Prince Albert Kennel & Obedience Club
Saturday, December 31, 2022 - Show-5



Related Results


Results courtesy of:


-- Tannis Postma --
Pekeapug Pugs
Breeder/Owner: Tannis Postma
http://pekeapug.com


Best In Show
Judge: Lee Anne Bateman
Spaniel (English Springer)  
GChB Keypoint's Play On Words
Points: 128 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Lee Anne Bateman
Samoyed  
GCh Blitzen's Mr Blue Sky
Points: 100
Best Puppy In Show
Judge: Lee Anne Bateman
Ibizan Hound  
Phantoms 24K Magic
Reserve Best Puppy In Show
Judge: Lee Anne Bateman
Chihuahua (Short Coat)  
Sharinway's Created By Dior
Best Altered In Show
Judge: Lee Anne Bateman
Griffon (Brussels)  
GChEx Roterr Griff Alisa








Group 1 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Keypoint's Play On Words
  Spaniel (English Springer)   27
Group 2nd   
GChS Mar-K's Here We Go Again!
  Spaniel (American Cocker)   22
Group 3rd   
GChEx Bianca's BrazosRiver Tahoe
  Pointer (German Short-Haired)   21
Group 4th   
Ch Crossiron's Catch Me If You Can
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   20
BPIG   
Crossiron's Feelin' Groovy
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   N/A
Group 1st (Altered)   
Ch Keypoint's Just Press Play
  Spaniel (English Springer)   0
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GCh Crossiron's Catch Me If You Can

Best Of Opposite Sex
Whiskeytown Canadian Crown Royal Blu

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Crossiron's Feelin' Groovy

Best Puppy In Breed
Crossiron's Feelin' Groovy

Select Bitch
GCh Crossiron's Dream Come True


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Crossiron's Feelin' Groovy

Senior Puppy Bitch Class
1st Crossiron's Feelin' Groovy

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Bianca's BrazosRiver Tahoe



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Verdoro's Jaw Dropping Moment

Best Of Opposite Sex
Pekay's My Place In This World

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Pekay's My Place In This World

Best Puppy In Breed
Verdoro's Jaw Dropping Moment


Winners Dog: (1-2-1-0)
Kenro's How The West Was Won

Junior Puppy Dog Class
1st Kenro's How The West Was Won

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 10 pts (3-3-1-4)
Ch Cambridge's Drive It Like You Stole It

Best Of Opposite Sex
Ch Eagertrieves Balboa TKO Innovation

Best Of Winners: (3-3-1-4)
Aeolian's Faraway Song

Best Puppy In Breed
GChS Mayhemfarms Cowgirls Don't Cry

Select Bitch
GChS Mayhemfarms Cowgirls Don't Cry


Winners Dog: (3-3-1-4)
Biscay Frederick

Reserve Winners Dog
Aeolian's Hardy Tarty

Canadian Bred Dog Class
1st Aeolian's Hardy Tarty

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Aeolian's Upper Crust

Open Dog Class
1st Biscay Frederick


Winners Bitch: (3-3-1-4)
Aeolian's Faraway Song

Reserve Winners Bitch
Ekho's Party Thyme

Canadian Bred Bitch Class
1st Ekho's Party Thyme

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Aeolian's Faraway Song

Open Bitch Class
1st Oceanspray's Koa

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tollchester's Terrific Trout

Best Puppy In Breed
Tollchester's Terrific Trout


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tollchester's Terrific Trout

Junior Puppy Dog Class
1st Tollchester's Terrific Trout


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Mar-K's Here We Go Again!



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sherlock's Right On Q



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 4 pts (1-0-2-2)
GChS Keypoint's Play On Words

Best Of Opposite Sex
GChB Beswin Ynot Aim For The Stars

Best Puppy In Breed
Keypoint's The Heavens Are Right

Select Dog
GChB Keypoint's Heaven N Hell Can Wait

Select Bitch
Ch Beswin Ynot Dream With Mee


Winners Dog: (1-0-2-2)
Keypoint's The Heavens Are Right

Junior Puppy Dog Class
1st Keypoint's The Heavens Are Right






Group 2 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tarrango's Telling Tales
  Whippet   6
Group 2nd   
Phantoms 24K Magic
  Ibizan Hound   4
Group 3rd    Braewicks Bratty Wilma At RHK   Dachshund (Miniature Long-Haired)   2
Group 4th   
GChB DragonPearl What If I Could Fly
  Beagle   0
BPIG   
Phantoms 24K Magic
  Ibizan Hound   N/A
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB DragonPearl What If I Could Fly



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Braewicks Bratty Wilma At RHK

Best Puppy In Breed
Braewicks Bratty Wilma At RHK

Select Bitch
GCh RHK Dark Diva Zensation



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Braewicks Bratty Wilma At RHK

Junior Puppy Bitch Class
1st Braewicks Bratty Wilma At RHK

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Phantoms 24K Magic

Best Puppy In Breed
Phantoms 24K Magic

Select Bitch
Ch Spiritsound Lean On Me At Asgardian



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Phantoms 24K Magic

Junior Puppy Bitch Class
1st Phantoms 24K Magic

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB Tarrango's Telling Tales

Best Of Opposite Sex
Aberle's Robot In Disguise

Best Puppy In Breed
Aberle's Robot In Disguise


Winners Dog: (1-0-0-1)
Aberle's Robot In Disguise

Junior Puppy Dog Class
1st Aberle's Robot In Disguise






Group 3 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Blitzen's Mr Blue Sky
  Samoyed   16
Group 2nd   
GChEx Baywood Got Some Splainin ToDo
  Portuguese Water Dog   13
Group 3rd   
GCh Wathaman's Get'N Echos Of Esmond
  Rottweiler   12
Group 4th   
GChB Ringkona's Slippery When Wet
  Siberian Husky   11
BPIG   
Innovations Git R Done
  Schnauzer (Giant)   N/A
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Earthwind Sharp Dressed Man



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB ZaiZoe-Kuhl These Boots Are Made For Walkin'



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sharinway's Casino Royale



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Bendegeit's Arson Around



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Baywood Got Some Splainin ToDo



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Wathaman's Get'N Echos Of Esmond



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChS Blitzen's Mr Blue Sky

Best Of Opposite Sex
GCh Polarfleece's Sooo Delicious


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Innovations Git R Done

Best Puppy In Breed
Innovations Git R Done


Winners Dog: (1-0-0-0)
Innovations Git R Done

Junior Puppy Dog Class
1st Innovations Git R Done


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GChB Ringkona's Slippery When Wet

Best Of Opposite Sex
Ringkona's Beat The Rush

Best Puppy In Breed
Ringkona's Beat The Rush

Select Dog
GCh Frostypaw's Nox



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Ringkona's Beat The Rush

Reserve Winners Bitch
Wintereclipse Lumos

Junior Puppy Bitch Class
1st Ringkona's Beat The Rush

Open Bitch Class
1st Wintereclipse Lumos





Group 4 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines
  Schnauzer (Miniature)   16
Group 2nd   
GCh Hayewyres Ya Got Trouble By Enchantment
  Fox Terrier (Wire)   15
Group 3rd   
GChS Ghostpine's Quantum Leap
  Staffordshire Bull Terrier   14
Group 4th   
GCh Tyrone Quintessential Pinehome
  Soft-Coated Wheaten Terrier   8
BPIG   
Glenshiel's Lil' Stargazer
  Scottish Terrier   N/A
Group 1st (Altered)   
Amarantine's Cipher The Code
  Bull Terrier (Miniature)   0
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Chargers Gazella How To Flame Your Dragon

Best Puppy In Breed
Chargers Gazella How To Flame Your Dragon

Select Bitch
GChB Ambition's Southern Belle


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Versaterre Turning A New Leaf



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Amarantine's Seige Of Kattegat



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Hayewyres Ya Got Trouble By Enchantment



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Glenshiel's Lil' Stargazer

Best Of Opposite Sex
GCh Glenshiel's Highlander

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Glenshiel's Lil' Stargazer

Best Puppy In Breed
Glenshiel's Lil' Stargazer


Winners Dog: (1-2-1-0)
Glenshiel's Gregarious Laird

Junior Puppy Dog Class
1st Glenshiel's Gregarious Laird


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Glenshiel's Lil' Stargazer

Reserve Winners Bitch
Glenshiel's Inverness Lass

Junior Puppy Bitch Class
1st Glenshiel's Lil' Stargazer

Open Bitch Class
1st Glenshiel's Inverness Lass

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tyrone Quintessential Pinehome



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
GChEx Ghostpine's Quantum Leap

Best Of Opposite Sex
DNZ Nova @ Chargers

Best Of Winners: (2-1-2-1)
DNZ Nova @ Chargers

Best Puppy In Breed
Ghostpine's Play It Again

Select Dog
GChB Tequila's Total Package Kit

Select Bitch
Ch DNZ Tequila's Cherry Blossom


Winners Dog: (2-1-2-1)
Ghostpine's Play It Again

Reserve Winners Dog
Ghostpine's Put Me In Coach

Junior Puppy Dog Class
1st Ghostpine's Play It Again

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Ghostpine's Put Me In Coach


Winners Bitch: (2-1-2-1)
DNZ Nova @ Chargers

Open Bitch Class
1st DNZ Nova @ Chargers





Group 5 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Chi'Veneziani Alefer's Pluto
  Chihuahua (Short Coat)   18
Group 2nd   
Ch HBH Pino Gris
  Havanese   15
Group 3rd   
GCh Pekeapug's FN2187@Hug Apuginoz
  Pug   14
Group 4th   
Ch Maniak's Nut'n But Smooth Sailing
  Griffon (Brussels)   12
BPIG   
Sharinway's Created By Dior
  Chihuahua (Short Coat)   N/A
Group 1st (Altered)   
GChEx Roterr Griff Alisa
  Griffon (Brussels)   0
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChS Chi'Veneziani Alefer's Pluto

Best Of Opposite Sex
Sharinway's Created By Dior

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Sharinway's Created By Dior

Best Puppy In Breed
Sharinway's Created By Dior


Winners Dog: (1-1-1-0)
Sharinway's House Of Gucci

Junior Puppy Dog Class
1st Sharinway's House Of Gucci


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Sharinway's Created By Dior

Junior Puppy Bitch Class
1st Sharinway's Created By Dior

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 6 pts (1-4-0-2)
Ch Hex's Only Girl In The World

Best Of Opposite Sex
Yorkhouse Jerrico

Best Of Winners: (1-4-0-2)
Sunlit's Done Me Dirty

Best Puppy In Breed
Ch Hex's Only Girl In The World

Select Bitch
Ch Cristall Myangel Imagine The Vision At Shantel


Winners Dog: (1-4-0-2)
Yorkhouse Jerrico

Open Dog Class
1st Yorkhouse Jerrico


Winners Bitch: (1-4-0-2)
Sunlit's Done Me Dirty

Reserve Winners Bitch
Hex's Good Girl Gone Bad

Junior Puppy Bitch Class
1st Sunlit's Done Me Dirty

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hex's Good Girl Gone Bad

Open Bitch Class
1st Ethereal's Livin' On The Edge
2nd Shantel's Miss Kitty

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh LouLou-D'Amour De La Vanille Bourbon



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Maniak's Nut'n But Smooth Sailing



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Bellamy's Pocket Change

Open Bitch Class
1st Bellamy's Pocket Change

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch HBH Pino Gris



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Saffron Sherhy A.Lucien At Sincity



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Custom's Devolution


Winners Dog: (1-0-0-0)
Custom's Devolution

Open Dog Class
1st Custom's Devolution


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Pekeapug's FN2187@Hug Apuginoz

Select Dog
Ch Xoe's Master Of Illusions



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Triores Bing It On



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Triores Bing It On

12-18 Month Bitch Class
1st Triores Bing It On





Group 6 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Kandansk Staken Nosferatu
  Poodle (Miniature)   17
Group 2nd   
GChB Cumulus Cabochon Roaring Lion
  Bichon Frise   12
Group 3rd   
Ch Admiraal's Rocky Road
  Keeshond   11
Group 4th   
GChS Oakridge Travelin' Soldier
  Poodle (Standard)   7
BPIG    Mydream's The Party Continues   Shih Tzu   N/A
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Cumulus Cabochon Roaring Lion



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Siosalach's Beanilla Spice



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Siosalach's Beanilla Spice

Open Bitch Class
1st Siosalach's Beanilla Spice

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Echoview N Sevenmoons Grand Design



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Admiraal's Rocky Road

Best Of Opposite Sex
Admiraal's Wicked Little Charmer

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Admiraal's Wicked Little Charmer

Best Puppy In Breed
Admiraal's Wicked Little Charmer


Winners Dog: (1-2-1-0)
Admiraal's Do Ya Like My Strut

Junior Puppy Dog Class
1st Admiraal's Do Ya Like My Strut


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Admiraal's Wicked Little Charmer

Reserve Winners Bitch
Admiraal's Honey Cruller

Junior Puppy Bitch Class
1st Admiraal's Wicked Little Charmer

Senior Puppy Bitch Class
1st Admiraal's Honey Cruller

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Apsolutely Red Red Whine



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChS Kandansk Staken Nosferatu

Best Of Opposite Sex
Lezerin's Joy Ride To Labelle

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Lezerin's Joy Ride To Labelle

Best Puppy In Breed
Lezerin's Joy Ride To Labelle

Select Bitch
Ch Lezerin's Business Before Pleasure


Winners Dog: (1-2-1-1)
Kandansk Danger Zone

Junior Puppy Dog Class
1st Kandansk Danger Zone


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Lezerin's Joy Ride To Labelle

Reserve Winners Bitch
Kandansk Infatuation

Senior Puppy Bitch Class
1st Lezerin's Joy Ride To Labelle

12-18 Month Bitch Class
1st Kandansk Infatuation

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChEx OTCh Oakridge Travelin' Soldier

Best Of Opposite Sex
Coronado Pretty In Pink

Best Puppy In Breed
Benverde Coronado Rosa Verde



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Coronado Pretty In Pink

Reserve Winners Bitch
Benverde Coronado Rosa Verde

Junior Puppy Bitch Class
1st Benverde Coronado Rosa Verde

Open Bitch Class
1st Coronado Pretty In Pink

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Tsukime's Envy My Beauty At D.C.Kin

Best Puppy In Breed
Ch Tsukime's Envy My Beauty At D.C.Kin



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mydream's The Party Continues

Best Puppy In Breed
Mydream's The Party Continues


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mydream's The Party Continues

Junior Puppy Dog Class
1st Mydream's The Party Continues




Group 7 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger
  Old English Sheepdog   22
Group 2nd   
GChS Sugarok Magical Mystery Tour
  Finnish Lapphund   20
Group 3rd   
Ch Birdwing Seize The Battle At Amarantine
  Beauceron   19
Group 4th   
GCh RCh Lillemor's Cantor
  Welsh Corgi (Pembroke)   18
BPIG   Ch Zesta Bi Mistake   Shetland Sheepdog   N/A
Group 1st (Altered)   
GCh Ch (Alt) Cincerlee's Living Proof
  Shetland Sheepdog   0
Group 2nd (Altered)   
Ch RCh Tumbleweed's Valubal Landslide
  Old English Sheepdog   0
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Sixx Belles Til Midnite In Memphis

Best Of Opposite Sex
GCh Turbar's Shakin' It At Carnival



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Birdwing Seize The Battle At Amarantine



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tamaron's From Dusk Til Dawn



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tamaron's From Dusk Til Dawn

Open Bitch Class
1st Tamaron's From Dusk Til Dawn

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Sugarok Magical Mystery Tour



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger

Select Dog
GCh Woolkin's Hello World



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 12 pts (4-6-1-2)
GChS Emmy's Simply Orange

Best Of Opposite Sex
Ch Zesta Bi Mistake

Best Of Winners: (4-6-1-2)
Zesta Uncharted

Best Puppy In Breed
Ch Zesta Bi Mistake

Select Bitch
Ch Eureka's Sashay To Emmy


Winners Dog: (4-6-1-2)
Cincerlee Syncopation

Reserve Winners Dog
Zesta Linked In

Junior Puppy Dog Class
1st Zesta Linked In
2nd Coastalview Cincerlee Good Times

Senior Puppy Dog Class
1st Cincerlee Syncopation
2nd Cincerlee's Urban Cowboy


Winners Bitch: (4-6-1-2)
Zesta Uncharted

Reserve Winners Bitch
Zesta Girl Of The Knight

Junior Puppy Bitch Class
1st Zesta Uncharted

Senior Puppy Bitch Class
1st Cincerlee Sunny Side Up
2nd Cincerlee's Urban Glamour

Canadian Bred Bitch Class
1st Cincerlee Any Dream Will Do

Open Bitch Class
1st Zesta Girl Of The Knight
2nd Cincerlee's Alexis On Fire

Judge: Lee Anne Bateman

Best Puppy In Breed
Crosswind's Cover Me In Sunshine



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Crosswind's Cover Me In Sunshine

Reserve Winners Bitch
Crosswind's High Style

Junior Puppy Bitch Class
1st Crosswind's Cover Me In Sunshine
2nd Crosswind's High Style

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChB RGCh Lillemor's Cantor

Best Of Opposite Sex
Lillemor Pen-Y-Ghent

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Lillemor Snowdon Peak


Winners Dog: (1-1-1-0)
Lillemor Snowdon Peak

Open Dog Class
1st Lillemor Snowdon Peak


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Lillemor Pen-Y-Ghent

Open Bitch Class
1st Lillemor Pen-Y-Ghent

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By