Nipissing Kennel Club
Saturday, May 11, 2024 - Show-3



Related Results

Conformation

Friday, May 10 (Show-1)
Friday, May 10 (Show-2)
Saturday, May 11 (Show-3)
Saturday, May 11 (Show-4)
Sunday, May 12 (Show-5)
Sunday, May 12 (Show-6)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS MBISS Can GChG/MBIS Mex GCh/Am Ch Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
"Jack"
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Owners: Christina Koffman-Heard and John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Brenton Wright
Saluki  
GChG Sirhan Madiidu Al Basari
Points: 178 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Brenton Wright
Newfoundland  
GChG Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
Points: 157
Best Puppy In Show
Judge: Brenton Wright
Pointer  
Ch Monarch's Royal Fly Over To Brackenmoor
Best Baby Puppy In Show
Judge: Brenton Wright
Retriever (Labrador)  
Labradale's Northern Lights








Group 1 - Shawn Bennett Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   47
Group 2nd   
GChS Seasyde Rapture Of Zephyr
  Pointer   46
Group 3rd    Braemar Linwood Point Well Made   Setter (English)   36
Group 4th   
GChB Ambertru's Head Over Heels
  Retriever (Golden)   35
BPIG   
Ch Monarch's Royal Fly Over To Brackenmoor
  Pointer   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Labradale's Northern Lights
  Retriever (Labrador)   0

Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rush's Just Another Werewolf




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GCh Moonlit's Meet The Press

Best Of Opposite Sex
Ch Fieldbrook's I Am I Said

Best Puppy In Breed
Westmeadow's Tel N Tales At Asklar

Select Dog
Ch Fieldbrook's An Antidote 2 Khaos


Winners Dog: (1-0-2-1)
Westmeadow's Tel N Tales At Asklar

Junior Puppy Dog Class
1st Westmeadow's Tel N Tales At Asklar


4-6 Month Bitch Class
1st Labradale's Northern Lights


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Roaneden's Shorelander




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Braemar Linwood Point Well Made



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Braemar Linwood Point Well Made

Open Bitch Class
1st Braemar Linwood Point Well Made


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Galewinns Extra Nice N Naughty




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Brickett's Standing Ovation

Best Of Opposite Sex
Wynridge's Winchester Castle

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Brickett's Standing Ovation

Best Puppy In Breed
Brickett's Standing Ovation


Winners Dog: (1-2-0-0)
Brickett's Standing Ovation

Senior Puppy Dog Class
1st Brickett's Standing Ovation


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Wynridge's Winchester Castle

Reserve Winners Bitch
Nonnies Raise A Little Hell

Junior Puppy Bitch Class
1st Nonnies Raise A Little Hell

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wynridge's Winchester Castle


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Trapezy’s Running To Stand Still 'Gibson'




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Bounce's It's A Lark!




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChB Clussexx Redline Espresso

Best Of Opposite Sex
Stannyfield's Daughter Of Time Rising Above

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Stannyfield's Daughter Of Time Rising Above

Best Puppy In Breed
Stannyfield's Daughter Of Time Rising Above


Winners Dog: (1-1-1-0)
Stannyfield's Alibi Witness

Senior Puppy Dog Class
1st Stannyfield's Alibi Witness


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Whispering Willows Chillin Hunter




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services




Group 2 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Sirhan Madiidu Al Basari
  Saluki   20
Group 2nd   
GCh Castlekeep's Prodigious
  Irish Wolfhound   19
Group 3rd   
GCh Aziza's High Roller By Presidio
  Rhodesian Ridgeback   18
Group 4th    Legend's Sleetwood Mac At Boru   Bloodhound   13
BPIG   
Angelridge Quintessential
  Rhodesian Ridgeback   N/A
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
Legend's Sleetwood Mac At Boru

Best Of Opposite Sex
Boru's Legend Of El Dorado

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Legend's Sleetwood Mac At Boru

Select Bitch
Ch Boru's Legend Of La Fortuna


Winners Dog: (1-2-0-2)
Boru's Legend Of El Dorado

12-18 Month Dog Class
1st Boru's Legend Of El Dorado


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Legend's Sleetwood Mac At Boru

Reserve Winners Bitch
Boru's Legend Of Elora Danan

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Boru's Legend Of Elora Danan

Open Bitch Class
1st Legend's Sleetwood Mac At Boru


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chetcote Ivy League

Best Puppy In Breed
Chetcote Ivy League



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chetcote Ivy League

Senior Puppy Bitch Class
1st Chetcote Ivy League


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Snowdancer's It's A Wonderful Life



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Hundeleben Win-Tin-Tin

Select Dog
GChS Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lakilanni Kenya Resist


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lakilanni Kenya Resist

Open Dog Class
1st Lakilanni Kenya Resist



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Castlekeep's Prodigious




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Conestoga & Crossroads Goodbye America



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GCh Aziza's High Roller By Presidio

Best Of Opposite Sex
GCh Angelridge Maybe It's Maybeline

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Angelridge Quintessential

Best Puppy In Breed
Angelridge Quintessential

Select Dog
Ch Mardi Gras Hold My Beer Angelridge


Winners Dog: (1-1-2-1)
Angelridge Bushwacker

Junior Puppy Dog Class
1st Angelridge Bushwacker


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Angelridge Quintessential

Senior Puppy Bitch Class
1st Angelridge Quintessential


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Sirhan Madiidu Al Basari




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch McCartney's Celestial Phoenix


Winners Dog: (1-0-1-0)
McCartney's Triumphant Reflection

12-18 Month Dog Class
1st McCartney's Triumphant Reflection



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services




Group 3 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
  Newfoundland   16
Group 2nd   
GChG Marinella's The Thunder Rolls
  Portuguese Water Dog   13
Group 3rd   
Ch Ostara's Double Action Cammcastle
  Rottweiler   12
Group 4th   
GCh Snowmist's Zeo
  Siberian Husky   10
BPIG   Ch Holmrun's Last Call   Doberman Pinscher   N/A
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lodale's Sakura Majestic Kiss




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Kalinka Esugey Bagatur




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Livin A Sharp Dressed Man At Tybrushe

Best Of Opposite Sex
GCh Denshaw N Tybrushe's Jorja Peach




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Hurstkins Arctic Voyage Aklak

Best Of Opposite Sex
Hurstkins Beyond Foxe Basin

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Hurstkins Arctic Voyage Aklak


Winners Dog: (1-1-0-0)
Hurstkins Arctic Voyage Aklak

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Hurstkins Arctic Voyage Aklak


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Hurstkins Beyond Foxe Basin

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hurstkins Beyond Foxe Basin


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Gatehouse Forty Creek V Arete

Best Of Opposite Sex
Cybo Brienne Fredis

Best Puppy In Breed
Ch Holmrun's Last Call

Select Dog
Ch Holmrun's Last Call



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Cybo Brienne Fredis

Junior Puppy Bitch Class
1st Cybo Brienne Fredis


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChG Midnight Lady's Puff The Magic Dragon

Best Of Opposite Sex
Capenauti You're The One That I Want

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Capenauti Just Keep Swimming


Winners Dog: (1-1-1-0)
Capenauti Just Keep Swimming

Canadian Bred Dog Class
1st Capenauti Just Keep Swimming


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Capenauti You're The One That I Want

12-18 Month Bitch Class
1st Capenauti You're The One That I Want


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Marinella's The Thunder Rolls




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Ostara's Double Action Cammcastle

Best Of Opposite Sex
Halo & Esmonds Let's Dance At Renegade

Best Puppy In Breed
Halo & Esmonds Let's Dance At Renegade



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Snowmist's Zeo

Best Puppy In Breed
Sherakan's Arctic Frost


Winners Dog: (1-0-1-0)
Sherakan's Arctic Frost

Senior Puppy Dog Class
1st Sherakan's Arctic Frost



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services




Group 4 - Brenton Wright Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Dobereich's Hawthorne At Foxrun
  Border Terrier   10
Group 2nd   
GChB Westhams Little Ol Cowgirl
  Parson Russell Terrier   7
Group 3rd   
GCh Toulin's Why Not Wilbur
  Scottish Terrier   6
Group 4th    Mazara's Stardance   Fox Terrier (Wire)   5
BPIG No Entry
Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Mirabel The Shooting Star Of Gem Airedales




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Dobereich's Hawthorne At Foxrun

Best Of Opposite Sex
Otterbay Wimberways I Believe In Ruby Tuesday



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Clanlilly's Syryn Star Gazer

Best Of Opposite Sex
Ch Syryn Long Awaited Dream




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mazara's Stardance



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mazara's Stardance

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mazara's Stardance


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Westhams Little Ol Cowgirl




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Toulin's Why Not Wilbur




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Pinehome's Clear Sailing

Select Dog
Ch Adako Squeegee Luigi




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services




Group 5 - Gail Forsythe (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Weylinmarsh's That Grl Is Mine
  Coton De Tulear   20
Group 2nd   
Ch Lion Dance Huilong
  Pekingese   19
Group 3rd   
GChEx Oeste's Askin For Kisses
  Havanese   18
Group 4th   
GCh Camparis Apanachi
  Yorkshire Terrier   12
BPIG    Exquisite's Beautiful Fraulein Uschi   Biewer Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Silver Lining’s Candle Smoke And Cider At Ashke   Xoloitzcuintli (Toy)   0
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Exquisite's Beautiful Fraulein Uschi

Best Of Opposite Sex
Exquisite Romeo Ronny

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Exquisite's Beautiful Fraulein Uschi

Best Puppy In Breed
Exquisite's Beautiful Fraulein Uschi


Winners Dog: (1-1-0-0)
Exquisite Romeo Ronny

12-18 Month Dog Class
1st Exquisite Romeo Ronny


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Exquisite's Beautiful Fraulein Uschi

Senior Puppy Bitch Class
1st Exquisite's Beautiful Fraulein Uschi


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rulers Brown Betty

Best Puppy In Breed
Rulers Brown Betty



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rulers Brown Betty

Junior Puppy Bitch Class
1st Rulers Brown Betty


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Arcreya's Toasted Marshmallow

Select Bitch
Ch Miso Miss The Party



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Arcreya's Toasted Marshmallow

Open Bitch Class
1st Arcreya's Toasted Marshmallow


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Windwater Call My Agent At Ladyday


Winners Dog: (1-0-0-0)
Windwater Call My Agent At Ladyday

Open Dog Class
1st Windwater Call My Agent At Ladyday

4-6 Month Dog Class
1st Ladyday's Dark Knight



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Weylinmarsh's That Grl Is Mine




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (1-3-0-2)
GChEx Oeste's Askin For Kisses

Best Of Opposite Sex
Tortoro Mano Gentis

Best Of Winners: (1-3-0-2)
Star Touched Mano Gentis

Best Puppy In Breed
Twinkle's Keeping The Memory Lest We Forget


Winners Dog: (1-3-0-2)
Tortoro Mano Gentis

12-18 Month Dog Class
1st Tortoro Mano Gentis


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Clandara's Pretty In Pink



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Clandara's Pretty In Pink

Open Bitch Class
1st Clandara's Pretty In Pink


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Jamega's My Maria Part Two

Best Of Opposite Sex
Ch Heaven Sent A Traveling Man Nelson



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lion Dance Huilong


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lion Dance Huilong

Open Dog Class
1st Lion Dance Huilong



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sugarlamb's Stylish Cowboy




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Camparis Apanachi




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services




Group 6 - Gail Forsythe (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
Agni Ars Michiko
  Chow Chow   16
Group 2nd   
Ch Souyen's Ziggy Stardust
  Shih Tzu   12
Group 3rd   Ch Starlight Northern Lights   Bulldog   11
Group 4th   GCh Carrington's To Nicheca With Love   Poodle (Standard)   6
BPIG   
Agni Ars Michiko
  Chow Chow   N/A
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
Ch Starlight Northern Lights

Best Of Opposite Sex
GChB Cherokee Legend Jacib's Where's Waldo

Select Bitch
Ch Jacib's Firefly Lane Girl At Roxanhaus



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Starlight Princess Daisy

Reserve Winners Bitch
Renegade's Sweet Mischief

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Starlight Princess Daisy
2nd Renegade's Sweet Mischief


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Agni Ars Michiko

Best Of Opposite Sex
Ch Pinchou's Winter Nights

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Agni Ars Michiko

Best Puppy In Breed
Agni Ars Michiko


Winners Dog: (2-1-0-1)
Agni Ars Michiko

Reserve Winners Dog
Dragonslayer Tai's Reigning Dynasty

Junior Puppy Dog Class
1st Agni Ars Michiko

Senior Puppy Dog Class
1st Dragonslayer Tai's Reigning Dynasty


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Dragonslayer Tai's Bridget

Canadian Bred Bitch Class
1st Dragonslayer Tai's Bridget


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
LeeAnns Glow Red Hot Flame

Best Puppy In Breed
Glow Gucci Poochy



Winners Bitch: (0-2-0-0)
LeeAnns Glow Red Hot Flame

Reserve Winners Bitch
Glow Gucci Poochy

12-18 Month Bitch Class
1st LeeAnns Glow Red Hot Flame

Canadian Bred Bitch Class
1st Glow Gucci Poochy


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Carrington's To Nicheca With Love




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GChB Hibiscus Chisana Takaramono

Select Bitch
GChB Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Wyzguy's Kawaii 'It Wasn't Me'

12-18 Month Bitch Class
1st Wyzguy's Kawaii 'It Wasn't Me'


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Souyen's Ziggy Stardust




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Algos Silk & Lace




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services


Group 7 - Brenton Wright Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Loveshine China I Was Around
  Welsh Corgi (Pembroke)   43
Group 2nd   
Ch Casryn's Yippee Kai Yay
  Belgian Shepherd Dog   38
Group 3rd   Ch Goldenhylite's Anastasia   Shetland Sheepdog   37
Group 4th   
Ch Kecskeri Gyongye Harlee
  Mudi   31
BPIG   
Calista Von Lousar
  German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cheynat's Undercover   Australian Shepherd   0
Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kurpas N Larkspur Leap Of Faith




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 9 pts (2-4-3-1)
GCh Cheynat's Skywalker

Best Of Opposite Sex
Starpoint Almost Famous

Best Of Winners: (2-4-3-1)
Starpoint Almost Famous

Best Puppy In Breed
Cheynat's The Best Of Us

Select Dog
Ch Aussiezip On A Roll

Select Bitch
GCh Hearthside Dirty Border Girl At Aussiezip


Winners Bitch: (2-4-3-1)
Starpoint Almost Famous

Reserve Winners Bitch
Cheynat's The Best Of Us

Senior Puppy Bitch Class
1st Cheynat's The Best Of Us

Canadian Bred Bitch Class
1st Aussiezip Midnight Star Baby

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Aussiezip Majesty N Motion

Open Bitch Class
1st Starpoint Almost Famous

4-6 Month Bitch Class
1st Cheynat's Undercover


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Runamok Texas Two Step



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Runamok Texas Two Step

12-18 Month Bitch Class
1st Runamok Texas Two Step


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Casryn's Yippee Kai Yay




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Shorewind Omnipotent One

Best Of Opposite Sex
MVR Down The Rabbit Hole

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Shorewind Omnipotent One

Best Puppy In Breed
Shorewind Omnipotent One


Winners Dog: (1-2-0-0)
Shorewind Omnipotent One

Senior Puppy Dog Class
1st Shorewind Omnipotent One


Winners Bitch: (1-2-0-0)
MVR Down The Rabbit Hole

Reserve Winners Bitch
FSR Autumn Rain

12-18 Month Bitch Class
1st MVR Down The Rabbit Hole

Canadian Bred Bitch Class
1st FSR Autumn Rain


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 6 pts (5-2-0-0)
5C's & Kaymann's Oh Sleet!

Best Of Opposite Sex
Bannerstone Seascape Catch The Wind

Best Of Winners: (5-2-0-0)
5C's & Kaymann's Oh Sleet!

Best Puppy In Breed
Sylvan Argent Seafield Black Sails


Winners Bitch: (5-2-0-0)
5C's & Kaymann's Oh Sleet!

Reserve Winners Bitch
Sylvan Argent Windsong Pure Imagination

12-18 Month Bitch Class
1st 5C's & Kaymann's Oh Sleet!

Open Bitch Class
1st Sylvan Argent Windsong Pure Imagination


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 4 pts (0-5-0-0)
Flair Von Redwood

Best Puppy In Breed
Calista Von Lousar



Winners Bitch: (0-5-0-0)
Flair Von Redwood

Reserve Winners Bitch
Sablehill's California Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Calista Von Lousar

12-18 Month Bitch Class
1st Jemma Vom Redwood
2nd Chronicles Of Narnia Von Lousar

Open Bitch Class
1st Flair Von Redwood
2nd Sablehill's California Girl

4-6 Month Bitch Class
1st Du Domaine Keep It Simple Von Lousar


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tanasi's Lightly Toasted




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Kecskeri Gyongye Harlee

Best Of Opposite Sex
Ch McPotter's Creek's Tuzvihar




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 5 pts (0-5-1-0)
Goldenhylite's Anastasia

Best Of Opposite Sex
Ch Rivermyst's Poetry In Motion

Best Puppy In Breed
Brantstars Wish Upon A Star



Winners Bitch: (0-5-1-0)
Goldenhylite's Anastasia

Reserve Winners Bitch
Regaloake's Dream Come True

Junior Puppy Bitch Class
1st Brantstars Wish Upon A Star

12-18 Month Bitch Class
1st Regaloake's Dream Come True

Canadian Bred Bitch Class
1st Redpine's Lady Mia Gift From Above

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Regaloake's Icandy

Open Bitch Class
1st Goldenhylite's Anastasia


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Dom Corgi Chocolate Kiss

Best Of Opposite Sex
Ch Edgebrook's I'll Have What She's Having


4-6 Month Dog Class
1st Coedwig's Wrecsam's Red Dragon



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Loveshine China I Was Around

Best Of Opposite Sex
Ch Alenclaud Nicasia

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Cymry Mariner's Charm

Best Puppy In Breed
Ch Alenclaud Nicasia


Winners Dog: (1-2-1-1)
Dragonjoy Over The River

Open Dog Class
1st Dragonjoy Over The River


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Cymry Mariner's Charm

Reserve Winners Bitch
Ravinel Spellbound By The Moon

12-18 Month Bitch Class
1st Cymry Mariner's Charm

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ravinel Spellbound By The Moon


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By