Scarborough Kennel Club
Friday, March 11, 2022



Related Results

Conformation

Friday, March 11
Friday, March 11 (Ltd Show - Group 1)
Saturday, March 12
Saturday, March 12 (Ltd Show - UK Breeds)
Sunday, March 13
Sunday, March 13 (Ltd Show - Group 3)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
BIS CAN Ch / AM Ch / RO JCh Midnight Lady's Rumble In The Jungle
"Zombie"
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Owners: Zsuzsa Somos-Soos, Christina Koffman-Heard, Daniel Koffman and John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)
West Highland White Terrier  
GChS Skyehigh's Video Game
Points: 466 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)
Samoyed  
Polarfleece's My Ferrari At Nikita
Points: 408
Best Puppy In Show
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)
Samoyed  
Ch Polarfleece's My Ferrari At Nikita
Best Baby Puppy In Show
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)
Welsh Corgi (Pembroke)  
Queenly's Know Secret Heza Star








Group 1 - Dana Garcia Tice Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   118
Group 2nd   
Ch Captiva Chamberlayne MrBigStuf
  Setter (Irish)   115
Group 3rd   
GChS Ambertru's R U Lonesome Tonight
  Retriever (Golden)   114
Group 4th   
GCh Danrich On D'Run To Maktawae
  Retriever (Labrador)   92
BPIG    Anam Cara's Heart Of Gold   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Carnaby Crocodile Rock
  Spaniel (English Cocker)   0
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GChB Treebeard's Open The Pod Doors

Best Of Opposite Sex
Northrock's Lorelei

Best Puppy In Breed
Northrock's Quintessential Joy



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Northrock's Lorelei

Reserve Winners Bitch
Northrock's Quintessential Joy

Junior Puppy Bitch Class
1st Northrock's Quintessential Joy

Canadian Bred Bitch Class
1st Northrock's Quantum Leap

Open Bitch Class
1st Northrock's Lorelei

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Prince des Roches de Vouise



Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GCh Seasyde Casino

Best Of Opposite Sex
Ch Perryglen's Black Label

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Perryglen's Don't Push My Buttons

Best Puppy In Breed
Perryglen's Hello Hello Hello


Winners Dog: (1-3-1-1)
Seasyde Rapture Of Zephyr

Open Dog Class
1st Seasyde Rapture Of Zephyr


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Perryglen's Don't Push My Buttons

Reserve Winners Bitch
Perryglen's Hello Hello Hello

Junior Puppy Bitch Class
1st Perryglen's Hello Hello Hello

Senior Puppy Bitch Class
1st Seasyde Whisky In A Teacup

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Perryglen's Don't Push My Buttons

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 9 pts (4-3-1-2)
GCh De Lombardie Alpha du Centaure

Best Of Opposite Sex
Ch Sepia Sands Of Time

Best Of Winners: (4-3-1-2)
Skypoint's Black Magic Woman

Best Puppy In Breed
Skypoint's Black Magic Woman

Select Bitch
Ch Fogelhund's Big Ole Betsy


Winners Dog: (4-3-1-2)
Blastem's Hakuna Matata

Reserve Winners Dog
Lakota Hills Chase

Junior Puppy Dog Class
1st Fondcombe The Elven Prince
2nd Skypoint's Back In Black

Canadian Bred Dog Class
1st Blastem's Hakuna Matata

Open Dog Class
1st Lakota Hills Chase


Winners Bitch: (4-3-1-2)
Skypoint's Black Magic Woman

Reserve Winners Bitch
Karpaten Irbis Wednesday

12-18 Month Bitch Class
1st Karpaten Irbis Wednesday
2nd Whisperfield Java's Junebug Jive

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Skypoint's Black Magic Woman

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lookouts Eye'Ma Wittle Prank Star



Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mercer's Sea Salt And Sand


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mercer's Sea Salt And Sand

Open Dog Class
1st Mercer's Sea Salt And Sand


Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 5 pts (3-1-2-0)
GCh Wyreriver's Charles Parker Invincible

Best Of Opposite Sex
Duenorth Guess Who

Best Of Winners: (3-1-2-0)
Inglis The Falconeious Star

Best Puppy In Breed
Rush's Yet Another For The Books

Select Dog
GChS Rush's Just Another Werewolf


Winners Dog: (3-1-2-0)
Inglis The Falconeious Star

Reserve Winners Dog
Duenorth Emerald Twist

Senior Puppy Dog Class
1st Rush's Yet Another For The Books

Canadian Bred Dog Class
1st Duenorth Emerald Twist

Open Dog Class
1st Inglis The Falconeious Star


Winners Bitch: (3-1-2-0)
Duenorth Guess Who

Open Bitch Class
1st Duenorth Guess Who

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
GCh Roaneden's Thunderstruck

Best Of Opposite Sex
Ch Katyra Flat Top Beat 4 Glacial

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Mikea's Keeping It At The Red Line

Best Puppy In Breed
Glacial's First Aerial Truck


Winners Dog: (2-1-2-1)
Mikea's Keeping It At The Red Line

Reserve Winners Dog
Seaside's R'Jr

Junior Puppy Dog Class
1st Seaside's R'Jr

Open Dog Class
1st Mikea's Keeping It At The Red Line


Winners Bitch: (2-1-2-1)
Glacial's First Aerial Truck

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Glacial's First Aerial Truck

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Clos Erasmus Doctor House



Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Captiva Chamberlayne MrBigStuf



Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 6 pts (1-4-2-0)
GChB Madilane's Northern Light

Best Of Opposite Sex
Kingdoms Blue Crown Royal For Ramah

Best Of Winners: (1-4-2-0)
Rockwell Diggin' That Truffle

Best Puppy In Breed
Naisha From Gorgeous Team


Winners Dog: (1-4-2-0)
Rockwell Diggin' That Truffle

Open Dog Class
1st Rockwell Diggin' That Truffle

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic

Best Puppy In Breed
Jenvy's Spirit Bear


Winners Dog: (2-0-1-0)
Jenvy's Spirit Bear

Reserve Winners Dog
Horizon's Song Of Myself

Junior Puppy Dog Class
1st Jenvy's Spirit Bear

12-18 Month Dog Class
1st Horizon's Song Of Myself


Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 7 pts (1-3-3-1)
Ch Carnaby Especially Rockette

Best Of Opposite Sex
GCh Especially Classic Couture

Best Of Winners: (1-3-3-1)
Nonnies Atomic Number Six

Best Puppy In Breed
Nonnies Atomic Number Six

Select Dog
GCh Cockerlea's Drum Solo


Winners Dog: (1-3-3-1)
Nonnies Atomic Number Six

Senior Puppy Dog Class
1st Nonnies Atomic Number Six


Winners Bitch: (1-3-3-1)
Proclaim's Ripple In Time

Reserve Winners Bitch
Hufy's Love Me Harder

Senior Puppy Bitch Class
1st Hufy's Love Me Harder
2nd Cantabria Bellamy Spice Is Back

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Proclaim's Ripple In Time

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Oliver Spark de l'Amadis


Winners Dog: (1-0-0-0)
Oliver Spark de l'Amadis

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Oliver Spark de l'Amadis


Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Rolyart's Sound Of Thunder



Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 13 pts (4-6-1-3)
GCh Ferngolds Empire Of The Northern Dance

Best Of Opposite Sex
Ch Calabri Life 'N Seoul Of The Party

Best Of Winners: (4-6-1-3)
Gunner Highball

Best Puppy In Breed
Calabri Numero Uno

Select Bitch
GCh Ferngold's Dashing Charlotte


Winners Dog: (4-6-1-3)
Gunner Highball

Reserve Winners Dog
Calabri Numero Uno

Junior Puppy Dog Class
1st Calabri Numero Uno
2nd Ferngolds Smoke On The Water

12-18 Month Dog Class
1st Chakra's Take It Easy

Open Dog Class
1st Gunner Highball

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 7 pts (2-2-2-2)
Ch Waypoints Millie's Lil Intruder

Best Of Opposite Sex
GCh Silversmith New Horizon Rocket Man

Best Of Winners: (2-2-2-2)
Trademark's First Edition

Best Puppy In Breed
Versa's Spoiled Red Pearl Of The North

Select Dog
GCh Oakpoint's Ultimate Showdown

Select Bitch
Ch Oakpoint's Jagen Sie Auf


Winners Bitch: (2-2-2-2)
Wynders Rollin The Dice V Silvermag

Reserve Winners Bitch
Breica's Rhythm N Rhyme

Senior Puppy Bitch Class
1st Breica's Rhythm N Rhyme

Open Bitch Class
1st Wynders Rollin The Dice V Silvermag





Group 2 - Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   61
Group 2nd   
Passport Are There Lines SS
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   58
Group 3rd   Ch Sarangrave Buckle Up   Beagle   55
Group 4th   
GChB Mylakhan Karob So Be It
  Saluki   52
BPIG    Granvalero's Light Up The Sky SL   Dachshund (Standard Long-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Vrymeer Sonata
  Whippet   0
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Pahlavi Northern Dancer

Best Of Opposite Sex
Sardula Aphra Gem Of Riverdance



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sardula Aphra Gem Of Riverdance

Canadian Bred Bitch Class
1st Sardula Aphra Gem Of Riverdance

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 9 pts (3-4-1-2)
Ch Bushwacker Jagged Little Frill

Best Of Opposite Sex
Mibrels N Corzo A New Hope 4 Bagna-USA

Best Of Winners: (3-4-1-2)
Mibrels N Corzo A New Hope 4 Bagna-USA

Best Puppy In Breed
Habari's Aurelia By Heart Beat Ttlover

Select Bitch
Ch Bushwacker High Heels Intrigue


Winners Bitch: (3-4-1-2)
Graedon N Mibre's Dirty Martini

Reserve Winners Bitch
Heartbeat Drops Of Jupiter

Senior Puppy Bitch Class
1st Habari's Aurelia By Heart Beat Ttlover

12-18 Month Bitch Class
1st Heartbeat Sparkle And Shine

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Graedon N Mibre's Dirty Martini

Open Bitch Class
1st Heartbeat Drops Of Jupiter

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Sarangrave Buckle Up

Best Of Opposite Sex
Ch Branston Trajam Onestep Beyond

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Sarangrave Buckle Up


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Sarangrave Buckle Up

Open Bitch Class
1st Sarangrave Buckle Up

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Boru's Surrealism

Best Puppy In Breed
Wychways Americone Dream


Winners Dog: (1-0-1-0)
Wychways Americone Dream

Junior Puppy Dog Class
1st Wychways Americone Dream


Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChS Rudolf Valentino du Grand Fresnoy

Best Of Opposite Sex
GCh Nylucha's Candy Carnivale

Select Dog
Ch Coburn Horchata Ice



Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
Ch Chetcote La Parisenne

Best Of Opposite Sex
Ch Egbar N Palakore Mr Moonlight

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Palakore's Royal Fairy Tale

Best Puppy In Breed
Heavenlyhund Georgia On My Mind

Select Dog
Ch Virgo Southern Comfort


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Palakore's Royal Fairy Tale

Reserve Winners Bitch
Palakore's Love Do At Avamore Me

Senior Puppy Bitch Class
1st Heavenlyhund Georgia On My Mind

12-18 Month Bitch Class
1st Palakore's Royal Fairy Tale

Open Bitch Class
1st Palakore's Love Do At Avamore Me

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GrandGables Ms Smiling Down On Us

Best Of Opposite Sex
Ch Leaside's Sweet Treat MS


Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Freestyle's Take A Walk On The Wild Side With Hunu

Best Of Opposite Sex
Ch Freestyle's Reflection Of My Life With Hunu MW

Best Puppy In Breed
Hunu's Just A B'otch From Freestyle MW


Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GCh Altadach Aston Martin SL

Best Of Opposite Sex
GChB Granvalero's Rising Sun SL

Best Puppy In Breed
Granvalero's Light Up The Sky SL

Select Bitch
Ch Endachs Butter Tart



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Granvalero's Light Up The Sky SL

Senior Puppy Bitch Class
1st Granvalero's Light Up The Sky SL

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Passport Are There Lines SS

Best Of Opposite Sex
Dublin Creek's Wee Bit Of Irish

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Passport Are There Lines SS


Winners Dog: (1-2-0-0)
Passport Are There Lines SS

Open Dog Class
1st Passport Are There Lines SS

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Willowood-Sandale I Walk The Line At Whisperhill


Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Icycold Sixth Cent

Best Puppy In Breed
Icycold Sixth Cent



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Icycold Sixth Cent

Reserve Winners Bitch
Icycold Parallels Sixth Avenue

Senior Puppy Bitch Class
1st Icycold Sixth Cent

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Icycold Parallels Sixth Avenue

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Castlekeep's Prodigious

Best Of Opposite Sex
Castlekeep's Prim

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Castlekeep's Prodigious

Best Puppy In Breed
Glenamadda Windkeepers Parayde


Winners Dog: (1-2-0-0)
Castlekeep's Prodigious

Open Dog Class
1st Castlekeep's Prodigious


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Castlekeep's Prim

Reserve Winners Bitch
Glenamadda Windkeepers Parayde

Senior Puppy Bitch Class
1st Glenamadda Windkeepers Parayde

12-18 Month Bitch Class
1st Castlekeep's Prim

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Vigeland Teuvo Spirit Skyewalker

Best Of Opposite Sex
Fanta's Willow Wisp

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Vigeland Teuvo Spirit Skyewalker

Best Puppy In Breed
Vigeland Teuvo Spirit Skyewalker


Winners Dog: (1-2-0-0)
Vigeland Teuvo Spirit Skyewalker

Junior Puppy Dog Class
1st Vigeland Teuvo Spirit Skyewalker


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Fanta's Willow Wisp

Reserve Winners Bitch
Fanta's Summer Breeze

Junior Puppy Bitch Class
1st Fanta's Summer Breeze

Open Bitch Class
1st Fanta's Willow Wisp

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Conestoga & Crossroads Good Vibrations

Best Puppy In Breed
Conestoga & Crossroads Good Vibrations


Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Osiris A Standing Ovation Xo



Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ndoropresidiocoprrdg Harmony Ofit All At Mobukhosi


Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB Mylakhan Karob So Be It

Best Of Opposite Sex
Windstorm Dream Weaver Denali

Best Puppy In Breed
Windstorm Dream Weaver Denali


Winners Dog: (1-0-0-1)
Windstorm Dream Weaver Denali

Senior Puppy Dog Class
1st Windstorm Dream Weaver Denali


Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 6 pts (0-4-0-3)
GCh Inglenook's Thank You For The Music

Best Puppy In Breed
Comar's River Deep Mountain High

Select Bitch
GCh McCartney's Pamz Playgirl


4-6 Month Dog Class
1st Vrymeer Eagle Squadron


Winners Bitch: (0-4-0-3)
Comar's River Deep Mountain High

Reserve Winners Bitch
Vrymeer Queen's Warrant

Junior Puppy Bitch Class
1st Comar's A Change Is Gonna Come

Senior Puppy Bitch Class
1st Comar's River Deep Mountain High
2nd McCartney's Rhythm Of The Night

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Vrymeer Queen's Warrant

4-6 Month Bitch Class
1st Vrymeer Sonata





Group 3 - Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Polarfleece's My Ferrari At Nikita
  Samoyed   59
Group 2nd   
Ch Midnight Lady's Rumble In The Jungle
  Newfoundland   53
Group 3rd   
Ch Cammcastle's Ima Steinway
  Rottweiler   47
Group 4th   
GChB Saxmark'n Stonehills Power Play
  Bullmastiff   45
BPIG   
Ch Polarfleece's My Ferrari At Nikita
  Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group    Nikita Miss Personnalite   Samoyed   0
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (0-2-3-1)
GChB Marqways Born Into Royalty

Best Of Opposite Sex
Daomori's Crossroads Of The Midwest

Select Dog
GCh Sendosan Naxxramas


Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Ice Gangsta's Arrow Of Thunder

Best Of Opposite Sex
Ruling Waves At Tonomi Z Sneznej Doliny

Best Puppy In Breed
Ruling Waves At Tonomi Z Sneznej Doliny


Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Dudswelriver Starlook It's Me

Best Puppy In Breed
Dudswelriver Starlook It's Me



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Dudswelriver Starlook It's Me

Reserve Winners Bitch
Avatars Keep On Swimming V Shelbernese

Junior Puppy Bitch Class
1st Dudswelriver Starlook It's Me

Senior Puppy Bitch Class
1st Avatars Keep On Swimming V Shelbernese

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
Ch Haltonhills Tickitbou Swan Song

Best Of Opposite Sex
GCh Tybrushe's Down By The River

Select Dog
Ch Mephisto N Hi Desert Don't Stop Me Now

Select Bitch
GCh CinniBon's She's The One


Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (3-0-1-0)
GChB Saxmark'n Stonehills Power Play

Best Puppy In Breed
Saxmark 'N Stonehill's Set The Stride


Winners Dog: (3-0-1-0)
Saxmark 'N Stonehill's Set The Stride

Reserve Winners Dog
Majestic Black Magic

Senior Puppy Dog Class
1st Saxmark 'N Stonehill's Set The Stride

12-18 Month Dog Class
1st Majestic Road House Blues

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Majestic Black Magic

4-6 Month Dog Class
1st Mallaig's Moves Like Mick Jagger


Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 7 pts (2-4-0-2)
GChB Outlaws Gracie Belle V Liberator

Best Of Opposite Sex
Ravalleses Limited Edition

Best Of Winners: (2-4-0-2)
Nevar Supersonic Devil's Starr v Sioul

Best Puppy In Breed
Nevar Supersonic Devil's Starr v Sioul

Select Bitch
Ch Ravalleses I Want It All


Winners Dog: (2-4-0-2)
Ravalleses Limited Edition

Reserve Winners Dog
Garshangan The Talisman

12-18 Month Dog Class
1st Ravalleses Limited Edition

Open Dog Class
1st Garshangan The Talisman

4-6 Month Dog Class
1st Ambermark'n Starlaines Turn The Page

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Danetastixs Bust A Move

Best Of Opposite Sex
Paquestone's Quinn Essential

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Britlinblue's In The Stars

Best Puppy In Breed
Paquestone's Quinn Essential

Select Dog
GCh Jerdans The Great Code


Winners Dog: (1-1-2-0)
Britlinblue's In The Stars

Canadian Bred Dog Class
1st Britlinblue's In The Stars


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Paquestone's Quinn Essential

Junior Puppy Bitch Class
1st Paquestone's Quinn Essential

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Ch Woolmarsh Yva Pyron

Best Of Opposite Sex
Cidwm's Fawlty Towers

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Cidwm's Fawlty Towers


Winners Dog: (1-3-0-1)
Cidwm's Fawlty Towers

Open Dog Class
1st Cidwm's Fawlty Towers


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Cidwm's Evry Cloud Hasa Slvr Lining

Reserve Winners Bitch
Cidwm's Glenire Blitzen

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cidwm's Evry Cloud Hasa Slvr Lining

Open Bitch Class
1st Cidwm's Glenire Blitzen
2nd Cidwm's Forsaken Avenger

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Vinzenz Del Penon De Ifach



Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
GCh Midnight Lady's Rumble In The Jungle

Best Of Opposite Sex
Recurve's Here We Go Again

Best Of Winners: (3-2-1-0)
Dreampools Chester By The Sea

Best Puppy In Breed
Recurve's Fade To Black


Winners Bitch: (3-2-1-0)
Recurve's Here We Go Again

Reserve Winners Bitch
Recurve's Therefore I Am

Senior Puppy Bitch Class
1st Recurve's Here We Go Again

12-18 Month Bitch Class
1st Recurve's Therefore I Am

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Fado's Estrelaleal Rei

Best Of Opposite Sex
Seabury Vulcan Marina Del Rey

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Claircreek Donovan


Winners Dog: (1-2-1-0)
Claircreek Donovan

Open Dog Class
1st Claircreek Donovan

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Cammcastle's Ima Steinway


Winners Dog: (1-0-1-0)
Cammcastle's Ima Steinway

Open Dog Class
1st Cammcastle's Ima Steinway


4-6 Month Bitch Class
1st Vonwadges Material Girl

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (2-4-0-0)
Polarfleece's My Ferrari At Nikita

Best Of Opposite Sex
Snowshoe's Night Before Christmas

Best Of Winners: (2-4-0-0)
Polarfleece's My Ferrari At Nikita

Best Puppy In Breed
Polarfleece's My Ferrari At Nikita


Winners Dog: (2-4-0-0)
Polarfleece's My Ferrari At Nikita

Reserve Winners Dog
Snowpride Nauvik

Junior Puppy Dog Class
1st Polarfleece's My Ferrari At Nikita

Open Dog Class
1st Snowpride Nauvik


Winners Bitch: (2-4-0-0)
Snowshoe's Night Before Christmas

Reserve Winners Bitch
Vanderbilt's Promises Promises

Senior Puppy Bitch Class
1st Snowshoe's Night Before Christmas

12-18 Month Bitch Class
1st Snowlegend Ethereal Diamond

Open Bitch Class
1st Vanderbilt's Promises Promises
2nd Snowpride DJ Skyllah

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Eugen I-Ra A Handsome Boy



Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (3-1-0-1)
GChB Snowmist's Mackenzie

Best Of Opposite Sex
White Sunday's One Two Punch

Best Of Winners: (3-1-0-1)
White Sunday's One Two Punch

Best Puppy In Breed
Unicornhill Charmed One


Winners Bitch: (3-1-0-1)
Unicornhill Charmed One

Senior Puppy Bitch Class
1st Unicornhill Charmed One





Group 4 - Peter Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   57
Group 2nd   
Ch Keepsake Boreal Victorious
  Soft-Coated Wheaten Terrier   51
Group 3rd   
Ch Paradym Just For Laughs
  Norwich Terrier   46
Group 4th   
Ch Ispy Eons A Game Changer
  Bedlington Terrier   45
BPIG   
Ch Paradym Just For Laughs
  Norwich Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Maiha Step Aside Boys   Schnauzer (Miniature)   0
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Longvue Yeloman Triple Play At Penaire

Best Of Opposite Sex
Copperfields Boudica

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Longvue Yeloman Triple Play At Penaire

Best Puppy In Breed
Windham Ridge Effie Watch Me Dance


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Copperfields Boudica

Reserve Winners Bitch
Windham Ridge Effie Watch Me Dance

Junior Puppy Bitch Class
1st Windham Ridge Effie Watch Me Dance

Open Bitch Class
1st Copperfields Boudica

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Shadowfax Jumpin' Jack Flash

Best Of Opposite Sex
Shadowfax Born to Be Wild

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Shadowfax Jumpin' Jack Flash


Winners Dog: (1-1-0-0)
Shadowfax Jumpin' Jack Flash

12-18 Month Dog Class
1st Shadowfax Jumpin' Jack Flash


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Shadowfax Born to Be Wild

12-18 Month Bitch Class
1st Shadowfax Born to Be Wild

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ispy Eons A Game Changer



Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 8 pts (5-2-0-2)
Dobereich's Hawthorne At Foxfun

Best Of Opposite Sex
Ch Otterden Pop The Cork

Best Of Winners: (5-2-0-2)
Dobereich's Hawthorne At Foxfun

Best Puppy In Breed
Dobereich's Hawthorne At Foxfun

Select Bitch
Ch Foxrun Rose Gold

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Thunderally's Mischevious Casper

Select Dog
GCh Glitter Stars Don Pedro At Essexshire


Winners Dog: (1-0-2-0)
Jewels Sweet Child Of Mine

Canadian Bred Dog Class
1st Jewels Sweet Child Of Mine

4-6 Month Dog Class
1st Skybar Cerulean Sins


Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 9 pts (2-4-3-1)
GCh Kilmaree Torrance At Mistybrig

Best Of Opposite Sex
Ch Tartnthistle's Brechin Victoria

Best Of Winners: (2-4-3-1)
Showme Trakr

Best Puppy In Breed
Emjade Mystique

Select Dog
Ch Meliagold's Middle Ground


Winners Dog: (2-4-3-1)
Showme Trakr

Reserve Winners Dog
Northernclan's Talisker

Open Dog Class
1st Showme Trakr
2nd Northernclan's Talisker


Winners Bitch: (2-4-3-1)
Gaegordon's Wee Gillyflower

Reserve Winners Bitch
Emjade Mystique

Junior Puppy Bitch Class
1st Emjade Mystique
2nd Clanlilly's M For Mousse

Canadian Bred Bitch Class
1st Emjade Firefinch Ablaze

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gaegordon's Wee Gillyflower

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dariant Narcissus



Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bluestone Con Artist


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bluestone Con Artist

Open Dog Class
1st Bluestone Con Artist


Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Foxheart's I'm Not For Everyone

Best Puppy In Breed
Foxheart's I'm Not For Everyone



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Foxheart's I'm Not For Everyone

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Foxheart's I'm Not For Everyone

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Paradym Just For Laughs

Best Puppy In Breed
Ch Paradym Just For Laughs



Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Foxbend How Sweet It Is



Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Ratitatt I'm Smitten At Venturehill

Best Of Opposite Sex
Andado's I Speak Of D Pompadus

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Andado's Perfect Shot


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Andado's Perfect Shot

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Andado's Perfect Shot

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Massawippi Join The Circus

Best Of Opposite Sex
Maiha I'm Bulletproof

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Massawippi Join The Circus

Best Puppy In Breed
Massawippi Join The Circus


Winners Dog: (1-3-0-0)
Massawippi Join The Circus

Junior Puppy Dog Class
1st Massawippi Join The Circus


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Maiha I'm Bulletproof

Reserve Winners Bitch
Maiha Winner Takes All

12-18 Month Bitch Class
1st Maiha Winner Takes All
2nd Maiha Signature Look

Open Bitch Class
1st Maiha I'm Bulletproof

4-6 Month Bitch Class
1st Maiha Step Aside Boys

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Blayloch Slam Duncan

Best Puppy In Breed
Blayloch Slam Duncan


Winners Dog: (1-0-0-0)
Blayloch Slam Duncan

Senior Puppy Dog Class
1st Blayloch Slam Duncan


Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bushwell Woodland Whisper



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bushwell Woodland Whisper

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bushwell Woodland Whisper

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Keepsake Boreal Victorious

Best Of Opposite Sex
Erinisle's Autumn Willow

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Erinisle's Autumn Willow

Best Puppy In Breed
Ch Tyrone Quintessential Pinehome

Select Dog
Ch Tyrone Quintessential Pinehome


Winners Dog: (1-2-2-0)
Honeywheat's Back To The Future

Junior Puppy Dog Class
1st Honeywheat's Back To The Future


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Erinisle's Autumn Willow

Reserve Winners Bitch
Honeywheat's Message In A Bottle

Junior Puppy Bitch Class
1st Honeywheat's Message In A Bottle

Open Bitch Class
1st Erinisle's Autumn Willow

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ch Rolona's Gold Coast

Best Of Opposite Sex
Rolona's Playmate

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Rolona's Heza Ladies Man

Best Puppy In Breed
Rolona's Loving The Limelight


Winners Dog: (2-2-1-0)
Rolona's Heza Ladies Man

Reserve Winners Dog
Rolona's Made In Canada

Senior Puppy Dog Class
1st Rolona's Made In Canada

Open Dog Class
1st Rolona's Heza Ladies Man


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Rolona's Playmate

Reserve Winners Bitch
Rolona's Loving The Limelight

Senior Puppy Bitch Class
1st Rolona's Loving The Limelight

Open Bitch Class
1st Rolona's Playmate

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GChS Skyehigh's Video Game

Best Of Opposite Sex
Skyehigh's Snapshot Of Kilkarry Bay

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Skyehigh's Smart Phone

Best Puppy In Breed
Skyehigh's Smart Phone


Winners Dog: (2-3-1-0)
Skyehigh's Smart Phone

Reserve Winners Dog
Skyehigh's Webmaster Gordon

Senior Puppy Dog Class
1st Skyehigh's Smart Phone
2nd Skyehigh's Webmaster Gordon





Group 5 - Dana Garcia Tice Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Lionking Blaze Of Glory
  Pekingese   43
Group 2nd   
Wright's Triumphant Jasper At Vigelais
  Pug   42
Group 3rd    Miso Found My Courage   Chihuahua (Long Coat)   38
Group 4th   
GCh Pinkribbon's The Bees Knees
  Papillon   35
BPIG   
Wright's Triumphant Jasper At Vigelais
  Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group    Arcreya Primrose Raised By Wolves   Chihuahua (Short Coat)   0
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 8 pts (3-6-0-0)
Mabini The Last Song Ronnie UniQ

Best Of Opposite Sex
Midsummers First Knight

Best Of Winners: (3-6-0-0)
Mabini The Last Song Ronnie UniQ

Best Puppy In Breed
Gentle Star Lord Of The Rings

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Miso Found My Courage

Best Of Opposite Sex
Lilpawz Flip It And Reverse It

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Miso Found My Courage

Best Puppy In Breed
Miso Found My Courage


Winners Dog: (1-2-0-0)
Miso Found My Courage

Junior Puppy Dog Class
1st Miso Found My Courage


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Lilpawz Flip It And Reverse It

Reserve Winners Bitch
Miso Miss Gale

Junior Puppy Bitch Class
1st Miso Miss Gale

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lilpawz Flip It And Reverse It

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Miso Miss Pitch

Best Puppy In Breed
Miso Miss Pitch


4-6 Month Dog Class
1st Arcreya Primrose Raised By Wolves


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Miso Miss Pitch

Junior Puppy Bitch Class
1st Miso Miss Pitch

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Ch Denali's Crown Jewel

Best Of Opposite Sex
Koopa King Of Lore


Winners Dog: (2-0-0-1)
Koopa King Of Lore

Reserve Winners Dog
Mushroom Citizen Of Lore

Open Dog Class
1st Koopa King Of Lore
2nd Mushroom Citizen Of Lore


Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Pegase du Domaine de Polana

Best Of Opposite Sex
Weylinmarsh's Billie Jean



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Weylinmarsh's Billie Jean

12-18 Month Bitch Class
1st Weylinmarsh's Billie Jean

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 5 pts (1-4-0-1)
GCh Hearts Delites' A Change Is Gonna Come

Best Of Opposite Sex
Twinkle's Positively Likeable Simon

Best Of Winners: (1-4-0-1)
Old Havana's Forest Goddess

Best Puppy In Breed
Hearts Delite I Put A Spell On You


Winners Dog: (1-4-0-1)
Twinkle's Positively Likeable Simon

Senior Puppy Dog Class
1st Twinkle's Positively Likeable Simon

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Celtic Glenlivet Straight Up

Best Of Opposite Sex
Windwater Parkour Traceuse

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Celtic Glenlivet Straight Up

Best Puppy In Breed
Windwater Parkour Traceuse


Winners Dog: (2-1-0-0)
Celtic Glenlivet Straight Up

Reserve Winners Dog
Hollywood's Chiccetto Hour

Senior Puppy Dog Class
1st Hollywood's Chiccetto Hour

Open Dog Class
1st Celtic Glenlivet Straight Up


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Windwater Parkour Traceuse

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Windwater Parkour Traceuse

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans



Winners Bitch: (0-1-0-0)
JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans

12-18 Month Bitch Class
1st JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Pinkribbon's The Bees Knees

Best Of Opposite Sex
Ch Queen Bless JP Winning Ticket

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Heaven Sent Pistol Possessed By Perosality

Best Puppy In Breed
Tokabout Solitaire At Lewenhart


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Tokabout Solitaire At Lewenhart

Senior Puppy Bitch Class
1st Tokabout Solitaire At Lewenhart

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Lionking Blaze Of Glory



Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Solar Smile Kimberly

Best Of Opposite Sex
Tinyprints Light The Way

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Solar Smile Kimberly

Best Puppy In Breed
Solar Smile Kimberly


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tinyprints Light The Way

Open Dog Class
1st Tinyprints Light The Way


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Solar Smile Kimberly

Senior Puppy Bitch Class
1st Solar Smile Kimberly

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
Wright's Triumphant Jasper At Vigelais

Best Of Opposite Sex
Ch Jimary's Corina Corina

Best Puppy In Breed
Wright's Triumphant Jasper At Vigelais


Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Shoalcreek's Emily

Best Of Opposite Sex
Shoalcreek's Jack Of Paris

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Justatitch Rusticpride Karma


Winners Dog: (1-2-0-1)
Shoalcreek's Jack Of Paris

Open Dog Class
1st Shoalcreek's Jack Of Paris


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Justatitch Rusticpride Karma

Reserve Winners Bitch
Shoalcreek's Justatitch Raven

Canadian Bred Bitch Class
1st Shoalcreek's Justatitch Raven

Open Bitch Class
1st Justatitch Rusticpride Karma





Group 6 - Peter Scott Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Classique Ivy Lane Moonstruck
  Poodle (Standard)   57
Group 2nd   
Ch Invictus Boston Sancho Panza
  Boston Terrier   45
Group 3rd   
Ch Stormin Hammie Davis Jr At Foxmoor Petite Cherie
  French Bulldog   42
Group 4th   
GCh Discover Fortune N Glory At Keesbrook
  Keeshond   30
BPIG   
Ch Stormin Hammie Davis Jr At Foxmoor Petite Cherie
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bella Luna   Dalmatian   0
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nuuktok's Atka Kunik

Best Puppy In Breed
Nuuktok's Atka Kunik


Winners Dog: (1-0-0-0)
Nuuktok's Atka Kunik

Junior Puppy Dog Class
1st Nuuktok's Atka Kunik


Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Invictus Boston Sancho Panza

Best Of Opposite Sex
Kaliska's Sonic Boom At Kadan

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Selectabull's Tart It Up CC

Best Puppy In Breed
Selectabull's Tart It Up CC


Winners Dog: (1-1-1-0)
Selectabull's Tart It Up CC

Junior Puppy Dog Class
1st Selectabull's Tart It Up CC


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Kaliska's Sonic Boom At Kadan

Junior Puppy Bitch Class
1st Kaliska's Sonic Boom At Kadan

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Pelee's My Ride's A Pumpkin Coach

Best Of Opposite Sex
Bulldacious The Professional Ottoman

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Bulldacious Lady Paradox

Best Puppy In Breed
Bulldacious The Professional Ottoman


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Bulldacious Lady Paradox

Reserve Winners Bitch
Bulldacious Delenclos Royal Etiquette

12-18 Month Bitch Class
1st Bulldacious Delenclos Royal Etiquette

Open Bitch Class
1st Bulldacious Lady Paradox

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 6 pts (3-2-1-1)
Ch Gumby's Somewhere In Heaven

Best Of Opposite Sex
GCh WrinkleRanch Fawn Over Moi

Best Of Winners: (3-2-1-1)
Siosalach's Tombstone Marshall

Best Puppy In Breed
Periwrinkles Rackin ‘Em Up Nixon WrinkleRanch


Winners Bitch: (3-2-1-1)
Periwrinkles Bohemium Rhapsody-Queen B

Reserve Winners Bitch
Siosalach's Cinco De Mayo

Canadian Bred Bitch Class
1st Siosalach's Cinco De Mayo

Open Bitch Class
1st Periwrinkles Bohemium Rhapsody-Queen B

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Dragonslayer Tai's Charcoal

Best Of Opposite Sex
Lilo Of Three Rivers



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Lilo Of Three Rivers

Open Bitch Class
1st Lilo Of Three Rivers

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Hallmark's Shantay You Stay

Best Of Opposite Sex
Rockstar's Perilous Adventure

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Rockstar's Perilous Adventure

Best Puppy In Breed
Rockstar's Perilous Adventure


Winners Dog: (1-1-0-1)
Rockstar's Perilous Adventure

Senior Puppy Dog Class
1st Rockstar's Perilous Adventure


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Koira Shadowhunter's Dream

Open Bitch Class
1st Koira Shadowhunter's Dream

4-6 Month Bitch Class
1st Bella Luna

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 11 pts (4-6-1-1)
GCh Stormin Hammie Davis Jr At Foxmoor Petite Cherie

Best Of Opposite Sex
Karendon's At Last

Best Of Winners: (4-6-1-1)
Konigliche Hunka Burning Love

Best Puppy In Breed
GCh Stormin Hammie Davis Jr At Foxmoor Petite Cherie

Select Bitch
GCh Karendon's Island Girl


Winners Dog: (4-6-1-1)
Konigliche Hunka Burning Love

Reserve Winners Dog
Windridges Beauregard

Junior Puppy Dog Class
1st Nifty Coconut Roll

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Karendon's Rocket Man

Open Dog Class
1st Konigliche Hunka Burning Love
2nd Windridges Beauregard


Winners Bitch: (4-6-1-1)
Karendon's At Last

Reserve Winners Bitch
Stormin Foxmoor Petite Cherie Kidding Awound

Junior Puppy Bitch Class
1st Stormin Foxmoor Petite Cherie Kidding Awound
2nd Nifty Got A Trick Hat

Senior Puppy Bitch Class
1st Seulement Light Of Foot Stevie
2nd Konigliche Eltorro Si Idyllique

Canadian Bred Bitch Class
1st Seulement De La Dentelle

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Karendon's At Last

4-6 Month Bitch Class
1st Bullmarket Seulement Ella Vaday

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Discover Fortune N Glory At Keesbrook

Best Puppy In Breed
Masada's Lord Banting Of Rock Island


Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 4 pts (0-4-0-1)
Shivons Sparkling Crystal

Best Puppy In Breed
Sanvars Enchantress Of Tiva

Select Bitch
Ch Glow Ziveren Jewelen


Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 5 pts (1-5-0-0)
House Of Treasure Anna Of Arendelle At Urajiro

Best Of Opposite Sex
Supersammy's Inu Yone

Best Of Winners: (1-5-0-0)
House Of Treasure Anna Of Arendelle At Urajiro

Best Puppy In Breed
Kwontumleap-Tintown Tequila On Ice


Winners Dog: (1-5-0-0)
Supersammy's Inu Yone

Senior Puppy Dog Class
1st Supersammy's Inu Yone



Group 7 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Chaparral's French Tryst
  Berger Des Pyrenees   65
Group 2nd   
GCh Laureate Diamond Is Forever
  Shetland Sheepdog   64
Group 3rd    Timberline's Leia V Elite Design   German Shepherd Dog   57
Group 4th   
GCh Galheights Eli Teemu Rysy
  Bouvier des Flandres   53
BPIG    Timberline's Leia V Elite Design   German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Queenly's Know Secret Heza Star
  Welsh Corgi (Pembroke)   0
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Catalyst's Old Country Soul

Best Of Opposite Sex
Catalyst's Whiskey In A Teacup

Best Puppy In Breed
Lakylu Always On My Mind Perramigo's Catalyst


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Dreamchaser's You Had Me At Hello

Best Puppy In Breed
Dreamchaser's You Had Me At Hello

Select Bitch
GCh Dreamchaser La Vita A Bella



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Dreamchaser's You Had Me At Hello

Senior Puppy Bitch Class
1st Dreamchaser's You Had Me At Hello

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Chaparral's French Tryst



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ch Asset's Name Of The Game

Best Of Opposite Sex
Hollowshot Northern Reflection

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Hollowshot Northern Reflection


Winners Dog: (2-2-1-0)
Hollowshot Peter Pan

Reserve Winners Dog
Passionbc Lucky Number

Open Dog Class
1st Hollowshot Peter Pan
2nd Passionbc Lucky Number


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Hollowshot Northern Reflection

Reserve Winners Bitch
Asset's Never Say Never

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hollowshot Northern Reflection

Open Bitch Class
1st Asset's Never Say Never

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Galheights Eli Teemu Rysy



4-6 Month Bitch Class
1st Galheights Fabulous Mauna Loa

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Comeaway North Of Seven


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Feoras Face My Magic

Best Puppy In Breed
Feoras Face My Magic



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Feoras Face My Magic

Senior Puppy Bitch Class
1st Feoras Face My Magic

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Timberline's Leia V Elite Design

Best Of Opposite Sex
Ch V The Vom Trienzbachtal

Best Puppy In Breed
Timberline's Leia V Elite Design



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Timberline's Leia V Elite Design

Reserve Winners Bitch
Zoe Vom Burgimwald

Junior Puppy Bitch Class
1st Zoe Vom Burgimwald

Senior Puppy Bitch Class
1st Timberline's Leia V Elite Design

Open Bitch Class
1st Oana Leigh Vom Burgimwald

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bagatelle Moon Love Romance



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bagatelle Moon Love Romance

Reserve Winners Bitch
Tasiahills First Bloom

12-18 Month Bitch Class
1st Tasiahills First Bloom

Open Bitch Class
1st Bagatelle Moon Love Romance

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 6 pts (2-2-2-1)
GCh Laureate Diamond Is Forever

Best Of Opposite Sex
GChS Brantstar's Fashion Trendsetter

Best Of Winners: (2-2-2-1)
Velvetfog Laureate Freestyle

Best Puppy In Breed
Regaloake's Taj Mahal

Select Dog
Ch Rivermyst Seeker At Kindle


Winners Dog: (2-2-2-1)
Velvetfog Laureate Freestyle

Reserve Winners Dog
Regaloake's Taj Mahal

Canadian Bred Dog Class
1st Regaloake's Taj Mahal

Open Dog Class
1st Velvetfog Laureate Freestyle


Winners Bitch: (2-2-2-1)
Homespun Postscript

Reserve Winners Bitch
Brantstar's Classic Beauty

Senior Puppy Bitch Class
1st Brantstar's Classic Beauty

Open Bitch Class
1st Homespun Postscript

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Eyespy The Odds Are Always In My Favor


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 9 pts (4-5-0-1)
Ch Riverside Xtra Wicked

Best Of Opposite Sex
Born To Be Your Magical Mystery

Best Of Winners: (4-5-0-1)
Born To Be Your Magical Mystery

Best Puppy In Breed
Kendelee's Second Coming


Winners Dog: (4-5-0-1)
Born To Be Your Magical Mystery

Reserve Winners Dog
Kendelee's Second Coming

Senior Puppy Dog Class
1st Kendelee's Second Coming

12-18 Month Dog Class
1st Born To Be Your Magical Mystery

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Capriccio's Aston Martin

Open Dog Class
1st O'Neill's The General's Scout

4-6 Month Dog Class
1st Queenly's Know Secret Heza Star


Winners Bitch: (4-5-0-1)
Bredright Beautiful Blaise

Reserve Winners Bitch
Mistycor Know Your Dream

12-18 Month Bitch Class
1st Elfwynkle's Silverlining At Calawyn

Canadian Bred Bitch Class
1st Bredright Dark Streak Bonnie

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bredright Beautiful Blaise

Open Bitch Class
1st Mistycor Know Your Dream
2nd Balletcor Olympic Victory

4-6 Month Bitch Class
1st Capriccio's Spirit In The Spotlight
2nd Shannon's Kayak
3rd Capriccio's Indigo Ice

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By