Sudbury & District Kennel Club
Friday, September 17, 2021 - Show-2



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
Can GChB/MBIS Mex GCh Midnight Lady’s Puff The Magic Dragon
"Jack"
Owners: John Affel and Christina Koffman-Heard
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Ted Fahlgren
Pekingese  
GCh Lionking Blaze Of Glory
Points: 167 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Ted Fahlgren
Newfoundland  
GChS Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
Points: 134
Best Puppy In Show
Judge: Ted Fahlgren
Welsh Terrier  
Dragonfox Something Wicked This Way Comes








Group 1 - Philip Wendling Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Goldpaw's Jungle Kitty
  Retriever (Golden)   27
Group 2nd   
GCh Linwood Foreign Exchange
  Setter (English)   23
Group 3rd   Ch Breica King In The North   Weimaraner   21
Group 4th   
GCh Rush's Just Another Werewolf
  Retriever (Flat-Coated)   20
BPIG    Cortlands Oh Me Ducky   Spaniel (English Cocker)   N/A
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Duvalin Louisiana Blues

Best Of Opposite Sex
Ch BourgRoyal Nature Boy



Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Brackenmoor Royal Finest



Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Fogelhund's Big Ole Betsy

Best Of Opposite Sex
Lakota Hills Chase

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Fogelhund's Big Ole Betsy

Select Bitch
GCh Legacyk Justice For All


Winners Dog: (1-1-0-1)
Lakota Hills Chase

Open Dog Class
1st Lakota Hills Chase


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Fogelhund's Big Ole Betsy

12-18 Month Bitch Class
1st Fogelhund's Big Ole Betsy

Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rush's Just Another Werewolf



Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
Ch Goldpaw's Jungle Kitty

Best Puppy In Breed
Ch Goldpaw's Violets Are Blue

Select Bitch
Ch Goldpaw's Violets Are Blue



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Goldpaws Everyday Is Friday AtGoldnAtitude

Reserve Winners Bitch
Ambercroft's Fare Golden Angel

Junior Puppy Bitch Class
1st Ambercroft's Fare Golden Angel

Senior Puppy Bitch Class
1st Goldpaws Everyday Is Friday AtGoldnAtitude

Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Jaunenoir Masonridge P Bunyan

Best Of Opposite Sex
Ch Grandriver's Let Me Fix Your Martini

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Skazka's Hot Rod Harley-D

Best Puppy In Breed
Skazka's Hot Rod Harley-D


Winners Dog: (1-2-1-1)
Skazka's Hot Rod Harley-D

Senior Puppy Dog Class
1st Skazka's Hot Rod Harley-D


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Wimberway's Trick Or Treat

Reserve Winners Bitch
Samphire Benelli

Senior Puppy Bitch Class
1st Samphire Benelli

Open Bitch Class
1st Wimberway's Trick Or Treat

Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Foxgrove's Effervescence

Best Puppy In Breed
Wildspark Foxgrove Adventures Await



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Wildspark Foxgrove Adventures Await

Senior Puppy Bitch Class
1st Wildspark Foxgrove Adventures Await

Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Linwood Foreign Exchange

Select Dog
Ch Reidwood Ahead By A Century



Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Galewinns Extra Nice N Naughty



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Galewinns Extra Nice N Naughty

Open Bitch Class
1st Galewinns Extra Nice N Naughty

Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Madilane's Northern Light



Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cortlands Oh Me Ducky

Best Puppy In Breed
Cortlands Oh Me Ducky



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cortlands Oh Me Ducky

Senior Puppy Bitch Class
1st Cortlands Oh Me Ducky

Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Wallylama's How Do You Like Me Now?


Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stoneylake Chillin Charlie



Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Compass In The Right Direction


Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Breica King In The North







Group 2 - Honey Glendinning Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Boru's Absolute Magnitude
  Bloodhound   30
Group 2nd   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   26
Group 3rd   
GChB Aureate's Sweet Envie
  Whippet   25
Group 4th   
Ch Castlekeep's Honour
  Irish Wolfhound   17
BPIG   
Ch GrandGables Ms Cilla Black
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   N/A
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Agha Djari White Oleander

Best Puppy In Breed
Agha Djari White Oleander



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Agha Djari White Oleander

Reserve Winners Bitch
Coastwind Jada

Senior Puppy Bitch Class
1st Agha Djari White Oleander

Open Bitch Class
1st Coastwind Jada

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bushwacker Jagged Little Frill



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bushwacker Jagged Little Frill

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bushwacker Jagged Little Frill

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Boru's Absolute Magnitude

Best Of Opposite Sex
Boru's Birth Of Venus

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Boru And Justice For All

Best Puppy In Breed
Boru's Black Cherry


Winners Dog: (1-2-1-0)
Boru And Justice For All

Open Dog Class
1st Boru And Justice For All


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Boru's Birth Of Venus

Reserve Winners Bitch
Boru's Black Cherry

Junior Puppy Bitch Class
1st Boru's Black Cherry

Open Bitch Class
1st Boru's Birth Of Venus

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kishniga's Millenium Gal



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Egbar N Palakore Mr Moonlight

Best Of Opposite Sex
Chetcote La Parisenne

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Egbar N Palakore Mr Moonlight

Best Puppy In Breed
Chetcote La Parisenne


Winners Dog: (1-2-0-0)
Egbar N Palakore Mr Moonlight

Open Dog Class
1st Egbar N Palakore Mr Moonlight


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Chetcote La Parisenne

Reserve Winners Bitch
Palakore's Royal Fairy Tale

Junior Puppy Bitch Class
1st Chetcote La Parisenne
2nd Palakore's Royal Fairy Tale

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
GrandGables Ms Cilla Black

Best Puppy In Breed
GrandGables Ms Cilla Black



Winners Bitch: (0-2-0-0)
GrandGables Ms Cilla Black

Reserve Winners Bitch
Snowdancer's Ain't No Wire

Junior Puppy Bitch Class
1st GrandGables Ms Cilla Black

Open Bitch Class
1st Snowdancer's Ain't No Wire

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Prelude's Lucy In The Sky MW

Best Puppy In Breed
Prelude's Tiny Dancer



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Prelude's Lucy In The Sky MW

Reserve Winners Bitch
Prelude's Tiny Dancer

Junior Puppy Bitch Class
1st Prelude's Tiny Dancer

Open Bitch Class
1st Prelude's Lucy In The Sky MW

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lakilanni Kenya Resist


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lakilanni Kenya Resist

Open Dog Class
1st Lakilanni Kenya Resist


Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Castlekeep's Honour


Winners Dog: (1-0-0-0)
Castlekeep's Honour

Open Dog Class
1st Castlekeep's Honour


Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Conestoga Bailey Irish Creme C Major



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Angelridge The Puck Stops Here

Best Of Opposite Sex
Angelridge Maybe It's Maybeline

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Angelridge The Puck Stops Here


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Angelridge Maybe It's Maybeline

Reserve Winners Bitch
Angelridge Country Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Angelridge Maybe It's Maybeline

Open Bitch Class
1st Angelridge Country Girl

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Caristeda Dadaelis Baziloraius



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Caristeda Dadaelis Baziloraius

Open Bitch Class
1st Caristeda Dadaelis Baziloraius

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 7 pts (0-5-1-2)
GChB Aureate's Sweet Envie

Best Of Opposite Sex
Ch Wunder Forgetmenot Dream Big

Best Puppy In Breed
Altcar's Over The Lydiate

Select Bitch
Ch Inglenook's Thank You For The Music



Winners Bitch: (0-5-1-2)
Altcar's Over The Lydiate

Reserve Winners Bitch
Wunder Forgetmenot Glamour Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Wunder Forgetmenot Glamour Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Altcar's Over The Lydiate

12-18 Month Bitch Class
1st Shetara's Bootylicious

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shetara's Lady Marmalade

Open Bitch Class
1st Shetara's Picture Of Lily





Group 3 - Philip Wendling Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
  Newfoundland   17
Group 2nd   
GCh Snowmist's Hennessey
  Siberian Husky   15
Group 3rd   
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra
  Great Dane   14
Group 4th   
Ch Dancing Stars-Protocol's Time To Dance For DreamOn
  Doberman Pinscher   13
BPIG    Ironpride's Once More Into The Fray   Alaskan Malamute   N/A
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Ice Gangsta's Arrow Of Thunder

Best Of Opposite Sex
Ironpride's Once More Into The Fray

Best Puppy In Breed
Ironpride's Once More Into The Fray



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Ironpride's Once More Into The Fray

Reserve Winners Bitch
Ironpride's Nudy Booty

Junior Puppy Bitch Class
1st Ironpride's Nudy Booty

Senior Puppy Bitch Class
1st Ironpride's Once More Into The Fray

Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Sallysvalley Bring On The Bubbly

Best Of Opposite Sex
Ch Mountmagic Jury's Out V Avatar

Best Puppy In Breed
Sallysvalley Bring On The Bubbly



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sallysvalley Bring On The Bubbly

Junior Puppy Bitch Class
1st Sallysvalley Bring On The Bubbly

Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Tybrushe's Cover Paige of Denshaw



Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 6 pts (1-2-3-1)
Ch Dancing Stars-Protocol's Time To Dance For DreamOn

Best Of Opposite Sex
Ch Ravalleses I Want It All

Best Of Winners: (1-2-3-1)
Ravalleses James Bond 007

Best Puppy In Breed
Dobereich's Wild Jasmine

Select Dog
Ch Legendale's Reigning Warrior


Winners Dog: (1-2-3-1)
Ravalleses James Bond 007

12-18 Month Dog Class
1st Ravalleses James Bond 007


Winners Bitch: (1-2-3-1)
Dobereich's Wild Jasmine

Reserve Winners Bitch
Whitcam's Ruby Slippers

Senior Puppy Bitch Class
1st Dobereich's Wild Jasmine
2nd Whitcam's Ruby Slippers

Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra



Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChS Midnight Lady's Puff The Magic Dragon


Winners Dog: (1-0-1-0)
Arcadia The Ultimate In Power

Open Dog Class
1st Arcadia The Ultimate In Power


Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Eugen I-Ra A Handsome Boy



Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Snowmist's Hennessey







Group 4 - Ted Fahlgren Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Fleet St Forged At Hampton Court
  Fox Terrier (Wire)   13
Group 2nd   
Dragonfox Something Wicked This Way Comes
  Welsh Terrier   12
Group 3rd   
Ch Benchmark's Best Kept Man
  Border Terrier   11
Group 4th   
Skyedreamer Fusilier's Sgian Dubh
  Dandie Dinmont Terrier   6
BPIG   
Dragonfox Something Wicked This Way Comes
  Welsh Terrier   N/A
Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
Ch Benchmark's Best Kept Man

Best Of Opposite Sex
Wimberway's Border S'Pixie

Best Puppy In Breed
Wimberway's Border S'Pixie



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Wimberway's Border S'Pixie

Reserve Winners Bitch
Foxrun Rose Gold

Junior Puppy Bitch Class
1st Wimberway's Border S'Pixie

Senior Puppy Bitch Class
1st Foxrun Rose Gold

Open Bitch Class
1st Wimberway's Border Janaimo
2nd Wimberway's Border Galaxy

Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Syryn Bearclan's Firewalker

Best Of Opposite Sex
Tartnthistle's Brechin Victoria

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Syryn Song Of The Pipes


Winners Dog: (1-2-1-0)
Syryn Song Of The Pipes

12-18 Month Dog Class
1st Syryn Song Of The Pipes


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Tartnthistle's Brechin Victoria

Reserve Winners Bitch
Syryn Bearclan's Dreamwalker

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tartnthistle's Brechin Victoria

Open Bitch Class
1st Syryn Bearclan's Dreamwalker

Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Skyedreamer Fusilier's Sgian Dubh


Winners Dog: (1-0-0-0)
Skyedreamer Fusilier's Sgian Dubh

12-18 Month Dog Class
1st Skyedreamer Fusilier's Sgian Dubh


Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fleet St Forged At Hampton Court



Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lorsan Paradym Whatcha Talkin' Bout

Best Puppy In Breed
Lorsan Paradym Whatcha Talkin' Bout


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lorsan Paradym Whatcha Talkin' Bout

Junior Puppy Dog Class
1st Lorsan Paradym Whatcha Talkin' Bout


Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dragonfox Something Wicked This Way Comes

Best Puppy In Breed
Dragonfox Something Wicked This Way Comes


Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Blythfell Search Engine


Winners Dog: (1-0-0-0)
Blythfell Search Engine

Open Dog Class
1st Blythfell Search Engine






Group 5 - Ted Fahlgren Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lionking Blaze Of Glory
  Pekingese   32
Group 2nd   
GCh Maplewood's I'm Sexy And I Know It
  Italian Greyhound   29
Group 3rd   
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln
  Toy Manchester Terrier   28
Group 4th   
Ch Ardently All Right Fellas
  Chihuahua (Long Coat)   27
BPIG   
Weylinmarsh's Billie Jean
  Coton De Tulear   N/A
Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Diago Baby Face Nelson

Best Of Opposite Sex
Jewelcroft Embee Starlight Luau

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Jewelcroft Embee Starlight Luau


Winners Dog: (1-1-1-0)
Diago Sure As Shootin'

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Diago Sure As Shootin'


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Jewelcroft Embee Starlight Luau

Open Bitch Class
1st Jewelcroft Embee Starlight Luau

Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ardently All Right Fellas



Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cogie's One With The Force



Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Gardine Don't Stop Believing

Best Of Opposite Sex
Ch Denali's Best Kept Secret

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Denali's I Am Legend

Best Puppy In Breed
Ch Denali's Best Kept Secret


Winners Dog: (1-1-1-1)
Denali's I Am Legend

Senior Puppy Dog Class
1st Denali's I Am Legend


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Denali's After Glow

Senior Puppy Bitch Class
1st Denali's After Glow

Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Weylinmarsh's Billie Jean

Best Puppy In Breed
Weylinmarsh's Billie Jean



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Weylinmarsh's Billie Jean

Junior Puppy Bitch Class
1st Weylinmarsh's Billie Jean

Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Navyn Cherry Bomb

Best Of Opposite Sex
Hipster Up The Ante

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Navyn Cherry Bomb

Best Puppy In Breed
Hipster Up The Ante


Winners Dog: (1-1-0-0)
Hipster Up The Ante

Junior Puppy Dog Class
1st Hipster Up The Ante


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Navyn Cherry Bomb

12-18 Month Bitch Class
1st Navyn Cherry Bomb

Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 6 pts (1-4-1-1)
GCh Moonbeam's City Lights At Weatherford

Best Of Opposite Sex
GCh Weylinmarsh's Ring For Mariposa

Best Of Winners: (1-4-1-1)
Mylad's & Pocopayasos Ruff And Tuff

Best Puppy In Breed
Mylad's & Pocopayasos Ruff And Tuff


Winners Dog: (1-4-1-1)
Mylad's & Pocopayasos Ruff And Tuff

Senior Puppy Dog Class
1st Mylad's & Pocopayasos Ruff And Tuff


Winners Bitch: (1-4-1-1)
Delsols Nobody Does It Better

Reserve Winners Bitch
Pocopayasos Sexy Lexy

Junior Puppy Bitch Class
1st Rockhurst's Rose Gold
2nd Pocopayasos Naughty Dotty

Senior Puppy Bitch Class
1st Pocopayasos Sexy Lexy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Delsols Nobody Does It Better

Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Maplewood's I'm Sexy And I Know It



Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chic Truly Daring


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chic Truly Daring

Open Dog Class
1st Chic Truly Daring


Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Firefly's Northern Adventure At Riesa

Best Of Opposite Sex
Ch Sallysvalley You Float My Boat



Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Lionking Blaze Of Glory

Best Of Opposite Sex
Romiche Temple Pagoda

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Romiche Bise Hivernale


Winners Dog: (1-1-1-0)
Romiche Bise Hivernale

Open Dog Class
1st Romiche Bise Hivernale


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Romiche Temple Pagoda

Open Bitch Class
1st Romiche Temple Pagoda

Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Gryphon's Chunky Monkey

Best Of Opposite Sex
Heroncrests It All Comes Around

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Gryphon's Chunky Monkey


Winners Dog: (1-2-0-0)
Gryphon's Chunky Monkey

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Gryphon's Chunky Monkey


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Heroncrests It All Comes Around

Reserve Winners Bitch
Gryphon's Over The Rainbow

12-18 Month Bitch Class
1st Heroncrests It All Comes Around

Open Bitch Class
1st Gryphon's Over The Rainbow

Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Lamplighter Bendill Bob Tail-Not

Best Of Opposite Sex
Annevan Secret Service

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Lamplighter Bendill Bob Tail-Not

Best Puppy In Breed
Annevan Secret Service


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Annevan Secret Service

Reserve Winners Bitch
Souvenir Du Domaine Des Mandets

Junior Puppy Bitch Class
1st Souvenir Du Domaine Des Mandets

Senior Puppy Bitch Class
1st Annevan Secret Service

Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln







Group 6 - Honey Glendinning Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS
  Poodle (Standard)   17
Group 2nd   
Souyen's In Your Corner
  Shih Tzu   12
Group 3rd   
GCh Dassin Vivica Of Canterbury
  Poodle (Miniature)   10
Group 4th    Symarun's Mischief Managed   Bulldog   6
BPIG   
Souyen's Social Distance
  Shih Tzu   N/A
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Symarun's Mischief Managed

Best Of Opposite Sex
Ch Pelee's Humphrey Go Bark

Best Puppy In Breed
GCh Starlight No Soup For You

Select Bitch
GCh Starlight No Soup For You



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Symarun's Mischief Managed

Open Bitch Class
1st Symarun's Mischief Managed

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Pinchou's Princess Buttercup

Best Of Opposite Sex
Long Feng Nightcrawler

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Pinchou's Princess Buttercup

Select Dog
GCh Rio's Sherlock Bones


Winners Dog: (1-1-1-0)
Long Feng Nightcrawler

Open Dog Class
1st Long Feng Nightcrawler


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Pinchou's Princess Buttercup

Open Bitch Class
1st Pinchou's Princess Buttercup

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Dassin Vivica Of Canterbury

Best Puppy In Breed
Bellefleet's Pedal To The Metal



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Bellefleet's Pedal To The Metal

Reserve Winners Bitch
Denali's Got 2 Gossip

Junior Puppy Bitch Class
1st Bellefleet's Pedal To The Metal
2nd Fringe Set To Stun

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Denali's Got 2 Gossip

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS

Best Of Opposite Sex
Ch Lakeridge Spending It In Style

Best Puppy In Breed
Ch Lakeridge Spending It In Style



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Gala's I Am Your Shadow

Reserve Winners Bitch
Edencourt We're All Liars Here

Senior Puppy Bitch Class
1st Edencourt We're All Liars Here
2nd Jax Miss Independent At Sanvar

Open Bitch Class
1st Gala's I Am Your Shadow

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wolfriver Taiho Koki



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Souyen's In Your Corner

Best Puppy In Breed
Souyen's Social Distance



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Souyen's In Your Corner

Reserve Winners Bitch
Souyen's Social Distance

Senior Puppy Bitch Class
1st Souyen's Social Distance

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Souyen's In Your Corner



Group 7 - Philip Wendling Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Chantryile Hayley Lady Of Dior
  Belgian Shepherd Dog   25
Group 2nd   
GCh Tasiahills Merrymops The One
  Old English Sheepdog   24
Group 3rd   
Ch Bellaclan The Ladies Man
  Border Collie   23
Group 4th   
GCh Rivermyst A Wizards Touch At Kindle
  Shetland Sheepdog   21
BPIG   
GCh Hybris Pride N Prejudice @ Keecam
  Miniature American Shepherd   N/A
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Catalyst's Hold My Beer



Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 3 pts (2-0-0-2)
GChB Vulcan's Bleue At Bayouland

Best Of Opposite Sex
Mast-R Aussiezip N Brisbane

Select Bitch
GCh Hearthside Dirty Border Girl At Aussiezip


Winners Dog: (2-0-0-2)
Mast-R Aussiezip N Brisbane

Reserve Winners Dog
Cheynat's Skywalker

12-18 Month Dog Class
1st Cheynat's Skywalker

Open Dog Class
1st Mast-R Aussiezip N Brisbane


Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Chantryile Hayley Lady Of Dior



Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Bellaclan The Ladies Man

Best Of Opposite Sex
MVR Coal Keeps The Lights On



Winners Bitch: (0-1-1-0)
MVR Coal Keeps The Lights On

Open Bitch Class
1st MVR Coal Keeps The Lights On

Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Boyero Triple Twist Salto



Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Fameuse Finniloo Bella's Liberi

Best Of Opposite Sex
Ch Llewellyn Kairos de la Chaume du Bois Dieu



Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Cola Vom Redwood



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Cola Vom Redwood

Reserve Winners Bitch
Deidre Vom Redwood

12-18 Month Bitch Class
1st Deidre Vom Redwood

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bnova Vom Redwood

Open Bitch Class
1st Cola Vom Redwood

Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Hybris Pride N Prejudice @ Keecam

Best Of Opposite Sex
Knee High's Royal Gala At Pinewood

Best Puppy In Breed
GCh Hybris Pride N Prejudice @ Keecam

Select Dog
Ch Pinewood's Rip Wheeler



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Knee High's Royal Gala At Pinewood

Reserve Winners Bitch
Follow Me Amazing Maisie Jane

Senior Puppy Bitch Class
1st Knee High's Royal Gala At Pinewood

12-18 Month Bitch Class
1st Follow Me Amazing Maisie Jane

Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kyon's Legend Has It


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kyon's Legend Has It

Open Dog Class
1st Kyon's Legend Has It


Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tasiahills Merrymops The One



Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Rivermyst A Wizards Touch At Kindle

Best Of Opposite Sex
GCh Brantstar's Fashion Trendsetter

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Divine's Just Chillin


Winners Dog: (1-1-1-1)
Divine's Just Chillin

Open Dog Class
1st Divine's Just Chillin


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Fabina's Deputy Headmistress

Open Bitch Class
1st Fabina's Deputy Headmistress

Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bredright Loyal Portos

Best Of Opposite Sex
Bredright Black Pearl

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bredright Loyal Portos


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bredright Loyal Portos

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bredright Loyal Portos


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bredright Black Pearl

Canadian Bred Bitch Class
1st Bredright Black Pearl

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By