Result Correction Page

Calgary Kennel & Obedience Club
Saturday, May 7, 2022



Related Results

Obedience

Friday, May 06 (Obedience Fri-1)
Friday, May 06 (Obedience Fri-2)
Saturday, May 07 (Obedience Sat-3)
Saturday, May 07 (Obedience Sat-4)
Sunday, May 08 (Obedience Sun-5)
Sunday, May 08 (Obedience Sun-6)
Monday, May 09 (Obedience Mon-7)
Monday, May 09 (Obedience Mon-8)

Rally Obedience

Friday, May 06 (Rally Fri-1)
Friday, May 06 (Rally Fri-2)
Saturday, May 07 (Rally Sat-3)
Saturday, May 07 (Rally Sat-4)
Sunday, May 08 (Rally Sun-5)
Sunday, May 08 (Rally Sun-6)
Monday, May 09 (Rally Mon-7)
Monday, May 09 (Rally Mon-8)



Results courtesy of:

-- Tammy Sawatzky --
MPIG Ch. Mystksand Firestarter
"Ember"
Breeder/Owner: Tammy Sawatzky, Mystksand German Shepherds


Best In Show
Judge: Mel Saranchuk
Retriever (Golden)  
GChG Eirene's Chase N Chicks
Points: 433 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Mel Saranchuk
Old English Sheepdog  
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger
Points: 381
Best Puppy In Show
Judge: Mel Saranchuk
Chow Chow  
Ch Balcsi King Mars
Best Baby Puppy In Show
Judge: Mel Saranchuk
Siberian Husky   Kuvuk's Kissed By Fire
Best Veteran In Show
Judge: Mel Saranchuk
Retriever (Chesapeake Bay)  
Ch Ches-Shores Spotted Eagle
Best Brace In Show
Judge: Mel Saranchuk
Australian Shepherd 
Adelyn Prairie Sky & Australian Shepherd 
Ch Adelyn So Much To Say








Group 1 - Mel Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Eirene's Chase N Chicks
  Retriever (Golden)   51
Group 2nd   
GChEx Bianca's BrazosRiver Sedona
  Pointer (German Short-Haired)   39
Group 3rd   
Ch Ches-Shores Spotted Eagle
  Retriever (Chesapeake Bay)   35
Group 4th   
GCh Birdztheword Too Humble To Brag
  Retriever (Flat-Coated)   34
BPIG   
Danrich's Crash Tested To Compass
  Retriever (Labrador)   5
Best Baby Puppy In Group   
Duchess du Pimbina
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   0
Best Veteran In Group   
Ch Ches-Shores Spotted Eagle
  Retriever (Chesapeake Bay)   0




4-6 Month Bitch Class
1st Duchess du Pimbina

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GChEx Bianca's BrazosRiver Sedona

Best Of Opposite Sex
Ch Firepoint Got A Good Thing Going On

Best Puppy In Breed
Malhaven Dare To Dance The Tide

Select Bitch
Ch Firepoint Good Bones


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ches-Shores Spotted Eagle


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Birdztheword Too Humble To Brag



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 11 pts (3-6-2-1)
GChG Eirene's Chase N Chicks

Best Of Opposite Sex
Auburnmist Toodaloo

Best Of Winners: (3-6-2-1)
Auburnmist Toodaloo

Best Puppy In Breed
Quilasun Echo Of My Dreams

Select Dog
GChS Allsgold Shot Of III Wise Men

Select Bitch
Ch Nadina's Forever Faithful


Winners Dog: (3-6-2-1)
Auburnmist Just Sullivan

Reserve Winners Dog
Goldcker Water U Watching

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Auburnmist Just Sullivan

Open Dog Class
1st Goldcker Water U Watching
2nd Auburnmist Powered By Otoo


Winners Bitch: (3-6-2-1)
Auburnmist Toodaloo

Reserve Winners Bitch
Auburnmist Just Jeannie

Senior Puppy Bitch Class
1st Quilasun Echo Of My Dreams

12-18 Month Bitch Class
1st Nadina's Joyful Escapades

Canadian Bred Bitch Class
1st Quilasun A Star In The Skye

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Auburnmist Just Jeannie

Open Bitch Class
1st Auburnmist Toodaloo
2nd Brandegold Dreamin In The Breeze

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 6 pts (2-2-2-0)
Cambridge's Lone Piper

Best Of Opposite Sex
Mayhemfarms A Star Is Born

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Cambridge's Lone Piper

Best Puppy In Breed
Danrich's Crash Tested To Compass

Select Dog
Ch Cambridge's Drive It Like You Stole It

Select Bitch
Ch Cambridge's Diamonds Are Forever


Winners Bitch: (2-2-2-0)
Cambridge's Lone Piper

Reserve Winners Bitch
KodAnnas Can't Help Falling N Love With You

Senior Puppy Bitch Class
1st KodAnnas Can't Help Falling N Love With You

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cambridge's Lone Piper

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Woodcreek's Ray Of Sunshine

Best Of Opposite Sex
Caltansis Mike Trouts Honour

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Woodcreek's Ray Of Sunshine

Best Puppy In Breed
Readyfor Eastbound N Down To Torlan


Winners Dog: (2-3-0-0)
Woodcreek's Ray Of Sunshine

Reserve Winners Dog
Readyfor Everything Roaring Ripley

Junior Puppy Dog Class
1st Readyfor Everything Roaring Ripley

Open Dog Class
1st Woodcreek's Ray Of Sunshine


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Caltansis Mike Trouts Honour

Reserve Winners Bitch
Readyfor Eastbound N Down To Torlan

Junior Puppy Bitch Class
1st Readyfor Eastbound N Down To Torlan

12-18 Month Bitch Class
1st Readyfor Double Shot Dalwhinnie

Open Bitch Class
1st Caltansis Mike Trouts Honour

Veteran Female
Ch Torlan's Head Over High Heels

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sevenoaks Ultimate Weapon



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh KLAD Samamari Shut Up And Drive

Best Of Opposite Sex
Kove's Its On Like A Prawn Who Yawns At Dawn


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 6 pts (3-3-1-0)
GChS Sherlock's Right On Q

Best Of Opposite Sex
Nonnies Anson's Valley Girl

Best Of Winners: (3-3-1-0)
Nonnies Anson's Valley Girl

Best Puppy In Breed
Sherlock's Dark Secret


Winners Bitch: (3-3-1-0)
Nonnies Anson's Valley Girl

Reserve Winners Bitch
Sherlock's Dark Secret

Senior Puppy Bitch Class
1st Sherlock's Dark Secret
2nd Sherlock's Dirty Little Secret

Canadian Bred Bitch Class
1st Nonnies Anson's Valley Girl

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Ramblewood Fire It Up

Best Of Opposite Sex
Beswin Ynot Aim For The Stars

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Beswin Ynot Aim For The Stars

Best Puppy In Breed
Beswin Ynot Aim For The Stars


Winners Dog: (1-2-0-1)
Beswin Ynot Aim For The Stars

Junior Puppy Dog Class
1st Beswin Ynot Aim For The Stars

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Shaboo'n Finnibone's Iron Man



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
Koping WinWeim Rockin The Crue

Best Of Opposite Sex
Carnmellis Yorkshire Rose

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Koping WinWeim Rockin The Crue

Best Puppy In Breed
Carnmellis Yorkshire Rose

Select Dog
Ch Leith Gramayre Fortified Spirit


Winners Bitch: (2-2-2-0)
Carnmellis Yorkshire Rose

Reserve Winners Bitch
Koping Custom Fit Fairy Tale

Senior Puppy Bitch Class
1st Carnmellis Yorkshire Rose

Open Bitch Class
1st Koping Custom Fit Fairy Tale





Group 2 - Mel Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Elista Justart Queen Of Hearts
  Borzoi   40
Group 2nd   
GChB Brushwood Bibbidi Bobbidi Boo
  Whippet   38
Group 3rd   
Lahhabeh Kamala Amira Al Daoud
  Saluki   34
Group 4th   
GCh Avitar's Timeless Jazz
  Otterhound   29
BPIG   
Jaxson Xprecious Dream
  Beagle   3
Best Baby Puppy In Group    Bearvalley's Neo Brown Bear   Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
Best Brace In Group    Lahhabeh's Temptation   Saluki   0
Best Brace In Group   
Lahhabeh's Hauntingly Familiar
  Saluki   0
Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Pahlavi Affirmed

Best Of Opposite Sex
Azari's Black Pearl

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Mijkelh Bayamo


Winners Dog: (1-2-1-0)
Mijkelh Bayamo

Open Dog Class
1st Mijkelh Bayamo


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Azari's Black Pearl

Reserve Winners Bitch
Intisar Red Dawn

Open Bitch Class
1st Azari's Black Pearl
2nd Intisar Red Dawn

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Shecaras Otto

Best Of Opposite Sex
Shecaras Heirloom Edition

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Shecaras Otto


Winners Dog: (2-1-0-0)
Shecaras Otto

Reserve Winners Dog
BR Lake Park Iago

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Shecaras Otto

Open Dog Class
1st BR Lake Park Iago


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Shecaras Heirloom Edition

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shecaras Heirloom Edition

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Telford's Put The Needle On The Record

Best Of Opposite Sex
Waskasoo's Victory Dance

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Jaxson Xprecious Dream

Best Puppy In Breed
Jaxson Xprecious Dream


Winners Dog: (1-1-1-0)
Jaxson Xprecious Dream

Open Dog Class
1st Jaxson Xprecious Dream


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Waskasoo's Victory Dance

12-18 Month Bitch Class
1st Waskasoo's Victory Dance

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Elista Justart Queen Of Hearts



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 8 pts (1-3-2-3)
GCh Viverville Fire Show

Best Of Opposite Sex
Ch Era Of A Red Carpet Performance

Best Of Winners: (1-3-2-3)
Anlit Rilayns Ishida

Select Dog
Ch Zvezda Kovaleni Takesha II

Select Bitch
GCh Stardax Just What I Needed


Winners Dog: (1-3-2-3)
BNB RHK Casper's Dashing Dante

12-18 Month Dog Class
1st BNB RHK Casper's Dashing Dante


Winners Bitch: (1-3-2-3)
Anlit Rilayns Ishida

Reserve Winners Bitch
Blackpoint RHK Winry Sparkle

12-18 Month Bitch Class
1st Anlit Rilayns Ishida

Canadian Bred Bitch Class
1st Blackpoint RHK Winry Sparkle

Open Bitch Class
1st Era Of An Artisan Performance Rendition

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Admindac Quintessential Edition MSCP



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Admindac Quintessential Edition MSCP

Reserve Winners Bitch
Fifthelement's Queen Of Corona

Canadian Bred Bitch Class
1st Fifthelement's Queen Of Corona

Open Bitch Class
1st Admindac Quintessential Edition MSCP

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Chilcotin's Pink River

Best Of Opposite Sex
Stonedach's Miracle Man

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Chilcotin's Pink River

Best Puppy In Breed
Chilcotin's Pink River


Winners Dog: (1-1-0-0)
Stonedach's Miracle Man

Junior Puppy Dog Class
1st Stonedach's Miracle Man


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Chilcotin's Pink River

Senior Puppy Bitch Class
1st Chilcotin's Pink River

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB Matsutakes Daisy For Cegah

Best Of Opposite Sex
Matsutakes Time Justified


Winners Dog: (1-0-0-1)
Matsutakes Time Justified

Open Dog Class
1st Matsutakes Time Justified

4-6 Month Dog Class
1st Bearvalley's Neo Brown Bear


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Spiritsound Bdmoonrzn Rimouski

Best Of Opposite Sex
Spiritsound Lean On Me At Asgardian



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Spiritsound Lean On Me At Asgardian

Canadian Bred Bitch Class
1st Spiritsound Lean On Me At Asgardian

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rocklake Rhymer Skedaddle


4-6 Month Dog Class
1st Rocklakes Nemo Gambit


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rocklake Rhymer Skedaddle

Canadian Bred Bitch Class
1st Rocklake Rhymer Skedaddle

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Avitar's Timeless Jazz

Select Dog
Ch Avitar's Smoking Hot Jazz



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Lahhabeh Kamala Amira Al Daoud

Best Of Opposite Sex
Ch Lahhabeh's Temptation

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Lahhabeh Kamala Amira Al Daoud

Select Bitch
Ch Lahhabeh's Hauntingly Familiar


Winners Dog: (1-2-1-1)
Haefen Phaeton Kingsley

Open Dog Class
1st Haefen Phaeton Kingsley


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Lahhabeh Kamala Amira Al Daoud

Reserve Winners Bitch
Jawaher Bint Nabil Al Daoud

12-18 Month Bitch Class
1st Lahhabeh Kamala Amira Al Daoud

Open Bitch Class
1st Jawaher Bint Nabil Al Daoud

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (1-0-0-3)
GChB Brushwood Bibbidi Bobbidi Boo

Best Of Opposite Sex
Tarapaca Alfajor

Select Bitch
GCh Tarrango's Telling Tales


Winners Dog: (1-0-0-3)
Tarapaca Alfajor

12-18 Month Dog Class
1st Tarapaca Alfajor






Group 3 - Lynda Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st    Newalba's Ben Grimm   Bullmastiff   108
Group 2nd   Ch Kuvuk's Decended From Royalty   Siberian Husky   105
Group 3rd   
GCh Gentry's Dragon Fyre V Scion
  Doberman Pinscher   91
Group 4th   
Ch Geistvoll Pied Piper
  Schnauzer (Standard)   78
BPIG   
Snowlegend Gazing On A Star
  Samoyed   13
Best Baby Puppy In Group    Kuvuk's Kissed By Fire   Siberian Husky   0
Best Veteran In Group   GCh Titanbear Quidi Vdi   Newfoundland   0
Best Brace In Group   
GCh NitroBerner's Coco Chanel
  Bernese Mountain Dog   0
Best Brace In Group   
GCh Ch (Alt) Nitroberner's Cloud Nine
  Bernese Mountain Dog   0
Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Empire's Original Gangster

Best Of Opposite Sex
Haori Giving Grace

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Haori Giving Grace

Select Dog
GCh Strong And Soft


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Haori Giving Grace

Reserve Winners Bitch
Denali & Aracari's Fly Away Home

12-18 Month Bitch Class
1st Denali & Aracari's Fly Away Home

Open Bitch Class
1st Haori Giving Grace

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Edgemere's Love Over Gold



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Edgemere's Love Over Gold

Reserve Winners Bitch
Taolan's Everybody Knows

12-18 Month Bitch Class
1st Taolan's Everybody Knows

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Edgemere's Love Over Gold

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 15 pts (2-6-4-4)
GChB Prairiegems Boomkanani Irawaru

Best Of Opposite Sex
Ch NitroBernerBarn Heart Of Gold

Best Of Winners: (2-6-4-4)
Susa's Ivanova

Best Puppy In Breed
Tailspins Lets Go Coconuts

Select Dog
GCh Aiden Sergina V.'T Rijkenspark

Select Bitch
GCh Tailspins The One And Only


Winners Bitch: (2-6-4-4)
Susa's Ivanova

Reserve Winners Bitch
Creo's Bring It On

Junior Puppy Bitch Class
1st Creo's Everlasting Hope, Esme

Senior Puppy Bitch Class
1st Susa's Blue Mt Katarina

12-18 Month Bitch Class
1st Creo's Bring It On
2nd Doubledutch's Leia
3rd Kaibab's Lasting Impression

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Susa's Ivanova

4-6 Month Bitch Class
1st Creo's Fitzroy Freyja
2nd Creo's Good Golly Miss Molly

Veteran Female
GCh Ch (Alt) Nitroberner's Cloud Nine

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 8 pts (3-4-1-1)
GChB Tybrushe's Livin The High Life

Best Of Opposite Sex
Ch Falconhurst Plainly Speaking For Donoway

Best Of Winners: (3-4-1-1)
Tybrushe's Synchronicity

Best Puppy In Breed
Newalba N Novera's Full Circle


Winners Dog: (3-4-1-1)
Martini's Splash Of Jax

Reserve Winners Dog
Newalba N Novera's Full Circle

Junior Puppy Dog Class
1st Zaizoe's God Of Thunder

Senior Puppy Dog Class
1st Newalba N Novera's Full Circle

Open Dog Class
1st Martini's Splash Of Jax

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Newalba's Ben Grimm

Best Of Opposite Sex
Bolder's Rule Breaker

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Newalba's Ben Grimm


Winners Dog: (2-1-0-0)
Newalba's Ben Grimm

Reserve Winners Dog
Bolder's Almeida Pandemos

12-18 Month Dog Class
1st Newalba's Ben Grimm

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bolder's Almeida Pandemos


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Bolder's Rule Breaker

Open Bitch Class
1st Bolder's Rule Breaker

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 4 pts (3-2-0-0)
Akiak Qimmiq Nutka

Best Of Opposite Sex
Aavuuta Qimmiqs Aiyana Belle

Best Of Winners: (3-2-0-0)
Akiak Qimmiq Nutka

Best Puppy In Breed
Akiak Qimmiq Nutka


Winners Dog: (3-2-0-0)
Akiak Qimmiq Nutka

Reserve Winners Dog
Akiak Qimmiq Pakak

Senior Puppy Dog Class
1st Akiak Qimmiq Pakak

12-18 Month Dog Class
1st Akiak's Qimmiq Togo

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Akiak Qimmiq Nutka


Winners Bitch: (3-2-0-0)
Aavuuta Qimmiqs Aiyana Belle

Reserve Winners Bitch
Akiak Qimmiq Pikatti

Senior Puppy Bitch Class
1st Akiak Qimmiq Pikatti

12-18 Month Bitch Class
1st Aavuuta Qimmiqs Aiyana Belle

4-6 Month Bitch Class
1st Aavuuta Qimmiq Yuka

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Island Reigns Elusive Gold

Best Of Opposite Sex
Prairie Creek's Purple Rain

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Island Reigns Elusive Gold


Winners Dog: (1-1-0-0)
Island Reigns Elusive Gold

Open Dog Class
1st Island Reigns Elusive Gold


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Prairie Creek's Purple Rain

12-18 Month Bitch Class
1st Prairie Creek's Purple Rain

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 12 pts (4-5-2-2)
GCh Gentry's Dragon Fyre V Scion

Best Of Opposite Sex
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil

Best Of Winners: (4-5-2-2)
Valhalla's Head Over Boots V Janterra

Best Puppy In Breed
Ch Janterra's Korloff Noir

Select Dog
Ch Janterra's Korloff Noir

Select Bitch
Ch Baystar Shayera She's A Cupcake


Winners Dog: (4-5-2-2)
Valhalla's Knockin' Boots V Janterra

Reserve Winners Dog
Cassels Once You Go Red

Junior Puppy Dog Class
1st Cassels Once You Go Red
2nd Outlaws High Voltage

Senior Puppy Dog Class
1st Valhalla's Knockin' Boots V Janterra

Canadian Bred Dog Class
1st Dbella's Revenge On The Sea


Winners Bitch: (4-5-2-2)
Valhalla's Head Over Boots V Janterra

Reserve Winners Bitch
dBella's 'Ello Poppet

Senior Puppy Bitch Class
1st Valhalla's Boots And Boys V Janterra

12-18 Month Bitch Class
1st Janterra's Como Flor

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Valhalla's Head Over Boots V Janterra

Open Bitch Class
1st dBella's 'Ello Poppet
2nd Aurora's Fifth Element

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 6 pts (2-1-2-2)
Ch EBD Rave Review V Valbydane

Best Of Opposite Sex
Ch ATG's Not In My Nature

Best Of Winners: (2-1-2-2)
OVD Under The Radar V Meraki

Best Puppy In Breed
Werock's Dream Keeper

Select Dog
Ch Livesky's After Party In Vegas

Select Bitch
GCh Daynakin N EBD First Date Fate


Winners Dog: (2-1-2-2)
Morning Dew Danes Augustus

Reserve Winners Dog
Werock's Dream Keeper

Junior Puppy Dog Class
1st Werock's Dream Keeper

12-18 Month Dog Class
1st Morning Dew Danes Augustus


Winners Bitch: (2-1-2-2)
OVD Under The Radar V Meraki

Open Bitch Class
1st OVD Under The Radar V Meraki

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Silverado De La Fortea

Best Of Opposite Sex
Rohmoivan Evita



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Rohmoivan Evita

Open Bitch Class
1st Rohmoivan Evita

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Crooks Mastinos Foxy Brown



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Crooks Mastinos Foxy Brown

Reserve Winners Bitch
Crooks Mastinos Yolandi

12-18 Month Bitch Class
1st Crooks Mastinos Foxy Brown
2nd Crooks Mastinos Yolandi

4-6 Month Bitch Class
1st Crooks Mastinos Kiss This War Machine

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Fabiola Of Sweet Dark Caramel

Best Puppy In Breed
Disoranto Fairytale Princess


Winners Bitch: (0-2-0-0)
Fabiola Of Sweet Dark Caramel

Reserve Winners Bitch
Disoranto Fairytale Princess

Junior Puppy Bitch Class
1st Disoranto Fairytale Princess

Open Bitch Class
1st Fabiola Of Sweet Dark Caramel

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Baywood Dash Ta Fame

Best Of Opposite Sex
Baywood Penny For Your Thoughts

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Baywood Dash Ta Fame

Best Puppy In Breed
Baywood Nauti By Nature

Select Dog
Ch Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O


Winners Dog: (2-2-1-0)
Baywood Dash Ta Fame

Reserve Winners Dog
Baywood Nauti By Nature

Junior Puppy Dog Class
1st Baywood Nauti By Nature

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Baywood Dash Ta Fame


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Baywood Penny For Your Thoughts

Reserve Winners Bitch
Armada's Little Red Hoot

12-18 Month Bitch Class
1st Baywood Penny For Your Thoughts

Open Bitch Class
1st Armada's Little Red Hoot

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 6 pts (1-2-3-1)
Ch Esmonds You Make Me Smile

Best Of Opposite Sex
Ch Wathaman's Easy On The Shotz

Best Of Winners: (1-2-3-1)
Wathaman's Easy On The Eyes

Best Puppy In Breed
Ch Wathaman's Get'N Echos Of Esmond

Select Dog
Ch Wathaman's Get'N Echos Of Esmond


Winners Dog: (1-2-3-1)
Tierney's Going 0 To 200

12-18 Month Dog Class
1st Tierney's Going 0 To 200

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Lasquite's Hytchhyker To Desertwind

Best Of Opposite Sex
Ch Desertwind's Cloud9 Albertasky

Best Of Winners: (1-1-1-1)
DesertWind's Cliff Pizgloria


Winners Dog: (1-1-1-1)
DesertWind's Cliff Pizgloria

Open Dog Class
1st DesertWind's Cliff Pizgloria


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Pizgloria's Adah

Canadian Bred Bitch Class
1st Pizgloria's Adah

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 6 pts (2-2-1-2)
GChB Vanderbilt's Let The Magic Begin

Best Of Opposite Sex
Ch Winterpeg's Winx

Best Of Winners: (2-2-1-2)
Snowlegend Gazing On A Star

Best Puppy In Breed
Snowlegend Gazing On A Star

Select Bitch
Ch Winterpeg's Teija


Winners Dog: (2-2-1-2)
Snowlegend Gazing On A Star

Reserve Winners Dog
Snowlegend Deja Vu

Junior Puppy Dog Class
1st Snowlegend Gazing On A Star

Open Dog Class
1st Snowlegend Deja Vu


Winners Bitch: (2-2-1-2)
Snowlegend Elegant Sami

Reserve Winners Bitch
World Lucky Dogs Adel

12-18 Month Bitch Class
1st Snowlegend Elegant Sami

Open Bitch Class
1st World Lucky Dogs Adel

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Asgardian's Let'Em Gossip

Best Of Opposite Sex
Asgardian's Easter Egg-Stravaganza

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Asgardian's Let'Em Gossip


Winners Dog: (2-1-0-0)
Asgardian's Easter Egg-Stravaganza

Reserve Winners Dog
Jury's The Verdict Is In On Jenko

12-18 Month Dog Class
1st Jury's The Verdict Is In On Jenko

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Asgardian's Easter Egg-Stravaganza


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Asgardian's Let'Em Gossip

Canadian Bred Bitch Class
1st Asgardian's Let'Em Gossip

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Geistvoll Pied Piper



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 13 pts (4-5-3-2)
Ch Kuvuk's Decended From Royalty

Best Of Opposite Sex
GChB Debalys Christmas Caper

Best Of Winners: (4-5-3-2)
Aurorabaltos Emma Louise

Best Puppy In Breed
Aurorabaltos Emma Louise

Select Dog
GCh Debalys Kick Start My Heart

Select Bitch
Ch Debalys Spring Fling





Group 4 - Mel Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Blueve's First Edition
  Kerry Blue Terrier   39
Group 2nd   
GChB Ghostpine's Quantum Leap
  Staffordshire Bull Terrier   38
Group 3rd   
Ch Acebreeders Mischeif Managed
  Australian Terrier   36
Group 4th   
GCh Rina Lob Od 1300 Kaplara
  American Staffordshire Terrier   35
BPIG   
Ch Takala Trails Hazel
  Irish Terrier   1
Best Baby Puppy In Group    Zealous N Lammergeier First In Queue   Border Terrier   0
Best Veteran In Group   
GCh Snow Winds Got It All
  Border Terrier   0
Best Brace In Group   
GCh Wimaru's Final Chance
  Staffordshire Bull Terrier   0
Best Brace In Group    Tequila's Brown Eye Girl   Staffordshire Bull Terrier   0
Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 6 pts (0-2-2-3)
GCh Rina Lob Od 1300 Kaplara

Best Of Opposite Sex
GCh Marauders 24K Magic

Best Puppy In Breed
Ch LNR Chargers Ty Lee The Performer

Select Dog
Ch LNR Chargers Bolin The Earthbender

Select Bitch
Ch LNR Chargers Ty Lee The Performer



Winners Bitch: (0-2-2-3)
FLK Jolt

Reserve Winners Bitch
Chargers Trailblazing All I Need Is Roses

Junior Puppy Bitch Class
1st Chargers Trailblazing All I Need Is Roses

12-18 Month Bitch Class
1st FLK Jolt

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Acebreeders Mischeif Managed



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 8 pts (3-5-1-0)
GCh Ganymede's Holy Grail

Best Of Opposite Sex
Castle Guard Sparkling Pink Splash

Best Of Winners: (3-5-1-0)
Rikar's Legend Of Cèdre

Best Puppy In Breed
Rikar's Legend Of Cèdre


Winners Dog: (3-5-1-0)
Rikar's Legend Of Cèdre

Reserve Winners Dog
Holgergunn's Sure Fyred Up

Junior Puppy Dog Class
1st Rikar's Legend Of Cèdre
2nd Ketschup King Psi Mysteria

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Holgergunn's Sure Fyred Up

Veteran Male
GCh Snow Winds Got It All

4-6 Month Dog Class
1st Zealous N Lammergeier First In Queue


Winners Bitch: (3-5-1-0)
Castle Guard Sparkling Pink Splash

Reserve Winners Bitch
Windseeker Wild Pitch

Junior Puppy Bitch Class
1st Zealous Blueberry Crumble

Senior Puppy Bitch Class
1st Castle Guard Sparkling Pink Splash
2nd Castle Guard Runa Strong

12-18 Month Bitch Class
1st Windseeker Wild Pitch
2nd Zoda's Explosion Of Pickles

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Amarantine's Valiant Raider



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Tarahill's Celtic Fire

Best Of Opposite Sex
McGuinness Dressed With Pepper

Best Puppy In Breed
McGuinness Dressed With Pepper



Winners Bitch: (0-1-1-0)
McGuinness Dressed With Pepper

Junior Puppy Bitch Class
1st McGuinness Dressed With Pepper

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Takala Trails Hazel

Best Puppy In Breed
Ch Takala Trails Hazel



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Blueve's First Edition



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ch Westham's Born This Way

Best Of Opposite Sex
Boldheart's Politically Incorrect

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Slodki Sorbet Mysia Zaglada

Best Puppy In Breed
Ch Westham's Born This Way


Winners Dog: (2-2-1-0)
Slodki Sorbet Mysia Zaglada

Reserve Winners Dog
Ravenclaw Barkley

Open Dog Class
1st Slodki Sorbet Mysia Zaglada
2nd Ravenclaw Barkley

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Pyxis Worth The Risk 4 Clarity

Best Puppy In Breed
Clarity’s Storm On The Turnpike



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Pyxis Worth The Risk 4 Clarity

Reserve Winners Bitch
Clarity’s Storm On The Turnpike

Junior Puppy Bitch Class
1st Clarity’s Storm On The Turnpike

Senior Puppy Bitch Class
1st Chargers Jersey Shore Snookie

Open Bitch Class
1st Pyxis Worth The Risk 4 Clarity

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Minuteman Kara Zor-El



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Minuteman Kara Zor-El

Reserve Winners Bitch
Vakkerview's

12-18 Month Bitch Class
1st Vakkerview's

Canadian Bred Bitch Class
1st Bowsers Stardust City Rag

Open Bitch Class
1st Minuteman Kara Zor-El
2nd Bowsers Shelter From The Storm

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Lochraven Glenecho Clearly Karma



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Tyrone Kir Royale

Best Of Opposite Sex
GCh Tyrone Mercury Rising

Select Bitch
Ch Tyrone Bahama Breeze



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Ghostpine's Quantum Leap

Best Of Opposite Sex
Tequila's Brown Eye Girl


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tequila's Brown Eye Girl

Open Bitch Class
1st Tequila's Brown Eye Girl





Group 5 - Lynda Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   48
Group 2nd   GCh Matmor Talk Of The Town   Cavalier King Charles Spaniel   42
Group 3rd   
GChB Zevald's Star Magic Of Brynmill
  Pug   40
Group 4th   
GChS MistyTrails H'dalgos Chido Wey
  Havanese   34
BPIG    Diabolbric's Warrior Girl   Pug   2
Best Baby Puppy In Group   
Firesprite High Flyer
  Pomeranian   0
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Matmor Talk Of The Town

Best Of Opposite Sex
Sigma Chi's Philippa At Edgewater

Best Puppy In Breed
Sigma Chi's Philippa At Edgewater



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sigma Chi's Philippa At Edgewater

Senior Puppy Bitch Class
1st Sigma Chi's Philippa At Edgewater

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Pastel's Web Of Lies

Best Of Opposite Sex
DNZ Hersey Almond Joy

Best Puppy In Breed
DNZ Hersey Almond Joy



Winners Bitch: (0-1-1-0)
DNZ Hersey Almond Joy

Junior Puppy Bitch Class
1st DNZ Hersey Almond Joy

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Pastel's Red Sparrow



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GChB Tanooki Suit Of Lore

Best Of Opposite Sex
Shantel's Exquisite Angele

Best Puppy In Breed
Crestars WhatZapp HL

Select Dog
GCh Crestars Zhen Spilling The Beanz HL



Winners Bitch: (0-3-2-0)
Shantel's Exquisite Angele

Reserve Winners Bitch
Crestars WhatZapp HL

Junior Puppy Bitch Class
1st Crestars WhatZapp HL

12-18 Month Bitch Class
1st Shantel's Exquisite Angele
2nd Shantel's Evening Star

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bellamy's Pocket Change



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bellamy's Pocket Change

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bellamy's Pocket Change

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 7 pts (3-4-1-0)
GChS MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Of Opposite Sex
Luckystryke Havii I'm A Believer

Best Of Winners: (3-4-1-0)
Luckystryke Havii I'm A Believer

Best Puppy In Breed
Luckystryke's Haviv You Talkin Tome


Winners Dog: (3-4-1-0)
Behike's Sadar

Reserve Winners Dog
Seda's Shooting Star

Senior Puppy Dog Class
1st Lorwin's Blue Blood

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Seda's Shooting Star

Open Dog Class
1st Behike's Sadar


Winners Bitch: (3-4-1-0)
Luckystryke Havii I'm A Believer

Reserve Winners Bitch
Luckystryke's Haviv You Talkin Tome

Junior Puppy Bitch Class
1st Seda's Choose Your Own Path

Senior Puppy Bitch Class
1st Luckystryke's Haviv You Talkin Tome
2nd LorWin's Hazard Princess

12-18 Month Bitch Class
1st Luckystryke Havii I'm A Believer

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 5 pts (0-5-1-0)
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Of Opposite Sex
Prestwick's Never Say Never

Best Puppy In Breed
Prestwick's Never Say Never



Winners Bitch: (0-5-1-0)
Prestwick's Never Say Never

Reserve Winners Bitch
Magic's Fire And Ice

Senior Puppy Bitch Class
1st Prestwick's Pretty In Pink

12-18 Month Bitch Class
1st Magic's Fire And Ice
2nd Prestwick's Lady On Fire

Canadian Bred Bitch Class
1st Melodie

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Prestwick's Never Say Never

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Diaquiris Melody At Lionheart

Best Puppy In Breed
Diaquiris Melody At Lionheart



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Diaquiris Melody At Lionheart

Senior Puppy Bitch Class
1st Diaquiris Melody At Lionheart

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 5 pts (3-3-0-0)
Geezava's Saks Fifth Avenue

Best Of Opposite Sex
Tofini Not Really A Waitress

Best Of Winners: (3-3-0-0)
Geezava's Saks Fifth Avenue

Best Puppy In Breed
Tofini Not Really A Waitress


Winners Dog: (3-3-0-0)
Geezava's Saks Fifth Avenue

Reserve Winners Dog
Tofini Take A Piece Of My Heart

Junior Puppy Dog Class
1st Tofini Take A Piece Of My Heart
2nd Moira's Maestro

12-18 Month Dog Class
1st Geezava's Saks Fifth Avenue


Winners Bitch: (3-3-0-0)
Tofini Not Really A Waitress

Reserve Winners Bitch
Firesprite You're So Vain

Junior Puppy Bitch Class
1st Tofini Not Really A Waitress

Canadian Bred Bitch Class
1st Firesprite You're So Vain

Open Bitch Class
1st Terramarie's Fendi

4-6 Month Bitch Class
1st Firesprite High Flyer
2nd Tofini Can't Believe It's Not Butters

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Midori's Mind Your P's N Q's

Best Of Opposite Sex
Houseopaws You're So Fine

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Midori's Mind Your P's N Q's

Best Puppy In Breed
Midori's Mind Your P's N Q's


Winners Dog: (2-1-0-0)
Houseopaws You're So Fine

Reserve Winners Dog
Keja's Cute As The Dickens

Junior Puppy Dog Class
1st Houseopaws You're So Fine

Open Dog Class
1st Keja's Cute As The Dickens


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Midori's Mind Your P's N Q's

Senior Puppy Bitch Class
1st Midori's Mind Your P's N Q's

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GChB Zevald's Star Magic Of Brynmill

Best Of Opposite Sex
Xoe's Off With Their Heads

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Xoe's Off With Their Heads

Best Puppy In Breed
Diabolbric's Warrior Girl


Winners Dog: (2-3-1-0)
Xoe's Superstition

Reserve Winners Dog
Xoe Eleki's Harvest Moon

Junior Puppy Dog Class
1st Xoe Eleki's Harvest Moon

Open Dog Class
1st Xoe's Superstition


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Xoe's Off With Their Heads

Reserve Winners Bitch
Diabolbric's Warrior Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Diabolbric's Warrior Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Xoe's Off With Their Heads

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Xoe Eleki's Heir Apparent

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
GCh Artemus Tessier Just In Time

Best Of Opposite Sex
Artemus A Winter's Tale

Best Of Winners: (3-1-1-0)
Annevan Salem V Scion Of Lore

Best Puppy In Breed
Ricochet Worth Repeating


Winners Bitch: (3-1-1-0)
Artemus A Winter's Tale

Senior Puppy Bitch Class
1st Artemus A Winter's Tale

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Zoey Crystal Of The York

Best Puppy In Breed
Triore On The Fast Track


4-6 Month Dog Class
1st Triores Botta Bing Botta Boom


Winners Bitch: (0-3-0-0)
Zoey Crystal Of The York

Reserve Winners Bitch
Kentauro Alfa Whiskey Ginger

Senior Puppy Bitch Class
1st Triore On The Fast Track

Open Bitch Class
1st Zoey Crystal Of The York
2nd Kentauro Alfa Whiskey Ginger

4-6 Month Bitch Class
1st Triores Bing It On





Group 6 - Karen Day Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Winterspear Atari Dreams
  Dalmatian   73
Group 2nd   
GCh Mrang Belcourt Journey To Midori
  Poodle (Miniature)   64
Group 3rd   
GChB Timberfoxs Mystic Falls Sunojo
  Shiba Inu   61
Group 4th   
Ch Balcsi King Mars
  Chow Chow   57
BPIG   
Ch Balcsi King Mars
  Chow Chow   N/A
Best Baby Puppy In Group   
BFF's You Are My Everything
  French Bulldog   0
Best Veteran In Group   
GChB Apsolutely Red Red Whine
  Lhasa Apso   0
Best Brace In Group    Admiraal With A Cherry On Top   Keeshond   0
Best Brace In Group    Admiraal's Pennies From Heaven   Keeshond   0
Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fissan's Tiny Dancer

Best Puppy In Breed
Fissan's Tiny Dancer



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fissan's Tiny Dancer

Senior Puppy Bitch Class
1st Fissan's Tiny Dancer

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cumulus Cabochon Roaring Lion



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
Ch Bromley Rock's Master And Commander

Best Of Opposite Sex
Bromley Rock's Drk Cavatica

Best Puppy In Breed
Ch Bromley Rock's Master And Commander



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Bromley Rock's Drk Cavatica

Reserve Winners Bitch
Roxburys Queen Matlida Of Maddison Nobles

Junior Puppy Bitch Class
1st Klee Ellen Keep On Dancing

Senior Puppy Bitch Class
1st Bromley Rock's Tsunami

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Roxburys Queen Matlida Of Maddison Nobles

Open Bitch Class
1st Bromley Rock's Drk Cavatica

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Rakaro's Cause 'n Chaos

Best Of Opposite Sex
Ch Sampson Honorbul Of The Tivoli Bulls


Judge: Karen Day

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
Ch Balcsi King Mars

Best Of Opposite Sex
Chowridge Xo Polar Crystal At Lionheart

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Chowridge U R Not Just Eye Candy

Best Puppy In Breed
Ch Balcsi King Mars

Select Dog
Ch Chowridge Stan The Man


Winners Dog: (1-3-2-0)
Chowridge U R Not Just Eye Candy

Senior Puppy Dog Class
1st Chowridge U R Not Just Eye Candy

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 8 pts (2-4-1-2)
GChB Winterspear Atari Dreams

Best Of Opposite Sex
GChB Milo's Here Comes Freddie

Best Of Winners: (2-4-1-2)
Milo's Happy Daze

Best Puppy In Breed
Ch Milo's Out On A Limb

Select Bitch
Ch Milo's Out On A Limb


Winners Bitch: (2-4-1-2)
Milo's Happy Daze

Reserve Winners Bitch
SpecialD Acorn Starter To Mighty Oak At Dalalta

Junior Puppy Bitch Class
1st SpecialD Acorn Starter To Mighty Oak At Dalalta

Senior Puppy Bitch Class
1st R Dals Dazzlin' Pippa

Canadian Bred Bitch Class
1st Echoview N Yensid Blue Suede Shoes

Open Bitch Class
1st Milo's Happy Daze

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 7 pts (3-3-2-0)
GChS TR Special Edition At Berlane

Best Of Opposite Sex
BFF's Xena Warrior Princess

Best Of Winners: (3-3-2-0)
BFF's Xena Warrior Princess

Select Dog
GCh Flamant Franco Allegretto

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Bonden's Klompen Pickwick Club

Best Of Opposite Sex
Admiraal With A Cherry On Top

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Bonden's Klompen Pickwick Club

Best Puppy In Breed
Bonden's Klompen Pickwick Club


Winners Dog: (1-2-0-0)
Bonden's Klompen Pickwick Club

Junior Puppy Dog Class
1st Bonden's Klompen Pickwick Club


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Admiraal With A Cherry On Top

Reserve Winners Bitch
Admiraal's Pennies From Heaven

Senior Puppy Bitch Class
1st Admiraal's Pennies From Heaven

Open Bitch Class
1st Admiraal With A Cherry On Top

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Apsolutely Red Red Whine


Judge: Karen Day

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Kiji Everybody’s Girl

Best Puppy In Breed
Kiji Finders Keepers



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Kiji Everybody’s Girl

Reserve Winners Bitch
Kiji Finders Keepers

Junior Puppy Bitch Class
1st Kiji Finders Keepers
2nd Kiji Fight Like A Girl

Open Bitch Class
1st Kiji Everybody’s Girl

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Mrang Belcourt Journey To Midori

Best Of Opposite Sex
Mrang Belcourt Besom



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Mrang Belcourt Besom

Reserve Winners Bitch
Keja Pawsatively Penelope

12-18 Month Bitch Class
1st Keja Pawsatively Penelope

Open Bitch Class
1st Mrang Belcourt Besom

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 11 pts (4-5-2-1)
GChB Oakridge Travelin' Soldier

Best Of Opposite Sex
Ch Esprit Redrum Redrum Redrum

Best Of Winners: (4-5-2-1)
Aviator's I'm Still Standing

Best Puppy In Breed
Aviator's I'm Still Standing

Select Dog
GCh Seransil Singular Sensation


Winners Dog: (4-5-2-1)
Afterglow Angel Gabriel

Reserve Winners Dog
Crystalton Chikoda Take A Bow

Junior Puppy Dog Class
1st Crystalton Chikoda Take A Bow

Senior Puppy Dog Class
1st Topiary Lucca Of The North

Open Dog Class
1st Afterglow Angel Gabriel
2nd Seransil Edge Of Glory

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Monterrez Superstar

Best Of Opposite Sex
Darken's Dreamboat Annie

Best Puppy In Breed
Darken's Lucy In The Sky From Monterrez

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GChB Timberfoxs Mystic Falls Sunojo

Best Of Opposite Sex
Timberfox's Chamber Of Secrets

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Timberfox's Ministry Of Magic

Best Puppy In Breed
Timberfox's Ministry Of Magic


Winners Dog: (1-2-0-1)
Timberfox's Chamber Of Secrets

Junior Puppy Dog Class
1st Timberfox's Chamber Of Secrets

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Intuition Born To Be Tough At Sunside

Best Of Opposite Sex
Sunnyside Sky Jump

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Intuition Born To Be Tough At Sunside

Best Puppy In Breed
Intuition Born To Be Tough At Sunside


Winners Dog: (2-1-0-0)
Intuition Born To Be Tough At Sunside

Reserve Winners Dog
Sunside Steady Freddy

Junior Puppy Dog Class
1st Sunside Steady Freddy

Senior Puppy Dog Class
1st Intuition Born To Be Tough At Sunside


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Sunnyside Sky Jump

Senior Puppy Bitch Class
1st Sunnyside Sky Jump

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 3 pts (3-0-1-0)
GCh Meadowpark's Brazen Bentley

Best Puppy In Breed
Meadowpark's Chasing The Dream


Judge: Karen Day

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Adominos To-jo Too Bad She's Bad

Best Of Opposite Sex
Adominos Gunpowder

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Adominos To-jo Too Bad She's Bad

Best Puppy In Breed
Adominos Gunpowder


Winners Dog: (1-2-0-0)
Adominos Gunpowder

Junior Puppy Dog Class
1st Adominos Gunpowder


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Adominos To-jo Too Bad She's Bad

Reserve Winners Bitch
Adominos Trick Or Treat

Junior Puppy Bitch Class
1st Adominos Trick Or Treat

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Adominos To-jo Too Bad She's Bad

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wonderland Itar Omakahte (Stand)

Best Puppy In Breed
Wonderland Itar Omakahte (Stand)


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wonderland Itar Omakahte (Stand)

Junior Puppy Dog Class
1st Wonderland Itar Omakahte (Stand)




Group 7 - Karen Day Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger
  Old English Sheepdog   68
Group 2nd   
GCh Ame Magnanime Hugues Rebell
  Beauceron   61
Group 3rd   
Ch Charvell's Midnight Thunder
  Collie (Rough)   60
Group 4th   
Ch Cassbar Keystone Decadence
  Shetland Sheepdog   55
BPIG   
Prairiepine Tamaron's Genesis
  Collie (Rough)   7
Best Baby Puppy In Group    WR Aussies Half And Half   Australian Shepherd   0
Best Brace In Group   
Ch Adelyn So Much To Say
  Australian Shepherd   0
Best Brace In Group   
Adelyn Prairie Sky
  Australian Shepherd   0
Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Clearwater Djanga's Rhythm Of Life

Best Puppy In Breed
Clearwater Djanga's Rhythm Of Life



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Clearwater Djanga's Rhythm Of Life

Senior Puppy Bitch Class
1st Clearwater Djanga's Rhythm Of Life

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 10 pts (4-5-1-1)
GCh Sixx Belles Til Midnite In Memphis

Best Of Opposite Sex
Ch Saffire's Here Comes The Sun

Best Of Winners: (4-5-1-1)
EW Precision And Style

Best Puppy In Breed
EW Precision And Style


Winners Dog: (4-5-1-1)
EW Precision And Style

Reserve Winners Dog
Blue Isle's Shooting Star Over Laurelhills

Senior Puppy Dog Class
1st EW Precision And Style

Canadian Bred Dog Class
1st Turbar's Hop To It

Open Dog Class
1st Blue Isle's Shooting Star Over Laurelhills
2nd Limelite's Eh Big Spender

4-6 Month Dog Class
1st WR Aussies Half And Half


Winners Bitch: (4-5-1-1)
Saffire's Play Mia Love Song

Reserve Winners Bitch
Graceland's Walk The Talk

Junior Puppy Bitch Class
1st Saffire's Play Mia Love Song

Senior Puppy Bitch Class
1st Graceland's Walk The Talk
2nd Sheep's Kin Heard The Beat

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Adelyn Prairie Sky

Open Bitch Class
1st Incognito Star Snow Winner

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Kelkary & Celticchaos Heart Of Steel

Best Of Opposite Sex
Sheiling Spirit Waving To Rhosown

Best Puppy In Breed
Sheiling Spirit Waving To Rhosown



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sheiling Spirit Waving To Rhosown

Senior Puppy Bitch Class
1st Sheiling Spirit Waving To Rhosown

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ame Magnanime Hugues Rebell



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Synecdockes Xia Jubilations

Best Of Opposite Sex
Teseko Born To Shine

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Synecdockes Xia Jubilations


Winners Dog: (1-1-0-0)
Teseko Born To Shine

Open Dog Class
1st Teseko Born To Shine


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Synecdockes Xia Jubilations

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Synecdockes Xia Jubilations

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Outburst Shine At Kiltaire

Best Of Opposite Sex
Outburst Goddess Of War

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Outburst Shine At Kiltaire

Best Puppy In Breed
Outburst Shine At Kiltaire


Winners Dog: (1-2-0-0)
Outburst Shine At Kiltaire

Junior Puppy Dog Class
1st Outburst Shine At Kiltaire


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Outburst Goddess Of War

Reserve Winners Bitch
Outburst Eat Sleep Herd Repeat

Junior Puppy Bitch Class
1st Outburst Goddess Of War

12-18 Month Bitch Class
1st Outburst Eat Sleep Herd Repeat

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch She Is Lanvern's Burnt Sugar



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Laroc I Was Born Ready Lanvern

Reserve Winners Bitch
Lanvern's Moneypenney

Canadian Bred Bitch Class
1st Laroc I Was Born Ready Lanvern

Open Bitch Class
1st Lanvern's Moneypenney

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ch Charvell's Midnight Thunder

Best Of Opposite Sex
Tamaron's Islands In The Stream

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Prairiepine Tamaron's Genesis

Best Puppy In Breed
Prairiepine Tamaron's Genesis


Winners Dog: (2-2-1-0)
Prairiepine Tamaron's Genesis

Reserve Winners Dog
Celticmoon Aychess Caradilis Caper

Senior Puppy Dog Class
1st Prairiepine Tamaron's Genesis

12-18 Month Dog Class
1st Celticmoon Aychess Caradilis Caper

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Orical Outback Adventure



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Mystksand I Put A Spell On You

Best Puppy In Breed
Mystksand I Put A Spell On You



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Mystksand I Put A Spell On You

Reserve Winners Bitch
Mystksand Trick Or Treat Luckystryke

Senior Puppy Bitch Class
1st Mystksand I Put A Spell On You

Open Bitch Class
1st Mystksand Trick Or Treat Luckystryke

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Iszkiri Rise To The Challenge Remedius

Best Puppy In Breed
Iszkiri Rise To The Challenge Remedius


Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kyon's Lett Og Livlig O'Posh



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kyon's Lett Og Livlig O'Posh

Open Bitch Class
1st Kyon's Lett Og Livlig O'Posh

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 6 pts (0-6-1-0)
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger

Best Of Opposite Sex
Tasiahills First Bloom

Best Puppy In Breed
Coatlicue's Hot August Night


Judge: Karen Day

Best Of Breed: 16 pts (6-8-2-1)
Ch Cassbar Keystone Decadence

Best Of Opposite Sex
GCh Zesta Step Up

Best Of Winners: (6-8-2-1)
Linkridge Puma

Best Puppy In Breed
Zesta Play Or Get Played

Select Dog
Ch Strattonhill Livin' On The Edge


Winners Dog: (6-8-2-1)
Zesta Joy Of My Heart Lil Scamp

Reserve Winners Dog
Emmys Happy Hour At Strattonhill

Junior Puppy Dog Class
1st Kaczbars Can't Stop Me Now

Senior Puppy Dog Class
1st Zesta Joy Of My Heart Lil Scamp

12-18 Month Dog Class
1st Emmys Happy Hour At Strattonhill

Canadian Bred Dog Class
1st Shadland Chromatic

Open Dog Class
1st Surona's Let's Dance
2nd Zesta Ray Of Sunshine

4-6 Month Dog Class
1st Keystone Fancy Like


Winners Bitch: (6-8-2-1)
Linkridge Puma

Reserve Winners Bitch
Zesta Play Or Get Played

Senior Puppy Bitch Class
1st Zesta Play Or Get Played
2nd Shelgrande's Believe It Or Not
3rd Zesta Secret Ingredient

12-18 Month Bitch Class
1st Linkridge Puma

Canadian Bred Bitch Class
1st Shadland Caramella

Open Bitch Class
1st Coastalviews Dynstar Starlet
2nd Zesta Charmed I'm Blu
3rd Strattonhill Westar Ever So Clever

4-6 Month Bitch Class
1st Keystone Heart On Fire

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Sanddigger PD Oh Dark Thirty

Best Of Opposite Sex
Bluetrix Ruby May Dance

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Sanddigger PD Oh Dark Thirty


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Bluetrix Ruby May Dance

Reserve Winners Bitch
Bluetrix May Show No Mercy

12-18 Month Bitch Class
1st Bluetrix Ruby May Dance
2nd Bluetrix May Show No Mercy

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 7 pts (3-5-0-0)
Khaskova's Second Edition

Best Of Opposite Sex
Lillemor Pen-Y-Ghent

Best Of Winners: (3-5-0-0)
Khaskova's Second Edition

Best Puppy In Breed
Lillemor Ingleborough Fell


Winners Dog: (3-5-0-0)
Khaskova's Second Edition

Reserve Winners Dog
Lillemor Ingleborough Fell

Senior Puppy Dog Class
1st Lillemor Ingleborough Fell

Canadian Bred Dog Class
1st Lillemor Snowdon Peak

Open Dog Class
1st Khaskova's Second Edition

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit . We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By