Halifax Kennel Club
Sunday, September 1, 2019 - Show # 5



Related Results

Conformation

Friday, August 30 (Show # 1)
Friday, August 30 (Show # 2)
Saturday, August 31 (Show # 3)
Saturday, August 31 (Show # 4)
Sunday, September 01 (Show # 5)
Sunday, September 01 (Show # 6)

Obedience

Saturday, August 31 (Obedience Trial 1)
Sunday, September 01 (Obedience Trial 2)

Rally Obedience

Saturday, August 31 (Rally Trial 1)
Sunday, September 01 (Rally Trial 2)



Results courtesy of:


-- Halifax Kennel Club --
www.halifaxkennelclub.ca


Best In Show
Judge: Guy Jeavons
Dachshund (Standard Long-Haired)  
GCh Telkel We Know Where You Live
Points: 116 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Guy Jeavons
Samoyed  
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
Points: 108
Best Puppy In Show
Judge: Guy Jeavons
Vizsla (Smooth-Haired)  
Ch Harbourpoint Egerton Moonraker
Best Baby Puppy In Show
Judge: Guy Jeavons
Dachshund (Standard Long-Haired)   Telkel Dare To Be SL
Best Altered In Show
Judge: Guy Jeavons
Shih Tzu  
Ch (Alt) Loghavens Elegant Anne








Group 1 - Guy Jeavons Top Dog
Points
Group 1st   Ch Backroad Heineken Light   Retriever (Golden)   22
Group 2nd   Ch Mistcurl's Jemseg   Retriever (Curly-Coated)   15
Group 3rd   
Ch Follyhills Winoka AfterTheRain
  Weimaraner   14
Group 4th   Ch Shore Wave Walker   Spaniel (English Springer)   13
BPIG   
Ch Harbourpoint Egerton Moonraker
  Vizsla (Smooth-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Red Dory Rawley   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Narvik de la Plume d'Argent

Best Of Opposite Sex
Pageska's Pandora

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Pageska's Pandora

Best Puppy In Breed
Pageska's Pandora


Winners Dog: (1-1-1-0)
Pageska's DL Patriot

Junior Puppy Dog Class
1st Pageska's DL Patriot


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Pageska's Pandora

Junior Puppy Bitch Class
1st Pageska's Pandora

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Mistcurl's Jemseg



3-6 Month Bitch Class
1st Mistcurl's Leanders Blackpearl

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 6 pts (2-1-3-1)
Ch Backroad Heineken Light

Best Of Opposite Sex
GChEx Polarsky's Twinkle Little Star

Best Of Winners: (2-1-3-1)
Not Just Another Backroad

Best Puppy In Breed
GCh Ambertru's I'll Call'm George

Select Dog
GCh Ambertru's I'll Call'm George


Winners Dog: (2-1-3-1)
Canwin Legendary Ball Striker

Reserve Winners Dog
Bitagold Cardshark At Mermaid

Junior Puppy Dog Class
1st Bitagold Cardshark At Mermaid

Senior Puppy Dog Class
1st Canwin Legendary Ball Striker


Winners Bitch: (2-1-3-1)
Not Just Another Backroad

Open Bitch Class
1st Not Just Another Backroad

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Edenvalley Red Dory


3-6 Month Dog Class
1st Red Dory Rawley


Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Marsuvica's Colour Of Black



3-6 Month Bitch Class
1st Nevaehlea's Que Sera Sera

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Bluestones Special Edition

Best Of Opposite Sex
Ch Bluestone Fairy Tail

Best Puppy In Breed
Ch Bluestone Fairy Tail



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Shore Wave Walker

Best Of Opposite Sex
Shore Lady Liberty



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Shore Lady Liberty

Open Bitch Class
1st Shore Lady Liberty

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Harbourpoint Egerton Moonraker

Best Of Opposite Sex
Harbourpoint Eastern Stargazer

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Ourdream's Sugar And Spice

Best Puppy In Breed
Ch Harbourpoint Egerton Moonraker


Winners Dog: (1-3-1-0)
Ourdream's Sugar And Spice

Senior Puppy Dog Class
1st Ourdream's Sugar And Spice


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Harbourpoint Eastern Stargazer

Reserve Winners Bitch
Egerton's Que Sera Sera

Junior Puppy Bitch Class
1st Harbourpoint Eastern Stargazer
2nd Egerton's Rumour In The Wind

12-18 Month Bitch Class
1st Egerton's Que Sera Sera

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Follyhills Winoka AfterTheRain







Group 2 - Mark Houston-McMillan Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Telkel We Know Where You Live
  Dachshund (Standard Long-Haired)   7
Group 2nd   
Ch Graabine Little Bit O Chilli
  Norwegian Elkhound   6
Group 3rd   
GCh Obiwan Heart Of Darkness
  Afghan Hound   5
Group 4th   
Ch Kinobi Overachiever At Norjon
  Borzoi   4
BPIG No Entry
Best Baby Puppy In Group    Telkel Dare To Be SL   Dachshund (Standard Long-Haired)   0
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Obiwan Heart Of Darkness



Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Kinobi Overachiever At Norjon



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Kinobi Shop Around at Norjon

12-18 Month Bitch Class
1st Kinobi Shop Around at Norjon

Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cream Ridge Monsieur at Er Dox



Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Telkel We Know Where You Live



3-6 Month Bitch Class
1st Telkel Dare To Be SL

Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Graabine Little Bit O Chilli



Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kiromols Morning Moon



Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Windstorm Be Seen Not Heard



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Windstorm Be Seen Not Heard

Open Bitch Class
1st Windstorm Be Seen Not Heard





3-6 Month Bitch Class
1st Seaswift's Princess Consuela





Group 3 - Denys Janssen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   11
Group 2nd   
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra
  Great Dane   10
Group 3rd   
GCh Lonecreeks Lets Dance At Stonerose
  Rottweiler   7
Group 4th   
Ch Liberator's Unfinished Business
  Doberman Pinscher   6
BPIG    Goldwater's Alice   Portuguese Water Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Redstone's Turn It Up V Aludra   Doberman Pinscher   0
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Briante Bluemount Diamond Girl

Best Of Opposite Sex
Ricon's Magic Man Marder

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Briante Bluemount Diamond Girl

Best Puppy In Breed
Briante Bluemount Diamond Girl


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ricon's Magic Man Marder

Junior Puppy Dog Class
1st Ricon's Magic Man Marder


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Briante Bluemount Diamond Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Briante Bluemount Diamond Girl

Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Pine Ridge's Feel The Thunder



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Liberator's Unfinished Business

Best Of Opposite Sex
Regnancy A Touch Of Class


3-6 Month Dog Class
1st Redstone's Turn It Up V Aludra


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Regnancy A Touch Of Class

12-18 Month Bitch Class
1st Regnancy A Touch Of Class

Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra

Best Of Opposite Sex
Ch Peakview's You Really Got Me


3-6 Month Dog Class
1st Britlinblues Tumbling Dice


Winners Bitch: (0-1-1-1)
Britlinblues Standin Intshadow

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Britlinblues Standin Intshadow

Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Abby of Hovisbyhart Estate



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Abby of Hovisbyhart Estate

12-18 Month Bitch Class
1st Abby of Hovisbyhart Estate

Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Goldwater's Alice

Best Puppy In Breed
Goldwater's Alice



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Goldwater's Alice

Junior Puppy Bitch Class
1st Goldwater's Alice

Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lonecreeks Lets Dance At Stonerose



3-6 Month Bitch Class
1st Stonerose Rocket Girl

Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike







Group 4 - Guy Jeavons Top Dog
Points
Group 1st   Ch Destineez Wild Blue Yonder   Schnauzer (Miniature)   18
Group 2nd   
Dragonfox A Winning Formula
  Welsh Terrier   17
Group 3rd   Ch Kincora's Elwha Dawn   Irish Terrier   16
Group 4th   Ch Trollhattan's Later Gator   Fox Terrier (Smooth)   15
BPIG   
Dragonfox A Winning Formula
  Welsh Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ernst Fon Klaus   Russell Terrier   0
Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Maybush Red Firecraker Rudy

Best Of Opposite Sex
GCh Ryba's Cape Breton Highland Lass

Select Dog
Ch Maybush Red Starry Knight


Winners Dog: (1-0-1-1)
Maybush Red Firecraker Rudy

12-18 Month Dog Class
1st Maybush Red Firecraker Rudy


Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Showme's Chico

Best Of Opposite Sex
Isabella From Deerpark

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Showme's Chico

Best Puppy In Breed
Crombie's Blond Assassian

Select Bitch
Ch Kilmaree's Destiny At Showme


Winners Dog: (1-2-0-1)
Showme's Chico

12-18 Month Dog Class
1st Showme's Chico


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Isabella From Deerpark

Reserve Winners Bitch
Crombie's Blond Assassian

Senior Puppy Bitch Class
1st Crombie's Blond Assassian

Open Bitch Class
1st Isabella From Deerpark

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Trollhattan's Later Gator

Select Dog
Ch Braebrook's Time at Trollhattan



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gleann Lovely Lolita

Best Puppy In Breed
Gleann Lovely Lolita



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Gleann Lovely Lolita

Junior Puppy Bitch Class
1st Gleann Lovely Lolita

Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kincora's Elwha Dawn


3-6 Month Dog Class
1st Kincora's Qualicom Spirit


Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch TriNor Everlasting Hope



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Falling Branch Clancy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Falling Branch Clancy

Open Dog Class
1st Falling Branch Clancy

3-6 Month Dog Class
1st Ernst Fon Klaus


Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Destineez Wild Blue Yonder



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Lookinglass Scarlett O'Hara

Best Puppy In Breed
Lookinglass 3rd Time's A Charm



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Lookinglass Scarlett O'Hara

Reserve Winners Bitch
Lookinglass 3rd Time's A Charm

Junior Puppy Bitch Class
1st Lookinglass 3rd Time's A Charm

12-18 Month Bitch Class
1st Lookinglass Scarlett O'Hara

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dragonfox A Winning Formula

Best Puppy In Breed
Dragonfox A Winning Formula


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dragonfox A Winning Formula

Junior Puppy Dog Class
1st Dragonfox A Winning Formula


Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Skyehigh Shot Rock



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Skyehigh Shot Rock

Open Bitch Class
1st Skyehigh Shot Rock





Group 5 - Mark Houston-McMillan Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Fwaggles Haywire v Rustic Lane
  Toy Manchester Terrier   11
Group 2nd   
GCh Rockit's Simply Irresitable
  Miniature Pinscher   10
Group 3rd    Kinduhaven's Sassy Mocha Latte   Papillon   9
Group 4th    Scherzando Quantum   Chinese Crested   7
BPIG    Kinduhaven's Sassy Mocha Latte   Papillon   N/A
Best Baby Puppy In Group    Festivals Soul Satisfaction   Pug   0
Best Veteran In Group   
Libelle's Atomaestro
  Italian Greyhound   0
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cempa Light My Fire At Sushine


Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Cogie's Neemah Flash



Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Scherzando Quantum

Best Puppy In Breed
Scherzando Quantum



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Scherzando Quantum

Senior Puppy Bitch Class
1st Scherzando Quantum




Sexually Altered Dog Class
1st Libelle's Atomaestro


Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Rockit's Simply Irresitable



Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Kinduhaven's Sassy Mocha Latte

Best Puppy In Breed
Kinduhaven's Sassy Mocha Latte

Select Bitch
Ch Pieridae Kildrummy Mama Mia

Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh PekeEasy Top Gun Is In Town



Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Kalmadray's Son of Anarchy

Best Of Opposite Sex
GCh Riverview's Ms. Belle Starr

Best Puppy In Breed
Vanfax's Dare To Dream


Winners Dog: (1-0-1-1)
Vanfax's Dare To Dream

Junior Puppy Dog Class
1st Vanfax's Dare To Dream


3-6 Month Bitch Class
1st Festivals Soul Satisfaction

Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fwaggles Haywire v Rustic Lane



Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Risha Catch Me If You Can







Group 6 - Cherie Holmes Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hessenvilla's Buddy Holly
  Boston Terrier   18
Group 2nd   Ch Keesridge Charmer At The Ocean   Keeshond   14
Group 3rd   
Ch Jodezi Takin Er by Storm
  Chow Chow   12
Group 4th   
Ch Onsengeltje White And Buttoned
  Dalmatian   11
BPIG   
Ch Jodezi Takin Er by Storm
  Chow Chow   N/A
Best Altered In Group   
Ch (Alt) Loghavens Elegant Anne
  Shih Tzu   0
Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GCh Hessenvilla's Buddy Holly

Best Of Opposite Sex
Ch Belletruffe N Sidestreet Molly

Best Puppy In Breed
Ch Belletruffe N Sidestreet Molly

Select Dog
Ch Loredo's Purple Rain


Winners Dog: (1-0-2-1)
Waylin's Tony The Tiger

12-18 Month Dog Class
1st Waylin's Tony The Tiger


Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Bluemount Muldoon Starburst

Best Of Opposite Sex
Ch Echojack's Loveutomoonandback

Best Puppy In Breed
Ch Bluemount Muldoon Starburst



Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Jodezi Takin Er by Storm

Best Puppy In Breed
Ch Jodezi Takin Er by Storm



Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Onsengeltje White And Buttoned



Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Bluemount Sky's The Limit De La Rive Gauche

Best Of Opposite Sex
Shore Georgia May McJagger

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Eastonite Marko


Winners Dog: (1-1-1-0)
Eastonite Marko

Open Dog Class
1st Eastonite Marko


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Shore Georgia May McJagger

Open Bitch Class
1st Shore Georgia May McJagger

Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ufourea Leaping For Love



Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Keesridge Charmer At The Ocean

Best Of Opposite Sex
GCh Klompen's That's Show Biz



Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hawkhill Sheza Ticket



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hawkhill Sheza Ticket

12-18 Month Bitch Class
1st Hawkhill Sheza Ticket

Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Signet A Star Is Born

Best Of Opposite Sex
Savvy First In Line

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Savvy First In Line

Best Puppy In Breed
Ch Signet A Star Is Born


Winners Dog: (1-1-0-1)
Savvy First In Line

Junior Puppy Dog Class
1st Savvy First In Line


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Savvy A Promise To Keep

Junior Puppy Bitch Class
1st Savvy A Promise To Keep

Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Majekin's Acadian Nor'Easter


Winners Dog: (1-0-0-0)
Majekin's Acadian Nor'Easter

Open Dog Class
1st Majekin's Acadian Nor'Easter






Sexually Altered Bitch Class
1st Ch (Alt) Loghavens Elegant Anne



Group 7 - Guy Jeavons Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Kyon's Heidi Perledatter
  Norwegian Buhund   23
Group 2nd    Cardross Lydia   Collie (Smooth)   22
Group 3rd   
Ch Stonepillar's Breakaway
  Bouvier des Flandres   18
Group 4th   GCh Qubic's Whole Lotta Hugs   Old English Sheepdog   15
BPIG    Zeigen's Tessa V. Mowatt   German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Riviera Mariboy Rise Up   Shetland Sheepdog   0
Best Altered In Group   
Pinewood's Blaize Of Glory
  Miniature American Shepherd   0
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 8 pts (1-2-3-3)
GCh Malka's Does He Love You

Best Of Opposite Sex
Ch Novacoast Rumour Has It

Best Of Winners: (1-2-3-3)
Novacoast Gonna Be a Legend

Best Puppy In Breed
Ch Saffire's Spellbound At Garrison

Select Dog
GCh Novacoast Nothing Comes Ez

Select Bitch
Ch Saffire's Spellbound At Garrison


Winners Dog: (1-2-3-3)
Novacoast Truly A Legend

Senior Puppy Dog Class
1st Novacoast Truly A Legend


Winners Bitch: (1-2-3-3)
Novacoast Gonna Be a Legend

Reserve Winners Bitch
Fortune's Down And Dirty

Junior Puppy Bitch Class
1st Fortune's Down And Dirty

Senior Puppy Bitch Class
1st Novacoast Gonna Be a Legend

3-6 Month Bitch Class
1st Turbar Malka Hundred Lifetimes

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
M'elroy Des Picardiers


Winners Dog: (1-0-0-0)
M'elroy Des Picardiers

Open Dog Class
1st M'elroy Des Picardiers


Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Stonepillar's Breakaway

Best Of Opposite Sex
Stonepillar's Nu Moon Rising

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Flow Fay du Truffe Noir

Best Puppy In Breed
Flow Fay du Truffe Noir


Winners Dog: (1-1-0-1)
Stonepillar's Nu Moon Rising

12-18 Month Dog Class
1st Stonepillar's Nu Moon Rising


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Flow Fay du Truffe Noir

Junior Puppy Bitch Class
1st Flow Fay du Truffe Noir

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Cardross Lydia

Best Of Opposite Sex
Cardross SNS Identity Crisis

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Cardross Lydia

Select Dog
Ch Cardross No Mystery Here


Winners Dog: (2-1-1-0)
Cardross SNS Identity Crisis

Reserve Winners Dog
Cardross Second Chances

Canadian Bred Dog Class
1st Cardross Second Chances

Open Dog Class
1st Cardross SNS Identity Crisis


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Cardross Lydia

12-18 Month Bitch Class
1st Cardross Lydia

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Zeigen's Tessa V. Mowatt

Best Of Opposite Sex
Panzer von Micurs

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Zeigen's Tessa V. Mowatt

Best Puppy In Breed
Zeigen's Tessa V. Mowatt


Winners Dog: (1-2-0-0)
Panzer von Micurs

Open Dog Class
1st Panzer von Micurs


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Zeigen's Tessa V. Mowatt

Reserve Winners Bitch
Adiella Dei Precision

Junior Puppy Bitch Class
1st Zeigen's Tessa V. Mowatt

12-18 Month Bitch Class
1st Adiella Dei Precision




Sexually Altered Dog Class
1st Ch (Alt) Pinewood's Blaize Of Glory


Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kyon's Heidi Perledatter



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Qubic's Whole Lotta Hugs



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Kelbren Splash Of Berry

Best Of Opposite Sex
Shelhaven Flashback

Best Puppy In Breed
Ch Kelbren Splash Of Berry


Winners Dog: (1-0-0-1)
Shelhaven Flashback

Junior Puppy Dog Class
1st Shelhaven Flashback

3-6 Month Dog Class
1st Riviera Mariboy Rise Up


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By