Nipissing Kennel Club
Saturday, October 12, 2019 - Show # 1



Related Results

Conformation

Saturday, October 12 (Show # 1)
Saturday, October 12 (Show # 2)
Sunday, October 13 (Show # 3)
Sunday, October 13 (Show # 4)
Monday, October 14 (Show # 5)
Monday, October 14 (Show # 6)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS Can GCh/MBIS Mex GCh/MBIS Per GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady’s Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owners: Kelef Newfoundlands and Summerford Newfoundlands
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Judith Shurb
Afghan Hound  
GCh Winterbourne's Amantaka
Points: 146 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Judith Shurb
Siberian Husky  
GCh Snowmist's Desert Chill
Points: 129
Best Puppy In Show
Judge: Judith Shurb
Boston Terrier   Invictus Boston Sancho Panza
Best Baby Puppy In Show
Judge: Judith Shurb
Spanish Water Dog   Kendall Wavelet
Best Veteran In Show
Judge: Judith Shurb
Shetland Sheepdog  
GCh Regaloake's Westminster Abbey








Group 1 - Honey Glendinning Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Clearwater's Just The Right Mix
  Retriever (Flat-Coated)   26
Group 2nd   
GChEx Brackenmoor Somethingroyal
  Pointer   25
Group 3rd   
GCh Roaneden's Dream Catcher
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   21
Group 4th    Beauvert Mischief Hiddencreek   Spaniel (Brittany)   16
BPIG   
Whisperfield Malibu Bay Breeze
  Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Duvalin Louisiana Blues
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   0
Best Veteran In Group   
Ch Clearwater's Just The Right Mix
  Retriever (Flat-Coated)   0
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch BourgRoyal Nature Boy



3-6 Month Bitch Class
1st Duvalin Louisiana Blues


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
GChEx Brackenmoor Somethingroyal

Select Bitch
GCh Perryglen's Making Contact


3-6 Month Dog Class
1st Perryglen's The Marshall


Winners Bitch: (0-2-0-2)
Gabriela Del Almojon

Reserve Winners Bitch
Woodbine Waltzing Matilda

12-18 Month Bitch Class
1st Gabriela Del Almojon

Open Bitch Class
1st Woodbine Waltzing Matilda


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Whisperfield Malibu Bay Breeze

Best Puppy In Breed
Whisperfield Malibu Bay Breeze



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Whisperfield Malibu Bay Breeze

Senior Puppy Bitch Class
1st Whisperfield Malibu Bay Breeze


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Clearwater's Just The Right Mix



Veteran Bitch Class
1st Ch Clearwater's Just The Right Mix

3-6 Month Bitch Class
1st Clearwater Tequila Sunrise


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Santiago de Himmelstein

Best Of Opposite Sex
GCh Coppermoon Sm'Orlagh Bug

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Dreamstorie Archer OnTheRocks

Best Puppy In Breed
Dreamstorie Archer OnTheRocks


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Skazka's Yankee Dime Yana

Best Puppy In Breed
Uapishka's Ambitious Daughter



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Skazka's Yankee Dime Yana

Reserve Winners Bitch
Castilleja's Daisy At Skazka

Junior Puppy Bitch Class
1st Uapishka's Ambitious Daughter

12-18 Month Bitch Class
1st Castilleja's Daisy At Skazka
2nd Samphire Mascara

Canadian Bred Bitch Class
1st Skazka's Yankee Dime Yana

3-6 Month Bitch Class
1st Skazka's Diamonds Are Forever


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GCh Roaneden's Dream Catcher

Best Of Opposite Sex
Hawks Nest First Class Flight To Redaero

Best Puppy In Breed
Ch Kare's Brandi

Select Bitch
Ch Kare's Brandi



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Hawks Nest First Class Flight To Redaero

Reserve Winners Bitch
Manitou Abbey Carpe Diem

Junior Puppy Bitch Class
1st Manitou Abbey Carpe Diem

12-18 Month Bitch Class
1st Hawks Nest First Class Flight To Redaero

3-6 Month Bitch Class
1st Foxbrookes Canadian Maple Syrup


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Harbinger's Forest Ranger




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Whitehot's Tazmanian She Devil

Best Of Opposite Sex
GCh MacNeall Red And White Shadow Dog




Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Galewinns Extra Nice N Naughty


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Beauvert Mischief Hiddencreek

Best Of Opposite Sex
Prairiestorm Fired Up

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Beauvert Mischief Hiddencreek

Best Puppy In Breed
Prairiestorm Fired Up


Winners Dog: (1-1-0-0)
Prairiestorm Fired Up

Senior Puppy Dog Class
1st Prairiestorm Fired Up


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Beauvert Mischief Hiddencreek

Open Bitch Class
1st Beauvert Mischief Hiddencreek


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sarga Amanda's Traum Von Feen




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Judith Shurb Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Winterbourne's Amantaka
  Afghan Hound   16
Group 2nd    Timberblac's Magik Rainbow   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   15
Group 3rd   
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm
  Saluki   13
Group 4th   
GCh BaileySong Turkish De Lite
  Irish Wolfhound   12
BPIG    Baileysong Now N Forever   Irish Wolfhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Shetara's Patience   Whippet   0
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Winterbourne's Amantaka




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Copperleigh's Nora The Explorer



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Copperleigh's Nora The Explorer

Open Bitch Class
1st Copperleigh's Nora The Explorer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Grandgables Rasal Dazzle Wee Mr Black Thorn

Best Puppy In Breed
Grandgables Rasal Dazzle Wee Mr Black Thorn



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Timberblac's Magik Rainbow

Best Of Opposite Sex
GCh Hunu Man In Th' Mirror MW



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Timberblac's Magik Rainbow

Open Bitch Class
1st Timberblac's Magik Rainbow


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lakilanni Kenya Resist


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lakilanni Kenya Resist

Open Dog Class
1st Lakilanni Kenya Resist



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 5 pts (1-2-3-0)
GCh BaileySong Turkish De Lite

Best Of Opposite Sex
Odenwolf's Lady Grinning Soul

Best Of Winners: (1-2-3-0)
Baileysong Now N Forever

Best Puppy In Breed
Baileysong Now N Forever


Winners Dog: (1-2-3-0)
Baileysong Now N Forever

Junior Puppy Dog Class
1st Baileysong Now N Forever


Winners Bitch: (1-2-3-0)
Odenwolf's Lady Grinning Soul

Reserve Winners Bitch
Three Little Birds' Grooving ToThe Music

Junior Puppy Bitch Class
1st Three Little Birds' Grooving ToThe Music

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Odenwolf's Lady Grinning Soul


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Sovereign Excel Fine Porceline

Best Puppy In Breed
Ch Sovereign Excel Fine Porceline



3-6 Month Bitch Class
1st Shetara's Patience


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Glen Stark Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Snowmist's Desert Chill
  Siberian Husky   19
Group 2nd   
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   16
Group 3rd   
GCh Aviators Nobreza @ Macduff
  Portuguese Water Dog   14
Group 4th   
GCh Triumf Sibiri Magnat
  Akita   9
BPIG   
Ch Acostar's Mint Julep
  Portuguese Water Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Katana's Legends Live On
  Siberian Husky   0
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Triumf Sibiri Magnat




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Barentsnight Precious Beauty

Best Of Opposite Sex
Midnightsolo Iron Lion Zion

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Barentsnight Precious Beauty

Best Puppy In Breed
Midnightsolo Hanani Bat Haviva


Winners Dog: (1-2-0-0)
Midnightsolo Iron Lion Zion

Junior Puppy Dog Class
1st Midnightsolo Iron Lion Zion


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Barentsnight Precious Beauty

Reserve Winners Bitch
Midnightsolo Hanani Bat Haviva

Senior Puppy Bitch Class
1st Midnightsolo Hanani Bat Haviva

12-18 Month Bitch Class
1st Barentsnight Precious Beauty


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ravalleses Casino Royale




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Cheviot's Tsunami On The Rocks




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Komorebi Laughter Is Timeless



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Komorebi Laughter Is Timeless

Reserve Winners Bitch
Northernpaws Hakuna Matata

12-18 Month Bitch Class
1st Northernpaws Hakuna Matata

Canadian Bred Bitch Class
1st Komorebi Laughter Is Timeless


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso

Select Dog
Ch Pouch Cove's What Say You Cayuga




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GCh Aviators Nobreza @ Macduff

Best Of Opposite Sex
Downeast Drewsar Kwik Surprise

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Downeast Drewsar Kwik Surprise

Best Puppy In Breed
Ch Acostar's Mint Julep

Select Dog
Ch Ridgehaven's Estrela Kodiak

Select Bitch
Ch Acostar's Mint Julep


Winners Dog: (1-1-1-2)
Downeast Drewsar Kwik Surprise

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Downeast Drewsar Kwik Surprise


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Drewsar Downeast Bubbly On Ice

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Drewsar Downeast Bubbly On Ice


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bang's Bonanza Flyin' High Ty




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Vanderbilt's Strike My Fancy

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Strike My Fancy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Vanderbilt's Strike My Fancy

Junior Puppy Bitch Class
1st Vanderbilt's Strike My Fancy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Snowmist's Desert Chill

Best Of Opposite Sex
Ch Unicornhill's Broke The Bank

Best Puppy In Breed
Sherakan's Sweet Sensation


3-6 Month Dog Class
1st Katana's Legends Live On


Winners Bitch: (0-1-1-1)
Sherakan's Sweet Sensation

Junior Puppy Bitch Class
1st Sherakan's Sweet Sensation


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Glen Stark Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Paperman Atlantis
  Lakeland Terrier   14
Group 2nd   
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
  Sealyham Terrier   13
Group 3rd   Ch Maiha Wheels Up   Schnauzer (Miniature)   12
Group 4th   Ch Foxheart Shoot Me Straight At Tsarshadow   Fox Terrier (Wire)   10
BPIG    Toulin's Hear Me Roar   Scottish Terrier   N/A
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Shadowfax Good Day Hunter


Winners Dog: (1-0-0-0)
Shadowfax Good Day Hunter

Open Dog Class
1st Shadowfax Good Day Hunter



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Wimberway's Border Kali



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Wimberway's Border Kali

Reserve Winners Bitch
Braemar's Against All Odds

12-18 Month Bitch Class
1st Wimberway's Border Kali

Open Bitch Class
1st Braemar's Against All Odds
2nd Wimberway's Border Keepsake


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Glitter Stars Don Pedro At Essexshire

Best Of Opposite Sex
Ch Clear Soul Bull El Bonito

Best Puppy In Breed
Ch Clear Soul Bull El Bonito




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Foxheart Shoot Me Straight At Tsarshadow

Best Of Opposite Sex
GCh Irvonhill Bugaboo




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Paperman Atlantis




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Maiha Wheels Up

Best Of Opposite Sex
Ch Massawippi Mad Money




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Toulin's Hear Me Roar

Best Of Opposite Sex
Chess Celestial Sister

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Toulin's Hear Me Roar

Best Puppy In Breed
Toulin's Hear Me Roar


Winners Dog: (2-1-0-0)
Toulin's Hear Me Roar

Reserve Winners Dog
Langholm's Nuff Said Tyrus

Junior Puppy Dog Class
1st Langholm's Nuff Said Tyrus

Senior Puppy Dog Class
1st Toulin's Hear Me Roar


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Chess Celestial Sister

Open Bitch Class
1st Chess Celestial Sister


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Judith Shurb Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Pekehuis Shazam
  Pekingese   23
Group 2nd   
GCh That's Not Purely Coincidence At Amyla
  Havanese   22
Group 3rd   
GCh Diventy's Fast And Furious
  Toy Manchester Terrier   19
Group 4th   
GCh Heaven Sent Raven To Rockalily
  Papillon   18
BPIG   
CurlyQ's Divine Love Beatrix
  Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group    Keesbrook Top Hat NTails Parti   Pomeranian   0
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Midsummer AllAbout The Journey




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Michelina's Snowball Dancer

Best Puppy In Breed
Michelina's Snowball Dancer


Winners Dog: (1-0-0-0)
Michelina's Snowball Dancer

Junior Puppy Dog Class
1st Michelina's Snowball Dancer



Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Mini's Ballerina Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tickitbou's Sing It Tomee




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh That's Not Purely Coincidence At Amyla

Best Of Opposite Sex
Ch Twinkle's Van Gogh

Best Puppy In Breed
Ch Twinkle's Van Gogh



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Histakes Shake Your Booty

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Histakes Shake Your Booty


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Rythm's Front Runner




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Altos Cutting Edge


Winners Dog: (1-0-0-0)
Altos Cutting Edge

12-18 Month Dog Class
1st Altos Cutting Edge



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
GCh Heaven Sent Raven To Rockalily

Best Of Opposite Sex
Regaloake's Color By L'Oreal

Best Of Winners: (3-2-1-0)
Regaloake's Color By L'Oreal

Best Puppy In Breed
Regaloake's Color By L'Oreal


Winners Dog: (3-2-1-0)
Regaloake's Chance At Redbrant

Reserve Winners Dog
Nightfire's Powered By NY

Senior Puppy Dog Class
1st Nightfire's Powered By NY

Canadian Bred Dog Class
1st Regaloake's Chance At Redbrant

Open Dog Class
1st Heaven Sent Kenmoor Trick Or Treat


Winners Bitch: (3-2-1-0)
Regaloake's Color By L'Oreal

Reserve Winners Bitch
Aubelle's God Is In The Rain

Junior Puppy Bitch Class
1st Regaloake's Color By L'Oreal

Open Bitch Class
1st Aubelle's God Is In The Rain


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pekehuis Shazam




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Fluke Pom's Alena

Best Puppy In Breed
Ch Fluke Pom's Alena


3-6 Month Dog Class
1st Keesbrook Top Hat NTails Parti


Winners Bitch: (0-2-0-1)
Keesbrook's Surprise Parti At Pomkees

Reserve Winners Bitch
Keesbrook's Sleep Over Parti

Junior Puppy Bitch Class
1st Keesbrook's Surprise Parti At Pomkees

Open Bitch Class
1st Keesbrook's Sleep Over Parti


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
CurlyQ's Divine Love Beatrix

Best Of Opposite Sex
CurlyQ's Firehouse Inferno

Best Of Winners: (1-3-0-0)
CurlyQ's Divine Love Beatrix

Best Puppy In Breed
CurlyQ's Divine Love Beatrix


Winners Dog: (1-3-0-0)
CurlyQ's Firehouse Inferno

Senior Puppy Dog Class
1st CurlyQ's Firehouse Inferno


Winners Bitch: (1-3-0-0)
CurlyQ's Divine Love Beatrix

Reserve Winners Bitch
Xoe's Poppy

Junior Puppy Bitch Class
1st Xoe's Poppy

Senior Puppy Bitch Class
1st CurlyQ's Divine Love Beatrix

12-18 Month Bitch Class
1st Bugaboo Won Ton


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Diventy's Fast And Furious




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tarmar's Light My Fire




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Judith Shurb Top Dog
Points
Group 1st    Invictus Boston Sancho Panza   Boston Terrier   20
Group 2nd   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
  Chinese Shar-Pei   16
Group 3rd   
GCh Wund-R Y Deja Vu All Over Again
  Keeshond   8
Group 4th   
Ch Wolfriver Taiho Koki
  Shiba Inu   7
BPIG    Invictus Boston Sancho Panza   Boston Terrier   N/A
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Invictus Boston Sancho Panza

Best Of Opposite Sex
Ch Canmoy's Boston Broadway Baby

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Invictus Boston Sancho Panza

Best Puppy In Breed
Invictus Boston Sancho Panza

Select Bitch
Ch Dragonfly Bays Riptide


Winners Dog: (1-1-0-2)
Invictus Boston Sancho Panza

Junior Puppy Dog Class
1st Invictus Boston Sancho Panza


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Sassy's Lucky Charm Midge

Senior Puppy Bitch Class
1st Sassy's Lucky Charm Midge


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Danier Muirs Lil Running Mouse




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 7 pts (3-2-1-2)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X

Best Of Opposite Sex
Periwrinkles Wild At Heart

Best Of Winners: (3-2-1-2)
Periwrinkles Wild At Heart

Best Puppy In Breed
Periwrinkles Wild At Heart


Winners Bitch: (3-2-1-2)
Gumby's Here Comes The Sun

Reserve Winners Bitch
Gumby's Kiss From A Rose

Junior Puppy Bitch Class
1st Gumby's Here Comes The Sun
2nd Gumby's Kiss From A Rose


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch DiOro Fabelhaft Petit Tresor




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Marymay Bruno




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wund-R Y Deja Vu All Over Again




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Adanac's La Contessa

Best Puppy In Breed
Adanac's La Contessa



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Adanac's La Contessa

Junior Puppy Bitch Class
1st Adanac's La Contessa


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Waterbender Electric Blue Fire

Best Puppy In Breed
Waterbender Set To Stun



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Waterbender Electric Blue Fire

Reserve Winners Bitch
Waterbender Set To Stun

Junior Puppy Bitch Class
1st Waterbender Set To Stun

Open Bitch Class
1st Waterbender Electric Blue Fire


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Wolfriver Taiho Koki

Best Puppy In Breed
Ch Wolfriver Taiho Koki




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ahkama Losar Khampa




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Honey Glendinning Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Cymry Winter Moonlight
  Welsh Corgi (Pembroke)   22
Group 2nd   
Ch Chantryile Hayley Lady Of Dior
  Belgian Shepherd Dog   21
Group 3rd   
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet
  Australian Shepherd   20
Group 4th   Ch Herdabout Little Miss Mark   Mudi   16
BPIG    Kaboodle Soulmate For Strathearn   Bearded Collie   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kendall Wavelet   Spanish Water Dog   0
Best Veteran In Group   
GCh Regaloake's Westminster Abbey
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet

Best Of Opposite Sex
Aussiepaws Countrygirl Kinoak

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Robin's Melody Goes On

Best Puppy In Breed
Ch Wenlisa's Forged At Ausable Rvr

Select Dog
Ch Wenlisa's Forged At Ausable Rvr


Winners Dog: (1-1-2-0)
Robin's Melody Goes On

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Robin's Melody Goes On

3-6 Month Dog Class
1st Wenlisa's New Rootz For Bootez


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Aussiepaws Countrygirl Kinoak

Open Bitch Class
1st Aussiepaws Countrygirl Kinoak


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Briarpatch Looking Back

Best Puppy In Breed
Kaboodle Soulmate For Strathearn


Winners Dog: (1-0-1-0)
Kaboodle Soulmate For Strathearn

Senior Puppy Dog Class
1st Kaboodle Soulmate For Strathearn



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Chantryile Hayley Lady Of Dior




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kaymann's Land Before Time

Best Puppy In Breed
Kaymann's Land Before Time


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kaymann's Land Before Time

Senior Puppy Dog Class
1st Kaymann's Land Before Time

3-6 Month Dog Class
1st Kaymann's Illuminati



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kaymann's Crime Does Not Pay




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Herdabout Little Miss Mark

Best Of Opposite Sex
McPotter's Creek's Tuzvihar

Best Of Winners: (1-2-0-1)
McPotter's Creek's Tuzvihar

Best Puppy In Breed
McPotter's Creek's Tuzvihar


Winners Dog: (1-2-0-1)
McPotter's Creek's Tuzvihar

Junior Puppy Dog Class
1st McPotter's Creek's Tuzvihar


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Stellamontis Hanga

Reserve Winners Bitch
Herdabout A Night At The Opera

Open Bitch Class
1st Stellamontis Hanga
2nd Herdabout A Night At The Opera

3-6 Month Bitch Class
1st Herdabout Summer Barbie-Q


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 8 pts (2-5-1-1)
Laureate Magnified

Best Of Opposite Sex
Redpine's Rockin' Robin

Best Of Winners: (2-5-1-1)
Laureate Magnified

Best Puppy In Breed
Laureate Magnified

Select Dog
Ch Ennismoor's Mc Cartney


Winners Bitch: (2-5-1-1)
Crinan's Shameless Hussy

Reserve Winners Bitch
Laureate Reimagine

Junior Puppy Bitch Class
1st Velvetfog Little Black Magic
2nd Bliss's Hart's Desire

12-18 Month Bitch Class
1st Crinan's Shameless Hussy

Canadian Bred Bitch Class
1st Laureate Reimagine

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lynphil Sweet As Sin

Veteran Bitch Class
1st GCh Regaloake's Westminster Abbey

3-6 Month Bitch Class
1st Rivermist Frisky Friday


Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Kendall Wavelet



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cymry Winter Moonlight




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By