Campbell River Dog Fanciers Society
Saturday, July 30, 2022



Related Results

Obedience

Saturday, July 30 (Obedience Trial)

Rally Obedience

Saturday, July 30 (Rally Trial-1)
Sunday, July 31 (Rally Trial-2)
Sunday, July 31 (Rally Trial-3)



Results courtesy of:



Best In Show
Judge: Richard Paquette
Siberian Husky  
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
Points: 135 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Richard Paquette
Havanese  
GChS MistyTrails Wyntr'Elise
Points: 125
Best Puppy In Show
Judge: Richard Paquette
Boston Terrier  
Ch Waylin And Luvaluv Dante's Inferno
Best Baby Puppy In Show
Judge: Richard Paquette
Bulldog  
Rugerlane Lord Amos Of Kenterain
Best Altered In Show
Judge: Richard Paquette
Italian Greyhound  Ch Diavolino's Kiss From Clandara








Group 1 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Bartland's Poseidon Adventure
  Weimaraner   30
Group 2nd   
GChB Duenorth Flyin Higher N Higher
  Retriever (Flat-Coated)   29
Group 3rd   
GChS Kermodei's Unforgettable Yeti
  Retriever (Labrador)   24
Group 4th   GCh Camalire Show Time   Retriever (Golden)   19
BPIG   
Readyfor Everyones Favorite Redhead
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   N/A
Best Altered In Group   
GCh Ch (Alt) Donieka's Party Time
  Retriever (Golden)   0
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Decocoa's The Dark Lady Of

Best Puppy In Breed
Decocoa's The Dark Lady Of



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Decocoa's The Dark Lady Of

Junior Puppy Bitch Class
1st Decocoa's The Dark Lady Of

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GChEx Duenorth Flyin Higher N Higher

Best Of Opposite Sex
Ch Glainddus Will You Be Mine

Best Of Winners: (0-0-0-1)
Glainddus Midnight Martini


Winners Bitch: (0-0-0-1)
Glainddus Midnight Martini

12-18 Month Bitch Class
1st Glainddus Midnight Martini

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 3 pts (3-0-0-1)
GCh Camalire Show Time

Best Of Opposite Sex
Goldspirit's Artic Blast

Best Puppy In Breed
Kleanza's Closing Time At Donieka


Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 4 pts (1-0-2-2)
GChS Kermodei's Unforgettable Yeti

Best Of Opposite Sex
Ch Firebacks Frankie Cottontail

Best Puppy In Breed
Firebacks Danrich Limon Zest

Select Dog
GChB Makaila's Dapper Revelation

Select Bitch
GChS Danrich's Polly Pocket


Winners Dog: (1-0-2-2)
Firebacks Danrich Limon Zest

Junior Puppy Dog Class
1st Firebacks Danrich Limon Zest


Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 7 pts (5-2-1-0)
GChS Tollchester Free'Dom Fighter

Best Of Opposite Sex
Outfox's Blush Against The World

Best Of Winners: (5-2-1-0)
Outfox's Blush Against The World

Best Puppy In Breed
Readyfor Everyones Favorite Redhead


Winners Bitch: (5-2-1-0)
Outfox's Blush Against The World

Reserve Winners Bitch
Seatosea Island Ember

12-18 Month Bitch Class
1st Outfox's Blush Against The World
2nd Seatosea Island Ember

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Sevenoaks Spotify

Best Of Opposite Sex
Briarstone's Original Citrus



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Briarstone's Original Citrus

12-18 Month Bitch Class
1st Briarstone's Original Citrus

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChB Redjack Sjoblom's Midnight Moonrider

Best Of Opposite Sex
Newsong's Gogo Gracie At Sjoblom

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Newsong's Gogo Gracie At Sjoblom

Best Puppy In Breed
Newsong's Gogo Gracie At Sjoblom


Winners Dog: (1-1-1-0)
Conquest's Maze Runner

Open Dog Class
1st Conquest's Maze Runner


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Newsong's Gogo Gracie At Sjoblom

Senior Puppy Bitch Class
1st Newsong's Gogo Gracie At Sjoblom

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Elcazador Fortunes Favour The Fool

Select Dog
GChS Sherlock's Right On Q



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Bartland's Poseidon Adventure







Group 2 - Judy McVeigh Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Trumphill Anam Cara At Kipanga
  Rhodesian Ridgeback   11
Group 2nd   
Ch Hollyrood Aurelia Feralia
  Deerhound (Scottish)   8
Group 3rd   
Ch Williwaw Tennessee Drifted West
  Whippet   7
Group 4th   
GCh Soletrader Thunderball
  Petit Basset Griffon Vendeen   4
BPIG   
TruNorth's Hell And High Water Niel
  Petit Basset Griffon Vendeen   N/A
Best Baby Puppy In Group         0
Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Hollyrood Aurelia Feralia



Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ironquest's Fair Lady



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ironquest's Fair Lady

Open Bitch Class
1st Ironquest's Fair Lady

Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChB Soletrader Thunderball

Best Of Opposite Sex
Kan Trace Baila Morena

Best Of Winners: (1-2-1-0)
TruNorth's Hell And High Water Niel

Best Puppy In Breed
TruNorth's Hell And High Water Niel


Winners Dog: (1-2-1-0)
TruNorth's Hell And High Water Niel

Junior Puppy Dog Class
1st TruNorth's Hell And High Water Niel


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Kan Trace Baila Morena

Reserve Winners Bitch
TruNorth's Hell And High Water Beth

Junior Puppy Bitch Class
1st TruNorth's Hell And High Water Beth

Open Bitch Class
1st Kan Trace Baila Morena

Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChG Trumphill Anam Cara At Kipanga

Best Of Opposite Sex
GChB Nkosi Ongoing Success Odin


Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Williwaw Tennessee Drifted West

Best Of Opposite Sex
Treadway Got To Get You Into My Life



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Treadway Got To Get You Into My Life

Reserve Winners Bitch
Aytonfield Can't Go Wrong

Canadian Bred Bitch Class
1st Aytonfield Can't Go Wrong

Open Bitch Class
1st Treadway Got To Get You Into My Life





Group 3 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   9
Group 2nd   
GCh Gentry N Salieri Coco Martini
  Doberman Pinscher   8
Group 3rd   
GChB Banbury's Imagine Dragons
  Bullmastiff   7
Group 4th   
GCh Justlyd's Matter Of Fact
  Portuguese Water Dog   3
BPIG    Bolder's Rebel With A Cause At Rakaro   Bullmastiff   N/A
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GChG Banbury's Imagine Dragons

Best Of Opposite Sex
Kilmarnock Quality Never Goes Out Of Style

Best Puppy In Breed
Bolder's Rebel With A Cause At Rakaro


Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Gentry N Salieri Coco Martini



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Justlyd's Matter Of Fact



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Almazy Anabara Tania Fairy Princess

Best Of Opposite Sex
Almazy Anabara Sirius Star

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Almazy Anabara Tania Fairy Princess


Winners Dog: (1-2-0-0)
Almazy Anabara Sirius Star

Open Dog Class
1st Almazy Anabara Sirius Star





Group 4 - Judy McVeigh Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Dunsmuir Glenby Devil's Sprite
  Scottish Terrier   21
Group 2nd   
GCh Darwyn's Notorious
  Welsh Terrier   20
Group 3rd   
Elwha's Little Miss Clever Clogs
  Border Terrier   19
Group 4th   
Ch Takala Trails Hazel
  Irish Terrier   18
BPIG   
Ch Russhaven Having A Ball At Ballymoon
  Russell Terrier   N/A
Best Altered In Group   
Tolyn's Rocketman At Caliente
  Lakeland Terrier   0
Group 2nd (Altered)    Mysticgold's Holly Bree   West Highland White Terrier   0
Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Elwha's Little Miss Clever Clogs


4-6 Month Dog Class
1st Mysticgold Fernald's Cuckoo

Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rozehaven's Wind Shear


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rozehaven's Wind Shear

Open Dog Class
1st Rozehaven's Wind Shear


Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Braemar Scotch Broom Skywalker At Janmar


Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Takala Trails Hazel



Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Slicey's Charlize The Rose of Trallee


Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Wichunt Just Enough Swagger



Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Russhaven Having A Ball At Ballymoon

Best Puppy In Breed
Ch Russhaven Having A Ball At Ballymoon



Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChS Empire Dreamaker Hot Tip

Best Of Opposite Sex
Empire's Stargate To The Moon



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Empire's Stargate To The Moon

Reserve Winners Bitch
Express Empire Red Skye At Dawn

12-18 Month Bitch Class
1st Empire's Stargate To The Moon

Open Bitch Class
1st Express Empire Red Skye At Dawn

Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Dunsmuir Glenby Devil's Sprite



Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Lucas (Estonia)


Winners Dog: (2-0-0-0)
Lucas (Estonia)

Reserve Winners Dog
Kometa Rossi Kovid

Open Dog Class
1st Lucas (Estonia)
2nd Kometa Rossi Kovid


Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Takala Trails Athena

Select Bitch
Ch Distaff Dazzling Display



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Takala Trails Athena

12-18 Month Bitch Class
1st Takala Trails Athena

Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Darwyn's Notorious



Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 5 pts (1-4-0-1)
GCh Mysticgold's Simply Enchanting

Best Of Opposite Sex
Windacre Fun Times At Mysticgold

Best Of Winners: (1-4-0-1)
Seawest Bonnie Day

Best Puppy In Breed
Windacre Fun Times At Mysticgold


Winners Dog: (1-4-0-1)
Windacre Fun Times At Mysticgold

Junior Puppy Dog Class
1st Windacre Fun Times At Mysticgold


Winners Bitch: (1-4-0-1)
Seawest Bonnie Day

Reserve Winners Bitch
Seawest I Love Lucy

12-18 Month Bitch Class
1st Seawest Bonnie Day

Canadian Bred Bitch Class
1st Mysticgold's Magical Enchantment

Open Bitch Class
1st Seawest I Love Lucy
2nd Mysticgold's Heartbreaker





Group 5 - Wendy Schira Top Dog
Points
Group 1st   
GChS MistyTrails Wyntr'Elise
  Havanese   18
Group 2nd   
GCh Swifthaven Watcha Talk'n About
  Chinese Crested Dog   12
Group 3rd   Ch Carmorosa's Quintessential   Silky Terrier   11
Group 4th    Yarburg Vincent   Pomeranian   10
BPIG   
MistyTrails Wyntr'Gems Samara
  Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group   
MistyTrails Lily Elise Dot Com
  Havanese   0
Best Altered In Group   Ch Diavolino's Kiss From Clandara   Italian Greyhound   0
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Arkland N Crystaljem Play It Again Sam

Best Of Opposite Sex
Arkland N Crystaljems Rockstar

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Arkland N Crystaljem Play It Again Sam

Best Puppy In Breed
Arkland N Crystaljem Play It Again Sam


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Arkland N Crystaljems Rockstar

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Arkland N Crystaljems Rockstar

Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Swifthaven Watcha Talk'n About



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 5 pts (0-4-1-1)
MistyTrails Wyntr'Elise

Best Of Opposite Sex
GCh Havadahl Rico Suave

Best Puppy In Breed
MistyTrails Wyntr'Gems Samara






Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Truluv's Season Of The Witch

Best Of Opposite Sex
Ch Pilot's Triflight Okee For Takeoff

Best Puppy In Breed
Truluv's Fantasia



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Truluv's Once Upon A Time

Reserve Winners Bitch
Truluv's Fantasia

Senior Puppy Bitch Class
1st Truluv's Fantasia

Canadian Bred Bitch Class
1st Truluv's Once Upon A Time

Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Yarburg Vincent

Best Of Opposite Sex
Debonne's Fifi Fudge

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Yarburg Vincent

Best Puppy In Breed
Debonne's Classic Showstopper


Winners Dog: (2-3-0-0)
Yarburg Vincent

Reserve Winners Dog
Of Poms Forever Watson

12-18 Month Dog Class
1st Yarburg Vincent

Open Dog Class
1st Of Poms Forever Watson


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Debonne's Fifi Fudge

Reserve Winners Bitch
Debonne's Classic Showstopper

Junior Puppy Bitch Class
1st Pikkinokka's Lady Bug

Senior Puppy Bitch Class
1st Debonne's Classic Showstopper

Canadian Bred Bitch Class
1st Debonne's Fifi Fudge

Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Carmorosa's Quintessential







Group 6 - Judy McVeigh Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Litilann's WinterGarden Style N' Eaze
  Poodle (Standard)   30
Group 2nd   
GChS Waylin's Song Of The South
  Boston Terrier   27
Group 3rd   
GCh Sealegends Magic In Moonlight
  Shih Tzu   20
Group 4th   
Beshia's Rocket Man
  Chow Chow   17
BPIG   
Ch Waylin And Luvaluv Dante's Inferno
  Boston Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Rugerlane Lord Amos Of Kenterain
  Bulldog   0
Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wrapt In Smoke And Mirrors


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wrapt In Smoke And Mirrors

Open Dog Class
1st Wrapt In Smoke And Mirrors


Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 6 pts (0-4-2-1)
GChG Waylin's Song Of The South

Best Of Opposite Sex
GChS Waylin And Luvaluv Dante's Inferno

Best Puppy In Breed
GChS Waylin And Luvaluv Dante's Inferno

Select Dog
GChB Waylin's Tony The Tiger


Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 8 pts (1-3-1-4)
GCh Babylon's Abel Salutes Imperious

Best Of Opposite Sex
GCh Rakaro's Dancing In The Rain

Best Of Winners: (1-3-1-4)
Rakaro's Winter White Out

Best Puppy In Breed
Ch S&D Bulls Chocani Aka Greenie

Select Bitch
Ch Phyrra Stirring Up Orions Belt At Canis Major


Winners Dog: (1-3-1-4)
Rakaro's Winter White Out

12-18 Month Dog Class
1st Rakaro's Winter White Out

4-6 Month Dog Class
1st Rugerlane Lord Amos Of Kenterain

Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Beshia's Rocket Man

Best Of Opposite Sex
Glorious Miranda Bailiey

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Beshia's Rocket Man

Best Puppy In Breed
Glorious Miranda Bailiey


Winners Dog: (1-1-0-0)
Beshia's Rocket Man

Open Dog Class
1st Beshia's Rocket Man


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Glorious Miranda Bailiey

Senior Puppy Bitch Class
1st Glorious Miranda Bailiey

Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Lwolfranch Here Comes The Sun

Best Puppy In Breed
Lwolfranch Here Comes The Sun


Winners Dog: (1-0-1-0)
Lwolfranch Here Comes The Sun

Senior Puppy Dog Class
1st Lwolfranch Here Comes The Sun


Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChG Litilann's WinterGarden Style N' Eaze

Best Of Opposite Sex
Ch Reigate Dawin Rave On

Best Puppy In Breed
Litilann's Hot Flash



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Litilann's Hot Flash

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Litilann's Hot Flash

Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Sunojo's Ohso Juji Go

Best Of Opposite Sex
Ch Sunojo's Little Red Pill



Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Sealegends Magic In Moonlight

Best Of Opposite Sex
Sealegends Flowers In The Spring

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Sealegends Moonlight Magic

Best Puppy In Breed
Sealegends Moonlight Magic


Winners Dog: (1-1-1-0)
Sealegends Moonlight Magic

Senior Puppy Dog Class
1st Sealegends Moonlight Magic


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Sealegends Flowers In The Spring

Senior Puppy Bitch Class
1st Sealegends Flowers In The Spring

4-6 Month Bitch Class
1st Sealegends Scarlett Rose

Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Trekhond's King Of The Road

Select Dog
Ch Trekhond's Solitary Man





Group 7 - Wendy Schira Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Cobbers Dine N Dash
  Australian Cattle Dog   11
Group 2nd   
GCh Snowventure Thunderstruck
  Finnish Lapphund   10
Group 3rd   
GCh Aktiv's I Love Rock 'N' Roll
  Bouvier des Flandres   9
Group 4th   
Ch Marpointe's Sophie's Choice
  Shetland Sheepdog   8
BPIG    Longhauls Rainfall Warning   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Cobbers Dine N Dash



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Addlee's First Lady At Tiffany

Best Of Opposite Sex
Cameron's Make Your H'air Curl At Innis

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Tiffany's Sassy Sorceress


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Tiffany's Sassy Sorceress

Open Bitch Class
1st Tiffany's Sassy Sorceress

Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Aktiv's I Love Rock 'N' Roll



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Vanisle Vividus Honour In The Afterhours



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Snowventure Thunderstruck



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Island Bound Storm Warning

Best Puppy In Breed
Blueshire's Big Ben


Winners Dog: (2-0-0-0)
Island Bound Storm Warning

Reserve Winners Dog
Blueshire's Big Ben

Senior Puppy Dog Class
1st Blueshire's Big Ben

Open Dog Class
1st Island Bound Storm Warning


Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Marpointe's Sophie's Choice

Best Puppy In Breed
Longhauls Rainfall Warning

Select Bitch
GChG CoastalViews Winter Shades



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Longhauls Rainfall Warning

Junior Puppy Bitch Class
1st Longhauls Rainfall Warning

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By