Cobequid Dog Club
Sunday, April 24, 2022 - Show-4



Related Results

Conformation

Saturday, April 23 (Show-1)
Saturday, April 23 (Show-2)
Sunday, April 24 (Show-3)
Sunday, April 24 (Show-4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Thora Brown
Pomeranian  
Chriscendo Charmed Robbery
Points: 125 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Thora Brown
Spaniel (Brittany)  
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
Points: 106
Best Puppy In Show
Judge: Thora Brown
Pomeranian  
Chriscendo Charmed Robbery








Group 1 - Allan Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   40
Group 2nd   
GChB Rolyart's Sound Of Thunder
  Spaniel (Welsh Springer)   39
Group 3rd   
GCh Segre's Aim For The Moon
  Spaniel (English Springer)   37
Group 4th   
GCh Redlion's Invasion
  Retriever (Chesapeake Bay)   36
BPIG    Bluestones Tequila Sal N' Lime   Spaniel (English Cocker)   N/A
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Pageska's Sima

Select Bitch
Ch Pageska's Primrose



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Pageska's Sima

12-18 Month Bitch Class
1st Pageska's Sima

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Redlion's Invasion



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mistcurl's Leanders Blackpearl



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mistcurl's Leanders Blackpearl

Open Bitch Class
1st Mistcurl's Leanders Blackpearl

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 12 pts (3-2-5-3)
GChS YBFGoldens All Or Nothing JustB

Best Of Opposite Sex
GCh Golden Finale's Star Explosion

Best Of Winners: (3-2-5-3)
Starlings Somethintotalk About

Best Puppy In Breed
Richwood Bluenose Island Son

Select Dog
GChEx Ambertru's I'll Call'M George

Select Bitch
Ch Mermaid's Eastcoast Gurlship


Winners Dog: (3-2-5-3)
Mermaids Apex Livytan Moby-Dick

Reserve Winners Dog
Goldiva's Trail Blazer

Senior Puppy Dog Class
1st Richwood Bluenose Island Son

12-18 Month Dog Class
1st Mermaids Apex Livytan Moby-Dick

Open Dog Class
1st Goldiva's Trail Blazer

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
GCh Madabout's Call The Butcher

Best Of Opposite Sex
GCh Kriscoland's Wistaria

Best Puppy In Breed
Kriscoland's Brilliance

Select Dog
GCh Moorbern's He's All That



Winners Bitch: (0-3-2-1)
Madabout's Big Wheel

Reserve Winners Bitch
Kriscoland's Brilliance

Senior Puppy Bitch Class
1st Kriscoland's Brilliance

12-18 Month Bitch Class
1st Camlab's Italian Job

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Madabout's Big Wheel

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 3 pts (0-1-3-0)
GCh Kare's Boomerang RC Tollers

Best Of Opposite Sex
Seaside's Meant To Be

Best Puppy In Breed
Seaside's Meant To Be

Select Dog
Ch RCTollers Heartbreaker



Winners Bitch: (0-1-3-0)
Seaside's Meant To Be

Senior Puppy Bitch Class
1st Seaside's Meant To Be

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sweetwoods Em'Pi'Re State Of Mind


Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
GCh Scottfree Stage Door Johnny

Best Of Opposite Sex
Clanagroe's Sweet Spirit Of Saorise

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Clanagroe's Sweet Spirit Of Saorise

Best Puppy In Breed
Wynridges He Who Holds The Sky

Select Dog
GChB Marsuvica's Golden Boy

Select Bitch
Ch Marsuvica's Get Up And Go


Winners Dog: (2-1-2-1)
Wynridges He Who Holds The Sky

Reserve Winners Dog
Marsuvica's Klear Blue Yonder

Senior Puppy Dog Class
1st Wynridges He Who Holds The Sky

Canadian Bred Dog Class
1st Marsuvica's Klear Blue Yonder


Winners Bitch: (2-1-2-1)
Clanagroe's Sweet Spirit Of Saorise

Canadian Bred Bitch Class
1st Clanagroe's Sweet Spirit Of Saorise

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bluestones Tequila Sal N' Lime

Best Puppy In Breed
Bluestones Tequila Sal N' Lime


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bluestones Tequila Sal N' Lime

Junior Puppy Dog Class
1st Bluestones Tequila Sal N' Lime


Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Segre's Aim For The Moon



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kamand's Flying Solo At NevaehLea



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChG Rolyart's Sound Of Thunder

Best Of Opposite Sex
Queensberry From Kind Of Magic



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Queensberry From Kind Of Magic

Open Bitch Class
1st Queensberry From Kind Of Magic

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Follyhills Winoka AfterTheRain







Group 2 - Allan Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Osiris A Standing Ovation Xo
  Pharaoh Hound   11
Group 2nd   
GChB Shillington Sweet Tooth
  Beagle   10
Group 3rd   
GCh Altadach Aston Martin SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   7
Group 4th   
Ch Chenna Chasing Dragons
  Afghan Hound   6
BPIG   
Shillington Sharper Image
  Beagle   N/A
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chenna Chasing Dragons



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Bassetacres Man In The Mirror

Best Of Opposite Sex
Highnoon's Let's Talk Gertie



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Highnoon's Let's Talk Gertie

12-18 Month Bitch Class
1st Highnoon's Let's Talk Gertie

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChS Shillington Sweet Tooth

Best Puppy In Breed
Shillington Sharper Image



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Shillington Sharper Image

Reserve Winners Bitch
Shillington So Shoe-Me

Senior Puppy Bitch Class
1st Shillington Sharper Image
2nd Shillington So Shoe-Me

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Doxieluv Happy Days Fonzie


Winners Dog: (1-0-1-0)
Karonika's DevotedDoxie Dudley

12-18 Month Dog Class
1st Karonika's DevotedDoxie Dudley


Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Altadach Aston Martin SL



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kingdom N Daggarwoods Silverado


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kingdom N Daggarwoods Silverado

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Kingdom N Daggarwoods Silverado


Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Osiris A Standing Ovation Xo



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Trumphill's Taking The High Road







Group 3 - Allan Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sendosan Naxxramas
  Akita   8
Group 2nd   
Daybreaker's Forget Me Not
  Newfoundland   7
Group 3rd   
Cassels Red Sky At Night
  Doberman Pinscher   6
Group 4th   
Ans Enearian Ed Jay
  Alaskan Malamute   3
BPIG   
Cassels Red Sky At Night
  Doberman Pinscher   N/A
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sendosan Naxxramas



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ans Enearian Ed Jay

Best Puppy In Breed
Ans Enearian Ed Jay


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ans Enearian Ed Jay

Junior Puppy Dog Class
1st Ans Enearian Ed Jay


Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tiamat's Miracle On Ice



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tiamat's Miracle On Ice

Senior Puppy Bitch Class
1st Tiamat's Miracle On Ice

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB SaxmarkStonehill InstantReplay



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Cassels Red Sky At Night

Best Of Opposite Sex
Gatehouse The Wedding Singer

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Cassels Red Sky At Night

Best Puppy In Breed
Cassels Red Sky At Night


Winners Dog: (1-2-0-0)
Cassels Red Sky At Night

Junior Puppy Dog Class
1st Cassels Red Sky At Night

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Daybreaker's Forget Me Not



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Daybreaker's Forget Me Not

Open Bitch Class
1st Daybreaker's Forget Me Not

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kolinka Stormryder O'Snowpride






Group 4 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   11
Group 2nd   
Ch All Jacks Hacker
  Russell Terrier   10
Group 3rd   
GCh Dariant Narcissus
  Dandie Dinmont Terrier   9
Group 4th   
Ellerker's Don't Stop Me Now Of Dragonfox
  Welsh Terrier   8
BPIG   
Ellerker's Don't Stop Me Now Of Dragonfox
  Welsh Terrier   N/A
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Roschel Foxrun Thistle Do



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Lochlomond Scalawag's Shenanigans

Best Of Opposite Sex
Syryn Beats A Different Drum

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Lochlomond Scalawag's Shenanigans

Best Puppy In Breed
Lochlomond Scalawag's Shenanigans

Select Bitch
Ch Showme Tikva


Winners Dog: (1-1-0-1)
Syryn Beats A Different Drum

Open Dog Class
1st Syryn Beats A Different Drum


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Lochlomond Scalawag's Shenanigans

Junior Puppy Bitch Class
1st Lochlomond Scalawag's Shenanigans

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dariant Narcissus



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kincora's Qualicom Spirit


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kincora's Qualicom Spirit

Open Dog Class
1st Kincora's Qualicom Spirit


Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch River Glenn Perfect Crime

Best Of Opposite Sex
BristolAbbey's Don't Be Jelly



Winners Bitch: (0-2-1-1)
BristolAbbey's Don't Be Jelly

Reserve Winners Bitch
Caudlewood Seize The Day

12-18 Month Bitch Class
1st Caudlewood Seize The Day

Open Bitch Class
1st BristolAbbey's Don't Be Jelly

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch All Jacks Hacker



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ellerker's Don't Stop Me Now Of Dragonfox

Best Puppy In Breed
Ellerker's Don't Stop Me Now Of Dragonfox






Group 5 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
Chriscendo Charmed Robbery
  Pomeranian   18
Group 2nd   
Ch Wildfire Catch The Tidal Wave
  Papillon   16
Group 3rd   
GCh Fwaggles Haywire v Rustic Lane
  Toy Manchester Terrier   14
Group 4th   
GCh Mightymites Dare To Dream!
  Miniature Pinscher   13
BPIG   
Chriscendo Charmed Robbery
  Pomeranian   N/A
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Whimsy's Joy Of Evie

Best Puppy In Breed
Cherrywood Sunrise On The Bay

Select Bitch
GCh Sigma Chi's Liberty Bell



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Whimsy's Joy Of Evie

Reserve Winners Bitch
Cherrywood Sunrise On The Bay

Senior Puppy Bitch Class
1st Cherrywood Sunrise On The Bay

12-18 Month Bitch Class
1st Whimsy's Joy Of Evie

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Miso Found My Courage

Best Of Opposite Sex
Rococo's Miso Light On My Feet

Best Puppy In Breed
GCh Miso Found My Courage



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Rococo's Miso Light On My Feet

Reserve Winners Bitch
Miso Miss Gale

Junior Puppy Bitch Class
1st Miso Miss Gale

Open Bitch Class
1st Rococo's Miso Light On My Feet

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Twinkle's Xtreme Flurry

Best Puppy In Breed
Twinkle's Ooh La La Truffles



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Twinkle's Xtreme Flurry

Reserve Winners Bitch
Twinkle's Ooh La La Truffles

Senior Puppy Bitch Class
1st Twinkle's Ooh La La Truffles

12-18 Month Bitch Class
1st Twinkle's Luna Among The Stars

Canadian Bred Bitch Class
1st Twinkle's Xtreme Flurry

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Folklore Infiniti Fire N Gold

Best Of Opposite Sex
Kabecca Raindance Itty Bitty Secret



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Kabecca Raindance Itty Bitty Secret

12-18 Month Bitch Class
1st Kabecca Raindance Itty Bitty Secret

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Mightymites Dare To Dream!



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Wildfire Catch The Tidal Wave

Best Of Opposite Sex
Kinduhaven's Sassy Kildrummy Storm Surge


Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Chriscendo Charmed Robbery

Best Of Opposite Sex
Chriscendo Crazy For You

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Chriscendo Charmed Robbery

Best Puppy In Breed
Chriscendo Charmed Robbery


Winners Dog: (1-1-0-0)
Chriscendo Charmed Robbery

Senior Puppy Dog Class
1st Chriscendo Charmed Robbery


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Chriscendo Crazy For You

Senior Puppy Bitch Class
1st Chriscendo Crazy For You

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Fwaggles Haywire v Rustic Lane



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Marsuvica's Heir To Riches

Best Of Opposite Sex
Marsuvica's Bust My Bustle



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Marsuvica's Bust My Bustle

12-18 Month Bitch Class
1st Marsuvica's Bust My Bustle





Group 6 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Muldoon In The Arms Of Angels
  Bulldog   12
Group 2nd   
Ch Southcar's Stormwatcher At Bijzondere
  Keeshond   7
Group 3rd   
Napoli We'll Dance The Night Away
  Poodle (Miniature)   6
Group 4th   Ch Tuckerlake's Hocus Pocus At Dewkist   French Bulldog   3
BPIG    Bulldacious The Professional Ottoman   Bulldog   N/A
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nuuktok's Embrace The Journey

Best Puppy In Breed
Nuuktok's Embrace The Journey



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nuuktok's Embrace The Journey

Senior Puppy Bitch Class
1st Nuuktok's Embrace The Journey

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GChG Muldoon In The Arms Of Angels

Best Of Opposite Sex
GCh Pelee's My Ride's A Pumpkin Coach

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Bulldacious The Professional Ottoman

Best Puppy In Breed
Bulldacious The Professional Ottoman


Winners Dog: (2-1-1-1)
Bulldacious The Professional Ottoman

Reserve Winners Dog
Pelee Bulldacious Hankie Pankie

Junior Puppy Dog Class
1st Bulldacious The Professional Ottoman

Senior Puppy Dog Class
1st Pelee Bulldacious Hankie Pankie


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Bulldacious Delenclos Royal Etiquette

Canadian Bred Bitch Class
1st Bulldacious Delenclos Royal Etiquette

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Tuckerlake's Hocus Pocus At Dewkist

Best Of Opposite Sex
GCh Celtmacbhaid The Beat Goes On

Best Puppy In Breed
Celtmacbhaid We Will Rock You



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Celtmacbhaid We Will Rock You

Senior Puppy Bitch Class
1st Celtmacbhaid We Will Rock You

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Southcar's Stormwatcher At Bijzondere



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Napoli We'll Dance The Night Away

Best Of Opposite Sex
LeeAnns Whiskey River Romance

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Napoli We'll Dance The Night Away

Best Puppy In Breed
Napoli We'll Dance The Night Away


Winners Dog: (2-1-0-0)
Napoli We'll Dance The Night Away

Reserve Winners Dog
Belcourt Winter Collection

Junior Puppy Dog Class
1st Belcourt Winter Collection

Senior Puppy Dog Class
1st Napoli We'll Dance The Night Away


Winners Bitch: (2-1-0-0)
LeeAnns Whiskey River Romance

Senior Puppy Bitch Class
1st LeeAnns Whiskey River Romance



Group 7 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Limelite's Tee Off
  Australian Shepherd   19
Group 2nd   
GCh Riverryan Just Do It
  German Shepherd Dog   8
Group 3rd   
GCh Kyon's Heidi Perledatter
  Norwegian Buhund   5
Group 4th   
Maplemyst Chasing Waves In Fundy
  Finnish Lapphund   4
BPIG   Ch Emerald View Brite Lite At Ninebark   Australian Shepherd   N/A
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 10 pts (3-6-1-1)
GChG Limelite's Tee Off

Best Of Opposite Sex
Ch Emerald View Brite Lite At Ninebark

Best Of Winners: (3-6-1-1)
Stone Hill's Paint Me

Best Puppy In Breed
Ch Emerald View Brite Lite At Ninebark


Winners Dog: (3-6-1-1)
Stone Hill's Paint Me

Reserve Winners Dog
Garrison's God Of War And Mischief

Junior Puppy Dog Class
1st Amadore Bottoms Up

Senior Puppy Dog Class
1st Stone Hill's Paint Me

Canadian Bred Dog Class
1st Garrison's God Of War And Mischief


Winners Bitch: (3-6-1-1)
Desertia Shine Like Rubis

Reserve Winners Bitch
Amadore New Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Amadore New Star
2nd Amadore My Fairest

12-18 Month Bitch Class
1st Desertia Shine Like Rubis

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Riverside Ray Of Sunshine

Open Bitch Class
1st Amadore Seriously Loaded
2nd Garrison's Goddess Of Light And Dark

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cardross McTavish Nights

Best Of Opposite Sex
Seawhisper Winsmore's Cee It My Way

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cardross McTavish Nights


Winners Dog: (1-1-0-0)
Cardross McTavish Nights

12-18 Month Dog Class
1st Cardross McTavish Nights

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Maplemyst Chasing Waves In Fundy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Maplemyst Chasing Waves In Fundy

12-18 Month Dog Class
1st Maplemyst Chasing Waves In Fundy


Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChS Riverryan Just Do It

Best Of Opposite Sex
Riverryan's Pride N Prejudice



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Riverryan's Pride N Prejudice

Open Bitch Class
1st Riverryan's Pride N Prejudice

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Salish' Ror To Riverside

Select Dog
GChB Follow Me Must Have Been Love



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Kyon's Heidi Perledatter



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By