Calgary Kennel & Obedience Club
Saturday, September 8, 2018



Related Results

Obedience

Friday, September 07 (Obedience Trial 1)
Friday, September 07 (Obedience Trial 2)
Saturday, September 08 (Obedience Trial 3)
Saturday, September 08 (Obedience Trial 4)
Sunday, September 09 (Obedience Trial 5)
Sunday, September 09 (Obedience Trial 6)

Rally Obedience

Friday, September 07 (Rally Trial 1)
Friday, September 07 (Rally Trial 2)
Saturday, September 08 (Rally Trial 3)
Saturday, September 08 (Rally Trial 4)
Sunday, September 09 (Rally Trial 5)
Sunday, September 09 (Rally Trial 6)



Results courtesy of:

-- Terrina Maciborski --
BIS MBPIS GCH Ghostpine's DiamondOfHope
"Remi"
Breeder/Owner/Handler: Terrina Maciborski
Photo Jolie Janssen


Best In Show
Judge: Mel Saranchuk
Bouvier des Flandres  
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven
Points: 269 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Mel Saranchuk
Pointer (German Short-Haired)  
GCh Bianca's BrazosRiver Sedona
Points: 227
Best Puppy In Show
Judge: Mel Saranchuk
Pomeranian  Ch Arwins Divinedream Wind Charm
Best Baby Puppy In Show
Judge: Mel Saranchuk
Bernese Mountain Dog   Tailspins Lookin To The Future
Best Veteran In Show
Judge: Mel Saranchuk
Staffordshire Bull Terrier  
GChEx Wimaru's Faugh A Ballagh
Best Brace In Show
Judge: Mel Saranchuk
Bernese Mountain Dog 
Ch Creo's Neon Moon & Bernese Mountain Dog 
Creo's Northern Nugget








Group 1 - Lynda Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bianca's BrazosRiver Sedona
  Pointer (German Short-Haired)   47
Group 2nd   
GCh Tricklecreek Friend Of Mine
  Spaniel (Clumber)   40
Group 3rd   
Ch Sevenoaks Sagebrush Betsymae
  Setter (English)   39
Group 4th   
GCh Finnibone's Veni Vedi Vici
  Spaniel (Irish Water)   36
BPIG    Silver Fog Rumba   Setter (English)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Goldenmoments Girl's Best Friend   Retriever (Golden)   0
Best Veteran In Group   
GChEx Treebeard's Galileo
  Barbet   0
Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Treebeard's Galileo



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Heathercreek Something To Talk About

Best Of Opposite Sex
Ch Perdizes de Brasilia Andy



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Cookieland It's Not Personal

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 6 pts (1-1-1-4)
GChEx Bianca's BrazosRiver Sedona

Best Of Opposite Sex
GCh Pipedream's Enough Said

Best Of Winners: (1-1-1-4)
Aspenglow Pipedream Diditmyway

Best Puppy In Breed
Peregrine's Semper Fidelis

Select Bitch
Ch Vielseitigs Its A Bugs Life


Winners Dog: (1-1-1-4)
Peregrine's Semper Fidelis


Winners Bitch: (1-1-1-4)
Aspenglow Pipedream Diditmyway

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Blazingstar Bernoulli

Best Of Opposite Sex
Prairielight River Song

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Blazingstar Bernoulli


Winners Dog: (1-1-0-0)
Blazingstar Bernoulli


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Prairielight River Song

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 8 pts (4-2-2-1)
GCh Goldstreak Hollykins Sport SLT

Best Of Opposite Sex
Ch Auburnmist Moonlight Sonata

Best Of Winners: (4-2-2-1)
JBG's Close But No Cigar

Best Puppy In Breed
Idafab Onedrdog Kaiko's Gift

Select Dog
GCh Kayenna's Rhinestone Cowboy


Winners Dog: (4-2-2-1)
JBG's Close But No Cigar

Reserve Winners Dog
Idafab Onedrdog Kaiko's Gift


Winners Bitch: (4-2-2-1)
Verdoro's Saddle The Wind

Reserve Winners Bitch
Tashora Ice Sculpture

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 4 pts (0-5-0-0)
Cowboyup's Marc's Mocha

Best Puppy In Breed
Belladora's Classic Beauty



Winners Bitch: (0-5-0-0)
Cowboyup's Marc's Mocha

Reserve Winners Bitch
Belladora's Classic Beauty

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Woodcreek's Infinite Dawn



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Woodcreek's Infinite Dawn

Reserve Winners Bitch
Foxgrove A Rose For Seaterrace

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Sevenoaks Sagebrush Betsymae

Best Of Opposite Sex
Sevenoaks Jumped Right In

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Silver Fog Rumba

Best Puppy In Breed
Silver Fog Rumba


Winners Dog: (1-1-0-1)
Sevenoaks Jumped Right In


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Silver Fog Rumba

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Begay N Sebastian's Power Of Persuasion

Best Puppy In Breed
Puppylove Delamatchas Tanner


Winners Dog: (2-0-1-0)
Puppylove Delamatchas Tanner

Reserve Winners Dog
Contact's Midnight D'Artagnan


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 5 pts (0-3-1-2)
Ch Kinwashkly Orion's Watcher

Best Of Opposite Sex
Ch Amigo's Spot On Miss Annie



Winners Bitch: (0-3-1-2)
Kinwashkly French Blaze

Reserve Winners Bitch
Neumannsown Amigo Mustang Saly

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tricklecreek Friend Of Mine



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Jarde Winter Storm

Best Of Opposite Sex
Winauby's Watch't

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Winauby's Watch't

Best Puppy In Breed
Winauby's Watch't


Winners Dog: (1-1-1-0)
Winauby's Whiskey River


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Winauby's Watch't

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Finnibone's Veni Vedi Vici



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Vizslavilla Prize Pure Goddess



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Luso's Legend Of Weapon X







Group 2 - Lynda Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Justart Riot Act
  Borzoi   14
Group 2nd   
GCh Matsutakes This Moment In Time
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   13
Group 3rd   
GCh Wynsyr Foxrun My Way Or The Hwy
  Afghan Hound   11
Group 4th   
Ch Regalcrown Blk Swan Of Course
  Rhodesian Ridgeback   9
BPIG   
Telford's Pump Up The Volume
  Beagle   N/A
Best Baby Puppy In Group    Chilcotin's Moonlight Harvest   Dachshund (Standard Smooth-Haired)   0
Best Veteran In Group   
GCh Matsutakes A Moment In Time
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Wynsyr Foxrun My Way Or The Hwy


Winners Dog: (1-0-1-0)
Procyon's Red Red Wine


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Summit Special Vintage

Best Puppy In Breed
Ch Summit Special Vintage



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Telford's Pump Up The Volume

Best Puppy In Breed
Telford's Pump Up The Volume



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Telford's Pump Up The Volume

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Justart Riot Act



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Era Of The Command Performance

Best Of Opposite Sex
Rabows Sum Of Reality ML

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Era Of The Command Performance

Best Puppy In Breed
Era Of The Command Performance


Winners Dog: (1-2-0-0)
Era Of The Command Performance


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Rabows Sum Of Reality ML

Reserve Winners Bitch
Era Of A Renaisance Movement

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Christofle Curtain Lights







Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Matsutakes This Moment In Time

Best Of Opposite Sex
Matsutakes Rhythm N Blues

Best Puppy In Breed
Matsutakes Rhythm N Blues



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Matsutakes Rhythm N Blues

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Regalcrown Blk Swan Of Course



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Regalcrown Spirit Wind

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Ethos No Ordinary Love



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Tarrango Lynallan Ruffian





Group 3 - Mel Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer
  Boxer   57
Group 2nd   
GCh Libertesse Scouts Honour
  Great Dane   49
Group 3rd   
GCh Baywood Got Some Splainin ToDo
  Portuguese Water Dog   42
Group 4th   
GCh Winterdance's Let It Storm
  Samoyed   41
BPIG    Kettle Cove N Ashtrick Breathlessly Waiting   Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Tailspins Lookin To The Future   Bernese Mountain Dog   0
Best Brace In Group   
Creo's Northern Nugget
  Bernese Mountain Dog   0
Best Brace In Group   
Ch Creo's Neon Moon
  Bernese Mountain Dog   0
Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sanekats Arie Only The Best

Best Puppy In Breed
Sanekats Arie Only The Best


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sanekats Arie Only The Best


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 6 pts (0-3-2-2)
Ch NitroBerner's Enjoy The Race

Best Of Opposite Sex
Ch Creo's Neon Moon

Best Puppy In Breed
Ch Creo's Neon Moon

Select Dog
Ch Bamm-Bamm Von Sasaunna



Winners Bitch: (0-3-2-2)
Tailspins National Treasure

Reserve Winners Bitch
Quellens Kiss Me N Get Dressed

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 7 pts (1-1-3-3)
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer

Best Of Opposite Sex
GCh Martini's Red Carpet Ready

Best Of Winners: (1-1-3-3)
Falconhurst Out Of The Box

Best Puppy In Breed
Falconhurst Out Of The Box

Select Dog
GCh Bimberg's Con Artist

Select Bitch
GCh Tybrushe's Deja Vu


Winners Dog: (1-1-3-3)
Falconhurst Out Of The Box


Winners Bitch: (1-1-3-3)
Samson's Coming Up Roses

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 12 pts (4-6-1-2)
Ch Karlee's Kicking It Up A Knotch

Best Of Opposite Sex
GCh Janterra's Diamonds And Rust

Best Of Winners: (4-6-1-2)
Kinetic Hopes And Dreams V Firelake

Best Puppy In Breed
Kettle Cove N Ashtrick Breathlessly Waiting

Select Bitch
Ch dBella's Maeflower

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 6 pts (0-1-3-3)
GCh Libertesse Scouts Honour

Best Of Opposite Sex
GCh ValbyDane BetweenHeavenNEarth

Best Puppy In Breed
Ch Daynakin N EBD First Date Fate

Select Dog
Ch Kingstone's Amazing Shenanigans

Select Bitch
Ch Daynakin N EBD First Date Fate



Winners Bitch: (0-1-3-3)
Allyndanes The Last Word

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nocturne Du Grande Tendre


Winners Dog: (1-0-0-0)
Nocturne Du Grande Tendre


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Lizona's Austin Powers Groovy

Best Of Opposite Sex
Devincourts Ohana At Fortress

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Lizona's Austin Powers Groovy

Best Puppy In Breed
Lizona's Austin Powers Groovy


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lizona's Austin Powers Groovy


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Devincourts Ohana At Fortress

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Trillium's Mystique

Best Puppy In Breed
Trillium's Mystique



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Trillium's Mystique

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Baywood Got Some Splainin ToDo





Winners Dog: (3-2-2-2)
Wathaman's Catch A Criminal

Reserve Winners Dog
Wathaman's Catch Me Gambling


Winners Bitch: (3-2-2-2)
Wathaman's Bet'n On Flowerpower

Reserve Winners Bitch
Tierney's Cry Me A River

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Winterdance's Let It Storm



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Asgardian's Jade Memoire

Select Bitch
Ch Asgardian's Diamond Inthe Ruff



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Asgardian's Jade Memoire

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Ch Steinhaus V Consort Ruffian

Best Of Opposite Sex
Von Rose The Wizard


Winners Dog: (2-0-0-1)
Von Rose The Wizard

Reserve Winners Dog
Ariaspride Benito


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Echoing Winds Destiny Whirlwind

Best Of Opposite Sex
Echoing Wind's Take It All

Best Puppy In Breed
Ch Echoing Winds Destiny Whirlwind


Winners Dog: (1-0-0-1)
Echoing Wind's Take It All






Group 4 - Mel Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   30
Group 2nd   
GCh Minuteman Safety Last
  Schnauzer (Miniature)   29
Group 3rd   
GCh Dralion's Amblegreen Mavi Gold
  Norwich Terrier   26
Group 4th    Quarrydene's Masterpiece   Cairn Terrier   24
BPIG   
Ch Keepsake Tyrone SurfnPipeline
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Ganymede's Holy Grail
  Border Terrier   0
Best Veteran In Group   
GChEx Wimaru's Faugh A Ballagh
  Staffordshire Bull Terrier   0
Best Brace In Group   
GCh Distaff Black Bart
  Staffordshire Bull Terrier   0
Best Brace In Group   
GCh Distaff Blackbird
  Staffordshire Bull Terrier   0
Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Schaber's Chargers The Legend Of Troy

Best Puppy In Breed
Marauders 24K Magic


Winners Dog: (2-0-1-0)
Bo Jangles vom Hause Manhartsberg

Reserve Winners Dog
Marauders 24K Magic






Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kingsmere Tenacious Timbit



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kingsmere Tenacious Timbit

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Quarrydene's Masterpiece

Best Of Opposite Sex
Tarahill's Celtic Spirit

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Quarrydene's Masterpiece

Best Puppy In Breed
Tarahill's Celtic Spirit


Winners Dog: (1-1-0-0)
Quarrydene's Masterpiece


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tarahill's Celtic Spirit

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Beinneins Here I Come



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Beinneins Here I Come

Reserve Winners Bitch
Beinneins Sweet Dreams

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kerrisel's@Malahideblue I Got Fire in My Soul



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Blackrystal Rhinestone Cowgirl



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Dralion's Amblegreen Mavi Gold



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Dralion's Lead On McDuff

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Kilshans Iza Watchin U

Best Of Opposite Sex
Ch Sahuaro Sunset Skippin CJ Pacific Rim

Select Bitch
Ch Sands' CU At Kilshans



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Minuteman Safety Last

Best Of Opposite Sex
Minuteman Life Is Sweet

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Minuteman Life Is Sweet

Best Puppy In Breed
Minuteman Life Is Sweet


Winners Dog: (1-1-1-0)
Villam's Klaus Langford


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Minuteman Life Is Sweet

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Avalonis Illuminatrix

Best Puppy In Breed
Avalonis Illuminatrix



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Avalonis Illuminatrix

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Gleanntan Something Special Comin At Ya


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Keepsake's Flirt In A Skirt

Best Puppy In Breed
Ch Keepsake Tyrone SurfnPipeline

Select Bitch
Ch Keepsake Tyrone SurfnPipeline



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 7 pts (2-3-0-3)
GChEx Ghostpine's DiamondOfHope

Best Of Opposite Sex
Hillside Hugo Strange

Best Of Winners: (2-3-0-3)
Distaff Jezebel

Best Puppy In Breed
Hillside Hugo Strange

Select Bitch
Ch Distaff Dark Star


Winners Dog: (2-3-0-3)
Hillside Hugo Strange

Reserve Winners Dog
Hillside William Kidd


Winners Bitch: (2-3-0-3)
Distaff Jezebel

Reserve Winners Bitch
Distaff Tardis

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling







Group 5 - Mel Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   GCh Coton Field Grand Prix   Coton De Tulear   32
Group 2nd   
GCh Mingchen Thandie's Skye High
  Cavalier King Charles Spaniel   31
Group 3rd   
Ch Marron's Kot In The Krossfire
  Papillon   29
Group 4th   
Ch Somerset Wynzall Hashtag
  Griffon (Brussels)   24
BPIG   Ch Arwins Divinedream Wind Charm   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Eleki Xoe's Touchdown   Pug   0
Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Mingchen Thandie's Skye High

Select Dog
Ch Kewpy's Jackpot



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GCh Zen's Shake It Up

Best Of Opposite Sex
GCh Janterra Leith's Shooting Star

Best Puppy In Breed
GCh Janterra Leith's Shooting Star

Select Bitch
GCh Crestars Blitzy Saylz HL



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Firecrest Slightly Dangerous

Reserve Winners Bitch
Firecrest N Calindi Lady Luck

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Coton Field Grand Prix



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Somerset Wynzall Hashtag



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
HBH Don't Push My Buttons

Best Of Opposite Sex
Ch Bopchas Mr Moon Mr Moon

Best Puppy In Breed
HBH Don't Push My Buttons

Select Bitch
Ch Mikorason Divine Tempest Of MT



Winners Bitch: (0-3-1-1)
HBH Don't Push My Buttons

Reserve Winners Bitch
Ohanna From Bohemica Land

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lionheart Mi Miyazu



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
Ch Marron's Kot In The Krossfire

Best Of Opposite Sex
Ch Prestwick's Poster Girl

Best Puppy In Breed
GCh Ladymagic Topflite Windcatcher

Select Dog
GCh Ladymagic Topflite Windcatcher



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Animato Annacott Divine Amber

Reserve Winners Bitch
Prestwick's Lady Olivia

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
Ch Arwins Divinedream Wind Charm

Best Of Opposite Sex
Firesprite's Moon Rocks

Best Puppy In Breed
Ch Arwins Divinedream Wind Charm

Select Bitch
Ch Arvizu's La Patrona


Winners Dog: (1-0-0-2)
Firesprite's Moon Rocks


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Diabolbric's Rumour Of War

Best Of Opposite Sex
Xoe I Am Fabulously Rich

Best Puppy In Breed
Xoe I Am Fabulously Rich



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Xoe I Am Fabulously Rich

Reserve Winners Bitch
Barnes Meet Me In Montana

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch Skylocke's Too Tuff To Tangle

Best Of Opposite Sex
Snocrest Suzie Q

Select Dog
Ch Fanci Newmont Jigsaw Puzzle



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Snocrest Suzie Q

Reserve Winners Bitch
Ivy Lil Bit Sock Puppy

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Barron Crystal Of The York


Winners Dog: (2-0-0-0)
Barron Crystal Of The York

Reserve Winners Dog
Maicon Crystal Of The York






Group 6 - Lynda Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane
  Bulldog   42
Group 2nd   
GCh Crystalton Chikoda Mystery
  Poodle (Standard)   41
Group 3rd   
GCh Beaukees EspressoShotCinnakees
  Keeshond   35
Group 4th   
GCh Apsolutely Get In The Game
  Lhasa Apso   30
BPIG    Mydreams Repete N'Tuff Stuff   Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group    Gumby's Cruzin To Arruga   Chinese Shar-Pei   0
Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Nuuktok's Legend Of Kiviuq



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Sito's Drk Tribute To Trillow

Best Of Opposite Sex
Ruby La Peregrina MacKendrick



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Ruby La Peregrina MacKendrick

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane







Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
Ch Beshia's Ho Ming

Best Of Opposite Sex
GCh Chowridge Embers Copper Rose

Best Puppy In Breed
Chowridge Halsey Wanna B A Star

Select Dog
GCh Nyan Chow's Time Works Wonders


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Echoviews Prairie Storm

Best Of Opposite Sex
Echoview N Heartspots Nu Hope

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Echoviews Prairie Storm

Best Puppy In Breed
Echoviews Prairie Storm


Winners Dog: (1-4-0-0)
Echoview N Heartspots Nu Hope


Winners Bitch: (1-4-0-0)
Echoviews Prairie Storm

Reserve Winners Bitch
Echoview Toys In The Attic

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Flamant Franco Allegretto

Best Of Opposite Sex
BFF's Queen Of The Night

Best Of Winners: (1-3-1-0)
BFF's Queen Of The Night

Best Puppy In Breed
BFF's Queen Of The Night


Winners Dog: (1-3-1-0)
Sonic Boom By Gernada


Winners Bitch: (1-3-1-0)
BFF's Queen Of The Night

Reserve Winners Bitch
Hit The Lights By Gernada

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Beaukees EspressoShotCinnakees

Best Of Opposite Sex
GCh Keez Kause For Koncern

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Keez Red Sole Sista

Best Puppy In Breed
Keez Red Sole Sista


Winners Dog: (1-2-1-1)
Chinookees Big Shot Blu


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Keez Red Sole Sista

Reserve Winners Bitch
Chinookees Uptown Girl

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Apsolutely Get In The Game



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Mrang Belcourt Communicate

Best Puppy In Breed
Ch Mrang Belcourt Communicate



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GCh Crystalton Chikoda Mystery

Best Of Opposite Sex
Ch Seransil's Winterlude

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Seransil Calypso Queen

Best Puppy In Breed
Seransil Calypso Queen


Winners Dog: (1-3-1-1)
Coronado Lucky Star


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Seransil Calypso Queen

Reserve Winners Bitch
Seransil Conbrio Promise Me

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GCh MyDream's Love Is In The Air

Best Of Opposite Sex
Ch Sunside Absolutely Fabulous

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Mydreams Repete N'Tuff Stuff

Best Puppy In Breed
Mydreams Repete N'Tuff Stuff


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Whisslers Warrior Of Mydreams

Reserve Winners Bitch
Sandraker's Little Suzie

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Oneeto's Lunar Eclipse Golden Renew

Best Of Opposite Sex
Adominos Special Blend

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Oneeto's Lunar Eclipse Golden Renew


Winners Dog: (1-2-0-0)
Adominos Special Blend

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Azuwyn's Raisin' A Little Hell





Group 7 - Lynda Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven
  Bouvier des Flandres   41
Group 2nd   
GCh Tallywood Transilience
  Collie (Rough)   37
Group 3rd   
GCh Snowycreek's Galileo Galassia
  German Shepherd Dog   35
Group 4th   Ch Silverspar's Still The One   Old English Sheepdog   29
BPIG   
Kelkary's Walking On Sunshine
  Bearded Collie   N/A
Best Baby Puppy In Group    Niobe De L'Ame Du Loup   Beauceron   0
Best Veteran In Group   
GChEx Bearspaw Sampo
  Finnish Lapphund   0
Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Callicoma Red Hot Tamale


Winners Dog: (1-0-0-0)
Callicoma Red Hot Tamale


Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 4 pts (3-0-1-1)
Ch Casselcreek East Coast Swing

Best Of Opposite Sex
GCh Crystal Winds Why Not?

Best Puppy In Breed
Sheep's Kin Summer Solstice


Winners Dog: (3-0-1-1)
Cruisin With My Chevy

Reserve Winners Dog
Casselcreek Cadillac Man


Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Kelkary's Walking On Sunshine

Best Puppy In Breed
Kelkary's Walking On Sunshine



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Kelkary's Walking On Sunshine





Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven

Best Of Opposite Sex
Nebadon's Kiss N Tell Kricket



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Nebadon's Kiss N Tell Kricket

Reserve Winners Bitch
Afterglow's Wind Of Change

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Tallywood Transilience

Best Of Opposite Sex
Cardoness The Jolly Roger

Best Puppy In Breed
Cardoness The Jolly Roger


Winners Dog: (1-0-0-1)
Cardoness The Jolly Roger


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 4 pts (0-0-2-3)
GCh Sugarok Starfyre Thunder Road

Best Of Opposite Sex
Ch Peikkovuoren Mussukka

Select Dog
GCh Peikkovuoren Vahca

Select Bitch
GCh Peikkovuoren Veni



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 5 pts (1-1-1-3)
GCh Snowycreek's Galileo Galassia

Best Of Opposite Sex
GCh BergerAlemnd's Winning Colour

Best Of Winners: (1-1-1-3)
Scarletts Faith Of K-Brook

Best Puppy In Breed
Scarletts Faith Of K-Brook

Select Bitch
GCh Woodside's Bella Jun


Winners Dog: (1-1-1-3)
Lacomtesse Vampire Slayer


Winners Bitch: (1-1-1-3)
Scarletts Faith Of K-Brook

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kyon's Leker Gjemsel



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GCh Silverspar's Still The One

Best Of Opposite Sex
Silverspar A Highland Thunder

Select Bitch
GCh SilverSpar 1Singular Sensation


Winners Dog: (1-0-0-2)
Silverspar A Highland Thunder


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 12 pts (2-4-3-4)
Ch Solange Edgeview Endeavor

Best Of Opposite Sex
Ch CoastalViews Avoca Berry Thyme

Best Of Winners: (2-4-3-4)
Dynstar Lenora

Best Puppy In Breed
Zesta Into The Blu

Select Dog
GCh Strattonhill French Design


Winners Dog: (2-4-3-4)
Heartstrings Ksenia Firestartr

Reserve Winners Dog
Emmy's Spiced Apple


Winners Bitch: (2-4-3-4)
Dynstar Lenora

Reserve Winners Bitch
Zesta Into The Blu

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By