Champlain Dog Club
Sunday, April 16, 2023 - Show-6



Related Results


Results courtesy of:


-- Linda Thompson & Joe Panaro --
Am Ch. / MBIS / MRBIS Can G.CHB Cammcastle's Ima Steinway
"Solo"
Breeder: Suzan Guynn, Cammcastle Rottweilers
Handler in Canada: Linda Thompson


Best In Show
Judge: Douglas Anderson
Rottweiler  
GChB Cammcastle's Ima Steinway
Points: 154 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Douglas Anderson
Australian Shepherd  
GChB Northbay XSell's I Gotta Do It My Way
Points: 131
Best Puppy In Show
Judge: Douglas Anderson
Bouvier des Flandres  
Lumarc Violet A Dream Come True








Group 1 - Ron Mahon Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Wynmoor N Bryden's Once Upon A Time
  Spaniel (English Springer)   33
Group 2nd   
GChEx Ambertru's R U Lonesome Tonight
  Retriever (Golden)   30
Group 3rd   
GChS Treebeard's Open The Pod Doors
  Barbet   17
Group 4th   
GChB Nonnies Atomic Number Six
  Spaniel (English Cocker)   16
BPIG   
Ch Tuffntendr A Sketch Of A Little River
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   N/A
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Treebeard's Open The Pod Doors





Winners Dog: (1-1-2-0)
Chrishelle's Fishin In The Dark

Junior Puppy Dog Class
1st Chrishelle's Fishin In The Dark

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 6 pts (1-4-1-1)
GChG Kriscoland's Pure Serendipity

Best Of Opposite Sex
Skazka's Top Gun

Best Of Winners: (1-4-1-1)
Grandriver's Oh Henry

Best Puppy In Breed
Grandriver's Oh Henry


Winners Dog: (1-4-1-1)
Grandriver's Oh Henry

Senior Puppy Dog Class
1st Grandriver's Oh Henry


Winners Bitch: (1-4-1-1)
Skazka's Trouble In Action

Reserve Winners Bitch
Asklar Masonridge The Dancing Queen

12-18 Month Bitch Class
1st Skazka's Trouble In Action
2nd Tenacity's Godiva Masterpiece

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Skazka's Pretty In Pink

Open Bitch Class
1st Asklar Masonridge The Dancing Queen

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Tuffntendr A Sketch Of A Little River

Best Puppy In Breed
GCh Tuffntendr A Sketch Of A Little River



Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Broughall's Living A Dream

Best Of Opposite Sex
Lentigo's Dark Rider

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Broughall's Living A Dream

Best Puppy In Breed
Broughall's Living A Dream


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lentigo's Dark Rider

Senior Puppy Dog Class
1st Lentigo's Dark Rider


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Broughall's Living A Dream

Senior Puppy Bitch Class
1st Broughall's Living A Dream

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Madilane's Northern Light



Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Nonnies Atomic Number Six



Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChS Wynmoor N Bryden's Once Upon A Time

Best Of Opposite Sex
Bryden's Love Actually

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Bryden's Once In A Lifetime

Best Puppy In Breed
Bryden's Once In A Lifetime


Winners Dog: (1-1-1-0)
Bryden's Once In A Lifetime

Senior Puppy Dog Class
1st Bryden's Once In A Lifetime


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Bryden's Love Actually

Open Bitch Class
1st Bryden's Love Actually

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ourdream's I'd Wanna Be Me Too

Best Puppy In Breed
GCh Ourdream's I'd Wanna Be Me Too







Group 2 - Douglas Anderson Top Dog
Points
Group 1st    Blackwing's Davina Valentine   Basenji   15
Group 2nd   
GCh Aisling's Tiz The Season
  Whippet   14
Group 3rd   
Incahoots N Prelude's Annie Oakley MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   13
Group 4th   
GChG Zen's Grab Your Gear
  Basset Hound   9
BPIG   
Zoldmali Simba
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   N/A
Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Mijkelh Monsoon



Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Blackwing's Davina Valentine



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Blackwing's Davina Valentine

Open Bitch Class
1st Blackwing's Davina Valentine

Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Zen's Grab Your Gear



Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Secret Haven's Jezabelle Hawk

Best Of Opposite Sex
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Secret Haven's Jezabelle Hawk

Reserve Winners Bitch
Anfarra Riata Of Secret Haven

Canadian Bred Bitch Class
1st Anfarra Riata Of Secret Haven

Open Bitch Class
1st Secret Haven's Jezabelle Hawk

Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
E R Dox Sweet & Sour At Distingue

Best Puppy In Breed
E R Dox Sweet & Sour At Distingue



Winners Bitch: (0-1-0-0)
E R Dox Sweet & Sour At Distingue

Senior Puppy Bitch Class
1st E R Dox Sweet & Sour At Distingue

Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Incahoots N Prelude's Annie Oakley MW

Best Of Opposite Sex
Zoldmali Simba

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Incahoots N Prelude's Annie Oakley MW

Best Puppy In Breed
Zoldmali Simba


Winners Dog: (1-1-1-1)
Zoldmali Simba

Senior Puppy Dog Class
1st Zoldmali Simba

Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChG Altadach Aston Martin SL

Best Of Opposite Sex
GCh Endachs Butter Tart



Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Mountainridge's Uluzambezi



Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Aisling's Tiz The Season







Group 3 - Douglas Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Cammcastle's Ima Steinway
  Rottweiler   22
Group 2nd   
Ch Midnightsky's Cinder Danandre
  Doberman Pinscher   21
Group 3rd   
Ch Daomori's King Of The West
  Akita   17
Group 4th   
Ch Sherakan's Arctic Vortex
  Siberian Husky   16
BPIG   
Dajen's Sparking A New Flame
  Boxer   N/A
Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Daomori's King Of The West



Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Mountmagic Jury's Out V Avatar



Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mystery Keeper Iz Teremka



Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Dajen's Sparking A New Flame

Best Puppy In Breed
Dajen's Sparking A New Flame



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Dajen's Sparking A New Flame

Reserve Winners Bitch
Dajen She's A Wildflower

Junior Puppy Bitch Class
1st Dajen's Sparking A New Flame

Senior Puppy Bitch Class
1st Dajen She's A Wildflower

Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 3 pts (0-1-0-3)
GCh Midnightsky's Cinder Danandre



Winners Bitch: (0-1-0-3)
Soulstorm Dream Within A Dream

Open Bitch Class
1st Soulstorm Dream Within A Dream

Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Paquestone's Quinn Essential

Best Of Opposite Sex
GChS Danetastixs Bust A Move

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Paquestone's Quinn Essential

Best Puppy In Breed
Spruce Hill's Follow The Rocky Road


Winners Dog: (1-1-1-0)
Spruce Hill's Follow The Rocky Road

Junior Puppy Dog Class
1st Spruce Hill's Follow The Rocky Road


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Paquestone's Quinn Essential

Canadian Bred Bitch Class
1st Paquestone's Quinn Essential

Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Cammcastle's Ima Steinway



Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Snowshoe's Night Before Christmas

Best Puppy In Breed
Snowlegend Josephine Is A Beauty



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Snowlegend Josephine Is A Beauty

Reserve Winners Bitch
Snowlegend Glamorous Skyhlee

Junior Puppy Bitch Class
1st Winterfrost's Canadian Samarai

Senior Puppy Bitch Class
1st Snowlegend Josephine Is A Beauty

12-18 Month Bitch Class
1st Snowlegend Glamorous Skyhlee

Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 5 pts (0-2-2-2)
GCh Sherakan's Arctic Vortex

Best Of Opposite Sex
GCh Snoebears Astrid At Sugarrun






Group 4 - Sandra Lex Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Skyedreamer Fusilier's Sgian Dubh
  Dandie Dinmont Terrier   4
Group 2nd   
Accolade's Run For The Roses
  Airedale Terrier   3
Group 3rd   
Ch Ispy Fight For Your Rights
  Bedlington Terrier   2
Group 4th   
Ch Mazara's The Conductor
  Fox Terrier (Wire)   1
BPIG   
Accolade's Run For The Roses
  Airedale Terrier   N/A
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Accolade's Run For The Roses

Best Puppy In Breed
Accolade's Run For The Roses



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Accolade's Run For The Roses

Open Bitch Class
1st Accolade's Run For The Roses

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Ispy Fight For Your Rights

Best Puppy In Breed
Ch Ispy Fight For Your Rights



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Skyedreamer Fusilier's Sgian Dubh



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mazara's The Conductor



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Silvershadow Talia At Tuxntails







Group 5 - Sandra Lex Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Pegase du Domaine de Polana
  Coton De Tulear   15
Group 2nd   
GCh Lion Dor Poms Dolce Diamante
  Pomeranian   13
Group 3rd   
Ch Nordic Mano Gentis
  Havanese   11
Group 4th   Ch Heroncrests Coco Chanel   Pug   2
BPIG   
Ch Nordic Mano Gentis
  Havanese   N/A
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Pegase du Domaine de Polana

Best Of Opposite Sex
GChS Weylinmarsh's Billie Jean



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 8 pts (1-5-1-2)
GChB Nordic Mano Gentis

Best Of Opposite Sex
GCh That's One Sexy Redhead Eh

Best Of Winners: (1-5-1-2)
Rhythm Of My Heart Mano Gentis

Best Puppy In Breed
GChB Nordic Mano Gentis

Select Bitch
Ch That's Un Chica Caliente


Winners Dog: (1-5-1-2)
Rhythm Of My Heart Mano Gentis

Junior Puppy Dog Class
1st Rhythm Of My Heart Mano Gentis

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lionheart Mi Hidemitsu

Best Puppy In Breed
Lionheart Mi Hidemitsu


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lionheart Mi Hidemitsu

Senior Puppy Dog Class
1st Lionheart Mi Hidemitsu


Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Lion Dor Poms Dolce Diamante

Best Puppy In Breed
Lion Dor Poms Milan Di Amore


Winners Dog: (1-0-1-0)
Lion Dor Poms Milan Di Amore

Junior Puppy Dog Class
1st Lion Dor Poms Milan Di Amore


Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Heroncrests Coco Chanel

Best Of Opposite Sex
Heroncrests The One

Best Puppy In Breed
Heroncrests The One


Winners Dog: (1-0-0-1)
Heroncrests The One

Junior Puppy Dog Class
1st Heroncrests The One






Group 6 - Sandra Lex Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Briarside U Can't Stop Mi
  Poodle (Standard)   20
Group 2nd   
GChS Discover Fortune N Glory At Keesbrook
  Keeshond   14
Group 3rd   
GCh Dassin Vivica Of Canterbury
  Poodle (Miniature)   13
Group 4th   
Ch Shenandal's Optimism And Joy
  Dalmatian   9
BPIG   
Ch Shenandal's Optimism And Joy
  Dalmatian   N/A
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Argo's EQ Chill N' Like A Villain At Kadan

Best Of Opposite Sex
Ch Brenheather's Why So Serious

Best Puppy In Breed
Argo's EQ Chill N' Like A Villain At Kadan


Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Jolibully Delenclos Walter

Best Of Opposite Sex
Bulldacious Pop Of Strengthz

Best Puppy In Breed
Bulldacious Pop Of Strengthz



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Bulldacious Pop Of Strengthz

Junior Puppy Bitch Class
1st Bulldacious Pop Of Strengthz

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Dragonslayer Tai's CharCoal



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Shenandal's Optimism And Joy

Best Puppy In Breed
GCh Shenandal's Optimism And Joy



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Discover Fortune N Glory At Keesbrook



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GChS Dassin Vivica Of Canterbury

Best Of Opposite Sex
Logos II

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Logos II

Best Puppy In Breed
Logos II


Winners Dog: (1-2-0-1)
Logos II

Junior Puppy Dog Class
1st Logos II


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Honey Bear's Supernova Star

Reserve Winners Bitch
Fringe Warrior Princess

Senior Puppy Bitch Class
1st Honey Bear's Supernova Star
2nd Fringe Warrior Princess

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 5 pts (0-3-1-2)
GChB Briarside U Can't Stop Mi

Best Of Opposite Sex
Ch Lil Blue Not So Little Now

Best Puppy In Breed
Arreau's My Fair Lady

Select Bitch
Ch River Run's The Story Begins At Ying



Winners Bitch: (0-3-1-2)
Mazinblue Mischief Makers

Reserve Winners Bitch
Arreau's My Fair Lady

Junior Puppy Bitch Class
1st Canterbury Signet Charlotte's Web At Heritage

Senior Puppy Bitch Class
1st Arreau's My Fair Lady

Open Bitch Class
1st Mazinblue Mischief Makers

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
Nikkou Of Fu Guo

Best Of Opposite Sex
GChB Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox

Best Puppy In Breed
GChB Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox

Select Bitch
GChB Hibiscus Chisana Takaramono


Winners Dog: (1-0-0-2)
Nikkou Of Fu Guo

Open Dog Class
1st Nikkou Of Fu Guo


Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ying The Show Must Go On


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ying The Show Must Go On

Canadian Bred Dog Class
1st Ying The Show Must Go On




Group 7 - Ron Mahon Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Northbay XSell's I Gotta Do It My Way
  Australian Shepherd   39
Group 2nd   
GCh Uretopia's Its Gonna Get Loud
  Australian Cattle Dog   30
Group 3rd   
GChB Dreamchaser La Vita A Bella
  Bearded Collie   28
Group 4th   
GChEx Galheights Code Q A Qomolangma
  Bouvier des Flandres   27
BPIG   
Lumarc Violet A Dream Come True
  Bouvier des Flandres   N/A
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Uretopia's Its Gonna Get Loud

Best Of Opposite Sex
Downriver Link

Best Puppy In Breed
Downriver Link



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Downriver Link

Junior Puppy Bitch Class
1st Downriver Link



Winners Dog: (2-3-2-2)
Aussiezip On A Roll

Reserve Winners Dog
Ventura Consent To The Power Red

Canadian Bred Dog Class
1st Aussiezip On A Roll

Open Dog Class
1st Ventura Consent To The Power Red


Winners Bitch: (2-3-2-2)
Mast-R Something To Talk About

Reserve Winners Bitch
Lagenevoise Just Give Me A Reason

Senior Puppy Bitch Class
1st Lagenevoise Just Give Me A Reason

12-18 Month Bitch Class
1st Northside Que Sera Sera

Open Bitch Class
1st Mast-R Something To Talk About

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Dreamchaser La Vita A Bella



Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Eagle Valley Seabiscuit


Winners Dog: (1-0-0-0)
Eagle Valley Seabiscuit

12-18 Month Dog Class
1st Eagle Valley Seabiscuit


Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Hollowshot Legacy At Twistofate


Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChEx Galheights Code Q A Qomolangma

Best Of Opposite Sex
Lumarc Violet A Dream Come True

Best Puppy In Breed
Lumarc Violet A Dream Come True


Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Ch Omega Crazy In Love

Best Of Opposite Sex
Ch Warning Troy Will Fall Du Montolympe

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Xena Mighty Princess du MontOlympe

Best Puppy In Breed
Xena Mighty Princess du MontOlympe


Winners Dog: (2-1-1-1)
Charvell's Solar Vision

Reserve Winners Dog
Sealore's Legend Of Long John Silver

Senior Puppy Dog Class
1st Sealore's Legend Of Long John Silver

12-18 Month Dog Class
1st Charvell's Solar Vision


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Xena Mighty Princess du MontOlympe

Senior Puppy Bitch Class
1st Xena Mighty Princess du MontOlympe

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Cardross Calawynn Harbinger Of Spring

Best Puppy In Breed
Eden Something In The Orange



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Eden Something In The Orange

Senior Puppy Bitch Class
1st Eden Something In The Orange

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Patmar's Showgirl

Best Of Opposite Sex
Zokylahy Von Brogklinberg

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Zokylahy Von Brogklinberg


Winners Dog: (1-1-0-1)
Zokylahy Von Brogklinberg

Open Dog Class
1st Zokylahy Von Brogklinberg


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Sablehill's California Girl

Open Bitch Class
1st Sablehill's California Girl

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Bagatelle Set The Moon On Fire



Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Rivermyst A Wizards Touch At Kindle



Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Bredright Jewel In The Crown

Best Of Opposite Sex
Cymry Providential Twist Of Fate

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Bredright Jewel In The Crown

Best Puppy In Breed
Bredright Jewel In The Crown


Winners Dog: (2-3-0-0)
Cymry Providential Twist Of Fate

Reserve Winners Dog
Bredright Max Dyson

Junior Puppy Dog Class
1st Bredright Max Dyson

Open Dog Class
1st Cymry Providential Twist Of Fate


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Bredright Jewel In The Crown

Reserve Winners Bitch
Cadwyn Wondertini

Junior Puppy Bitch Class
1st Bredright Born Free Elsa

Senior Puppy Bitch Class
1st Bredright Jewel In The Crown

Canadian Bred Bitch Class
1st Cadwyn Wondertini

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By