Fort St. John & District Kennel Club
Monday, May 21, 2018 - Show # 5



Related Results

Conformation

Saturday, May 19 (Show # 1)
Saturday, May 19 (Show # 2)
Sunday, May 20 (Show # 3)
Sunday, May 20 (Show #4)
Monday, May 21 (Show # 5)
Monday, May 21 (Show # 6)



Results courtesy of:


--Kim Klassen --
RBIS Ch Garroway's Livin' On The Edge
"Tyler"
Owners: Kim Klassen & Sylvia DaSilva
Handler: Kim Klassen


Best In Show
Judge: Janet Lobb
Poodle (Standard)  
GCh Crystalton Chikoda Mystery
Points: 109 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Janet Lobb
Great Dane  
Ch Dantrydanes Journey Back Home
Points: 92
Best Puppy In Show
Judge: Janet Lobb
Lakeland Terrier  
Northcote Affirm Awestruck
Best Baby Puppy In Show
Judge: Janet Lobb
Chihuahua (Long Coat)   Dafawn's Dragon Slayer
Best Veteran In Show
Judge: Janet Lobb
Barbet  
GChEx Treebeard's Galileo








Group 1 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Yakityak's Blue Christmas
  Pointer   22
Group 2nd   Ch Danrich's Skyfire Abroad   Retriever (Labrador)   21
Group 3rd   
GChEx Treebeard's Galileo
  Barbet   9
Group 4th   
GCh Tollchester's Bright Eyes
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   8
BPIG   
Ch Danrich's Hit A Home Run
  Retriever (Labrador)   N/A
Best Veteran In Group   
GChEx Treebeard's Galileo
  Barbet   0
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Treebeard's Galileo



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Yakityak's Blue Christmas



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Vielseitigs Its A Bugs Life



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Vielseitigs Its A Bugs Life

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Verdoro's Gold Bar

Best Puppy In Breed
Verdoro's Gold Bar



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Verdoro's Gold Bar

Reserve Winners Bitch
Kyon's Surfing The Comics

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 11 pts (5-2-3-2)
Ch Danrich's Skyfire Abroad

Best Of Opposite Sex
GCh Sweetwater Amber Haze O'er Tchesinkut

Best Of Winners: (5-2-3-2)
Danrich's Hit A Home Run

Best Puppy In Breed
Danrich's Hit A Home Run

Select Dog
GCh Kermodei's Odds In Your Favor

Select Bitch
Ch Ekho's Lizzie Be Reinin


Winners Dog: (5-2-3-2)
Danrich's Hit A Home Run

Reserve Winners Dog
Westlane's Candyman


Winners Bitch: (5-2-3-2)
Danrich's It Is All About Toys

Reserve Winners Bitch
Danrich's Toys Matter

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Tollchester's Bright Eyes



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Stand Alone's Hearts On Fire

Best Puppy In Breed
Stand Alone's Hearts On Fire



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Stand Alone's Hearts On Fire

Reserve Winners Bitch
Mar-K's Be Still My Heart

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Aurelia's King's Ransom

Best Of Opposite Sex
GCh Vizslavilla Prize Pure Goddess

Select Bitch
Ch Superhero Natasha Of Aurelia







Group 2 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Wynsyr Foxrun My Way Or The Hwy
  Afghan Hound   12
Group 2nd   
Foxtrot Priderock At Tamaridge
  Rhodesian Ridgeback   11
Group 3rd   
Ch Boru's Violet Light At Fuimus
  Bloodhound   10
Group 4th    Counterpoint Full Circle   Whippet   7
BPIG   
Foxtrot Priderock At Tamaridge
  Rhodesian Ridgeback   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ironwills Black Vixen   Dachshund (Standard Smooth-Haired)   0
Best Veteran In Group   Ch Laponderosa's Modern Day Drifter   Beagle   0
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wynsyr Foxrun My Way Or The Hwy







Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Boru's Violet Light At Fuimus



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Fuimus's Absolutely Kosher

Reserve Winners Bitch
Copperleigh's Almond Joy

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh RHK Sunrise's Night Phantom

Best Of Opposite Sex
Ch RHK Smoky Coco Prima Sparkle

Best Puppy In Breed
RHK Sillys Cinder Ella



Winners Bitch: (0-1-1-1)
RHK Sillys Cinder Ella

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ironwills Yesterday's Man



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Foxtrot Priderock At Tamaridge

Best Puppy In Breed
Foxtrot Priderock At Tamaridge


Winners Dog: (1-0-0-0)
Foxtrot Priderock At Tamaridge


Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Counterpoint Full Circle



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Summerwind's Passion Fruit

Reserve Winners Bitch
Brystal Tafita Black N Bryn





Group 3 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dantrydanes Journey Back Home
  Great Dane   23
Group 2nd   
Ch Skeenawhip Sophistication
  Great Pyrenees   21
Group 3rd   
Ch Arcticice Qimmiq Sakki
  Canadian Eskimo Dog   20
Group 4th   Ch Debalys Fool Proof   Siberian Husky   13
BPIG    Debalys Simon Says   Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Quantum & Minda's Enforcer V Aracari
  Akita   0
Best Veteran In Group   GCh Shaktistarz Bewitching 4 Danetona 2   Great Dane   0
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Empire's Original Gangster



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
Koyuk's Fire And Ice

Best Puppy In Breed
Arcticice He's Got The Blues

Select Dog
GCh Arcticice Freedoms Game Master


Winners Dog: (1-0-2-0)
Arcticice He's Got The Blues


Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Impact N Garroway Helluva Ride

Best Puppy In Breed
Impact N Garroway Helluva Ride


Winners Dog: (1-0-1-0)
Impact N Garroway Helluva Ride


Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 6 pts (1-2-2-2)
GCh Arcticice Qimmiq Sakki

Best Of Opposite Sex
Ch Arcticice Qimmiq Yeti Bunniq

Best Of Winners: (1-2-2-2)
Arcticfire Aput

Best Puppy In Breed
Arcticice Qimmiq Bolshaya Gora

Select Dog
Ch Arcticice Qimmiq Xerox


Winners Dog: (1-2-2-2)
Arcticfire Aput


Winners Bitch: (1-2-2-2)
Arcticice Qimmiq Orca

Reserve Winners Bitch
Arcticice Qimmiq Bolshaya Gora

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Cassius de Akido San

Best Of Opposite Sex
Sharinway's Spellbinding Vamp



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Sharinway's Spellbinding Vamp

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Dantrydanes Journey Back Home

Best Of Opposite Sex
Ch Allyndanes Dare To Dream


Winners Dog: (1-0-0-1)
Dantrydanes Journey Back Home


Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Skeenawhip Sophistication



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Skansen's Dr. Pepper


Winners Dog: (1-0-0-0)
Skansen's Dr. Pepper


Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
Ch Debalys Fool Proof

Best Of Opposite Sex
Debalys Simon Says

Best Puppy In Breed
Debalys Simon Says

Select Dog
Ch Snocrest's It's Good To Be Bad

Select Bitch
Ch Snowydreams Dance With Wolves


Winners Dog: (1-0-1-2)
Debalys Simon Says






Group 4 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
Northcote Affirm Awestruck
  Lakeland Terrier   4
Group 2nd   
Michl R Who Dated Who
  American Staffordshire Terrier   3
Group 3rd   
Black Bandits U Got It All Metric
  Manchester Terrier   2
Group 4th   Ch Red Rocks Tequila Sunrise   Staffordshire Bull Terrier   1
BPIG   
Northcote Affirm Awestruck
  Lakeland Terrier   N/A
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Michl R Who Dated Who



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Michl R Who Dated Who

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Glaswire's Noble Squire


Winners Dog: (1-0-0-0)
Glaswire's Noble Squire


Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Northcote Affirm Awestruck

Best Puppy In Breed
Northcote Affirm Awestruck


Winners Dog: (1-0-0-0)
Northcote Affirm Awestruck


Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Black Bandits U Got It All Metric


Winners Dog: (1-0-0-0)
Black Bandits U Got It All Metric


Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Red Rocks Tequila Sunrise







Group 5 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit
  Havanese   8
Group 2nd    Summerwind's Dark Dessari   Italian Greyhound   4
Group 3rd    Mysticblu's Mirerd Perfekshen   Chihuahua (Short Coat)   3
Group 4th No Entry
BPIG   
Mikorason Divine Tempest Of MT
  Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dafawn's Dragon Slayer   Chihuahua (Long Coat)   0
Best Veteran In Group   
Ch Paradisewing's Black Pearl
  Papillon   0




Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Mysticblu's Mirerd Perfekshen

Best Of Opposite Sex
Mysticblu's Jack O Lantern

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Mysticblu's Mirerd Perfekshen

Best Puppy In Breed
Mysticblu's Jack O Lantern


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Mysticblu's Mirerd Perfekshen

Reserve Winners Bitch
Dina Ugnies Zenklas

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit

Best Of Opposite Sex
Mikorason Divine Tempest Of MT

Best Puppy In Breed
Mikorason Divine Tempest Of MT

Select Dog
Ch Simply Sweet & Justamere 4 On The Floor



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Mikorason Divine Tempest Of MT

Reserve Winners Bitch
Mikorason Heaven's Kiss At MT

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Summerwind's Dark Dessari



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Summerwind's Dark Dessari









Group 6 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Crystalton Chikoda Mystery
  Poodle (Standard)   16
Group 2nd   
GCh Rodonnas Double Down Jacks
  Boston Terrier   12
Group 3rd   
GCh Nyan Chow's JP Espressivo A Tempo
  Chow Chow   11
Group 4th   
Ch Ramar's Dragon Prince @ Jam
  Schipperke   10
BPIG    Tees Me Reflection   Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Fernridge's The Nightingale   French Bulldog   0
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rodonnas Double Down Jacks



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Revan Dahlia May

Select Bitch
GCh Soba Sugar N Spice Of Iroc



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Revan Dahlia May

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nyan Chow's JP Espressivo A Tempo



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Wildx Ragnar Pequeno Moloso

Best Of Opposite Sex
Jaxzbela Jinger

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Tonka VIII

Best Puppy In Breed
Gold-Sierra Ora


Winners Dog: (1-2-1-0)
Tonka VIII


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Jaxzbela Jinger

Reserve Winners Bitch
Gold-Sierra Ora

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Vista Steal The Moon

Best Of Opposite Sex
Almaznyy Istochnik Halva V Shokolade



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Almaznyy Istochnik Halva V Shokolade

Reserve Winners Bitch
Admiraal's Petticoat Junction

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GCh Crystalton Chikoda Mystery

Best Of Opposite Sex
Ch Tees Me Crystalton Spitfire

Best Puppy In Breed
Tees Me Reflection

Select Dog
Ch Tees Me Canadian Playboy



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Tees Me Reflection

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ramar's Dragon Prince @ Jam



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
D.C. Kin's Kita Kaze

Best Puppy In Breed
D.C. Kin's Kita Kaze



Winners Bitch: (0-1-0-0)
D.C. Kin's Kita Kaze



Group 7 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Woodside's Bella Jun
  German Shepherd Dog   18
Group 2nd   
GCh Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary
  Bearded Collie   16
Group 3rd   
Ch Reel Queen Of Sheba At Ksenia
  Australian Cattle Dog   15
Group 4th   Ch Zesta Step Up   Shetland Sheepdog   14
BPIG   
Ch Reel Queen Of Sheba At Ksenia
  Australian Cattle Dog   N/A
Best Veteran In Group   
Ch Chateau Zamora
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Reel Queen Of Sheba At Ksenia

Best Puppy In Breed
Ch Reel Queen Of Sheba At Ksenia



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Davenloch Monaco's Grace

Best Of Opposite Sex
Omega's Playing At Swiftfoxs

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Davenloch Monaco's Grace


Winners Dog: (1-3-0-0)
Omega's Playing At Swiftfoxs


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Davenloch Monaco's Grace

Reserve Winners Bitch
Davenloch's En Route

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tamaron's Livin' On A Prayer


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tamaron's Livin' On A Prayer


Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Peikkovuoren Vahca

Best Of Opposite Sex
Peikkovuoren Mussukka



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Peikkovuoren Mussukka

Reserve Winners Bitch
Bearspaw Lakka

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Woodside's Bella Jun

Select Bitch
Ch Cloverlane's Cosmopolitan



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
Ch Zesta Step Up

Best Of Opposite Sex
Shantels Solana Silver

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Shantels Solana Silver

Best Puppy In Breed
Ch Zesta Step Up

Select Dog
Ch Laureate Who Dunnit

Select Bitch
GCh Chateau Zamora


Winners Dog: (1-2-2-1)
Emmy's Johnny Appleseed


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Shantels Solana Silver

Reserve Winners Bitch
Laureate Intuittion

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By