MBIS MRBIS AM GCH & CAN GCH Kristari's Formal Attire
Siberian Husky
(Click on breed to view standings)

Call Name: Ty - (Male)
Owner: Sharon Osharow & Mayuko Wakamatsu & Hideki Iguchi
Breeder: Sharon Osharow
Conformation Handler: Colin Brownlee CPHA (Canada) / Ania Kelly (USA)
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 3 3 4 3 4
All Breed Ranking: 22 21 26 28 29

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
5 6 30 16 12 4   0 0 0 0 0   3567
Win Record - 2023
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 01 to December 03, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Ann-Christin Johansson N/A
Friday Group 3rd LTD Breed Show Robin Hughes 26
  Best Of Breed LTD Breed Show Robin Hughes 2 (2-0-1-0)
  Select Dog   Ben Wasylyshen N/A

Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th LTD Breed Show Joanne Fernall 38
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0
  Group 4th   Jo Ann Pavey 40
  Best Of Breed LTD Breed Show Joanne Fernall 0
Saturday Best Of Breed   Dana Cline 2 (0-0-2-1)
Friday Group 3rd   Kristen Francis 37
  Best Of Breed   Kristen Francis 1 (1-0-1-0)

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 17 to November 19, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Claudio De Giuliani 1 (0-0-2-0)
Saturday Best Of Breed   Patricia Sosa 2 (2-0-1-0)
  Group 3rd   Patricia Sosa 93
Friday Best Of Breed LTD Breed Show Mark Johnston 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Stephen Meredith 1 (0-0-2-0)
  Group 3rd   Stephen Meredith 68

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 03 to November 05, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Charles Olvis 2 (0-1-2-0)
  Group 3rd   Charles Olvis 32
Saturday Best Of Breed   Ainslie Mills 2 (0-1-2-0)
  Group 4th   Ainslie Mills 26
Friday Best Of Breed   David Swartwood 1 (1-0-1-0)
  Group 2nd   David Swartwood 35

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joe Walton 1 (1-0-1-0)
  Group 2nd   Joe Walton 43
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 3 (2-0-2-0)
  Group 3rd   Honey Glendinning 40
Friday Select Dog   Espen Engh N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Ann Ingram 2 (2-0-1-0)

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 20 to October 22, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Karen Day 3 (1-1-1-1)
  Group 2nd   Michelle Scott 40
Saturday Reserve Best In Show   Paul Lawless 277
  Best Of Breed   Paul Lawless 4 (1-2-1-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Ron Mahon 4 (1-2-1-1)
  Group 1st   Paul Lawless 65
  Group 2nd LTD Breed Show Ron Mahon 57
Friday Best Of Breed   Robert Denis 4 (1-3-1-0)
  Group 1st   Robert Denis 36

Show Date
Wine Country Kennel Club October 13 to October 16, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Starr White 0
  Group 2nd   Starr White 18
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Mike Jackman 0
  Best Of Breed   Michael Hill 0
  Group 1st   Michael Hill 31
Saturday Best Of Breed   Shawn Bennett 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Guy Jeavons 0
  Group 2nd   Shawn Bennett 40
Friday Reserve Best In Show   Shawn Nichols 184
  Best Of Breed   Danik Dancause 0
  Group 1st   Danik Dancause 21

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 22 to September 24, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Sulie Greendale-Paveza N/A
Friday Best Of Breed   Linda St-Hilaire 5 (2-2-2-0)
  Group 3rd   Todd Foley 30

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 15 to September 17, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Len Harfield 89
  Best Of Breed   Gordon Hayburn 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Mary White 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Gordon Hayburn 10
  Group 1st   Mary White 10
Saturday Best In Show   Gordon Hayburn 123 *
  Group 2nd   Bruce Owen 4
  Best Of Breed   Len Harfield 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Bruce Owen 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Len Harfield 10
Friday Group 1st   Anna Hewson 6
  Group 1st   Kathrine Grant 5
  Best Of Breed   Anna Hewson 0
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0

Show Date
Essex County Kennel Club September 02 to September 03, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Lynda Saranchuk 11
  Group 1st   Mary White 12
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Best Of Breed   Mary White 0

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club August 31 to September 01, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   James Frederiksen 15
  Best Of Breed   James Frederiksen 0
  Group 1st   James Noe 14
  Best Of Breed   James Noe 0
Thursday Group 2nd   Elaine Whitney 9
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Group 2nd   Robert Whitney 8
  Best Of Breed   Robert Whitney 0

Show Date
Elgin County Kennel Club August 24 to August 27, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Edna Gonzalez-Rubio 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   James Moses 4 (2-2-1-0)
  Group 1st   James Moses 71
  Group 1st LTD Breed Show Edna Gonzalez-Rubio 71
Saturday Best In Show   Peggy Beisel-McIlwaine 296 *
  Best Of Breed   Peggy Beisel-McIlwaine 4 (2-2-1-0)
  Group 1st   Peggy Beisel-McIlwaine 81
Friday Reserve Best In Show   Edna Gonzalez-Rubio 204
  Best Of Breed   Michael Hill 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Michael Hill 51
Thursday Best Of Breed   Shirley Bell 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Shirley Bell 40

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Patricia Taylor 153 *
  Best Of Breed   Lana Ferguson 0
  Group 1st   Lana Ferguson 27
Saturday Group 1st   Joyce Love 40
  Group 1st LTD Breed Show Patricia Taylor 32
  Best Of Breed LTD Breed Show Patricia Taylor 0
  Best Of Breed   Joyce Love 0
Friday Group 2nd   Barbara Arndt 20
  Best Of Breed   Barbara Arndt 0

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 08 to August 10, 2023
Day Position   Judge Points
Thursday Best In Show   Melody Roth 134 *
  Group 1st   Melody Roth 14
  Group 3rd   Wayne Thompson 8
  Best Of Breed   Melody Roth 0
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Wednesday Reserve Best In Show   Terry Gains 136
  Group 1st   Terry Gains 24
  Group 2nd   Wendy Maisey 15
  Best Of Breed   Terry Gains 0
  Best Of Breed   Wendy Maisey 0
Tuesday Best In Show   Barbara Heal 168 *
  Group 1st   Barbara Heal 24
  Group 1st   Todd Foley 21
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Best Of Breed   Todd Foley 0

Show Date
London Canine Association July 06 to July 09, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd LTD Breed Show Judi Elford 34
  Best Of Breed LTD Breed Show Judi Elford 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Kristen Francis 2 (1-1-1-0)
  Group 2nd   Kristen Francis 37
Saturday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Marilyn O'Neill 18
Thursday Best Of Breed   Alison Jones (Dr) 0
  Group 3rd   Alison Jones (Dr) 11

Show Date
Sarnia Kennel Club June 30 to July 03, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Davor Javor 137
  Group 1st   Davor Javor 20
  Best Of Breed   Davor Javor 2 (2-0-1-0)
Sunday Group 4th   Stewart Dankner 20
  Best Of Breed   Stewart Dankner 3 (2-1-1-0)
Saturday Group 3rd   David Gilmour 16
  Best Of Breed   David Gilmour 3 (2-1-1-0)
Friday Group 1st   Cheryl Paterson 16
  Group 2nd   James Taylor 16
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Best Of Breed   James Taylor 0

Show Date
Scarborough Kennel Club March 10 to March 12, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Todd Foley 8 (0-5-2-2)
  Best Of Opposite Sex   Kinji Itoi N/A
  Group 3rd LTD Breed Show Todd Foley 65
Saturday Best Of Breed   William Lee 9 (0-5-2-3)
  Group 3rd   William Lee 65

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Darle Heck 45
  Best Of Breed   Darle Heck 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Yvonne Savard 1 (1-1-0-0)
  1st Open Dog Class   Yvonne Savard N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Joanne Fernall 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Yvonne Savard 59
  Group 1st LTD Breed Show Joanne Fernall 66
  Winners Dog   Yvonne Savard (1-1-0-0)
  Best Of Winners   Yvonne Savard (1-1-0-0)
Friday Winners Dog   Dann Wilson (1-1-0-0)
  Best Of Winners   Dann Wilson (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Dann Wilson 1 (1-1-0-0)
  1st Open Dog Class   Dann Wilson N/A
  Group 1st   Dann Wilson 45

Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Winners   Ricardo Saldana (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Ricardo Saldana 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Ricardo Saldana (1-1-0-0)
  1st Open Dog Class   Ricardo Saldana N/A
  Best Of Winners LTD Breed Show Sharon Luckhart (1-1-0-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Sharon Luckhart 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog LTD Breed Show Sharon Luckhart (1-1-0-0)
  1st Open Dog Class LTD Breed Show Sharon Luckhart N/A
Saturday Best Of Winners   Lana Ferguson (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Lana Ferguson 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Lana Ferguson (1-1-0-0)
  1st Open Dog Class   Lana Ferguson N/A
Friday Best Of Winners   Maribel Sy (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Maribel Sy 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Maribel Sy (1-1-0-0)
  1st Open Dog Class   Maribel Sy N/A
Thursday Best Of Breed   Richard Paquette 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Richard Paquette (1-1-0-0)
  1st Open Dog Class   Richard Paquette N/A
  Best Of Winners   Richard Paquette (1-1-0-0)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By