Red Deer & District Kennel Club
Friday, April 5, 2019



Related Results

Obedience

Friday, April 05 (Obedience Trial 1)
Saturday, April 06 (Obedience Trial 2)
Sunday, April 07 (Obedience Trial 3)

Rally Obedience

Friday, April 05 (Rally Trial 1)
Saturday, April 06 (Rally Trial 2)
Sunday, April 07 (Rally Trial 3)

Other Results

April 06, 2019 - Alberta Junior Handling Zone Finals



Results courtesy of:


-- Terrina Maciborski --
BIS MBPIS GCH Ghostpine's DiamondOfHope
"Remi"
Breeder/Owner/Handler: Terrina Maciborski


Best In Show
Judge: Del Richards
Keeshond  
GCh Keez Kause For Koncern
Points: 394 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Del Richards
Scottish Terrier  
GCh Beinnein's Beyond The Blue
Points: 344
Best Puppy In Show
Judge: Del Richards
Boxer   Livin My Way At Tybrushe
Best Baby Puppy In Show
Judge: Del Richards
Retriever (Golden)   Brandegold Dreamin In The Breeze
Best Veteran In Show
Judge: Del Richards
Chow Chow  
GCh Two Ton Teddy








Group 1 - Del Richards Top Dog
Points
Group 1st    Labralynes Molly   Retriever (Labrador)   54
Group 2nd   
GCh Allsgold Tip Your Hat
  Retriever (Golden)   49
Group 3rd   
GCh Vizslavilla Prize Pure Goddess
  Vizsla (Smooth-Haired)   33
Group 4th   
GCh KLAD Samamari Sweet Baby James
  Spaniel (American Cocker)   31
BPIG    Kayenna's Golden Samurai Sword   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Brandegold Dreamin In The Breeze   Retriever (Golden)   0
Best Veteran In Group   
GCh Castlefin's Night In The City
  Retriever (Golden)   0
Judge: Del Richards

Best Of Breed: 5 pts (1-1-3-1)
Ch Peregrine's Semper Fidelis

Best Of Opposite Sex
Ch Localuna's Viva La Revolution

Best Of Winners: (1-1-3-1)
Vielseitigs Ruff Rider

Best Puppy In Breed
Grassridge Applied Force

Select Dog
GCh Bianca's BrazosRiver Tahoe


Winners Dog: (1-1-3-1)
Grassridge Applied Force


Winners Bitch: (1-1-3-1)
Vielseitigs Ruff Rider

Judge: Del Richards

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mistcurl Bartibog River Capt


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mistcurl Bartibog River Capt


Judge: Del Richards

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Birdztheword Too Humble To Brag

Best Of Opposite Sex
Ch Blazingstar Black Inca

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Blazingstar Bernoulli

Best Puppy In Breed
Kistryl Toffee


Winners Dog: (1-2-1-1)
Blazingstar Bernoulli


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Kistryl Toffee

Reserve Winners Bitch
Brdzthewrd Heres Lookin At U Kid

Judge: Del Richards

Best Of Breed: 15 pts (3-8-3-2)
GCh Allsgold Tip Your Hat

Best Of Opposite Sex
GCh Canzas Sparkling Rosie

Best Of Winners: (3-8-3-2)
Verdoro's Bar Code

Best Puppy In Breed
Kayenna's Golden Samurai Sword

Select Dog
GCh Kayenna's Rhinestone Cowboy

Select Bitch
Ch Auburnmist Two Yours Truly


Winners Dog: (3-8-3-2)
Verdoro's Bar Code

Reserve Winners Dog
Goldcker Add Water To Kadogan


Winners Bitch: (3-8-3-2)
Allsgold Oakley Get Ur Gun

Reserve Winners Bitch
Verdoro's Saddle The Wind

Judge: Del Richards

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Labralynes Molly

Best Of Opposite Sex
Achilles Flatlander Olaf Lavish

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Labralynes Molly

Best Puppy In Breed
Achilles Flatlander Olaf Lavish


Winners Dog: (1-4-0-0)
Achilles Flatlander Olaf Lavish


Winners Bitch: (1-4-0-0)
Labralynes Molly

Reserve Winners Bitch
Eagertrieves Follow My Lead

Judge: Del Richards

Best Of Breed: 6 pts (0-5-1-1)
Ch Foxvale's Blazing Guns

Best Of Opposite Sex
GCh Tollwest Rocky Mtn High

Best Puppy In Breed
Littlebay Gordgeous At Foxvale



Winners Bitch: (0-5-1-1)
Pikkinokka's Impreza Full Tilt

Reserve Winners Bitch
Woodcreek's Infinite Dawn

Judge: Del Richards

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sevenoaks Earth Wind And Rain





Winners Dog: (2-2-2-2)
Kove's Green With Envy

Reserve Winners Dog
Pastorale Nova Keanu Black Sextet


Winners Bitch: (2-2-2-2)
Stargazer's Struts Her Stuff

Reserve Winners Bitch
Corjdct's Midnight Reckoning

Judge: Del Richards

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Whistle Stop's Mama Mia

Best Of Opposite Sex
Finnibone's Get'It On

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Whistle Stop's Mama Mia

Best Puppy In Breed
Shaboo'n Finnibone's Iron Man


Winners Dog: (2-1-0-0)
Finnibone's Get'It On

Reserve Winners Dog
Shaboo'n Finnibone's Iron Man


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Whistle Stop's Mama Mia

Judge: Del Richards

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChEx Vizslavilla Prize Pure Goddess



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Superhero Blink Of Aurelia

Judge: Del Richards

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Trax Fresh Pony

Best Puppy In Breed
Trax Fresh Pony



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Trax Fresh Pony





Group 2 - Donnelle Richards Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Avitar's Sweet Sounding Jazz
  Otterhound   41
Group 2nd   Ch Justart's White Hot Sonya To Taugo   Borzoi   40
Group 3rd   
Ch Waskasoo's Second To None
  Beagle   39
Group 4th   
Ch Spiritsound Bdmoonrzn Rimouski
  Ibizan Hound   33
BPIG   
Heathview Francesca
  Irish Wolfhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Mijkelh Sayamo   Afghan Hound   0
Best Veteran In Group   
GCh Waskasoo Dynomite Phoenix Rising
  Beagle   0
Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Axioms Its Not You Its Me

Best Of Opposite Sex
Axioms Not Yet Forgiven

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Celestian Heavenly Blue

Best Puppy In Breed
Ch Axioms Its Not You Its Me


Winners Dog: (1-1-1-0)
Celestian Heavenly Blue


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Axioms Not Yet Forgiven

Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Summit Son Of A Preacher

Select Dog
GCh Darksun AhmahrNahr Africanadia



Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 5 pts (0-2-2-2)
Ch Waskasoo's Second To None

Best Of Opposite Sex
GCh Telford's Pump Up The Volume

Best Puppy In Breed
Tekera The Imperor's Treasure

Select Dog
GCh Waskasoo Dynomite Phoenix Rising

Select Bitch
GCh Telford's Spark And Sparkle



Winners Bitch: (0-2-2-2)
Tekera The Imperor's Treasure

Reserve Winners Bitch
DragonPearl Asiago Pixie Dust

Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Boru's Grace Too



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Boru's Grace Too

Reserve Winners Bitch
Fuimus's Absolutely Kosher

Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Justart's White Hot Sonya To Taugo



Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GCh Era Of The Command Performance

Best Of Opposite Sex
Ch Teckelwood RHK Cinnamon Kiss

Best Puppy In Breed
RHK Goldys Night Star

Select Dog
GCh Teckelwood Rae's Casper ML



Winners Bitch: (0-2-2-1)
RHK Goldys Night Star

Reserve Winners Bitch
RHK Mochas Melody In Stripes

Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Chilcotin's Moonlight Harvest



Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wagswell's Nuclear Reaction


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wagswell's Nuclear Reaction


Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ivywild Voodoo Queen



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ivywild Voodoo Queen

Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
Ch Spiritsound Bdmoonrzn Rimouski

Best Of Opposite Sex
GCh Amahte's Duma Kukimbia

Select Dog
Ch Amahte's Kilima Njaro


Winners Dog: (1-0-2-1)
DC Imagery Laughing Dinadan


Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 7 pts (3-2-2-1)
Ch Norhunter Alaina's Griffan

Best Of Opposite Sex
Ch Barrassy's Explorer

Best Of Winners: (3-2-2-1)
Pinehurst Rosamund Den Choille

Best Puppy In Breed
Heathview Francesca

Select Dog
Ch Silhouette Watson Macstiubhart


Winners Dog: (3-2-2-1)
Cluain Ard Fergus Mac Roich

Reserve Winners Dog
Hawkhaven Autumn's Shadow


Winners Bitch: (3-2-2-1)
Pinehurst Rosamund Den Choille

Reserve Winners Bitch
Heathview Francesca

Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Avitar's Sweet Sounding Jazz



Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Sirhan Kareem Cairo



Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 5 pts (1-4-0-1)
GCh SDW Dreamwindz Eyedoll

Best Of Opposite Sex
Lynallan's Talk About Me

Best Of Winners: (1-4-0-1)
Lynallan's Talk About Me

Best Puppy In Breed
Lynallan's Talk About Me


Winners Dog: (1-4-0-1)
Lynallan's Talk About Me


Winners Bitch: (1-4-0-1)
Tarrango Lynallan Cha'ching

Reserve Winners Bitch
Maxnme's Dark Angel





Group 3 - Jocelyne Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Cassels Moonshine Whiskey
  Doberman Pinscher   91
Group 2nd   
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer
  Boxer   83
Group 3rd   
Ch Cupar's Just The Ticket
  Great Dane   65
Group 4th   
GCh Debalys Christmas Caper
  Siberian Husky   54
BPIG    Livin My Way At Tybrushe   Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group    Alpinemist's I Can Fly   Bernese Mountain Dog   0
Best Veteran In Group   
GCh Werlwind's Young At Heart
  Bernese Mountain Dog   0
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Sanekats Loki Of Feldman's

Best Puppy In Breed
Edgemere's All That Glitters


Winners Dog: (2-0-0-0)
Sanekats Loki Of Feldman's

Reserve Winners Dog
Edgemere's All That Glitters


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 7 pts (2-2-2-2)
GCh NitroBerner's Coco Chanel

Best Of Opposite Sex
GCh Tailspin's Welcome To The Jungle

Best Of Winners: (2-2-2-2)
Kaibab's Justice Shining Bright

Best Puppy In Breed
Nitroberner's Fire Me Up

Select Dog
Ch Tailspins My Heart Soars

Select Bitch
GCh Tailspins National Treasure


Winners Dog: (2-2-2-2)
Vinn Turn Me Loose

Reserve Winners Dog
Nitroberner's Fire Away


Winners Bitch: (2-2-2-2)
Kaibab's Justice Shining Bright

Reserve Winners Bitch
Nitroberner's Fire Me Up

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 17 pts (6-6-1-5)
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer

Best Of Opposite Sex
GCh Tybrushe's Deja Vu

Best Of Winners: (6-6-1-5)
Livin My Way At Tybrushe

Best Puppy In Breed
Livin My Way At Tybrushe

Select Bitch
GCh Faberly's Key To Summer


Winners Dog: (6-6-1-5)
Livin My Way At Tybrushe

Reserve Winners Dog
Newalba There Can Only B Only One


Winners Bitch: (6-6-1-5)
Bimberg's Ever So Clever

Reserve Winners Bitch
Bimberg's Excuse Moi At Furioso

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Ch Cabberin's At JYF Bulls Paxton

Best Of Opposite Sex
Kenterain N Newalba's Goldengem

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Sycalcade's Fly For Freedom

Best Puppy In Breed
Bolder Rockabull SpecialSlayer

Select Dog
GCh Newalba's Fhuil Tha Ladir


Winners Dog: (1-2-2-0)
Sycalcade's Fly For Freedom


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Kenterain N Newalba's Goldengem

Reserve Winners Bitch
Bolder Rockabull SpecialSlayer

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 6 pts (2-5-0-0)
Cariboo Cane Corsos Raven

Best Of Opposite Sex
Cariboo Cane Corso's Jax

Best Of Winners: (2-5-0-0)
Cariboo Cane Corsos Raven

Best Puppy In Breed
Cariboo Cane Corsos Raven


Winners Dog: (2-5-0-0)
Cariboo Cane Corso's Jax

Reserve Winners Dog
Cariboo's Luke


Winners Bitch: (2-5-0-0)
Cariboo Cane Corsos Raven

Reserve Winners Bitch
Cariboo Cane Corso's Grace

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 7 pts (3-1-4-0)
GCh Cassels Moonshine Whiskey

Best Of Opposite Sex
Gentry's Persephone

Best Of Winners: (3-1-4-0)
Gentry's Persephone

Best Puppy In Breed
Ch Sharinway's Day Of Reckoning

Select Dog
Ch Sharinway's Day Of Reckoning


Winners Dog: (3-1-4-0)
Tor Zvezdnyi Strazh

Reserve Winners Dog
Gentry's Dragon Fyre V Scion


Winners Bitch: (3-1-4-0)
Gentry's Persephone

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 10 pts (5-2-2-2)
Ch Cupar's Just The Ticket

Best Of Opposite Sex
Cupar's Intrigue

Best Of Winners: (5-2-2-2)
Livesky Soiree At Libertesse

Best Puppy In Breed
Livesky Soiree At Libertesse

Select Dog
Ch Dantrydanes Journey Back Home

Select Bitch
Ch ValbyDane Powers Of One


Winners Dog: (5-2-2-2)
Livesky Soiree At Libertesse

Reserve Winners Dog
Jonniedane Blk Withtwo Sugars


Winners Bitch: (5-2-2-2)
Cupar's Intrigue

Reserve Winners Bitch
Wil-Joi Second Star To The Right V Meraki

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tamarackgsmd Fiona

Best Of Opposite Sex
Tamarackgsmd Lethal Weapon

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Tamarackgsmd Fiona

Best Puppy In Breed
Tamarackgsmd Fiona


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tamarackgsmd Lethal Weapon


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tamarackgsmd Fiona

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Panthera's Key To My Heart

Best Puppy In Breed
Panthera's Key To My Heart



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Panthera's Key To My Heart

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Devincourts Ohana At Fortress



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Devincourts Ohana At Fortress

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 5 pts (3-0-2-1)
GCh Titanbear Quidi Vdi

Best Of Opposite Sex
GCh Distant Shore de Anmalamual

Best Puppy In Breed
Titanbear The Beat Goes On

Select Dog
Ch Jalynn's Ruff Justice


Winners Dog: (3-0-2-1)
Prairiehome's Luke Skywalker

Reserve Winners Dog
Titanbear The Beat Goes On


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Baywood Gota Dare ToBe Difrent

Best Of Opposite Sex
Armada Makin Waves At Baywood

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Baywood's Trade Winds Of Armada

Best Puppy In Breed
Baywood's Trade Winds Of Armada

Select Dog
Ch Baywood A Legend In Flight


Winners Dog: (1-1-2-0)
Baywood's Trade Winds Of Armada


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Armada Makin Waves At Baywood

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Nighthawk's Born To Be Wild

Best Of Opposite Sex
GCh Esmonds God Of All

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Tierney's Double Take

Best Puppy In Breed
Tierney's Double Take


Winners Dog: (1-1-1-1)
Tierney's Double Take


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Fortails Gypsy Rose

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 7 pts (3-3-1-1)
Ch Winterpeg's Razyana

Best Of Opposite Sex
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy

Best Of Winners: (3-3-1-1)
Sershan's Premiere Misha

Best Puppy In Breed
Sershan's Premiere Misha


Winners Dog: (3-3-1-1)
Sershan's Premiere Misha

Reserve Winners Dog
Hartstone's Robsons North Face


Winners Bitch: (3-3-1-1)
Snowfire's Hundred Acre Wood

Reserve Winners Bitch
Hartstone's Dreams Of Everest

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Opp's Let Freedom Ring

Best Of Opposite Sex
Kiraly's Pretty In Pink

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Opp's Let Freedom Ring

Best Puppy In Breed
Opp's Let Freedom Ring


Winners Dog: (1-1-0-0)
Opp's Let Freedom Ring


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kiraly's Pretty In Pink

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Debalys Christmas Caper

Best Of Opposite Sex
Ringkona's Strawberry Ripple

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Debalys Kick Start My Heart

Best Puppy In Breed
Ch Kristari's Jet At Aurorabalto With Ringkona

Select Dog
Ch Kristari's Jet At Aurorabalto With Ringkona


Winners Dog: (1-2-2-0)
Debalys Kick Start My Heart


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Ringkona's Strawberry Ripple

Reserve Winners Bitch
Debalys Eat Your Heart Out





Group 4 - Del Richards Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Beinnein's Beyond The Blue
  Scottish Terrier   48
Group 2nd   
Ch Larkspur Acadia Ready For Action
  Lakeland Terrier   36
Group 3rd   
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   35
Group 4th   Ch Distaff Bilmora Buster   Staffordshire Bull Terrier   33
BPIG    Villam's Going Komando   Schnauzer (Miniature)   N/A
Judge: Del Richards

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Brea's Champagne N Candlelight



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Brea's Champagne N Candlelight

Judge: Del Richards

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Bo Jangles vom Hause Manhartsberg

Best Puppy In Breed
LBK's Rebel And Proud Risk And Fun


Winners Dog: (2-0-1-0)
LBK's Rebel And Proud Risk And Fun

Reserve Winners Dog
Marauders 24K Magic


Judge: Del Richards

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Ganymede's Holy Grail

Best Of Opposite Sex
Zealous Remember Striker's Zoe

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Versaterre Strike It Rich

Best Puppy In Breed
Ch Ganymede's Holy Grail


Winners Dog: (1-1-1-0)
Versaterre Strike It Rich


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Zealous Remember Striker's Zoe

Judge: Del Richards

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kingsmere Tenacious Timbit



Judge: Del Richards

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Cairnisles Sharp Dressed Man


Winners Dog: (1-0-1-0)
Tarahill's Celtic Fire


Judge: Del Richards

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Beinneins Dream Catcher


Winners Dog: (1-0-0-0)
Beinneins Dream Catcher


Judge: Del Richards

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChEx Krisma's X Marks The Spot

Select Dog
Ch Dinnyesvarosi Underground Star



Judge: Del Richards

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Larkspur Acadia Ready For Action



Judge: Del Richards

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GCh TCh Black Bandits Qiss Me Kwik

Best Of Opposite Sex
Ch Black Bandits U Got It All Metric

Best Puppy In Breed
Medley N Jetcity Ruby Sparks At Vonaksu

Select Bitch
GCh Blackrystal Rhinestone Cowgirl


Judge: Del Richards

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Redfearn's Cherise Treasure

Best Puppy In Breed
Paradym's Itty Bitty Smitty



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Redfearn's Cherise Treasure

Reserve Winners Bitch
Dralion's Lead On McDuff

Judge: Del Richards

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tucks Hey Rey

Best Puppy In Breed
Tucks Hey Rey



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tucks Hey Rey

Judge: Del Richards

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Sahuaro Sunset Skippin CJ Pacific Rim


Winners Dog: (1-0-1-0)
Pyxis No Directions Needed


Judge: Del Richards

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Mapherna's Phara Takes Flight

Best Of Opposite Sex
Villam's Going Komando

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Mapherna's Phara Takes Flight

Best Puppy In Breed
Villam's Going Komando


Winners Dog: (2-3-0-0)
Villam's Going Komando

Reserve Winners Dog
Mapherna's Remus Of Gryffindor


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Mapherna's Phara Takes Flight

Reserve Winners Bitch
Villam's Kiss The Dice

Judge: Del Richards

Best Of Breed: 11 pts (5-4-1-2)
GCh Beinnein's Beyond The Blue

Best Of Opposite Sex
GCh Rynara's What Dreams R Made Of

Best Of Winners: (5-4-1-2)
Barrister Sine-Qua-Non At Glenecho

Best Puppy In Breed
Barrister Sine-Qua-Non At Glenecho

Select Bitch
Ch Glenshiel's Valkyrie


Winners Dog: (5-4-1-2)
Rynara's The Gunner's Dream

Reserve Winners Dog
Glenshiel's Highlander


Winners Bitch: (5-4-1-2)
Barrister Sine-Qua-Non At Glenecho

Reserve Winners Bitch
Beinnein Shady Lady At Dondare

Judge: Del Richards

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Keepsake Tyrone SurfnPipeline

Best Of Opposite Sex
LachFairesFingal Irish Wheaten

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Tyrone In The Naaame Of Love

Best Puppy In Breed
LachFairesFingal Irish Wheaten


Winners Dog: (2-1-0-1)
LachFairesFingal Irish Wheaten

Reserve Winners Dog
Holweit's Perfect Storm


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Tyrone In The Naaame Of Love

Judge: Del Richards

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Distaff Bilmora Buster

Best Of Opposite Sex
GChEx Ghostpine's DiamondOfHope



Judge: Del Richards

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Skyehigh's One Pound Sterling

Best Of Opposite Sex
GCh CryCa's Gone With The Wind







Group 5 - Donnelle Richards Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Crestars Blitzy Saylz HL
  Chinese Crested   58
Group 2nd    Tessier Wyntuk Back In Time   Silky Terrier   55
Group 3rd   
Ch Aisle's James T Kirk
  Pug   52
Group 4th   
Ch Barron Crystal Of The York
  Yorkshire Terrier   56
BPIG    Nadals Cup'a'Ambition   Poodle (Toy)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Honor Henwrach Set Fire To The Rain   Havanese   0
Best Veteran In Group    Willowcreek's Candyman   Toy Manchester Terrier   0
Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Ryzanns Free Northwind

Best Of Opposite Sex
Ferlin Gizmo's Game Play

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Ryzanns Free Northwind

Best Puppy In Breed
Ryzanns Free Northwind


Winners Dog: (1-2-0-0)
Ryzanns Free Northwind


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Ferlin Gizmo's Game Play

Reserve Winners Bitch
Ryzanns Lady Norma Jean

Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 3 pts (2-0-2-0)
Ch Sigma Chi's Daydream Believer

Select Dog
GCh Kingshaven Ladislaw


Winners Dog: (2-0-2-0)
Kewpy's Cepos Gustof

Reserve Winners Dog
Mingchen Pots Of Gold


Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Montclaire's Crazy In Love

Best Of Opposite Sex
Ch Dafawn's Dragon Slayer

Best Puppy In Breed
Montclaire's Crazy In Love



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Montclaire's Crazy In Love

Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Crestars Blitzy Saylz HL

Best Of Opposite Sex
GCh Zen's Shake It Up



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Firecrest Slightly Dangerous

Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
LouLou-D'Amour De La Vanille Bourbon


Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Roterr Griff Alisa

Best Of Opposite Sex
Somerset Wynzall Just Monkey N Around

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Somerset Wynzall Just Monkey N Around

Best Puppy In Breed
Wynzall Maleficent


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Wynzall Maleficent

Reserve Winners Bitch
Wynzall Silk Teddy

Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 7 pts (2-3-2-1)
GCh Bopchas Mr Moon Mr Moon

Best Of Opposite Sex
GCh HBH Don't Push My Buttons

Best Of Winners: (2-3-2-1)
HBH Keepinitcool At Sailormade

Best Puppy In Breed
Ch Entaya Luckystryke's Jasmine

Select Dog
Ch MistyTrails Makida N' Paradise


Winners Dog: (2-3-2-1)
HBH Keepinitcool At Sailormade

Reserve Winners Dog
Seda's Sun Rises With Lucido


Winners Bitch: (2-3-2-1)
Adagio Seda Story Of Light

Reserve Winners Bitch
HBH Henwrach All Fyred Up

Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
C's Envi Mi Rookie Of The Year


Winners Dog: (1-0-0-0)
C's Envi Mi Rookie Of The Year


Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 7 pts (3-2-2-1)
Ch Riesa's Bizzy Bee V Riffraff

Best Of Opposite Sex
GCh Involo Come On Over

Best Of Winners: (3-2-2-1)
Runway's 'N Paradisewing's Set The World On Fire

Best Puppy In Breed
Runway's 'N Paradisewing's Set The World On Fire

Select Dog
Ch Brevette Baccarat


Winners Bitch: (3-2-2-1)
Riesa N Passionpaps Gogodancin

Reserve Winners Bitch
Paradisewing's Dare To B'lieve

Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Angioletto's Stargazing

Best Puppy In Breed
Angioletto's Stargazing



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Angioletto's Stargazing

Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 6 pts (3-2-2-0)
GCh Chriscendo Chasing Rainbows

Best Of Opposite Sex
Crystalton Star Keeper

Best Of Winners: (3-2-2-0)
Robcary's Cool Breeze

Best Puppy In Breed
Ch Firesprite One Tuff Flyboy

Select Dog
Ch Firesprite One Tuff Flyboy


Winners Dog: (3-2-2-0)
Robcary's Cool Breeze

Reserve Winners Dog
Pombeach The Golden Snitch


Winners Bitch: (3-2-2-0)
Crystalton Star Keeper

Reserve Winners Bitch
Firesprite's Golden Girl

Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh NaDals Gran Torino

Best Of Opposite Sex
Nadals Cup'a'Ambition

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Midori's Effin Big Deal

Best Puppy In Breed
Nadals Cup'a'Ambition


Winners Dog: (1-1-1-0)
Midori's Effin Big Deal


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Nadals Cup'a'Ambition

Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 5 pts (2-1-3-0)
Ch Aisle's James T Kirk

Best Of Opposite Sex
Aisle's Northern Lights

Best Of Winners: (2-1-3-0)
Xoe's Happy Hour

Best Puppy In Breed
Aisle's Northern Lights

Select Dog
GCh Eleki Xoe's Superbowl Titan


Winners Dog: (2-1-3-0)
Xoe's Happy Hour

Reserve Winners Dog
Pekeapug's Charmed The Charmer


Winners Bitch: (2-1-3-0)
Aisle's Northern Lights

Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Tessier Wyntuk Back In Time

Best Of Opposite Sex
Tessier Wyntuk Hot Night In Paris

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Tessier Wyntuk Back In Time

Best Puppy In Breed
Artemus Tessier Timeless


Winners Dog: (1-2-0-0)
Tessier Wyntuk Back In Time


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Tessier Wyntuk Hot Night In Paris

Reserve Winners Bitch
Artemus Tessier Timeless





Judge: Donnelle Richards

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
Ch Barron Crystal Of The York

Best Of Opposite Sex
CwnAnnwn's Lil Gun Moll

Best Puppy In Breed
CwnAnnwn's Lil Gun Moll



Winners Bitch: (0-4-1-0)
CwnAnnwn's Lil Gun Moll

Reserve Winners Bitch
Cryca's Good Vibrations





Group 6 - Robert Dawson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Keez Kause For Koncern
  Keeshond   49
Group 2nd   
GCh Sito's Drk Tribute To Trillow
  Boston Terrier   44
Group 3rd   
Ch Crystalton Tees Chikoda NCIS
  Poodle (Standard)   40
Group 4th   
GCh Two Ton Teddy
  Chow Chow   38
BPIG    Mydream's Island Princess   Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Jodezi Takin Er by Storm
  Chow Chow   0
Best Veteran In Group   
GCh Two Ton Teddy
  Chow Chow   0
Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Sito's Drk Tribute To Trillow

Best Of Opposite Sex
Klee Smooth As Brie

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Klee Smooth As Brie

Best Puppy In Breed
Klee Smooth As Brie


Winners Dog: (1-2-1-0)
Bromley Rock's Lucky Draw


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Klee Smooth As Brie

Reserve Winners Bitch
Bromley Rock's Queen Cleopatra

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch CasaGrande's Doing Time



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 9 pts (2-4-2-2)
GCh Two Ton Teddy

Best Of Opposite Sex
Ch Pura Vida Djalo

Best Of Winners: (2-4-2-2)
Asans N Padow's Twilight Qil From A New Moon

Best Puppy In Breed
Asans N Padow's Twilight Qil From A New Moon

Select Dog
Ch Beshia's Ho Ming


Winners Bitch: (2-4-2-2)
Chowridge Ida One For You

Reserve Winners Bitch
Chowridge Iam Freyja At Nyanchow

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Spavinaw Crk Hear UR Make NN Waves @ Echoview

Best Of Opposite Sex
Echoview & Black Rocks Nu Rising Star

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Spavinaw Crk Hear UR Make NN Waves @ Echoview

Best Puppy In Breed
Cocoabeach N Echoviews Hershey

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch BFF's Queen Of The Night

Best Of Opposite Sex
Fantasia's Preaching Amen At Gernada

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Viktoria Slavic Storm

Best Puppy In Breed
Viktoria Slavic Storm

Select Dog
GCh Flamant Franco Allegretto


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Viktoria Slavic Storm

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Marymay Berry

Best Puppy In Breed
Marymay Berry



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Marymay Berry

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 4 pts (0-0-3-2)
GCh Keez Kause For Koncern

Best Of Opposite Sex
GCh Shainakees Faith In Song At SouthCar

Select Dog
GCh Vista Steal The Moon

Select Bitch
Ch Cedarhills-Shamrock Foreign Exchange At Keez



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Apsolutely Red Red Whine

Best Puppy In Breed
Apsolutely Weekend Warrior


Winners Dog: (1-0-1-0)
Apsolutely Weekend Warrior


Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kiji Call Me Maybe

Best Puppy In Breed
Kiji Call Me Maybe



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kiji Call Me Maybe

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Kandansk Quintessential

Best Of Opposite Sex
Ch Rosebell's Aviator

Best Puppy In Breed
Belcourt Trompe L'Oeil Piedmont



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Belcourt Trompe L'Oeil Piedmont

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS

Best Of Opposite Sex
Edencourt Little White Lie

Best Puppy In Breed
Edencourt Little White Lie



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Edencourt Little White Lie

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Bonchien Lawless V Jet

Select Dog
GCh Fyrewater's Black Fog



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GCh Sunojo N Satika's Fiery Glow

Best Of Opposite Sex
Satika's Just Between Friends

Best Puppy In Breed
Satika's Just Between Friends

Select Bitch
Ch D.C. Kin's Kita Kaze


Winners Dog: (1-0-0-2)
Satika's Just Between Friends


Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Sealegends Magic In Moonlight

Best Of Opposite Sex
Mydream's Island Princess

Best Puppy In Breed
Mydream's Island Princess



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Mydream's Island Princess

Reserve Winners Bitch
Sandraker's Little Suzie

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Oneeto's Keeper To Carry On

Best Of Opposite Sex
Oneeto's Lunar Eclipse Golden Renew

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Oneeto's Lunar Eclipse Golden Renew

Best Puppy In Breed
Oneeto's Finnegan Golden Revive


Winners Dog: (1-1-1-0)
Oneeto's Finnegan Golden Revive


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Oneeto's Lunar Eclipse Golden Renew

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Azuwyn Remember Me At Steinhill



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Azuwyn Remember Me At Steinhill



Group 7 - Robert Dawson Top Dog
Points
Group 1st    Woodside's Maxum   German Shepherd Dog   47
Group 2nd   
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven
  Bouvier des Flandres   41
Group 3rd   Ch Tamaron's Livin' On A Prayer   Collie (Smooth)   37
Group 4th   Ch Buaidh Motlikru Let It Bee   Bearded Collie   36
BPIG   
Abfab Trisilver Ur Meant To Be
  Border Collie   N/A
Best Baby Puppy In Group    Saffire's I'll Have Another   Australian Shepherd   0
Best Veteran In Group    Mystksand So What   German Shepherd Dog   0
Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Reel Queen Of Sheba At Ksenia

Best Of Opposite Sex
Ch Spader Thrill Of The Chase

Best Puppy In Breed
Ch Spader Thrill Of The Chase



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 7 pts (1-4-1-2)
Ch Casselcreek London Fog

Best Of Opposite Sex
Ch Saffire's Simply Sensational

Best Of Winners: (1-4-1-2)
Saffire's All Fired Up

Best Puppy In Breed
Ch Casselcreek London Fog


Winners Dog: (1-4-1-2)
Milliron R One In The Chamber


Winners Bitch: (1-4-1-2)
Saffire's All Fired Up

Reserve Winners Bitch
Kiji Redneck Barbie

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Buaidh Motlikru Let It Bee

Best Of Opposite Sex
Shaggylane's Pandemonium

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Shaggylane's Pandemonium

Best Puppy In Breed
Brandmar's Killing Time W Kelkary


Winners Dog: (1-2-1-0)
Brandmar's Killing Time W Kelkary


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Shaggylane's Pandemonium

Reserve Winners Bitch
Kelkary's Whiskey In A Teacup

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Abfab Trisilver Ur Meant To Be

Best Puppy In Breed
Abfab Trisilver Ur Meant To Be


Winners Dog: (1-0-0-0)
Abfab Trisilver Ur Meant To Be


Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven

Best Of Opposite Sex
Bonideeafterglow Iluvrocknroll

Best Puppy In Breed
Gracelyn's Hot And Spicy Pepper



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Bonideeafterglow Iluvrocknroll

Reserve Winners Bitch
Gracelyn's Hot And Spicy Pepper

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
Ch Prairiemist Bodacious

Best Of Opposite Sex
Charvell's A Secret Whispered

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Charvell's A Secret Whispered

Best Puppy In Breed
Ch Prairiemist Bodacious

Select Dog
Ch Solhaven's Rising


Winners Dog: (2-1-2-0)
Charvell's Midnight Thunder

Reserve Winners Dog
Cardoness The Jolly Roger


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Charvell's A Secret Whispered

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tamaron's Livin' On A Prayer



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Peikkovuoren Peski


Winners Dog: (1-0-0-0)
Peikkovuoren Peski


Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Woodside's Maxum

Best Of Opposite Sex
Kris-T's Chicago Black Swann

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Woodside's Maxum

Select Dog
Ch Lacomtesse Vampire Slayer

Select Bitch
GCh Snowycreek's Galileo Galassia


Winners Dog: (1-3-1-1)
Woodside's Maxum


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Kris-T's Chicago Black Swann

Reserve Winners Bitch
Norberge's Venezia Of Clayfield

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Silverspar's Still The One



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 10 pts (6-2-2-1)
GCh Zesta Step Up

Best Of Opposite Sex
GCh Zesta Callisto

Best Of Winners: (6-2-2-1)
Dynstar Vespera

Best Puppy In Breed
WillowGlyn Prairiemist Steel

Select Dog
Ch Willowglyn Trade Winds


Winners Dog: (6-2-2-1)
WillowGlyn Prairiemist Steel

Reserve Winners Dog
Zesta Music Man


Winners Bitch: (6-2-2-1)
Dynstar Vespera

Reserve Winners Bitch
WillowGlyn Sugartime

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Quanda Over A Mile To Khaskova

Best Of Opposite Sex
Llanfair Party Of One

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Quanda Over A Mile To Khaskova

Best Puppy In Breed
Diamond Grace Edition


Winners Dog: (1-3-0-0)
Llanfair Party Of One


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Quanda Over A Mile To Khaskova

Reserve Winners Bitch
Diamond Grace Edition

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By