GCh Obiwan Heart Of Darkness
Afghan Hound
(Click on breed to view standings)

Call Name: Ethan - (Male)
Owner: Doug & Avery Gaudin
Breeder: Doug & Avery Gaudin
Handler: Owner
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 4 4 3 3 N/A
Group Ranking: 71 71 67 59 N/A
All Breed Ranking: 635 635 608 544 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 0   0 0 0 0 0   14
Win Record - 2020
Show Date
Miramichi Kennel Club September 25 to September 27, 2020
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Patrick Mudge 14
  Best Of Breed   Patrick Mudge 0

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 2 2 2 1 2
Group Ranking: 8 7 7 6 8
All Breed Ranking: 75 74 67 62 71

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
5 7 23 5 2 2   0 0 0 0 0   1367
Win Record - 2019
Show Date
Moncton Kennel Club November 15 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Glen Stark 0
  Group 1st   Glen Stark 18
Friday Best Of Breed   Anna Hewson 0
  Group 2nd   Anna Hewson 16

Show Date
Island Dog Club October 26 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Cheryl Myers-Egerton 87
  Group 1st   Richard Lopaschuk 9
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 9
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1 (0-0-2-0)
Saturday Best Of Breed   Michelle Scott 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Olga Gagne 11
  Group 4th   Michelle Scott 7
  Best Of Breed   Olga Gagne 1 (0-0-2-0)

Show Date
Charlotte County Kennel Club September 13 to September 15, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Show   Melvin Beech 77 *
  Best In Show   Joan Beech 74 *
  Best Of Breed   Melvin Beech 0
  Group 1st   Joan Beech 4
  Group 1st   Melvin Beech 4
  Best Of Breed   Pierre Talbot 0
Friday Best Of Breed   Lee Steeves 0
  Group 1st   Lee Steeves 3

Show Date
Halifax Kennel Club August 30 to September 01, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Group 2nd   Guy Jeavons 5
  Group 3rd   Mark Houston-McMillan 5
Saturday Reserve Best In Show   Lucie Paradis (Dr) 120
  Group 1st   Lucie Paradis (Dr) 8
  Group 1st   Denys Janssen 10
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
  Best Of Breed   Denys Janssen 0
Friday Group 1st   Ed Wild 11
  Best Of Breed   Ed Wild 0

Show Date
Evangeline Kennel Club June 29 to June 30, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Rita Walker 125 *
  Group 1st   Rita Walker 13
  Best Of Breed   Beverly Capstick 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Rita Walker 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Beverly Capstick 15
Saturday Group 2nd   Joe Lobb 10
  Group 2nd   Janet Lobb 6
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Best Of Breed   Janet Lobb 0

Show Date
Oromocto Kennel Club June 08 to June 09, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Patricia Lanctot 86 *
  Reserve Best In Show   Michael Lanctot 67
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 1st   Patricia Lanctot 6
  Group 1st   Michael Lanctot 6
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Saturday Best In Show   Terry Gains 100 *
  Reserve Best In Show   Heather Langfeld 83
  Group 1st   Heather Langfeld 7
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Group 1st   Terry Gains 7
  Best Of Breed   Terry Gains 0

Show Date
Tantramar Kennel Club May 18 to May 19, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Lynda Saranchuk 11
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 1
Saturday Group 1st   Jacqueline Rusby 13
  Group 1st   Bruce Owen 11
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 1
  Best Of Breed   Bruce Owen 1

Show Date
Moncton Kennel Club May 04 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Jeremy Browne 114
  Group 1st   Shawn Nichols 12
  Group 1st   Jeremy Browne 12
  Best Of Breed   Shawn Nichols 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Jeremy Browne 1 (1-0-1-0)
Saturday Reserve Best In Show   John Hodgkinson 120
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   John Hodgkinson 1 (1-0-1-0)
  Group 2nd   Joy Hodgkinson 14
  Group 1st   John Hodgkinson 14

Show Date
Fredericton Kennel Club April 13 to April 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Kristen Francis 114
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Group 1st   Kristen Francis 11
  Group 3rd   Michael Woods (Dr) 8
Saturday Best Of Breed   Berri Beare 0
  Best Of Breed   Andrew Beare 0
  Group 4th   Andrew Beare 7

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 7 7 7 8 8
All Breed Ranking: 39 37 36 49 55

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
8 9 25 4 3 1   0 0 0 0 0   2087
Win Record - 2018
Show Date
Moncton Kennel Club November 16 to November 18, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Anderson 0
  Group 1st   Darle Heck 13
Saturday Best Of Breed   Roberta Parish 0
  Group 2nd   Roberta Parish 12
Friday Best In Show   Aldon Garland 141 *
  Best Of Breed   Sean Shields 0
  Group 1st   Sean Shields 11

Show Date
Island Dog Club October 27 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Janet Lobb 108
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Group 1st   Janet Lobb 9
  Group 1st   Joe Lobb 6
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
Saturday Best In Show   Allan Brown 147 *
  Reserve Best In Show   Thora Brown 131
  Group 1st   Thora Brown 9
  Group 1st   Allan Brown 9
  Best Of Breed   Thora Brown 0
  Best Of Breed   Allan Brown 0

Show Date
Pictou County Kennel Club September 08 to September 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Michael Gelinas 86
  Reserve Best In Show   Richard Lopaschuk 78
  Group 1st   Michael Gelinas 4
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
  Group 1st   Richard Lopaschuk 6
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
Saturday Best In Show   Sandy Gelinas 109
  Reserve Best In Show   Erin Brown 83
  Best Of Breed   Erin Brown 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Erin Brown 6
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Group 1st   Sandy Gelinas 4

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Ole Nielsen 94
  Group 1st   Joy Lynne Huntley 7
  Best Of Breed   Francois Bernier 0
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Group 1st   Francois Bernier 7
Saturday Best In Show   Wayne Thompson 118 *
  Group 1st   Heather Langfeld 7
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Group 1st   Wayne Thompson 7
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Friday Best In Show   Phyllis Pancel 117 *
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Phyllis Pancel 7 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Patrick Mudge 0
  Group 3rd   Geraldine Taylor 5

Show Date
Lady Slipper Kennel Club July 21 to July 22, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Show   Carol Graham 149 *
  Best In Show   James Reynolds 148 *
  Best Of Breed   Carol Graham 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   James Reynolds 11
  Group 1st   Carol Graham 11
  Best Of Breed   James Reynolds 0

Show Date
Abegweit Kennel Club July 20 to July 20, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Grant Townsend 10
  Group 3rd   Donna Conod 7
  Best Of Breed   Grant Townsend 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Donna Conod 1 (0-0-2-0)

Show Date
Cape Breton Kennel Club July 06 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   William Gunn 0

Show Date
Oromocto Kennel Club June 09 to June 10, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Rita Walker 121 *
  Group 1st   Rita Walker 13
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Best Of Breed   Rita Walker 0
  Group 2nd   Michelle Scott 11
Saturday Reserve Best In Show   Michael Hill 88
  Group 2nd   Michael Hill 9
  Group 1st   Kristen Francis 10
  Best Of Breed   Michael Hill 0
  Best Of Breed   Kristen Francis 0

Show Date
Moncton Kennel Club May 05 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Barbara Arndt 106
  Group 1st   Barbara Arndt 13
  Group 1st   Sandy Alexander 13
  Best Of Breed   Barbara Arndt 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Sandy Alexander 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 1st   Wendy Paquette 15
  Group 3rd   Sandra Anderson 10
  Best Of Breed   Wendy Paquette 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Sandra Anderson 0

Show Date
Fredericton Kennel Club April 07 to April 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Group 2nd   Robert Rowbotham 8
  Group 4th   Kathrine Grant 10
Saturday Reserve Best In Show   Rick Fehler 104
  Group 1st   Vickie Umpleby 13
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Group 1st   Rick Fehler 13

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 6 6 7 7 6
Group Ranking: 43 42 48 45 44
All Breed Ranking: 332 327 372 348 348

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 10 9 6 1   0 0 0 0 0   272
Win Record - 2017
Show Date
Moncton Kennel Club November 17 to November 19, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Cheryl Paterson 11
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
Saturday Group 2nd   Ben Wasylyshen 18
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Veronica Mercer 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Veronica Mercer 18

Show Date
Pictou County Kennel Club September 09 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Melvin Beech 0
  Group 1st   Melvin Beech 8
Saturday Group 1st   Joan Beech 9
  Group 2nd   Bruce Owen 5
  Best Of Breed   Joan Beech 0
  Best Of Breed   Bruce Owen 0

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 11
  Group 3rd   Judith Byrne 9
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
Saturday Group 4th   Bonnie Derry 9
  Group 2nd   William Byrne 9
  Best Of Breed   Bonnie Derry 0
  Best Of Breed   William Byrne 0
Friday Group 3rd   Stephen Dainard 8
  Group 1st   Fred Dewsbury 12
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0

Show Date
Evangeline Kennel Club June 24 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Honey Glendinning 8
  Group 1st   Jocelyne Gagne 13
  Best Of Breed   Honey Glendinning 2 (0-1-2-0)
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 2 (0-1-2-0)
Saturday Group 3rd   Robert Smith (Dr) 6
  Group 2nd   Polly Smith 10
  Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 2 (0-1-2-0)
  Best Of Breed   Polly Smith 2 (0-1-2-0)

Show Date
Oromocto Kennel Club June 10 to June 11, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Robert Whitney 9
  Group 1st   Elaine Whitney 10
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
Saturday Group 1st   Nancy Popovich 12
  Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 12
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0

Show Date
Moncton Kennel Club May 06 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Kathrine Grant 11
  Group 3rd   Joan Colbourn 11
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Best Of Breed   Joan Colbourn 0
Saturday Group 2nd   Mike Jackman 14
  Group 2nd   Deirdre McKinnon 15
  Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0

Show Date
Fredericton Kennel Club April 08 to April 09, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Best In Show   Thomas Alexander N/A
  Group 1st   Sandy Alexander 7
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Group 1st   Thomas Alexander 7

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 17 17 20 20 19
Group Ranking: 162 160 217 206 187
All Breed Ranking: 1321 1307 1749 1668 1531

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 1 3   0 0 0 0 0   55
Win Record - 2016
Show Date
Moncton Kennel Club November 11 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Group 2nd   Pamela Bruce 12
Saturday Best Of Breed   Edna St Hilaire 1 (0-0-2-0)
  Group 4th   Edna St Hilaire 8

Show Date
London Canine Association July 09 to July 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Bred By Exhibitor Dog Class   Geraldine Taylor N/A
  Group 4th   Geraldine Taylor 15
  Winners Dog   Geraldine Taylor (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 1 (1-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 2 (1-0-2-0)
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Michael Hill N/A
  Winners Dog   Michael Hill (1-0-2-0)

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Reserve Winners Dog   William (Bill) Shelton N/A
  Best Puppy In Breed   William (Bill) Shelton N/A
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   William (Bill) Shelton N/A

Show Date
All Hound Club Of Ontario June 03 to June 03, 2016
Day Position   Judge Points
Friday BPIG   David Miller N/A

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Dog   Elizardo Valadez N/A
  Best Puppy In Breed   Elizardo Valadez N/A
  Best Of Breed   Elizardo Valadez 0
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Elizardo Valadez N/A
Friday Best Puppy In Show   Philip Wendling N/A
  Group 3rd   Mike Jackman 9
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Mike Jackman N/A
  Winners Dog   Sean Shields N/A
  Best Of Breed   Sean Shields 0
  Best Puppy In Breed   Sean Shields N/A
  Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Winners Dog   Mike Jackman N/A
  BPIG   Sean Shields N/A
  Best Puppy In Breed   Mike Jackman N/A
  Group 4th   Sean Shields 6
  BPIG   Mike Jackman N/A
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Sean Shields N/A

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 19 to March 20, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Thomas Alexander N/A
Saturday 1st Bred By Exhibitor Dog Class   Dana Cline N/A
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Heather Langfeld N/A
  Best Of Breed   Dana Cline 3 (2-1-1-0)
  Winners Dog   Dana Cline (2-1-1-0)
  BPIG   Heather Langfeld N/A
  Best Puppy In Breed   Dana Cline N/A
  Best Of Winners   Dana Cline (2-1-1-0)
  Winners Dog   Heather Langfeld (2-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Heather Langfeld N/A
  Best Of Winners   Heather Langfeld (2-1-1-0)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 19 to February 21, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday 1st Bred By Exhibitor Dog Class   Michael Woods (Dr) N/A
  Winners Dog   Michael Woods (Dr) (2-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Michael Woods (Dr) N/A
Friday 1st Bred By Exhibitor Dog Class   Jack Ireland N/A
  Reserve Winners Dog   Jack Ireland N/A
  Best Puppy In Breed   Jack Ireland N/A

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2015
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Show   Deirdre McKinnon N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Kristen Francis N/A
  Best Baby Puppy In Group   Kristen Francis N/A

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 13 to November 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Guy Jeavons N/A
Saturday Best Baby Puppy In Show   Guy Jeavons N/A
  Best Baby Puppy In Group   Mike Jackman N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By