Calgary Kennel & Obedience Club
Monday, September 20, 2021



Related Results

Obedience

Friday, September 17 (Obedience Fri-1)
Friday, September 17 (Obedience Fri-2)
Saturday, September 18 (Obedience Sat-3)
Saturday, September 18 (Obedience Sat-4)
Sunday, September 19 (Obedience Sun-5)
Sunday, September 19 (Obedience Sun-6)

Rally Obedience

Friday, September 17 (Rally Fri-1)
Friday, September 17 (Rally Fri-2)
Saturday, September 18 (Rally Sat-3)
Saturday, September 18 (Rally Sat-4)
Sunday, September 19 (Rally Sun-5)
Sunday, September 19 (Rally Sun-6)



Results courtesy of:


-- Terrina Maciborski --
CH Ghostpine's Quantum Leap NTD, ITD
"Bauer"
Breeder/Owner/Handler: Terrina Maciborski
www.facebook.com/GhostPine-Staffordshire-Bull-Terriers


Best In Show
Judge: Grant Townsend
Rottweiler  
GChEx Esmonds God Of All
Points: 227 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Grant Townsend
West Highland White Terrier  
Ch Skyehigh's Video Game
Points: 179
Best Puppy In Show
Judge: Grant Townsend
Shetland Sheepdog  
Ch Zesta Unquestionablu
Best Baby Puppy In Show
Judge: Grant Townsend
Dachshund (Miniature Long-Haired)   Soco's Great Northern RR ML
Best Veteran In Show
Judge: Grant Townsend
Lhasa Apso  
GCh Apsolutely Red Red Whine
Best Brace In Show
Judge: Grant Townsend
Bernese Mountain Dog 
GCh Ch (Alt) Nitroberner's Cloud Nine & Bernese Mountain Dog 
GCh NitroBerner's Coco Chanel








Group 1 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Eirene's Chase N Chicks
  Retriever (Golden)   28
Group 2nd   GCh Especially Hot Rod Harley   Spaniel (English Cocker)   25
Group 3rd   
Ch Fosterhome's Don't Stop Me Now
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   20
Group 4th   Ch Koping Man Enough To Wear Pink   Weimaraner   19
BPIG   
Firepoint Good Bones
  Pointer (German Short-Haired)   4
Best Veteran In Group   
GCh Koping Happily Ever After
  Weimaraner   0
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Fosterhome's Don't Stop Me Now



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Bianca's Wind Walker

Best Of Opposite Sex
Firepoint Good Bones

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Bianca's Wind Walker

Best Puppy In Breed
Firepoint Good Bones

Select Dog
Ch Malhaven Just Dance To The Music In Your Soul


Winners Dog: (1-1-1-0)
Bianca's Wind Walker

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bianca's Wind Walker


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Firepoint Good Bones

Senior Puppy Bitch Class
1st Firepoint Good Bones

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Eirene's Chase N Chicks

Best Of Opposite Sex
Tasmara Don't Let Her Fool Ya

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Tasmara Don't Let Her Fool Ya


Winners Dog: (1-1-1-0)
Tasmara Don't Stop Believiin

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Tasmara Don't Stop Believiin


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Tasmara Don't Let Her Fool Ya

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tasmara Don't Let Her Fool Ya

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 5 pts (0-1-4-1)
Ch Cambridge's Sherwood Forrest

Best Of Opposite Sex
Eagertrieves Key To Innovation

Best Puppy In Breed
Eagertrieves Key To Innovation

Select Dog
Ch Torngat Cabot Maritime Charlie

Select Bitch
Ch Denlyn's Romulin Wyne



Winners Bitch: (0-1-4-1)
Eagertrieves Key To Innovation

Junior Puppy Bitch Class
1st Eagertrieves Key To Innovation

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Puppylove Master Of The Game



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Especially Hot Rod Harley

Best Of Opposite Sex
Willowcroft's Dixieland Delight

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Willowcroft's Dixieland Delight

Best Puppy In Breed
Sherlock's Gunslinger

Select Bitch
Ch Bluestone Summer At Tricaliber


Winners Dog: (1-2-1-1)
Sherlock's Gunslinger

Open Dog Class
1st Sherlock's Gunslinger


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Willowcroft's Dixieland Delight

Reserve Winners Bitch
Winauby's Watch't

12-18 Month Bitch Class
1st Willowcroft's Dixieland Delight

Open Bitch Class
1st Winauby's Watch't

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Beswin Ynot Lady Sings The Bluz

Best Of Opposite Sex
Beswin Ynot Winter Solstice Bluz

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Beswin Ynot Lady Sings The Bluz

Best Puppy In Breed
Beswin Ynot Lady Sings The Bluz

Select Bitch
Ch Beswin Ynot A Moment In Time


Winners Dog: (2-2-0-1)
Beswin Ynot Winter Solstice Bluz

Reserve Winners Dog
Beswin Ynot Time After Time

Junior Puppy Dog Class
1st Beswin Ynot Winter Solstice Bluz

Open Dog Class
1st Beswin Ynot Time After Time


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Beswin Ynot Lady Sings The Bluz

Reserve Winners Bitch
Ramblewood Fire It Up

Junior Puppy Bitch Class
1st Beswin Ynot Lady Sings The Bluz

Open Bitch Class
1st Ramblewood Fire It Up

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Koping Man Enough To Wear Pink

Best Of Opposite Sex
Koping I Love Rock N' Roll

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Greyghost's LHC BreakTheSoundBarrier

Best Puppy In Breed
Koping Got It Down Pat


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Koping I Love Rock N' Roll

Reserve Winners Bitch
Koping Custom Fit Fairy Tale

Senior Puppy Bitch Class
1st Koping Got It Down Pat

12-18 Month Bitch Class
1st Koping Custom Fit Fairy Tale

Open Bitch Class
1st Koping I Love Rock N' Roll





Group 2 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Matsutakes Daisy For Cegah
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   26
Group 2nd   Ch Pahlavi Affirmed   Afghan Hound   24
Group 3rd   
Ch Avitar's Timeless Jazz
  Otterhound   23
Group 4th   
Ch Elista's Heart Song
  Borzoi   21
BPIG   Ch RHK Kiss A Cinnamon Star   Dachshund (Miniature Long-Haired)   2
Best Baby Puppy In Group    Soco's Great Northern RR ML   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Best Veteran In Group   
Ch Hidden Cedars Headed N Rite Direction MS
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   0
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Pahlavi Affirmed



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Intisara'z Ecstasy

Best Puppy In Breed
Heartbeat Autumn Royal Shiraz



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Intisara'z Ecstasy

Reserve Winners Bitch
Heartbeat Autumn Royal Shiraz

Senior Puppy Bitch Class
1st Heartbeat Autumn Royal Shiraz

Open Bitch Class
1st Intisara'z Ecstasy

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
Windyhill's Dashing Dylan

Best Of Opposite Sex
Telford's That's What I Like

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Windyhill's Dashing Dylan

Best Puppy In Breed
Waskasoo's Victory Dance

Select Dog
Ch Mezcal (Quijano/Riquelme)


Winners Dog: (1-4-1-0)
Windyhill's Dashing Dylan

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Windyhill's Dashing Dylan

4-6 Month Dog Class
1st Telford's Put The Needle On The Record

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Elista's Heart Song



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh RHK Kiss A Golden Spark

Best Of Opposite Sex
Ch RHK Kiss A Cinnamon Star

Best Of Winners: (1-1-1-1)
RHK And Telford's Blackpoint Gambler

Best Puppy In Breed
Ch RHK Kiss A Cinnamon Star


Winners Bitch: (1-1-1-1)
RHK Goldys Copper Star

Canadian Bred Bitch Class
1st RHK Goldys Copper Star

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GCh Christofle Curtain Lights

Best Of Opposite Sex
Roundabout Jester v Joskip MS

Select Bitch
GCh FifthElement's Plavalguna


Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Matsutakes Daisy For Cegah

Best Of Opposite Sex
Ch I Spy Traces Matsutakes Carrig



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Ina's Fashion Esquire


Winners Dog: (2-0-0-0)
Ina's Fashion Esquire

Reserve Winners Dog
Dreamwindz Mockingjay

12-18 Month Dog Class
1st Dreamwindz Mockingjay

Open Dog Class
1st Ina's Fashion Esquire


Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Valbydane Realm Of Imagination



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Avitar's Timeless Jazz

Select Dog
Ch Avitar's Smoking Hot Jazz



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Brushwood Bibbidi Bobbidi Boo

Best Of Opposite Sex
Ch Cariad N Robbins Hudson River Landing







Group 3 - Tannis Postma Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Esmonds God Of All
  Rottweiler   47
Group 2nd   
GCh Tybrushe's Livin Notoriety
  Boxer   42
Group 3rd   
GCh Cabberin's At JYF Bulls Paxton
  Bullmastiff   38
Group 4th   
GCh Vanderbilt's Let The Magic Begin
  Samoyed   37
BPIG   
Ch Mojave's Songbird
  Doberman Pinscher   7
Best Baby Puppy In Group    Denali & Aracari's Fly Away Home   Akita   0
Best Veteran In Group   
GCh Ch (Alt) Nitroberner's Cloud Nine
  Bernese Mountain Dog   0
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Quantum & Minda's Enforcer V Aracari

Best Of Opposite Sex
Strong And Soft

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Taboo Nova Sabotage

Best Puppy In Breed
Taboo Nova Sabotage


Winners Dog: (1-2-0-1)
Strong And Soft

Open Dog Class
1st Strong And Soft


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Taboo Nova Sabotage

Reserve Winners Bitch
Aracari's Marlborough Diamond

Senior Puppy Bitch Class
1st Taboo Nova Sabotage

12-18 Month Bitch Class
1st Aracari's Marlborough Diamond

4-6 Month Bitch Class
1st Denali & Aracari's Fly Away Home

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 10 pts (2-5-0-4)
GCh Tailspins National Treasure

Best Of Opposite Sex
Creo's You Are Welcome

Best Of Winners: (2-5-0-4)
Creo's You Are Welcome

Best Puppy In Breed
Ch Susa's Joie De Vivre

Select Bitch
GCh Tailspins Mirror Image


Winners Dog: (2-5-0-4)
Creo's You Are Welcome

Reserve Winners Dog
Talvi's Trouble On The Radar

Junior Puppy Dog Class
1st Talvi's Trouble On The Radar

12-18 Month Dog Class
1st Creo's You Are Welcome


Winners Bitch: (2-5-0-4)
Susa's Hilarious Hex

Reserve Winners Bitch
Creo's Belmore Bailey

Junior Puppy Bitch Class
1st Creo's Belmore Bailey
2nd Doubledutch's Leia

12-18 Month Bitch Class
1st Susa's Ivanova

Open Bitch Class
1st Susa's Hilarious Hex
2nd Susa's Grier

Veteran Female
GCh Ch (Alt) Nitroberner's Cloud Nine

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Tybrushe's Livin Notoriety

Best Of Opposite Sex
Livin's Turn The Page

Best Puppy In Breed
Livin's Turn The Page



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Livin's Turn The Page

Reserve Winners Bitch
Livin's Shake Your Bon Bon

Junior Puppy Bitch Class
1st Livin's Turn The Page

12-18 Month Bitch Class
1st Livin's Shake Your Bon Bon

Open Bitch Class
1st Tybrushe's Viennese Tripleshot

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Cabberin's At JYF Bulls Paxton



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GChB Cassels Moonshine Whiskey

Best Of Opposite Sex
Ch Mojave's Songbird

Best Puppy In Breed
Ch Mojave's Songbird


Winners Dog: (2-2-1-3)
Gentry's Ex Nihilo

Open Dog Class
1st Gentry's Ex Nihilo


Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Paquestone's Piece Of My Heart

Best Puppy In Breed
EBD Rave Review V Valbydane



Winners Bitch: (0-2-0-1)
EBD Rave Review V Valbydane

Reserve Winners Bitch
Kingstone's Turning Tricks

Junior Puppy Bitch Class
1st EBD Rave Review V Valbydane

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kingstone's Turning Tricks

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Rohmoivan Evita

Best Of Opposite Sex
Rohmoivan Evita

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Rohmoivan Evita

Best Puppy In Breed
Silverado De La Fortea


Winners Dog: (1-1-0-0)
Silverado De La Fortea

Senior Puppy Dog Class
1st Silverado De La Fortea


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Rohmoivan Evita

Open Bitch Class
1st Rohmoivan Evita

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Baywood True To The Mission

Best Of Opposite Sex
Armada's Dare Of An Angel



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Armada's Dare Of An Angel

Open Bitch Class
1st Armada's Dare Of An Angel

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Desertwind's Every Morning I Shine

Best Of Opposite Sex
DesertWind's Cliff Pizgloria

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Desertwind's Every Morning I Shine

Best Puppy In Breed
Desertwind's Every Morning I Shine

Select Bitch
Ch Desertwind's Benita X Luke


Winners Dog: (1-1-0-1)
DesertWind's Cliff Pizgloria

Open Dog Class
1st DesertWind's Cliff Pizgloria


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Desertwind's Every Morning I Shine

Senior Puppy Bitch Class
1st Desertwind's Every Morning I Shine

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Vanderbilt's Let The Magic Begin



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 7 pts (2-2-1-3)
GCh Innovations Dutch Destroyer

Best Of Opposite Sex
Ch Ivolyn's Kairos Im Your Wingman

Best Of Winners: (2-2-1-3)
Kiraly's Moves Like Jagger

Best Puppy In Breed
Ch Ivolyn's Kairos Im Your Wingman

Select Bitch
Ch Asgardian's Jade Memoire


Winners Dog: (2-2-1-3)
Kiraly's Moves Like Jagger

Reserve Winners Dog
Jury's The Verdict Is In On Jenko

Senior Puppy Dog Class
1st Jury's The Verdict Is In On Jenko

Open Dog Class
1st Kiraly's Moves Like Jagger


Winners Bitch: (2-2-1-3)
Sorceress Del Cethuz

Reserve Winners Bitch
Asgardian's Let'Em Gossip

Junior Puppy Bitch Class
1st Asgardian's Let'Em Gossip

Open Bitch Class
1st Sorceress Del Cethuz





Group 4 - Grant Townsend Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   21
Group 2nd   
Ch Blueve's First Edition
  Kerry Blue Terrier   20
Group 3rd    Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines   Schnauzer (Miniature)   19
Group 4th   
GCh Ryba's Skyfall
  Australian Terrier   18
BPIG    Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines   Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Tyrone Shaken Not Stirred
  Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 6 pts (0-4-2-1)
GCh PMK's Ice Cold Glaceon

Best Of Opposite Sex
Ch LBK's Rebel And Proud All Bets Are Off

Best Puppy In Breed
Rina Lob Od 1300 Kaplara

Select Dog
Ch Marauders 24K Magic



Winners Bitch: (0-4-2-1)
Rina Lob Od 1300 Kaplara

Reserve Winners Bitch
Chargers LNR Silverscreen Starlette

Junior Puppy Bitch Class
1st FLK Jolt

Senior Puppy Bitch Class
1st Rina Lob Od 1300 Kaplara

12-18 Month Bitch Class
1st Chargers LNR Silverscreen Starlette

Open Bitch Class
1st Alpine's Mesa Boogie

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Blueve's First Edition



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Terraraz It's Miller Time

Best Of Opposite Sex
Terraraz Let The Fun Be'Gin'

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Terraraz It's Miller Time

Best Puppy In Breed
Terraraz It's Miller Time


Winners Dog: (1-1-0-0)
Terraraz It's Miller Time

Senior Puppy Dog Class
1st Terraraz It's Miller Time


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Terraraz Let The Fun Be'Gin'

Senior Puppy Bitch Class
1st Terraraz Let The Fun Be'Gin'

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines

Best Puppy In Breed
Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Tyrone La Dolce Vita

Best Of Opposite Sex
Tyrone Mercury Rising

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Tyrone La Dolce Vita


Winners Dog: (2-1-0-0)
Tyrone Mercury Rising

Reserve Winners Dog
Tyrone Best Of My Love

12-18 Month Dog Class
1st Tyrone Best Of My Love

Open Dog Class
1st Tyrone Mercury Rising

4-6 Month Dog Class
1st Tyrone Shaken Not Stirred


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Tyrone La Dolce Vita

12-18 Month Bitch Class
1st Tyrone La Dolce Vita

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Ghostpine's Quantum Leap

Best Puppy In Breed
Hillside Aengus


Winners Dog: (1-0-1-0)
Hillside Aengus

Senior Puppy Dog Class
1st Hillside Aengus


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Skyehigh's Video Game







Group 5 - Tannis Postma Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Windmist Sunterra Start Me Up
  Pomeranian   36
Group 2nd   
Ch Diavolino's Eleventh Hour
  Italian Greyhound   31
Group 3rd   
Ch Zevald's Star Magic Of Brynmill
  Pug   30
Group 4th   
Lucky Stryke Prairiefire Eye Candy
  Havanese   29
BPIG   
Ch Diavolino's Eleventh Hour
  Italian Greyhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Passionpaps Zendaya's Song   Papillon   0
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Mountainview Sweet Jolie

Best Puppy In Breed
Sigma Chi's Abby Lane At Mountainview



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Mountainview Sweet Jolie

Reserve Winners Bitch
Sigma Chi's Abby Lane At Mountainview

Senior Puppy Bitch Class
1st Sigma Chi's Abby Lane At Mountainview

12-18 Month Bitch Class
1st Mountainview Sweet Jolie

Open Bitch Class
1st Kewpy's Black Betty

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Pastel's Trust Me I'm A Doctor

Best Of Opposite Sex
Pastel's Big Little Lie

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Pastel's Web Of Lies

Best Puppy In Breed
Pastel's Web Of Lies


Winners Dog: (1-2-1-0)
Pastel's Web Of Lies

Junior Puppy Dog Class
1st Pastel's Web Of Lies


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Pastel's Big Little Lie

Reserve Winners Bitch
Sophie

Junior Puppy Bitch Class
1st Pastel's Big Little Lie

12-18 Month Bitch Class
1st Sophie

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Crestars Zhen Against All Oddz HL

Best Of Opposite Sex
Ch Crestars Zhen Spilling The Beanz HL


Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 7 pts (1-2-4-1)
Lucky Stryke Prairiefire Eye Candy

Best Of Opposite Sex
Ch That's Carlosas Solar Flair

Best Of Winners: (1-2-4-1)
Lucky Stryke Prairiefire Eye Candy

Best Puppy In Breed
Ch Havasmallpaw Princess Leia

Select Dog
Ch Havasmallpaw With Mr. Mikey

Select Bitch
Ch Havasmallpaw Princess Leia


Winners Dog: (1-2-4-1)
Behike's Sadar

Open Dog Class
1st Behike's Sadar


Winners Bitch: (1-2-4-1)
Lucky Stryke Prairiefire Eye Candy

Reserve Winners Bitch
Havasmallpaw Black Velvet Sky

12-18 Month Bitch Class
1st Lucky Stryke Prairiefire Eye Candy

Open Bitch Class
1st Havasmallpaw Black Velvet Sky

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Diavolino's Eleventh Hour

Best Puppy In Breed
Ch Diavolino's Eleventh Hour



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 6 pts (1-2-2-2)
Ch Krystal Rock Solid Bet

Best Of Opposite Sex
Ch Rae Anne's Let It Be You

Best Of Winners: (1-2-2-2)
Prestwick's Man Of The Times

Best Puppy In Breed
Prestwick's Man Of The Times

Select Dog
GCh Runway's 'N Paradisewing's Set The World On Fire

Select Bitch
Ch Marron's Wish Upon A Star


Winners Dog: (1-2-2-2)
Prestwick's Man Of The Times

Senior Puppy Dog Class
1st Prestwick's Man Of The Times


Winners Bitch: (1-2-2-2)
Riesa's Just A Little Anarchy

Reserve Winners Bitch
Prestwick's Lady On Fire

Junior Puppy Bitch Class
1st Riesa's Just A Little Anarchy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Prestwick's Lady On Fire

4-6 Month Bitch Class
1st Passionpaps Zendaya's Song

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GChB Windmist Sunterra Start Me Up

Best Of Opposite Sex
Tofini Butter Me Up

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Firesprite Code Talker

Best Puppy In Breed
Firesprite Code Talker

Select Dog
Ch Lapaul Havin A Blast At Firesprite


Winners Dog: (1-2-2-0)
Firesprite Code Talker

Junior Puppy Dog Class
1st Firesprite Code Talker


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Tofini Butter Me Up

Reserve Winners Bitch
Firesprite You're So Vain

Junior Puppy Bitch Class
1st Tofini Butter Me Up

Senior Puppy Bitch Class
1st Firesprite You're So Vain

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Johny Bohemia Timothy

Best Of Opposite Sex
Izabella Bohemia Timothy

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Johny Bohemia Timothy


Winners Dog: (1-1-0-0)
Johny Bohemia Timothy

Open Dog Class
1st Johny Bohemia Timothy


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Izabella Bohemia Timothy

Open Bitch Class
1st Izabella Bohemia Timothy

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Zevald's Star Magic Of Brynmill



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Annevan Salem V Scion Of Lore

Best Puppy In Breed
Annevan Salem V Scion Of Lore


Winners Dog: (1-0-0-0)
Annevan Salem V Scion Of Lore

Senior Puppy Dog Class
1st Annevan Salem V Scion Of Lore


Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Maldonfox Roeders Strait Razor

Best Of Opposite Sex
Ch Roeders Onyx N Ivory







Group 6 - Grant Townsend Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Beaukees Southern Comfort Zone
  Keeshond   33
Group 2nd   
GCh Luvit Dalnavert Awesome Ice Storm
  Bichon Frise   30
Group 3rd   
GCh Apsolutely Red Red Whine
  Lhasa Apso   29
Group 4th    Gumby's Modern Muse At Arruga   Chinese Shar-Pei   27
BPIG   
Apsolutely Red Hot Chilli Pepper
  Lhasa Apso   1
Best Baby Puppy In Group    Dilquin's I Saw The Light   Poodle (Standard)   0
Best Veteran In Group   
GCh Apsolutely Red Red Whine
  Lhasa Apso   0
Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Luvit Dalnavert Awesome Ice Storm



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Boston Attitude Resistance Is Futile

Best Puppy In Breed
Ch Boston Attitude Resistance Is Futile


Winners Dog: (2-0-1-0)
Poker Don Chesa Lu Grande

Reserve Winners Dog
Bromley Rock's At Your Service

Senior Puppy Dog Class
1st Bromley Rock's At Your Service

12-18 Month Dog Class
1st Poker Don Chesa Lu Grande


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gumby's Modern Muse At Arruga



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Gumby's Modern Muse At Arruga

Open Bitch Class
1st Gumby's Modern Muse At Arruga

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Echoviews Kink Ee Boots

Best Puppy In Breed
Echoviews Kink Ee Boots


Winners Bitch: (0-3-0-0)
Echoviews Kink Ee Boots

Reserve Winners Bitch
Echoview N Yensid Blue Suede Shoes

Junior Puppy Bitch Class
1st Echoviews Kink Ee Boots

12-18 Month Bitch Class
1st Foxy Lady Watch Me Walk On By

Canadian Bred Bitch Class
1st Echoview N Yensid Blue Suede Shoes

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 4 pts (3-2-0-0)
Hot Child In The City Kassandera

Best Of Opposite Sex
Aracari's Antonio Aglio E Olio

Best Of Winners: (3-2-0-0)
Hot Child In The City Kassandera

Best Puppy In Breed
Aracari's Rizzoli And Panettone


Winners Bitch: (3-2-0-0)
Hot Child In The City Kassandera

Reserve Winners Bitch
Aracari's Rizzoli And Panettone

Senior Puppy Bitch Class
1st Aracari's Rizzoli And Panettone

12-18 Month Bitch Class
1st Hot Child In The City Kassandera

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Beaukees Southern Comfort Zone

Best Of Opposite Sex
Pace Defying The Odds

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Pace Defying The Odds

Best Puppy In Breed
Admiraal's Wicked Zinger For Seawyns


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Pace Defying The Odds

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pace Defying The Odds

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Apsolutely Red Red Whine

Best Of Opposite Sex
Apsolutely Red Hot Chilli Pepper

Best Puppy In Breed
Apsolutely Red Hot Chilli Pepper


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Apsolutely Red Hot Chilli Pepper

Senior Puppy Bitch Class
1st Apsolutely Red Hot Chilli Pepper

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Monterrez Superstar



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Sealegends Blue Bell Cindy Lou

Best Of Opposite Sex
Whissler's Darius Causin' A Ruckus At Halo

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Sealegends Blue Bell Cindy Lou

Best Puppy In Breed
Mydream's Mabelline Makeover


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Sealegends Blue Bell Cindy Lou

Reserve Winners Bitch
Mydream's Mabelline Makeover

Junior Puppy Bitch Class
1st Mydream's Mabelline Makeover

12-18 Month Bitch Class
1st Sealegends Blue Bell Cindy Lou
2nd Mydream's Look At Me Now

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Meadowpark's Brazen Bentley

Best Puppy In Breed
Sandon's Hat Trick At Meadowpark


Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Adominos Brynmill Some Like It Hot At Tyrone



Group 7 - Grant Townsend Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tumbleweed Valubal Gamechanger
  Old English Sheepdog   30
Group 2nd   Ch Tallywood Coalescence   Collie (Rough)   29
Group 3rd   
Ch Zesta Unquestionablu
  Shetland Sheepdog   28
Group 4th    Bon Idee's Tranquility For Afterglow   Bouvier des Flandres   18
BPIG   
Ch Zesta Unquestionablu
  Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
Ch Dancin' Eyes Memphis Legend

Best Of Opposite Sex
Ch Casselcreek Love It Or List It

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Dancin' Eyes Midnite March

Best Puppy In Breed
Sixx Belles Til Midnite In Memphis

Select Bitch
Ch Sheep's Kin Piece Of My Heart


Winners Dog: (1-2-1-2)
Sheep's Kin My Heart & Soul

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Sheep's Kin My Heart & Soul


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Dancin' Eyes Midnite March

Reserve Winners Bitch
Sixx Belles Til Midnite In Memphis

Junior Puppy Bitch Class
1st Sixx Belles Til Midnite In Memphis

Open Bitch Class
1st Dancin' Eyes Midnite March

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Corimist Destiny Awaits

Best Puppy In Breed
Ch Kelkary Winsomoor Let The Sun Shine In

Select Bitch
Ch Kelkary Winsomoor Let The Sun Shine In



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Fireball's Candorly Wicked

Best Of Opposite Sex
Teseko Born To Shine

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Fireball's Candorly Wicked


Winners Dog: (1-1-0-0)
Teseko Born To Shine

12-18 Month Dog Class
1st Teseko Born To Shine


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Fireball's Candorly Wicked

Open Bitch Class
1st Fireball's Candorly Wicked

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bon Idee's Tranquility For Afterglow

Best Of Opposite Sex
Genade Van Vlaanderen

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bon Idee's Tranquility For Afterglow


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Genade Van Vlaanderen

Open Bitch Class
1st Genade Van Vlaanderen

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tallywood Coalescence



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Orical Outback Adventure



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Snowycreek's Galileo Galassia



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Tumbleweed Valubal Gamechanger



Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 9 pts (3-4-2-1)
Ch Zesta Unquestionablu

Best Of Opposite Sex
GCh Emmy's Simply Orange

Best Of Winners: (3-4-2-1)
Emmys Lady Marmalade

Best Puppy In Breed
Ch Zesta Unquestionablu


Winners Dog: (3-4-2-1)
Strattonhill Livin' On The Edge

Reserve Winners Dog
Zesta He's A Keeper

Junior Puppy Dog Class
1st Emmys London Fog

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Strattonhill Livin' On The Edge

Open Dog Class
1st Zesta He's A Keeper


Winners Bitch: (3-4-2-1)
Emmys Lady Marmalade

Reserve Winners Bitch
Emmys Dreamsicle

Junior Puppy Bitch Class
1st Zesta Charismatic

Senior Puppy Bitch Class
1st Emmys Dreamsicle

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Emmys Lady Marmalade

Open Bitch Class
1st Zesta New Edition

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Coedwig's Dancing In The Snow

Best Of Opposite Sex
Crosswind's Glory Of Love

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Coedwig's Dancing In The Snow

Best Puppy In Breed
Coedwig's Dancing In The Snow


Winners Dog: (1-2-0-0)
Coedwig's Dancing In The Snow

Senior Puppy Dog Class
1st Coedwig's Dancing In The Snow


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Crosswind's Glory Of Love

Reserve Winners Bitch
Crosswinds Practical Magic From SDPD

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Crosswind's Glory Of Love

Open Bitch Class
1st Crosswinds Practical Magic From SDPD

Judge: Grant Townsend

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Night Keepish Flying High


Winners Dog: (1-0-0-0)
Night Keepish Flying High

Open Dog Class
1st Night Keepish Flying High


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By