: Arthur Fry

Best Of Breed: 8 pts (3-3-2-1)
Ch Debalys Kick Start My Heart

Best Of Opposite Sex
Debalys Spring Fling

Best Of Winners: (3-3-2-1)
Debalys Spring Fling

Best Puppy In Breed
Debalys Spring Fling

Select Dog
GCh Debalys Christmas Caper

Select Bitch
Ch Echoing Winds Destiny Whirlwind


Winners Dog: (3-3-2-1)
Bingo-Bongo

Reserve Winners Dog
Arcticsun's Marksman


Winners Bitch: (3-3-2-1)
Debalys Spring Fling

Reserve Winners Bitch
Excaliburs' Enchanted Rose





Group 4 - Hans van den Berg Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Northcote Affirm Awestruck
  Lakeland Terrier   31
Group 2nd   
Ch Ganymede's Holy Grail
  Border Terrier   29
Group 3rd    Beguiling High Roller   Cairn Terrier   24
Group 4th   
GChEx Krisma's X Marks The Spot
  Kerry Blue Terrier   16
BPIG    Beguiling High Roller   Cairn Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Amarantine’s Valiant Raider
  Bull Terrier (Miniature)   0
Best Veteran In Group   
Ch Foxjar Moonstruck At Quissex
  Fox Terrier (Smooth)   0
Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Schaber's Chargers The Legend Of Troy



Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Acebreeders Mischeif Managed

Best Puppy In Breed
Acebreeders Mischeif Managed



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Acebreeders Mischeif Managed

Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
Ch Ganymede's Holy Grail

Best Of Opposite Sex
Ch Bodacious Chock Full Of Sugar

Best Puppy In Breed
Ch Bodacious Chock Full Of Sugar



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Zealous Remember Striker's Zoe

Reserve Winners Bitch
Castle Guard Penny Lanne

Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sweet Sharks Of Dubois Charisma



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sweet Sharks Of Dubois Charisma

Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Bullydust Sussex At Lady Sylvia

Best Of Opposite Sex
Anarchy Spinning Bull

Best Puppy In Breed
Anarchy Spinning Bull


Winners Dog: (1-0-0-1)
Anarchy Spinning Bull


Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 7 pts (2-3-2-1)
Beguiling High Roller

Best Of Opposite Sex
Ch Beguiling Gnome For The Day

Best Of Winners: (2-3-2-1)
Beguiling High Roller

Best Puppy In Breed
Beguiling High Roller

Select Dog
Ch Quarrydene's Masterpiece


Winners Dog: (2-3-2-1)
Beguiling High Roller

Reserve Winners Dog
Quarrydene's Key To My Heart


Winners Bitch: (2-3-2-1)
Quarrydene's Double Trouble

Reserve Winners Bitch
Tarahill's Here Comes The Sun





Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Epic Ever So Clever



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Epic Ever So Clever

Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Krisma's X Marks The Spot



Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Northcote Affirm Awestruck


Winners Dog: (1-0-1-0)
Tolyn's Knight Commander


Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tucks Hey Rey



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tucks Hey Rey

Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mapherna's Fixin It Good Felix

Best Puppy In Breed
Mapherna's Fixin It Good Felix


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mapherna's Fixin It Good Felix


Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Murdock's Phantom Power

Best Of Opposite Sex
Langholm's Legacy

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Langholm's Legacy

Best Puppy In Breed
Langholm's Legacy


Winners Dog: (1-1-1-0)
Langholm's Mactyrus


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Langholm's Legacy

Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Daydream Kissing Sixth Gear

Best Of Opposite Sex
GChEx Ghostpine's DiamondOfHope

Best Puppy In Breed
Hillside Martin Brody


Winners Dog: (1-0-1-1)
Hillside Martin Brody


Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Giles Counting Stars For Mavs

Best Of Opposite Sex
Hopecharm Rodeo Cowboy

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Giles Counting Stars For Mavs

Best Puppy In Breed
Hopecharm Rodeo Cowboy


Winners Dog: (1-1-0-0)
Hopecharm Rodeo Cowboy


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Giles Counting Stars For Mavs





Group 5 - Kathrine Grant Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Roterr Griff Alisa
  Griffon (Brussels)   46
Group 2nd   GCh Xoe's Wheat King At Eleki   Pug   44
Group 3rd   
GCh Zen's Shake It Up
  Chinese Crested   41
Group 4th   
Ch Christa's Jumpy Clown Replay Of Moment
  Havanese   30
BPIG   
Diavolino's A Kiss For Luck
  Italian Greyhound   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Angelheart'n'Chickadee Here Comes The Boom
  Havanese   0
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Ryzanns Obsidion Oberon

Best Of Opposite Sex
Afpint's Tiny Dancer

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Ryzanns Obsidion Oberon


Winners Dog: (1-2-0-0)
Ryzanns Obsidion Oberon


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Afpint's Tiny Dancer

Reserve Winners Bitch
Ryzanns Lady Norma Jean

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Kewpy's Cepos Gustof

Best Of Opposite Sex
Karlee Graystone Broadway Melody



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Karlee Graystone Broadway Melody

Reserve Winners Bitch
Turretbank Plum Pretty

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dafawn's Dragon Slayer



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Misty Meadow's Love Of My Life-PC

Best Of Opposite Sex
Mt Magic's Lady Luck-s



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Mt Magic's Lady Luck-s

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 10 pts (4-4-2-1)
GCh Zen's Shake It Up

Best Of Opposite Sex
Ch Willowglyn Golden Halo

Best Of Winners: (4-4-2-1)
Sol'tanto Zaffiro Stellato

Best Puppy In Breed
Ch Willowglyn Golden Halo

Select Dog
Ch Myangel-Chloe N Cristall's Drunk In Love


Winners Dog: (4-4-2-1)
Sol'tanto Zaffiro Stellato

Reserve Winners Dog
Willowglyn Captain Morgan


Winners Bitch: (4-4-2-1)
Taja Viva La Vivienne

Reserve Winners Bitch
Sol'tanto Zefira d'Amore

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Karakorum's Northern Lights

Best Of Opposite Sex
Magic Montana's Rare Gem At Rumor

Select Bitch
Ch Karakorum's Flashdance



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Magic Montana's Rare Gem At Rumor

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Roterr Griff Alisa

Best Of Opposite Sex
Ch Wynzall Kid Galahad

Best Puppy In Breed
Ch Wynzall Kid Galahad



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
Ch Christa's Jumpy Clown Replay Of Moment

Best Of Opposite Sex
Ch Bailemos Who's That Girl

Select Dog
Ch Odissey Azure Of Frisky Paws


Winners Dog: (1-0-2-1)
Seda's Sun Rises With Lucido


Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Diavolino's A Kiss For Luck

Best Puppy In Breed
Diavolino's A Kiss For Luck



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Diavolino's A Kiss For Luck

Reserve Winners Bitch
Diavolino's Kiss The Dealer

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lionheart Mi Shizuka



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
Ch Runway's 'N Paradisewing's Set The World On Fire

Best Of Opposite Sex
Ch Marron True Colours

Best Puppy In Breed
Kildrummy Angel Above Me


Winners Dog: (2-0-1-1)
Kildrummy Angel Above Me

Reserve Winners Dog
Prestwick's Man About Town


Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Weitoi Daragon



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Tofini Destined For The Screen

Best Of Opposite Sex
Terra Marie's Hold Your Horses

Best Puppy In Breed
Ch Tofini Destined For The Screen


Winners Dog: (1-0-0-1)
Terra Marie's Hold Your Horses


Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kandyland's Aurora Treasure Of The North


Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Xoe's Wheat King At Eleki

Best Of Opposite Sex
Aisle's Northern Lights

Select Dog
GCh Eleki Xoe's Superbowl Titan



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Aisle's Northern Lights

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Artemus Tessier Timeless



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Artemus Tessier Timeless

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Maldonfox Roeders Strait Razor

Best Puppy In Breed
Ch Maldonfox Roeders Strait Razor



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Yorkhaven N Cryca Cover Story

Best Of Opposite Sex
Halimeda's York Monte Cristo

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Yorkhaven N Cryca Cover Story

Best Puppy In Breed
Yorkhaven N Cryca Cover Story


Winners Dog: (1-1-0-0)
Halimeda's York Monte Cristo


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Yorkhaven N Cryca Cover Story





Group 6 - Wanda Spediacci (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ramar's Dragon Prince @ Jam
  Schipperke   41
Group 2nd   
Sunside Never Say Never
  Shih Tzu   37
Group 3rd   Ch Soba Cruising The Iroc Strip   Bulldog   31
Group 4th   
GCh Vista Steal The Moon
  Keeshond   29
BPIG   
Ch ChowRidge Jewels In Rough
  Chow Chow   N/A
Best Baby Puppy In Group    Jet Oppositional Defiance   Schipperke   0
Best Veteran In Group   
Ch Visionary's Makaya Is The One
  Chow Chow   0
Judge: Wanda Spediacci (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nuuktok's Legend Of Kiviuq



Judge: Wanda Spediacci (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (0-5-0-1)
Bromley Rock's Northern Light

Best Puppy In Breed
Bromley Rock's Northern Light

Select Bitch
Ch Ruby La Peregrina MacKendrick



Winners Bitch: (0-5-0-1)
Bromley Rock's Northern Light

Reserve Winners Bitch
Bromley Rock's Pep Talk

Judge: Wanda Spediacci (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Soba Cruising The Iroc Strip

Best Puppy In Breed
Ch Rugerlane's Legend Of The Jungle

Select Dog
Ch Rugerlane's Legend Of The Jungle



Judge: Wanda Spediacci (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Visionary's Vengeance Is Mine

Best Of Opposite Sex
Ch ChowRidge Jewels In Rough

Best Puppy In Breed
Ch ChowRidge Jewels In Rough

Select Dog
Ch ChowRidge Jed Da Bear


Winners Dog: (1-0-1-1)
Visionary's Vengeance Is Mine





Winners Bitch: (0-2-3-2)
Echoview Auscan St Clouds Girl

Reserve Winners Bitch
Dalfire Celtic Cross

Judge: Wanda Spediacci (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Shades Of Gold

Best Puppy In Breed
Ch Shades Of Gold


Winners Dog: (1-0-1-0)
Romcana Adam Jacson


Judge: Wanda Spediacci (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Newtonbears Echo From The Sky

Best Of Opposite Sex
Aine Anabel

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Newtonbears Echo From The Sky

Best Puppy In Breed
Newtonbears Echo From The Sky


Winners Dog: (1-3-0-0)
Newtonbears Echo From The Sky


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Aine Anabel

Reserve Winners Bitch
Marymay Berry

Judge: Wanda Spediacci (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Vista Steal The Moon



Judge: Wanda Spediacci (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Apsolutely Red Red Whine



Judge: Wanda Spediacci (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Keja Sonora Gem In The Mist

Best Puppy In Breed
Keja Sonora Gem In The Mist



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Keja Sonora Gem In The Mist

Judge: Wanda Spediacci (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sintaro Ultra Manners Are Optional


Judge: Wanda Spediacci (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Ramar's Dragon Prince @ Jam

Best Of Opposite Sex
Bonchien Notorious V Jet

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Bonchien Notorious V Jet


Winners Dog: (2-1-1-0)
Monterrez Superstar

Reserve Winners Dog
Bonchien New York Minute V Jet


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Bonchien Notorious V Jet

Judge: Wanda Spediacci (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (0-5-1-0)
Ch Sunside Never Say Never

Best Of Opposite Sex
Whissler's Big Booty Judy

Best Puppy In Breed
Whissler's Big Booty Judy



Winners Bitch: (0-5-1-0)
Whissler's Big Booty Judy

Reserve Winners Bitch
Mydream's Shall We Dance

Judge: Wanda Spediacci (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Trekhond Topoftheworld Jasam



Judge: Wanda Spediacci (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Oneeto's Keeper To Carry On

Best Of Opposite Sex
Adominos Ringside Chatter

Best Puppy In Breed
Adominos Ringside Chatter



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Adominos Ringside Chatter



Group 7 - Kathrine Grant Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Zesta Callisto
  Shetland Sheepdog   66
Group 2nd   
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven
  Bouvier des Flandres   50
Group 3rd    Wysilot's Rock Of The Ages At Silverspar   Old English Sheepdog   47
Group 4th    Cardoness Off To The Fair   Collie (Rough)   44
BPIG    Wysilot's Rock Of The Ages At Silverspar   Old English Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bernerbarn Curious George   Welsh Corgi (Pembroke)   0
Best Veteran In Group   
GChEx Bearspaw Sampo
  Finnish Lapphund   0
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 9 pts (3-4-3-0)
Ch Saffire's Simply Sensational

Best Of Opposite Sex
Saffire's You Had Me At Hello

Best Of Winners: (3-4-3-0)
Kiji New Amsterdam

Best Puppy In Breed
Kiji New Amsterdam

Select Dog
GCh Sheep's Kin Summer Solstice


Winners Dog: (3-4-3-0)
Kiji New Amsterdam

Reserve Winners Dog
Casselcreek Sirocco


Winners Bitch: (3-4-3-0)
Saffire's You Had Me At Hello

Reserve Winners Bitch
Casselcreek Mea Culpa

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Ragtyme Soul Of Motion

Best Of Opposite Sex
Hpnotiq's Prairie Sunrise

Best Puppy In Breed
Hpnotiq's Prairie Sunrise



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Hpnotiq's Prairie Sunrise

Reserve Winners Bitch
Shaggylane's Pandemonium

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 4 pts (3-0-1-1)
Ch Cardoness Omniscient Victress

Best Of Opposite Sex
GCh OTCh Maggray's N' Credible Journey

Best Puppy In Breed
Ch Cardoness Omniscient Victress


Winners Dog: (3-0-1-1)
Omniscient's Braveheart

Reserve Winners Dog
Shadanatam Dragon Tattoo


Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Abfab Trisilver Ur Meant To Be



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven

Best Of Opposite Sex
Gracelyn's Hot And Spicy Pepper



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Gracelyn's Hot And Spicy Pepper

Reserve Winners Bitch
Angelbrin's Alberta Rose Breugel

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Cardoness Off To The Fair

Best Of Opposite Sex
Charvell's I Walk The Line

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Cardoness Off To The Fair

Best Puppy In Breed
Cardoness Off To The Fair

Select Bitch
Ch Rainycreek Tallywood Audacity


Winners Dog: (1-3-0-1)
Charvell's I Walk The Line


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Cardoness Off To The Fair

Reserve Winners Bitch
Tamaron's Annie Oakley

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Bearspaw Polar Nightcap Porter

Best Of Opposite Sex
Bearspaw Odin's Tippel

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Bearspaw Polar Nightcap Porter

Best Puppy In Breed
Bearspaw Polar Nightcap Porter


Winners Dog: (1-3-0-0)
Bearspaw Odin's Tippel


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Bearspaw Polar Nightcap Porter

Reserve Winners Bitch
Tibone Larzac

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 4 pts (0-3-0-2)
GCh Chilco's Eclipse Of Sunflower

Best Puppy In Breed
Chilco Sunflower Ostrava



Winners Bitch: (0-3-0-2)
Chilco Sunflower Ostrava

Reserve Winners Bitch
Sunflower's Halloween Chilco

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Tri-Star Audna Amy

Best Of Opposite Sex
Gerplu Kaffon

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Gerplu Kaffon

Best Puppy In Breed
Gerplu Kaffon


Winners Dog: (1-1-0-1)
Gerplu Kaffon


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Audurs Sumarsol

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Alta Magnum Blue Moon

Best Of Opposite Sex
Moonbaby's Winter Storm

Best Puppy In Breed
Moonbaby's Winter Storm



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Moonbaby's Winter Storm

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Wysilot's Rock Of The Ages At Silverspar

Best Of Opposite Sex
Ch Bluecaleb Remember Tomorrow

Best Puppy In Breed
Wysilot's Rock Of The Ages At Silverspar

Select Dog
GCh Bluecaleb's Loving The Storm


Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 15 pts (6-6-3-1)
GCh Zesta Callisto

Best Of Opposite Sex
Ch Emmy's Simply Orange

Best Of Winners: (6-6-3-1)
Zesta Just For Kixx

Best Puppy In Breed
Zesta Just For Kixx

Select Dog
Ch Zesta Music Man


Winners Dog: (6-6-3-1)
Zesta Just For Kixx

Reserve Winners Dog
Prairiemist Audacious


Winners Bitch: (6-6-3-1)
Belmark Steal A Blue

Reserve Winners Bitch
Zesta Morning Song

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind

Best Of Opposite Sex
Crosswinds Practical Magic From SDPD

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Crosswinds Practical Magic From SDPD

Best Puppy In Breed
Crosswinds Practical Magic From SDPD


Winners Dog: (1-2-1-0)
Crosswinds Thor From SDPD

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Quanda Over A Mile To Khaskova

Select Bitch
Ch Redrose's Black Magic



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Rosie The Riveter

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By