Mount Cheam Canine Association
Friday, September 23, 2022



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Dianne Miller
Weimaraner  
GChEx Bartland's Poseidon Adventure
Points: 312 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Dianne Miller
Siberian Husky  
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
Points: 244
Best Puppy In Show
Judge: Dianne Miller
Shih Tzu  Ch Sealegends Moonlight Magic
Best Baby Puppy In Show
Judge: Dianne Miller
Boxer  
Hive N Breka's Taking Over
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: Dianne Miller
Boston Terrier  
Ch Waylin And Luvaluv Dante's Inferno








Group 1 - Judith Shurb Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Bartland's Poseidon Adventure
  Weimaraner   67
Group 2nd   
GCh Ches-Shores Spotted Eagle
  Retriever (Chesapeake Bay)   65
Group 3rd   
GChS Allsgold Shot Of III Wise Men
  Retriever (Golden)   58
Group 4th   
GChB Realta Let It Rain At Cuchulain
  Spaniel (Irish Water)   43
BPIG   Ch Allsgold's Up And Move   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Ronevorg Fly The Maple Flag
  Retriever (Flat-Coated)   0
Best BBE In Group    Tashora Final Frontier   Retriever (Golden)   0
Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChG Lagotto Hill Basilichito

Best Of Opposite Sex
Lagotto Hill Maritozzi

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Lagotto Hill Struffoli

Best Puppy In Breed
Balsamroot Boya Lago


Winners Dog: (1-2-1-0)
Lagotto Hill Struffoli

12-18 Month Dog Class
1st Lagotto Hill Struffoli


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Lagotto Hill Maritozzi

Reserve Winners Bitch
Balsamroot Boya Lago

Senior Puppy Bitch Class
1st Balsamroot Boya Lago

12-18 Month Bitch Class
1st Lagotto Hill Maritozzi

Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
HH Shining Star At Nowwithem

Best Puppy In Breed
HH Shining Star At Nowwithem


Winners Dog: (1-0-0-0)
HH Shining Star At Nowwithem

Junior Puppy Dog Class
1st HH Shining Star At Nowwithem


Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Malhaven Mastro Di Saltello

Select Dog
GCh Suma's Mistero L'Uomo Mascherato



Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 6 pts (1-3-3-0)
GCh Ches-Shores Spotted Eagle

Best Of Opposite Sex
Decocoa's The Dark Lady Of

Best Of Winners: (1-3-3-0)
Decocoa's The Dark Lady Of

Best Puppy In Breed
Decocoa's The Dark Lady Of

Select Dog
Ch Tsunami's Rednecker Than You


Winners Dog: (1-3-3-0)
Tsunami's Last Stand For Parker

Canadian Bred Dog Class
1st Tsunami's Last Stand For Parker


Winners Bitch: (1-3-3-0)
Decocoa's The Dark Lady Of

Reserve Winners Bitch
Tsunami's Repeat Logic

Junior Puppy Bitch Class
1st Decocoa's The Dark Lady Of
2nd Daken Keepin It Lowkey At Stonepeake

Open Bitch Class
1st Tsunami's Repeat Logic

Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Affinity The Colour Of Magic

Best Of Opposite Sex
GCh Blacklace Opal Goddess Of Fire

Select Dog
Ch Blacklace Top Shelf Scotch N'Soda



4-6 Month Bitch Class
1st Ronevorg Fly The Maple Flag

Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 14 pts (3-5-6-1)
GChS Allsgold Shot Of III Wise Men

Best Of Opposite Sex
Ch Allsgold's Summer Time

Best Of Winners: (3-5-6-1)
Rush Hill's Everything Is Bigger In Texas

Best Puppy In Breed
Ch Allsgold's Up And Move

Select Dog
GChEx Allsgold's Darby Downes


Winners Bitch: (3-5-6-1)
Lexagold's Limoncello Spritz

Reserve Winners Bitch
Allsgold's Spring Times

Junior Puppy Bitch Class
1st Creeksidefrm Over The Moon

12-18 Month Bitch Class
1st Lexagold's Limoncello Spritz

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tashora Grand Finale

Open Bitch Class
1st Allsgold's Spring Times
2nd Sharella's I'll Do It For You

4-6 Month Bitch Class
1st Nadina's Keeper Of The Stars

Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 5 pts (1-1-2-2)
GChS Kermodei's Unforgettable Yeti

Best Of Opposite Sex
Ekho's Lyrics Of The Island

Best Of Winners: (1-1-2-2)
Ekho's Lyrics Of The Island

Select Dog
Ch Charltons Carron Dutton

Select Bitch
GChB Danrich's Polly Pocket


Winners Dog: (1-1-2-2)
Charltons Carron My World

Open Dog Class
1st Charltons Carron My World


Winners Bitch: (1-1-2-2)
Ekho's Lyrics Of The Island

12-18 Month Bitch Class
1st Ekho's Lyrics Of The Island

Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GChS Tollchester Free'Dom Fighter

Best Of Opposite Sex
Pikkinokka Avatar Double Pink

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Pikkinokka Avatar Double Pink

Best Puppy In Breed
Pikkinokka's Avatar Jet Stream


Winners Dog: (1-3-1-0)
Readyfor East Valley Sunrise

Senior Puppy Dog Class
1st Readyfor East Valley Sunrise


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Pikkinokka Avatar Double Pink

Reserve Winners Bitch
Pikkinokka's Avatar Jet Stream

Junior Puppy Bitch Class
1st Redfox Dazzling Firefly

Senior Puppy Bitch Class
1st Pikkinokka's Avatar Jet Stream

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pikkinokka Avatar Double Pink

Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Sunhaven Going The Distance

Best Of Opposite Sex
Twilight N Aladdin's She's Enchanted

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Sunhaven Going The Distance

Select Dog
Ch Echodelights Jamie Of Lallybroch


Winners Dog: (1-1-1-0)
Sunhaven Going The Distance

Open Dog Class
1st Sunhaven Going The Distance


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Twilight N Aladdin's She's Enchanted

12-18 Month Bitch Class
1st Twilight N Aladdin's She's Enchanted

Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Bragdons Neuman's Own Franchi

Best Of Opposite Sex
Ch Islandview Sea A Star



Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 8 pts (2-5-1-1)
GChS Sherlock's Right On Q

Best Of Opposite Sex
Jolyn's Diamond Iron Spirit

Best Of Winners: (2-5-1-1)
Jolyn's Diamond Iron Spirit

Best Puppy In Breed
Labeth's Silk'n Treasure

Select Bitch
Ch Labeth's Singular Sensation


Winners Dog: (2-5-1-1)
Camcara N Jolyn Apple Of My Eye

Reserve Winners Dog
Quinlan Moonlight In The Sky

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Camcara N Jolyn Apple Of My Eye

Open Dog Class
1st Quinlan Moonlight In The Sky


Winners Bitch: (2-5-1-1)
Jolyn's Diamond Iron Spirit

Reserve Winners Bitch
Labeth's Silk'n Treasure

Junior Puppy Bitch Class
1st Merrylegs English Toffee
2nd Stirling Morro Bay

Senior Puppy Bitch Class
1st Labeth's Silk'n Treasure

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Andsome Oolala

Open Bitch Class
1st Jolyn's Diamond Iron Spirit

Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 7 pts (2-3-1-2)
GChB Realta Let It Rain At Cuchulain

Best Of Opposite Sex
GCh Shaboo'n Finnibone's Iron Man

Best Of Winners: (2-3-1-2)
Finnibone's Cuz Mama Can

Select Bitch
Ch Ildanoch's Party Rock Anthem


Winners Dog: (2-3-1-2)
Coomara's Oran Mor

Reserve Winners Dog
Flintcrest First Strike Fintan

Canadian Bred Dog Class
1st Coomara's Oran Mor

Open Dog Class
1st Flintcrest First Strike Fintan


Winners Bitch: (2-3-1-2)
Finnibone's Cuz Mama Can

Reserve Winners Bitch
Coomara Ogha O'Bobn At Beltane

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Keeptrien Red Is The Rose

Open Bitch Class
1st Finnibone's Cuz Mama Can
2nd Coomara Ogha O'Bobn At Beltane

Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lockwood's Grand Coulee Dame



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lockwood's Grand Coulee Dame

Open Bitch Class
1st Lockwood's Grand Coulee Dame

Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Bartland's Poseidon Adventure

Best Of Opposite Sex
GChS RoseWin's Legacy In Time







Group 2 - Judith Shurb Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Necesse's Defendo Dominus
  Deerhound (Scottish)   43
Group 2nd   
GChS Priderock's Aedan Of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   42
Group 3rd   
Ch Granvalero's Let The Sun Shine SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   17
Group 4th   
Couture's Supernova ML
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   14
BPIG   
Couture's Supernova ML
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Gurkha's Indigenous Bloom MS   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   0
Best BBE In Group    Martella's Put A Spell On You   Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS RJ's Scottish Mist



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Laponderosa Teeter

Best Puppy In Breed
Laponderosa Teeter



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Laponderosa Teeter

Senior Puppy Bitch Class
1st Laponderosa Teeter

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Ch Couture's Supernova ML

Best Of Opposite Sex
Innocence Pro Skater Tiger Entchen

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Nouveau's Adora My Heart

Best Puppy In Breed
Ch Couture's Supernova ML

Select Bitch
Ch Ozo's Phantasy Phoenix She Is Rising


Winners Dog: (1-1-0-2)
Innocence Pro Skater Tiger Entchen

Junior Puppy Dog Class
1st Innocence Pro Skater Tiger Entchen


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Nouveau's Adora My Heart

Junior Puppy Bitch Class
1st Nouveau's Adora My Heart

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Joskip's Red Baron MS

Best Of Opposite Sex
Couture's Cruella De Vil MS

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Joskip's Red Baron MS

Best Puppy In Breed
Couture's Cruella De Vil MS


Winners Dog: (1-2-0-0)
Joskip's Red Baron MS

Open Dog Class
1st Joskip's Red Baron MS

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Granvalero's Let The Sun Shine SL

Best Of Opposite Sex
GCh Koradox Pramada Golden Gate Girl At Cahladen


Winners Dog: (1-0-1-1)
Barkerville Milos SL

12-18 Month Dog Class
1st Barkerville Milos SL


Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Necesse's Defendo Dominus



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Soletrader Thunderball

Best Of Opposite Sex
Krieckside's Friends In Low Places

Best Puppy In Breed
Krieckside's Friends In Low Places



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Krieckside's Friends In Low Places

Junior Puppy Bitch Class
1st Krieckside's Friends In Low Places

Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 24 pts (6-5-7-7)
GChG Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Best Of Opposite Sex
Coso And Sunstorm's Autumn Breeze

Best Of Winners: (6-5-7-7)
Coso And Sunstorm's Autumn Breeze

Best Puppy In Breed
Martella's Put A Spell On You

Select Dog
GCh The Golden Buzzer Of Course

Select Bitch
Ch Vanfax Redwillow's Shona


Winners Bitch: (6-5-7-7)
Coso And Sunstorm's Autumn Breeze

Reserve Winners Bitch
Coso's Spirit Of Shona

Junior Puppy Bitch Class
1st Songbird's Red Sky In The Morning

Senior Puppy Bitch Class
1st Martella's Put A Spell On You

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Coso's Spirit Of Shona

Open Bitch Class
1st Coso And Sunstorm's Autumn Breeze
2nd Into The Beyond Nkosi's Gabby

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
Ch Treadway Got To Get You Into My Life

Best Puppy In Breed
SpecialD Beautiful Girl's Pursuit To Dunelm

Select Bitch
Ch Coppersea Missing Lynx



Winners Bitch: (0-2-0-2)
SpecialD Beautiful Girl's Pursuit To Dunelm

Reserve Winners Bitch
Westknock Sweet Magnolia

Senior Puppy Bitch Class
1st SpecialD Beautiful Girl's Pursuit To Dunelm

12-18 Month Bitch Class
1st Westknock Sweet Magnolia





Group 3 - Judith Shurb Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   42
Group 2nd   
GChB Banbury's Imagine Dragons
  Bullmastiff   41
Group 3rd   
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil
  Doberman Pinscher   26
Group 4th   
GCh Justlyd's Matter Of Fact
  Portuguese Water Dog   21
BPIG   
Von Marc's Pacific Spirit Of Ravenscrest
  Rottweiler   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Hive N Breka's Taking Over
  Boxer   0
Best BBE In Group   
GCh Impact N Garroway Helluva Ride
  Bullmastiff   0
Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Susa's Joie De Vivre


Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mephisto N Dorado Devil's Advocate

Best Of Opposite Sex
Sei Bella N Breka's Gem Of Good Fortune

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mephisto N Dorado Devil's Advocate


Winners Dog: (1-1-0-0)
Mephisto N Dorado Devil's Advocate

12-18 Month Dog Class
1st Mephisto N Dorado Devil's Advocate

4-6 Month Dog Class
1st Hive N Breka's Taking Over

Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 4 pts (1-1-0-3)
GChEx Hierarch's Sympathy For The Devil

Best Of Opposite Sex
Brauchbar's Setting The World On Fire

Best Of Winners: (1-1-0-3)
Brauchbar's Setting The World On Fire

Best Puppy In Breed
Brauchbar's Setting The World On Fire

Select Bitch
GChB Gentry N Salieri Coco Martini


Winners Bitch: (1-1-0-3)
Ka-Tet Queen Of Hearts

Senior Puppy Bitch Class
1st Ka-Tet Queen Of Hearts

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 3 pts (0-0-1-3)
GCh Laurado N Sobeit Release The Kraken

Best Of Opposite Sex
GCh Laurado's More Cowbell At Sobeit

Select Bitch
Ch Anhara's A Gust Up Her Kilt



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cabezon's Sir Barkley Guardian Of Ruff



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Justlyd's Matter Of Fact



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Aerdenhout's Miss Know It All

Best Puppy In Breed
Kiraly's Believer Of Dragons



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Aerdenhout's Miss Know It All

Reserve Winners Bitch
Kiraly's Covina California

Senior Puppy Bitch Class
1st Kiraly's Believer Of Dragons

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kiraly's Covina California

Open Bitch Class
1st Aerdenhout's Miss Know It All

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow







Group 4 - Dianne Miller Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Amblegreen Den-Mar's All In
  Norwich Terrier   36
Group 2nd   
GChB Dunsmuir Glenby Devil's Sprite
  Scottish Terrier   35
Group 3rd   
Ch Ladyleigh She's Cooking Now
  West Highland White Terrier   31
Group 4th   
Ch Von Waren Check Me Out At Argona And Skyfall
  Soft-Coated Wheaten Terrier   26
BPIG    Salient's Darwyn I Am The One   Welsh Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Game On Ladyleigh   West Highland White Terrier   0
Best BBE In Group   Ch Hion Chasing Justice   Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Marauders I'm Your Huckleberry

Best Of Opposite Sex
GCh Chargers Gazella Sweet Dreams

Best Puppy In Breed
Michl R Blazin Honor


Winners Dog: (1-0-1-1)
Michl R Blazin Honor

Junior Puppy Dog Class
1st Michl R Blazin Honor


Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Tidewalker Epsilon Grace



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 4 pts (1-0-2-2)
Ch Floky De Invictus Bull

Best Of Opposite Sex
GCh Rozehaven's Springtime Zephyr

Best Puppy In Breed
Rozehaven's Two For The Show At Lozoe

Select Dog
GChB Brickfield Crusher

Select Bitch
GCh Luxury Avenue's Freyja Of Rozehaven


Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
Ch Lotus' Hot Topic At Impact

Best Of Opposite Sex
Ch Wisterias Song Of A Siren

Best Puppy In Breed
Ch Wisterias Song Of A Siren

Select Dog
Ch Lozoe Jacks Flashin At The Riot



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Lozoe Remie Rockin At The Riot

Open Bitch Class
1st Lozoe Remie Rockin At The Riot

4-6 Month Bitch Class
1st Renica's Light Fantastic At Lozoe

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Tarahill's Boogie Woogie Boy

Best Of Opposite Sex
Ch Saucydog's Arya At Galastar

Select Bitch
Ch Galastar's Perseverance


4-6 Month Dog Class
1st Galastar's Jedi Jak'zin


Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Milar Paco


Winners Dog: (1-0-0-0)
Milar Paco

Open Dog Class
1st Milar Paco


Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Slicey's Charlize The Rose of Trallee


Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Medley's I Want It All Vonaksu



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Amblegreen Den-Mar's All In



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Express Empire Red Skye At Dawn

Best Of Opposite Sex
Dreamaker Ready For Take Off

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Express Empire Red Skye At Dawn

Best Puppy In Breed
Dreamaker Ready For Take Off


Winners Dog: (1-1-0-0)
Dreamaker Ready For Take Off

Junior Puppy Dog Class
1st Dreamaker Ready For Take Off


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Express Empire Red Skye At Dawn

Open Bitch Class
1st Express Empire Red Skye At Dawn

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GChB Dunsmuir Glenby Devil's Sprite

Best Of Opposite Sex
Ch Trotters Man In The Middle

Best Puppy In Breed
Trotters Under The Kilt


Winners Dog: (2-0-1-1)
Trotters Under The Kilt

Reserve Winners Dog
Trotters Hold My Beer

Junior Puppy Dog Class
1st Trotters Under The Kilt
2nd Trotters Hold My Beer


Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Von Waren Check Me Out At Argona And Skyfall

Best Of Opposite Sex
Ch Hion Chasing Justice

Select Bitch
Ch Alleurin Magic In Motion



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Darwyn's Morningstar

Best Puppy In Breed
Salient's Darwyn I Am The One



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Salient's Darwyn I Am The One

Reserve Winners Bitch
Darwyn's Ma Belle Amie

Senior Puppy Bitch Class
1st Salient's Darwyn I Am The One

Open Bitch Class
1st Darwyn's Ma Belle Amie

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
GCh Ladyleigh She's Cooking Now

Best Of Opposite Sex
Brodwin Endeavours Future Star

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Brodwin Amazing Grace


Winners Dog: (1-3-0-1)
Brodwin Endeavours Future Star

Canadian Bred Dog Class
1st Brodwin Endeavours Future Star

4-6 Month Dog Class
1st Game On Ladyleigh


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Brodwin Amazing Grace

Reserve Winners Bitch
Windacre A Penny For Your Thoughts

Canadian Bred Bitch Class
1st Brodwin Amazing Grace

Open Bitch Class
1st Windacre A Penny For Your Thoughts
2nd Seawest I Love Lucy





Group 5 - Judith Shurb Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Oeste's Askin For Kisses
  Havanese   48
Group 2nd   
GCh Hyclass Whole Lotta Shakin' Goin' On
  Pug   31
Group 3rd   
GChS Carmorosa's Pixie Dancer
  Silky Terrier   26
Group 4th   
Ch Kick Em Kenny V Tani Kazari
  Affenpinscher   25
BPIG    Lemoge's Little Dragon   Poodle (Toy)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
MistyTrails Caught On Radar
  Havanese   0
Best BBE In Group    Estacaliente Que Sera Sera   Havanese   0
Judge: Elizabeth Lavault

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kick Em Kenny V Tani Kazari



Judge: Elizabeth Lavault

Best Of Breed: 6 pts (2-3-2-0)
GChS Mingchen Rewind

Best Of Opposite Sex
Lucidity's Ada Lovelace

Best Of Winners: (2-3-2-0)
Mingchen Hudson River Breeze

Best Puppy In Breed
Mingchen Hudson River Breeze

Select Dog
GCh Harana Fatboy Slim


Winners Dog: (2-3-2-0)
Mingchen Hudson River Breeze

Reserve Winners Dog
Moyola Dathuil Feardorcha

Senior Puppy Dog Class
1st Mingchen Hudson River Breeze

12-18 Month Dog Class
1st Moyola Dathuil Feardorcha


Winners Bitch: (2-3-2-0)
Lucidity's Ada Lovelace

Reserve Winners Bitch
Kewpy's Mamma Mia

Junior Puppy Bitch Class
1st Kewpy's Mamma Mia
2nd Lucidity's Mistral

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lucidity's Ada Lovelace

Judge: Elizabeth Lavault

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sushea's Azuki Red Bean


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sushea's Azuki Red Bean

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Sushea's Azuki Red Bean


Judge: Elizabeth Lavault

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Envi Mi Tear Down The Wall @ Pinup



4-6 Month Bitch Class
1st Pinup's The Next Generation

Judge: Elizabeth Lavault

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Pilot's Triflight Okee For Takeoff


Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 9 pts (0-5-2-3)
GCh Cheyennes Precious Gem

Best Of Opposite Sex
Ch Cristyhill's Darkside Of The Moon

Best Puppy In Breed
Pikkinokka's Lady Bug

Select Bitch
GCh Lilangelz Oh Yeah



Winners Bitch: (0-5-2-3)
Lilangelz Heck Yeah

Reserve Winners Bitch
Pomhaven's Starry Night

Senior Puppy Bitch Class
1st Pikkinokka's Lady Bug
2nd Mella Bella's Princess Pistachio At Verdandi

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pomhaven's Starry Night

Open Bitch Class
1st Lilangelz Heck Yeah
2nd Pomhaven's Dream Catcher 2nd

Judge: Elizabeth Lavault

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Lemoge's Luke The Giver Of Light

Best Of Opposite Sex
Belleterre Aint Too Shabby

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Lemoge's Luke The Giver Of Light

Best Puppy In Breed
Lemoge's Little Dragon

Select Dog
Ch Swag Lomar Full Access At Lemoge


Winners Dog: (1-2-1-0)
Lemoge's Luke The Giver Of Light

12-18 Month Dog Class
1st Lemoge's Luke The Giver Of Light


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Belleterre Aint Too Shabby

Junior Puppy Bitch Class
1st Lemoge's Little Dragon

Open Bitch Class
1st Belleterre Aint Too Shabby

Judge: Elizabeth Lavault

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GChS Hyclass Whole Lotta Shakin' Goin' On

Best Of Opposite Sex
Cuddle's Morning Star Of Dream Catcher

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Monirentes Zurbagan

Best Puppy In Breed
Cuddle's Morning Star Of Dream Catcher

Select Dog
Ch Xoe Eleki's Harvest Moon

Select Bitch
Ch Apricot Kiss Fantasys Little Miracle


Winners Dog: (1-1-2-1)
Monirentes Zurbagan

Open Dog Class
1st Monirentes Zurbagan

Judge: Elizabeth Lavault

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Carmorosa's Pixie Dancer



Judge: Elizabeth Lavault

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Spoildrotten's Center Of Attention



4-6 Month Bitch Class
1st Spoildrotten's How Far I'll Go





Group 6 - Elizabeth Lavault Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sealegends Magic In Moonlight
  Shih Tzu   44
Group 2nd   
GCh Sunojo's Ohso Juji Go
  Shiba Inu   38
Group 3rd   GCh Ko's See Ya Later Gator   Dalmatian   37
Group 4th   
Ch Waylin And Luvaluv Dante's Inferno
  Boston Terrier   35
BPIG   Ch Sealegends Moonlight Magic   Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Tonofdal Leilani Over The Rainbow
  Dalmatian   0
Best BBE In Group   
Ch Waylin And Luvaluv Dante's Inferno
  Boston Terrier   0
Judge: Elizabeth Lavault

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Purejoy's Lassie Of The Sea



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Purejoy's Lassie Of The Sea

Canadian Bred Bitch Class
1st Purejoy's Lassie Of The Sea

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Purejoy's Let's Get Serious

Judge: Elizabeth Lavault

Best Of Breed: 5 pts (0-2-1-3)
Ch Waylin And Luvaluv Dante's Inferno

Best Of Opposite Sex
Sito's Here We Go Again

Best Puppy In Breed
Ch Waylin And Luvaluv Dante's Inferno

Select Bitch
Ch Sito's Lillian Marie


Judge: Elizabeth Lavault

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Ko's See Ya Later Gator


4-6 Month Bitch Class
1st Tonofdal Leilani Over The Rainbow

Judge: Elizabeth Lavault

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GChS TR Special Edition At Berlane

Best Of Opposite Sex
Fernridge's Aurum Vexillum

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Bountybull's Original Playboy

Best Puppy In Breed
Bountybull's Original Playboy

Select Bitch
Ch Flamant Sail With Me So Be It


Winners Dog: (2-3-1-1)
Bountybull's Original Playboy

Reserve Winners Dog
Bountybull's Nacho Libre Mi Corazon

Junior Puppy Dog Class
1st Bountybull's Original Playboy

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bountybull's Nacho Libre Mi Corazon


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Fernridge's Aurum Vexillum

Reserve Winners Bitch
Unabelle's Hot Latte

Junior Puppy Bitch Class
1st Unabelle's Hot Latte

Canadian Bred Bitch Class
1st Fernridge's Aurum Vexillum

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bountybull's Lucretia Mac Evil

Judge: Elizabeth Lavault

Best Of Breed: 3 pts (1-0-3-0)
Ch Mountain Springs Full Steam Ahead

Select Dog
Ch Pace Mystery Abounds 4 Pawstep


Winners Dog: (1-0-3-0)
Samson Rozhdyonnyj Byt Silnym

Open Dog Class
1st Samson Rozhdyonnyj Byt Silnym


Judge: Elizabeth Lavault

Best Of Breed: 10 pts (2-7-1-1)
Ch Kiji Everybody’s Girl

Best Of Opposite Sex
Ch Madrigal Chenoka Playin Tricks

Best Of Winners: (2-7-1-1)
Kiji Finders Keepers

Best Puppy In Breed
Kiji Finders Keepers


Winners Dog: (2-7-1-1)
Marquesan's Sirius Black

Reserve Winners Dog
Okalow Lonesome Doves Augustus

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Marquesan's Sirius Black
2nd Okalow Lonesome Doves Augustus

Judge: Elizabeth Lavault

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Penhurst Georgie Girl



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Maezhi Kiss Me Pretty

Reserve Winners Bitch
Hushaby's Belle Of The Ball

12-18 Month Bitch Class
1st Maezhi Kiss Me Pretty

Open Bitch Class
1st Hushaby's Belle Of The Ball
2nd Hushaby Tiffany Sugar Pepper

4-6 Month Bitch Class
1st Lyric's Desert Stars Black Beauty

Judge: Elizabeth Lavault

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Standard's Power To Believe

Best Of Opposite Sex
Lumiere Carrington Don't Stop Believin'

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Standard's Power To Believe

Best Puppy In Breed
Standard's Power To Believe


Winners Dog: (1-1-0-0)
Standard's Power To Believe

Junior Puppy Dog Class
1st Standard's Power To Believe


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Lumiere Carrington Don't Stop Believin'

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lumiere Carrington Don't Stop Believin'

Judge: Elizabeth Lavault

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sunojo's Ohso Juji Go



Judge: Elizabeth Lavault

Best Of Breed: 5 pts (1-0-3-2)
GCh Sealegends Magic In Moonlight

Best Of Opposite Sex
GChB Kojiros Party Girl

Best Puppy In Breed
Ch Sealegends Moonlight Magic

Select Dog
Ch Sealegends Moonlight Magic

Select Bitch
Ch Sealegends Flowers In The Spring


4-6 Month Bitch Class
1st Sealegend's Angel's Trumpet



Group 7 - Carmen Haller Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Woodside's Kahlua PP
  German Shepherd Dog   26
Group 2nd   
GCh CoastalViews Winter Shades
  Shetland Sheepdog   23
Group 3rd   
GChB Igor du Domaine de Bredenarde
  Berger Picard   13
Group 4th   
GChB Aurigan Simayak's Mask Of Zorro
  Welsh Corgi (Cardigan)   12
BPIG   
Kohlein's Lara Balares
  German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kiji Crazy In Love   Australian Shepherd   0
Best BBE In Group   
GCh Longhauls Its My Turn
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Downriver Nitrous Oxide

Best Of Opposite Sex
WNR's Frankly Speaking

Best Of Winners: (1-1-1-0)
WNR Dine Aways Holy Basil

Best Puppy In Breed
WNR Dine Aways Holy Basil


Winners Dog: (1-1-1-0)
WNR Dine Aways Holy Basil

Junior Puppy Dog Class
1st WNR Dine Aways Holy Basil


Winners Bitch: (1-1-1-0)
WNR's Frankly Speaking

Junior Puppy Bitch Class
1st WNR's Frankly Speaking

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Vanstone Irresistible Pursuit

Best Of Opposite Sex
Vanstone Lindy Hop

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Vanstone Irresistible Pursuit

Best Puppy In Breed
Ch Tenderheart Sun Sprinkles

Select Dog
GCh Kiji Honky Tonk Hero

Select Bitch
Ch Tenderheart Sun Sprinkles


Winners Dog: (1-1-1-1)
Vanstone Irresistible Pursuit

12-18 Month Dog Class
1st Vanstone Irresistible Pursuit


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Vanstone Lindy Hop

Open Bitch Class
1st Vanstone Lindy Hop

4-6 Month Bitch Class
1st Kiji Crazy In Love

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Igor du Domaine de Bredenarde



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Border Lane Air On The G String



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lanvern's British Justice



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Vanisle's Miss B' Haven

Best Of Opposite Sex
Belfair's Heathrow Express

Best Puppy In Breed
Belfair's Heathrow Express


Winners Dog: (1-0-0-1)
Belfair's Heathrow Express

Junior Puppy Dog Class
1st Belfair's Heathrow Express


Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChB Woodside's Kahlua PP

Best Puppy In Breed
Kohlein's Lara Balares



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Southern Witchcraft Of Kohlein

Reserve Winners Bitch
Kohlein's Lara Balares

Junior Puppy Bitch Class
1st Kohlein's Lara Balares

Open Bitch Class
1st Southern Witchcraft Of Kohlein

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tumbleweed Sentinel Chief Sammy


Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 9 pts (2-2-4-2)
GChB CoastalViews Winter Shades

Best Of Opposite Sex
GCh Longhauls Its My Turn

Best Of Winners: (2-2-4-2)
Northview's Mad About Blue

Best Puppy In Breed
Longhauls Dancing In The Rain

Select Dog
Ch Holesome's You Gotta Getta Gund

Select Bitch
GCh Northview's Prestigious


Winners Dog: (2-2-4-2)
Northview's Mad About Blue

Reserve Winners Dog
Hyperhounds Connor The One

12-18 Month Dog Class
1st Northview's Mad About Blue

Open Dog Class
1st Hyperhounds Connor The One


Winners Bitch: (2-2-4-2)
Longhauls Dancing In The Rain

Reserve Winners Bitch
Agile We're All Mad Here

Senior Puppy Bitch Class
1st Longhauls Dancing In The Rain

12-18 Month Bitch Class
1st Agile We're All Mad Here

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Aurigan Simayak's Mask Of Zorro



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By