Credit Valley Kennel & Obedience Club
Friday, November 3, 2023



Related Results

Conformation

Friday, November 03
Friday, November 03 (Ltd Show - Group 6)
Saturday, November 04
Saturday, November 04 (Ltd Breed - Ye Olde Group 3)
Sunday, November 05
Sunday, November 05 (Ltd Show - Group 1)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS MBISS Can GChG/MBIS Mex GCh/Am Ch Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
"Jack"
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Owners: Christina Koffman-Heard and John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Thomas Nesbitt
Newfoundland  
GChG Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
Points: 230 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Thomas Nesbitt
Chinese Shar-Pei  
GChB Gumby's Somewhere In Heaven
Points: 193
Best Puppy In Show
Judge: Thomas Nesbitt
Griffon (Brussels)   St Johns Brielle You Made Me Love You
Best Baby Puppy In Show
Judge: Thomas Nesbitt
Havanese  
Seda's Sun-Kissed Shores For Cubano








Group 1 - Charles Olvis Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   73
Group 2nd   
GChEx Ambertru's R U Lonesome Tonight
  Retriever (Golden)   72
Group 3rd   
GCh Kriscoland's Pure Serendipity
  Retriever (Labrador)   52
Group 4th   
GChS Nanjay's Altitude
  Spaniel (English Springer)   41
BPIG   
Trapezy’s Running To Stand Still 'Gibson'
  Spaniel (Brittany)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ambercroft's Red The Riot Act At Greylaur   Retriever (Golden)   0
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Patronum Hufflepuff Maya At Northrock

Best Puppy In Breed
Patronum Hufflepuff Maya At Northrock



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Patronum Hufflepuff Maya At Northrock

Reserve Winners Bitch
Northrock's Song Of The Sea

Junior Puppy Bitch Class
1st Northrock's Song Of The Sea

Canadian Bred Bitch Class
1st Patronum Hufflepuff Maya At Northrock


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Seasyde Rapture Of Zephyr




Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Eastern Waters' Mountain Man Burtwizzle

Best Puppy In Breed
Ch Eastern Waters' Mountain Man Burtwizzle

Select Dog
GChS Redlion's Invasion



4-6 Month Bitch Class
1st Dakens Misstress Of Mischieff


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sun Devil Stormy Chardonnay Karma




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GCh Rush's You Lil' Brite Jewel

Best Of Opposite Sex
Ch RGCh Rowansgaard Dandelion Wine


Winners Dog: (2-0-1-1)
Rowansgaard Ocean Breeze

Reserve Winners Dog
Bonaccord's Peerie Scalloway Lad

Canadian Bred Dog Class
1st Bonaccord's Peerie Scalloway Lad

Open Dog Class
1st Rowansgaard Ocean Breeze



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 19 pts (3-5-6-6)
GChEx Ambertru's R U Lonesome Tonight

Best Of Opposite Sex
Ch Westben Lovegame Of Chestnut Square

Best Of Winners: (3-5-6-6)
Makani's Gin Gimlet

Best Puppy In Breed
Blastem's Northern Lights On The Rocks

Select Dog
GChB Ambertru's Head Over Heels

Select Bitch
Ch Bearabella's Shake, Rattle And Roll


Winners Bitch: (3-5-6-6)
Makani's Gin Gimlet

Reserve Winners Bitch
Rush's Are U Ready For This

Senior Puppy Bitch Class
1st Blastem's Northern Lights On The Rocks

12-18 Month Bitch Class
1st Cheer Bridge Better Have My Money

Canadian Bred Bitch Class
1st Rush's Are U Ready For This

Open Bitch Class
1st Makani's Gin Gimlet
2nd Bearabella's Burning Down The House

4-6 Month Bitch Class
1st Ambercroft's Red The Riot Act At Greylaur


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 10 pts (1-4-3-3)
GChG Kriscoland's Pure Serendipity

Best Of Opposite Sex
GCh Jaunenoir Masonridge P Bunyan

Best Of Winners: (1-4-3-3)
Pirate's Black Magic

Best Puppy In Breed
Devonsleigh's Dream Catcher At Green Meadow

Select Dog
GCh Moonlit's Meet The Press

Select Bitch
GCh Stonemeadow's Finest Gryffindor


Winners Dog: (1-4-3-3)
Pirate's Black Magic

Canadian Bred Dog Class
1st Pirate's Black Magic


Winners Bitch: (1-4-3-3)
Pirate's Mischief Managed

Reserve Winners Bitch
Wyndance's Black Swan At Huntsview

Junior Puppy Bitch Class
1st Devonsleigh's Dream Catcher At Green Meadow

12-18 Month Bitch Class
1st Wyndance's Black Swan At Huntsview
2nd Labradale's Ice Diamond

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pirate's Mischief Managed

4-6 Month Bitch Class
1st Labradale's Nothing But Blue Skies


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Roaneden's Shorelander




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Annagh's Maeve The Minx




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Ch Blackgem's Rocket Man

Best Of Opposite Sex
Ramahs Two Drifters Moon River

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Be-Fit N Brickett's Black Diamond

Best Puppy In Breed
Blackgem's Shiny Topaz


Winners Dog: (2-3-1-0)
Be-Fit N Brickett's Black Diamond

Reserve Winners Dog
Blackgem's Shiny Topaz

Senior Puppy Dog Class
1st Blackgem's Shiny Topaz

12-18 Month Dog Class
1st Be-Fit N Brickett's Black Diamond


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Ramahs Two Drifters Moon River

Reserve Winners Bitch
Clanagroe N Shaankata's Dreamer's Delight

Senior Puppy Bitch Class
1st Clanagroe N Shaankata's Dreamer's Delight

12-18 Month Bitch Class
1st Ramahs Two Drifters Moon River

Open Bitch Class
1st Blackgem's Diamonds Are Forever

4-6 Month Bitch Class
1st Blackgem's Kit Kat


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Henley's Daydreaming Brandyfoot

Best Of Opposite Sex
Cockerlea's Gift To Bosworth

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Henley's Daydreaming Brandyfoot

Best Puppy In Breed
Henley's Daydreaming Brandyfoot

Select Dog
GChEx Especially Classic Couture


Winners Dog: (1-2-1-0)
Cockerlea's Gift To Bosworth

Open Dog Class
1st Cockerlea's Gift To Bosworth


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Nanjay's Altitude




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Clussexx Redline Espresso


4-6 Month Dog Class
1st Stannyfield's Alibi Witness


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 5 pts (1-0-3-2)
GChS Ferngolds Empire Of The Northern Dance

Best Of Opposite Sex
Ch Red Oak Windhill Cilarybryn Cwantwm

Select Dog
GChB Opus One Vivace Varazs

Select Bitch
GCh Bonneterre Orla


Winners Dog: (1-0-3-2)
Calabri Celtic Casey Cavell

Open Dog Class
1st Calabri Celtic Casey Cavell



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 5 pts (3-3-0-0)
Almamater All Star

Best Of Opposite Sex
Almamater Dancing Queen

Best Of Winners: (3-3-0-0)
Almamater All Star


Winners Dog: (3-3-0-0)
Almamater All Star

Reserve Winners Dog
Almamater Ready Set Go

12-18 Month Dog Class
1st Almamater All Star
2nd Almamater Gunar

Canadian Bred Dog Class
1st Almamater Ready Set Go


Winners Bitch: (3-3-0-0)
Almamater Dancing Queen

Reserve Winners Bitch
Almamater Addie

12-18 Month Bitch Class
1st Almamater Dancing Queen
2nd Almamater Addie

Canadian Bred Bitch Class
1st Almamater Tally Let's Move


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Elizabeth Muthard Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   15
Group 2nd   
GChG Altadach Aston Martin SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   14
Group 3rd   
Ch Sidekick's Amour The Groovy Kind
  Grand Basset Griffon Vendeen   12
Group 4th   
Ch Aziza's High Roller By Presidio
  Rhodesian Ridgeback   11
BPIG   
Ch Sidekick's Amour The Groovy Kind
  Grand Basset Griffon Vendeen   N/A
Best Baby Puppy In Group    McCartney's Always And Forever   Whippet   0
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Desjardin's Hot Time In Vegas



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Desjardin's Hot Time In Vegas

12-18 Month Bitch Class
1st Desjardin's Hot Time In Vegas


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChG Altadach Aston Martin SL

Select Dog
GCh Hundeleben Win-Tin-Tin




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Daybreak's Touch Of Frost




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sidekick's Amour The Groovy Kind

Best Puppy In Breed
Ch Sidekick's Amour The Groovy Kind




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Castlekeep's Potent

Select Dog
GChB Tayleefarm Carlos Santana



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Aziza's High Roller By Presidio



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Padtheway Starry Night



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Padtheway Starry Night

12-18 Month Bitch Class
1st Padtheway Starry Night

4-6 Month Bitch Class
1st Windstorm Azad Forbidden Fruit For Denali


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 5 pts (0-1-2-3)
GCh Lishima N McCartney Raise Your Glass

Best Of Opposite Sex
Ch McCartney's Celestial Phoenix

Select Dog
Ch McCartney's Heart N Soul

Select Bitch
GChS Comar's River Deep Mountain High



Winners Bitch: (0-1-2-3)
McCartney's Anthem In Time

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st McCartney's Anthem In Time

4-6 Month Bitch Class
1st McCartney's Always And Forever


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - David Swartwood Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
  Newfoundland   36
Group 2nd   
GCh Kristari's Formal Attire
  Siberian Husky   35
Group 3rd   
GChS Marinella's The Thunder Rolls
  Portuguese Water Dog   33
Group 4th   
GCh Lindsayleigh's Batman
  Schnauzer (Giant)   24
BPIG   
Claircreek Tides Of The Sea
  Portuguese Water Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Lindsayleigh's Cruzn With Momentumm   Schnauzer (Giant)   0
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GCh IliasLegacy Quest Belle

Best Of Opposite Sex
GChS Kalinka Esugey Bagatur

Select Dog
GChB Almandeene Chertik Iz Tabakerki



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Midnightsolo Right By My Side

12-18 Month Bitch Class
1st Midnightsolo Right By My Side


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Bellavita's Fashionista

Best Of Opposite Sex
Ch Uppercut Mountain Rocky High




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 7 pts (1-3-2-2)
GChEx Dancing Star-Protocol's Time To Dance For DreamOn

Best Of Opposite Sex
Hausenbrook's Lady In Red

Best Of Winners: (1-3-2-2)
Hausenbrook's Lady In Red

Best Puppy In Breed
Ravalleses Quest For Success

Select Dog
Ch A-List Cool As Ice

Select Bitch
Ch A-List N Avanti Fairytale Ending


Winners Dog: (1-3-2-2)
Ravalleses Quest For Success

Senior Puppy Dog Class
1st Ravalleses Quest For Success


Winners Bitch: (1-3-2-2)
Hausenbrook's Lady In Red

Reserve Winners Bitch
A-List Walk Across Texas

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hausenbrook's Lady In Red

Open Bitch Class
1st A-List Walk Across Texas
2nd Dobereich's Xanadu


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Jonnie Danes Eight Shades Of Grey

Best Puppy In Breed
GCh Jonnie Danes Eight Shades Of Grey

Select Dog
GCh DantryDanes Shootn Under Par




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Midnight Lady's Puff The Magic Dragon




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 8 pts (1-5-2-1)
GChG Marinella's The Thunder Rolls

Best Of Opposite Sex
Claircreek Tallulah Seabrook

Best Of Winners: (1-5-2-1)
Claircreek Tides Of The Sea

Best Puppy In Breed
Claircreek Tides Of The Sea

Select Dog
Ch Claircreek Vincents Starry Night

Select Bitch
Ch Fado's Private Dancer


Winners Dog: (1-5-2-1)
Claircreek Tides Of The Sea

Senior Puppy Dog Class
1st Claircreek Tides Of The Sea


Winners Bitch: (1-5-2-1)
Claircreek Tallulah Seabrook

Reserve Winners Bitch
Claircreek Precious Pearl

Senior Puppy Bitch Class
1st Claircreek Precious Pearl
2nd Seabury Vulcan Sweet Dreams

12-18 Month Bitch Class
1st Keevabay's Comin To The Lake With Kente Creek

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Drewsar Tashtin I Have A Dream At Newriver

Open Bitch Class
1st Claircreek Tallulah Seabrook


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Pagan's Cosmic Crazy Train V Blackstar

Best Of Opposite Sex
Diana Haus Of Lazic

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Pagan's Cosmic Crazy Train V Blackstar


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Diana Haus Of Lazic

Open Bitch Class
1st Diana Haus Of Lazic


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
George All Mighty Of Last Samurai

Best Of Opposite Sex
GCh Kyser Bearrs Strike A Pose

Best Of Winners: (2-1-0-1)
George All Mighty Of Last Samurai

Best Puppy In Breed
Snowybear's Play Boy


Winners Dog: (2-1-0-1)
George All Mighty Of Last Samurai

Reserve Winners Dog
Snowybear's Play Boy

Junior Puppy Dog Class
1st Snowybear's Play Boy

Canadian Bred Dog Class
1st George All Mighty Of Last Samurai


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Gilara's Vintage Wine

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gilara's Vintage Wine


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChB Lindsayleigh's Batman

Best Of Opposite Sex
Ch Eugen Vittoria Nera Lady In Red

Best Puppy In Breed
Lindsayleigh's Waynoka


Winners Bitch: (0-1-1-1)
Lindsayleigh's Waynoka

Senior Puppy Bitch Class
1st Lindsayleigh's Waynoka

4-6 Month Bitch Class
1st Lindsayleigh's I'm Simply The Best


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChS Kristari's Formal Attire

Best Puppy In Breed
Unicornhill Round Of Applause


Winners Dog: (1-0-1-0)
Unicornhill Round Of Applause

Junior Puppy Dog Class
1st Unicornhill Round Of Applause



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Thomas Nesbitt Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   16
Group 2nd   
GChG Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   13
Group 3rd   
Ch Honeywheat's Circle Of Life
  Soft-Coated Wheaten Terrier   7
Group 4th    Banchory Bright Born   Scottish Terrier   6
BPIG   Ch Macritchies Thorstein The Red   Scottish Terrier   N/A
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 5 pts (1-1-3-1)
GChG Roschel Foxrun Thistle Do

Best Of Opposite Sex
Ch Dobereich's Joy To The World

Best Of Winners: (1-1-3-1)
Dobereich's Chasing Rainbows

Best Puppy In Breed
Ch Dobereich's Joy To The World

Select Dog
GChS Benchmark's Best Kept Man


Winners Dog: (1-1-3-1)
Dobereich's Holiday Magic

Senior Puppy Dog Class
1st Dobereich's Holiday Magic


Winners Bitch: (1-1-3-1)
Dobereich's Chasing Rainbows

Junior Puppy Bitch Class
1st Dobereich's Chasing Rainbows


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Kilmaree Torrance At Mistybrig




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fang Yuan I Got It From My Dad D



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 3 pts (0-1-3-0)
Banchory Bright Born

Best Of Opposite Sex
Ch Macritchies Thorstein The Red

Best Puppy In Breed
Ch Macritchies Thorstein The Red

Select Dog
GChB Toulin's Why Not Wilbur



Winners Bitch: (0-1-3-0)
Banchory Bright Born

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Banchory Bright Born


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Honeywheat's Circle Of Life




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chi Risica Non Rosica


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chi Risica Non Rosica

Open Dog Class
1st Chi Risica Non Rosica



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game

Best Of Opposite Sex
Skyehigh's Song Of The Northern Lights



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Thomas Nesbitt Top Dog
Points
Group 1st   
GChG CurlyQ's Firehouse Inferno
  Pug   26
Group 2nd   
GChEx Oeste's Askin For Kisses
  Havanese   24
Group 3rd   
GCh Tickitbou's Sing It Tomee
  Griffon (Brussels)   16
Group 4th   
Ch Weylinmarsh's That Grl Is Mine
  Coton De Tulear   12
BPIG    St Johns Brielle You Made Me Love You   Griffon (Brussels)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Seda's Sun-Kissed Shores For Cubano
  Havanese   0
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dathuil FitzWug

Best Puppy In Breed
GCh Dathuil FitzWug




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Dedechshund Miso Far Fetched




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChB Moongate's Little Trickster

Best Of Opposite Sex
GChB Miso Miss Swipe Right

Best Puppy In Breed
Miso Miss Match



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Miso Miss Match

Junior Puppy Bitch Class
1st Miso Miss Match


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB Avid Follow The Sun To Denali

Best Of Opposite Sex
Denali's Mojito Monday

Best Puppy In Breed
GChB Avid Follow The Sun To Denali


Winners Dog: (1-0-0-1)
Denali's Mojito Monday

Junior Puppy Dog Class
1st Denali's Mojito Monday


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Weylinmarsh's That Grl Is Mine

Best Puppy In Breed
GCh Weylinmarsh's That Grl Is Mine




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Circlecity Valentino




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GChS Tickitbou's Sing It Tomee

Best Of Opposite Sex
St Johns Brielle You Made Me Love You

Best Puppy In Breed
St Johns Brielle You Made Me Love You

Select Dog
GChB Pax Mundi N Tickitbou Allblack



Winners Bitch: (0-2-2-0)
St Johns Brielle You Made Me Love You

Reserve Winners Bitch
Navyn N Somershire Balmoral Rose

Junior Puppy Bitch Class
1st St Johns Brielle You Made Me Love You

Senior Puppy Bitch Class
1st Navyn N Somershire Balmoral Rose


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 7 pts (1-5-0-2)
GChEx Oeste's Askin For Kisses

Best Of Opposite Sex
Christa's Jumpy Clown Hagrid

Best Of Winners: (1-5-0-2)
Christa's Jumpy Clown Hagrid

Best Puppy In Breed
Willowgate Sweet Caroline At Weatherford

Select Bitch
Willowgate Sweet Caroline At Weatherford


Winners Dog: (1-5-0-2)
Christa's Jumpy Clown Hagrid

Open Dog Class
1st Christa's Jumpy Clown Hagrid


Winners Bitch: (1-5-0-2)
Christa's Jumpy Clown Get Real

Reserve Winners Bitch
Twinkle's Catch Me If You Cayenne

Junior Puppy Bitch Class
1st Pocopayasos Cutie Patootie

Senior Puppy Bitch Class
1st Twinkle's Daring Carefree N Jolly

12-18 Month Bitch Class
1st Christa's Jumpy Clown Get Real

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Twinkle's Catch Me If You Cayenne

Open Bitch Class
1st Twinkle's Wynter Rose Of Adimar

4-6 Month Bitch Class
1st Seda's Sun-Kissed Shores For Cubano
2nd Amyla's Marilyn Merlot At Weatherford


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pinkribbon's How Sweet It Is

Best Puppy In Breed
Pinkribbon's How Sweet It Is



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pinkribbon's How Sweet It Is

Junior Puppy Bitch Class
1st Pinkribbon's How Sweet It Is


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tinyprints Singular Sensation



4-6 Month Bitch Class
1st Tinyprints Try N Keep Up


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Foxmore Cora

Best Puppy In Breed
Clarion Made Of Magic At Holweit



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Foxmore Cora

Reserve Winners Bitch
Clarion Made Of Magic At Holweit

Senior Puppy Bitch Class
1st Clarion Made Of Magic At Holweit

Open Bitch Class
1st Foxmore Cora


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChG CurlyQ's Firehouse Inferno

Best Of Opposite Sex
Opa's Random Thoughts At Dustyrose

Best Puppy In Breed
Opa's Random Thoughts At Dustyrose



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Opa's Random Thoughts At Dustyrose

Junior Puppy Bitch Class
1st Opa's Random Thoughts At Dustyrose


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Elizabeth Muthard Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Gumby's Somewhere In Heaven
  Chinese Shar-Pei   26
Group 2nd   
GChEx Negra Consentida (Arena)
  Xoloitzcuintli (Standard)   23
Group 3rd   Ch MD's Hera White Lightning @ Heritage   Poodle (Miniature)   22
Group 4th   
GCh Pepperlane Meant To Be At Dragonsong
  Dalmatian   18
BPIG   Ch MD's Hera White Lightning @ Heritage   Poodle (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Sito's Hot Sauce At Grindstone
  Boston Terrier   0
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Grindstones I'm Stewpendous



4-6 Month Bitch Class
1st Sito's Hot Sauce At Grindstone


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 5 pts (0-3-1-2)
Lush's Rise To The Occasion

Best Of Opposite Sex
Ch Cherokee Legend Jacib's Leftovers For Dinner

Best Puppy In Breed
Lush's Rise To The Occasion

Select Bitch
Ch Cherokee Legend Jacib's Lucy Mae



Winners Bitch: (0-3-1-2)
Lush's Rise To The Occasion

Reserve Winners Bitch
Jacib's Just Tully

Junior Puppy Bitch Class
1st Jacib's Just Tully
2nd Muirs Trash Talkin Willow

Senior Puppy Bitch Class
1st Lush's Rise To The Occasion

4-6 Month Bitch Class
1st Cherokee Legend Jacib's Ziggy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChB Gumby's Somewhere In Heaven

Best Of Opposite Sex
GCh WrinkleRanch Fawn Over Moi

Best Puppy In Breed
Gumby's Ride Wit Us



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Gumby's Ride Wit Us

Senior Puppy Bitch Class
1st Gumby's Ride Wit Us


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Dragonslayer Tai's CharCoal




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Pepperlane Meant To Be At Dragonsong

Best Of Opposite Sex
Brightspot Heir Apparent

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Brightspot Heir Apparent

Best Puppy In Breed
Brightspot Heir Apparent


Winners Dog: (1-1-0-1)
Brightspot Heir Apparent

Junior Puppy Dog Class
1st Brightspot Heir Apparent


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Friends Furever Delicate Truffles

Senior Puppy Bitch Class
1st Friends Furever Delicate Truffles


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Stormin One More Light

Best Puppy In Breed
GCh Stormin One More Light




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Superlative's Queen Isabella




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Keesridge Quintessentially Yours

Best Puppy In Breed
Keesridge Quintessentially Yours


4-6 Month Dog Class
1st Keesridge Prince Of The Tides


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Keesridge Quintessentially Yours

Senior Puppy Bitch Class
1st Keesridge Quintessentially Yours


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
MD's Hera White Lightning @ Heritage

Best Puppy In Breed
MD's Hera White Lightning @ Heritage



Winners Bitch: (0-4-0-0)
MD's Hera White Lightning @ Heritage

Reserve Winners Bitch
Denali's Afternoon Delight With Adanac

Junior Puppy Bitch Class
1st MD's Hera White Lightning @ Heritage

Senior Puppy Bitch Class
1st Denali's Afternoon Delight With Adanac

12-18 Month Bitch Class
1st Glow Howling In Trick Or Treat

Canadian Bred Bitch Class
1st Glow Carmina Bourana Little Doll


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Afterglow The Good Face

Best Puppy In Breed
Afterglow The Good Face

Select Dog
Ch Shorebird Snow Goose


Winners Dog: (1-0-1-0)
Afterglow The Good Face

Senior Puppy Dog Class
1st Afterglow The Good Face



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox



4-6 Month Bitch Class
1st Wyzguy's Kawaii 'It Wasn't Me'


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Chopin's Secret Agent




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rilee's Hidden Gem



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rilee's Hidden Gem

Open Bitch Class
1st Rilee's Hidden Gem


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Negra Consentida (Arena)




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Ainslie Mills Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Runway Down To The River
  Australian Shepherd   32
Group 2nd   
GChB MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky
  Finnish Lapphund   28
Group 3rd   GCh Kyon's Lekende Lett   Norwegian Buhund   27
Group 4th   
Queenly's Kona Latte
  Welsh Corgi (Pembroke)   22
BPIG   
Queenly's Kona Latte
  Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Regaloake's Icandy   Shetland Sheepdog   0
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Quickheels Agnstallodds


Winners Dog: (2-0-0-0)
Quickheels Agnstallodds

Reserve Winners Dog
Avenport Tullo

Open Dog Class
1st Quickheels Agnstallodds
2nd Avenport Tullo



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 3 pts (2-0-2-0)
GChG Runway Down To The River

Best Puppy In Breed
Lokasenna's Prince Greenleaf Of Telcontar

Select Dog
GChG Northbay XSell's I Gotta Do It My Way



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Casryn's Never Give In Never Give Up

Best Puppy In Breed
Casryn's Never Give In Never Give Up


Winners Dog: (2-0-0-0)
Casryn's Never Give In Never Give Up

Reserve Winners Dog
Casryn's Yippee Kai Yay

Senior Puppy Dog Class
1st Casryn's Yippee Kai Yay

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Casryn's Never Give In Never Give Up



Class results courtesy of: MJN Show Services




4-6 Month Bitch Class
1st Thistlebrae Sea Shell


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Lilly Mae Vom Burgimwald

Best Of Opposite Sex
Ch Udo Von Der Eschelbronner Schlosswiese

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Lilly Mae Vom Burgimwald

Best Puppy In Breed
Lilly Mae Vom Burgimwald


Winners Dog: (1-2-1-0)
Ares Dark Black

Senior Puppy Dog Class
1st Ares Dark Black


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Lilly Mae Vom Burgimwald

Reserve Winners Bitch
Cantrys Vom Burgimwald

Junior Puppy Bitch Class
1st Lilly Mae Vom Burgimwald

Canadian Bred Bitch Class
1st Cantrys Vom Burgimwald


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Urban Legends Hattrick @ Locksley

Best Of Opposite Sex
Pinewood's Enchanted Cowgirl

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Kidds Whats One More

Best Puppy In Breed
Kidds Whats One More


Winners Dog: (1-2-1-0)
Kidds Whats One More

Senior Puppy Dog Class
1st Kidds Whats One More


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Pinewood's Enchanted Cowgirl

Reserve Winners Bitch
Loyaltypaw's Cowgirl Royalty@ Pinewood

Senior Puppy Bitch Class
1st Loyaltypaw's Cowgirl Royalty@ Pinewood

12-18 Month Bitch Class
1st Pinewood's Enchanted Cowgirl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
GCh Kyon's Lekende Lett

Best Of Opposite Sex
Kyon's Legend Of Hades

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Kyon's Song Of The Siren


Winners Dog: (1-3-0-1)
Kyon's Legend Of Hades

Canadian Bred Dog Class
1st Kyon's Legend Of Hades

4-6 Month Dog Class
1st Kyon's Blackcombe Lekende Lars


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Kyon's Song Of The Siren

Reserve Winners Bitch
Kyon's Great Blue Sea

Canadian Bred Bitch Class
1st Kyon's Great Blue Sea

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kyon's Song Of The Siren

Open Bitch Class
1st Kyon's Lys Og Lett


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 6 pts (3-3-0-1)
GCh Zesta Lynphil Clairvoyant

Best Of Opposite Sex
Regaloake Surona Mr. Theodore Bear

Best Of Winners: (3-3-0-1)
Regaloake Surona Mr. Theodore Bear

Best Puppy In Breed
Regaloake's Deja Blu


Winners Bitch: (3-3-0-1)
Cermel Gardengate Hell's Bells

Reserve Winners Bitch
Regaloake's Deja Blu

Junior Puppy Bitch Class
1st Regaloake's Deja Blu
2nd Ramblinbrook Cermel Irish Lass

Canadian Bred Bitch Class
1st Cermel Gardengate Hell's Bells

4-6 Month Bitch Class
1st Regaloake's Icandy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ulrika De La Tourbiere Des Dauges

Best Puppy In Breed
Ulrika De La Tourbiere Des Dauges



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ulrika De La Tourbiere Des Dauges

Junior Puppy Bitch Class
1st Ulrika De La Tourbiere Des Dauges


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Khartum Moonlight Becomes You




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Queenly's Kona Latte

Best Puppy In Breed
Queenly's Kona Latte

Select Bitch
Ch Riverside Cuiba You Ain't Seen Muffin Yet



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Queenly's Kona Latte

Junior Puppy Bitch Class
1st Queenly's Kona Latte


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By