Thunder Bay Kennel & Training Club
Sunday, September 10, 2017



Related Results


Results courtesy of:


-- Shelley Gerig --
Keetukka's Diego Oakridgelane
Owner: Shelley Gerig
Breeders: Shelley Gerig, Brenda Elliott, Marian Day, JoAnn Brewer


Best In Show
Judge: Elaine Whitney
French Bulldog  
GCh Valpo's Man Of Steele
Points: 107 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Elaine Whitney
Pomeranian  
Ch Sunterra Sudden Impact
Best Puppy In Show
Judge: Elaine Whitney
Papillon  
Ch Riesa's A Rebeldiva From Rokila
Best Baby Puppy In Show
Judge: Elaine Whitney
Collie (Smooth)   Prairiepine Brackenbrae 14K








Group 1 - Robert Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Leolynne's Heart Throb
  Spaniel (American Cocker)   26
Group 2nd    Docmar & Luckyducks Dew U Believe In Miracles   Retriever (Golden)   22
Group 3rd    Aerden's Talisman At Docmar   Setter (English)   15
Group 4th    Fastien Boysson Bohemia   Spaniel (Sussex)   14
BPIG    Labrys Opportunity To Shyne   Retriever (Flat-Coated)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Roaneden's Red Sky At Night
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 2 pts
GCh Labrys Just One Look



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 6 pts
Docmar & Luckyducks Dew U Believe In Miracles



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 3 pts
GCh Fireline Hit The Jackpot







Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts
Aerden's Talisman At Docmar



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts
Windwood Dark Force Rising



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 3 pts
GCh Leolynne's Heart Throb



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 3 pts
Ch Winmara's Far Traveler



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts
Ch Fastien Boysson Bohemia



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts
Ch Rolyart's Sound Of Thunder







Group 2 - Elaine Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Aikerskaill SpecialD Never Enf
  Whippet   10
Group 2nd   
GCh Hunu The Patriot At Freestyle MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   9
Group 3rd   
Ch Boru's Breaking News
  Bloodhound   7
Group 4th   
Ch Polo's London Fog
  Afghan Hound   5
BPIG   
Legend's Dark N Stormy
  Bloodhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Grandgables Wee Mr Nomistakin   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   0
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts
Ch Polo's London Fog



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts
Ch Boru's Breaking News



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts
Ch Pamadron Clio



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts
Nomistakins Megalicious MSP



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts
GCh Hunu The Patriot At Freestyle MW



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts
GCh Chazlyn's Sir Percival Red Knight SL



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts
Hiddenwires Full Of Life SW



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts
Padtheway Saquil



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts
GCh Aikerskaill SpecialD Never Enf







Group 3 - Robert Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Nightwatch's Tito Of Bramstoke
  Bullmastiff   11
Group 2nd   
GCh Bearfactz Shibusa Eko
  Akita   10
Group 3rd    Badbears Hat Trick   Newfoundland   9
Group 4th   
GCh Wingate's First And Goal
  Doberman Pinscher   7
BPIG   
Ch Kammicks Dance With Dragons
  Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Mytuk's Flirtn At Polarbreeze
  Alaskan Malamute   0
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bearfactz Shibusa Eko



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 2 pts
Ch Tundra's On The Rocks



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts
GCh Nightwatch's Tito Of Bramstoke



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Wingate's First And Goal



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts
Badbears Hat Trick



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts
GCh Davik's Just Do It



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts
Saras Himalaya's Classy Sweetheart







Group 4 - Elaine Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Obsession Mad Queen Juana
  Schnauzer (Miniature)   6
Group 2nd   Ch Warkshire's Lady Glennis   Cairn Terrier   4
Group 3rd    Magor Super Fly   Bull Terrier   3
Group 4th   
Ch Absolutely Oh Yeah
  Fox Terrier (Smooth)   2
BPIG No Entry
Best Baby Puppy In Group    Massawippi Miss Millenium   Schnauzer (Miniature)   0
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts
Shawndee's Morgan Wallace



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts
Magor Super Fly



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts
Ch Warkshire's Lady Glennis



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts
Ch Absolutely Oh Yeah



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts
GCh Obsession Mad Queen Juana



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bueollin's Xtra Special







Group 5 - Robert Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sunterra Sudden Impact
  Pomeranian   14
Group 2nd   
GCh Revelry's Blue Moon Rising
  Cavalier King Charles Spaniel   13
Group 3rd   
Ch Cogie's Imperial Death Star
  Chihuahua (Short Coat)   8
Group 4th   
Gibby's Hurricane Bella
  Pug   7
BPIG   
Ch Riesa's A Rebeldiva From Rokila
  Papillon   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sierrakruize's Private Eye   Chihuahua (Short Coat)   0
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 4 pts
GCh Revelry's Blue Moon Rising



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts
Sierrakruize's Jigsaw Puzzle



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts
GCh Cogie's Imperial Death Star



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts
GCh JBLittle Amigo's Bandito



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 3 pts
Ch Riesa's A Rebeldiva From Rokila



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Sunterra Sudden Impact



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts
Ch Gibby's Hurricane Bella







Group 6 - Robert Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Valpo's Man Of Steele
  French Bulldog   10
Group 2nd    Rustinwood Driftwood Tzuvilla   Shih Tzu   9
Group 3rd   
Ch Shurans Sh-Boom Sh-Boom
  Lhasa Apso   7
Group 4th   
GCh Ellemstra Unforgettable
  Dalmatian   6
BPIG   
Sunojo N Wolfriver ZenZayShun
  Shiba Inu   N/A
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 2 pts
GCh Ellemstra Unforgettable



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts
GCh Valpo's Man Of Steele



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts
Ch Shurans Sh-Boom Sh-Boom



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Crystalton's Fifty Shades



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts
GCh Sunojo N Wolfriver ZenZayShun



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts
Ch Rustinwood Driftwood Tzuvilla





Group 7 - Elaine Whitney Top Dog
Points
Group 1st   Ch KamValleys Decked Out   Welsh Corgi (Pembroke)   24
Group 2nd   
GCh Dalgarnoch Celtic Lass Von Matris
  Shetland Sheepdog   21
Group 3rd   
Ch Mistique's Maizie
  German Shepherd Dog   10
Group 4th    Mezok Kis Gyongye 'Pearl'   Puli   6
BPIG   Ch KamValleys Decked Out   Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Prairiepine Brackenbrae 14K   Collie (Smooth)   0
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 4 pts
Tuckercreek's Wood



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts
GCh Brackenbrae Prairiepine Oynx



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 3 pts
Ch Mistique's Maizie



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts
Ch Mezok Kis Gyongye 'Pearl'



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 10 pts
GCh Dalgarnoch Celtic Lass Von Matris



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 2 pts
Ch KamValleys Decked Out



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By