Fort St. John & District Kennel Club
Monday, May 20, 2019 - Show #6



Related Results

Conformation

Saturday, May 18 (Show #1)
Saturday, May 18 (Show #2)
Sunday, May 19 (Show #3)
Sunday, May 19 (Show #4)
Monday, May 20 (Show #5)
Monday, May 20 (Show #6)



Results courtesy of:


--Kim Klassen --
RBIS Ch Garroway's Livin' On The Edge
"Tyler"
Owners: Kim Klassen & Sylvia DaSilva
Handler: Kim Klassen


Best In Show
Judge: Jocelyne Gagne
Keeshond  
GCh Vista Steal The Moon
Points: 113 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Jocelyne Gagne
Beagle  
Ch Telford's Pump Up The Volume
Points: 101
Best Puppy In Show
Judge: Jocelyne Gagne
Siberian Husky  Ch Unicornhill Aurum Ouro Cinza
Best Baby Puppy In Show
Judge: Jocelyne Gagne
Doberman Pinscher  
Brauchar Rich And Rare
Best Veteran In Show
Judge: Jocelyne Gagne
French Bulldog  Ch Angie Bfrenchies








Group 1 - Jocelyne Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Vizslavilla Prize Pure Goddess
  Vizsla (Smooth-Haired)   13
Group 2nd   
Ch LK Champagne Charlie
  Lagotto Romagnolo   12
Group 3rd   
GCh Seasyde City Of Stars
  Pointer   11
Group 4th   Ch Newsong's Wake Me Up Before You Go Go   Spaniel (American Cocker)   10
BPIG    Reinin At The River   Retriever (Labrador)   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Rehmann's Regal Tri Eagle
  Spaniel (American Cocker)   0
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch LK Champagne Charlie



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Seasyde City Of Stars



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Dyffryn's Atrous

Best Of Opposite Sex
Ch Dyffryn's Bronte



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 5 pts (2-1-3-0)
Ch Reinin Koa By Acelabradors

Best Of Opposite Sex
Reinin Style Grace Sea

Best Of Winners: (2-1-3-0)
Idlewild Yukon Phantom Whiteout

Best Puppy In Breed
Reinin At The River

Select Dog
GCh Chablais Dark Secret


Winners Dog: (2-1-3-0)
Idlewild Yukon Phantom Whiteout

Reserve Winners Dog
Reinin At The River


Winners Bitch: (2-1-3-0)
Reinin Style Grace Sea

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Newsong's Wake Me Up Before You Go Go

Best Of Opposite Sex
GCh Sunshuel Rock Me



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Nikomidiya Ice Ice Baby

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Vizslavilla Prize Pure Goddess







Group 2 - Jocelyne Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Telford's Pump Up The Volume
  Beagle   16
Group 2nd   
Ch Fuimus's Absolutely Kosher
  Bloodhound   15
Group 3rd   
GCh Ethos N Eros Pseudonym
  Whippet   14
Group 4th   GCh Teckelwood Rae's Casper ML   Dachshund (Miniature Long-Haired)   12
BPIG   
Pridebass Romeo In Love
  Basset Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group    RHK Night Watch   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Best Veteran In Group   
Ch Nickolai Khurik Northern Wind
  Borzoi   0
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Deloubelle With Best Wishes

Best Of Opposite Sex
GCh Wynsyr Foxrun My Way Or The Hwy



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pridebass Romeo In Love

Best Puppy In Breed
Pridebass Romeo In Love


Winners Dog: (1-0-0-0)
Pridebass Romeo In Love


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Telford's Pump Up The Volume



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Fuimus's Absolutely Kosher



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Elance Malificent



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Teckelwood Rae's Casper ML

Best Of Opposite Sex
RHK Goldys Night Star

Best Puppy In Breed
RHK Goldys Night Star



Winners Bitch: (0-2-1-0)
RHK Goldys Night Star

Reserve Winners Bitch
RHK Mochas Melody In Stripes

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ironwill's Cat Woman



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ironwill's Cat Woman

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ironwills Black Vixen



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ironwills Black Vixen

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Windrock She's Tough Enough



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hawkhaven Autumn's Shadow

Best Puppy In Breed
Hawkhaven Autumn's Shadow


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hawkhaven Autumn's Shadow


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mirepoix Weskyuwin Champagne On Ice



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mobukhosi's Hannah Of Priderock



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mobukhosi's Hannah Of Priderock

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Ethos N Eros Pseudonym

Best Of Opposite Sex
Ch Brystal Tafita Black N Bryn







Group 3 - Jocelyne Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Cassels Chillin On The Moon
  Doberman Pinscher   30
Group 2nd   Ch Unicornhill Aurum Ouro Cinza   Siberian Husky   25
Group 3rd   
Ch Breka's About To Shock You
  Boxer   17
Group 4th   
GCh Esmonds God Of All
  Rottweiler   12
BPIG   Ch Unicornhill Aurum Ouro Cinza   Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Brauchar Rich And Rare
  Doberman Pinscher   0
Best Veteran In Group   
GCh Nanook's Diamond Ice
  Siberian Husky   0
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Empire's Original Gangster

Best Of Opposite Sex
Quantum & Minda's Enforcer V Aracari


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Arcticice Dreams Rex

Best Of Opposite Sex
Wolfwalkers She Is On Fire

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Arcticice Dreams Rex

Best Puppy In Breed
Wolfwalkers She Is On Fire


Winners Dog: (1-2-0-0)
Arcticice Dreams Rex


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Wolfwalkers She Is On Fire

Reserve Winners Bitch
Laliberte's Red Of Arcticice

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
Ch Breka's About To Shock You

Best Of Opposite Sex
GCh Bimberg's Con Artist

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Bimberg's Egomaniac At Furioso

Best Puppy In Breed
Ch Bimberg's Excuse Moi At Furioso

Select Bitch
Ch Bimberg's Excuse Moi At Furioso


Winners Dog: (1-1-1-2)
Bimberg's Egomaniac At Furioso


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Salgray N Lemko's Lust After Me

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Impact N Garroway Helluva Ride

Select Dog
GCh Garroway's Livin' On The Edge



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Arcticice Qimmiq Vaythoras

Best Of Opposite Sex
Arcticsun Qimmiq Cream Brulee

Best Puppy In Breed
Arcticsun Qimmiq Cream Brulee



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Arcticsun Qimmiq Cream Brulee

Reserve Winners Bitch
Arcticice Qimmiq Dawn

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 4 pts (0-1-2-2)
GCh Cassels Chillin On The Moon

Best Of Opposite Sex
Ch Sharinway's Day Of Reckoning

Select Dog
GCh Cassius de Akido San

Select Bitch
Ch Sharinway's Spellbinding Vamp



Winners Bitch: (0-1-2-2)
Marienburgs The Mockingjay

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChEx Esmonds God Of All


Winners Dog: (1-0-1-0)
Aksel Vom Hause Henkyer


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 7 pts (1-0-4-3)
Ch Unicornhill Aurum Ouro Cinza

Best Of Opposite Sex
GCh Debalys Christmas Caper

Best Puppy In Breed
Ch Unicornhill Aurum Ouro Cinza

Select Dog
Ch Debalys Kick Start My Heart

Select Bitch
Ch Snowydreams When Stars Align


Winners Dog: (1-0-4-3)
Snowydreams What Lies Ahead






Group 4 - Jocelyne Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bo Jangles vom Hause Manhartsberg
  American Staffordshire Terrier   6
Group 2nd   Ch Hillside Harleen Quinzel   Staffordshire Bull Terrier   5
Group 3rd   
Charisma Sweet Sharks Of Dubois
  Bull Terrier   4
Group 4th    Holweit's Perfect Storm   Soft-Coated Wheaten Terrier   3
BPIG   
Charisma Sweet Sharks Of Dubois
  Bull Terrier   N/A
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bo Jangles vom Hause Manhartsberg



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Charisma Sweet Sharks Of Dubois

Best Puppy In Breed
Charisma Sweet Sharks Of Dubois



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Charisma Sweet Sharks Of Dubois

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Brownstone's As You Wish



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Random Really Scarlett

Best Of Opposite Sex
Glaswire's Noble Squire

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Random Really Scarlett


Winners Dog: (1-1-0-0)
Glaswire's Noble Squire


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Random Really Scarlett

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Holweit's Perfect Storm


Winners Dog: (1-0-0-0)
Holweit's Perfect Storm


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Hillside Harleen Quinzel







Group 5 - Jocelyne Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Involo Come On Over
  Papillon   21
Group 2nd   
GCh Chriscendo Chasing Rainbows
  Pomeranian   14
Group 3rd   
Ch Taja Ruffino Moscato
  Chinese Crested   9
Group 4th   
Entaya Luckystryke's Jasmine
  Havanese   8
BPIG   
Entaya Luckystryke's Jasmine
  Havanese   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Paradisewing's Black Pearl
  Papillon   0
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Dafawn's Dragon Slayer


Winners Dog: (1-0-1-0)
Dafawns King Of The North


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Taja Ruffino Moscato



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Entaya Luckystryke's Jasmine

Best Of Opposite Sex
GCh Bopchas Mr Moon Mr Moon

Best Puppy In Breed
Entaya Luckystryke's Jasmine



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Entaya Luckystryke's Jasmine

Reserve Winners Bitch
Entaya Luckystryke's Phoebe

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Tendresse The Island Of Treasures



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Tendresse The Island Of Treasures

Reserve Winners Bitch
Dilimbazi Pineapple Express

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 6 pts (1-2-2-2)
GCh Involo Come On Over

Best Of Opposite Sex
Ch Kaiana The Dreammakers Journey

Best Of Winners: (1-2-2-2)
Kaiana Just Catchin A Dream

Best Puppy In Breed
Ch Kaiana The Dreammakers Journey

Select Dog
Ch Runway's 'N Paradisewing's Set The World On Fire

Select Bitch
Ch Annacott Fancy Image Of Akai


Winners Dog: (1-2-2-2)
Kaiana Just Catchin A Dream


Winners Bitch: (1-2-2-2)
Annacott Animato Ease Into It

Reserve Winners Bitch
Marron's Wish Upon A Star

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 4 pts (3-0-1-1)
GCh Chriscendo Chasing Rainbows

Best Of Opposite Sex
Ch Tofini Petal To The Metal

Best Puppy In Breed
Terramarie's Masked Bandit


Winners Dog: (3-0-1-1)
Geezava's Legend Has It

Reserve Winners Dog
Terramarie's Masked Bandit


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bombshell's Private Peppa

Best Puppy In Breed
Bombshell's Private Peppa



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bombshell's Private Peppa

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Carmorosa's Ranger Rick







Group 6 - Jocelyne Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vista Steal The Moon
  Keeshond   11
Group 2nd   
Ch Belcourt Trompe L'Oeil Piedmont
  Poodle (Miniature)   10
Group 3rd   
Ch Nuuktok's Legend Of Kiviuq
  American Eskimo Dog (Standard)   9
Group 4th   
Ch Tees Me Centerfold
  Poodle (Standard)   8
BPIG   
Ch Belcourt Trompe L'Oeil Piedmont
  Poodle (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Rakaro's Brash 'n Sassy   Bulldog   0
Best Veteran In Group   Ch Angie Bfrenchies   French Bulldog   0
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Nuuktok's Legend Of Kiviuq



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Klee Smooth As Brie

Best Puppy In Breed
Klee Smooth As Brie



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Klee Smooth As Brie

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Hpnotiq's Rough And Ready


Winners Dog: (1-0-1-0)
Soba Cruising The Iroc Strip


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
Ch As'Milette Don Bobo

Select Dog
Ch Sagehill N Garroway's Thief On The Run


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Vista Steal The Moon



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Belcourt Trompe L'Oeil Piedmont

Best Puppy In Breed
Ch Belcourt Trompe L'Oeil Piedmont



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Tees Me Centerfold

Best Puppy In Breed
Ch Tees Me Centerfold



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bonchien Lawless V Jet



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch D.C. Kin's Kita Kaze





Group 7 - Jocelyne Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Lacomtesse Vampire Slayer
  German Shepherd Dog   10
Group 2nd    Diamond Grace Edition   Welsh Corgi (Pembroke)   9
Group 3rd   
Alta Magnum Blue Moon
  Miniature American Shepherd   8
Group 4th   
GCh Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind
  Welsh Corgi (Cardigan)   7
BPIG    Diamond Grace Edition   Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Best Veteran In Group   Ch LorWin's Mamma Mia   Shetland Sheepdog   0
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Riverwild's Gone Walkabout



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Hpnotiq's Nissan Skyline



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bitterroots Flight Of The Kestrel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bitterroots Flight Of The Kestrel

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lacomtesse Vampire Slayer



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Alta Magnum Blue Moon

Best Puppy In Breed
Alta Magnum Blue Moon


Winners Dog: (1-0-0-0)
Alta Magnum Blue Moon


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch Zesta Music Man

Best Of Opposite Sex
Zesta Forever My Girl

Best Puppy In Breed
Ch Zesta Music Man

Select Dog
Ch Zesta Cover Story



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Zesta Forever My Girl

Reserve Winners Bitch
Grandgables Deja Blue Heaven Sent

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Diamond Grace Edition

Best Puppy In Breed
Diamond Grace Edition



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Diamond Grace Edition

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By