Northern Alberta Canine Association
Saturday, June 2, 2018



Related Results


Results courtesy of:


-- Erin Verway --
Erin Verway Group Inc.
http://www.verwey.ca/


Best In Show
Judge: Cheryl Myers-Egerton
Kerry Blue Terrier  
GCh Krisma's Xman First Class
Points: 481 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Cheryl Myers-Egerton
Afghan Hound  GCh Deloubelle With Best Wishes
Points: 444
Best Puppy In Show
Judge: Cheryl Myers-Egerton
Retriever (Chesapeake Bay)  
Ch Stonepeake Chx In The Mail
Best Baby Puppy In Show
Judge: Cheryl Myers-Egerton
Bullmastiff   Cabberin's At JYF Bulls Paxton
Best Veteran In Show
Judge: Cheryl Myers-Egerton
Staffordshire Bull Terrier  
GChEx Wimaru's Faugh A Ballagh








Group 1 - Ole Nielsen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Goldstreak Hollykins Sport SLT
  Retriever (Golden)   81
Group 2nd   
GChEx Fanciful's Let The Games Begin
  Spaniel (American Cocker)   62
Group 3rd   
GChEx Treebeard's Galileo
  Barbet   43
Group 4th   
GCh Tricklecreek Friend Of Mine
  Spaniel (Clumber)   42
BPIG   
Ch Stonepeake Chx In The Mail
  Retriever (Chesapeake Bay)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Taffy's Chase Is On The Case
  Retriever (Golden)   0
Best Veteran In Group   
GChEx Treebeard's Galileo
  Barbet   0
Judge: Stephanie Hedgepath

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Treebeard's Galileo



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh LK Wallaby

Best Of Opposite Sex
LK Bachata

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Curlsroc Lake Como

Best Puppy In Breed
Curlsroc Lake Como


Winners Dog: (1-1-1-0)
Curlsroc Lake Como


Winners Bitch: (1-1-1-0)
LK Bachata

Judge: Stephanie Hedgepath

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Ch Ambrosia-Amira Von Den Donau Wirbeln

Best Of Opposite Sex
Wingshots Smokin Prairie Fire

Best Of Winners: (2-2-0-1)
QHF's Aurora Borealis

Best Puppy In Breed
Malhaven Audacious Attitude


Winners Dog: (2-2-0-1)
Wingshots Smokin Prairie Fire

Reserve Winners Dog
Malhaven Audacious Attitude


Winners Bitch: (2-2-0-1)
QHF's Aurora Borealis

Reserve Winners Bitch
Malhaven Scandalous Behavior

Judge: Stephanie Hedgepath

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Stonepeake Chx In The Mail

Best Puppy In Breed
GCh Stonepeake Chx In The Mail



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Tsunami's Cowgirl Logic

Judge: Stephanie Hedgepath

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mistcurl Bartibog River Capt


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mistcurl Bartibog River Capt


Judge: Stephanie Hedgepath

Best Of Breed: 18 pts (5-9-2-3)
GCh Goldstreak Hollykins Sport SLT

Best Of Opposite Sex
GCh Verdoro's Fernandina

Best Of Winners: (5-9-2-3)
Verdoro's Hair Apparent

Best Puppy In Breed
Verdoro's Hair Apparent

Select Dog
Ch Taffy's Wats A Matta

Select Bitch
GCh Canzas Sparkling Rosie


Winners Dog: (5-9-2-3)
Verdoro's Hair Apparent

Reserve Winners Dog
Tasmara Mind Games


Winners Bitch: (5-9-2-3)
Taffy's Kit Kat At Tynehead

Reserve Winners Bitch
Kavon's Special Edition

Judge: Stephanie Hedgepath

Best Of Breed: 10 pts (0-7-3-1)
GCh BestWest Spirit In The Sky

Best Of Opposite Sex
GCh Kermodei's Odds In Your Favor

Best Puppy In Breed
Devonshires Greta

Select Dog
Ch Beaumark's Razzmatazz



Winners Bitch: (0-7-3-1)
Eagertrieve MB Ravens My Angel

Reserve Winners Bitch
Beaumark's Crystal Mile

Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Javahill Rides To The Great Lakes

Best Of Opposite Sex
Pikkinokka's Impreza Full Tilt

Select Dog
Ch Avatar's Meant To Be Pikkinokka-Jocar



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Pikkinokka's Impreza Full Tilt

Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Sevenoaks Three Penny Opera

Best Of Opposite Sex
Sevenoaks Sagebrush Betsymae

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Sevenoaks Three Penny Opera

Best Puppy In Breed
Sevenoaks Jumped Right In


Winners Dog: (2-1-0-0)
Sevenoaks Three Penny Opera

Reserve Winners Dog
Sevenoaks Jumped Right In


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Sevenoaks Sagebrush Betsymae

Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Eltin's Persnickety Spice



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Eltin's Persnickety Spice

Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 18 pts (6-7-4-2)
GChEx Fanciful's Let The Games Begin

Best Of Opposite Sex
Ch Braewood Highland Fling

Best Of Winners: (6-7-4-2)
Keto Gallant Romeo Rodeo

Best Puppy In Breed
Crescendo & Ging's Hit The Mark

Select Dog
GCh Mar-K's Sparks R Going To Fly

Select Bitch
Ch Dark Moon Over Brandia


Winners Dog: (6-7-4-2)
Keto Gallant Romeo Rodeo

Reserve Winners Dog
Ricris's Run For The Roses


Winners Bitch: (6-7-4-2)
Ricris's La Vie En Rose

Reserve Winners Bitch
Harbor Bay's Sugar N' Spice

Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Prairiestorm Sky

Best Of Opposite Sex
Cresta De Pacifico Scout 2nd

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Prairiestorm Sky

Best Puppy In Breed
Prairiestorm Sky


Winners Dog: (1-2-0-1)
Cresta De Pacifico Scout 2nd


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Prairiestorm Sky

Reserve Winners Bitch
Prairiestorm Wren

Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Tricklecreek Friend Of Mine

Best Of Opposite Sex
Clussex Velvet Cavier

Best Puppy In Breed
Clussex Velvet Cavier



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Clussex Velvet Cavier

Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Especially Hot Rod Harley



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Ramblewood All The Right Moves

Best Of Opposite Sex
GCh Northernpine's EBS Harbor Bay Omg!


Winners Dog: (2-0-0-1)
Ramblewood All The Right Moves

Reserve Winners Dog
Keypoint's Quit Playing Games


Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Finnibone's Veni Vedi Vici

Select Bitch
Ch Finnibone's Illusion Is Real



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aurelia's Houdini Hudson



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Silberkinder Trax Trail Boss


Winners Dog: (1-0-0-0)
Silberkinder Trax Trail Boss






Group 2 - Cheryl Myers-Egerton Top Dog
Points
Group 1st   GCh Deloubelle With Best Wishes   Afghan Hound   47
Group 2nd   
GCh Matsutakes This Moment In Time
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   43
Group 3rd   
GCh Amahte's Sungura Wawindaji
  Ibizan Hound   41
Group 4th   
GCh Brushwood Meant To Be
  Whippet   38
BPIG   
Spiritsound Bdmoonrzn Rimouski
  Ibizan Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Teckelwood RHK Cinnamon Kisd
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Best Veteran In Group   
GCh Home Grown Sunrise On Rosehill
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 3 pts (1-0-0-3)
GCh Deloubelle With Best Wishes

Best Of Opposite Sex
Fearless Three Graces

Best Puppy In Breed
Fearless Three Graces

Select Bitch
Awbari Cotton Candy Cloud Sardula


Winners Dog: (1-0-0-3)
Fearless Three Graces


Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nina Canero Bass

Best Puppy In Breed
Nina Canero Bass



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nina Canero Bass

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Telford's Gee I Am Flattered

Best Puppy In Breed
Ch Telford's Gee I Am Flattered

Select Bitch
Ch Telford's Super Fantastico



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Telford's Baby's Got Reach

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 6 pts (2-2-1-2)
GCh Elance Mosaic At Elista

Best Of Opposite Sex
Ch Wolfwoods White Raven

Best Of Winners: (2-2-1-2)
Wolfwoods' Spirit Walker

Best Puppy In Breed
Wolfwoods Tegan

Select Bitch
Ch Wolfwoods Mystic River


Winners Dog: (2-2-1-2)
Wolfwoods' Spirit Walker

Reserve Winners Dog
Taugo's Raynbo Archer


Winners Bitch: (2-2-1-2)
Wolfwoods Celestial Sky

Reserve Winners Bitch
Wolfwoods Tegan

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GCh Teckelwood Rae's Casper ML

Best Of Opposite Sex
Ch RHK Smoky Coco Prima Sparkle

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Torihill's Rusty ML

Best Puppy In Breed
RHK Sillys Cinder Ella


Winners Dog: (2-2-1-1)
Torihill's Rusty ML

Reserve Winners Dog
RHK Sillys Phantom Touch


Winners Bitch: (2-2-1-1)
RHK Sillys Cinder Ella

Reserve Winners Bitch
RHK Stormys Sassy Stella

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Gran's Grindstone MS

Best Puppy In Breed
Gran's Nitika MS



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Gran's Grindstone MS

Reserve Winners Bitch
Gran's Nitika MS

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Matsutakes This Moment In Time


Winners Dog: (1-0-1-0)
Wagswell's Nuclear Reaction


Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChEx Amahte's Sungura Wawindaji

Best Of Opposite Sex
Spiritsound Rise Up

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Spiritsound Bdmoonrzn Rimouski

Best Puppy In Breed
Spiritsound Bdmoonrzn Rimouski


Winners Dog: (1-1-1-0)
Spiritsound Bdmoonrzn Rimouski


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Spiritsound Rise Up

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Ch Silhouette Watson Macstiubhart

Best Of Opposite Sex
GCh Barrassy's Silhouette

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Dreamacres Naveena


Winners Dog: (1-3-1-1)
Dreamacres Nathaniel


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Dreamacres Naveena

Reserve Winners Bitch
Heathview Nellie Belle

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi


Winners Dog: (1-0-1-0)
Ukukhanya Zimba's Comet


Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 3 pts (2-0-2-0)
GCh Sirhan Kareem Cairo

Best Puppy In Breed
Lahhabeh's Q'ka Dadaelis Hiro

Select Dog
Ch Krimzyn Kumamia Kareem Malad At Lahhabeh


Winners Dog: (2-0-2-0)
Haefen Jambalaya For Iroki

Reserve Winners Dog
Lahhabeh's Q'ka Dadaelis Hiro


Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 6 pts (1-2-2-2)
GCh Brushwood Meant To Be

Best Of Opposite Sex
Ch Tarapaca's Mikimoto

Best Of Winners: (1-2-2-2)
Manorcourt's Vincent

Best Puppy In Breed
Ch Ethos No Ordinary Love

Select Dog
GCh Ethos N Eros Signed By Mateo

Select Bitch
Ch Ethos No Ordinary Love


Winners Dog: (1-2-2-2)
Manorcourt's Vincent


Winners Bitch: (1-2-2-2)
Manorcourt Midnight Gold

Reserve Winners Bitch
Tarapaca's Fiery Black Label





Group 3 - David Kelland Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Seadreamers Count Onme
  Newfoundland   99
Group 2nd   
GCh Cassius de Akido San
  Doberman Pinscher   96
Group 3rd   
Ch Newalba's Fhuil Tha Ladir
  Bullmastiff   82
Group 4th   
GCh Wathaman's Zip To Kleinedler
  Rottweiler   68
BPIG   
Ch Janterra's Diamonds And Rust
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cabberin's At JYF Bulls Paxton   Bullmastiff   0
Best Veteran In Group   
GCh OTCh Mojave's Creeping Devil
  Doberman Pinscher   0
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tan-Ro Minoka Stellar

Best Of Opposite Sex
Gintsuyu's Red Sun Kissed

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Tan-Ro Minoka Stellar

Best Puppy In Breed
Tan-Ro Minoka Stellar


Winners Dog: (1-1-0-0)
Gintsuyu's Red Sun Kissed


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tan-Ro Minoka Stellar

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Kiaranuk's Aurora

Best Of Opposite Sex
Glaciermist Renegade Spirit


Winners Dog: (1-0-0-1)
Glaciermist Renegade Spirit


Judge: David Kelland

Best Of Breed: 10 pts (2-5-3-1)
GCh Tailspin's Welcome To The Jungle

Best Of Opposite Sex
GCh NitroBerner A Red Ruby

Best Of Winners: (2-5-3-1)
NitroBerner's Dancing Diva

Best Puppy In Breed
Creo's Neon Moon

Select Dog
Ch Tailspins My Heart Soars


Winners Bitch: (2-5-3-1)
NitroBerner's Dancing Diva

Reserve Winners Bitch
Creo's Neon Moon

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 14 pts (2-10-2-1)
GCh Tybrushe's Deja Vu

Best Of Opposite Sex
GCh Amity Hall's Beautiful, Dirty, Rich

Best Of Winners: (2-10-2-1)
Newalba N Novera Tarsand Fever

Best Puppy In Breed
Ch Lookaways Maya 2nd

Select Dog
GCh Bimberg's Con Artist


Winners Dog: (2-10-2-1)
Falconhurst Red Viper

Reserve Winners Dog
Newalba N Novera's Buccaneer


Winners Bitch: (2-10-2-1)
Newalba N Novera Tarsand Fever

Reserve Winners Bitch
Tienlung's Secret Treasure

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 13 pts (5-4-4-1)
GCh Newalba's Fhuil Tha Ladir

Best Of Opposite Sex
Ch Ziva Diva

Best Of Winners: (5-4-4-1)
B'mew Newcastle Cheeto Bandito

Best Puppy In Breed
Mallaig's Keltic Challenger

Select Dog
GCh Newalba's Supercharged


Winners Dog: (5-4-4-1)
B'mew Newcastle Cheeto Bandito

Reserve Winners Dog
Mallaig's Keltic Challenger


Winners Bitch: (5-4-4-1)
Cooperdale Alwencourt Sheer Magic

Reserve Winners Bitch
Newalba's Redemption Song

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Red Rock Canyon's Giorgio At Larco

Best Of Opposite Sex
Avitus' Baba Yaga

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Red Rock Canyon's Giorgio At Larco


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Avitus' Baba Yaga

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 13 pts (2-5-3-4)
GCh Cassius de Akido San

Best Of Opposite Sex
GCh Cassels Chillin On The Moon

Best Of Winners: (2-5-3-4)
Sharinway's Spellbinding Vamp

Best Puppy In Breed
GCh Janterra's Diamonds And Rust

Select Bitch
GCh dBella's Back To The Fuchsia


Winners Dog: (2-5-3-4)
Gentry's Commander Ryker

Reserve Winners Dog
Mojave's Gold Mine


Winners Bitch: (2-5-3-4)
Sharinway's Spellbinding Vamp

Reserve Winners Bitch
Holmrun's Witchery At Kaladob

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 12 pts (1-4-5-3)
GCh ATG's Wild Child

Best Of Opposite Sex
GCh Libertesse Scouts Honour

Best Of Winners: (1-4-5-3)
Cilka's Resurrect The Architect

Best Puppy In Breed
Ch Wil-Joi Alluring Larkspur V Meraki

Select Dog
GCh Kiltic's Stand Sure

Select Bitch
GCh ValbyDane BetweenHeavenNEarth


Winners Dog: (1-4-5-3)
Kiltic's Highland Poet


Winners Bitch: (1-4-5-3)
Cilka's Resurrect The Architect

Reserve Winners Bitch
ValbyDane Powers Of One

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pyrview's Sultan Of Soul



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Bendegeit's Arson Around

Best Of Opposite Sex
Mtn Prides Of Lazurus At Claviger

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Bendegeit's Arson Around

Best Puppy In Breed
Bendegeit's Arson Around


Winners Dog: (3-1-0-0)
Bendegeit's Arson Around

Reserve Winners Dog
Tailcreek's Black Watch


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Mtn Prides Of Lazurus At Claviger

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Seadreamers Count Onme

Best Of Opposite Sex
Rosethorn's Veronica

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Undercurrent's Numero Uno


Winners Dog: (1-1-1-0)
Undercurrent's Numero Uno


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Rosethorn's Veronica

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Baywood Got Some Splainin ToDo

Best Of Opposite Sex
Baywood Mattierin Muffin

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Baywood Dare To Be Wild

Best Puppy In Breed
GCh Baywood Got Some Splainin ToDo


Winners Dog: (2-1-1-0)
Baywood Dare To Be Wild

Reserve Winners Dog
Baywood Echo Waves Reflected


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Baywood Mattierin Muffin

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Lasquite's Aefwine Meadowpark

Best Of Opposite Sex
Regalbear's Always Remember

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Lasquite's Aefwine Meadowpark


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lasquite's Aefwine Meadowpark


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Regalbear's Always Remember

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Vanderbilt's Let The Magic Begin

Best Puppy In Breed
Ch Vanderbilt's Let The Magic Begin



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Asgardian's Diamond Inthe Ruff

Best Puppy In Breed
Asgardian's Diamond Inthe Ruff



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Asgardian's Diamond Inthe Ruff

Reserve Winners Bitch
Asgardian's Jade Memoire

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Arcticsun's Frozen Yukon

Best Puppy In Breed
Kuvuk's Celestial Echo



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Arcticsun's Frozen Yukon

Reserve Winners Bitch
AuroraBalto's Nahanni





Group 4 - Ole Nielsen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Krisma's Xman First Class
  Kerry Blue Terrier   36
Group 2nd   
Ch Brrams Bandit II
  Border Terrier   30
Group 3rd   
Ch Kian's Jamie O'The Isles
  Cairn Terrier   27
Group 4th   
Ch Tidewalker Storm Chaser
  Australian Terrier   24
BPIG   
Ch Northcote Affirm Awestruck
  Lakeland Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Keepsake Tyrone SurfnPipeline
  Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Best Veteran In Group   
GChEx Wimaru's Faugh A Ballagh
  Staffordshire Bull Terrier   0
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 4 pts (0-3-0-2)
Cast Iron Raise An Eyebrow @ Shawndee

Select Bitch
Ch Winsea's Start A Fyre



Winners Bitch: (0-3-0-2)
Cast Iron Raise An Eyebrow @ Shawndee

Reserve Winners Bitch
Shadlian Foreign Affaire

Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Prairie Moon's Mega Man



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tidewalker Storm Chaser



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Brrams Bandit II

Best Of Opposite Sex
Brrams Lightning Strikes Twice



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Brrams Lightning Strikes Twice

Reserve Winners Bitch
Zealous Licorice Twist

Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Kian's Jamie O'The Isles

Best Of Opposite Sex
Beguiling Gnome For The Day

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Cairnisle Runs With Wolves


Winners Dog: (1-1-1-0)
Cairnisle Runs With Wolves


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Beguiling Gnome For The Day

Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Auldwychs Best Kept Secrets



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Auldwychs Best Kept Secrets

Reserve Winners Bitch
Riverlands Suga N Spice

Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GCh Krisma's Xman First Class

Best Of Opposite Sex
GCh TG's Take The Lead At Keriland

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Krisma's Iconic Idol

Best Puppy In Breed
Krisma's Iconic Idol


Winners Dog: (2-2-1-1)
Krisma's Iconic Idol

Reserve Winners Dog
Cearuil's Radha Ta Me


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Krisma's Eyes On You

Reserve Winners Bitch
Krisma's First Class And Feelin' Groovy

Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Northcote Affirm Awestruck

Best Puppy In Breed
GCh Northcote Affirm Awestruck



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Dralion's Amblegreen Mavi Gold



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Naibara's Sparkle Plenty



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Naibara's Sparkle Plenty

Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Keepsake's Flirt In A Skirt

Best Of Opposite Sex
Holweit's Perfect Storm

Best Puppy In Breed
Holweit's Perfect Storm


Winners Dog: (1-0-0-1)
Holweit's Perfect Storm


Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 6 pts (0-2-1-4)
GCh Distaff Blackbird

Best Of Opposite Sex
Ch Wimaru N Sharinway Full Circle

Select Bitch
GChEx Ghostpine's DiamondOfHope



Winners Bitch: (0-2-1-4)
Daydream No Power In The Verse

Reserve Winners Bitch
Distaff Jezebel

Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Brynmill Bedford

Best Of Opposite Sex
U Make Me Sunshine Celebration

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Brynmill Bedford

Best Puppy In Breed
CryCa's Gone With The Wind


Winners Dog: (1-3-0-0)
Brynmill Bedford


Winners Bitch: (1-3-0-0)
U Make Me Sunshine Celebration

Reserve Winners Bitch
CryCa's Gone With The Wind





Group 5 - David Kelland Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Marron's Seinfeld
  Papillon   73
Group 2nd   Ch Coton Field Grand Prix   Coton De Tulear   65
Group 3rd   
GCh Weitoi Daragon
  Pekingese   64
Group 4th   
GCh Sanderlin Dance Like A Dickens
  Miniature Pinscher   61
BPIG    Xoe's Disco Godfather   Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group    HBH Henwrach All Fyred Up   Havanese   0
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 5 pts (1-2-3-0)
GCh Mingchen Thandie's Skye High

Best Of Opposite Sex
Caruaidd Aleesha

Best Of Winners: (1-2-3-0)
Caruaidd Keeper Of My Heart

Select Dog
GCh Kingshaven Ladislaw


Winners Dog: (1-2-3-0)
Caruaidd Keeper Of My Heart


Winners Bitch: (1-2-3-0)
Caruaidd Aleesha

Reserve Winners Bitch
Sundara's Pride And Zoy

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 5 pts (1-1-2-2)
Ch Doubletakes Bam Bam Is The Man-L

Best Of Opposite Sex
Ch Delrae's Just Because I Can

Best Of Winners: (1-1-2-2)
Delrae's Princess Bubblegum

Best Puppy In Breed
Delrae's Princess Bubblegum

Select Dog
Ch Hamaara's Mighty Shadowdancer

Select Bitch
Ch Samsons Madison Ave


Winners Dog: (1-1-2-2)
Linda's Timbit's Timmy


Winners Bitch: (1-1-2-2)
Delrae's Princess Bubblegum

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 5 pts (4-2-0-0)
Linda's Johny B Good Sharinway

Best Of Opposite Sex
Elfu Salis Zeta

Best Of Winners: (4-2-0-0)
Linda's Johny B Good Sharinway

Best Puppy In Breed
Linda's Johny B Good Sharinway


Winners Dog: (4-2-0-0)
Linda's Johny B Good Sharinway

Reserve Winners Dog
Oeno New Kid In Town


Winners Bitch: (4-2-0-0)
Elfu Salis Zeta

Reserve Winners Bitch
Dina Ugnies Zenklas

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Ch Yorkhouse Taja Dominic

Best Of Opposite Sex
WillowGlyn Glimmer On

Best Of Winners: (2-3-1-0)
WillowGlyn Glimmer On

Best Puppy In Breed
WillowGlyn Glimmer On


Winners Dog: (2-3-1-0)
Karakush When Nude Isnt Rude

Reserve Winners Dog
Willowglyn Glitterati


Winners Bitch: (2-3-1-0)
WillowGlyn Glimmer On

Reserve Winners Bitch
Taja Petit Sirah

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Coton Field Grand Prix



Judge: David Kelland

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Karakorum's Strutting Into Vogue



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Karakorum's Strutting Into Vogue

Reserve Winners Bitch
My Exotic World Dreamweaver

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 14 pts (2-8-4-1)
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit

Best Of Opposite Sex
Ch HBH A Touch Of Gold

Best Of Winners: (2-8-4-1)
Bailemos Who's That Girl

Best Puppy In Breed
Ch Specialty Aruba's Gypsy

Select Dog
GCh Pocopayasos U Got Served


Winners Dog: (2-8-4-1)
Bopchas Lucky Stryke Oso Negro

Reserve Winners Dog
Odissey Azure Of Frisky Paws


Winners Bitch: (2-8-4-1)
Bailemos Who's That Girl

Reserve Winners Bitch
Henwramezmerized Bythe Moon

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Sanderlin Dance Like A Dickens

Best Of Opposite Sex
Mightymites Fire Charm

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Mightymites Fire Charm

Best Puppy In Breed
Mightymites Kickin' UpStardust


Winners Dog: (1-2-1-0)
Mightymites Kickin' UpStardust


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Mightymites Fire Charm

Reserve Winners Bitch
Mightymites Get Your Shine On

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 7 pts (1-4-3-0)
GCh Marron's Seinfeld

Best Of Opposite Sex
Prestwick's Poster Girl

Best Of Winners: (1-4-3-0)
Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Puppy In Breed
Ladymagic Topflite Windcatcher

Select Dog
GCh Angelwing's Livin On A Prayer


Winners Dog: (1-4-3-0)
Ladymagic Topflite Windcatcher


Winners Bitch: (1-4-3-0)
Prestwick's Poster Girl

Reserve Winners Bitch
Raeanne's Such A Lady

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Weitoi Daragon

Best Of Opposite Sex
Dreamers Parti Paisley

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Bright Sheen For Romans Nadezhdoy Narwick


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Dreamers Parti Paisley

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 7 pts (1-4-2-1)
GCh Arwins Tease Me

Best Of Opposite Sex
GChEx Sunterra Sudden Impact

Best Of Winners: (1-4-2-1)
Ballofurs Dont Reign On My Parade

Best Puppy In Breed
Arwins She's Gonna Knock U Out

Select Dog
Ch Arwins How To Train Ur Dragon


Winners Dog: (1-4-2-1)
Pomlady's Winston Of Ephraim


Winners Bitch: (1-4-2-1)
Ballofurs Dont Reign On My Parade

Reserve Winners Bitch
Arwins She's Gonna Knock U Out

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Gibby's Cooper Of Heartland

Best Of Opposite Sex
Ch Pekeapug's Black Force Awakens

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Xoe's Disco Godfather

Best Puppy In Breed
Xoe's Disco Godfather


Winners Dog: (1-2-1-1)
Xoe's Disco Godfather


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Xoe's Trick Baby

Reserve Winners Bitch
Pekeapug's Black Rebellion

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Yorkhouse Organized Crime

Best Of Opposite Sex
Tweedsmuir Toy Story

Best Puppy In Breed
Yorkhouse Chantilly Lace

Select Dog
GCh Yorkhouse The Fallen Angel



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Tweedsmuir Toy Story

Reserve Winners Bitch
Yorkhouse Chantilly Lace





Group 6 - Raymond Filburn Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ormar Vultus Regius Venustas
  Poodle (Standard)   63
Group 2nd   
GCh MyDream's Love Is In The Air
  Shih Tzu   57
Group 3rd   
Ch Bonchien Lawless V Jet
  Schipperke   54
Group 4th   
Ch Fraserbull's Uptown Girl
  Bulldog   45
BPIG   
Ch Fraserbull's Uptown Girl
  Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Satika's Unconquerable Soul   Shiba Inu   0
Best Veteran In Group   GCh Cinnakees Champagne Wishes   Keeshond   0
Judge: Raymond Filburn

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
Ch Mackendrick Counter2Counter

Best Of Opposite Sex
Ka-Deysa's Tango With Dorkay

Select Bitch
Ch Ka-Deysa's Klassic Kali


Winners Dog: (1-0-0-2)
Ka-Deysa's Tango With Dorkay


Judge: Raymond Filburn

Best Of Breed: 6 pts (1-2-2-2)
Fraserbull's Uptown Girl

Best Of Opposite Sex
Ch Hpnotiq's Moving The Earth

Best Of Winners: (1-2-2-2)
Fraserbull's Uptown Girl

Best Puppy In Breed
Fraserbull's Uptown Girl

Select Dog
Ch CasaGrande's Doing Time

Select Bitch
Ch Rugerlane's Simone Is Enjoy's Golden Girl


Winners Dog: (1-2-2-2)
Iroc Arambula


Winners Bitch: (1-2-2-2)
Fraserbull's Uptown Girl

Reserve Winners Bitch
Hpnotiq's Pearl Of Bellissimo

Judge: Raymond Filburn

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Miwei's Here For A Good Time

Best Puppy In Breed
Miwei's Wrinkles In Time


Winners Dog: (2-0-1-0)
Miwei's Wrinkles In Time

Reserve Winners Dog
Miwei's Ring Of Fire


Judge: Raymond Filburn

Best Of Breed: 4 pts (1-0-3-1)
GCh Josol's Threads Of Gold

Best Of Opposite Sex
GCh Chowridge Embers Copper Rose

Best Puppy In Breed
Rudi At Budasbest

Select Dog
GCh Nyan Chow's Time Works Wonders


Winners Dog: (1-0-3-1)
Rudi At Budasbest


Judge: Raymond Filburn

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Ch Milo's Cotton Eyed Joe

Best Of Opposite Sex
Kalokairie Eyes On The Prize

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Milo's Here Comes Freddie

Best Puppy In Breed
Milo's Here Comes Freddie

Select Bitch
GCh Echoviews Wicked Twilite Games


Winners Dog: (1-3-1-1)
Milo's Here Comes Freddie


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Kalokairie Eyes On The Prize

Reserve Winners Bitch
Milo's In Alta's Memory

Judge: Raymond Filburn

Best Of Breed: 9 pts (3-4-3-0)
GCh Flamant Franco Allegretto

Best Of Opposite Sex
Monitaps Bobbi Sox

Best Of Winners: (3-4-3-0)
Monet's A Wynnabul Sensation

Best Puppy In Breed
Hit The Lights By Gernada

Select Dog
GCh Wildx Ragnar Pequeno Moloso


Winners Dog: (3-4-3-0)
Monet's A Wynnabul Sensation

Reserve Winners Dog
Incognito's Liv Like A Captain


Winners Bitch: (3-4-3-0)
Monitaps Bobbi Sox

Reserve Winners Bitch
TR Pistol Packin' Mama

Judge: Raymond Filburn

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Beaukees EspressoShotCinnakees

Best Of Opposite Sex
Admiraal's The Brigadier

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Admiraal's The Brigadier

Best Puppy In Breed
Admiraal's The Brigadier


Winners Dog: (1-2-0-1)
Admiraal's The Brigadier


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Admiraal My Wickedwicked Heart

Reserve Winners Bitch
Admiraal Showtyme Quilla V Jet

Judge: Raymond Filburn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Apsolutely Get In The Game



Judge: Raymond Filburn

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Groomroom's Moxie For Topiary

Best Puppy In Breed
Groomroom's Moxie For Topiary



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Groomroom's Moxie For Topiary

Reserve Winners Bitch
Lyric Topiary Melody

Judge: Raymond Filburn

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Ormar Vultus Regius Venustas

Best Of Opposite Sex
GCh Crystalton Chikoda Mystery

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Crystalton's Canadian Remix

Best Puppy In Breed
Crystalton's Canadian Remix

Select Dog
GCh Crystalton Tees Suspended


Winners Dog: (1-2-2-1)
Crystalton's Canadian Remix


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Seransil's Glammr Girl

Reserve Winners Bitch
Seransil's Winterlude

Judge: Raymond Filburn

Best Of Breed: 8 pts (2-3-3-1)
Ch Bonchien Lawless V Jet

Best Of Opposite Sex
Ch Danzn Starz Magical Ruby Slippers

Best Of Winners: (2-3-3-1)
Raffinee Armani

Select Dog
GCh Ramar's Dragon Prince @ Jam


Winners Dog: (2-3-3-1)
Raffinee Armani

Reserve Winners Dog
Safari On The Wings Of An Angel


Winners Bitch: (2-3-3-1)
Bonchien Night At The Opera V Jet

Reserve Winners Bitch
Ramar's My Kind Of Night

Judge: Raymond Filburn

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Satika N Sunojo The Great Khan

Best Of Opposite Sex
Satika's Celtic Charm

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Satika's Celtic Charm


Winners Dog: (1-1-1-0)
Satika N Sunojo Game O Shadows


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Satika's Celtic Charm

Judge: Raymond Filburn

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh MyDream's Love Is In The Air

Best Of Opposite Sex
Whisslers Warrior Of Mydreams

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Whisslers Warrior Of Mydreams

Best Puppy In Breed
Whisslers Warrior Of Mydreams


Winners Dog: (1-1-1-0)
Whissler's Macho Macho Man


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Whisslers Warrior Of Mydreams

Judge: Raymond Filburn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Trekhond Topoftheworld Jasam



Judge: Raymond Filburn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Adominos To-Jo Dzine Colledge





Group 7 - Stephanie Hedgepath Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven
  Bouvier des Flandres   76
Group 2nd   Ch Silverspar's Still The One   Old English Sheepdog   67
Group 3rd   
GCh Zesta Shiver Me Timbur
  Shetland Sheepdog   63
Group 4th   
Ch Casselcreek East Coast Swing
  Australian Shepherd   43
BPIG   Ch Prairiemist WillowGlyn La Mure   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kelkary Raise The Banner High   Bearded Collie   0
Best Veteran In Group   
GCh Curig FaerieTale Your Song
  Welsh Corgi (Pembroke)   0
Judge: Stephanie Hedgepath

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Reel Queen Of Sheba At Ksenia

Best Puppy In Breed
GCh Reel Queen Of Sheba At Ksenia



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Red Sky's Living The Dream

Judge: Stephanie Hedgepath

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Casselcreek East Coast Swing

Best Puppy In Breed
Ch Casselcreek East Coast Swing



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Briarbrooks Talk Of The Town

Judge: Stephanie Hedgepath

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Buaidh Motlikru Let It Bee

Best Of Opposite Sex
High Jack Fireworks N Champagne

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Buaidh Motlikru Let It Bee

Best Puppy In Breed
Buaidh Motlikru Let It Bee

Select Dog
Ch Hpnotiq's Taking The Lead


Winners Dog: (1-1-1-0)
Buaidh Motlikru Let It Bee


Winners Bitch: (1-1-1-0)
High Jack Fireworks N Champagne

Judge: Stephanie Hedgepath

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
Ch Abbi de Paliaro

Best Of Opposite Sex
Ch Maggray's N' Credible Journey

Select Dog
Ch Omniscient Between Two Worlds



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Totally Taboo De Lybbert

Judge: Stephanie Hedgepath

Best Of Breed: 8 pts (1-5-2-1)
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven

Best Of Opposite Sex
Ch Angelbrin's Juno

Best Of Winners: (1-5-2-1)
Afterglow's Wind Of Change

Best Puppy In Breed
Afterglow's Wind Of Change

Select Dog
GCh Nebadon's Perfectly Engineered


Winners Dog: (1-5-2-1)
Angelbrin's Bruegels So Sweet


Winners Bitch: (1-5-2-1)
Afterglow's Wind Of Change

Reserve Winners Bitch
Nebadon's Kiss This

Judge: Stephanie Hedgepath

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Snoaire Notorious Hickory Prairie Fire


Judge: Stephanie Hedgepath

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Tallywood Glendamar Celebrate

Best Of Opposite Sex
Charvell's Windswept Legacy

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Tallywood Glendamar Celebrate

Best Puppy In Breed
Tallywood Glendamar Celebrate


Winners Dog: (1-3-0-0)
Charvell's Windswept Legacy


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Tallywood Glendamar Celebrate

Reserve Winners Bitch
Tamaron's Annie Oakley

Judge: Stephanie Hedgepath

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tamaron's Before Midnight

Best Of Opposite Sex
Tamaron's I Love Rock 'n Roll

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Tamaron's Before Midnight

Best Puppy In Breed
Tamaron's Before Midnight


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tamaron's Before Midnight


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tamaron's I Love Rock 'n Roll

Judge: Stephanie Hedgepath

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Peikkovuoren Vahca

Select Dog
GCh Sugarok Starfyre Thunder Road



Judge: Stephanie Hedgepath

Best Of Breed: 10 pts (3-2-3-3)
Ch Windvane's Macho-Man Bigsky

Best Of Opposite Sex
Ch Edale's Tovah

Best Of Winners: (3-2-3-3)
Edale's The Mighty Jake

Best Puppy In Breed
Legend's Double Image

Select Dog
Ch Edale's Rockstar Kbrook

Select Bitch
GCh Peakes Brook Head Over Heels For Lucky Stryke


Winners Dog: (3-2-3-3)
Edale's The Mighty Jake

Reserve Winners Dog
Sunflower's Donner Of Chilco


Winners Bitch: (3-2-3-3)
Legend's Double Image

Reserve Winners Bitch
Sunflower's Liberty Of Chilco

Judge: Stephanie Hedgepath

Best Of Breed: 5 pts (2-1-1-2)
Audurs Tindri

Best Of Opposite Sex
GCh Audurs Glama

Best Of Winners: (2-1-1-2)
Audurs Tindri

Best Puppy In Breed
Audurs Rjoma Blida

Select Dog
Ch Audurs Svarti Petur

Select Bitch
GCh Audurs Galdra Malfridur


Winners Dog: (2-1-1-2)
Audurs Tindri

Reserve Winners Dog
Orleansisd Breki


Winners Bitch: (2-1-1-2)
Audurs Rjoma Blida

Judge: Stephanie Hedgepath

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Silverspar's Still The One

Best Of Opposite Sex
Reata's User Friendly

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Reata's User Friendly


Winners Dog: (1-2-0-1)
Reata's User Friendly


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Reata's Tinkerbelle

Reserve Winners Bitch
Tasiahill Skye At Teddybearzoo

Judge: Stephanie Hedgepath

Best Of Breed: 19 pts (0-12-5-3)
GCh Zesta Shiver Me Timbur

Best Of Opposite Sex
GCh Zesta Hello Forever

Best Puppy In Breed
Ch Prairiemist WillowGlyn La Mure

Select Dog
Ch Prairiemist WillowGlyn La Mure

Select Bitch
GCh Zesta Juno Blue



Winners Bitch: (0-12-5-3)
Haderley Prairiemist Flirt

Reserve Winners Bitch
Zesta So Fashionablu

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 6 pts (2-0-4-1)
GCh Nootka's Avenue On The Prairie

Best Of Opposite Sex
GCh Curig FaerieTale Keltic Magick

Best Puppy In Breed
Curig Jedi Master

Select Dog
GCh Curig FaerieTale Highland Heir


Winners Dog: (2-0-4-1)
Curig Jedi Master

Reserve Winners Dog
Bransuzi Bobby Shafto


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By