Northern Alberta Canine Association
Sunday, June 3, 2018



Related Results


Results courtesy of:


-- Erin Verway --
Erin Verway Group Inc.
http://www.verwey.ca/


Best In Show
Judge: Raymond Filburn
Poodle (Standard)  
GCh Ormar Vultus Regius Venustas
Points: 479 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Raymond Filburn
Spaniel (Clumber)  
GCh Tricklecreek Friend Of Mine
Points: 407
Best Puppy In Show
Judge: Raymond Filburn
Retriever (Golden)   Verdoro's Hair Apparent
Best Baby Puppy In Show
Judge: Raymond Filburn
Bullmastiff   Cabberin's At Jyf Bulls Paxton
Best Altered In Show
Judge: Raymond Filburn
Bernese Mountain Dog  
GCh Nitroberner's Cloud Nine








Group 1 - Keith Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tricklecreek Friend Of Mine
  Spaniel (Clumber)   85
Group 2nd    Sevenoaks Three Penny Opera   Setter (English)   81
Group 3rd   
GCh Goldstreak Hollykins Sport SLT
  Retriever (Golden)   78
Group 4th   Ch Keto Gallant Romeo Rodeo   Spaniel (American Cocker)   54
BPIG    Verdoro's Hair Apparent   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Taffy's Chase Is On The Case
  Retriever (Golden)   0
Best Altered In Group   Ch Beaumark's Canadian Gold   Retriever (Labrador)   0
Judge: Keith Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Treebeard's Galileo



Judge: Keith Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh LK Wallaby

Best Of Opposite Sex
LK Bachata

Best Of Winners: (1-1-1-0)
LK Bachata

Best Puppy In Breed
Curlsroc Lake Como


Winners Dog: (1-1-1-0)
Curlsroc Lake Como


Winners Bitch: (1-1-1-0)
LK Bachata

Judge: Keith Brown

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
QHF's Aurora Borealis

Best Of Opposite Sex
Malhaven Audacious Attitude

Best Of Winners: (2-2-0-1)
QHF's Aurora Borealis

Best Puppy In Breed
Malhaven Audacious Attitude


Winners Dog: (2-2-0-1)
Malhaven Audacious Attitude

Reserve Winners Dog
Wingshots Smokin Prairie Fire


Winners Bitch: (2-2-0-1)
QHF's Aurora Borealis

Reserve Winners Bitch
Malhaven Scandalous Behavior

Judge: Keith Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Stonepeake Chx In The Mail

Best Puppy In Breed
GCh Stonepeake Chx In The Mail



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Tsunami's Cowgirl Logic

Judge: Keith Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mistcurl Bartibog River Capt


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mistcurl Bartibog River Capt


Judge: Keith Brown

Best Of Breed: 23 pts (7-10-4-3)
GCh Goldstreak Hollykins Sport SLT

Best Of Opposite Sex
Coppermoon Call Me Frankie

Best Of Winners: (7-10-4-3)
Coppermoon Call Me Frankie

Best Puppy In Breed
Verdoro's Hair Apparent

Select Dog
Ch Taffy's Wats A Matta

Select Bitch
GCh Coppermoon Angel Of Manaslu


Winners Dog: (7-10-4-3)
Verdoro's Hair Apparent

Reserve Winners Dog
Goldpaw Midsummer Night Dream


Winners Bitch: (7-10-4-3)
Coppermoon Call Me Frankie

Reserve Winners Bitch
Verdoro's Now And Forever

Judge: Keith Brown

Best Of Breed: 10 pts (0-7-2-2)
Ch Eagertrieve Paevalley Endeavor

Best Of Opposite Sex
Labralaynes Strawberry Wine

Best Puppy In Breed
Blackpowder Midnight Grace

Select Dog
GCh Kermodei's Odds In Your Favor

Select Bitch
GCh Beaumark's Canadian Dream



Winners Bitch: (0-7-2-2)
Labralaynes Strawberry Wine

Reserve Winners Bitch
Eagertrieves Taste Of Tequila

Judge: Keith Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Javahill Rides To The Great Lakes

Best Of Opposite Sex
Pikkinokka's Impreza Full Tilt

Select Dog
Ch Avatar's Meant To Be Pikkinokka-Jocar



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Pikkinokka's Impreza Full Tilt

Judge: Stephanie Hedgepath

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Sevenoaks Three Penny Opera

Best Of Opposite Sex
Sevenoaks Sagebrush Betsymae

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Sevenoaks Sagebrush Betsymae

Best Puppy In Breed
Sevenoaks Jumped Right In


Winners Dog: (1-1-1-0)
Sevenoaks Jumped Right In


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Sevenoaks Sagebrush Betsymae

Judge: Stephanie Hedgepath

Best Of Breed: 17 pts (4-8-4-2)
Ch Keto Gallant Romeo Rodeo

Best Of Opposite Sex
Ch Braewood Highland Fling

Best Of Winners: (4-8-4-2)
Crescendo & Ging's Hit The Mark

Best Puppy In Breed
Crescendo & Ging's Hit The Mark

Select Dog
GChEx Fanciful's Let The Games Begin

Select Bitch
Ch Dark Moon Over Brandia


Winners Dog: (4-8-4-2)
Crescendo & Ging's Hit The Mark

Reserve Winners Dog
Myroka's Forbidden Rondezvous


Winners Bitch: (4-8-4-2)
Harbor Bay's Sugar N' Spice

Reserve Winners Bitch
Silverhall Strike Back

Judge: Stephanie Hedgepath

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Prairiestorm Rayne

Best Of Opposite Sex
Cresta De Pacifico Scout 2nd

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Cresta De Pacifico Scout 2nd

Best Puppy In Breed
Prairiestorm Sky


Winners Dog: (1-2-0-1)
Cresta De Pacifico Scout 2nd


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Prairiestorm Sky

Reserve Winners Bitch
Prairiestorm Wren

Judge: Stephanie Hedgepath

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Tricklecreek Friend Of Mine

Best Of Opposite Sex
Clussexx Thats What Girls Are Made Of

Best Puppy In Breed
Clussexx Thats What Girls Are Made Of



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Clussexx Thats What Girls Are Made Of

Reserve Winners Bitch
Clussex Velvet Cavier

Judge: Stephanie Hedgepath

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Especially Hot Rod Harley



Judge: Stephanie Hedgepath

Best Of Breed: 3 pts (3-0-0-1)
GCh Northernpine's EBS Harbor Bay Omg!

Best Of Opposite Sex
Ramblewood All The Right Moves


Winners Dog: (3-0-0-1)
Ramblewood All The Right Moves

Reserve Winners Dog
Keypoint's Play It Again


Judge: Stephanie Hedgepath

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Finnibone's Veni Vedi Vici



Judge: Stephanie Hedgepath

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Silberkinder Trax Trail Boss


Winners Dog: (1-0-0-0)
Silberkinder Trax Trail Boss






Group 2 - Ole Nielsen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Matsutakes This Moment In Time
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   46
Group 2nd   GCh Deloubelle With Best Wishes   Afghan Hound   44
Group 3rd   
GCh Amahte's Sungura Wawindaji
  Ibizan Hound   39
Group 4th   
GCh Ethos N Eros Signed By Mateo
  Whippet   36
BPIG   
Ch Ethos No Ordinary Love
  Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group    Teckelwood RHK Cinnamon Kisd   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Best Altered In Group   
Overscaig Loch Faskally
  Norwegian Elkhound   0
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 4 pts (1-0-1-3)
GCh Deloubelle With Best Wishes

Best Of Opposite Sex
Fearless Three Graces

Best Puppy In Breed
Fearless Three Graces

Select Bitch
Ch Zappa's Smoking Blues


Winners Dog: (1-0-1-3)
Fearless Three Graces


Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Telford's Gee I Am Flattered

Best Puppy In Breed
Ch Telford's Gee I Am Flattered

Select Bitch
Ch Telford's Super Fantastico



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Telford's Baby's Got Reach

Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 6 pts (2-2-1-2)
Ch Wolfwoods White Raven

Best Of Opposite Sex
Wolfwoods Celestial Sky

Best Of Winners: (2-2-1-2)
Wolfwoods Celestial Sky

Best Puppy In Breed
Wolfwoods Tegan

Select Bitch
GCh Elance Mosaic At Elista


Winners Dog: (2-2-1-2)
Taugo's Raynbo Archer

Reserve Winners Dog
Wolfwoods' Spirit Walker


Winners Bitch: (2-2-1-2)
Wolfwoods Celestial Sky

Reserve Winners Bitch
Wolfwoods Tegan

Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
Ch Teckelwood Rae's Casper ML

Best Of Opposite Sex
Ch RHK Smoky Coco Prima Sparkle

Best Puppy In Breed
RHK Sillys Cinder Ella

Select Dog
Ch Torihill's Rusty ML



Winners Bitch: (0-2-2-1)
RHK Sillys Cinder Ella

Reserve Winners Bitch
RHK Stormys Sassy Stella

Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Gran's Grindstone MS

Best Puppy In Breed
Gran's Honky Tonk Songbird MS



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Gran's Grindstone MS

Reserve Winners Bitch
Gran's Honky Tonk Songbird MS

Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Matsutakes This Moment In Time


Winners Dog: (1-0-1-0)
Wagswell's Nuclear Reaction


Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Amahte's Sungura Wawindaji

Best Of Opposite Sex
Spiritsound Rise Up

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Spiritsound Rise Up

Best Puppy In Breed
Spiritsound Rise Up


Winners Dog: (1-1-1-0)
Spiritsound Bdmoonrzn Rimouski


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Spiritsound Rise Up

Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 6 pts (1-4-1-1)
Heathview Nellie Belle

Best Of Opposite Sex
Dreamacres Nathaniel

Best Of Winners: (1-4-1-1)
Heathview Nellie Belle

Select Dog
Ch Silhouette Watson Macstiubhart

Select Bitch
Ch Barrassy's Silhouette


Winners Dog: (1-4-1-1)
Dreamacres Nathaniel


Winners Bitch: (1-4-1-1)
Heathview Nellie Belle

Reserve Winners Bitch
Dreamacres Naveena





Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi


Winners Dog: (1-0-1-0)
Ukukhanya Zimba's Comet


Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Sirhan Kareem Cairo

Best Of Opposite Sex
Jawaher Bint Nabil Al Daoud

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Jawaher Bint Nabil Al Daoud

Best Puppy In Breed
Lahhabeh's Q'ka Dadaelis Hiro

Select Dog
Ch Krimzyn Kumamia Kareem Malad At Lahhabeh


Winners Dog: (1-1-2-0)
Lahhabeh's Q'ka Dadaelis Hiro


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Jawaher Bint Nabil Al Daoud

Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 5 pts (0-2-2-2)
GCh Ethos N Eros Signed By Mateo

Best Of Opposite Sex
GCh Brushwood Meant To Be

Best Puppy In Breed
Ch Ethos No Ordinary Love

Select Dog
Ch Tarapaca's Mikimoto

Select Bitch
Ch Ethos No Ordinary Love



Winners Bitch: (0-2-2-2)
Manorcourt Midnight Gold

Reserve Winners Bitch
Tarapaca's Fiery Black Label





Group 3 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Janterra's Diamonds And Rust
  Doberman Pinscher   96
Group 2nd   
GCh ValbyDane BetweenHeavenNEarth
  Great Dane   83
Group 3rd   
Ch Newalba's Fhuil Tha Ladir
  Bullmastiff   73
Group 4th   
GCh Amity Hall's Beautiful, Dirty, Rich
  Boxer   61
BPIG   
Ch Janterra's Diamonds And Rust
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cabberin's At Jyf Bulls Paxton   Bullmastiff   0
Best Altered In Group   
GCh Nitroberner's Cloud Nine
  Bernese Mountain Dog   0
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tan-Ro Minoka Stellar

Best Of Opposite Sex
Gintsuyu's Red Sun Kissed

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Tan-Ro Minoka Stellar

Best Puppy In Breed
Tan-Ro Minoka Stellar


Winners Dog: (1-1-0-0)
Gintsuyu's Red Sun Kissed


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tan-Ro Minoka Stellar

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Kiaranuk's Aurora

Best Of Opposite Sex
Glaciermist Renegade Spirit


Winners Dog: (1-0-0-1)
Glaciermist Renegade Spirit


Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 11 pts (4-4-3-1)
GCh NitroBerner A Red Ruby

Best Of Opposite Sex
Ch Tailspins My Heart Soars

Best Of Winners: (4-4-3-1)
Hamaara's Famous Neiko

Best Puppy In Breed
Apriori Atlantic Jetts To Tailspin

Select Dog
GCh Tailspin's Welcome To The Jungle


Winners Dog: (4-4-3-1)
Hamaara's Famous Neiko

Reserve Winners Dog
NitroBerner's Enjoy The Race


Winners Bitch: (4-4-3-1)
Marieke Vom Durrbachler Wald

Reserve Winners Bitch
Creo's Neon Moon

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 15 pts (3-10-2-1)
GCh Amity Hall's Beautiful, Dirty, Rich

Best Of Opposite Sex
GCh Tybrushe's Deja Vu

Best Of Winners: (3-10-2-1)
Newalba N Novera Tarsand Fever

Best Puppy In Breed
Falconhurst Painted C's

Select Dog
GCh Bimberg's Con Artist


Winners Dog: (3-10-2-1)
Falconhurst Red Viper

Reserve Winners Dog
Newalba N Novera's Buccaneer


Winners Bitch: (3-10-2-1)
Newalba N Novera Tarsand Fever

Reserve Winners Bitch
Falconhurst Painted C's

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 11 pts (4-3-4-1)
Ch Newalba's Fhuil Tha Ladir

Best Of Opposite Sex
Ch Ziva Diva

Best Of Winners: (4-3-4-1)
Newalba's Weight Of The World

Best Puppy In Breed
Kenterain N Newalba's Goldengem

Select Dog
GCh Newalba's Supercharged


Winners Dog: (4-3-4-1)
Newalba's Weight Of The World

Reserve Winners Dog
B'mew Newcastle Cheeto Bandito


Winners Bitch: (4-3-4-1)
Cooperdale Alwencourt Sheer Magic

Reserve Winners Bitch
Newalba's Redemption Song

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Red Rock Canyon's Giorgio At Larco


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 12 pts (2-4-2-5)
GCh Janterra's Diamonds And Rust

Best Of Opposite Sex
GCh Mojave's Gateway To Gold

Best Of Winners: (2-4-2-5)
Gentry's Commander Ryker

Best Puppy In Breed
GCh Janterra's Diamonds And Rust

Select Dog
GCh Cassius de Akido San

Select Bitch
Ch Cassels Chillin On The Moon


Winners Dog: (2-4-2-5)
Gentry's Commander Ryker

Reserve Winners Dog
Mojave's Gold Mine


Winners Bitch: (2-4-2-5)
Holmrun's Witchery At Kaladob

Reserve Winners Bitch
Janterra's Locked In

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 9 pts (0-3-4-3)
GCh ValbyDane BetweenHeavenNEarth

Best Of Opposite Sex
GCh Libertesse Scouts Honour

Best Puppy In Breed
Olympian's Neet Stars &Stripes

Select Dog
GCh Livesky's Living The Dream

Select Bitch
GCh ATG's Wild Child



Winners Bitch: (0-3-4-3)
Olympian's Neet Stars &Stripes

Reserve Winners Bitch
Werocks Swizzle It V Huntergrn

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pyrview's Sultan Of Soul



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Bendegeit's Arson Around

Best Of Opposite Sex
Mtn Prides Of Lazurus At Claviger

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Bendegeit's Arson Around

Best Puppy In Breed
Bendegeit's Arson Around


Winners Dog: (3-1-0-0)
Bendegeit's Arson Around

Reserve Winners Dog
Tailcreek's Hot On The Trail


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Mtn Prides Of Lazurus At Claviger

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Seadreamers Count Onme

Best Of Opposite Sex
Rosethorn's Veronica

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Rosethorn's Veronica


Winners Dog: (1-1-1-0)
Undercurrent's Numero Uno


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Rosethorn's Veronica

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Baywood Got Some Splainin ToDo

Best Of Opposite Sex
Baywood Mattierin Muffin

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Baywood Echo Waves Reflected

Best Puppy In Breed
GCh Baywood Got Some Splainin ToDo

Select Dog
Ch Baywood Dare To Be Wild


Winners Dog: (1-1-2-0)
Baywood Echo Waves Reflected


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Baywood Mattierin Muffin

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Lasquite's Aefwine Meadowpark

Best Of Opposite Sex
Regalbear's Always Remember

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Lasquite's Aefwine Meadowpark


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lasquite's Aefwine Meadowpark


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Regalbear's Always Remember

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Vanderbilt's Let The Magic Begin

Best Puppy In Breed
Ch Vanderbilt's Let The Magic Begin



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Asgardian's Diamond Inthe Ruff

Best Puppy In Breed
Asgardian's Diamond Inthe Ruff



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Asgardian's Diamond Inthe Ruff

Reserve Winners Bitch
Asgardian's Jade Memoire

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 6 pts (3-4-0-0)
Debalys Christmas Caper

Best Of Opposite Sex
Kuvuk's Celestial Echo

Best Of Winners: (3-4-0-0)
Debalys Christmas Caper

Best Puppy In Breed
Debalys Christmas Caper


Winners Dog: (3-4-0-0)
Debalys Christmas Caper

Reserve Winners Dog
Arcticsun's Heartbreak Hotel


Winners Bitch: (3-4-0-0)
Kuvuk's Celestial Echo

Reserve Winners Bitch
Debalys Mistletoe Kisses





Group 4 - Cheryl Myers-Egerton Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Krisma's Xman First Class
  Kerry Blue Terrier   37
Group 2nd   
Ch Northcote Affirm Awestruck
  Lakeland Terrier   31
Group 3rd   
Ch Dralion's Amblegreen Mavi Gold
  Norwich Terrier   30
Group 4th   
Ch Tidewalker Storm Chaser
  Australian Terrier   28
BPIG   
Ch Northcote Affirm Awestruck
  Lakeland Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Brea's Champagne N Candlelight   Airedale Terrier   0
Best Altered In Group   
GCh Hillside Charlotte Badger
  Staffordshire Bull Terrier   0
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 4 pts (0-3-0-2)
Ch Brea's Licence To Sparkle

Select Bitch
Ch Winsea's Start A Fyre



Winners Bitch: (0-3-0-2)
Cast Iron Raise An Eyebrow @ Shawndee

Reserve Winners Bitch
Shadlian Foreign Affaire

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Prairie Moon's Mega Man



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tidewalker Storm Chaser



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Brrams Bandit II

Best Of Opposite Sex
Brrams Lightning Strikes Twice



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Brrams Lightning Strikes Twice

Reserve Winners Bitch
Zealous Licorice Twist

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Kian's Jamie O'The Isles

Best Of Opposite Sex
Beguiling Gnome For The Day

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Cairnisle Runs With Wolves


Winners Dog: (1-1-1-0)
Cairnisle Runs With Wolves


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Beguiling Gnome For The Day

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Auldwychs Best Kept Secrets



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Auldwychs Best Kept Secrets

Reserve Winners Bitch
Riverlands Suga N Spice

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GCh Krisma's Xman First Class

Best Of Opposite Sex
Ch TG's Take The Lead At Keriland

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Krisma's Eyes On You

Best Puppy In Breed
Krisma's Iconic Idol


Winners Dog: (2-2-1-1)
Krisma's Iconic Idol

Reserve Winners Dog
Cearuil's Radha Ta Me


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Krisma's Eyes On You

Reserve Winners Bitch
Krisma's First Class And Feelin' Groovy

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Northcote Affirm Awestruck

Best Puppy In Breed
Ch Northcote Affirm Awestruck



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Dralion's Amblegreen Mavi Gold

Best Puppy In Breed
Dralion's Lead On McDuff



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Dralion's Lead On McDuff

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Naibara's Sparkle Plenty



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Naibara's Sparkle Plenty

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Keepsake's Flirt In A Skirt

Best Of Opposite Sex
Holweit's Perfect Storm

Best Puppy In Breed
Holweit's Perfect Storm


Winners Dog: (1-0-0-1)
Holweit's Perfect Storm


Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 6 pts (0-2-2-3)
Ch Wimaru N Sharinway Full Circle

Best Of Opposite Sex
GCh Ghostpine's DiamondOfHope

Select Dog
GCh Distaff Black Bart

Select Bitch
Ch Distaff Dark Star



Winners Bitch: (0-2-2-3)
Distaff Jezebel

Reserve Winners Bitch
Daydream No Power In The Verse

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Brynmill Bedford

Best Of Opposite Sex
U Make Me Sunshine Celebration

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Brynmill Bedford

Best Puppy In Breed
CryCa's Gone With The Wind


Winners Dog: (1-3-0-0)
Brynmill Bedford


Winners Bitch: (1-3-0-0)
U Make Me Sunshine Celebration

Reserve Winners Bitch
CryCa's Gone With The Wind





Group 5 - Raymond Filburn Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit
  Havanese   63
Group 2nd   Ch Coton Field Grand Prix   Coton De Tulear   51
Group 3rd   
GCh Sanderlin Dance Like A Dickens
  Miniature Pinscher   50
Group 4th   
GCh Sunterra Sudden Impact
  Pomeranian   46
BPIG   
Bopchas Lucky Stryke Oso Negro
  Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Pekeapug's Iroc By Drageltik
  Pug   0
Best Altered In Group    Armosos Just Wyatt   Chihuahua (Long Coat)   0
Judge: Raymond Filburn

Best Of Breed: 4 pts (0-0-4-1)
GCh Mingchen Thandie's Skye High

Best Of Opposite Sex
Ch Caruaidd Aleesha

Select Dog
GCh Kingshaven Ladislaw



Judge: Raymond Filburn

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Doubletakes Bam Bam Is The Man-L

Best Of Opposite Sex
Ch Samsons Madison Ave

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Linda's Timbit's Timmy

Best Puppy In Breed
Linda's Timbit's Timmy


Winners Dog: (1-1-1-1)
Linda's Timbit's Timmy


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Radiant Stars Designer Genes

Judge: Raymond Filburn

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Linda's Johny B Good Sharinway

Best Puppy In Breed
Linda's Johny B Good Sharinway


Winners Dog: (1-0-0-0)
Linda's Johny B Good Sharinway


Judge: Raymond Filburn

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Ch Yorkhouse Taja Dominic

Best Of Opposite Sex
Windwater Flirt In A Skirt

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Willowglyn Glitterati

Best Puppy In Breed
Willowglyn Glitterati


Winners Dog: (2-3-1-0)
Willowglyn Glitterati

Reserve Winners Dog
Taja Boo The Blanco


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Windwater Flirt In A Skirt

Reserve Winners Bitch
Taja Petit Sirah

Judge: Raymond Filburn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Coton Field Grand Prix



Judge: Raymond Filburn

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
My Exotic World Dreamweaver



Winners Bitch: (0-2-0-0)
My Exotic World Dreamweaver

Reserve Winners Bitch
Karakorum's Strutting Into Vogue

Judge: Raymond Filburn

Best Of Breed: 11 pts (1-6-4-1)
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit

Best Of Opposite Sex
Ch HBH A Touch Of Gold

Best Of Winners: (1-6-4-1)
Bopchas Lucky Stryke Oso Negro

Best Puppy In Breed
Bopchas Lucky Stryke Oso Negro

Select Dog
Ch Simply Sweet & Justamere 4 On The Floor


Winners Dog: (1-6-4-1)
Bopchas Lucky Stryke Oso Negro


Winners Bitch: (1-6-4-1)
Seda's Blue Chip Baby

Reserve Winners Bitch
Henwramezmerized Bythe Moon

Judge: Raymond Filburn

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Diavolino's Doing Time



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Diavolino's Doing Time

Judge: Raymond Filburn

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Sanderlin Dance Like A Dickens

Best Of Opposite Sex
Mightymites Fire Charm

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Mightymites Fire Charm

Best Puppy In Breed
Mightymites Kickin' Upstardust


Winners Dog: (1-2-1-0)
Mightymites Kickin' Upstardust


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Mightymites Fire Charm

Reserve Winners Bitch
Mightymites Get Your Shine On

Judge: Raymond Filburn

Best Of Breed: 6 pts (0-4-3-0)
GCh Marron's Seinfeld

Best Of Opposite Sex
Prestwick's Poster Girl

Best Puppy In Breed
GCh Ladymagic Topflite Windcatcher

Select Dog
GCh Angelwing's Livin On A Prayer



Winners Bitch: (0-4-3-0)
Prestwick's Poster Girl

Reserve Winners Bitch
Prestwick's Lady Olivia

Judge: Raymond Filburn

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Weitoi Daragon

Best Of Opposite Sex
Dreamers Parti Paisley

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Dreamers Parti Paisley


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Dreamers Parti Paisley

Judge: Raymond Filburn

Best Of Breed: 7 pts (1-4-2-1)
GCh Sunterra Sudden Impact

Best Of Opposite Sex
Ballofurs Dont Reign On My Parade

Best Of Winners: (1-4-2-1)
Pomlady's Winston Of Ephraim

Best Puppy In Breed
Arwins She's Gonna Knock U Out

Select Dog
Ch Arwins How To Train Ur Dragon

Select Bitch
GCh Arwins Tease Me


Winners Dog: (1-4-2-1)
Pomlady's Winston Of Ephraim


Winners Bitch: (1-4-2-1)
Ballofurs Dont Reign On My Parade

Reserve Winners Bitch
Arwins She's Gonna Knock U Out

Judge: Raymond Filburn

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Gibby's Hurricane Walter

Best Of Opposite Sex
Ch Pekeapug's Black Force Awakens

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Xoe's Disco Godfather

Best Puppy In Breed
Xoe's Disco Godfather

Select Dog
Ch Gibby's Cooper Of Heartland


Winners Dog: (1-2-2-1)
Xoe's Disco Godfather


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Xoe's Trick Baby

Reserve Winners Bitch
Pekeapug's Black Rebellion

Judge: Raymond Filburn

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Yorkhouse Organized Crime

Best Of Opposite Sex
Tweedsmuir Toy Story

Best Puppy In Breed
Yorkhouse Chantilly Lace

Select Dog
GCh Yorkhouse The Fallen Angel



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Tweedsmuir Toy Story

Reserve Winners Bitch
Yorkhouse Chantilly Lace





Group 6 - Keith Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ormar Vultus Regius Venustas
  Poodle (Standard)   71
Group 2nd   
GCh Nyan Chow's Time Works Wonders
  Chow Chow   64
Group 3rd   
GCh Apsolutely Get In The Game
  Lhasa Apso   56
Group 4th   
GCh MyDream's Love Is In The Air
  Shih Tzu   55
BPIG   
Milo's Here Comes Freddie
  Dalmatian   N/A
Best Baby Puppy In Group   
To-Jo Regalia Watchit Karmas Coming From Adominos
  Tibetan Terrier   0
Best Altered In Group   Ch Apsolutely The Gift O'Gab   Lhasa Apso   0
Judge: Keith Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Ch Ka-Deysa's Klassic Kali

Best Of Opposite Sex
Ka-Deysa's Tango With Dorkay

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Ka-Deysa's Tango With Dorkay

Select Bitch
Ch Mackendrick Counter2Counter


Winners Dog: (1-1-0-2)
Ka-Deysa's Tango With Dorkay


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Sonita's Easy Going Lady

Judge: Keith Brown

Best Of Breed: 6 pts (1-2-2-2)
Ch Hpnotiq's Moving The Earth

Best Of Opposite Sex
Fraserbull's Uptown Girl

Best Of Winners: (1-2-2-2)
Fraserbull's Uptown Girl

Best Puppy In Breed
Fraserbull's Uptown Girl

Select Dog
Ch CasaGrande's Doing Time

Select Bitch
Ch Rugerlane's Simone Is Enjoy's Golden Girl


Winners Dog: (1-2-2-2)
Iroc Arambula


Winners Bitch: (1-2-2-2)
Fraserbull's Uptown Girl

Reserve Winners Bitch
Hpnotiq's Pearl Of Bellissimo

Judge: Keith Brown

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Miwei's Here For A Good Time

Best Puppy In Breed
Miwei's Wrinkles In Time


Winners Dog: (2-0-1-0)
Miwei's Ring Of Fire

Reserve Winners Dog
Miwei's Wrinkles In Time


Judge: Keith Brown

Best Of Breed: 7 pts (2-1-4-1)
GCh Nyan Chow's Time Works Wonders

Best Of Opposite Sex
GCh Chowridge Embers Copper Rose

Best Of Winners: (2-1-4-1)
Long Feng Miraculix

Best Puppy In Breed
Long Feng Miraculix

Select Dog
GCh Josol's Threads Of Gold


Winners Dog: (2-1-4-1)
Long Feng Miraculix

Reserve Winners Dog
Rudi At Budasbest


Winners Bitch: (2-1-4-1)
Beshia's Poppy Forget Me Not

Judge: Keith Brown

Best Of Breed: 5 pts (1-3-0-2)
Milo's Here Comes Freddie

Best Of Opposite Sex
GCh Spavinaw Crk N Echoviews Nu Flirt In A Skirt

Best Of Winners: (1-3-0-2)
Milo's Here Comes Freddie

Best Puppy In Breed
Milo's Here Comes Freddie


Winners Dog: (1-3-0-2)
Milo's Here Comes Freddie


Winners Bitch: (1-3-0-2)
Milo's In Alta's Memory

Reserve Winners Bitch
Kalokairie Eyes On The Prize

Judge: Keith Brown

Best Of Breed: 8 pts (2-3-4-0)
GCh Flamant Franco Allegretto

Best Of Opposite Sex
High Five Baby By Gernada

Best Of Winners: (2-3-4-0)
High Five Baby By Gernada

Best Puppy In Breed
Ch Incognito's Stir The Pot At Daystar

Select Dog
GCh Wildx Ragnar Pequeno Moloso


Winners Dog: (2-3-4-0)
Incognito's Liv Like A Captain

Reserve Winners Dog
Monitaps Chase N A Dream


Winners Bitch: (2-3-4-0)
High Five Baby By Gernada

Reserve Winners Bitch
Monitaps Bobbi Sox

Judge: Keith Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Beaukees EspressoShotCinnakees

Best Of Opposite Sex
Admiraal's The Brigadier

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Admiraal My Wickedwicked Heart

Best Puppy In Breed
Admiraal's The Brigadier


Winners Dog: (1-2-0-1)
Admiraal's The Brigadier


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Admiraal My Wickedwicked Heart

Reserve Winners Bitch
Admiraal Showtyme Quilla V Jet

Judge: Keith Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Apsolutely Get In The Game



Judge: Keith Brown

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Rosebell's Aviator

Best Of Opposite Sex
Rosebell's Puck Bunny

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Rosebell's Aviator

Best Puppy In Breed
Rosebell's Aviator


Winners Dog: (2-3-0-0)
Rosebell's Aviator

Reserve Winners Dog
Serebrjany Vek Benefis Ii


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Rosebell's Puck Bunny

Reserve Winners Bitch
Groomroom's Moxie For Topiary

Judge: Keith Brown

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GCh Ormar Vultus Regius Venustas

Best Of Opposite Sex
GCh Crystalton Chikoda Mystery

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Seransil's Glammr Girl

Best Puppy In Breed
Seransil's Glammr Girl

Select Dog
GCh Crystalton Tees Suspended


Winners Dog: (1-3-2-1)
Crystalton's Canadian Remix


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Seransil's Glammr Girl

Reserve Winners Bitch
Seransil's Winterlude

Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
Ch Deloran's Somewhere Over The Rainbow

Best Of Opposite Sex
Ch Danzn Starz Magical Ruby Slippers

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Raffinee Armani

Select Dog
Ch Bonchien Lawless V Jet


Winners Dog: (1-3-2-1)
Raffinee Armani


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Bonchien Night At The Opera V Jet

Reserve Winners Bitch
Ramar's My Kind Of Night

Judge: Keith Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Satika N Sunojo Game O Shadows

Best Of Opposite Sex
Satika's Celtic Charm

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Satika N Sunojo Game O Shadows


Winners Dog: (1-1-1-0)
Satika N Sunojo Game O Shadows


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Satika's Celtic Charm

Judge: Keith Brown

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh MyDream's Love Is In The Air

Best Of Opposite Sex
Whisslers Warrior Of Mydreams

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Whissler's Macho Macho Man

Best Puppy In Breed
Whissler's Macho Macho Man


Winners Dog: (1-3-1-0)
Whissler's Macho Macho Man


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Whisslers Warrior Of Mydreams

Reserve Winners Bitch
Whissler's Vroom Vroom

Judge: Keith Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Trekhond Topoftheworld Jasam



Judge: Keith Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Adominos To-Jo Dzine Colledge



Judge: Keith Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cleopatra Caliente



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cleopatra Caliente



Group 7 - Sharon Newcomb Top Dog
Points
Group 1st    Haderlie Prairiemist Flirt   Shetland Sheepdog   72
Group 2nd   Ch Omniscient Between Two Worlds   Belgian Shepherd Dog   51
Group 3rd    Edale's Rico   German Shepherd Dog   46
Group 4th    Tamaron's Before Midnight   Collie (Smooth)   34
BPIG    Haderlie Prairiemist Flirt   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Lacomtesse Vampire Slayer   German Shepherd Dog   0
Best Altered In Group    Bredright Mysterious Maya   Welsh Corgi (Pembroke)   0
Judge: Sharon Newcomb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Reel Queen Of Sheba At Ksenia

Best Puppy In Breed
Ch Reel Queen Of Sheba At Ksenia



Judge: Sharon Newcomb

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Casselcreek East Coast Swing

Best Puppy In Breed
Ch Casselcreek East Coast Swing



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Briarbrooks Talk Of The Town

Judge: Sharon Newcomb

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
High Jack Fireworks N Champagne

Best Of Opposite Sex
Ch Hpnotiq's Taking The Lead

Best Of Winners: (1-1-1-0)
High Jack Fireworks N Champagne

Best Puppy In Breed
High Jack Fireworks N Champagne


Winners Dog: (1-1-1-0)
Buaidh-Motlikru Let It Bee


Winners Bitch: (1-1-1-0)
High Jack Fireworks N Champagne

Judge: Sharon Newcomb

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
Ch Omniscient Between Two Worlds

Best Of Opposite Sex
Ch Abbi de Paliaro

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Totally Taboo De Lybbert

Select Dog
Ch Maggray's N' Credible Journey


Winners Dog: (1-1-2-1)
Merakis Supernatural


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Totally Taboo De Lybbert

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 8 pts (0-6-2-1)
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven

Best Of Opposite Sex
Ch Angelbrin's Juno

Best Puppy In Breed
Afterglow's My Darlin Clementine

Select Dog
GCh Nebadon's Perfectly Engineered



Winners Bitch: (0-6-2-1)
Afterglow's My Darlin Clementine

Reserve Winners Bitch
Afterglow's Layla

Judge: Sharon Newcomb

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Tallywood Glendamar Celebrate

Best Of Opposite Sex
Charvell's Windswept Legacy

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Tallywood Glendamar Celebrate

Best Puppy In Breed
Tallywood Glendamar Celebrate


Winners Dog: (1-3-0-0)
Charvell's Windswept Legacy


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Tallywood Glendamar Celebrate

Reserve Winners Bitch
Rainycreek Tallywood Filigree

Judge: Sharon Newcomb

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tamaron's Before Midnight

Best Of Opposite Sex
Tamaron's I Love Rock 'n Roll

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Tamaron's Before Midnight

Best Puppy In Breed
Tamaron's Before Midnight


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tamaron's Before Midnight


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tamaron's I Love Rock 'n Roll

Judge: Sharon Newcomb

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Peikkovuoren Vahca

Select Dog
GCh Sugarok Starfyre Thunder Road



Judge: Sharon Newcomb

Best Of Breed: 11 pts (3-2-3-4)
Edale's Rico

Best Of Opposite Sex
GCh Peakes Brook Head Over Heels For Lucky Stryke

Best Of Winners: (3-2-3-4)
Edale's Rico

Best Puppy In Breed
Sunflower's Liberty Of Chilco

Select Dog
GCh Chilco's The Fuzz Of Sunflower

Select Bitch
Ch Edale's Tovah


Winners Dog: (3-2-3-4)
Edale's Rico

Reserve Winners Dog
Sunflower's Donner Of Chilco


Winners Bitch: (3-2-3-4)
Sunflower's Liberty Of Chilco

Reserve Winners Bitch
Chilco's Ladybug Of Sunflower

Judge: Sharon Newcomb

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Silverspar's Still The One

Best Of Opposite Sex
Reata's User Friendly

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Reata's User Friendly


Winners Dog: (1-1-0-1)
Reata's User Friendly


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Reata's Tinkerbelle

Judge: Sharon Newcomb

Best Of Breed: 20 pts (1-11-5-4)
Ch Haderlie Prairiemist Flirt

Best Of Opposite Sex
Ch Prairiemist WillowGlyn La Mure

Best Of Winners: (1-11-5-4)
Zesta Knight In Shining Armour

Best Puppy In Breed
Ch Haderlie Prairiemist Flirt

Select Dog
Ch Zesta Step Up

Select Bitch
GCh Zesta Hello Forever


Winners Dog: (1-11-5-4)
Zesta Knight In Shining Armour


Winners Bitch: (1-11-5-4)
Liska You'retheone That I Want

Reserve Winners Bitch
Zesta Can't Be Tamed

Judge: Sharon Newcomb

Best Of Breed: 8 pts (2-0-4-3)
GCh Curig FaerieTale Highland Heir

Best Of Opposite Sex
Ch Curig FaerieTale Keltic Magick

Best Puppy In Breed
Curig Jedi Master

Select Dog
GCh Nootka's Avenue On The Prairie

Select Bitch
Ch Nootka-N Khaskova's Alice


Winners Dog: (2-0-4-3)
Curig Jedi Master

Reserve Winners Dog
Bransuzi Bobby Shafto


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By