Can GCH/Am GCH Valpo's Man of Steel
French Bulldog
(Click on breed to view standings)

Call Name: Steele - (Male)
Owner: Susan Misch, Pat Berry, Anne McIntyre, Beverly McCann
Breeder: Sue Misch
Conformation Handler: Will Alexander
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 15 14 12 12 11
Group Ranking: 94 93 85 81 75
All Breed Ranking: 847 829 775 735 672

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 2   102
Win Record - 2019
Show Date
French Bulldog Fanciers of Canada [National] April 20 to April 20, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Stud Dog   Michael Woods (Dr) N/A
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 53

Show Date
French Bulldog Club of Western Canada April 19 to April 19, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Charles Olvis 49

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 3 3 3 3 2
Group Ranking: 15 14 15 11
All Breed Ranking: 168 180 171 181 162

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 8 3 0 2   0 0 0 0 1   629
Win Record - 2018
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 08 to December 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Andrea Robins 14
  Best Of Breed   Andrea Robins 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Raymond Lariviere 2 (0-1-1-1)
  Best Of Breed   Ole Nielsen 3 (1-1-1-1)

Show Date
French Bulldog Fanciers Of Canada [Regional] December 01 to December 01, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   John Rowton 21

Show Date
Caledon Kennel Association November 30 to December 02, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Virginia Lyne N/A
Saturday Select Dog   Timothy Catterson N/A

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 23 to November 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Eugene Blake 13 (2-4-5-3)

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   James Moses 27
  Best Of Breed   James Moses 7 (2-3-3-0)
Friday Best Of Breed   Edd Bivin 6 (2-2-3-0)
  Group 1st   Edd Bivin 26

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 19 to October 21, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 1 (0-0-2-0)
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Michael Hill 19

Show Date
Arnprior Canine Association May 11 to May 13, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Gloria Geringer N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Kathrine Grant N/A
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 21 (7-8-3-4)
  Best Of Breed   Corinne Walker 18 (7-5-3-4)
  Group 2nd   Nancy Popovich 31
  Group 1st   Robert Denis 34

Show Date
Scarborough Kennel Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Beverly Capstick 4 (0-2-2-1)
  Group 1st   Beverly Capstick 24
Saturday Best In Show   Beverly Capstick 311 *
  Best Of Breed   Diane Fast 4 (1-3-1-0)
  Group 1st   Karsten Kaemling 26
Friday Group 1st   Patrick Mudge 22
  Best Of Breed   Andrea Robins 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Patrick Mudge 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Michael Hill 19

Show Date
Wildwood Kennel Club February 01 to February 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Barbara Dempsey Alderman 16
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 4 (1-3-1-0)
Saturday Group 4th   Wendy Schira 22
  Best Of Breed   Wendy Schira 4 (1-3-1-0)
Friday Best Of Breed   Michael Leonard 1 (0-1-1-0)
Thursday Best Of Breed   Robert Whitney 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Robert Whitney 23

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 3 3 3 4 6
All Breed Ranking: 20 20 24 35 56

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
6 1 36 24 22 6   0 0 0 0 1   2866
Win Record - 2017
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2017
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Wendy Anderson 1 (0-0-1-1)
  Group 4th   Wendy Anderson 23

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 03, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Janet Lobb 21
  Best Of Breed   Janet Lobb 4 (1-1-2-1)
Saturday Group 1st   Patrick Mudge 30
  Best Of Breed   Diane Fast 4 (1-2-2-0)

Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nina Karlsdotter 6 (2-3-1-1)
  Group 3rd   Nina Karlsdotter 43
Saturday Best Of Breed   Jacqueline Stacy 5 (1-2-1-2)
  Group 2nd   Jacqueline Stacy 56
Friday Best Of Breed   Allan Pepper 4 (2-1-1-1)
  Group 3rd   Allan Pepper 31

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 11 to November 13, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Harold Pybus 11 (3-5-3-1)
  Group 3rd   Harold Pybus 37
Sunday Best Of Breed   Shawn Nichols 15 (4-6-4-2)
  Group 3rd   Shawn Nichols 52

Show Date
Ladies Kennel Club Of BC November 10 to November 11, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Kathrine Grant 14 (4-6-3-2)
  Group 3rd   Kathrine Grant 52
Friday Best Of Breed   Martin Doherty 11 (3-5-3-1)
  Group 1st   Martin Doherty 54

Show Date
United Kennel Club November 03 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Larry Kereluke 2 (2-0-1-0)
  Group 1st   Larry Kereluke 36
Saturday Best Of Breed   Andrea Robins 2 (2-0-1-0)
  Group 2nd   Jacqueline Rusby 34
Friday Best Of Breed   Elaine Whitney 2 (2-0-1-0)
  Group 1st   Elaine Whitney 35

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Shawn Nichols 25
  Best Of Breed   Shawn Nichols 5 (2-0-2-2)
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Jack Ireland 4
Friday Select Dog   Erin Brown N/A

Show Date
French Bulldog Club Of Western Canada October 07 to October 07, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 27

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 06 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ricardo Saldana 17 (3-6-4-5)
  Group 1st   Ricardo Saldana 51 (3-6-4-5)
Sunday Group 1st   Michael Hill 61
  Best Of Breed   Wayne Thompson 20 (5-7-3-6)
Saturday Best In Show   Robert Shreve 424 *
  Best Of Breed   Larry Kereluke 25 (8-7-6-5)
  Group 1st   Larry Kereluke 67
Friday Best Of Breed   Robert Shreve 24 (7-8-5-5)
  Group 1st   Robert Shreve 61

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 30 to October 01, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donna Conod 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Rick Fehler 2 (1-1-1-0)
  Group 3rd   Donna Conod 13
  Group 2nd   Rick Fehler 15
Saturday Best In Show   Glen Stark 131 *
  Group 4th   Joy Lynne Huntley 8
  Best Of Breed   Robert Whitney 2 (1-0-1-1)
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 2 (1-0-1-1)
  Group 1st   Robert Whitney 14

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 22 to September 24, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Robert Rowbotham 27
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 3 (1-0-2-1)
Saturday Group 3rd   Marilyn O'Neill 27
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 4 (1-1-2-1)
Friday Group 2nd   Richard Paquette 21
  Best Of Breed   Richard Paquette 4 (1-1-2-1)
  Group 2nd   Larry Kereluke 22
  Best Of Breed   Larry Kereluke 5 (2-1-2-1)

Show Date
Thunder Bay Kennel & Training Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Elaine Whitney 107 *
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Group 1st   Robert Whitney 10
Saturday Best In Show   Robert Whitney 122 *
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Group 1st   Elaine Whitney 15
  Group 2nd   Patricia Taylor 12
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 0

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 31 to September 03, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ole Nielsen 0
  Group 1st   Ole Nielsen 16
Saturday Group 3rd   Heather Brennan 15
  Best Of Breed   Heather Brennan 1 (0-0-2-0)
Friday Group 1st   Rosemary Shoreman 23 (0-0-1-0)
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
Thursday Group 1st   Michael Shoreman 20
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Kristen Francis 10
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
Saturday Best Of Breed   David Kirkland 0
Friday Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Group 3rd   Cheryl Paterson 7

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 08 to August 10, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Heather Langfeld 4 (1-3-1-0)
  Group 1st   Heather Langfeld 16
Wednesday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Thomas Alexander 2 (0-2-1-0)
  Group 4th   John Reeve-Newson (Dr) 11
  Group 3rd   Thomas Alexander 10
Tuesday Best Of Breed   Mary White 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Mary White 11

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Carlos Quinones 0
Sunday Best Of Breed   Faye Strauss 1 (0-0-1-1)
  Group 3rd   Faye Strauss 26

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 02 to August 04, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Michael Lanctot 10
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (0-1-1-0)
Thursday Group 3rd   Letitia Bett 10
  Group 2nd   Patricia Lanctot 11
  Best Of Breed   Letitia Bett 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1 (0-1-1-0)
Wednesday Best Of Breed   Fred Dewsbury 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 2 (0-2-1-0)
  Group 2nd   Fred Dewsbury 14
  Group 3rd   Sylvia Barkey 14

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 28 to July 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Allan Brown 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Allan Brown 13
Saturday Best Of Breed   William Gunn 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   William Gunn 16
Friday Group 1st   Vickie Umpleby 14
  Best Of Breed   Thora Brown 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Thora Brown 13

Show Date
Kawartha Kennel Club July 01 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 13
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 1
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 3
  Group 3rd   Deirdre McKinnon 6
Saturday Group 1st   Jack Ireland 15
  Group 1st   Pamela Bruce 17
  Best Of Breed   Jack Ireland 2
  Best Of Breed   Pamela Bruce 1

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 29 to June 30, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Joe Lobb 15
  Best Of Breed   Joe Lobb 3
  Group 2nd   John Rowton 20
  Best Of Breed   John Rowton 3
Thursday Group 1st   Terry Carter 16
  Best Of Breed   Janet Lobb 4
  Best Of Breed   Terry Carter 3
  Group 1st   Janet Lobb 20

Show Date
Hamilton Kennel Club June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Darle Heck 3
  Group 2nd   Darle Heck 20

Show Date
Monarch Kennel Club June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stephen Dainard 2
  Group 1st   Stephen Dainard 15
Saturday Group 2nd   Philip Wendling 14
  Best Of Breed   Cherie Holmes 2
Friday Group 2nd   Judi Elford 14
  Best Of Breed   Judi Elford 2

Show Date
Ontario County Kennel Club June 09 to June 11, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Group 3rd   Marilyn O'Neill 13
  Group 1st   Elaine Whitney 17
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 08 to June 11, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mary White 2
  Group 3rd   Mary White 11
Saturday Best Of Breed   Sandra Lex 3
  Group 1st   Sandra Lex 19

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Robert Indeglia (Dr) 16
  Best Of Breed   Robert Indeglia (Dr) 5 (2-2-2-0)
Friday Select Dog   David Kirkland N/A

Show Date
K-W Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Brian Reid N/A
Sunday Select Dog   Robert Ennis N/A

Show Date
Arnprior Canine Association May 12 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carlos Flaquer Rocha (Dr) 1
  Group 4th   Carlos Flaquer Rocha (Dr) 6
Saturday Best Of Breed   Larry Kereluke 1
  Group 2nd   Larry Kereluke 15
Friday Best Of Breed   Rick Fehler 1
  Best Of Breed   Rita Walker 1
  Group 2nd   Rick Fehler 13

Show Date
Seaway Kennel Club May 05 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Taylor 8 (3-4-2-0)
  Group 2nd   Patricia Taylor 31
Saturday Best Of Breed   Sharon Derrick 7 (4-3-1-0)
  Group 1st   Sharon Derrick 32
Friday Best In Show   John Hodgkinson 137 *
  Group 1st   Joy Hodgkinson 23
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 6 (3-3-1-0)
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 6 (3-3-1-0)
  Group 1st   Joy Lynne Huntley 24

Show Date
Victoria County Kennel Club April 28 to April 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Martin Doherty N/A
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 4 (3-0-1-1)
  Group 1st   Lynda Saranchuk 16
Saturday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 4 (3-0-1-1)
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 14
Friday Best In Show   Lynda Saranchuk 179 *
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 4 (3-0-1-1)
  Group 1st   Mel Saranchuk 15
  Best Of Breed   Martin Doherty 4 (3-0-1-1)
  Group 1st   Martin Doherty 16

Show Date
Champlain Dog Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Group 1st   Thomas Alexander 8
Saturday Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Group 3rd   Sandy Alexander 5
Friday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Group 4th   Doug Gaudin 4
  Group 2nd   Avery Gaudin 9

Show Date
Kent Kennel Klub April 14 to April 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best Puppy In Show   Thomas Nesbitt N/A
  BPIG   David Swartwood N/A
  Group 3rd   David Swartwood 12
  Best Of Breed   David Swartwood 1
Saturday Best Puppy In Show   Robert Whitney N/A
  BPIG   Michael Forte N/A
  Group 3rd   Michael Forte 18
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 1
  Best Of Breed   Michael Forte 1
Friday Best Of Breed   Robert Whitney 1
  Best Of Breed   Denys Janssen 1
  BPIG   Robert Whitney N/A
  Group 1st   Robert Whitney 16

Show Date
Scarborough Kennel Club March 10 to March 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Valerie Gervais N/A
  Best Of Breed   Valerie Gervais 5 (1-3-1-1)
  BPIG   Valerie Gervais N/A
  Group 2nd   Valerie Gervais 30
Saturday Best Puppy In Breed   Thora Brown N/A
  Best Of Breed   Thora Brown 4 (1-3-1-0)
  Group 2nd   Thora Brown 25
Friday Best Of Winners   Mavis McClintock (1-2-0-1)
  Best Of Breed   Mavis McClintock 3 (1-2-0-1)
  1st Open Dog Class   Mavis McClintock N/A
  Best Puppy In Breed   Denise Cornelssen N/A
  Best Of Opposite Sex   Denise Cornelssen N/A
  BPIG   Mavis McClintock N/A
  Winners Dog   Mavis McClintock (1-2-0-1)
  Group 1st   Mavis McClintock 23
  Best Puppy In Breed   Mavis McClintock N/A

Show Date
Ontario Breeders Association March 03 to March 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michel Bouchard 2
  BPIG   Michel Bouchard N/A
  Group 3rd   Michel Bouchard 11
Friday Best Of Breed   Ted Fahlgren 4

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Heather Brennan N/A
  1st Open Dog Class   Virginia Lyne N/A
Saturday Best Of Breed   Edd Bivin 6 (4-2-1-0)
  Winners Dog   Edd Bivin (4-2-1-0)
  1st Open Dog Class   Edd Bivin N/A
  Best Puppy In Breed   Edd Bivin N/A
  Best Of Winners   Edd Bivin (4-2-1-0)
Friday BPIG   Donna Conod N/A
  Winners Dog   Donna Conod (4-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   Donna Conod N/A
  Best Of Winners   Donna Conod (4-2-1-0)
  Best Of Breed   Donna Conod 6 (4-2-1-0)
  1st Open Dog Class   Donna Conod N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By