Miramichi Kennel Club
Monday, July 24, 2023 - Show-6



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Tony Vandendool
Chinese Crested Dog  
Taja Sugar Plum Dreams
Points: 128 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Tony Vandendool
Lakeland Terrier  
Ch Northcote's Isn't That The Way
Points: 114
Best Puppy In Show
Judge: Tony Vandendool
Chinese Crested Dog  
Taja Sugar Plum Dreams
Best Veteran In Show
Judge: Tony Vandendool
Retriever (Golden)  
GChEx Polarsky's Twinkle Little Star
Best Altered In Show
Judge: Tony Vandendool
Doberman Pinscher  
GCh ConnQuest Baby I'm A Star








Group 1 - Jean-Louis Blais Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Perryglen's Black Label
  Pointer   36
Group 2nd   
GChEx Rainydaze Let Freedom Reign
  Retriever (Labrador)   35
Group 3rd   
GChG Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   25
Group 4th   
GChEx Especially Classic Couture
  Spaniel (English Cocker)   23
BPIG    Gofetch Harbour Grace   Retriever (Labrador)   N/A
Best Veteran In Group   
GChEx Polarsky's Twinkle Little Star
  Retriever (Golden)   0
Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Perryglen's Black Label



Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Eastern Waters' Mountain Man Burtwizzle

Best Puppy In Breed
Eastern Waters' Mountain Man Burtwizzle


Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 11 pts (1-5-0-6)
GChS Ambertru's Sea Shanty At Quyen

Best Of Opposite Sex
Goldiva's Rambling Cowboy

Best Of Winners: (1-5-0-6)
Youngcountry's Fairytale Bliss

Best Puppy In Breed
Aquagem Olivia U'r The One I Want

Select Bitch
Ch Goldiva's Cosmo Goes Hollywood


Winners Dog: (1-5-0-6)
Goldiva's Rambling Cowboy

Open Dog Class
1st Goldiva's Rambling Cowboy


Winners Bitch: (1-5-0-6)
Youngcountry's Fairytale Bliss

Reserve Winners Bitch
Aquagem Olivia U'r The One I Want

Junior Puppy Bitch Class
1st Backroad Half Penny

Senior Puppy Bitch Class
1st Aquagem Olivia U'r The One I Want

Canadian Bred Bitch Class
1st Youngcountry's Fairytale Bliss

Open Bitch Class
1st Jackson's Moon Shadow
2nd Goldiva's First Lady

Veteran Female
GChEx Polarsky's Twinkle Little Star

Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 9 pts (0-3-3-4)
Rainydaze Let Freedom Reign

Best Of Opposite Sex
GChB Gofetch Peppermint Nob

Best Puppy In Breed
Gofetch Harbour Grace

Select Dog
GCh Woodducks' Gentle On My Mind

Select Bitch
Ch Bellwether Jolene



Winners Bitch: (0-0-1-0)
Gallivant Working Girl At Bellwether

Reserve Winners Bitch
Gofetch Harbour Grace

Junior Puppy Bitch Class
1st Gofetch Harbour Grace

Senior Puppy Bitch Class
1st Clearcreek Paint Me Your Perfect

Open Bitch Class
1st Gallivant Working Girl At Bellwether

Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChG Roaneden's Shorelander

Best Of Opposite Sex
Roaneden's Wild Daisy

Best Puppy In Breed
Roaneden's Wild Daisy



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Roaneden's Wild Daisy

Junior Puppy Bitch Class
1st Roaneden's Wild Daisy

Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Plaisance King Of Nightlife



Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Cornadore Branco With Annagh



Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Crimsonacre Moonshadow

Best Of Opposite Sex
Crimsonacre Moonbeam


Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Madilane's Northern Light



Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Especially Classic Couture



Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Poole's Ide The One



Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Zinzi Bell From Kind Of Magic



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Zinzi Bell From Kind Of Magic

12-18 Month Bitch Class
1st Zinzi Bell From Kind Of Magic

Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ourdream's I'd Wanna Be Me Too



Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Jewel's Midnight Blu







Group 2 - Jean-Louis Blais Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Chetcote Do You Wanna Dance
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   23
Group 2nd   
Ch Pennieslogon Mr Wilson
  Basset Hound   15
Group 3rd   
GCh Comar's River Deep Mountain High
  Whippet   14
Group 4th   
GChB Icycold Fifth Avenue Wickkid Bling
  Ibizan Hound   11
BPIG    Lakilanni Hard Sun   Greyhound   N/A
Best Veteran In Group   
GChB Rabows Rebellion ML
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sardula Audi Quattro



Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pennieslogon Mr Wilson



Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chetcote's Island Girl

Best Puppy In Breed
Chetcote's Island Girl



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chetcote's Island Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Chetcote's Island Girl

Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 4 pts (0-0-2-3)
GChS Telkel Karma Is A Bit Charmed SL

Best Of Opposite Sex
GCh E R Dox L L Ryder On The Storm

Select Dog
GCh E R Dox Merlin Green The Great

Select Bitch
GCh E R Dox With Bells And Whistles



Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lakilanni Hard Sun

Best Puppy In Breed
Lakilanni Hard Sun


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lakilanni Hard Sun

Senior Puppy Dog Class
1st Lakilanni Hard Sun


Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Icycold Fifth Avenue Wickkid Bling



Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Daggarwood N Kingdom When Sparks Fly



Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Conestoga & Crossroads Family Tradition

Select Dog
GChB Conestoga & Crossroads Good Vibrations


Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChS Comar's River Deep Mountain High

Best Of Opposite Sex
Admindac Lil Philanderer

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Admindac Lil Philanderer

Best Puppy In Breed
Noteworthy Rising Tide


Winners Dog: (1-1-0-1)
Admindac Lil Philanderer

Open Dog Class
1st Admindac Lil Philanderer


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Noteworthy Rising Tide

Senior Puppy Bitch Class
1st Noteworthy Rising Tide





Group 3 - Tony Vandendool Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder
  Alaskan Malamute   10
Group 2nd   
GChS Pine Ridge's The Perfect Shot
  Bullmastiff   9
Group 3rd    Award Cancelled      0
Group 4th   
GChB Adria N Ensigns Odessa At Elharlen
  Boxer   7
BPIG    Gatehouse Not Ready To Make Nice Sioul   Doberman Pinscher   N/A
Group 1st (Altered)   
GCh ConnQuest Baby I'm A Star
  Doberman Pinscher   0
Group 2nd (Altered)   
Corleone Cool Comeback Yoshi
  Leonberger   0
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder



Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Adria N Ensigns Odessa At Elharlen



Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Pine Ridge's The Perfect Shot



Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Nevar Catch A Devil's Starr V Sioul

Best Of Opposite Sex
Gatehouse Not Ready To Make Nice Sioul

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Nevar Catch A Devil's Starr V Sioul

Best Puppy In Breed
Gatehouse Not Ready To Make Nice Sioul


Winners Dog: (1-1-0-0)
Nevar Catch A Devil's Starr V Sioul

Canadian Bred Dog Class
1st Nevar Catch A Devil's Starr V Sioul





Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Goldwaters Minerva

Best Of Opposite Sex
Casakamolots King

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Goldwaters Minerva

Best Puppy In Breed
Goldwaters Minerva


Winners Dog: (1-1-0-0)
Casakamolots King

Open Dog Class
1st Casakamolots King


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Goldwaters Minerva

Junior Puppy Bitch Class
1st Goldwaters Minerva

Judge: Dann Wilson

Select Dog
Ch Kaia's Lemmy Von Rietze



Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Snowshoe's Snowy River


Winners Dog: (1-0-0-0)
Snowshoe's Snowy River

12-18 Month Dog Class
1st Snowshoe's Snowy River






Group 4 - Ann Radford Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Northcote's Isn't That The Way
  Lakeland Terrier   11
Group 2nd   
Ch RexRoth's Tom Collins
  Norfolk Terrier   10
Group 3rd   
GCh Ellerker's Don't Stop Me Now Of Dragonfox
  Welsh Terrier   9
Group 4th   
Ch Ellerker's You May Be Right
  Schnauzer (Miniature)   8
BPIG   
Ch RexRoth's Tom Collins
  Norfolk Terrier   N/A
Judge: Ann Radford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Wisterias Song Of A Siren



Judge: Ann Radford

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
Ch Caledonian King Cole Of Wolfpit

Best Of Opposite Sex
Ch Showme Scottish Dancer

Best Puppy In Breed
Ch Showme Scottish Dancer

Select Dog
GCh Showme Bad To The Bone



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Upthecreek's Goddess Of Love

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Upthecreek's Goddess Of Love

Judge: Ann Radford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Fairview Lady Abegweit



Judge: Ann Radford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Northcote's Isn't That The Way



Judge: Ann Radford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh RexRoth's Tom Collins

Best Puppy In Breed
GCh RexRoth's Tom Collins



Judge: Ann Radford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ellerker's You May Be Right



Judge: Ann Radford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Keepsake's Petal To The Medal

Best Puppy In Breed
Keepsake's Petal To The Medal



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Keepsake's Petal To The Medal

Junior Puppy Bitch Class
1st Keepsake's Petal To The Medal

Judge: Ann Radford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Ghostpine's Cassiopeia's Beauty



Judge: Ann Radford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Ellerker's Don't Stop Me Now Of Dragonfox







Group 5 - Tony Vandendool Top Dog
Points
Group 1st   
Taja Sugar Plum Dreams
  Chinese Crested Dog   13
Group 2nd   
GChG CurlyQ's Firehouse Inferno
  Pug   12
Group 3rd   
GCh Shirmont Remembers Sigma Chi
  Cavalier King Charles Spaniel   11
Group 4th   
GCh Miso Miss Swipe Right
  Chihuahua (Short Coat)   9
BPIG   
Taja Sugar Plum Dreams
  Chinese Crested Dog   N/A
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Shirmont Remembers Sigma Chi

Best Of Opposite Sex
GCh Sigma Chi's Hope For Whimsy



Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Dedechshund Miso Far Fetched



Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Miso Miss Swipe Right



Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Taja Sugar Plum Dreams

Best Puppy In Breed
Taja Sugar Plum Dreams



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Taja Sugar Plum Dreams

Junior Puppy Bitch Class
1st Taja Sugar Plum Dreams

Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time

Best Puppy In Breed
Amistosa's & Carney's Woodland Drama Queen


Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChEx Diavolino's A Kiss For Luck

Best Of Opposite Sex
GCh Cassiopeia I've Got A Little Spring In My Step

Select Dog
GChB Cassiopeia Spring Into Action



Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Westgate First Love Of Forever With Pom

Best Puppy In Breed
Westgate First Love Of Forever With Pom


Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG CurlyQ's Firehouse Inferno



Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Valcopy Tayfield I Am Vengeance


Winners Dog: (1-0-0-0)
Valcopy Tayfield I Am Vengeance

12-18 Month Dog Class
1st Valcopy Tayfield I Am Vengeance


Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Fwaggles Times Are Changin' Rustic Lane







Group 6 - Jean-Louis Blais Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Discover Fortune N Glory At Keesbrook
  Keeshond   15
Group 2nd   
Bloom Magic Hour Folie A Deux
  Poodle (Standard)   14
Group 3rd   
GChS Muldoon In The Arms Of Angels
  Bulldog   10
Group 4th   
Ch Masino's Dirt Devil
  French Bulldog   6
BPIG   
Avatars Great Expectations
  Poodle (Standard)   N/A
Best Veteran In Group   Ch Muldoon Gemma Teller   Bulldog   0
Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Coyote Creeks Five Is A Perfect Ten

Best Puppy In Breed
Coyote Creeks Five Is A Perfect Ten


Winners Dog: (2-0-0-0)
Coyote Creeks Five Is A Perfect Ten

Reserve Winners Dog
Grindstones Noble Steel Seamus

Junior Puppy Dog Class
1st Coyote Creeks Five Is A Perfect Ten

Senior Puppy Dog Class
1st Grindstones Noble Steel Seamus


Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChG Muldoon In The Arms Of Angels

Best Of Opposite Sex
Cherokee Legend Jacib's Lucy Mae

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Cherokee Legend Jacib's Lucy Mae

Best Puppy In Breed
Cherokee Legend Jacib's Lucy Mae


Winners Dog: (1-2-1-0)
Cherokee Legend Jacib's Milo

Junior Puppy Dog Class
1st Cherokee Legend Jacib's Milo

Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Suttella's Rewrite The Stars

Best Of Opposite Sex
GChB Onsengeltje Secretly Chiming In

Best Puppy In Breed
GCh Pepperlane Meant To Be At Dragonsong

Select Bitch
GCh Pepperlane Meant To Be At Dragonsong



Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Masino's Dirt Devil

Best Puppy In Breed
Ch Masino's Dirt Devil



Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Discover Fortune N Glory At Keesbrook



Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GCh Bloom Magic Hour Folie A Deux

Best Of Opposite Sex
GCh Arreau's My Fair Lady

Best Puppy In Breed
Avatars Great Expectations

Select Bitch
Ch Qi Yu Ge Tina


Winners Dog: (1-0-1-2)
Avatars Great Expectations

Junior Puppy Dog Class
1st Avatars Great Expectations


Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Chopin's Secret Agent

Best Puppy In Breed
GCh Chopin's Secret Agent





Group 7 - Jean-Louis Blais Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Mocean's Taken'em To The Train Station
  German Shepherd Dog   14
Group 2nd   
GChS Picasso's Hocus Pocus Is My Daddy
  Miniature American Shepherd   13
Group 3rd   
Ch Lagenevoise Hangs His Hat On
  Australian Shepherd   11
Group 4th   
GCh Zesta Lynphil Clairvoyant
  Shetland Sheepdog   5
BPIG   
Ch Laureate Ode To Joy
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Veteran In Group   
Ch Call Me Samson Von Lousar
  German Shepherd Dog   0
Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 5 pts (0-2-2-2)
Ch Lagenevoise Hangs His Hat On

Best Of Opposite Sex
Ch Malka's From The Ashes

Best Puppy In Breed
Ch Please-NorthSide Antarctica

Select Dog
GChS Cowboy's Locked And Loaded

Select Bitch
Ch Please-NorthSide Antarctica



Winners Bitch: (0-2-2-2)
Lagenevoise First Tee Off

Reserve Winners Bitch
Novacoast Living On The Edge

Senior Puppy Bitch Class
1st Lagenevoise First Tee Off

Open Bitch Class
1st Novacoast Living On The Edge

Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Belgiadors Nikita Du Soul



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Belgiadors Nikita Du Soul

12-18 Month Bitch Class
1st Belgiadors Nikita Du Soul

Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Glasgowhill's Davinci's Code

Best Of Opposite Sex
Thunderstruck's SRF Hot Ember

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Glasgowhill's Davinci's Code


Winners Dog: (1-1-0-0)
Glasgowhill's Davinci's Code

12-18 Month Dog Class
1st Glasgowhill's Davinci's Code


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Thunderstruck's SRF Hot Ember

12-18 Month Bitch Class
1st Thunderstruck's SRF Hot Ember

Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mocean's Taken'em To The Train Station


Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChG Picasso's Hocus Pocus Is My Daddy

Best Of Opposite Sex
GCh Urban Legends Hattrick @ Locksley



Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
GCh Zesta Lynphil Clairvoyant

Best Puppy In Breed
Ch Laureate Ode To Joy

Select Bitch
Ch Laureate Ode To Joy



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By