Alberta Kennel Club
Saturday, August 4, 2018



Related Results

Obedience

Friday, August 03 (Obedience Trial 1)
Saturday, August 04 (Obedience Trial 2)
Sunday, August 05 (Obedience Trial 3)
Monday, August 06 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Friday, August 03 (Rally Trial 1)
Friday, August 03 (Rally Trial 2)
Saturday, August 04 (Rally Trial 3)
Sunday, August 05 (Rally Trial 4)
Sunday, August 05 (Rally Trial 5)
Monday, August 06 (Rally Trial 6)

Related Specialties

Borzoi Canada [National] - Saturday, August 04 - Conformation
Canadian Association Of Parson Russell Terrier Fanciers [National] - Saturday, August 04 - Conformation
American Staffordshire Terrier Club Of Canada [National] - Saturday, August 04 - Conformation
Kerry Blue Terrier Club Of Canada [National] - Saturday, August 04 - Conformation
Irish Setter Club Of Canada [National] - Saturday, August 04 - Conformation
Canadian Scottish Terrier Club [Regional] - Saturday, August 04 - Conformation
Canadian Scottish Terrier Club [National] - Sunday, August 05 - Conformation
Alberta Doberman Pinscher Club - Saturday, August 04 - Conformation
Shiba Inu Canada [Regional] - Friday, August 03 - Conformation
Shiba Inu Canada [National] - Saturday, August 04 - Conformation
Alberta Sporting Hound Association - Friday, August 03 - Conformation
Doberman Pinscher Club of Canada - Saturday, August 04 - Obedience
Doberman Pinscher Club of Canada - Saturday, August 04 - Rally Obedience
Cairn Terrier Club Of Canada - Sunday, August 05 - Conformation
Rottweiler Club Of Canada [Regional] - Saturday, August 04 - Conformation
Rottweiler Club Of Canada [Regional] - Saturday, August 04 - Obedience
Rottweiler Club Of Canada [Regional] - Saturday, August 04 - Rally Obedience
Stampede City Whippet Club - Monday, August 06 - Conformation
Canadian Shetland Sheepdog Association [Regional] - Sunday, August 05 - Conformation
Weimaraner Association Of Canada [Regional] - Sunday, August 05 - Conformation
Canadian Mastiff Club [National] - Sunday, August 05 - Conformation
Boston Terrier Club Of Canada [Regional] - Sunday, August 05 - Conformation
Boston Terrier Club Of Canada [National] - Monday, August 06 - Conformation
Foothills Gazehound Club - Sunday, August 05 - Conformation
Southern Alberta Toy Dog Fanciers - Saturday, August 04 - Conformation
Great Dane Club Of Canada [National] - Saturday, August 04 - Conformation
Great Dane Club Of Canada [National] - Friday, August 03 - Obedience
Great Dane Club Of Canada [National] - Friday, August 03 - Rally Obedience
Great Dane Club Of Canada [Regional] - Sunday, August 05 - Conformation
Belgian Shepherd Dog Club Of Canada [National] - Sunday, August 05 - Conformation
Belgian Shepherd Dog Club Of Canada [National] - Friday, August 03 - Obedience
Belgian Shepherd Dog Club Of Canada [National] - Saturday, August 04 - Rally Obedience
Bearded Collie Club Of Canada [National] - Friday, August 03 - Conformation
All Terrier Club Of Alberta - Friday, August 03 - Conformation



Results courtesy of:


-- Erin Verway --
Erin Verway Group Inc.
http://www.verwey.ca/


Best In Show
Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)
Bulldog  
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane
Points: 590 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)
Rottweiler  
GCh Wathaman's North Sky's Zenith
Points: 526
Best Puppy In Show
Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)
Lakeland Terrier  
Ch Northcote Affirm Awestruck
Best Baby Puppy In Show
Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)
Chinese Shar-Pei   Gumby's Cruzin To Arruga
Best Veteran In Show
Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)
Setter (Irish)  
Ch Abbeylane Tramore Above The Limit








Group 1 - Carl Liepmann Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Windy Hill God of Fire
  Retriever (Flat-Coated)   94
Group 2nd   GCh Kayenna's Rhinestone Cowboy   Retriever (Golden)   85
Group 3rd   
GCh Ghostprints Destination Unknown
  Weimaraner   71
Group 4th   
Seaterrace Tollerpride Taima
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   60
BPIG    Coralyns Reflection On Ice   Spaniel (English Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Koping's Slick Pink Cadillac   Weimaraner   0
Best Veteran In Group   
Ch Abbeylane Tramore Above The Limit
  Setter (Irish)   0
Judge: Carl Liepmann

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Treebeard's Galileo



Judge: Carl Liepmann

Best Of Breed: 3 pts
Independence Foster Homes Trump Card



Judge: Carl Liepmann

Best Of Breed: 0 pts
Ch Italo Dei Silvanbull



Judge: Carl Liepmann

Best Of Breed: 4 pts
Cookieland's Scene It All @ Prosperity



Judge: Carl Liepmann

Best Of Breed: 4 pts
GCh Bianca's BrazosRiver Sedona



Judge: Carl Liepmann

Best Of Breed: 8 pts
GCh Windy Hill God of Fire



Judge: Carl Liepmann

Best Of Breed: 13 pts
GCh Kayenna's Rhinestone Cowboy



Judge: Carl Liepmann

Best Of Breed: 2 pts
GCh Rickways The Prophet



Judge: Carl Liepmann

Best Of Breed: 11 pts
Ch Seaterrace Tollerpride Taima



Judge: Carl Liepmann

Best Of Breed: 2 pts
GCh Sevenoaks Sagebrush Betsymae



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 10 pts
Ch Glenrose 13 Days Of Glory



Judge: Carl Liepmann

Best Of Breed: 4 pts
GCh Begay N Sebastian's Power Of Persuasion



Judge: Carl Liepmann

Best Of Breed: 0 pts
Ch Kinwashkly Orion's Watcher



Judge: Carl Liepmann

Best Of Breed: 0 pts
GCh Tricklecreek Friend Of Mine



Judge: Carl Liepmann

Best Of Breed: 0 pts
Ch Coralyns Reflection On Ice



Judge: Carl Liepmann

Best Of Breed: 4 pts
Ch Kehre's Mirror Mirror



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 10 pts
GCh Ghostprints Destination Unknown







Group 2 - Robert Hutton Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Regalcrown Blk Swan Of Course
  Rhodesian Ridgeback   65
Group 2nd   
GCh Taugo's Winterz Warrioress
  Borzoi   56
Group 3rd    Windrock She's Tough Enough   Greyhound   46
Group 4th   
Ch Dv9k9's Talvi Lahja
  Finnish Spitz   42
BPIG   
Ch Ethos No Ordinary Love
  Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group    Telford's Pump Up The Volume   Beagle   0
Best Veteran In Group   
Ch Waskasoo Dynomite Phoenix Rising
  Beagle   0
Judge: Robert Hutton

Best Of Breed: 0 pts
GCh Deloubelle With Best Wishes



Judge: Robert Hutton

Best Of Breed: 1 pts
GCh Africanadian James T Kirk



Judge: Robert Hutton

Best Of Breed: 6 pts
Ch Waskasoo Dynomite Phoenix Rising



Judge: Robert Hutton

Best Of Breed: 9 pts
GCh Taugo's Winterz Warrioress



Judge: Robert Hutton

Best Of Breed: 5 pts
GCh InParadise Premier Performance



Judge: Robert Hutton

Best Of Breed: 0 pts
Ch Christofle Curtain Lights



Judge: Robert Hutton

Best Of Breed: 3 pts
GCh Hunu The Patriot At Freestyle MW



Judge: Robert Hutton

Best Of Breed: 4 pts
GCh Matsutakes This Moment In Time



Judge: Robert Hutton

Best Of Breed: 1 pts
Ch Dv9k9's Talvi Lahja



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 3 pts
Ch Windrock She's Tough Enough



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 5 pts
GChEx Amahte's Sungura Wawindaji



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 4 pts
Ch Norhunter Alaina's Griffan



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 8 pts
Ch Regalcrown Blk Swan Of Course



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 3 pts
Ch Ethos No Ordinary Love







Group 3 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Wathaman's North Sky's Zenith
  Rottweiler   90
Group 2nd   
Ch Martini's Red Carpet Ready
  Boxer   77
Group 3rd   
GCh Island Reign's Ace Of Spades
  Cane Corso   73
Group 4th   
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy
  Samoyed   67
BPIG   
Creo's Northern Nugget
  Bernese Mountain Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Allyndanes Best Bet On Black   Great Dane   0
Best Veteran In Group   
GCh Esmonds One Night Stand
  Rottweiler   0
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Tan-Ro Minoka Stellar



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts
Sanekats Nova



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 8 pts
Creo's Northern Nugget



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts
GCh Martini's Red Carpet Ready



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Cabberin's At Jyf Bulls Paxton



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 5 pts
GCh Island Reign's Ace Of Spades



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 17 pts
GCh Janterra's Diamonds And Rust



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 19 pts
GCh Laurado's Rhinestone Cowgirl At Sobeit



Judge: Carl Liepmann

Best Of Breed: 4 pts
Ch Bendegeit's Peridots N Pearls



Judge: Carl Liepmann

Best Of Breed: 1 pts
Marinella's The Thunder Rolls



Judge: Carl Liepmann

Best Of Breed: 12 pts
GCh Wathaman's North Sky's Zenith



Judge: Carl Liepmann

Best Of Breed: 1 pts
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy



Judge: Carl Liepmann

Best Of Breed: 0 pts
Ch Innovations The Prophet



Judge: Carl Liepmann

Best Of Breed: 4 pts
Ch Kuvuk's Harvest Moon







Group 4 - Margaret Jones Top Dog
Points
Group 1st   
Alpine's Ring Of Fire
  American Staffordshire Terrier   103
Group 2nd   
GCh Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   95
Group 3rd   
GCh Kerrisel's@Malahideblue I Got Fire in My Soul
  Kerry Blue Terrier   91
Group 4th   
Ch Northcote Affirm Awestruck
  Lakeland Terrier   76
BPIG   
Ch Northcote Affirm Awestruck
  Lakeland Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Tarahill's Celtic Fire   Cairn Terrier   0
Best Veteran In Group   
Ch Rainsongs American Express at Jumpstart
  Manchester Terrier   0
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 3 pts
Ch Monterra Airedancers Don't Blink



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 7 pts
Alpine's Ring Of Fire



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 4 pts
Kismet Deja Vu At Windseeker



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 3 pts
Ch Bulligomingo-Omega's Paella



Judge: Sergio Pizzorno

Best Of Breed: 6 pts
Ch Quarrydene's Wild At Heart



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts
Auldwychs Best Kept Secrets



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 14 pts
GCh Kerrisel's@Malahideblue I Got Fire in My Soul



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts
GCh Northcote Affirm Awestruck



Judge: Sergio Pizzorno

Best Of Breed: 1 pts
Black Bandits Qiss Me Kwik



Judge: Sergio Pizzorno

Best Of Breed: 1 pts
GCh Dralion's Amblegreen Mavi Gold



Judge: Sergio Pizzorno

Best Of Breed: 7 pts
Ch Shalimar Orejac's On Target



Judge: Sergio Pizzorno

Best Of Breed: 0 pts
Bob Do Your Best



Judge: Sergio Pizzorno

Best Of Breed: 7 pts
GCh Empire Dreamaker Hot Tip



Judge: Sergio Pizzorno

Best Of Breed: 13 pts
GCh MacBrechin's Machair Ryder



Judge: Sergio Pizzorno

Best Of Breed: 1 pts
Ch Efbe's Goodspice Ariadne Auf Naxes



Judge: Sergio Pizzorno

Best Of Breed: 3 pts
GCh Keepsake's Flirt In A Skirt



Judge: Sergio Pizzorno

Best Of Breed: 6 pts
GCh Distaff Blackbird



Judge: Sergio Pizzorno

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling







Group 5 - Francisco Chapa Guajardo (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Diabolbric's Rumour Of War
  Pug   69
Group 2nd   Ch Coton Field Grand Prix   Coton De Tulear   65
Group 3rd   
Ch Crestars Blitzy Saylz HL
  Chinese Crested   64
Group 4th   
GCh Mingchen Thandie's Skye High
  Cavalier King Charles Spaniel   57
BPIG   Ch Arwins Divinedream Wind Charm   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Emmaline The Star In Our Eye   Toy Fox Terrier   0
Best Veteran In Group   
GCh Wind North By Norwest
  Chinese Crested   0
Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 5 pts
GCh Mingchen Thandie's Skye High



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 4 pts
GCh Cogie's Valentino Star



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 4 pts
GCh Misty Meadow's Love Of My Life



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 6 pts
GCh Crestars Blitzy Saylz HL



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
GCh Coton Field Grand Prix



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 3 pts
Ch Karakorum's Easy Being Green



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 4 pts
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 2 pts
Lionheart Mi Shizuka



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 2 pts
GCh Sanderlin Dance Like A Dickens



Judge: Rafael de Santiago

Best Of Breed: 11 pts
GCh Nanrich Valifyre Off The Radar



Judge: Rafael de Santiago

Best Of Breed: 2 pts
Ch Arwins Divinedream Wind Charm



Judge: Rafael de Santiago

Best Of Breed: 2 pts
Ch Nadal's Preston Avenue



Judge: Rafael de Santiago

Best Of Breed: 3 pts
GCh Diabolbric's Rumour Of War



Judge: Rafael de Santiago

Best Of Breed: 1 pts
Tessier Wyntuk Hot Night In Paris



Judge: Rafael de Santiago

Best Of Breed: 4 pts
Ch Skylocke's Too Tuff To Tangle



Judge: Rafael de Santiago

Best Of Breed: 0 pts
Ch Spirit's April Rain



Judge: Rafael de Santiago

Best Of Breed: 0 pts
Blue Bay Of Helimeda







Group 6 - Margaret Jones Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane
  Bulldog   63
Group 2nd   
GCh Ormar Vultus Regius Venustas
  Poodle (Standard)   61
Group 3rd   
GCh Timberfoxs Mystic Falls Sunojo
  Shiba Inu   56
Group 4th   
Ch Azuwyn's Raisin' A Little Hell
  Xoloitzcuintli (Standard)   36
BPIG    Timberfox's Felonius Gru   Shiba Inu   N/A
Best Baby Puppy In Group    Gumby's Cruzin To Arruga   Chinese Shar-Pei   0
Best Veteran In Group   
GChEx Timberfox Call Him Docta Jones
  Shiba Inu   0
Judge: Rafael de Santiago

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Luvit Dalnavert A Movado Sportivo



Judge: Sergio Pizzorno

Best Of Breed: 6 pts
GCh Sito's Drk Tribute To Trillow



Judge: Rafael de Santiago

Best Of Breed: 1 pts
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane







Judge: Rafael de Santiago

Best Of Breed: 4 pts
Ch Beshia's Ho Ming



Judge: Rafael de Santiago

Best Of Breed: 7 pts
GCh Mano Imperatorius Ugano Sitte



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts
GCh Klompen's Double Bubble



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts
GCh Apsolutely Get In The Game



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts
Kiji Bed Of Roses



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts
GCh Kandansk Quintessential



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 4 pts
GCh Ormar Vultus Regius Venustas



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts
GCh Ramar's Dragon Prince @ Jam



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 19 pts
GCh Timberfoxs Mystic Falls Sunojo



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts
Ch Sunside Absolutely Fabulous



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 3 pts
GCh Adominos Brigitte Bardot



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts
Ch Azuwyn's Raisin' A Little Hell





Group 7 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Woodside's Bella Jun
  German Shepherd Dog   100
Group 2nd   
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven
  Bouvier des Flandres   93
Group 3rd   Ch Dunhill Steeler Nation   Bearded Collie   88
Group 4th    Callicoma Red Hot Tamale   Australian Kelpie   63
BPIG    Motlikru-Buaidh Like No Other   Bearded Collie   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Offshore Storm Warning du Chateau Rocher
  Beauceron   0
Best Veteran In Group   
GChEx Linkridge Blackberry
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts
Ch Riverwild's Gone Walkabout



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Callicoma Red Hot Tamale



Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 6 pts
GCh KC Cropduster Annie



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 24 pts
Ch Dunhill Steeler Nation



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 4 pts
Ch Ame Magnanime Hugues Rebell



Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 16 pts
Ch Omniscient Between Two Worlds



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Picardiers Opportunity Knocks



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 4 pts
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven



Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 0 pts
GCh Tallywood Transilience



Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 0 pts
Demuir A Time To Remember



Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 2 pts
GCh Peikkovuoren Vahca



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 6 pts
GCh Woodside's Bella Jun



Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 2 pts
Ch Kyon's Leker Gjemsel



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts
GCh Silverspar's 1 Jyn On The Rocks



Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 19 pts
GCh Emmy's Orange Julius



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By