Saskatoon Kennel & Obedience Club
Friday, August 30, 2019 - Show # 1



Related Results

Conformation

Friday, August 30 (Show # 1)
Saturday, August 31 (Show # 2)
Sunday, September 01 (Show # 3)
Monday, September 02 (Show # 4)
Monday, September 02 (Show # 5)

Obedience

Friday, August 30 (Obedience Trial 1)
Friday, August 30 (Obedience Trial 2)
Saturday, August 31 (Obedience Trial 3)
Saturday, August 31 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Sunday, September 01 (Rally Trial 1)
Sunday, September 01 (Rally Trial 2)
Monday, September 02 (Rally Trial 3)



Results courtesy of:

-- Diane Fast --
BIS RBIS GCH Ellemstra Unforgettable CA
"Natalie"
Owner: Diane Fast, Special "D" Dalmatians


Best In Show
Judge: Pamela Bruce
Schnauzer (Miniature)  
Ch Minuteman Colder Weather
Points: 148 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Pamela Bruce
German Shepherd Dog  
GCh Woodside's Bella Jun
Points: 136
Best Puppy In Show
Judge: Pamela Bruce
Shetland Sheepdog  Ch Shelhaven Miqelon Serendipitus
Best Veteran In Show
Judge: Pamela Bruce
Chinese Shar-Pei  
GCh Gumby's Bearposh Ever After
Best Altered In Show
Judge: Pamela Bruce
Papillon  
GCh Riff Raff's Ramblin Road
Best Owner Handled In Show
Judge: Pamela Bruce
Schnauzer (Miniature)  
Ch Minuteman Colder Weather








Group 1 - Mike Jackman Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Fanciful's Let The Games Begin
  Spaniel (American Cocker)   34
Group 2nd   
GCh Allsgold Tip Your Hat
  Retriever (Golden)   29
Group 3rd   
Torngat Evenmist Tickled Pink
  Retriever (Labrador)   22
Group 4th   
GCh Stonepeake Dirty Tommie
  Retriever (Chesapeake Bay)   13
BPIG   
Ch Avalor Fall-O The Sun
  Retriever (Golden)   N/A
Best Veteran In Group   
Ch Biscay Bien La Vie en Rose
  Retriever (Labrador)   0
Best Altered In Group    LLFarm Hank Dg   Retriever (Labrador)   0
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Shotshell Victory Run

Select Bitch
Ch Shotshell Winter Wizard



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stonepeake Dirty Tommie



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Heirborn Above The Law

Best Of Opposite Sex
Ch Prairielight Moonbeam



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Prairielight Viminal

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 6 pts (0-2-4-1)
GCh Allsgold Tip Your Hat

Best Of Opposite Sex
Ch Kenro's Crimson Southern Belle

Best Puppy In Breed
Ch Avalor Fall-O The Sun

Select Dog
GCh Avalors There Is A New Kid In Town



Winners Bitch: (0-2-4-1)
Kavon's Fantasia

Reserve Winners Bitch
Kyon's Belle Of The Ball

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 8 pts (1-4-1-3)
Torngat Evenmist Tickled Pink

Best Of Opposite Sex
Ch Ekho's Picture Perfect

Best Of Winners: (1-4-1-3)
Torngat Evenmist Tickled Pink

Best Puppy In Breed
Cambridge's Frankly My Dear

Select Bitch
GCh Cambridge's Yabba Dabba Doozie


Winners Dog: (1-4-1-3)
Cambridge's Frankly My Dear


Winners Bitch: (1-4-1-3)
Torngat Evenmist Tickled Pink

Reserve Winners Bitch
Cambridge's Bonnie Blue

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Manitou Radiant Featherz

Best Puppy In Breed
Manitou Radiant Featherz



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Manitou Radiant Featherz

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Captiva I See Fire

Best Of Opposite Sex
Trusask's Aviator Of Time

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Captiva I See Fire

Best Puppy In Breed
Trusask's Aviator Of Time


Winners Dog: (1-2-0-0)
Captiva I See Fire


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Trusask's Aviator Of Time

Reserve Winners Bitch
Trusask's Annie Oakley Of Time

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 4 pts (1-0-4-0)
GChEx Fanciful's Let The Games Begin

Select Dog
GCh Begay N Sebastian's Power Of Persuasion


Winners Dog: (1-0-4-0)
Rachris A Spark In The Dark


Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Ramblewood All The Right Moves


Winners Dog: (1-0-1-0)
Paradise Hidden Courage


Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Busy B's Tenacious D



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Vizslavilla Prize Pure Goddess







Group 2 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Telford's Pump Up The Volume
  Beagle   15
Group 2nd   
GCh Aikerskaill SpecialD Never Enf
  Whippet   10
Group 3rd   
GCh Deiconsorti A Fine Hot Mess
  Saluki   7
Group 4th   
Ch Summit Special Vintage
  Basenji   5
BPIG    Manorcourt's Gold Rush   Whippet   N/A
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Summit Special Vintage



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 4 pts (0-0-2-3)
GCh Telford's Pump Up The Volume

Best Of Opposite Sex
Ch Waskasoo's Second To None

Select Dog
GCh DragonPearl Neverseas Captain

Select Bitch
GCh Lexmark's Summertime Blues



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Fuimus's Absolutely Kosher



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Silverglen's Krickett

Best Of Opposite Sex
Silverglen's Lucifer

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Silverglen's Lucifer


Winners Dog: (1-1-0-1)
Silverglen's Lucifer


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Silverglen's Mazikeen

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Quiquen Magnetic North



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Quiquen Magnetic North

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Deiconsorti A Fine Hot Mess

Select Bitch
GCh DeiConsorti Anythin But Cliche



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Deiconsorti A Fine Hot Mess

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Aikerskaill SpecialD Never Enf

Best Of Opposite Sex
Manorcourt's Gold Rush

Best Puppy In Breed
Manorcourt's Gold Rush



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Manorcourt's Gold Rush

Reserve Winners Bitch
Counterpoint Life Of The Parti





Group 3 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Martini's Red Carpet Ready
  Boxer   18
Group 2nd   Ch Vanderbilt's Hallo Spaceboy   Samoyed   13
Group 3rd   
GCh Cassels Moonshine Whiskey
  Doberman Pinscher   12
Group 4th   
GCh NitroBerner's Coco Chanel
  Bernese Mountain Dog   8
BPIG    Cassels Southern Tennessee   Doberman Pinscher   N/A
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Earthwind Moonlight Sonata



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Earthwind Moonlight Sonata

Reserve Winners Bitch
Keikewabic's Sanekats Simba

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh NitroBerner's Coco Chanel

Select Bitch
GCh Tailspins National Treasure



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
GCh Martini's Red Carpet Ready

Best Of Opposite Sex
Gallardo's Kronwalled

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Gallardo's Kronwalled

Best Puppy In Breed
Ch Gallardo's Girls Like You

Select Bitch
Ch Gallardo's Girls Like You


Winners Dog: (1-2-0-2)
Gallardo's Kronwalled


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Gallardo's Kite Like Girl

Reserve Winners Bitch
Mizey's First Lady

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Banbury's Billy The Kid

Best Of Opposite Sex
Ch Kenterain N Newalba's Goldengem


Winners Dog: (1-0-0-1)
Banbury's Billy The Kid


Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GCh Cassels Moonshine Whiskey

Best Of Opposite Sex
Cassels Southern Tennessee

Best Puppy In Breed
Cassels Southern Tennessee

Select Dog
Ch Regnancy's Always Siriusly Charming

Select Bitch
GCh Holmrun's Witchery At Kaladob



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Cassels Southern Tennessee

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Titanbear Quidi Vdi

Select Dog
Ch Homeport Emperor At Titanbear



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Vanderbilt's Hallo Spaceboy



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Histyle's Make It Rain



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Histyle's Make It Rain





Group 4 - Mike Jackman Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Minuteman Colder Weather
  Schnauzer (Miniature)   11
Group 2nd    Tucks Hey Rey   Parson Russell Terrier   10
Group 3rd    Brynmill Beckie   West Highland White Terrier   9
Group 4th   
Ch Pellinore's Wild Magic
  Cairn Terrier   8
BPIG    Brynmill Beckie   West Highland White Terrier   N/A
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Mysidekicks Mystique



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Kingsmere Tenacious Timbit

Best Of Opposite Sex
Ch Varlas Bullish Vanity



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Pellinore's Wild Magic

Best Of Opposite Sex
Ch Tarahill's Celtic Fire



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Quarrydene's Dolce Delight

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Foxhollow Living On The Edge

Best Puppy In Breed
Foxhollow Living On The Edge


Winners Dog: (1-0-0-0)
Foxhollow Living On The Edge


Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tucks Hey Rey



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tucks Hey Rey

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Minuteman Colder Weather



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Murdock's Phantom Power



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Keepsake Tyrone SurfnPipeline



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Brynmill Beckie

Best Puppy In Breed
Brynmill Beckie



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Brynmill Beckie





Group 5 - Mike Jackman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Roterr Griff Alisa
  Griffon (Brussels)   21
Group 2nd   
GCh Sanderlin Dances Thru The Galaxy
  Miniature Pinscher   20
Group 3rd   
GCh NaDals Gran Torino
  Poodle (Toy)   19
Group 4th   
GCh Riesa's Bizzy Bee V Riffraff
  Papillon   17
BPIG    Willowglyn Biscotti   Chinese Crested   N/A
Best Veteran In Group   Ch Dawnaquinn Helena Handbasket   Cavalier King Charles Spaniel   0
Best Altered In Group   
GCh Riff Raff's Ramblin Road
  Papillon   0




Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 4 pts (3-2-0-0)
Willowglyn Biscotti

Best Of Opposite Sex
Willowglyn Embellished

Best Of Winners: (3-2-0-0)
Willowglyn Biscotti

Best Puppy In Breed
Willowglyn Biscotti


Winners Dog: (3-2-0-0)
Willowglyn Embellished

Reserve Winners Dog
Firecrest A Girl's Best Friend


Winners Bitch: (3-2-0-0)
Willowglyn Biscotti

Reserve Winners Bitch
Willowglyn Golden Halo

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Jespersen's Heidi Surprise



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Roterr Griff Alisa



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit

Best Of Opposite Sex
GCh Specialty La Belle's Diva

Best Puppy In Breed
Entaya's Elated Griffin


Winners Dog: (1-0-1-1)
Entaya's Elated Griffin


Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sanderlin Dances Thru The Galaxy



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Riesa's Bizzy Bee V Riffraff

Best Of Opposite Sex
GCh Involo Come On Over

Best Puppy In Breed
Castels Xoimar


Winners Dog: (1-0-1-1)
Castels Xoimar


Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Arwins Divinedream Wind Charm



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh NaDals Gran Torino

Best Of Opposite Sex
Ch Nice & Outgoing Tw Kizoku

Best Puppy In Breed
Ch Nice & Outgoing Tw Kizoku



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Snocrest Suzie Q

Best Of Opposite Sex
Ch Fanci Newmont Jigsaw Puzzle

Select Bitch
GCh RanMar's Simply A Twist of Fate



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Blanch-O's Call Me Master U Will

Best Puppy In Breed
Blanch-O's Call Me Master U Will


Winners Dog: (1-0-0-0)
Blanch-O's Call Me Master U Will


Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Halimeda's York Monte Cristo


Winners Dog: (1-0-0-0)
Halimeda's York Monte Cristo






Group 6 - Mike Jackman Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Gumby's Bearposh For Ever Mine
  Chinese Shar-Pei   17
Group 2nd   
GCh Incognito's Stir The Pot At Daystar
  French Bulldog   16
Group 3rd   
GCh Ellemstra Unforgettable
  Dalmatian   13
Group 4th   
Ch Hpnotiq's Rough And Ready
  Bulldog   12
BPIG   Ch Elkridge Here Comes The Sun   Poodle (Standard)   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Gumby's Bearposh Ever After
  Chinese Shar-Pei   0
Best Altered In Group   
Kandansk Emerging Artist
  Poodle (Miniature)   0
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Hpnotiq's Rough And Ready



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gumby's Bearposh For Ever Mine



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Josol's Threads Of Gold



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ellemstra Unforgettable



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Incognito's Stir The Pot At Daystar

Best Of Opposite Sex
Incognito's Bahama Mama

Best Puppy In Breed
Incognito's Bahama Mama

Select Dog
GCh Katzenjammers Behold The Wrangler



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Incognito's Bahama Mama

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Marymay Berry

Best Of Opposite Sex
Newtonbears Echo From The Sky

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Marymay Berry

Best Puppy In Breed
Marymay Berry


Winners Dog: (1-2-0-0)
Newtonbears Echo From The Sky


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Marymay Berry

Reserve Winners Bitch
Konalea's Sky's The Limit

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Ashbrook's Maverick From Shainakees

Best Of Opposite Sex
Admiraal's Petticoat Junction

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Oskar Admiraal Lilou Of Bloom White

Best Puppy In Breed
Oskar Admiraal Lilou Of Bloom White


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Admiraal's Petticoat Junction

Reserve Winners Bitch
Admiraal's Ms Moneypenny

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Lezerin's Cool Kid

Best Of Opposite Sex
Staken Kandansk Trueloves Kiss

Best Puppy In Breed
Staken Kandansk Trueloves Kiss



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Staken Kandansk Trueloves Kiss

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Elkridge Here Comes The Sun

Best Puppy In Breed
Ch Elkridge Here Comes The Sun



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bonchien Lawless V Jet





Group 7 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Woodside's Bella Jun
  German Shepherd Dog   26
Group 2nd   Ch Shelhaven Miqelon Serendipitus   Shetland Sheepdog   23
Group 3rd   
Ch Tumbleweed Valubal Gamechanger
  Old English Sheepdog   14
Group 4th   
Picardiers Opportunity Knocks
  Berger Picard   12
BPIG   Ch Shelhaven Miqelon Serendipitus   Shetland Sheepdog   N/A
Best Altered In Group    Ksenia's Mr Man Levi   Shetland Sheepdog   0
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Turbar's Minty Fresh

Best Of Opposite Sex
Ch Sheep's Kin Smokin' Gun



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Omniscient Shades Of Ares

Best Puppy In Breed
Omniscient Shades Of Ares

Select Dog
GCh OTCh Maggray's N' Credible Journey


Winners Dog: (2-0-1-0)
Omniscient Shades Of Ares

Reserve Winners Dog
Omniscient's Braveheart


Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Picardiers Opportunity Knocks


Winners Dog: (1-0-0-0)
Picardiers Opportunity Knocks


Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch OTCh Hot Shot Breaking All The Rules



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Charvell's I Walk The Line

Best Puppy In Breed
Charvell's I Walk The Line


Winners Dog: (1-0-0-0)
Charvell's I Walk The Line


Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Woodside's Bella Jun

Best Puppy In Breed
Rihanna V Temar II



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Rihanna V Temar II

Reserve Winners Bitch
Woodside's Shenandoah

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Moonbaby's Winter Storm

Best Puppy In Breed
Moonbaby's Winter Storm



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Moonbaby's Winter Storm

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Tumbleweed Valubal Gamechanger

Select Dog
GCh Bluecaleb's Loving The Storm



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 8 pts (1-3-1-4)
Ch Shelhaven Miqelon Serendipitus

Best Of Opposite Sex
Ksara Whatever Willaby

Best Of Winners: (1-3-1-4)
Ksara Whatever Willaby

Best Puppy In Breed
Ch Shelhaven Miqelon Serendipitus

Select Dog
GCh Cincerlee's Dedication

Select Bitch
Ch Cincerlee's Living Proof


Winners Dog: (1-3-1-4)
Ksara Whatever Willaby


Winners Bitch: (1-3-1-4)
Cincerlee Shenanigans

Reserve Winners Bitch
Willowglyn Femme Fatale

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Redrose's Black Magic

Best Of Opposite Sex
Ch Oakleaf Bennie And The Jets



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Redrose's Black Magic

Reserve Winners Bitch
Quanda's Oops A Daisy

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By