Ch Lordsett Banana Foster
Pug
(Click on breed to view standings)

Call Name: Foster - (Male)
Owner: Paul & Sarah Gilreath
Breeder: Kataryna Ksiazek
Conformation Handler: Sydney Robinson & Michelle Chisholm
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 5 4 4 4 4
Group Ranking: 39 38 38 37 35
All Breed Ranking: 281 274 256 241 220

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 3 5 3   0 0 0 0 0   346
Win Record - 2019
Show Date
Cornwall District Kennel Club August 29 to September 01, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Tannis Postma N/A
  BPIG   Mary White N/A
Saturday BPIG LTD Breed Show Joyce Love N/A
  Group 1st LTD Breed Show Joyce Love 30
  Best Puppy In Breed   Elizardo Valadez N/A
  Best Of Breed   Elizardo Valadez 6 (1-3-3-0)
  Best Puppy In Breed LTD Breed Show Joyce Love N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Joyce Love 8 (1-4-4-0)
Friday BPIG   Heather Langfeld N/A
  Group 2nd   Heather Langfeld 21
  Best Puppy In Breed   Heather Langfeld N/A
  Best Of Breed   Heather Langfeld 5 (0-2-4-0)
Thursday Best Puppy In Breed   Beverly Capstick N/A
  Best Of Breed   Beverly Capstick 2 (0-0-3-0)
  Group 3rd   Beverly Capstick 15
  BPIG   Beverly Capstick N/A

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 10 to August 11, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Ed Wild N/A
  Group 4th   Ed Wild 20
  Best Of Breed   Ed Wild 3
Saturday BPIG   Lee Anne Bateman N/A
  Best Of Breed   Wendy Paquette 3
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 3

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 31 to August 02, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Puppy In Breed   Dianne Miller N/A
  BPIG   Dianne Miller N/A
  Best Of Breed   Dianne Miller 5 (2-2-2-0)
Thursday BPIG   Rick Fehler N/A
  Best Of Breed   Letitia Bett 3 (2-0-2-0)
  Best Of Breed   Rick Fehler 3 (0-2-2-0)
  Best Puppy In Breed   Letitia Bett N/A
  Best Puppy In Breed   Rick Fehler N/A
  BPIG   Letitia Bett N/A
  Group 2nd   Letitia Bett 29
Wednesday Best Puppy In Show   Rick Fehler N/A
  BPIG   Elaine Whitney N/A
  Group 4th   Elaine Whitney 32
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 3 (2-0-2-0)
  Best Of Breed   Elaine Whitney 3 (0-2-2-0)
  Best Puppy In Breed   Elaine Whitney N/A

Show Date
Kars Dog Club July 19 to July 22, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Carol Graham N/A
  Best Of Breed   Carol Graham 2 (0-1-2-0)
Saturday Best Puppy In Breed   Janelle Robbins N/A
  Best Of Breed   Janelle Robbins 1 (0-0-2-0)
  Group 3rd   Janelle Robbins 21

Show Date
Club Canin du Bas St-Laurent July 12 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
Saturday BPIG   Pamela Bruce N/A
  Group 3rd   Pamela Bruce 22
  BPIG   Terry Carter N/A
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Best Of Breed   Terry Carter 0
Friday Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 05 to July 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Sandra Lex N/A
  Group 3rd   Sandra Lex 23
  Best Puppy In Breed   Sandra Lex N/A
  Best Of Breed   Sandra Lex 0
Saturday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
  BPIG   Rosemary Shoreman N/A
  Group 4th   Rosemary Shoreman 18
  Best Puppy In Breed   Rosemary Shoreman N/A
Friday Best Puppy In Breed   Victoria Thomas N/A
  Best Of Breed   Victoria Thomas 0

Show Date
Monarch Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Heather Langfeld N/A

Show Date
Ontario County Kennel Club June 14 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   David Swartwood (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   David Swartwood N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Thomas Nesbitt N/A
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1 (1-0-1-0)
  Winners Dog   Thomas Nesbitt (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Terry Carter N/A
  BPIG   Thomas Nesbitt N/A
  Best Of Winners   Terry Carter (1-2-1-0)
  Group 2nd   Thomas Nesbitt 23
  Winners Dog   Terry Carter (1-2-1-0)
Friday Group 3rd   Robert Rowbotham 25
  Winners Dog   Davor Javor (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Robert Rowbotham N/A
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 1 (1-0-1-0)
  Winners Dog   Robert Rowbotham (1-0-1-0)
  BPIG   Robert Rowbotham N/A
  Best Puppy In Breed   Davor Javor N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Show   Jos De Cuyper N/A
  Best Of Breed   Monique Van Brempt 3 (1-0-3-0)
  BPIG   Monique Van Brempt N/A
  Winners Dog   Monique Van Brempt (1-0-3-0)
  Group 1st   Monique Van Brempt 39
  1st Junior Puppy Dog Class   Monique Van Brempt N/A
  Best Puppy In Breed   Monique Van Brempt N/A
Sunday Winners Dog   Jeffery Bazell (1-0-3-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Jeffery Bazell N/A
  Best Puppy In Breed   Jeffery Bazell N/A
  Best Of Breed   Jeffery Bazell 3 (1-0-3-0)
  BPIG   Jeffery Bazell N/A
Saturday Best Puppy In Show   George Kostopoulos N/A
  BPIG   George Kostopoulos N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   George Kostopoulos N/A
  Winners Dog   George Kostopoulos (2-0-2-0)
  Best Puppy In Breed   George Kostopoulos N/A
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   William deVilleneuve N/A
  Winners Dog   William deVilleneuve (2-1-3-0)
  Best Puppy In Breed   William deVilleneuve N/A
  Best Of Winners   William deVilleneuve (2-1-3-0)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By