GCh That's Not Purely Coincidence At Amyla
Havanese
(Click on breed to view standings)

Call Name: Purely - (Female)
Owner: Myriam Archambault, David & Darlene Scheiris
Breeder: David & Darlene Scheiris & Yanlian Shen
Conformation Handler: Karyna Cazelais
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 20 20 20 20 19
All Breed Ranking: 109 107 108 113 111

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 4 12 12 13   0 0 1 0 1   993
Win Record - 2019
Show Date
Havanese Owners And Lovers Association November 23 to November 23, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Award Of Merit   Patricia Nemirovsky de Alsina N/A

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Allan Brown N/A
Friday Select Bitch   Fred Bassett N/A

Show Date
United Kennel Club November 08 to November 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Pamela Bruce 35
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Saturday Group 2nd   Gloria Geringer 41
  Best Of Breed   Gloria Geringer 0
Friday Group 3rd   Peter Machen 29
  Best Of Breed   Peter Machen 0

Show Date
Nipissing Kennel Club October 12 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Ian Rasmussen 19
  Group 4th   Alex Yu-Feng Zee 18
  Best Of Breed   Ian Rasmussen 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Alex Yu-Feng Zee 2 (0-1-1-1)
Sunday Group 3rd   Glen Stark 19
  Group 3rd   Honey Glendinning 17
  Best Of Breed   Glen Stark 2 (0-1-1-1)
  Best Of Breed   Honey Glendinning 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Judith Shurb 2 (0-1-1-1)
  Group 3rd   Peggy Gutierrez-Otero 18
  Group 2nd   Judith Shurb 22
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 2 (0-1-1-1)

Show Date
Club Canin Chomedey September 20 to September 22, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bill Walkey 0
Saturday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 3rd   Carlos Flaquer Rocha (Dr) 48
Friday Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 0
  Group 3rd   Luis Pinto Teixeira 30

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 29 to September 01, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Tannis Postma N/A
Saturday Select Bitch   Jean Delisle N/A
  Select Bitch LTD Breed Show Joyce Love N/A
Friday Best Of Breed   Heather Langfeld 1 (0-0-0-2)
Thursday Select Bitch   Beverly Capstick N/A

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 23 to August 26, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 1
Saturday Best Of Breed   Antonio Di Lorenzo 1
  Group 3rd   Antonio Di Lorenzo 30
Friday Best Of Breed   Margaret Jones 1
  Group 2nd   Margaret Jones 20

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Barbara Heal 10
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
Saturday Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Group 2nd   Robert Rowbotham 11
  Group 3rd   Pamela Bruce 9
Friday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 10 to August 11, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ed Wild 2
  Group 3rd   Grant Townsend 19
  Best Of Breed   Grant Townsend 2
Saturday Best Of Breed   Wendy Paquette 3
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 3
  Group 4th   Lee Anne Bateman 22

Show Date
Societe Canine de Quebec August 02 to August 04, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Joy Lynne Huntley 31 (0-1-1-1)
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 2 (0-1-1-1)
Saturday Group 4th   Jo Ann Pavey 34 (0-1-1-1)
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 2 (0-1-1-1)
Friday Group 3rd   Bruce Fraser 30
  Best Of Breed   Bruce Fraser 2 (0-1-1-1)

Show Date
Kars Dog Club July 19 to July 22, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Graham Kerr 2 (0-0-0-3)
  Group 1st   Graham Kerr 15
Sunday Best Of Breed   Carol Graham 2 (0-0-0-3)
Saturday Best Of Breed   Janelle Robbins 2 (0-0-0-3)
Friday Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz 2 (0-0-0-3)
  Group 1st   Jose Antonio Molina Ortiz 21

Show Date
Club Canin du Bas St-Laurent July 12 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Group 4th   Mark Houston-McMillan 18
Saturday Group 2nd   Terry Carter 23
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Best Of Breed   Terry Carter 0
  Group 2nd   Pamela Bruce 23
Friday Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0
  Group 2nd   Deirdre McKinnon 21

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 05 to July 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sharon Luckhart 0
Saturday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
Friday Best Of Breed   Judi Elford 0
  Group 3rd   Victoria Thomas 22
  Best Of Breed   Victoria Thomas 0

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 28 to June 30, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Jacqueline Rusby 0
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
Saturday Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
Friday Best Of Breed   Francois Bernier 0
  Group 4th   Francois Bernier 23

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Jaime Ganoza 17
  Best Of Breed   Thora Brown 3 (1-2-0-1)
  Best Of Breed   Jaime Ganoza 5 (2-2-0-2)
Friday Group 2nd   Roberta Parish 23
  Group 4th   Diane Adorno-LeGrande 17
  Best Of Breed   Roberta Parish 5 (2-2-0-2)
  Best Of Breed   Diane Adorno-LeGrande 5 (2-2-0-2)

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 13 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rita Walker 0
Saturday Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
Friday Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 2nd   Kristen Francis 33
Thursday Best Of Breed   Brian Taylor 0

Show Date
Societe Canine de Thetford May 25 to May 26, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Group 4th   Linda Kraft 14
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
Saturday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0

Show Date
Mount Royal Toy Dog Fanciers May 19 to May 19, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
  Group 3rd   Lucie Paradis (Dr) 32

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 17 to May 19, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judith Taylor 0
Saturday Group 4th   Wendy Anderson 28
  Best Of Breed   Wendy Anderson 0
Friday Best Of Breed   Judith Byrne 0
  Best Puppy In Breed   Jean Tremblay N/A
  Best Of Breed   Jean Tremblay 0
  Best Puppy In Breed   Judith Byrne N/A

Show Date
Association Canine Charlevoisienne May 04 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Paula Hartinger N/A
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  BPIG   Paula Hartinger N/A
  Group 2nd   Paula Hartinger 25
  Group 3rd   Barbara Heal 20
  Best Of Breed   Paula Hartinger 0
Saturday BPIG   Davor Javor N/A
  Group 2nd   Davor Javor 25
  Best Of Breed   Davor Javor 0

Show Date
Club Canin de l'Estrie April 12 to April 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sharon Derrick 17
  Best Puppy In Breed   Sharon Derrick N/A
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Winners Bitch   Sharon Derrick N/A
  BPIG   Sharon Derrick N/A
Saturday BPIG   Richard Paquette N/A
  Group 4th   Richard Paquette 14
  Best Puppy In Breed   Richard Paquette N/A
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Winners Bitch   Richard Paquette N/A

Show Date
Nickel District Kennel Club April 05 to April 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Wendy Anderson N/A
Saturday Best Puppy In Show   Philip Wendling N/A
  Best Puppy In Breed   Philip Wendling N/A
  Best Of Breed   Philip Wendling 16 (5-4-4-4)
  Winners Bitch   Wendy Schira (5-5-3-3)
  Best Puppy In Breed   Wendy Schira N/A
  BPIG   Philip Wendling N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Wendy Schira N/A
  Group 1st   Philip Wendling 36
  BPIG   Wendy Schira N/A
Friday 1st Senior Puppy Bitch Class   Lee Steeves N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Doug Windsor N/A

Show Date
Ontario Breeders Association March 01 to March 03, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Christian Molina Galvez (Dr) N/A
  Winners Bitch   Christian Molina Galvez (Dr) (0-2-0-1)
  BPIG   Ben Wasylyshen N/A
Friday Best Puppy In Breed   Rita Kadike-Skadina N/A
  Winners Bitch   Rita Kadike-Skadina (0-2-0-1)
  BPIG   Rita Kadike-Skadina N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club February 07 to February 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Carlos Navarro Seemann (2-2-0-2)
  BPIG   Carlos Navarro Seemann N/A
  Best Puppy In Breed   Carlos Navarro Seemann N/A
  Best Of Winners   Carlos Navarro Seemann (2-2-0-2)
Saturday Best Of Winners   Sue-Ellyn Rempel (2-2-1-2)
  Winners Bitch   Sue-Ellyn Rempel (2-2-1-2)
Friday Reserve Winners Bitch   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
Thursday Best Of Winners   Jean Delisle (2-2-0-2)
  Winners Bitch   Jean Delisle (2-2-0-2)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By