Ch Midnight Island's Day Off at Sugarok
Finnish Lapphund
(Click on breed to view standings)

Call Name: Ferris - (Male)
Owner: Linda Marden, Steven Cohen, Jackie Barbour
Breeder: Jackie Barbour and Larissa Savage
Conformation Handler: Connie Krohn and Trina Neil
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 2 3 3 N/A N/A
Group Ranking: 25 29 23 N/A N/A
All Breed Ranking: 140 151 110 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 3 6   0 0 0 0 1   399
Win Record - 2024
Show Date
Prairie Canine Academy June 21 to June 23, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Wendy Hamilton-Petkau N/A
  BPIG   Barbara Arndt N/A
  Group 3rd   Barbara Arndt 18
  Best Puppy In Breed   Wendy Hamilton-Petkau N/A
  Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 0
  Best Puppy In Breed   Barbara Arndt N/A
  Best Of Breed   Barbara Arndt 0
Saturday BPIG   Shawn Nichols N/A
  Best Puppy In Breed   Shawn Nichols N/A
  Best Of Breed   Shawn Nichols 0
  Best Puppy In Breed   Michelle Scott N/A
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
Friday BPIG   Wayne Thompson N/A
  Best Puppy In Breed   Wayne Thompson N/A
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Best Puppy In Breed   Dianne Ivey N/A
  Best Of Breed   Dianne Ivey 0

Show Date
Kenora & District Dog Club June 14 to June 16, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Rita Walker N/A
  BPIG   Rita Walker N/A
  Group 4th   Rita Walker 12
  BPIG   Anna Hewson N/A
  Best Puppy In Breed   Rita Walker N/A
  Best Of Breed   Rita Walker 0
  Best Puppy In Breed   Anna Hewson N/A
  Best Of Breed   Anna Hewson 0
Saturday Best Puppy In Breed   Richard Paquette N/A
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
  Best Puppy In Breed   Raymond Lariviere N/A
  BPIG   Raymond Lariviere N/A
Friday Best Puppy In Show   Patricia Lanctot N/A
  Best Puppy In Breed   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Best Puppy In Breed   Michael Lanctot N/A
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  BPIG   Patricia Lanctot N/A
  BPIG   Michael Lanctot N/A
  Group 2nd   Michael Lanctot 16

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2024
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Dann Wilson N/A
  Best Of Breed   Dann Wilson 0
Sunday Best Puppy In Breed   Jean-Louis Blais N/A
  Best Of Breed   Jean-Louis Blais 0
Saturday BPIG   Delvina Beaulac N/A
  Group 4th   Delvina Beaulac 78
  Best Puppy In Breed   Delvina Beaulac N/A
  Best Of Breed   Delvina Beaulac 0
Friday Best Puppy In Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 24 to May 26, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Jocelyne Gagne N/A
  BPIG   Wendy Anderson N/A
  Best Puppy In Breed   Wendy Anderson N/A
  Best Of Breed   Wendy Anderson 0
Saturday Best Puppy In Breed   Judith Byrne N/A
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
  BPIG   Jocelyne Gagne N/A
  Group 4th   Jocelyne Gagne 14
  BPIG   Judith Byrne N/A
  Best Puppy In Breed   Jocelyne Gagne N/A
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
Friday Best Puppy In Show   Wendy Hamilton-Petkau N/A
  Best Puppy In Breed   William Byrne N/A
  Best Of Breed   William Byrne 0
  Best Puppy In Breed   Wendy Hamilton-Petkau N/A
  Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 0
  BPIG   Wendy Hamilton-Petkau N/A

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 18 to May 19, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Donna Conod N/A
  Best Of Breed   Donna Conod 0
  Best Puppy In Breed   Yvonne Savard N/A
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  BPIG   Yvonne Savard N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Sharon Derrick N/A
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Best Puppy In Breed   Honey Glendinning N/A
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  BPIG   Sharon Derrick N/A
  Group 4th   Sharon Derrick 15

Show Date
Tyee Kennel Club May 09 to May 12, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Nemirovsky-Alsina 0
  Best Puppy In Breed   Patricia Nemirovsky-Alsina N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Mary White N/A
  Best Of Breed   Mary White 0
  BPIG   Mary White N/A
Friday Best Puppy In Breed   Fernando Navia (Dr) N/A
  Best Of Breed   Fernando Navia (Dr) 0
Thursday BPIG   Delvina Beaulac N/A
  Group 4th   Delvina Beaulac 29
  Best Puppy In Breed   Delvina Beaulac N/A
  Best Of Breed   Delvina Beaulac 0

Show Date
Saskatoon Working & Herding Dog Association May 04 to May 04, 2024
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Laurel Deptuch N/A
  Best Puppy In Breed   Laurel Deptuch N/A
  Best Of Breed   Laurel Deptuch 2 (2-0-1-0)

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 03 to May 05, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Brian Meyer N/A
  Select Dog   Brian Meyer N/A
  Best Puppy In Breed   Brian Meyer N/A
Saturday Best Of Breed   Cindy Meyer 2 (2-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Cindy Meyer N/A
Friday Select Dog   Linda Scanlon N/A
  Best Puppy In Breed   Linda Scanlon N/A

Show Date
Renaissance Dog Association April 18 to April 21, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Lewis 0
  Best Puppy In Breed   Richard Lewis N/A
Saturday Best Puppy In Breed LTD Breed Show Lesley Hiltz N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Lesley Hiltz 0
  Best Puppy In Breed   Darle Heck N/A
  Best Of Breed   Darle Heck 0
  BPIG LTD Breed Show Lesley Hiltz N/A
  Group 4th LTD Breed Show Lesley Hiltz 46
Friday Best Puppy In Breed   Karen Day N/A
  Best Of Breed   Karen Day 0
  BPIG   Karen Day N/A
Thursday Best Puppy In Breed   John Rowton N/A
  Winners Dog   John Rowton (1-0-0-0)
  Best Of Breed   John Rowton 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Tony Vandendool N/A
  Best Of Winners   Tony Vandendool (3-2-1-1)
  Best Of Breed   Tony Vandendool 6 (3-2-1-1)
  Winners Dog   Tony Vandendool (3-2-1-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Tony Vandendool N/A
  BPIG   Tony Vandendool N/A
  Group 3rd   Tony Vandendool 78
Saturday Best Puppy In Breed   Gunnar Nymann N/A
  Best Of Winners   Gunnar Nymann (3-2-1-1)
  Best Of Breed   Gunnar Nymann 6 (3-2-1-1)
  Winners Dog   Gunnar Nymann (3-2-1-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Gunnar Nymann N/A
  BPIG   Gunnar Nymann N/A
  Group 3rd   Gunnar Nymann 87
Friday Best Puppy In Breed   Lee Anne Bateman N/A
  Best Of Winners   Lee Anne Bateman (2-1-0-0)
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2 (2-1-0-0)
  Winners Dog   Lee Anne Bateman (2-1-0-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Lee Anne Bateman N/A

Show Date
Assiniboine Kennel Club March 29 to March 31, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Dog Class   Kathleen Anderson-Wulff N/A
  Reserve Winners Dog   Kathleen Anderson-Wulff N/A
Saturday Reserve Winners Dog   Mel Saranchuk N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Mel Saranchuk N/A
Friday Best Puppy In Breed   Todd Foley N/A
  Winners Dog   Todd Foley (3-0-2-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Todd Foley N/A
  Best Puppy In Breed   Lynda Saranchuk N/A
  Reserve Winners Dog   Lynda Saranchuk N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Lynda Saranchuk N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By