Credit Valley Kennel & Obedience Club
Sunday, November 5, 2023



Related Results

Conformation

Friday, November 03
Friday, November 03 (Ltd Show - Group 6)
Saturday, November 04
Saturday, November 04 (Ltd Breed - Ye Olde Group 3)
Sunday, November 05
Sunday, November 05 (Ltd Show - Group 1)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS MBISS Can GChG/MBIS Mex GCh/Am Ch Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
"Jack"
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Owners: Christina Koffman-Heard and John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Elizabeth Muthard
Newfoundland  
GChG Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
Points: 278 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Elizabeth Muthard
Griffon (Brussels)  
GCh Tickitbou's Sing It Tomee
Points: 239
Best Puppy In Show
Judge: Elizabeth Muthard
Grand Basset Griffon Vendeen  
Ch Sidekick's Amour The Groovy Kind
Best Baby Puppy In Show
Judge: Elizabeth Muthard
Havanese  
Amyla's Marilyn Merlot At Weatherford








Group 1 - Ainslie Mills Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   93
Group 2nd   
GChS Carnaby Especially Rockette
  Spaniel (English Cocker)   92
Group 3rd   
GChEx Danrich On D'Run To Maktawae
  Retriever (Labrador)   85
Group 4th   Ch Sunkozi A Day At The Races   Retriever (Golden)   68
BPIG    Meadowset Especially Spicey   Spaniel (English Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Stannyfield's Quarter Mile At A Time @Blastem   Pointer (German Short-Haired)   0
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Northrock's Song Of The Sea

Best Puppy In Breed
Northrock's Song Of The Sea



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Northrock's Song Of The Sea

Reserve Winners Bitch
Patronum Hufflepuff Maya At Northrock

Junior Puppy Bitch Class
1st Northrock's Song Of The Sea

Canadian Bred Bitch Class
1st Patronum Hufflepuff Maya At Northrock


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Seasyde Rapture Of Zephyr




Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Eastern Waters' Mountain Man Burtwizzle

Best Puppy In Breed
Ch Eastern Waters' Mountain Man Burtwizzle

Select Dog
GChS Redlion's Invasion




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sun Devil Stormy Chardonnay Karma




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
Ch RGCh Rowansgaard Dandelion Wine

Best Of Opposite Sex
GCh Rush's You Lil' Brite Jewel

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Bonaccord's Peerie Scalloway Lad

Best Puppy In Breed
Sedgeblac's Swing Dance

Select Dog
Ch Rush's X's And O's


Winners Dog: (2-1-2-1)
Bonaccord's Peerie Scalloway Lad

Reserve Winners Dog
Rowansgaard Ocean Breeze

Canadian Bred Dog Class
1st Bonaccord's Peerie Scalloway Lad

Open Dog Class
1st Rowansgaard Ocean Breeze


Winners Bitch: (2-1-2-1)
Sedgeblac's Swing Dance

Junior Puppy Bitch Class
1st Sedgeblac's Swing Dance


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 16 pts (2-7-6-2)
GChEx Danrich On D'Run To Maktawae

Best Of Opposite Sex
GChG Kriscoland's Pure Serendipity

Best Of Winners: (2-7-6-2)
Pirate's Black Magic

Best Puppy In Breed
Maktawae Blackwoods Painted Lady

Select Dog
GCh Moonlit's Meet The Press


Winners Dog: (2-7-6-2)
Pirate's Black Magic

Reserve Winners Dog
Tchesinkut's Mediangeles Master Mariner

Junior Puppy Dog Class
1st Tchesinkut's Mediangeles Master Mariner

Canadian Bred Dog Class
1st Pirate's Black Magic


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Roaneden's Shorelander




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Annagh's Taithligh

Select Bitch
GCh Annagh's Maeve The Minx




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 7 pts (2-3-2-1)
Ch Blackgem's Rocket Man

Best Of Opposite Sex
Ch Blackgem's Pearl Heart Of The Ocean

Best Of Winners: (2-3-2-1)
Be-Fit N Brickett's Black Diamond

Best Puppy In Breed
Clanagroe N Shaankata's Dreamer's Delight

Select Dog
Ch Clanagroe N Shaankata's Livin' The Dream


Winners Dog: (2-3-2-1)
Be-Fit N Brickett's Black Diamond

Reserve Winners Dog
Blackgem's Shiny Topaz

Senior Puppy Dog Class
1st Blackgem's Shiny Topaz

12-18 Month Dog Class
1st Be-Fit N Brickett's Black Diamond

4-6 Month Dog Class
1st Blackgem's On Point


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GChS Carnaby Especially Rockette

Best Of Opposite Sex
GChEx Especially Classic Couture

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Meadowset Especially Spicey

Best Puppy In Breed
Meadowset Especially Spicey


Winners Dog: (2-3-1-1)
Carnaby One And Done

Reserve Winners Dog
Cockerlea's Gift To Bosworth

Junior Puppy Dog Class
1st Carnaby One And Done

Open Dog Class
1st Cockerlea's Gift To Bosworth


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Meadowset Especially Spicey

Reserve Winners Bitch
Joyousgarde's Rose Of Sharron

Junior Puppy Bitch Class
1st Meadowset Especially Spicey

Senior Puppy Bitch Class
1st Joyousgarde's Rose Of Sharron
2nd Henley's Daydreaming Brandyfoot


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChS Nanjay's Altitude

Best Puppy In Breed
Segre's Almost Too Early


Winners Dog: (1-0-1-0)
Segre's Almost Too Early

Senior Puppy Dog Class
1st Segre's Almost Too Early



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Clussexx Redline Espresso


4-6 Month Dog Class
1st Stannyfield's Alibi Witness


Class results courtesy of: MJN Show Services



Winners Bitch: (0-2-4-4)
Shikari The World Is My Stage

Reserve Winners Bitch
Calabri Northern Seoul Dance Tradition

Junior Puppy Bitch Class
1st Calabri Northern Seoul Dance Tradition

Senior Puppy Bitch Class
1st Shikari The World Is My Stage


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 5 pts (3-3-0-0)
Almamater Ready Set Go

Best Of Opposite Sex
Almamater Tally Let's Move

Best Of Winners: (3-3-0-0)
Almamater Ready Set Go

Best Puppy In Breed
Sandyridge's Thought You Should Know


Winners Dog: (3-3-0-0)
Almamater Ready Set Go

Reserve Winners Dog
Almamater All Star

Junior Puppy Dog Class
1st Sandyridge's Thought You Should Know

12-18 Month Dog Class
1st Almamater All Star

Canadian Bred Dog Class
1st Almamater Ready Set Go


Winners Bitch: (3-3-0-0)
Almamater Tally Let's Move

Reserve Winners Bitch
Almamater Addie

12-18 Month Bitch Class
1st Almamater Addie
2nd Almamater Dancing Queen

Canadian Bred Bitch Class
1st Almamater Tally Let's Move


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Thomas Nesbitt Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   16
Group 2nd   
GChG Altadach Aston Martin SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   15
Group 3rd   
Ch Sidekick's Amour The Groovy Kind
  Grand Basset Griffon Vendeen   13
Group 4th   
Boru's Legend Of La Fortuna
  Bloodhound   12
BPIG   
Ch Sidekick's Amour The Groovy Kind
  Grand Basset Griffon Vendeen   N/A
Best Baby Puppy In Group    Windstorm Azad Forbidden Fruit For Denali   Saluki   0
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Boru's Legend Of La Fortuna

Best Puppy In Breed
Boru's Legend Of La Fortuna



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Boru's Legend Of La Fortuna

Senior Puppy Bitch Class
1st Boru's Legend Of La Fortuna


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Desjardin's Hot Time In Vegas



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Desjardin's Hot Time In Vegas

12-18 Month Bitch Class
1st Desjardin's Hot Time In Vegas


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChG Altadach Aston Martin SL

Select Dog
GCh Hundeleben Win-Tin-Tin




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Daybreak's Touch Of Frost

Best Of Opposite Sex
GCh Bonny Vom Steinkreuz O

Select Bitch
GCh Vomgussaroff's Aya Corona Borealis




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sidekick's Amour The Groovy Kind

Best Puppy In Breed
Ch Sidekick's Amour The Groovy Kind




Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Aziza's High Roller By Presidio

Best Of Opposite Sex
Ch Priderock's Lyrical Lynlee




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Padtheway Starry Night



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Padtheway Starry Night

12-18 Month Bitch Class
1st Padtheway Starry Night

4-6 Month Bitch Class
1st Windstorm Azad Forbidden Fruit For Denali


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Comar's River Deep Mountain High

Best Of Opposite Sex
Ch McCartney's Celestial Phoenix




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Charles Olvis Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
  Newfoundland   38
Group 2nd   
GCh Lindsayleigh's Batman
  Schnauzer (Giant)   33
Group 3rd   
GCh Kristari's Formal Attire
  Siberian Husky   32
Group 4th   
GChEx Dancing Star-Protocol's Time To Dance For DreamOn
  Doberman Pinscher   29
BPIG   
Claircreek Precious Pearl
  Portuguese Water Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ashmoor's Release The Kraken   Newfoundland   0
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChS Kalinka Esugey Bagatur

Best Of Opposite Sex
GCh IliasLegacy Quest Belle

Select Dog
GChB Almandeene Chertik Iz Tabakerki




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Uppercut Mountain Rocky High

Best Of Opposite Sex
GCh Bellavita's Fashionista




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 7 pts (0-4-3-1)
GChEx Dancing Star-Protocol's Time To Dance For DreamOn

Best Of Opposite Sex
Ch A-List N Avanti Fairytale Ending

Best Puppy In Breed
Broadway's Cell Block Tango

Select Dog
Ch A-List Cool As Ice



Winners Bitch: (0-4-3-1)
A-List Walk Across Texas

Reserve Winners Bitch
Broadway's Cell Block Tango

Junior Puppy Bitch Class
1st Redstone's The River Of Dreams V Aludra

Senior Puppy Bitch Class
1st Broadway's Cell Block Tango

Open Bitch Class
1st A-List Walk Across Texas
2nd Dobereich's Xanadu


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GCh Jonnie Danes Eight Shades Of Grey

Best Of Opposite Sex
Ch Dantrydanes Lilith The Banshee

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Dantrydanes The Huntress AKA Artemis

Best Puppy In Breed
GCh Jonnie Danes Eight Shades Of Grey

Select Dog
GCh DantryDanes Shootn Under Par


Winners Dog: (1-1-2-1)
Oswald The Great

Senior Puppy Dog Class
1st Oswald The Great


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Dantrydanes The Huntress AKA Artemis

Junior Puppy Bitch Class
1st Dantrydanes The Huntress AKA Artemis


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Brynjulf Dont Look Now At Pyrview




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 4 pts (3-0-2-0)
GChG Midnight Lady's Puff The Magic Dragon

Select Dog
Ch Recurve's Story Of The Hurricane


Winners Dog: (3-0-2-0)
Recurve's How Serendipitous

Reserve Winners Dog
Capenauti Just Keep Swimming

12-18 Month Dog Class
1st Recurve's How Serendipitous

Canadian Bred Dog Class
1st Capenauti Just Keep Swimming

Open Dog Class
1st Cape Nauti The Gambler

4-6 Month Dog Class
1st Ashmoor's Release The Kraken



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 5 pts (0-4-1-1)
Ch Claircreek Vincents Starry Night

Best Of Opposite Sex
Ch Fado's Private Dancer

Best Puppy In Breed
Claircreek Precious Pearl



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Pagan's Cosmic Crazy Train V Blackstar

Best Of Opposite Sex
Diana Haus Of Lazic

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Pagan's Cosmic Crazy Train V Blackstar


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Diana Haus Of Lazic

Open Bitch Class
1st Diana Haus Of Lazic


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Kyser Bearrs Strike A Pose

Best Of Opposite Sex
Ch George All Mighty Of Last Samurai




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Lindsayleigh's Batman


4-6 Month Bitch Class
1st Lindsayleigh's I'm Simply The Best


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GChS Kristari's Formal Attire

Best Of Opposite Sex
Snowmist's Cheers

Select Dog
GCh Snowmist's Zeo



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Snowmist's Cheers

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Snowmist's Cheers


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hi Stand's Into The Blue Mystic

Best Puppy In Breed
Hi Stand's Into The Blue Mystic


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hi Stand's Into The Blue Mystic

Senior Puppy Dog Class
1st Hi Stand's Into The Blue Mystic



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Elizabeth Muthard Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   24
Group 2nd   
GChG Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   21
Group 3rd   
Ch Chi Risica Non Rosica
  Staffordshire Bull Terrier   14
Group 4th   
Groovy Little Velvets Cotton Candy
  Bull Terrier (Miniature)   13
BPIG   
Ch Dobereich's Joy To The World
  Border Terrier   N/A
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 6 pts (1-2-3-1)
GChG Roschel Foxrun Thistle Do

Best Of Opposite Sex
Ch Dobereich's Joy To The World

Best Of Winners: (1-2-3-1)
Dobereich's Holiday Magic

Best Puppy In Breed
Ch Dobereich's Joy To The World

Select Dog
GChS Benchmark's Best Kept Man


Winners Dog: (1-2-3-1)
Dobereich's Holiday Magic

Senior Puppy Dog Class
1st Dobereich's Holiday Magic


Winners Bitch: (1-2-3-1)
Ashiyas RaindropsOfMoonshine

Reserve Winners Bitch
Dobereich's Chasing Rainbows

Junior Puppy Bitch Class
1st Dobereich's Chasing Rainbows

Open Bitch Class
1st Ashiyas RaindropsOfMoonshine


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Kilmaree Torrance At Mistybrig




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Northcote's Empowered


Winners Dog: (1-0-0-0)
Northcote's Empowered

Open Dog Class
1st Northcote's Empowered



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fang Yuan I Got It From My Dad D



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 3 pts (0-1-3-0)
GChB Toulin's Why Not Wilbur

Best Of Opposite Sex
Banchory Bright Born

Select Dog
GCh Gryndlscot Don't You Remember



Winners Bitch: (0-1-3-0)
Banchory Bright Born

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Banchory Bright Born


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Honeywheat's Circle Of Life

Best Of Opposite Sex
Ch Pinehome's Looking Good




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chi Risica Non Rosica


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chi Risica Non Rosica

Open Dog Class
1st Chi Risica Non Rosica



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Casanova Od Guvernera




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game

Best Of Opposite Sex
Skyehigh's Assistant's Dream



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Elizabeth Muthard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tickitbou's Sing It Tomee
  Griffon (Brussels)   35
Group 2nd   
GChG CurlyQ's Firehouse Inferno
  Pug   31
Group 3rd   Ch Tinyprints Singular Sensation   Pomeranian   27
Group 4th   
GChEx Oeste's Askin For Kisses
  Havanese   26
BPIG    Miso Miss Match   Chihuahua (Short Coat)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Amyla's Marilyn Merlot At Weatherford
  Havanese   0
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Balgaire A Bit Buzzzed

Best Puppy In Breed
Ch Kiss Me Quick FitzWug

Select Dog
Ch Kiss Me Quick FitzWug


Winners Dog: (1-0-1-0)
Balgaire A Bit Buzzzed

Open Dog Class
1st Balgaire A Bit Buzzzed



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Dedechshund Miso Far Fetched




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
Miso Miss Match

Best Of Opposite Sex
GChB Moongate's Little Trickster

Best Puppy In Breed
Miso Miss Match

Select Bitch
GChB Miso Miss Swipe Right



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Miso Miss Match

Junior Puppy Bitch Class
1st Miso Miss Match


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB Avid Follow The Sun To Denali

Best Of Opposite Sex
Denali's Mojito Monday

Best Puppy In Breed
GChB Avid Follow The Sun To Denali


Winners Dog: (1-0-0-1)
Denali's Mojito Monday

Junior Puppy Dog Class
1st Denali's Mojito Monday


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Weylinmarsh's That Grl Is Mine

Best Puppy In Breed
GCh Weylinmarsh's That Grl Is Mine




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Circlecity Valentino




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GChS Tickitbou's Sing It Tomee

Best Of Opposite Sex
St Johns Brielle You Made Me Love You

Best Puppy In Breed
St Johns Brielle You Made Me Love You

Select Dog
GChB Pax Mundi N Tickitbou Allblack



Winners Bitch: (0-2-2-0)
St Johns Brielle You Made Me Love You

Reserve Winners Bitch
Navyn N Somershire Balmoral Rose

Junior Puppy Bitch Class
1st St Johns Brielle You Made Me Love You

Canadian Bred Bitch Class
1st Navyn N Somershire Balmoral Rose


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 9 pts (2-4-1-3)
GChEx Oeste's Askin For Kisses

Best Of Opposite Sex
GCh Sylyn's Transforming Malakyte Of Destiny

Best Of Winners: (2-4-1-3)
Christa's Jumpy Clown Hagrid

Best Puppy In Breed
GCh Sylyn's Transforming Malakyte Of Destiny

Select Bitch
Willowgate Sweet Caroline At Weatherford


Winners Dog: (2-4-1-3)
Christa's Jumpy Clown Hagrid

Reserve Winners Dog
Sonrisas Kiss Me I'm Patrick

Junior Puppy Dog Class
1st Sonrisas Kiss Me I'm Patrick

Open Dog Class
1st Christa's Jumpy Clown Hagrid


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Diaquiris Dam Yankees

Best Of Opposite Sex
Ch Diaquiris Sno-Peke Flawless

Best Puppy In Breed
Ch Diaquiris Sno-Peke Flawless



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tinyprints Singular Sensation




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Foxmore Cora

Best Puppy In Breed
Clarion Made Of Magic At Holweit



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Foxmore Cora

Reserve Winners Bitch
Clarion Made Of Magic At Holweit

Senior Puppy Bitch Class
1st Clarion Made Of Magic At Holweit

Open Bitch Class
1st Foxmore Cora


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Polskastar Cosmic Love Pati

Best Puppy In Breed
Polskastar Cosmic Love Pati



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Charles Olvis Top Dog
Points
Group 1st    Fox Canyon's I Won The War At Goldshield   French Bulldog   27
Group 2nd   
GCh Pepperlane Meant To Be At Dragonsong
  Dalmatian   22
Group 3rd   
GChEx Negra Consentida (Arena)
  Xoloitzcuintli (Standard)   19
Group 4th   
GCh Chopin's Secret Agent
  Shih Tzu   18
BPIG    Brightspot Heir Apparent   Dalmatian   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Sito's Hot Sauce At Grindstone
  Boston Terrier   0
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Grindstones I'm Stewpendous



4-6 Month Bitch Class
1st Sito's Hot Sauce At Grindstone


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 5 pts (0-3-1-2)
GChB Starlight No Soup For You

Best Of Opposite Sex
Ch Cherokee Legend Jacib's Leftovers For Dinner

Best Puppy In Breed
Jacib's Just Tully

Select Bitch
Ch Cherokee Legend Jacib's Lucy Mae



Winners Bitch: (0-3-1-2)
Jacib's Just Tully

Reserve Winners Bitch
Muirs Trash Talkin Willow

Junior Puppy Bitch Class
1st Jacib's Just Tully
2nd Muirs Trash Talkin Willow

Canadian Bred Bitch Class
1st Starlight Top Of The Muffin Lilly

4-6 Month Bitch Class
1st Cherokee Legend Jacib's Ziggy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Dragonslayer Tai's CharCoal




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Pepperlane Meant To Be At Dragonsong

Best Of Opposite Sex
Brightspot Heir Apparent

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Brightspot Heir Apparent

Best Puppy In Breed
Brightspot Heir Apparent


Winners Dog: (1-1-0-1)
Brightspot Heir Apparent

Junior Puppy Dog Class
1st Brightspot Heir Apparent


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Friends Furever Delicate Truffles

Senior Puppy Bitch Class
1st Friends Furever Delicate Truffles


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
Fox Canyon's I Won The War At Goldshield

Best Of Opposite Sex
GChB Celtmacbhaid We Will Rock You

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Fox Canyon's I Won The War At Goldshield

Best Puppy In Breed
Ch Forestmoons Sweet Simplicity

Select Bitch
Ch Forestmoons Sweet Simplicity


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Forestmoon Gypsy Queen Of Bredan

Reserve Winners Bitch
Aristocrafts Jenny From The Block

Junior Puppy Bitch Class
1st Aristocrafts Jenny From The Block

Senior Puppy Bitch Class
1st Forestmoon Gypsy Queen Of Bredan


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Keesridge Quintessentially Yours

Best Puppy In Breed
Keesridge Quintessentially Yours


4-6 Month Dog Class
1st Keesridge Prince Of The Tides


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Keesridge Quintessentially Yours

Senior Puppy Bitch Class
1st Keesridge Quintessentially Yours


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 4 pts (0-4-0-1)
Ch MD's Hera White Lightning @ Heritage

Best Puppy In Breed
Ch MD's Hera White Lightning @ Heritage



Winners Bitch: (0-4-0-1)
Denali's Afternoon Delight With Adanac

Reserve Winners Bitch
Glow Carmina Bourana Little Doll

Junior Puppy Bitch Class
1st Polosport Late Night Talking

Senior Puppy Bitch Class
1st Denali's Afternoon Delight With Adanac

12-18 Month Bitch Class
1st Glow Howling In Trick Or Treat

Canadian Bred Bitch Class
1st Glow Carmina Bourana Little Doll


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Afterglow The Good Face

Best Puppy In Breed
Afterglow The Good Face

Select Dog
Ch Shorebird Snow Goose


Winners Dog: (1-0-1-0)
Afterglow The Good Face

Senior Puppy Dog Class
1st Afterglow The Good Face



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Wolfriver's Taiho Koki

Best Of Opposite Sex
GChB Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox



4-6 Month Bitch Class
1st Wyzguy's Kawaii 'It Wasn't Me'


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Chopin's Secret Agent




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Negra Consentida (Arena)




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Thomas Nesbitt Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Runway Down To The River
  Australian Shepherd   39
Group 2nd   Ch CoastalView Nitelatches Casanova   Shetland Sheepdog   34
Group 3rd    Robillane's Rebar   German Shepherd Dog   28
Group 4th   
Ch Casryn's Never Give In Never Give Up
  Belgian Shepherd Dog   23
BPIG   Ch CoastalView Nitelatches Casanova   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kyon's Blackcombe Lekende Lars   Norwegian Buhund   0
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Quickheels Agnstallodds


Winners Dog: (2-0-0-0)
Quickheels Agnstallodds

Reserve Winners Dog
Avenport Tullo

Open Dog Class
1st Quickheels Agnstallodds
2nd Avenport Tullo



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
GChG Runway Down To The River

Best Of Opposite Sex
Skyrunner's Precious Gem

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Holler's Outdoor Adventure

Best Puppy In Breed
Lokasenna's Prince Greenleaf Of Telcontar

Select Dog
GChG Northbay XSell's I Gotta Do It My Way


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Skyrunner's Precious Gem

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Skyrunner's Precious Gem


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Casryn's Never Give In Never Give Up

Best Puppy In Breed
GCh Casryn's Never Give In Never Give Up



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Omega Echoingpines Extra Special



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Robillane's Rebar

Best Of Opposite Sex
Cantrys Vom Burgimwald

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Robillane's Rebar

Best Puppy In Breed
Lilly Mae Vom Burgimwald

Select Dog
Ch Hellwigg's Firestorm


Winners Dog: (1-2-2-0)
Robillane's Rebar

Open Dog Class
1st Robillane's Rebar


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Cantrys Vom Burgimwald

Reserve Winners Bitch
Lilly Mae Vom Burgimwald

Junior Puppy Bitch Class
1st Lilly Mae Vom Burgimwald

Canadian Bred Bitch Class
1st Cantrys Vom Burgimwald


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Mack Hill Tessa

Best Puppy In Breed
Lansamur Maidis Fra Gou



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Mack Hill Tessa

Reserve Winners Bitch
Lansamur Maidis Fra Gou

Junior Puppy Bitch Class
1st Lansamur Maidis Fra Gou

Open Bitch Class
1st Mack Hill Tessa
2nd Lansamur Stormy Draumar Raetast


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Urban Legends Hattrick @ Locksley

Best Of Opposite Sex
Pinewood's Enchanted Cowgirl

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Kidds Whats One More

Best Puppy In Breed
Kidds Whats One More


Winners Dog: (1-2-1-0)
Kidds Whats One More

Senior Puppy Dog Class
1st Kidds Whats One More


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Pinewood's Enchanted Cowgirl

Reserve Winners Bitch
Loyaltypaw's Cowgirl Royalty@ Pinewood

Senior Puppy Bitch Class
1st Loyaltypaw's Cowgirl Royalty@ Pinewood

12-18 Month Bitch Class
1st Pinewood's Enchanted Cowgirl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
GCh Kyon's Lekende Lett

Best Of Opposite Sex
Kyon's Legend Of Hades

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Kyon's Legend Of Hades


Winners Dog: (1-3-0-1)
Kyon's Legend Of Hades

Canadian Bred Dog Class
1st Kyon's Legend Of Hades

4-6 Month Dog Class
1st Kyon's Blackcombe Lekende Lars


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Kyon's Song Of The Siren

Reserve Winners Bitch
Kyon's Lys Og Lett

Canadian Bred Bitch Class
1st Kyon's Great Blue Sea

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kyon's Song Of The Siren

Open Bitch Class
1st Kyon's Lys Og Lett


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Tasiahills Royal Sir Galahad

Best Of Opposite Sex
Bizzeeboots New Beginning



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Bizzeeboots New Beginning

Open Bitch Class
1st Bizzeeboots New Beginning


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Ch CoastalView Nitelatches Casanova

Best Of Opposite Sex
Branstars Fashion Bling

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Karmuns Trifecta At Katla

Best Puppy In Breed
Ch CoastalView Nitelatches Casanova


Winners Dog: (2-3-1-0)
Karmuns Trifecta At Katla

Reserve Winners Dog
Braemore Conspiracy Theory

Canadian Bred Dog Class
1st Braemore Conspiracy Theory

Open Dog Class
1st Karmuns Trifecta At Katla


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Branstars Fashion Bling

Reserve Winners Bitch
Cermel Gardengate Hell's Bells

Junior Puppy Bitch Class
1st Regaloake's Deja Blu

Canadian Bred Bitch Class
1st Cermel Gardengate Hell's Bells

Open Bitch Class
1st Branstars Fashion Bling

4-6 Month Bitch Class
1st Regaloake's Icandy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ulrika De La Tourbiere Des Dauges

Best Puppy In Breed
Ulrika De La Tourbiere Des Dauges



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ulrika De La Tourbiere Des Dauges

Junior Puppy Bitch Class
1st Ulrika De La Tourbiere Des Dauges


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Queenly's Kona Latte

Best Puppy In Breed
Queenly's Kona Latte



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Queenly's Kona Latte

Junior Puppy Bitch Class
1st Queenly's Kona Latte


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By