Bobcaygeon Kennel Club
Thursday, June 30, 2022 - Show-2



Related Results

Conformation

Thursday, June 30 (Show-1)
Thursday, June 30 (Show-2)
Friday, July 01 (Show-3)
Friday, July 01 (Show-4)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS CAN GCHB / AM CH / RO JCH Midnight Lady's Rumble In The Jungle, AOM
"Zombie"
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Owners: Zsuzsa Somos-Soos, Christina Koffman-Heard, Daniel Koffman and John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Judith Taylor
West Highland White Terrier  
GChG Skyehigh's Video Game
Points: 185 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Judith Taylor
Pekingese  
GChG Lionking Blaze Of Glory
Points: 172
Best Puppy In Show
Judge: Judith Taylor
Rottweiler  
Wathaman's Get'n A Hankern For U








Group 1 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Seasyde Casino
  Pointer   45
Group 2nd   
GChS Legacyk Justice For All
  Pointer (German Short-Haired)   44
Group 3rd   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   38
Group 4th   
GChS Rolyart's Sound Of Thunder
  Spaniel (Welsh Springer)   37
BPIG   
Stonemeadow's Finest Gryffindor
  Retriever (Labrador)   N/A
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Seasyde Casino



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 5 pts (0-1-3-2)
GChS Legacyk Justice For All

Best Of Opposite Sex
GChB Leaside's California Blues

Select Dog
Ch Blastem's Hakuna Matata



Winners Bitch: (0-1-3-2)
Legacyk & Stannyfield's Top Shelf

12-18 Month Bitch Class
1st Legacyk & Stannyfield's Top Shelf

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Conroy's Lightfoot Watts

Best Of Opposite Sex
Mercer's Sea Salt And Sand

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Conroy's Lightfoot Watts

Best Puppy In Breed
Conroy's Lightfoot Watts


Winners Dog: (1-1-0-0)
Mercer's Sea Salt And Sand

Open Dog Class
1st Mercer's Sea Salt And Sand


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Conroy's Lightfoot Watts

Senior Puppy Bitch Class
1st Conroy's Lightfoot Watts

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GCh Breckin Asklar's Burnin' Money

Best Of Opposite Sex
Masonridge Treasurehunt Sunny

Best Puppy In Breed
Stonemeadow's Finest Gryffindor

Select Dog
GCh Castlegar Autumwynd He Shall Be Levon



Winners Bitch: (0-3-2-0)
Masonridge Treasurehunt Sunny

Reserve Winners Bitch
Stonemeadow's Finest Gryffindor

Junior Puppy Bitch Class
1st Stonemeadow's Finest Gryffindor

Senior Puppy Bitch Class
1st Pirate's Curium

Open Bitch Class
1st Masonridge Treasurehunt Sunny

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
Ch Mikea's Keeping It At The Red Line

Best Puppy In Breed
Seaside's R'Jr

Select Dog
GChB Roaneden's Thunderstruck


Winners Dog: (1-0-2-0)
Seaside's R'Jr

Senior Puppy Dog Class
1st Seaside's R'Jr


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Windstar's Dark Shades Of Contraband

Best Of Opposite Sex
Ch Mar-K N Eon's Child Surprise

Best Puppy In Breed
Ch Mar-K N Eon's Child Surprise



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Nonnies Atomic Number Six

Best Of Opposite Sex
Ch Nonnies Stellexi Sophia



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ildanoch's Party Rock Anthem



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ildanoch's Party Rock Anthem

Open Bitch Class
1st Ildanoch's Party Rock Anthem

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rolyart's Sound Of Thunder



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Bonneterre Chibi Sweet Pepper

Best Of Opposite Sex
Ch Gunner Highball

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Bonneterre Chibi Sweet Pepper


Winners Dog: (1-1-1-0)
Bo Duke

Open Dog Class
1st Bo Duke


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Bonneterre Chibi Sweet Pepper

12-18 Month Bitch Class
1st Bonneterre Chibi Sweet Pepper

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Wynder's Beneath The Waves






Group 2 - Cheryl Myers-Egerton Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   27
Group 2nd   
GCh Pahlavi Northern Dancer
  Afghan Hound   23
Group 3rd   
GCh Zen's Grab Your Gear
  Basset Hound   21
Group 4th   
GCh Bushwacker Jagged Little Frill
  Basenji   20
BPIG   
Blackwing's Ferromagnetic Attraction
  Basenji   N/A
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Pahlavi Northern Dancer

Best Of Opposite Sex
Sardula Lotus Elise

Best Puppy In Breed
Sardula Lotus Elise



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sardula Lotus Elise

Junior Puppy Bitch Class
1st Sardula Lotus Elise

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Bushwacker Jagged Little Frill

Best Puppy In Breed
Blackwing's Ferromagnetic Attraction



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Blackwing's Ferromagnetic Attraction

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Blackwing's Ferromagnetic Attraction

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Zen's Grab Your Gear



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Boru's Surrealism



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy

Best Of Opposite Sex
Elmden Sedona Gibson Girl



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Elmden Sedona Gibson Girl

Reserve Winners Bitch
Simple Obsession Make Me Happy

12-18 Month Bitch Class
1st Otrada Skazochnaya Luna

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Elmden Sedona Gibson Girl

Open Bitch Class
1st Simple Obsession Make Me Happy

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Ch Chetcote Do You Wanna Dance

Best Of Opposite Sex
GCh Palakore's Let It Be Doxieluv



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Palakore's Love Do At Avamore Me

Reserve Winners Bitch
Doxieluv Lucy In The Sky Palakore

12-18 Month Bitch Class
1st Doxieluv Lucy In The Sky Palakore

Canadian Bred Bitch Class
1st Palakore's Love Do At Avamore Me

Open Bitch Class
1st Keen N Palakore's I Love Ewe

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Leaside's Sweet Treat MS



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Leoralee's Game Of Thrones @ Cocktail MW



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Harambee's Game On At Tailwind



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Harambee's Game On At Tailwind

Open Bitch Class
1st Harambee's Game On At Tailwind

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Blancmange Ocean Pandamonium



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Blancmange Ocean Pandamonium

Open Bitch Class
1st Blancmange Ocean Pandamonium

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Conestoga & Crossroads Good Vibrations



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Osiris Man Of Steel Xo

Best Of Opposite Sex
Osiris Legacy Xo

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Osiris Man Of Steel Xo


Winners Dog: (1-1-0-0)
Osiris Man Of Steel Xo

Open Dog Class
1st Osiris Man Of Steel Xo


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Osiris Legacy Xo

Open Bitch Class
1st Osiris Legacy Xo

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Khamsin's Melody



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Khamsin's Cadence

Reserve Winners Bitch
Windstorm Be Unmistakeable

Open Bitch Class
1st Khamsin's Cadence
2nd Windstorm Be Unmistakeable

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Aisling's Deck The Halls

Best Of Opposite Sex
Moon Dia Perfect Sunrise

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Aisling's Deck The Halls

Best Puppy In Breed
Aisling's Deck The Halls


Winners Dog: (2-1-0-0)
Aisling's Deck The Halls

Reserve Winners Dog
Albelarm The Scotsman With Reve

Junior Puppy Dog Class
1st Aisling's Deck The Halls

Open Dog Class
1st Albelarm The Scotsman With Reve


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Moon Dia Perfect Sunrise

Open Bitch Class
1st Moon Dia Perfect Sunrise





Group 3 - Anna Hewson Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Midnight Lady's Rumble In The Jungle
  Newfoundland   28
Group 2nd   
GChB Marqways Born Into Royalty
  Akita   23
Group 3rd   
Wathaman's Get'n A Hankern For U
  Rottweiler   18
Group 4th   
GCh Fado's Estrelaleal Rei
  Portuguese Water Dog   14
BPIG   
Wathaman's Get'n A Hankern For U
  Rottweiler   N/A
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 4 pts (0-1-4-0)
GChS Marqways Born Into Royalty

Best Of Opposite Sex
Indevor No-One But You

Best Puppy In Breed
Indevor No-One But You



Winners Bitch: (0-1-4-0)
Indevor No-One But You

Junior Puppy Bitch Class
1st Indevor No-One But You

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tonomi's Try A Lil Tenderness


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tonomi's Try A Lil Tenderness

Open Dog Class
1st Tonomi's Try A Lil Tenderness


Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mountmagic's Pixie Dust

Best Of Opposite Sex
Du Kalinour Jackson

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mountmagic's Pixie Dust

Best Puppy In Breed
Mountmagic's Pixie Dust


Winners Dog: (1-1-0-0)
Du Kalinour Jackson

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Du Kalinour Jackson


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mountmagic's Pixie Dust

Junior Puppy Bitch Class
1st Mountmagic's Pixie Dust

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Barentsnight Templar Treasure



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kitkat N Broadway's Ooh La La



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Baby Blue's Primo

Best Of Opposite Sex
Oceanus Mastinis Militia

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Baby Blue's Primo

Best Puppy In Breed
Perla Nera Del Nolano


Winners Dog: (2-3-0-0)
Baby Blue's Primo

Reserve Winners Dog
Baby Blues Really Frank

Canadian Bred Dog Class
1st Baby Blues Really Frank

Open Dog Class
1st Baby Blue's Primo


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Oceanus Mastinis Militia

Reserve Winners Bitch
Perla Nera Del Nolano

Senior Puppy Bitch Class
1st Perla Nera Del Nolano

Canadian Bred Bitch Class
1st Baby Blues Opera

Open Bitch Class
1st Oceanus Mastinis Militia

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GChG Midnight Lady's Rumble In The Jungle

Best Of Opposite Sex
Recurve's Therefore I Am

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Recurve's Therefore I Am

Best Puppy In Breed
Recurve's Story Of The Hurricane


Winners Dog: (2-2-1-0)
Recurve's Story Of The Hurricane

Reserve Winners Dog
Ashmoor's Silent Night

Junior Puppy Dog Class
1st Recurve's Story Of The Hurricane

Open Dog Class
1st Ashmoor's Silent Night


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Recurve's Therefore I Am

Reserve Winners Bitch
Recurve's Here We Go Again

12-18 Month Bitch Class
1st Recurve's Therefore I Am
2nd Recurve's Here We Go Again

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GChS Fado's Estrelaleal Rei

Best Of Opposite Sex
Acostar's Amber Waves Of Grain

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Acostar's Amber Waves Of Grain

Select Dog
Ch Seabury's East Fourth Street And The Bowery


Winners Dog: (1-2-2-0)
Marinella's Under Pressure

Open Dog Class
1st Marinella's Under Pressure


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Acostar's Amber Waves Of Grain

Reserve Winners Bitch
Seabury's Brown Eyed Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Acostar's Amber Waves Of Grain

Open Bitch Class
1st Seabury's Brown Eyed Girl

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch Wathaman's Get'n A Hankern For U

Best Of Opposite Sex
Halo & Esmonds Malibu Barbie

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Halo & Esmonds Malibu Barbie

Best Puppy In Breed
Ch Wathaman's Get'n A Hankern For U


Winners Dog: (2-1-1-0)
Esmonds Love For Ransom

Reserve Winners Dog
Wathaman's Get'n Ready To Rumble

Senior Puppy Dog Class
1st Wathaman's Get'n Ready To Rumble

Open Dog Class
1st Esmonds Love For Ransom


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Halo & Esmonds Malibu Barbie

12-18 Month Bitch Class
1st Halo & Esmonds Malibu Barbie





Group 4 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   12
Group 2nd    Rolona's Makin Traxx   Staffordshire Bull Terrier   11
Group 3rd   
King's Mtn Marvelous Mrs Maisel
  Dandie Dinmont Terrier   9
Group 4th   
Ch Thunderally's Shining Starr
  Bull Terrier (Miniature)   8
BPIG   
Ch Thunderally's Shining Starr
  Bull Terrier (Miniature)   N/A
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Thunderally's Shining Starr

Best Puppy In Breed
Ch Thunderally's Shining Starr



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
King's Mtn Marvelous Mrs Maisel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
King's Mtn Marvelous Mrs Maisel

12-18 Month Bitch Class
1st King's Mtn Marvelous Mrs Maisel

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Symphonie's Ropin The Wind



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Symphonie's Ropin The Wind

Open Bitch Class
1st Symphonie's Ropin The Wind

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Foxbend How Sweet It Is



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Massawippi Mad Money



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Silvershadow Something Special

12-18 Month Bitch Class
1st Silvershadow Something Special

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Bushwell Woodland Whisper



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Avalonis Crimson Flower

Open Bitch Class
1st Avalonis Crimson Flower

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Rolona's Makin Traxx


Winners Dog: (2-0-0-0)
Rolona's Makin Traxx

Reserve Winners Dog
Usherin Northern Light

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Rolona's Makin Traxx

Open Dog Class
1st Usherin Northern Light


Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Quinta Od Guvernera



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Quinta Od Guvernera

Reserve Winners Bitch
Copperfields Snugglebug

Open Bitch Class
1st Quinta Od Guvernera
2nd Copperfields Snugglebug

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game







Group 5 - Anna Hewson Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Lionking Blaze Of Glory
  Pekingese   14
Group 2nd   
GChB Shirmont Custom Built
  Cavalier King Charles Spaniel   13
Group 3rd   
Ch Weylinmarsh's Thyme After Time
  Havanese   12
Group 4th   
Ch Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut
  Toy Manchester Terrier   8
BPIG   
Ch Weylinmarsh's Thyme After Time
  Havanese   N/A
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Shirmont Custom Built



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Miso Found My Courage

Best Puppy In Breed
GCh Miso Found My Courage



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Applegarden Wherever The Wind Takes Him

Best Of Opposite Sex
Starry Night Life Is A Circus

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Applegarden Wherever The Wind Takes Him

Best Puppy In Breed
Applegarden Wherever The Wind Takes Him

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Weylinmarsh's Billie Jean



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tickitbou's Sing It Tomee



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Weylinmarsh's Thyme After Time

Best Puppy In Breed
GCh Weylinmarsh's Thyme After Time



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Twinkle's Ooh La La Truffles

Reserve Winners Bitch
Twinkle's Luna Among The Stars

Junior Puppy Bitch Class
1st Alegria's Super Nova

12-18 Month Bitch Class
1st Twinkle's Ooh La La Truffles

Canadian Bred Bitch Class
1st Twinkle's Luna Among The Stars

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Queen Bless JP Winning Ticket



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Lionking Blaze Of Glory



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Charchen's Hot Topic At Siosalach



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut







Group 6 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Hallmark's Shantay You Stay
  Dalmatian   32
Group 2nd   
GCh Siosalach's Slayer Of Monsters
  Chinese Shar-Pei   30
Group 3rd   
Keepsake The Rhythm Is A Ride
  Keeshond   25
Group 4th   
Ch Mardeck's The Magic Ingredient
  Schipperke   23
BPIG   
Keepsake The Rhythm Is A Ride
  Keeshond   N/A
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Selectabull's Tart It Up CC


Winners Dog: (1-0-0-0)
Selectabull's Tart It Up CC

12-18 Month Dog Class
1st Selectabull's Tart It Up CC


Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GCh Pelee's Standing Strong In The Chaos

Best Of Opposite Sex
Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley

Best Puppy In Breed
Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley

Reserve Winners Bitch
Cherokee Legend Jacib's Ronnie

Junior Puppy Bitch Class
1st Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley

Senior Puppy Bitch Class
1st Cherokee Legend Jacib's Elsa

Open Bitch Class
1st Cherokee Legend Jacib's Ronnie

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Siosalach's Slayer Of Monsters

Best Of Opposite Sex
GCh Gumby's Somewhere In Heaven

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Underdog Kart Before The Horse Brekkukots

Best Puppy In Breed
Underdog Kart Before The Horse Brekkukots


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Gumby's Potato Dumpling

Senior Puppy Bitch Class
1st Gumby's Potato Dumpling

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Pinchou's Roadrunner



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Hallmark's Shantay You Stay

Best Puppy In Breed
Bella Luna



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Bella Luna

Open Bitch Class
1st Bella Luna

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Karendon's At Last

Best Of Opposite Sex
GChB Stormin Hammie Davis Jr At Foxmoor Petite Cherie

Best Puppy In Breed
Ch Karendon's At Last



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Holifield's Iron Maiden

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Holifield's Iron Maiden

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Keepsake The Rhythm Is A Ride

Best Of Opposite Sex
Astarz Practically Perfect For Foxwood

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Keepsake The Rhythm Is A Ride

Best Puppy In Breed
Keepsake The Rhythm Is A Ride


Winners Dog: (1-1-0-0)
Keepsake The Rhythm Is A Ride

Senior Puppy Dog Class
1st Keepsake The Rhythm Is A Ride

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Glow Candy Sweet Porto

Best Of Opposite Sex
Idris Signet Shining One

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Glow Candy Sweet Porto

Best Puppy In Breed
Glow Candy Sweet Porto


Winners Dog: (1-1-0-0)
Glow Candy Sweet Porto

Junior Puppy Dog Class
1st Glow Candy Sweet Porto


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Idris Signet Shining One

Senior Puppy Bitch Class
1st Idris Signet Shining One

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Mardeck's The Magic Ingredient

Select Dog
GChB Mardeck's The Sorcerer's Quest



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Hibiscus Chisana Takaramono

Best Of Opposite Sex
Sayuki Happi Go Miyuki

Best Puppy In Breed
Sayuki Happi Go Miyuki


Winners Dog: (1-0-0-1)
Sayuki Happi Go Miyuki

Junior Puppy Dog Class
1st Sayuki Happi Go Miyuki




Group 7 - Anna Hewson Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Dreamchaser La Vita A Bella
  Bearded Collie   21
Group 2nd   
GChB Laureate Diamond Is Forever
  Shetland Sheepdog   19
Group 3rd   
GChS Limelite's Tee Off
  Australian Shepherd   17
Group 4th   
Ch Sylvan Argent Windsong Rocketman
  Collie (Rough)   10
BPIG    Sylvan Argent Windsong Balmoral   Collie (Rough)   N/A
Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 6 pts (4-2-1-0)
GChG Limelite's Tee Off

Best Of Opposite Sex
Starcreek's Superstitious

Best Of Winners: (4-2-1-0)
Starcreek's Superstitious


Winners Bitch: (4-2-1-0)
Starcreek's Superstitious

Reserve Winners Bitch
Please Save The Queen

Canadian Bred Bitch Class
1st Please Save The Queen

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Starcreek's Superstitious

Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChB Dreamchaser La Vita A Bella

Select Bitch
GCh Dreamchaser's You Had Me At Hello



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Galheights Eli Teemu Rysy



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 5 pts (1-2-3-0)
GCh Sylvan Argent Windsong Rocketman

Best Of Opposite Sex
Omega's Don't Rain On My Parade

Best Of Winners: (1-2-3-0)
Sylvan Argent Windsong Balmoral

Best Puppy In Breed
Sylvan Argent Windsong Balmoral

Select Dog
GCh Comeaway North Of Seven


Winners Dog: (1-2-3-0)
Sylvan Argent Windsong Balmoral

Junior Puppy Dog Class
1st Sylvan Argent Windsong Balmoral

Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Stellar's In Trump We Trust


Winners Dog: (1-0-1-0)
Bowe's Royal Thunder

Open Dog Class
1st Bowe's Royal Thunder


Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChG Laureate Diamond Is Forever

Select Bitch
GCh Rivermyst A Wizards Touch At Kindle



Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Ravinel Spellbound By The Moon


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By