UK CH IRL CH SUP CH CAN GCH Torum's Calico Jack At Irisblu
Kerry Blue Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: Jack - (Male)
Owner: Dr Michael Tipple, Mr Lecourt, Mr Gray, Mr Brown
Breeder: Ron and Carol Ramsey and Harold and Helena Quigg
Handler: Allison Foley, CPHA
Website: http://www.leadingedgedogshowcompany.com

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 1 1 1
All Breed Ranking: 1 1 1 1 1

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
55 13 104 11 3 1   1 3 1 0 7   14668
Win Record - 2016
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 18 to November 20, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Group 1st   Richard Paquette 12
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
Saturday Best In Show   Richard Paquette 186
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 13
Friday Best In Show   Sharon Derrick 160
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Group 1st   Sharon Derrick 11

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 05 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Sandra Lex 20
  Best Of Breed   Sandra Lex 0
Saturday Group 3rd   Paula Hartinger 8
  Group 4th   James Frederiksen 10
  Best Of Breed   Paula Hartinger 0
  Best Of Breed   James Frederiksen 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Michael Leonard 331
  Best Of Breed   Wendy Paquette 1
  Group 1st   Wendy Paquette 33
Saturday Best In Show   Joe Walton 357
  Group 1st   Joe Walton 40
  Best Of Breed   Joe Walton 1
Friday Best Of Breed   Torbjorn Skaar 0

Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   John Reeve-Newson (Dr) 387 *
  Group 1st   Charles Olvis 20
  Best Of Breed   Charles Olvis 0
Saturday Best In Show   Richard Meen (Dr) 409 *
  Group 1st   Richard Meen (Dr) 25
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0
Friday Best In Show   Charles Olvis 377 *
  Group 1st   John Reeve-Newson (Dr) 24
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 0

Show Date
Elgin County Kennel Club October 14 to October 16, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 0
  Group 2nd   Joe Purkhiser (Col) 10
Saturday Best Of Breed   Carlos Quinones 0
  Group 1st   Carlos Quinones 13
Friday Best In Show   Carlos Quinones 138
  Group 1st   Ron Mahon 7
  Best Of Breed   Ron Mahon 0

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ed Wild 0
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Group 1st   Ed Wild 15
  Group 1st   Honey Glendinning 14
Saturday Best In Show   David Swartwood 181
  Group 1st   Ron Mahon 14
  Best Of Breed   David Swartwood 0
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Group 1st   David Swartwood 14
Friday Group 1st   Judith Shurb 16
  Group 1st   Thomas Nesbitt 16
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0

Show Date
Club Canin Chomedey September 16 to September 18, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Michael Forte 310
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0
  Group 1st   Richard Meen (Dr) 17
Saturday Best In Show   Donna Conod 346
  Best Of Breed   Donna Conod 0
  Group 1st   Donna Conod 19
Friday Best In Show   Richard Meen (Dr) 273
  Group 1st   Michael Forte 14
  Best Of Breed   Michael Forte 0

Show Date
Pictou County Kennel Club September 10 to September 11, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Sue-Ellyn Rempel 110 *
  Group 1st   Doris Willis 16
  Best Of Breed   Doris Willis 0
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 14
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Saturday Best In Show   Jocelyne Gagne 119 *
  Group 2nd   Doug Windsor 14
  Best Of Breed   Doug Windsor 0
  Group 1st   Jocelyne Gagne 16
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best In Show   Maida Puterman 164 *
  Best In Show   Deirdre McKinnon 162 *
  Best Of Breed   Jane Parker 0
  Group 1st   Jane Parker 14
  Best Of Breed   Maida Puterman 0
  Group 1st   Maida Puterman 11

Show Date
Halifax Kennel Club September 02 to September 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Karsten Kaemling 191 *
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 0
  Group 1st   Karsten Kaemling 14
Saturday Best In Show   Nancy Popovich 205 *
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Group 1st   Nancy Popovich 16
Friday Best In Show   Michael Hill 200 *
  Best Of Breed   Michael Hill 0
  Group 1st   Michael Hill 19

Show Date
Atlantic Terrier Association September 02 to September 02, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   France Godbout 0
  Group 2nd   France Godbout 27

Show Date
Rideau Terrier Club August 27 to August 27, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Lee Steeves 1
  Group 2nd   Lee Steeves 106

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Esther Joseph 45
  Best Of Breed   Esther Joseph 0
Saturday Best In Show   Denys Janssen 521
  Group 1st   Norma Egginton 79
  Best Of Breed   Norma Egginton 1
Friday Best In Show   Esther Joseph 459
  Group 1st   Denys Janssen 72
  Best Of Breed   Denys Janssen 2

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 19 to August 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Thomas Alexander 128 *
  Best In Show   William Gunn 152 *
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Group 1st   Thomas Alexander 16
  Best Of Breed   Ann Hennigan 0
  Group 1st   Ann Hennigan 23
Saturday Best In Show   Cheryl Myers-Egerton 155 *
  Best In Show   Ann Hennigan 151 *
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 24
  Best Of Breed   William Gunn 0
  Group 1st   William Gunn 25
Friday Best In Show   Jack Ireland 140 *
  Group 1st   Lee Steeves 25
  Group 1st   Jack Ireland 21
  Best Of Breed   Lee Steeves 0
  Best Of Breed   Jack Ireland 0

Show Date
Red River Terrier Association August 13 to August 13, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Jay Richardson 45
  Best Of Breed   Jay Richardson 7

Show Date
Kerry Blue Terrier Club Of Canada [National] August 12 to August 12, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   James Reynolds 7

Show Date
Manitoba Canine Association August 11 to August 14, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Mary White N/A
  Group 1st   James Reynolds 26
  Best Of Breed   Mary White 4
Saturday Reserve Best In Show   Johan Becerra-Hernandez N/A
  Group 1st   Janet Lobb 33
  Best Of Breed   Janet Lobb 4
Friday Best In Show   James Reynolds 231
  Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 30
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 4
Thursday Group 2nd   Philip Wendling 26
  Best Of Breed   Philip Wendling 4

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joyce Love 0
  Group 1st   Joyce Love 17
Saturday Best Of Breed   Christian Molina Galvez (Dr) 0
  Group 2nd   Christian Molina Galvez (Dr) 15
Friday Group 2nd   Luis Pinto Teixeira 12
  Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 0

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Arley Hussin N/A
  Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim 1
  Group 1st   Aramis (Joy) Lim 68
Sunday Best Of Breed   Branislav Rajic 0
  Group 1st   Branislav Rajic 81
Saturday Best In Show   Robert Rowbotham 566 *
  Group 1st   Robert Rowbotham 83
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 1
Friday Best In Show   Simon Sim 528 *
  Group 1st   Simon Sim 74
  Best Of Breed   Simon Sim 1

Show Date
All Terrier Club Of Alberta July 29 to July 29, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Wood Wornall 113
  Best Of Breed   Wood Wornall 2

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 14 to July 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Richard Lopaschuk 309
  Group 1st   Barbara Arndt 30
  Best Of Breed   Barbara Arndt 0
Saturday Best In Show   Guy Spagnolo 361
  Group 1st   Glen Stark 30
  Best Of Breed   Glen Stark 0
Friday Best In Show   Ann Ingram 334
  Group 1st   Richard Lopaschuk 30
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
Thursday Reserve Best In Show   Judi Elford N/A
  Group 1st   Guy Spagnolo 32
  Best Of Breed   Guy Spagnolo 0

Show Date
Association Canine Charlevoisienne July 09 to July 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Johan Becerra-Hernandez 144
  Group 1st   Carlos Flaquer Rocha (Dr) 9
  Best Of Breed   Carlos Flaquer Rocha (Dr) 0
Saturday Best In Show   Carlos Flaquer Rocha (Dr) 153
  Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 10
  Group 1st   Raymond Lariviere 10
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 01 to July 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 9
Saturday Best Of Breed   Rita Walker 1
  Group 1st   Rita Walker 9

Show Date
Prairie Canine Academy June 17 to June 19, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Bruce Owen N/A
  Group 1st   Kenneth Chuah 16
  Best Of Breed   Kenneth Chuah 0
  Group 1st   Bruce Owen 12
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
Saturday Best In Show   Walter Pinsker 148
  Best In Show   Kenneth Chuah 149
  Group 1st   Raymond Lariviere 17
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
  Best Of Breed   Walter Pinsker 0
  Group 1st   Walter Pinsker 18
Friday Best In Show   Allan Brown 140
  Reserve Best In Show   Thora Brown N/A
  Best Of Breed   Allan Brown 0
  Best Of Breed   Thora Brown 0
  Group 1st   Allan Brown 14
  Group 1st   Thora Brown 14

Show Date
Oromocto Kennel Club June 11 to June 12, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Olga Gagne 4
  Group 1st   Kathrine Grant 5
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
Saturday Group 1st   Avery Gaudin 6
  Group 1st   Doug Gaudin 6
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0

Show Date
Terrier Breeders' Association Of Canada June 05 to June 05, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Hutton 5
  Group 3rd   Robert Hutton 51

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Francesca Browning-Christina 290 *
  Group 1st   Francesca Browning-Christina 32
  Best Of Breed   Francesca Browning-Christina 3 (1-1-1-1)
Sunday Group 2nd   Jon Cole 45
  Best Of Breed   Fabio Amorim 5 (2-1-1-2)
Saturday Best Of Breed   Frank Washabaugh 5 (1-2-1-2)
  Group 1st   Frank Washabaugh 56
Friday Best Of Breed   William deVilleneuve 5 (1-3-1-1)
  Group 1st   William deVilleneuve 50

Show Date
Kerry Blue Terrier Club Of Canada [Regional] June 03 to June 03, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Jon Cole 6

Show Date
Tantramar Kennel Club May 21 to May 22, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Ed Wild 117 *
  Best In Show   Phyllis Pancel 126 *
  Group 1st   Ed Wild 8
  Group 1st   Phyllis Pancel 10
  Best Of Breed   Ed Wild 0
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
Saturday Best In Show   Lee Anne Bateman 132 *
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 1st   Ron Mahon 11
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Group 1st   Lee Anne Bateman 11

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 14 to May 15, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Patricia Taylor 139 *
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Group 1st   Michelle Scott 14
  Group 1st   Patricia Taylor 15
Saturday Best In Show   James Reynolds 152 *
  Best In Show   Honey Glendinning 136 *
  Group 1st   Honey Glendinning 9
  Group 1st   James Reynolds 13
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Best Of Breed   James Reynolds 0

Show Date
Moncton Kennel Club May 07 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Barbara Heal 169 *
  Group 1st   Dann Wilson 17
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Best Of Breed   Dann Wilson 0
  Group 1st   Stephen Dainard 17
Saturday Best In Show   Ray Smith 172 *
  Group 1st   Ray Smith 18
  Group 1st   Margaret Moran McQuinn 18
  Best Of Breed   Ray Smith 0
  Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 0

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 22 to April 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Walter Pinsker 242 *
  Group 1st   Weng Woh Chan 27
  Best Of Breed   Weng Woh Chan 1 (1-0-1-0)
Saturday Group 1st   Shinichi Sonoda 28
  Best Of Breed   Shinichi Sonoda 1 (1-0-1-0)
Friday Best In Show   Ronnie Natividad 183 *
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Ronnie Natividad 16
  Group 2nd   Jocelyne Gagne 16
  Best Of Breed   Ronnie Natividad 1 (1-0-1-0)

Show Date
Fredericton Kennel Club April 09 to April 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Bruce Fraser 124 *
  Best In Show   Michel Bouchard 125 *
  Group 1st   Bruce Fraser 11
  Group 1st   Michel Bouchard 11
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0
  Best Of Breed   Michel Bouchard 0
Saturday Best In Show   Sandy Gelinas 136 *
  Reserve Best In Show   Michael Gelinas N/A
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Group 1st   Michael Gelinas 11
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
  Group 1st   Sandy Gelinas 11

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 01 to April 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 432 *
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 2
  Group 1st   Barbara Dempsey Alderman 45
Saturday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 4
  Group 1st   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 44
Friday Group 1st   Wendy Maisey 35
  Best Of Breed   Wendy Maisey 4

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Pamela Bruce 32
  Best Of Breed   Pamela Bruce 3
Saturday Best In Show   Nancy Popovich 528 *
  Group 1st   Nancy Popovich 39
  Best Of Breed   Nancy Popovich 1
Friday Best Of Breed   Judy McVeigh 3
  Group 1st   Judy McVeigh 38

Show Date
Cobequid Dog Club March 19 to March 20, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bill Walkey 0
  Group 2nd   Bill Walkey 21
Saturday Reserve Best In Show   Kristen Francis N/A
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 1st   Kristen Francis 20

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 04 to March 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Yvonne Savard 155
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0
  Group 2nd   Valerie Gervais 14
  Group 1st   Yvonne Savard 15
Saturday Group 2nd   Doug Windsor 14
  Best Of Breed   Doug Windsor 0
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Group 1st   Linda Kraft 15
Friday Best In Show   Lee Anne Bateman 159
  Group 1st   Honey Glendinning 15
  Group 1st   Lee Anne Bateman 15
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0

Show Date
Halifax Kennel Club February 26 to February 28, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Open Dog Class   Heather Langfeld N/A
  Winners Dog   Heather Langfeld N/A
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Group 1st   Heather Langfeld 14
Saturday Reserve Best In Show   Lee Steeves N/A
  Reserve Best In Show   John (Fred) Peddie N/A
  Best Of Breed   John (Fred) Peddie 0
  Group 1st   John (Fred) Peddie 19
  Winners Dog   Barbara Arndt N/A
  Best Of Breed   Barbara Arndt 0
  Group 1st   Barbara Arndt 20
  1st Open Dog Class   John (Fred) Peddie N/A
  1st Open Dog Class   Barbara Arndt N/A
  Winners Dog   John (Fred) Peddie N/A
Friday Reserve Best In Show   Richard Paquette N/A
  1st Open Dog Class   Richard Paquette N/A
  Winners Dog   Richard Paquette N/A
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Group 1st   Richard Paquette 12

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 19 to February 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Open Dog Class   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Winners Dog   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 28
Saturday Group 1st   Jack Ireland 31
  1st Open Dog Class   Jack Ireland N/A
  Best Of Breed   Jack Ireland 0
  Winners Dog   Jack Ireland N/A
Friday Winners Dog   Raymond Lariviere N/A
  Group 1st   Raymond Lariviere 16
  1st Open Dog Class   Raymond Lariviere N/A
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0

Show Date
Alberta Kennel Club January 22 to January 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 1st   Kristen Francis 40
Saturday Best Of Breed   Michelle Scott 1
  Group 2nd   Michelle Scott 42
Friday Reserve Best In Show   Kristen Francis N/A
  Group 1st   Heather Langfeld 35
  Best Of Breed   Heather Langfeld 1

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By