MBIS MRBIS MBPIS GCh Northcote Affirm Awestruck
Lakeland Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: Striker - (Male)
Owner: Crystal Davies and Terri Alloway
Breeder: Crystal Davies and Terri Alloway
Conformation Handler: Crystal Davies
Website: http://www.affirmkennels.ca


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 2 2 1 1 1
Group Ranking: 7 7 5 5 5
All Breed Ranking: 64 61 51 53 46

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 2 10 8 6 5   0 0 0 0 0   1593
Win Record - 2019
Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 11 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Wendy Hamilton-Petkau 19
Sunday Best Of Breed   Hans van den Berg 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Hans van den Berg 31
Saturday Best Of Breed   Arthur Fry 1 (1-0-1-0)
  Group 4th   Arthur Fry 21
Friday Group 1st   Kathrine Grant 23
  Best Of Breed   Kathrine Grant 1 (1-0-1-0)

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 13 to September 16, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Group 4th   Grant Townsend 18
Sunday Group 2nd   Judy McVeigh 17
  Best Of Breed   Judy McVeigh 0
Saturday Group 2nd   Murrel Purkhiser 23
  Best Of Breed   Murrel Purkhiser 0
Friday Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 0
  Group 3rd   Joe Purkhiser (Col) 19

Show Date
Edmonton Kennel Club August 08 to August 11, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Raymond Lariviere 15
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 1 (0-0-2-0)
Saturday Group 2nd   Harold Pybus 21
  Best Of Breed   Harold Pybus 1 (0-0-2-0)
Friday Best Of Breed   Shawn Nichols 1 (0-0-2-0)
  Group 4th   Shawn Nichols 16
Thursday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 1 (0-0-2-0)
  Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 18

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Michael Yates N/A
Sunday Select Dog   Betty-Anne Stenmark N/A
Saturday Best Of Breed   Joanne Paulk 1 (0-0-2-0)
Friday Best Of Breed   Raymundo Lo 1 (0-0-2-0)

Show Date
All Terrier Club Of Alberta August 02 to August 02, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Dan Ericsson N/A

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 11 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Charles Olvis 1 (0-0-2-0)
  Group 3rd   Charles Olvis 21
Saturday Best Of Breed   Tempest Deptuch 1 (0-0-2-0)
  Group 3rd   Tempest Deptuch 21
Friday Select Dog   Kim Ramey-Leblanc N/A
Thursday Select Dog   Honey Glendinning N/A

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 05 to July 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Terry Carter N/A
Saturday Group 2nd   Brenton Wright 25
  Best Of Breed   Brenton Wright 1 (0-0-2-0)

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Lee Steeves 110 (0-0-1-0)
  Group 2nd   Thomas Alexander 6
  Group 1st   Lee Steeves 6
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Lee Steeves 0
Saturday Group 1st   Rita Walker 6
  Best Of Breed   Rita Walker 0
  Group 3rd   Bruce Fraser 5
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0
Friday Best B/O Handled In Group   Kathleen Anderson-Wulff N/A
  Group 4th   Joy Lynne Huntley 4
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 4
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Ricardo Saldana 28
  Best Of Breed   Ricardo Saldana 1 (0-0-2-0)
Sunday Best Of Breed   Barbara Heal 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Barbara Heal 40
Saturday Best Of Breed   Barbara Arndt 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Barbara Arndt 42
Friday Best In Show   Barbara Heal 428 *
  Best Of Breed   James Ham 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   James Ham 35

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 10 to May 13, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Terry Gains 0
  Group 4th   Terry Gains 7
Sunday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Group 3rd   Avery Gaudin 26
Saturday Best In Show   Joe Lobb 327 *
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Group 1st   Janet Lobb 30
Friday Reserve Best In Show   Janet Lobb 250 (0-0-1-0)
  Group 1st   Joe Lobb 24
  Best Of Breed   Joe Lobb 0

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 22 22 22 20 19
All Breed Ranking: 235 230 214 203 182

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 10 3 2 6   0 0 0 0 1   459
Win Record - 2018
Show Date
Alberta Kennel Club August 03 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Gloria Geringer N/A
  Group 4th   Gloria Geringer 81
  Best Of Breed   Gloria Geringer 0
Saturday Best Puppy In Show   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
  BPIG   Margaret Jones N/A
  Group 4th   Margaret Jones 76
  Best Of Breed   Margaret Jones 0
Friday Best Puppy In Show   Gloria Geringer N/A
  BPIG   Rafael de Santiago N/A
  Group 4th   Rafael de Santiago 71
  Best Of Breed   Rafael de Santiago 0

Show Date
All Terrier Club Of Alberta August 03 to August 03, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Pamela Bruce 0

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 12 to July 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Aramis (Joy) Lim 26
  Best Puppy In Breed   Aramis (Joy) Lim N/A
  BPIG   Aramis (Joy) Lim N/A
  Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim 0
Saturday Best Puppy In Show   Aramis (Joy) Lim N/A
  Best Puppy In Breed   Sandy Alexander N/A
  BPIG   Sandy Alexander N/A
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Group 3rd   Sandy Alexander 25
Friday Best Puppy In Breed   Joseph Gregory N/A
  Best Of Breed   Joseph Gregory 0
Thursday Best Puppy In Breed   Maribel Sy N/A
  Best Of Breed   Maribel Sy 0
  BPIG   Maribel Sy N/A
  Group 2nd   Maribel Sy 25

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Wayne Thompson N/A
  Best Puppy In Show   Jacqueline Rusby N/A
  BPIG   Wayne Thompson N/A
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Group 4th   Wayne Thompson 3
  Best Puppy In Breed   Wayne Thompson N/A
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Winners Dog   Wayne Thompson N/A
  BPIG   Jacqueline Rusby N/A
  Group 1st   Jacqueline Rusby 9
  Best Puppy In Breed   Jacqueline Rusby N/A
Saturday Best Puppy In Show   Judith Byrne N/A
  BPIG   Judith Byrne N/A
  Group 1st   Judith Byrne 9
  Best Puppy In Breed   Judith Byrne N/A
  BPIG   William Byrne N/A
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
  Group 1st   William Byrne 9
  Best Puppy In Breed   William Byrne N/A
  Best Of Breed   William Byrne 0
Friday Group 3rd   Honey Glendinning 2
  Best Puppy In Breed   Linda Kraft N/A
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Best Puppy In Breed   Honey Glendinning N/A
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Group 4th   Linda Kraft 1

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Show   Keith Brown N/A
  Best Puppy In Breed   Yvonne Savard N/A
  BPIG   Yvonne Savard N/A
  Group 2nd   Yvonne Savard 22
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
Sunday Best Puppy In Breed   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  BPIG   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 31
Saturday BPIG   Ole Nielsen N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Keith Brown 0
  BPIG LTD Breed Show Keith Brown N/A
  Group 1st LTD Breed Show Keith Brown 41
  Best Puppy In Breed LTD Breed Show Keith Brown N/A
  Best Puppy In Breed   Ole Nielsen N/A
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 19 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Show   Joe Lobb N/A
  Best Puppy In Show   Janet Lobb N/A
  Group 1st   Janet Lobb 4
  Best Puppy In Breed   Joe Lobb N/A
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Winners Dog   Joe Lobb N/A
  BPIG   Joe Lobb N/A
  Best Puppy In Breed   Janet Lobb N/A
  Group 1st   Joe Lobb 4
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Winners Dog   Janet Lobb N/A
  BPIG   Janet Lobb N/A
Sunday Best Puppy In Show   David Swartwood N/A
  Best Of Breed   David Swartwood 0
  Winners Dog   David Swartwood N/A
  BPIG   David Swartwood N/A
  Best Puppy In Breed   Thomas Nesbitt N/A
  Group 1st   David Swartwood 5
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  BPIG   Thomas Nesbitt N/A
  Winners Dog   Thomas Nesbitt N/A
  Group 1st   Thomas Nesbitt 5
  Best Puppy In Breed   David Swartwood N/A
Saturday Best Puppy In Show   Brenton Wright N/A
  Best Puppy In Breed   Lee Anne Bateman N/A
  BPIG   Lee Anne Bateman N/A
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 1st   Lee Anne Bateman 5
  Winners Dog   Lee Anne Bateman N/A
  Best Puppy In Breed   Brenton Wright N/A
  BPIG   Brenton Wright N/A
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Group 1st   Brenton Wright 5
  Winners Dog   Brenton Wright N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 23 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Winners Dog   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
Friday Best Of Breed   James Reynolds 0
  Best Puppy In Breed   James Reynolds N/A
  Winners Dog   James Reynolds N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By