Burlington Kennel & Obedience Club
Friday, September 27, 2019



Related Results

Conformation

Friday, September 27
Friday, September 27 (Ltd Breed Show for Group 7)
Saturday, September 28
Saturday, September 28 (Ltd Breed Show for Dogs of Asia)
Sunday, September 29



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS Can GCh/MBIS Mex GCh/MBIS Per GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady’s Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owners: Kelef Newfoundlands and Summerford Newfoundlands
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Sandy Gelinas
Beagle  
GCh Foxtail's Race To The Finish
Points: 160 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Sandy Gelinas
Pekingese  
GCh Pekehuis Shazam
Points: 139
Best Puppy In Show
Judge: Sandy Gelinas
Toy Manchester Terrier   St. Stephen's Once Upon A Star Deebet
Best Baby Puppy In Show
Judge: Sandy Gelinas
Shetland Sheepdog  
Highledge Angelica








Group 1 - Dann Wilson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Roaneden's Dream Catcher
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   24
Group 2nd   
Ch Santiago de Himmelstein
  Retriever (Golden)   23
Group 3rd   Ch Ferngolds Celtic Thunder   Vizsla (Smooth-Haired)   14
Group 4th   
GCh Winstead's If A Tree Falls
  Retriever (Labrador)   11
BPIG    Leaside's Criminal Intent   Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Butterblac's Reign At Valkyrie   Retriever (Flat-Coated)   0
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Leaside's Cherry Creek Daisy

Best Of Opposite Sex
Leaside's Criminal Intent

Best Puppy In Breed
Leaside's Criminal Intent


Winners Dog: (1-0-0-1)
Leaside's Criminal Intent

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Leaside's Criminal Intent



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Butterblac's One For The Money

Best Of Opposite Sex
Butterblac's Flight Arrow



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 8 pts (3-2-3-1)
Ch Santiago de Himmelstein

Best Of Opposite Sex
GCh Grayvalley's Grand Madam

Best Of Winners: (3-2-3-1)
Huntcrest Mortimer James

Best Puppy In Breed
Starlings Plays To Krowninglry

Select Dog
Ch Captivate's Feels Like The First Time


Winners Bitch: (3-2-3-1)
Liberty Henna Liska

Reserve Winners Bitch
Starlings Plays To Krowninglry

Senior Puppy Bitch Class
1st Starlings Plays To Krowninglry

Open Bitch Class
1st Liberty Henna Liska


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Winstead's If A Tree Falls

Best Of Opposite Sex
Winstead's Climbing The Walls

Select Dog
Ch Rosebrook's Tuscan Sun



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Winstead's Climbing The Walls

12-18 Month Bitch Class
1st Winstead's Climbing The Walls


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Roaneden's Dream Catcher




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh MacNeall Red And White Shadow Dog




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Crimsonacre Come Running



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kelgerri's Eye Candy

Best Puppy In Breed
Kelgerri's Eye Candy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kelgerri's Eye Candy

Junior Puppy Dog Class
1st Kelgerri's Eye Candy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Prairiestorm Fired Up

Best Puppy In Breed
Prairiestorm Fired Up


Winners Dog: (1-0-0-0)
Prairiestorm Fired Up

Senior Puppy Dog Class
1st Prairiestorm Fired Up



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Ferngolds Celtic Thunder

Best Of Opposite Sex
Bonneterre Eh Miz Trini

Select Dog
Ch Ferngolds Spirit Of The Drum



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Bonneterre Eh Miz Trini

Open Bitch Class
1st Bonneterre Eh Miz Trini


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Sandy Gelinas Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   20
Group 2nd   GCh Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy   Borzoi   19
Group 3rd   GCh Pax Mundi Ares   Greyhound   16
Group 4th   
GCh Alacrity N McCartney Celia
  Whippet   15
BPIG    Cariads Its High Time   Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group    Charsada T'Fox's Lair Arthayr   Afghan Hound   0




3-6 Month Bitch Class
1st Charsada T'Fox's Lair Arthayr


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Poker Jackpot Alisina Zvezdochka




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Quirina V. Hollandheim

Best Puppy In Breed
Quirina V. Hollandheim



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Quirina V. Hollandheim

Reserve Winners Bitch
Shecaras The Dock Of The Bay

Senior Puppy Bitch Class
1st Quirina V. Hollandheim

12-18 Month Bitch Class
1st Shecaras The Dock Of The Bay


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy

Best Of Opposite Sex
Kishniga's Millenium Gal

Select Dog
GCh Orlov Comte Vladimir Du Grand Fresnoy



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Kishniga's Millenium Gal

Canadian Bred Bitch Class
1st Kishniga's Millenium Gal


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Hunu Man In Th' Mirror MW




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pax Mundi Ares




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Baileysong Now N Forever

Best Puppy In Breed
Baileysong Now N Forever


Winners Dog: (1-0-0-0)
Baileysong Now N Forever

Junior Puppy Dog Class
1st Baileysong Now N Forever



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Arthayr B My Lord Of The Rings

Best Of Opposite Sex
GCh Naku's Gift At Arthayr

Best Puppy In Breed
Arthayr B My Lord Of The Rings

Select Dog
Ch Arthayr B What The Deuce?


Winners Dog: (1-0-1-1)
Arthayr B My Lord Of The Rings

Senior Puppy Dog Class
1st Arthayr B My Lord Of The Rings



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Best Of Opposite Sex
Cedarpoint's Juicy Lucy

Best Puppy In Breed
Ridishia Don't Stop Believing



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Cedarpoint's Juicy Lucy

Reserve Winners Bitch
Ridishia Don't Stop Believing

Senior Puppy Bitch Class
1st Ridishia Don't Stop Believing

Open Bitch Class
1st Cedarpoint's Juicy Lucy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Caristeda Dadaelis Baziloraius



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Caristeda Dadaelis Baziloraius

12-18 Month Bitch Class
1st Caristeda Dadaelis Baziloraius


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 3 pts (1-0-0-3)
GCh Alacrity N McCartney Celia

Best Of Opposite Sex
Cariads Its High Time

Best Puppy In Breed
Cariads Its High Time

Select Bitch
GCh Shetara's She Smiled Sweetly


Winners Dog: (1-0-0-3)
Cariads Its High Time

Junior Puppy Dog Class
1st Cariads Its High Time



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Snowmist's Desert Chill
  Siberian Husky   31
Group 2nd   
GCh Triumf Sibiri Magnat
  Akita   30
Group 3rd   
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   29
Group 4th   
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra
  Great Dane   28
BPIG    Riverwaves Great Expectations   Portuguese Water Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Naku's Travellin' Man   Eurasier   0
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Triumf Sibiri Magnat




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Luchezar Lelishny Dar For Kalinka

Best Puppy In Breed
Luchezar Lelishny Dar For Kalinka


Winners Dog: (1-0-0-0)
Luchezar Lelishny Dar For Kalinka

Senior Puppy Dog Class
1st Luchezar Lelishny Dar For Kalinka



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Haltonhill's Goddess Of Love

Best Of Opposite Sex
Ch Fyrecreek's Stone Cold

Best Puppy In Breed
Ch Fyrecreek's Stone Cold



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Haltonhill's Goddess Of Love

Open Bitch Class
1st Haltonhill's Goddess Of Love


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ironbull's Red Hunter

Best Of Opposite Sex
Majestic Promises In The Dark

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ironbull's Red Hunter

Best Puppy In Breed
Ironbull's Red Hunter


Winners Dog: (1-1-0-0)
Majestic Promises In The Dark

Junior Puppy Dog Class
1st Majestic Promises In The Dark


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ironbull's Red Hunter

Senior Puppy Bitch Class
1st Ironbull's Red Hunter


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Liberator's Desperado

Best Of Opposite Sex
Ch Nantom's Perfect Storm

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Broadway Queen Of The Vegastar

Best Puppy In Breed
Broadway Queen Of The Vegastar


Winners Dog: (2-1-1-1)
Dubai's Wingman

Reserve Winners Dog
Legendale's Reigning Warrior

Junior Puppy Dog Class
1st Legendale's Reigning Warrior

Canadian Bred Dog Class
1st Dubai's Wingman


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Broadway Queen Of The Vegastar

Senior Puppy Bitch Class
1st Broadway Queen Of The Vegastar


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Naku's All That Glitters Is Gold

Best Puppy In Breed
Naku's The Fifth Element


3-6 Month Dog Class
1st Naku's Travellin' Man


Winners Bitch: (0-3-0-0)
Naku's All That Glitters Is Gold

Reserve Winners Bitch
Naku's The Fifth Element

Junior Puppy Bitch Class
1st Naku's The Fifth Element

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Naku's All That Glitters Is Gold

Open Bitch Class
1st Naku Sweetdreams R Made O'This


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Medvebergi Maszkos Stein

Best Of Opposite Sex
CR Bambina Mia

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Medvebergi Maszkos Stein

Best Puppy In Breed
Medvebergi Maszkos Stein


Winners Dog: (1-2-0-0)
Medvebergi Maszkos Stein

Junior Puppy Dog Class
1st Medvebergi Maszkos Stein


Winners Bitch: (1-2-0-0)
CR Bambina Mia

Reserve Winners Bitch
Sulandi Busy Being Fabulous

Junior Puppy Bitch Class
1st Sulandi Busy Being Fabulous

12-18 Month Bitch Class
1st CR Bambina Mia


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 11 pts (3-6-1-2)
GCh Aviators Nobreza @ Macduff

Best Of Opposite Sex
GCh Fado's Tesouro Escondido

Best Of Winners: (3-6-1-2)
Riverwaves Great Expectations

Best Puppy In Breed
Riverwaves Great Expectations

Select Bitch
GCh Fado's Magical Inspiration


Winners Dog: (3-6-1-2)
Riverwaves Great Expectations

Reserve Winners Dog
Ridgehaven Keeper Of The Stars

Senior Puppy Dog Class
1st Riverwaves Great Expectations

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Downeast Drewsar Kwik Surprise

Open Dog Class
1st Ridgehaven Keeper Of The Stars

3-6 Month Dog Class
1st Del Sur's Northern Mystic At Skipnstone


Winners Bitch: (3-6-1-2)
Keevabay's Warrior Princess

Reserve Winners Bitch
Drewsar Downeast Bubbly On Ice

Junior Puppy Bitch Class
1st Keevabay's Warrior Princess
2nd Keevabay's One More Down

Senior Puppy Bitch Class
1st Riverwaves Time Traveller
2nd Lunanova Cookin' At Skipnstone

Canadian Bred Bitch Class
1st Skipnstones Goddess At Lunanova

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Drewsar Downeast Bubbly On Ice


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Snowmist's Desert Chill




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Michael Gelinas Top Dog
Points
Group 1st   Ch Raglan Don't Tell Mama   West Highland White Terrier   15
Group 2nd   Ch Massawippi Money Talks   Schnauzer (Miniature)   11
Group 3rd   
Ch M&M Lamz The World Is Not Enough
  Bedlington Terrier   9
Group 4th   Ch Rexroth Jelly Tot   Norfolk Terrier   8
BPIG   
Ch M&M Lamz The World Is Not Enough
  Bedlington Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Westchester Foxheart Karma   Airedale Terrier   0



3-6 Month Dog Class
1st Westchester Foxheart Karma



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch M&M Lamz The World Is Not Enough

Best Puppy In Breed
Ch M&M Lamz The World Is Not Enough




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Actions Nocho II




Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Zlatapraha Wonder

Best Puppy In Breed
Bluefire Zlatapraha Diagon Alley



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Bluefire Zlatapraha Diagon Alley

Junior Puppy Bitch Class
1st Bluefire Zlatapraha Diagon Alley


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Foxheart Shoot Me Straight At Tsarshadow

Best Puppy In Breed
Ch Foxheart Shoot Me Straight At Tsarshadow




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Moonshadows Ode To Liberty

Best Of Opposite Sex
Thunder Dragon Ilunari

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Moonshadows Ode To Liberty

Best Puppy In Breed
Moonshadows Ode To Liberty


Winners Dog: (1-1-0-0)
Thunder Dragon Ilunari

12-18 Month Dog Class
1st Thunder Dragon Ilunari


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Moonshadows Ode To Liberty

Senior Puppy Bitch Class
1st Moonshadows Ode To Liberty


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rexroth Jelly Tot

Best Puppy In Breed
Ch Rexroth Jelly Tot




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Massawippi Money Talks


Winners Dog: (2-0-0-0)
Massawippi Money Talks

Reserve Winners Dog
Carbor Good Humor II

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Massawippi Money Talks

Open Dog Class
1st Carbor Good Humor II



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Toulin's Hear Me Roar

Best Puppy In Breed
Toulin's Hear Me Roar


Winners Dog: (1-0-0-0)
Toulin's Hear Me Roar

Senior Puppy Dog Class
1st Toulin's Hear Me Roar



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pinehome's Figgy Duff

Best Puppy In Breed
Pinehome's Figgy Duff


Winners Dog: (1-0-0-0)
Pinehome's Figgy Duff

Senior Puppy Dog Class
1st Pinehome's Figgy Duff



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Raglan Don't Tell Mama

Best Of Opposite Sex
Skyehigh's Rising Currency

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Skyehigh's Rising Currency

Best Puppy In Breed
Skyehigh's Rising Currency


Winners Dog: (1-2-0-1)
Skyehigh's Rising Currency

Junior Puppy Dog Class
1st Skyehigh's Rising Currency


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Skyehigh's Fire And Ice

Reserve Winners Bitch
Skyehigh's Dot Com

Junior Puppy Bitch Class
1st Skyehigh's Dot Com

Senior Puppy Bitch Class
1st Skyehigh's Fire And Ice

3-6 Month Bitch Class
1st Toulin's Tennella O'Forestfield


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Sandy Gelinas Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Pekehuis Shazam
  Pekingese   20
Group 2nd   
GCh Sigma Chi's Jose At Mingchen
  Cavalier King Charles Spaniel   18
Group 3rd   
GCh Sassytails I Go Commando
  Chinese Crested   15
Group 4th   
GCh Ashstone's Winter Is Coming
  Havanese   12
BPIG    St. Stephen's Once Upon A Star Deebet   Toy Manchester Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Envi Mi Marj In Charge @ Sheepin   Miniature Pinscher   0
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GCh Sigma Chi's Jose At Mingchen

Best Puppy In Breed
Banco Royal It's 5 O'Clock Somewhere

Select Dog
Ch Midsummer AllAbout The Journey



3-6 Month Bitch Class
1st Banco Royal Unleashed Mr Darcy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Sassytails I Go Commando

Best Of Opposite Sex
Denali's Pretty In Pink

Best Puppy In Breed
Denali's Pretty In Pink

Select Dog
Ch Cabaret Dasha All Eyes On Me



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Denali's Pretty In Pink

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Denali's Pretty In Pink


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GCh Ashstone's Winter Is Coming

Best Of Opposite Sex
Ashstones Gizmotron At Delsol

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Pocopayasos SPF30 Ltd Edition

Best Puppy In Breed
Pocopayasos SPF30 Ltd Edition

Select Bitch
Ch Laurelgate's Forget Me Not


Winners Dog: (1-1-0-2)
Ashstones Gizmotron At Delsol

Junior Puppy Dog Class
1st Ashstones Gizmotron At Delsol


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Pocopayasos SPF30 Ltd Edition

Junior Puppy Bitch Class
1st Pocopayasos SPF30 Ltd Edition

3-6 Month Bitch Class
1st Laurelgate's London Fog


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Altos Cutting Edge

Best Puppy In Breed
Envi Mi Show No Mercy


Winners Dog: (2-0-0-0)
Altos Cutting Edge

Reserve Winners Dog
Envi Mi Show No Mercy

12-18 Month Dog Class
1st Altos Cutting Edge

Open Dog Class
1st Envi Mi Show No Mercy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Pekehuis Shazam

Best Of Opposite Sex
GCh Lionking Taking Chances




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Son Shines Kiote Tonka

Select Dog
Ch Son Shines Angelflo Junior



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Siosalach's Hammin It Up

Best Of Opposite Sex
CurlyQ's Divine Love Beatrix

Best Of Winners: (1-1-1-0)
CurlyQ's Divine Love Beatrix

Best Puppy In Breed
CurlyQ's Divine Love Beatrix


Winners Dog: (1-1-1-0)
CurlyQ's Firehouse Inferno

Senior Puppy Dog Class
1st CurlyQ's Firehouse Inferno


Winners Bitch: (1-1-1-0)
CurlyQ's Divine Love Beatrix

Senior Puppy Bitch Class
1st CurlyQ's Divine Love Beatrix


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
St. Stephen's Once Upon A Star Deebet

Best Puppy In Breed
St. Stephen's Once Upon A Star Deebet



Winners Bitch: (0-1-0-0)
St. Stephen's Once Upon A Star Deebet

Senior Puppy Bitch Class
1st St. Stephen's Once Upon A Star Deebet


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   19
Group 2nd   
GCh Siosalach's Bibbidi Bobbidi Boo
  Chinese Shar-Pei   13
Group 3rd   Ch Aned's Blaise   Schipperke   12
Group 4th   Ch Fabelhaft Robobull Egoiste   French Bulldog   10
BPIG   Ch Fabelhaft Robobull Egoiste   French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Long Feng Night Crawler   Chow Chow   0
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Danier Muirs Lil Running Mouse




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Siosalach's Bibbidi Bobbidi Boo




Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Long Feng Night Crawler



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 6 pts (2-1-2-2)
Ch Fabelhaft Robobull Egoiste

Best Of Opposite Sex
Ch DiOro Fabelhaft Petit Tresor

Best Of Winners: (2-1-2-2)
Fabelhaft Robobull Faure

Best Puppy In Breed
Ch Fabelhaft Robobull Egoiste

Select Dog
Ch Aristocratescu Baltazar

Select Bitch
Ch Bythebulls Wonder Girl


Winners Dog: (2-1-2-2)
Fabelhaft Robobull Faure

Reserve Winners Dog
Aristocrafts Seas The Day

Junior Puppy Dog Class
1st Fabelhaft Robobull Faure
2nd Aristocrafts Seas The Day


Winners Bitch: (2-1-2-2)
Aristocrafts Sea La Vie

Junior Puppy Bitch Class
1st Aristocrafts Sea La Vie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Owenbriar Keesbrook Black Ice




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Acclaim On My Soapbox At Bibelot

Best Of Opposite Sex
West Life Cleaverly Sensible

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Acclaim On My Soapbox At Bibelot

Best Puppy In Breed
Acclaim On My Soapbox At Bibelot


Winners Dog: (1-1-0-0)
Acclaim On My Soapbox At Bibelot

Senior Puppy Dog Class
1st Acclaim On My Soapbox At Bibelot


Winners Bitch: (1-1-0-0)
West Life Cleaverly Sensible

Junior Puppy Bitch Class
1st West Life Cleaverly Sensible


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Sanvar's Rough And Ready From Kriscross

Best Of Winners: (2-3-0-1)
Sanvar's Rough And Ready From Kriscross

Best Puppy In Breed
Sanvar's Rough And Ready From Kriscross


Winners Bitch: (2-3-0-1)
Tallan My Kinda Party

Reserve Winners Bitch
Paragon's Princess Corinna

Senior Puppy Bitch Class
1st Tallan My Kinda Party

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Paramour's First Kiss

Open Bitch Class
1st Paragon's Princess Corinna


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Aned's Blaise

Best Of Opposite Sex
Beachview's Trigger Happy Girlfriend

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Aned's Blaise


Winners Dog: (1-1-0-0)
Aned's Blaise

Open Dog Class
1st Aned's Blaise


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Michael Gelinas Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Stonecroft's Star Seeking
  Welsh Corgi (Pembroke)   25
Group 2nd   
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet
  Australian Shepherd   24
Group 3rd   
GCh Byeyo's Gonna Get Me Sum
  Australian Cattle Dog   19
Group 4th   GCh Briarpatch Looking Back   Bearded Collie   18
BPIG   
Stonehaven Fortified
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Highledge Angelica
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Byeyo's Gonna Get Me Sum




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet

Best Of Opposite Sex
Cedarpaws Lady Luck Downunder

Best Puppy In Breed
Cedarpaws Lady Luck Downunder

Select Dog
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd



Winners Bitch: (0-3-2-0)
Cedarpaws Lady Luck Downunder

Reserve Winners Bitch
Coralane's Shes Got Everything

Junior Puppy Bitch Class
1st Cedarpaws Lady Luck Downunder
2nd Callibreeze Alice Of MC

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Coralane's Shes Got Everything


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
GCh Briarpatch Looking Back

Best Of Opposite Sex
Auldscotia A League Of Her Own

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Kaboodle Soulmate For Strathearn

Best Puppy In Breed
Kaboodle Soulmate For Strathearn

Select Dog
Ch Auldscotia Gotta Getta Gund


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Auldscotia A League Of Her Own

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Auldscotia A League Of Her Own


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
MNM's Soleila du Belgiador




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Omega's Shez Sucha Diva




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cadent's Top Barebow Archer

Best Of Opposite Sex
Cadent's Careless Whispers

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cadent's Top Barebow Archer


Winners Dog: (1-1-0-0)
Cadent's Top Barebow Archer

Open Dog Class
1st Cadent's Top Barebow Archer


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cadent's Careless Whispers

Open Bitch Class
1st Cadent's Careless Whispers


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Robillane's Titan Of Markgrafler



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Red Rock Not A Knockoff

Select Dog
Ch Red Rock A Need For Speed



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kyon's One Prim And Proper




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tasiahills Endless Secret




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Stonehaven Fortified

Best Of Opposite Sex
Laureate Reimagine

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Stonehaven Fortified

Best Puppy In Breed
Stonehaven Fortified


Winners Dog: (2-1-0-0)
Stonehaven Fortified

Reserve Winners Dog
Grandgables Shades Of Grey Bi Deja Blue

Junior Puppy Dog Class
1st Stonehaven Fortified

Senior Puppy Dog Class
1st Grandgables Shades Of Grey Bi Deja Blue


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Laureate Reimagine

Canadian Bred Bitch Class
1st Laureate Reimagine

3-6 Month Bitch Class
1st Highledge Angelica


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Vastgota Canadian Binesi NT



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Vastgota Canadian Binesi NT

Open Bitch Class
1st Vastgota Canadian Binesi NT


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stonecroft's Star Seeking




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By