Nipissing Kennel Club
Saturday, May 11, 2024 - Show-4



Related Results

Conformation

Friday, May 10 (Show-1)
Friday, May 10 (Show-2)
Saturday, May 11 (Show-3)
Saturday, May 11 (Show-4)
Sunday, May 12 (Show-5)
Sunday, May 12 (Show-6)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS MBISS Can GChG/MBIS Mex GCh/Am Ch Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
"Jack"
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Owners: Christina Koffman-Heard and John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Avery Gaudin
Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)  
GChG Roaneden's Shorelander
Points: 170 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Avery Gaudin
Shih Tzu  
Ch Souyen's Ziggy Stardust
Points: 127
Best Puppy In Show
Judge: Avery Gaudin
Pointer  
Ch Monarch's Royal Fly Over To Brackenmoor
Best Veteran In Show
Judge: Avery Gaudin
Pointer  
GCh Perryglen's Making Contact








Group 1 - Avery Gaudin Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   42
Group 2nd   
GChS Seasyde Rapture Of Zephyr
  Pointer   41
Group 3rd   
GChG Rush's Just Another Werewolf
  Retriever (Flat-Coated)   36
Group 4th   
Ch Trapezy’s Running To Stand Still 'Gibson'
  Spaniel (Brittany)   35
BPIG   
Ch Monarch's Royal Fly Over To Brackenmoor
  Pointer   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Perryglen's Making Contact
  Pointer   0

Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Rush's Just Another Werewolf




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GCh Moonlit's Meet The Press

Best Of Opposite Sex
Ch Fieldbrook's I Am I Said

Best Puppy In Breed
Westmeadow's Tel N Tales At Asklar

Select Dog
Ch Fieldbrook's An Antidote 2 Khaos


Winners Dog: (1-0-2-1)
Westmeadow's Tel N Tales At Asklar

Junior Puppy Dog Class
1st Westmeadow's Tel N Tales At Asklar



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Roaneden's Shorelander




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Reidwood Ahead By A Century




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Galewinns Extra Nice N Naughty




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Wynridge's Winchester Castle

Best Of Opposite Sex
Brickett's Standing Ovation

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Brickett's Standing Ovation

Best Puppy In Breed
Brickett's Standing Ovation


Winners Dog: (1-1-0-1)
Brickett's Standing Ovation

Senior Puppy Dog Class
1st Brickett's Standing Ovation


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Nonnies Raise A Little Hell

Junior Puppy Bitch Class
1st Nonnies Raise A Little Hell


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Trapezy’s Running To Stand Still 'Gibson'




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Bounce's It's A Lark!



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Bounce's First Widow At Ashke

Canadian Bred Bitch Class
1st Bounce's First Widow At Ashke


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Clussexx Redline Espresso

Best Puppy In Breed
Stannyfield's Alibi Witness


Winners Dog: (1-0-1-0)
Stannyfield's Alibi Witness

Senior Puppy Dog Class
1st Stannyfield's Alibi Witness



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Whispering Willows Chillin Hunter




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services




Group 2 - Doug Gaudin Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Sirhan Madiidu Al Basari
  Saluki   21
Group 2nd   
GCh Aziza's High Roller By Presidio
  Rhodesian Ridgeback   20
Group 3rd   
GCh Castlekeep's Prodigious
  Irish Wolfhound   16
Group 4th   
GCh Boru's Absolute Magnitude
  Bloodhound   15
BPIG   
Cornerstone’s My Heart Will Go On
  Beagle   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Boru's Absolute Magnitude
  Bloodhound   0
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cornerstone’s My Heart Will Go On

Best Of Opposite Sex
Kazuri's Feeling Ready To Rumble

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cornerstone’s My Heart Will Go On

Best Puppy In Breed
Cornerstone’s My Heart Will Go On


Winners Dog: (1-1-0-0)
Kazuri's Feeling Ready To Rumble

Senior Puppy Dog Class
1st Kazuri's Feeling Ready To Rumble


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cornerstone’s My Heart Will Go On

Senior Puppy Bitch Class
1st Cornerstone’s My Heart Will Go On


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
GCh Boru's Absolute Magnitude

Best Of Opposite Sex
Ch Boru's Birth Of Venus

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Legend's Sleetwood Mac At Boru

Select Bitch
Ch Boru's Legend Of La Fortuna


Winners Dog: (1-2-1-2)
Boru's Legend Of El Dorado

12-18 Month Dog Class
1st Boru's Legend Of El Dorado

Veteran Male
GCh Boru's Absolute Magnitude


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Legend's Sleetwood Mac At Boru

Reserve Winners Bitch
Boru's Legend Of Elora Danan

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Boru's Legend Of Elora Danan

Open Bitch Class
1st Legend's Sleetwood Mac At Boru


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chetcote Ivy League

Best Puppy In Breed
Chetcote Ivy League



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chetcote Ivy League

Senior Puppy Bitch Class
1st Chetcote Ivy League


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Freestyle's Save A Horse MW


Winners Dog: (1-0-0-0)
Freestyle's Save A Horse MW

Open Dog Class
1st Freestyle's Save A Horse MW



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Hundeleben Win-Tin-Tin

Select Dog
GChS Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Castlekeep's Prodigious




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Conestoga & Crossroads Goodbye America



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GChB Aziza's High Roller By Presidio

Best Of Opposite Sex
Angelridge Quintessential

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Angelridge Bushwacker

Best Puppy In Breed
Angelridge Bushwacker

Select Dog
GCh Mardi Gras Hold My Beer Angelridge


Winners Dog: (1-1-2-0)
Angelridge Bushwacker

Junior Puppy Dog Class
1st Angelridge Bushwacker


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Angelridge Quintessential

Senior Puppy Bitch Class
1st Angelridge Quintessential


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Sirhan Madiidu Al Basari




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch McCartney's Celestial Phoenix

Best Of Opposite Sex
Cariad's Wait N See

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Cariad's Wait N See


Winners Dog: (1-1-1-0)
McCartney's Triumphant Reflection

12-18 Month Dog Class
1st McCartney's Triumphant Reflection


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Cariad's Wait N See

Open Bitch Class
1st Cariad's Wait N See


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services




Group 3 - Doug Gaudin Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
  Newfoundland   16
Group 2nd   
Ch Ostara's Double Action Cammcastle
  Rottweiler   13
Group 3rd   
GChG Marinella's The Thunder Rolls
  Portuguese Water Dog   11
Group 4th   
GCh Snowmist's Zeo
  Siberian Husky   10
BPIG   Ch Holmrun's Last Call   Doberman Pinscher   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Esmonds Devil Went Down To Georgia
  Rottweiler   0
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lodale's Sakura Majestic Kiss




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Kalinka Esugey Bagatur




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Denshaw N Tybrushe's Jorja Peach

Best Of Opposite Sex
Ch Livin A Sharp Dressed Man At Tybrushe




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Hurstkins Arctic Voyage Aklak

Best Of Opposite Sex
Hurstkins Beyond Foxe Basin

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Hurstkins Arctic Voyage Aklak


Winners Dog: (1-1-0-0)
Hurstkins Arctic Voyage Aklak

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Hurstkins Arctic Voyage Aklak


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Hurstkins Beyond Foxe Basin

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hurstkins Beyond Foxe Basin


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Gatehouse Forty Creek V Arete

Best Of Opposite Sex
Cybo Brienne Fredis

Best Puppy In Breed
Ch Holmrun's Last Call

Select Dog
Ch Holmrun's Last Call



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Cybo Brienne Fredis

Junior Puppy Bitch Class
1st Cybo Brienne Fredis


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChG Midnight Lady's Puff The Magic Dragon

Best Of Opposite Sex
Capenauti You're The One That I Want

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Capenauti Just Keep Swimming


Winners Dog: (1-1-1-0)
Capenauti Just Keep Swimming

Canadian Bred Dog Class
1st Capenauti Just Keep Swimming


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Capenauti You're The One That I Want

12-18 Month Bitch Class
1st Capenauti You're The One That I Want


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Marinella's The Thunder Rolls




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Ostara's Double Action Cammcastle

Best Of Opposite Sex
Halo & Esmonds Let's Dance At Renegade

Best Puppy In Breed
Halo & Esmonds Let's Dance At Renegade



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Snowmist's Zeo

Best Puppy In Breed
Sherakan's Arctic Frost


Winners Dog: (1-0-1-0)
Sherakan's Arctic Frost

Senior Puppy Dog Class
1st Sherakan's Arctic Frost



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services




Group 4 - Jennifer Sayers Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Pinehome's Clear Sailing
  Soft-Coated Wheaten Terrier   10
Group 2nd   
GChB Westhams Little Ol Cowgirl
  Parson Russell Terrier   8
Group 3rd    Mazara's Stardance   Fox Terrier (Wire)   7
Group 4th   
GCh Dobereich's Hawthorne At Foxrun
  Border Terrier   6
BPIG No Entry
Judge: Jennifer Sayers

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Mirabel The Shooting Star Of Gem Airedales




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Jennifer Sayers

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Dobereich's Hawthorne At Foxrun

Best Of Opposite Sex
Otterbay Wimberways I Believe In Ruby Tuesday



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Jennifer Sayers

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Clanlilly's Syryn Star Gazer

Best Of Opposite Sex
Ch Syryn Long Awaited Dream




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Jennifer Sayers

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mazara's Stardance



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mazara's Stardance

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mazara's Stardance


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Jennifer Sayers

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Westhams Little Ol Cowgirl




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Jennifer Sayers

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Toulin's Why Not Wilbur




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Jennifer Sayers

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Pinehome's Clear Sailing

Select Dog
Ch Adako Squeegee Luigi




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services




Group 5 - Jennifer Sayers Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Oeste's Askin For Kisses
  Havanese   17
Group 2nd   
GCh Camparis Apanachi
  Yorkshire Terrier   11
Group 3rd   
GCh Sugarlamb's Stylish Cowboy
  Pomeranian   10
Group 4th   
Ch Lion Dance Huilong
  Pekingese   9
BPIG    Rulers Brown Betty   Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Judge: Jennifer Sayers

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Exquisite Romeo Ronny

Best Of Opposite Sex
Exquisite's Beautiful Fraulein Uschi

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Exquisite Romeo Ronny

Best Puppy In Breed
Exquisite's Beautiful Fraulein Uschi


Winners Dog: (1-1-0-0)
Exquisite Romeo Ronny

12-18 Month Dog Class
1st Exquisite Romeo Ronny


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Exquisite's Beautiful Fraulein Uschi

Senior Puppy Bitch Class
1st Exquisite's Beautiful Fraulein Uschi


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Jennifer Sayers

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rulers Brown Betty

Best Puppy In Breed
Rulers Brown Betty



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rulers Brown Betty

Junior Puppy Bitch Class
1st Rulers Brown Betty


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Jennifer Sayers

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Miso Miss The Party

Best Of Opposite Sex
Arcreya's Give Em Your Last Rolo

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Arcreya's Toasted Marshmallow


Winners Dog: (1-1-0-1)
Arcreya's Give Em Your Last Rolo

12-18 Month Dog Class
1st Arcreya's Give Em Your Last Rolo


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Arcreya's Toasted Marshmallow

Open Bitch Class
1st Arcreya's Toasted Marshmallow


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Jennifer Sayers

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Weylinmarsh's That Grl Is Mine




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Jennifer Sayers

Best Of Breed: 5 pts (1-3-0-2)
GChEx Oeste's Askin For Kisses

Best Of Opposite Sex
Tortoro Mano Gentis

Best Of Winners: (1-3-0-2)
Tortoro Mano Gentis

Best Puppy In Breed
Twinkle's Keeping The Memory Lest We Forget

Select Bitch
Ch Twinkle's Catch Me If You Cayenne


Winners Dog: (1-3-0-2)
Tortoro Mano Gentis

12-18 Month Dog Class
1st Tortoro Mano Gentis


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Jennifer Sayers

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Heaven Sent My Secret Weapon



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Heaven Sent My Secret Weapon

Reserve Winners Bitch
Jamega's My Maria Part Two

12-18 Month Bitch Class
1st Heaven Sent My Secret Weapon

Open Bitch Class
1st Jamega's My Maria Part Two


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Jennifer Sayers

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lion Dance Huilong




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Jennifer Sayers

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sugarlamb's Stylish Cowboy




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Jennifer Sayers

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Camparis Apanachi




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services




Group 6 - Jennifer Sayers Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Souyen's Ziggy Stardust
  Shih Tzu   16
Group 2nd   
GChB Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox
  Shiba Inu   15
Group 3rd   
GChB Cherokee Legend Jacib's Where's Waldo
  Bulldog   12
Group 4th   
GChB Dragonslayer Tai's CharCoal
  Chow Chow   7
BPIG   
Agni Ars Michiko
  Chow Chow   N/A
Judge: Jennifer Sayers

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GChB Cherokee Legend Jacib's Where's Waldo

Best Of Opposite Sex
Ch Starlight Northern Lights

Select Bitch
Ch Jacib's Firefly Lane Girl At Roxanhaus



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Renegade's Sweet Mischief

Reserve Winners Bitch
Starlight Princess Daisy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Renegade's Sweet Mischief
2nd Starlight Princess Daisy


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Jennifer Sayers

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GChB Dragonslayer Tai's CharCoal

Best Of Opposite Sex
Ch Pinchou's Winter Nights

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Agni Ars Michiko

Best Puppy In Breed
Agni Ars Michiko


Winners Dog: (2-1-1-1)
Agni Ars Michiko

Reserve Winners Dog
Dragonslayer Tai's Reigning Dynasty

Junior Puppy Dog Class
1st Agni Ars Michiko

Senior Puppy Dog Class
1st Dragonslayer Tai's Reigning Dynasty


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Dragonslayer Tai's Bridget

Canadian Bred Bitch Class
1st Dragonslayer Tai's Bridget


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Jennifer Sayers

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
LeeAnns Glow Red Hot Flame

Best Puppy In Breed
Glow Gucci Poochy



Winners Bitch: (0-2-0-0)
LeeAnns Glow Red Hot Flame

Reserve Winners Bitch
Glow Gucci Poochy

12-18 Month Bitch Class
1st LeeAnns Glow Red Hot Flame

Canadian Bred Bitch Class
1st Glow Gucci Poochy


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Jennifer Sayers

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GChB Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox

Select Bitch
GChB Hibiscus Chisana Takaramono



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Wyzguy's Kawaii 'It Wasn't Me'

12-18 Month Bitch Class
1st Wyzguy's Kawaii 'It Wasn't Me'


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Jennifer Sayers

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Souyen's Ziggy Stardust




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Jennifer Sayers

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Algos Silk & Lace




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services


Group 7 - Avery Gaudin Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Loveshine China I Was Around
  Welsh Corgi (Pembroke)   42
Group 2nd   
GCh Kurpas N Larkspur Leap Of Faith
  Australian Cattle Dog   38
Group 3rd   Ch Goldenhylite's Anastasia   Shetland Sheepdog   37
Group 4th   Ch Sylvan Argent Seafield Black Sails   Collie (Rough)   31
BPIG   Ch Sylvan Argent Seafield Black Sails   Collie (Rough)   N/A
Best Veteran In Group   GCh Snowdancer's A Real Fancy Lady   Shetland Sheepdog   0
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kurpas N Larkspur Leap Of Faith




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 8 pts (1-4-3-1)
Starpoint Almost Famous

Best Of Opposite Sex
GCh Cheynat's Skywalker

Best Of Winners: (1-4-3-1)
Starpoint Almost Famous

Best Puppy In Breed
Cheynat's The Best Of Us

Select Dog
Ch Aussiezip On A Roll

Select Bitch
GCh Hearthside Dirty Border Girl At Aussiezip


Winners Dog: (1-4-3-1)
Highrail Show Me Da Money

Open Dog Class
1st Highrail Show Me Da Money


Winners Bitch: (1-4-3-1)
Starpoint Almost Famous

Reserve Winners Bitch
Cheynat's The Best Of Us

Senior Puppy Bitch Class
1st Cheynat's The Best Of Us

Canadian Bred Bitch Class
1st Aussiezip Midnight Star Baby

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Aussiezip Majesty N Motion

Open Bitch Class
1st Starpoint Almost Famous


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Runamok Texas Two Step



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Runamok Texas Two Step

12-18 Month Bitch Class
1st Runamok Texas Two Step


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Casryn's Yippee Kai Yay




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Shorewind Omnipotent One

Best Of Opposite Sex
MVR Down The Rabbit Hole

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Shorewind Omnipotent One

Best Puppy In Breed
Shorewind Omnipotent One


Winners Dog: (1-2-0-0)
Shorewind Omnipotent One

Senior Puppy Dog Class
1st Shorewind Omnipotent One


Winners Bitch: (1-2-0-0)
MVR Down The Rabbit Hole

Reserve Winners Bitch
FSR Autumn Rain

12-18 Month Bitch Class
1st MVR Down The Rabbit Hole

Canadian Bred Bitch Class
1st FSR Autumn Rain


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 6 pts (5-2-0-0)
Sylvan Argent Seafield Black Sails

Best Of Opposite Sex
5C's & Kaymann's Oh Sleet!

Best Of Winners: (5-2-0-0)
Sylvan Argent Seafield Black Sails

Best Puppy In Breed
Sylvan Argent Seafield Black Sails


Winners Bitch: (5-2-0-0)
5C's & Kaymann's Oh Sleet!

Reserve Winners Bitch
Sylvan Argent Windsong Pure Imagination

12-18 Month Bitch Class
1st 5C's & Kaymann's Oh Sleet!

Open Bitch Class
1st Sylvan Argent Windsong Pure Imagination


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 5 pts (1-5-0-0)
Sablehill's California Girl

Best Of Opposite Sex
Press Valleador Redwood

Best Of Winners: (1-5-0-0)
Sablehill's California Girl

Best Puppy In Breed
Calista Von Lousar


Winners Dog: (1-5-0-0)
Press Valleador Redwood

12-18 Month Dog Class
1st Press Valleador Redwood


Winners Bitch: (1-5-0-0)
Sablehill's California Girl

Reserve Winners Bitch
Flair Von Redwood

Junior Puppy Bitch Class
1st Calista Von Lousar

12-18 Month Bitch Class
1st Jemma Vom Redwood
2nd Chronicles Of Narnia Von Lousar

Open Bitch Class
1st Sablehill's California Girl
2nd Flair Von Redwood


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Tanasi's Lightly Toasted




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Kecskeri Gyongye Harlee

Best Of Opposite Sex
Ch McPotter's Creek's Tuzvihar



Veteran Female
Ch Csodavirag Ocean


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 5 pts (0-5-0-1)
Ch Goldenhylite's Anastasia

Best Puppy In Breed
Regaloake's Icandy



Winners Bitch: (0-5-0-1)
Regaloake's Dream Come True

Reserve Winners Bitch
Regaloake's Icandy

Junior Puppy Bitch Class
1st Brantstars Wish Upon A Star

12-18 Month Bitch Class
1st Regaloake's Dream Come True

Canadian Bred Bitch Class
1st Redpine's Lady Mia Gift From Above

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Regaloake's Icandy
2nd Redpine's Heaven Cent

Veteran Female
GCh Snowdancer's A Real Fancy Lady


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Dom Corgi Chocolate Kiss

Best Of Opposite Sex
Ch Edgebrook's I'll Have What She's Having




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Loveshine China I Was Around

Best Of Opposite Sex
Cymry Mariner's Charm

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Dragonjoy Over The River

Best Puppy In Breed
Ch Alenclaud Nicasia

Select Bitch
Ch Alenclaud Nicasia


Winners Dog: (1-1-1-1)
Dragonjoy Over The River

Open Dog Class
1st Dragonjoy Over The River


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Cymry Mariner's Charm

12-18 Month Bitch Class
1st Cymry Mariner's Charm


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By