Tyee Kennel Club
Sunday, May 12, 2024



Related Results

Obedience

Friday, May 10 (Obedience Trial-1)
Saturday, May 11 (Obedience Trial-2)
Sunday, May 12 (Obedience Trial-3)

Rally Obedience

Friday, May 10 (Rally Trial-1)
Saturday, May 11 (Rally Trial-2)
Sunday, May 12 (Rally Trial-3)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Mary White
Siberian Husky  
GChB Snowmist's Taffy
Points: 268 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Mary White
Setter (Irish)  
GChB Kulana Prime Time
Points: 234
Best Puppy In Show
Judge: Mary White
Doberman Pinscher  Ch Legendale N KO Madness Of The Storm
Best Baby Puppy In Show
Judge: Mary White
Poodle (Standard)   Hillcrest Coquelicot
Best Veteran In Show
Judge: Mary White
Retriever (Golden)  Ch Canza Martini Shakn Nt Stirred
Best Altered In Show
Judge: Mary White
Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)  
Ch Lealee's Soaring To The Stars
Best Brace In Show
Judge: Mary White
West Highland White Terrier 
Ch Mysticgold's Thyme After Thyme & West Highland White Terrier 
GCh Mysticgold's Simply Enchanting








Group 1 - Patricia Nemirovsky-Alsina Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Kulana Prime Time
  Setter (Irish)   55
Group 2nd   Ch Canza Martini Shakn Nt Stirred   Retriever (Golden)   54
Group 3rd   
GCh Lealee's Jump For The Stars
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   38
Group 4th   
GCh Danrich's Custom Toy
  Retriever (Labrador)   27
BPIG   
Penpoint To Be Or Dot To Be At Nowwithem
  Pointer   N/A
Best Baby Puppy In Group    Saltypaws Why Georgia Why   Retriever (Labrador)   0
Best Veteran In Group   Ch Canza Martini Shakn Nt Stirred   Retriever (Golden)   0
Group 1st (Altered)   
Ch Lealee's Soaring To The Stars
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Judge: Patricia Nemirovsky-Alsina

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
West Coast Cinder


Winners Dog: (1-0-0-0)
West Coast Cinder

12-18 Month Dog Class
1st West Coast Cinder


Judge: Patricia Nemirovsky-Alsina

Best Of Breed: 0 pts (0-1-1-0)
Penpoint To Be Or Dot To Be At Nowwithem

Best Puppy In Breed
Penpoint To Be Or Dot To Be At Nowwithem


Judge: Patricia Nemirovsky-Alsina

Best Of Breed: 15 pts (1-6-5-4)
Ch Canza Martini Shakn Nt Stirred

Best Of Opposite Sex
Ch Westbrook's Apple Of My Eye

Best Of Winners: (1-6-5-4)
Kleanza's Composing Halleujah

Best Puppy In Breed
Tashora Lights up the Night

Select Dog
Ch Goldstreak Demin WearsBluJeans

Select Bitch
GChB Tamarack's Precious Gem


Winners Dog: (1-6-5-4)
Tashora Lights up the Night

Senior Puppy Dog Class
1st Tashora Lights up the Night

Judge: Patricia Nemirovsky-Alsina

Best Of Breed: 8 pts (2-2-4-1)
GChB Danrich's Custom Toy

Best Of Opposite Sex
GChB Makaila's Dapper Revelation

Best Of Winners: (2-2-4-1)
Ausadie's Darby Cay Oceanspray

Best Puppy In Breed
Camalire's Black Tuxedo

Select Dog
Ch Firebacks Danrich Limon Zest


Winners Dog: (2-2-4-1)
Ausadie's Darby Cay Oceanspray

Reserve Winners Dog
Camalire's Black Tuxedo

Senior Puppy Dog Class
1st Camalire's Black Tuxedo

Open Dog Class
1st Ausadie's Darby Cay Oceanspray


Winners Bitch: (2-2-4-1)
Oceansprays Fiona Of Brigadoon

Reserve Winners Bitch
Camalire's Black Lace

Senior Puppy Bitch Class
1st Camalire's Black Lace

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Oceansprays Fiona Of Brigadoon

4-6 Month Bitch Class
1st Saltypaws Why Georgia Why

Judge: Patricia Nemirovsky-Alsina

Best Of Breed: 10 pts (0-2-3-6)
GChB Lealee's Jump For The Stars

Best Of Opposite Sex
GChB Readyfor Everyones Favorite Redhead

Best Puppy In Breed
Ch Scotiapride's Eastwest Decoy

Select Dog
Ch Scotiapride's Eastwest Decoy

Select Bitch
GCh Rainkist Girl On A Mission



Winners Bitch: (0-2-3-6)
Lilvalley Sirening Topaws

Reserve Winners Bitch
Lealee's Star Guardian

Senior Puppy Bitch Class
1st Lilvalley Sirening Topaws

Open Bitch Class
1st Lealee's Star Guardian

Veteran Female
GCh Lealee Wecall Tollchester Over

Judge: Patricia Nemirovsky-Alsina

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Reidwood More Than A Pretty Face



Judge: Patricia Nemirovsky-Alsina

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Towerpoint Westward Bound



4-6 Month Bitch Class
1st Crossfire Autumn Harvest

Judge: Patricia Nemirovsky-Alsina

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Kulana Prime Time



Judge: Patricia Nemirovsky-Alsina

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Redjack Sjoblom's Midnight Moonrider



Judge: Patricia Nemirovsky-Alsina

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Stormkings Stormy Legacy

Best Puppy In Breed
Stormkings Stormy Legacy



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Stormkings Stormy Legacy

Reserve Winners Bitch
Shadywood Islandview Storytime

Junior Puppy Bitch Class
1st Shadywood Islandview Storytime

Open Bitch Class
1st Stormkings Stormy Legacy

Judge: Patricia Nemirovsky-Alsina

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Barrister Dragonstar Amaretto

Best Of Opposite Sex
Elcazador In Between The Lines

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Barrister Dragonstar Amaretto

Best Puppy In Breed
Barrister Dragonstar Amaretto


Winners Dog: (1-2-0-0)
Elcazador In Between The Lines

Junior Puppy Dog Class
1st Elcazador In Between The Lines


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Barrister Dragonstar Amaretto

Reserve Winners Bitch
Ranzfel Crimson Sunset At Mishka-Tik

Junior Puppy Bitch Class
1st Ranzfel Crimson Sunset At Mishka-Tik

Senior Puppy Bitch Class
1st Barrister Dragonstar Amaretto

Judge: Patricia Nemirovsky-Alsina

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Keypoint's My What A Guy That Gaston







4-6 Month Bitch Class
1st Long Lane S'more Love To Go Around

Judge: Patricia Nemirovsky-Alsina

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Bartland's Fully Loaded

Best Of Opposite Sex
Micamarvels Diamond Diva

Best Puppy In Breed
Micamarvels Diamond Diva



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Micamarvels Diamond Diva

Junior Puppy Bitch Class
1st Micamarvels Diamond Diva





Group 2 - Fernando Navia (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Admindac She's The Fairest Online
  Whippet   24
Group 2nd   
GChB Odessa Ridgefolk N' Qwandoya
  Rhodesian Ridgeback   20
Group 3rd   
Fetch And Smell Felix Madrigal
  Beagle   16
Group 4th   
GCh Hollyrood Aurelia Feralia
  Deerhound (Scottish)   14
BPIG    Waldiedox Phoenix Rising ML   Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Best Veteran In Group   
GChB Nkosi Ongoing Success Odin
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Fernando Navia (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Shecaras Basil


Winners Dog: (1-0-0-0)
Shecaras Basil

12-18 Month Dog Class
1st Shecaras Basil


Judge: Fernando Navia (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Fetch And Smell Felix Madrigal

Best Of Opposite Sex
Breigayt's Gunndogs Peaches N Dreams

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Fetch And Smell Felix Madrigal


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Breigayt's Gunndogs Peaches N Dreams

Canadian Bred Bitch Class
1st Breigayt's Gunndogs Peaches N Dreams

Judge: Fernando Navia (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Otrada Solomiya



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Otrada Solomiya

Open Bitch Class
1st Otrada Solomiya

Judge: Fernando Navia (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-4)
Waldiedox Phoenix Rising ML

Best Puppy In Breed
Waldiedox Phoenix Rising ML


Judge: Fernando Navia (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh LongonLoving's Duck Duck Goose

Best Of Opposite Sex
Admindac Time Keeps Ticking Away MSCP

Best Puppy In Breed
Admindac Time Keeps Ticking Away MSCP



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Admindac Time Keeps Ticking Away MSCP

Junior Puppy Bitch Class
1st Admindac Time Keeps Ticking Away MSCP

Judge: Fernando Navia (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Granvalero's Let The Sun Shine SL



Judge: Fernando Navia (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Hollyrood Aurelia Feralia



Judge: Fernando Navia (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Pikkinokka's Star Topaz Honeybear

Best Of Opposite Sex
Kinsols King Of The Forest

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Pikkinokka's Star Topaz Honeybear

Select Bitch
Ch Kinsols Kova The Sassy One


Winners Dog: (1-1-0-2)
Kinsols King Of The Forest

Open Dog Class
1st Kinsols King Of The Forest

Judge: Fernando Navia (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch TruNorth's Hell And High Water Beth



Judge: Fernando Navia (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GChS Odessa Ridgefolk N' Qwandoya

Best Of Opposite Sex
GChB Nkosi Ongoing Success Odin

Best Puppy In Breed
Vanfax Redwillow Kanzi

Select Bitch
GCh Coso's Miss Coco Morning Star


Winners Bitch: (0-1-1-2)
Vanfax Redwillow Kanzi

Junior Puppy Bitch Class
1st Vanfax Redwillow Kanzi

Veteran Female
Ch Coso N Zamaradi's Va Va Voom

Judge: Fernando Navia (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-0-0-4)
Ch Admindac She's The Fairest Online

Select Bitch
Ch Counterpoint Let's Get This Party Started







Group 3 - Mary White Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Snowmist's Taffy
  Siberian Husky   33
Group 2nd   
GChG Banbury's Imagine Dragons
  Bullmastiff   32
Group 3rd   Ch Laurado's 'N Sobeit's Ramblin Gamblin Man   Great Dane   30
Group 4th   Ch Legendale N KO Madness Of The Storm   Doberman Pinscher   29
BPIG   Ch Legendale N KO Madness Of The Storm   Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Banbury's Big Reputation   Bullmastiff   0
Judge: Mary White

Best Of Breed: 4 pts (2-0-0-3)
High Oaks Break The Ice

Best Of Opposite Sex
Ch Nashems When You Wish Upon A Star

Select Bitch
Ch Kalamity's Terresistible


Winners Dog: (2-0-0-3)
High Oaks Break The Ice

Reserve Winners Dog
Bayberns Give Me S'More Love

12-18 Month Dog Class
1st High Oaks Break The Ice

Open Dog Class
1st Bayberns Give Me S'More Love


Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Mephisto N Top Knotch Moonshine Willie



Judge: Mary White

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChG Banbury's Imagine Dragons

Best Of Opposite Sex
Banbury's Where My Demons Hide



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Banbury's Where My Demons Hide

12-18 Month Bitch Class
1st Banbury's Where My Demons Hide

4-6 Month Bitch Class
1st Banbury's Big Reputation

Judge: Mary White

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Ch Legendale N KO Madness Of The Storm

Best Of Opposite Sex
Holmrun's Last Of The Titans

Best Puppy In Breed
Ch Legendale N KO Madness Of The Storm


Winners Dog: (2-0-0-1)
Holmrun's Last Of The Titans

Reserve Winners Dog
Rudy The Thunder Moose

Senior Puppy Dog Class
1st Holmrun's Last Of The Titans

Open Dog Class
1st Rudy The Thunder Moose


Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Laurado's 'N Sobeit's Ramblin Gamblin Man



Judge: Mary White

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Seelowen's Worth The Wait

Best Of Opposite Sex
Gryphoenix Adonis The Romantic

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Gryphoenix Adonis The Romantic

Best Puppy In Breed
Gryphoenix Beaujolais Nouveau


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Gryphoenix Beaujolais Nouveau

Senior Puppy Bitch Class
1st Gryphoenix Beaujolais Nouveau

Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Timberknoll's Diamond In The Sky At Blackbeary



Judge: Mary White

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Baywood Made To Fly

Best Of Opposite Sex
GCh Justlyd's Matter Of Fact

Best Puppy In Breed
Ch Baywood's The Joy Of Life

Select Dog
Ch Baywood's The Joy Of Life


Winners Dog: (1-0-1-1)
Baywood Made To Fly

Open Dog Class
1st Baywood Made To Fly


Judge: Mary White

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Debeau's Thunder Wengel

Best Of Opposite Sex
Halcyon's Day Of The Dead With Trojan

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Debeau's Thunder Wengel

Best Puppy In Breed
Halcyon's Day Of The Dead With Trojan


Winners Dog: (1-2-0-0)
Debeau's Thunder Wengel

Canadian Bred Dog Class
1st Debeau's Thunder Wengel

Judge: Mary White

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
Vanderbilt's Feeling Lucky

Best Of Opposite Sex
Vanderbilt's Miss Money Penny

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Vanderbilt's Feeling Lucky

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Feeling Lucky

Select Dog
Ch Sancha's Falkor's Solo Flight

Select Bitch
Ch Sancha's Excelsior Reginae Dominum


Winners Dog: (1-1-1-2)
Vanderbilt's Feeling Lucky

Junior Puppy Dog Class
1st Vanderbilt's Feeling Lucky


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Vanderbilt's Miss Money Penny

Junior Puppy Bitch Class
1st Vanderbilt's Miss Money Penny

Judge: Mary White

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kiraly's Covina California

Best Of Opposite Sex
Kiraly's Dragon Commander

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kiraly's Covina California


Winners Dog: (1-1-0-0)
Kiraly's Dragon Commander

12-18 Month Dog Class
1st Kiraly's Dragon Commander


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kiraly's Covina California

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kiraly's Covina California

Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Snowmist's Taffy







Group 4 - Fernando Navia (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines
  Schnauzer (Miniature)   32
Group 2nd   
GChB Delicious Abernethy
  Bull Terrier   27
Group 3rd   Ch Fireflys N Mysidekicks King Jas   Border Terrier   21
Group 4th   
GChB Slicey's Charlize The Rose of Trallee
  Lakeland Terrier   19
BPIG    Takala Trails Harry Potter   Airedale Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Tinydancer Calling Dr. Love At Trojan
  Bull Terrier (Miniature)   0
Judge: Fernando Navia (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-1-1)
Takala Trails Harry Potter

Best Puppy In Breed
Takala Trails Harry Potter


Winners Dog: (0-1-1-1)
Takala Trails Harry Potter

Canadian Bred Dog Class
1st Takala Trails Harry Potter





Winners Dog: (1-2-0-0)
Nosehill's Tywin

Open Dog Class
1st Nosehill's Tywin


Judge: Fernando Navia (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Fireflys N Mysidekicks King Jas


Winners Dog: (1-0-1-0)
Versaterre Handsome Af

12-18 Month Dog Class
1st Versaterre Handsome Af


Judge: Fernando Navia (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (1-0-3-2)
GChB Delicious Abernethy

Best Of Opposite Sex
Snarfington Barkey Rubble

Select Dog
GCh Rozehaven's Eastern Haar

Select Bitch
Ch Snarfington Groucho Mouse


Winners Dog: (1-0-3-2)
Snarfington Barkey Rubble

Open Dog Class
1st Snarfington Barkey Rubble


4-6 Month Bitch Class
1st Rozehaven's Sweet Revenge

Judge: Fernando Navia (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Thistlecreek's The Goose And The Golden Eggs

Best Of Opposite Sex
GCh Chrysaliss Avenged Sevenfold


Judge: Fernando Navia (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Milar Paco



Judge: Fernando Navia (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Takala Trails Rhett



Judge: Fernando Navia (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kerion Bluecrush's Maverick



Judge: Fernando Navia (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Slicey's Charlize The Rose of Trallee



Judge: Fernando Navia (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Amblegreen Paradym All Or Nothing

Best Puppy In Breed
Ch Amblegreen Paradym All Or Nothing



Judge: Fernando Navia (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GChEx Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines

Best Of Opposite Sex
Express Empire Liberation

Best Puppy In Breed
Express Empire Liberation

Select Bitch
Ch Mimicker's Gadabout



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Express Empire Liberation

Reserve Winners Bitch
Express Empire Jakarta

Senior Puppy Bitch Class
1st Express Empire Liberation
2nd Express Empire Jakarta

Open Bitch Class
1st Envoy I Believe In Good Grace

Judge: Fernando Navia (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dunsmuir'N'Glenby's Dream Weaver


Judge: Fernando Navia (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Von Waren Check Me Out At Argona And Skyfall

Best Puppy In Breed
Skyfall N Argona's Angels And Demons



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Bachram's Bright Warrior

Reserve Winners Bitch
Skyfall N Argona's Angels And Demons

12-18 Month Bitch Class
1st Bachram's Bright Warrior

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Skyfall N Argona's Angels And Demons

Judge: Fernando Navia (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Distaff All In

Best Of Opposite Sex
Staffhaven's The Taoiseach

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Distaff All In

Best Puppy In Breed
Staffhaven's The Taoiseach


Winners Dog: (2-3-0-0)
Staffhaven's The Taoiseach

Reserve Winners Dog
MistyTrails Ying Yang At Takalas

Senior Puppy Dog Class
1st Staffhaven's The Taoiseach

Open Dog Class
1st MistyTrails Ying Yang At Takalas


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Distaff All In

Reserve Winners Bitch
Distaff A Spot Of Bother

Canadian Bred Bitch Class
1st Distaff All In

Open Bitch Class
1st Distaff A Spot Of Bother
2nd Hillside Larkspur

Judge: Fernando Navia (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Mysticgold's Thyme After Thyme

Best Of Opposite Sex
Ch Elvis Devil In Disguise



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Ladyleigh Term Of Endearment

12-18 Month Bitch Class
1st Ladyleigh Term Of Endearment





Group 5 - Mary White Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Carmorosa's Lady Sophie
  Silky Terrier   48
Group 2nd   
GCh Michaelmas Taylin Top Marks
  Pekingese   47
Group 3rd   
Ch G-James Of Angela White
  Maltese   42
Group 4th   Ch Smart Connection Born This Way   Poodle (Toy)   41
BPIG   Ch Smart Connection Born This Way   Poodle (Toy)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sunsprite Rhythm And Blues   Cavalier King Charles Spaniel   0
Best Veteran In Group   
GCh Pocopayasos I'm Aim N High
  Havanese   0
Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Wynneiras Double Shot



Judge: Mary White

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Xtreme Sealegends Harper's Goddess

Best Puppy In Breed
Ch Xtreme Sealegends Harper's Goddess



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Windmist C-Aura's Dream

Open Bitch Class
1st Windmist C-Aura's Dream

Judge: Mary White

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChG Alderglen Siren Song


4-6 Month Dog Class
1st Sunsprite Rhythm And Blues


Winners Bitch: (0-1-0-1)
Dawnaquinn Snow Place Like Home

Open Bitch Class
1st Dawnaquinn Snow Place Like Home

Judge: Mary White

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Vaila's Just As Sassy

Best Of Opposite Sex
BCBG N Mc Tite Poule

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Vaila's Just As Sassy

Best Puppy In Breed
BCBG N Mc Tite Poule

Select Bitch
Ch Cheyennes N Arklands Violets Lil Daisy


Winners Dog: (1-1-0-1)
Vaila's Just As Sassy

12-18 Month Dog Class
1st Vaila's Just As Sassy


Winners Bitch: (1-1-0-1)
BCBG N Mc Tite Poule

Senior Puppy Bitch Class
1st BCBG N Mc Tite Poule

Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dewdrops Halo In The Mist Of Cheyennes

Best Puppy In Breed
Dewdrops Halo In The Mist Of Cheyennes


Judge: Mary White

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Chantel's This Star Is Dressed In Holiday Style



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Chantel's This Star Is Dressed In Holiday Style

Reserve Winners Bitch
Solarus Luna

12-18 Month Bitch Class
1st Solarus Luna

Open Bitch Class
1st Chantel's This Star Is Dressed In Holiday Style

Judge: Mary White

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Havadahl Flash Gordon

Best Of Opposite Sex
Pandabear Havadahl Lolipop

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Pandabear Havadahl Lolipop

Best Puppy In Breed
Ch Havadahl Flash Gordon


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Pandabear Havadahl Lolipop

Reserve Winners Bitch
Havadahl Angel

Senior Puppy Bitch Class
1st Havadahl Angel
2nd Sylarena Ginger Spice Everything Nice

Canadian Bred Bitch Class
1st Pandabear Havadahl Lolipop

Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh G-James Of Angela White



Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Klasyx Sunwind The Ceiling Can't Hold Us



Judge: Mary White

Best Of Breed: 4 pts (2-0-3-0)
GCh Michaelmas Taylin Top Marks

Select Dog
Ch Sweet Pekes Silver Birch


Winners Dog: (2-0-3-0)
Sweet Pekes Gorgeous Grover

Reserve Winners Dog
Taylin Remington Sterling

12-18 Month Dog Class
1st Taylin Remington Sterling

Open Dog Class
1st Sweet Pekes Gorgeous Grover


Judge: Mary White

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
GChS Chriscendo Mighty Cute

Best Of Opposite Sex
Arwins My Name Is Vendetta

Best Puppy In Breed
Pomhaven's Halley's Comet

Select Dog
Ch Furrycreek's Catch Me If You Can



Winners Bitch: (0-3-2-1)
Pomhaven's Halley's Comet

Reserve Winners Bitch
Arwins Coupe De Ville

Senior Puppy Bitch Class
1st Pomhaven's Halley's Comet
2nd Arwins Coupe De Ville

12-18 Month Bitch Class
1st Furrycreek's Favoured Grace

Judge: Mary White

Best Of Breed: 4 pts (0-2-0-3)
Ch Smart Connection Born This Way

Best Puppy In Breed
Ch Smart Connection Born This Way

Select Bitch
GCh Lemoge's Snow Angel



Winners Bitch: (0-2-0-3)
Lemoge's Sweet Sugar

Reserve Winners Bitch
Lemoges Midnight Star

Senior Puppy Bitch Class
1st Lemoges Midnight Star

12-18 Month Bitch Class
1st Lemoge's Sweet Sugar

Judge: Mary White

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Ch Love Story Wonderful Toy

Best Of Opposite Sex
Toys Of Joy Helios The Olympic Heritage

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Toys Of Joy Nanuq Of The North

Best Puppy In Breed
Marpointe's Blessed Fairy Princess


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Marpointe's Blessed Fairy Princess

Senior Puppy Bitch Class
1st Marpointe's Blessed Fairy Princess

Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Carmorosa's Lady Sophie



Judge: Mary White

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tempo's Love Me Tender

Best Of Opposite Sex
Tempo's Before He Cheats

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Tempo's Love Me Tender

Best Puppy In Breed
Tempo's Love Me Tender


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tempo's Love Me Tender

Senior Puppy Dog Class
1st Tempo's Love Me Tender


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tempo's Before He Cheats

Open Bitch Class
1st Tempo's Before He Cheats





Group 6 - Fernando Navia (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Litilann's WinterGarden Style N' Eaze
  Poodle (Standard)   41
Group 2nd   
GCh Encores Rockin The Pandemonium
  Bichon Frise   34
Group 3rd   
Ch Timberfox's Life Is Your Creation
  Shiba Inu   31
Group 4th   
GChS Judo's Top Secret At Trekhond
  Tibetan Spaniel   24
BPIG   
Ch Timberfox's Life Is Your Creation
  Shiba Inu   N/A
Best Baby Puppy In Group    Hillcrest Coquelicot   Poodle (Standard)   0
Best Veteran In Group   
GChS Ashbrook's Maverick From Shainakees
  Keeshond   0
Judge: Fernando Navia (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wynneiras Made For Me'



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wynneiras Made For Me'

Open Bitch Class
1st Wynneiras Made For Me'

Judge: Fernando Navia (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Encores Rockin The Pandemonium

Best Of Opposite Sex
Craigdale Cabochon Kiss Me Kate


Judge: Fernando Navia (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (0-2-0-4)
GCh Honorbul A Song Of Ice And Fire At Kilmarnock

Best Puppy In Breed
Bellisabull's Ain't So Lady Like At Wicket West

Select Bitch
GCh Bellisabulls All Charged Up



Winners Bitch: (0-2-0-4)
Bellisabull's Ain't So Lady Like At Wicket West

Reserve Winners Bitch
Hannybulls Charlie

Junior Puppy Bitch Class
1st Hannybulls Charlie

Senior Puppy Bitch Class
1st Bellisabull's Ain't So Lady Like At Wicket West

Judge: Fernando Navia (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Rebelrun Grand Cru At Clos De Lion

Best Puppy In Breed
Dragonslayer Tai's Stand By Me


Winners Dog: (1-0-1-0)
Dragonslayer Tai's Stand By Me

Senior Puppy Dog Class
1st Dragonslayer Tai's Stand By Me


Judge: Fernando Navia (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Winterspear at Kalokairie



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Winterspear at Kalokairie

Open Bitch Class
1st Winterspear at Kalokairie

Judge: Fernando Navia (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Fuyumi Hime Go Hajimari

Best Of Opposite Sex
Gyokuryuu Go Hajimari

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Fuyumi Hime Go Hajimari


Winners Dog: (1-1-0-0)
Gyokuryuu Go Hajimari

Open Dog Class
1st Gyokuryuu Go Hajimari


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Fuyumi Hime Go Hajimari

12-18 Month Bitch Class
1st Fuyumi Hime Go Hajimari

Judge: Fernando Navia (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Beaukees Pursuit Of Perfection

Best Of Opposite Sex
GChS Ashbrook's Maverick From Shainakees

Best Puppy In Breed
Beaukees Fire In The Sky



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Beaukees Fire In The Sky

Reserve Winners Bitch
Beaukees Ring Of Fire

Junior Puppy Bitch Class
1st Beaukees Ring Of Fire

Senior Puppy Bitch Class
1st Beaukees Fire In The Sky

Veteran Female
GCh Trumpet's Set Fire To The Rain

Judge: Fernando Navia (Dr)

Best Of Breed: 6 pts (2-1-2-2)
GChG Litilann's WinterGarden Style N' Eaze

Best Of Opposite Sex
Ch Theory Nuit d'Etoiles

Best Of Winners: (2-1-2-2)
Reigate Dawin Emily Bronte

Best Puppy In Breed
Delphinium's Keeper Of The Dream

Select Dog
Ch Gardenpath Inspiration

Select Bitch
Ch Violets Dancing In The Willows


Winners Dog: (2-1-2-2)
Delphinium's Keeper Of The Dream

Reserve Winners Dog
Reigate Dawin Lincoln Versaille

Junior Puppy Dog Class
1st Delphinium's Keeper Of The Dream

12-18 Month Dog Class
1st Reigate Dawin Lincoln Versaille


Winners Bitch: (2-1-2-2)
Reigate Dawin Emily Bronte

12-18 Month Bitch Class
1st Reigate Dawin Emily Bronte

4-6 Month Bitch Class
1st Hillcrest Coquelicot

Judge: Fernando Navia (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Island West's Rock N Danny Boy

Best Of Opposite Sex
Island West Kinsol Pfeffa Regime

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Island West's Rock N Danny Boy

Judge: Fernando Navia (Dr)

Best Of Breed: 6 pts (0-3-1-3)
Ch Timberfox's Life Is Your Creation

Best Of Opposite Sex
GChB Sunojo I Aim To Misbehave

Best Puppy In Breed
Ch Timberfox's Life Is Your Creation

Select Bitch
GCh Satika's The Oracle


4-6 Month Dog Class
1st Kai Hauoli Shiba


Winners Bitch: (0-3-1-3)
Sunojo's Yoon Gimari Me

Reserve Winners Bitch
Sunojo's Tomoe Gozen

12-18 Month Bitch Class
1st Sunojo's Yoon Gimari Me
2nd Sunojo's Muscle Bunny

Open Bitch Class
1st Sunojo's Tomoe Gozen

Judge: Fernando Navia (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChS Sealegends Moonlight Magic

Select Dog
Ch Sealegends Magical Midnight Dance



Judge: Fernando Navia (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-1-3-0)
GChS Judo's Top Secret At Trekhond

Select Dog
Trekhond's Dont Fence Me In



Winners Bitch: (0-1-3-0)
Shave's Island Gem At Trekhond

Open Bitch Class
1st Shave's Island Gem At Trekhond

Judge: Fernando Navia (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tyrone Walk This Way With Adominos





Group 7 - Patricia Nemirovsky-Alsina Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Lacomtesse Ritchie Gecko
  German Shepherd Dog   29
Group 2nd   
Ch Solo's Bayou Le Vacher
  Berger Picard   28
Group 3rd   
Coastalviews Cover Girl
  Shetland Sheepdog   27
Group 4th   
GCh Kelkary's Melt My Heart
  Bearded Collie   17
BPIG   
Coastalviews Cover Girl
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Renaissance Farm's Indiana Jones   Miniature American Shepherd   0
Best Veteran In Group   
GCh Kelkary's Melt My Heart
  Bearded Collie   0
Group 1st (Altered)   
Brigitte Von Deroche Appenzellers
  Appenzeller Sennenhund   0
Judge: Patricia Nemirovsky-Alsina

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChB WNR Dine Aways Holy Basil

Best Of Opposite Sex
Ch Aquila's Rockitt To The Stars

Best Of Winners: (1-1-1-1)
WNR's That Guy

Best Puppy In Breed
WNR's That Guy


Winners Dog: (1-1-1-1)
WNR's That Guy

Junior Puppy Dog Class
1st WNR's That Guy


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Starnorth Vega's Galaxy Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Starnorth Vega's Galaxy Girl

Judge: Patricia Nemirovsky-Alsina

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Summerwind Cowboy Legend At Trekhond



Judge: Patricia Nemirovsky-Alsina

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChB Kelkary's Melt My Heart

Select Bitch
Ch Kelkary FullMoon Remember My Name Fame


Judge: Patricia Nemirovsky-Alsina

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Uniquity's Jumping Juniper Of Letekoe

Best Of Opposite Sex
Ch Uniquity's Lucas Rising

Best Puppy In Breed
Ch Uniquity's Lucas Rising



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Letekoe's Winter Green

Junior Puppy Bitch Class
1st Letekoe's Winter Green

Judge: Patricia Nemirovsky-Alsina

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Solo's Bayou Le Vacher



Judge: Patricia Nemirovsky-Alsina

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nahrof Semper Supra



Judge: Patricia Nemirovsky-Alsina

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Joy-A-Len's Our Top Gun



Judge: Patricia Nemirovsky-Alsina

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Midnight Island's Day Off At Sugarok

Best Puppy In Breed
Ch Midnight Island's Day Off At Sugarok



Judge: Patricia Nemirovsky-Alsina

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Lacomtesse Ritchie Gecko



Judge: Patricia Nemirovsky-Alsina

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Renaissance Farms Blue On Black

Best Of Opposite Sex
Ch Pinewood's Cowgirls Don't Cry At Trekhond

Best Puppy In Breed
Renaissance Farms Blue On Black


Winners Dog: (1-0-0-1)
Renaissance Farms Blue On Black

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Renaissance Farms Blue On Black

4-6 Month Dog Class
1st Renaissance Farm's Indiana Jones


Judge: Patricia Nemirovsky-Alsina

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Stoneyroyde Deja Vu Do You Get It Deja Vu

Best Of Opposite Sex
Stoneyroydes In The Heat Of The Night

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Stoneyroyde Deja Vu Do You Get It Deja Vu

Judge: Patricia Nemirovsky-Alsina

Best Of Breed: 9 pts (0-5-1-4)
Coastalviews Cover Girl

Best Of Opposite Sex
Ch Coastalviews Smoking Gun

Best Puppy In Breed
Coastalviews Cover Girl

Select Bitch
Ch Coastalviews Just Call Me Baby



Winners Bitch: (0-5-1-4)
Coastalviews Cover Girl

Reserve Winners Bitch
Coastalviews Ocean Eyes

Junior Puppy Bitch Class
1st Tresta You Belong With Me

Senior Puppy Bitch Class
1st Coastalviews Cover Girl

Canadian Bred Bitch Class
1st Coastalviews Ocean Eyes
2nd Conspirito's Barbary Dove

Open Bitch Class
1st Belmark Rolling In The Deep

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By