Prairie Canine Academy
Friday, June 16, 2023 - Show-2



Related Results


Results courtesy of:


-- Elyse Fernets --
GCH Xoe Eleki’s Harvest Moon
"Harvey"
Breeders/Owners: Elyse Fernets & Leanna Mottus
Handler: Elyse Fernets


Best In Show
Judge: Mike Jackman
Papillon  
GCh Riesa N Passionpaps Locked And Loaded
Points: 174 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Mike Jackman
Shetland Sheepdog  GCh Shelhaven Miqelon Serendipitus
Points: 150
Best Puppy In Show
Judge: Mike Jackman
Bull Terrier (Miniature)  
Ch Amarantine's Warriors Poet
Best Veteran In Show
Judge: Mike Jackman
Doberman Pinscher  
GCh Whitcam Dresden The Jewel Box








Group 1 - Ann Felske-Jackman Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Eirene's Chase N Chicks
  Retriever (Golden)   20
Group 2nd   
GCh Tollchester's Terrific Trout
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   10
Group 3rd   
GChB Keypoint's Play On Words
  Spaniel (English Springer)   9
Group 4th   
GChS Mar-K's Here We Go Again!
  Spaniel (American Cocker)   7
BPIG   
Koping Versa Dear In The Headlights
  Weimaraner   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Kenro's Royal Prodigy Of Tucson
  Retriever (Golden)   0
Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Inglis Shoot For The Stars



Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tenacity's Dipped In Fudge


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tenacity's Dipped In Fudge

12-18 Month Dog Class
1st Tenacity's Dipped In Fudge


Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tollchester's Terrific Trout



Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Martinridge Future Promise



Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Mar-K's Here We Go Again!



Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kinwashkly Kentucky Boone



Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Keypoint's Play On Words

Best Of Opposite Sex
GCh Keypoint's The Heavens Are Right



Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Ghostprints Shade Of Grey

Best Puppy In Breed
Koping Versa Dear In The Headlights






Group 2 - Mike Jackman Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Matsutake's Moments Reflection
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   28
Group 2nd   
Ch Bretica's Whiskey Chaser
  Whippet   21
Group 3rd   
GChB DragonPearl What If I Could Fly
  Beagle   15
Group 4th   
Ch Cocktail Arya N Carmin MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   14
BPIG   
Ch Chrislynn's Shift Happens SW
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   N/A
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nalikar's What'd I Miss



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nalikar's What'd I Miss

Open Bitch Class
1st Nalikar's What'd I Miss

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Shecaras Mayberry Melody



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Shecaras Mayberry Melody

12-18 Month Bitch Class
1st Shecaras Mayberry Melody

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB DragonPearl What If I Could Fly



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh RHK Dark Diva Zensation

Best Of Opposite Sex
GCh RHK Nutty Fireball

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Phenomenal Phantasy Of Astraea

Best Puppy In Breed
Phenomenal Phantasy Of Astraea


Winners Dog: (1-1-1-1)
Innocence Pro Skater Tiger Entchen

12-18 Month Dog Class
1st Innocence Pro Skater Tiger Entchen


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Phenomenal Phantasy Of Astraea

Junior Puppy Bitch Class
1st Phenomenal Phantasy Of Astraea

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 6 pts (0-4-1-2)
GChS Longonlovings Dreams In Darkness

Best Of Opposite Sex
GCh LongonLoving's Duck Duck Goose

Best Puppy In Breed
Cloudknine Superluminous Supernova MS

Select Bitch
Ch Longonlovings Down The Rabbit Hole



Winners Bitch: (0-4-1-2)
Gran's Outlaw's Oath MS

Reserve Winners Bitch
Cloudknine Superluminous Supernova MS

Senior Puppy Bitch Class
1st Cloudknine Superluminous Supernova MS

12-18 Month Bitch Class
1st Longonlovings Island Beach Babe
2nd Longonlovings Playgirl By Design

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gran's Outlaw's Oath MS

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Cocktail Arya N Carmin MW



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Phantoms Circle Of Life



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 5 pts (2-0-3-1)
Bretica's Whiskey Chaser

Best Of Opposite Sex
GChB Aikerskaill N SpecialD's New Sensation

Best Puppy In Breed
Bretica's Frankly My Dear I Don't Give A Dam


Winners Dog: (2-0-3-1)
Bretica's Whiskey Chaser

Reserve Winners Dog
Bretica's Frankly My Dear I Don't Give A Dam

Junior Puppy Dog Class
1st Bretica's Frankly My Dear I Don't Give A Dam

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bretica's Whiskey Chaser






Group 3 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Gentry's Califragilistic
  Doberman Pinscher   25
Group 2nd   
Ch Kiltic's She's Got It All At JetAir
  Great Dane   20
Group 3rd   
GCh ZaiZoe-Kuhl These Boots Are Made For Walkin'
  Boxer   11
Group 4th   
Ch Baywood Nautical Journey
  Portuguese Water Dog   10
BPIG   
Ch Kiltic's She's Got It All At JetAir
  Great Dane   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Whitcam Dresden The Jewel Box
  Doberman Pinscher   0
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB ZaiZoe-Kuhl These Boots Are Made For Walkin'



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sycalcade's Shakin Not Stirred

Best Puppy In Breed
Sycalcade's Shakin Not Stirred


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sycalcade's Shakin Not Stirred

Senior Puppy Dog Class
1st Sycalcade's Shakin Not Stirred


Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 4 pts (0-1-1-3)
GChS Gentry's Califragilistic

Best Of Opposite Sex
GCh Whitcam's Built To Dominate

Select Bitch
GCh ConnQuest Turn It On Again



Winners Bitch: (0-1-1-3)
Janterra's Flaunt It

Open Bitch Class
1st Janterra's Flaunt It

Veteran Female
GCh Whitcam Dresden The Jewel Box

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Rosethorn's I Can Only Imagine Pipeline


Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Baywood Nautical Journey

Best Of Opposite Sex
GChB Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Torrid Zone What's Love Got To Do With It

Best Puppy In Breed
Baywood Party At Sanibel Harbour


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Baywood Party At Sanibel Harbour

Reserve Winners Bitch
H2O Ruby Of Whoosh

Junior Puppy Bitch Class
1st Baywood Party At Sanibel Harbour

Open Bitch Class
1st H2O Ruby Of Whoosh

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Blitzen's White Haze

Best Of Opposite Sex
Ch White Evenk Onyx Maya

Select Dog
GCh White Evenk Osman







Group 4 - Mike Jackman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Acebreeders Mischeif Managed
  Australian Terrier   11
Group 2nd    Sunnysky Go Big N' Go Broke   Bull Terrier (Miniature)   10
Group 3rd   
GCh YellowBrickRoad Bijou O'Corimar
  Cairn Terrier   6
Group 4th   
Ch Dynastaffs Prairie Rose At Noumenon
  Staffordshire Bull Terrier   5
BPIG   
Ch Amarantine's Warriors Poet
  Bull Terrier (Miniature)   N/A
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Acebreeders Mischeif Managed



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Benchmark's Bright Shining Fame

Best Of Opposite Sex
Ch Mysidekicks Tui Byrd



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Sunnysky Go Big N' Go Broke

Best Of Opposite Sex
Ch Amarantine's Warriors Poet

Best Puppy In Breed
Ch Amarantine's Warriors Poet



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Sunnysky Go Big N' Go Broke

Reserve Winners Bitch
Amarantine's Gift Of A Thistle With Paniola

Junior Puppy Bitch Class
1st Amarantine's Gift Of A Thistle With Paniola

Canadian Bred Bitch Class
1st Amarantine's Weaver Of Fate

Open Bitch Class
1st Sunnysky Go Big N' Go Broke

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB YellowBrickRoad Bijou O'Corimar



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Paigewyre Talk Of The Town

Best Of Opposite Sex
El-Ray's Heart On Fire At Paigewyre

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Paigewyre Talk Of The Town


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Paigewyre Talk Of The Town

Open Bitch Class
1st Paigewyre Talk Of The Town

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Dynastaffs Prairie Rose At Noumenon

Select Bitch
GCh Dynastaffs Never Be Alone







Group 5 - Mike Jackman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Riesa N Passionpaps Locked And Loaded
  Papillon   23
Group 2nd   
GChS Winwood Top Secret With BRK
  Chinese Crested Dog   20
Group 3rd   
Ch Maniak's Nut'n But Smooth Sailing
  Griffon (Brussels)   11
Group 4th   
Ch Diabolbric's The Force Awakens
  Pug   10
BPIG    Chiquita De Oro Gladys Vanilla   Chihuahua (Long Coat)   N/A
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dawnaquinn Gryphon The Lionhearted

Best Puppy In Breed
Dawnaquinn Gryphon The Lionhearted



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dawnaquinn Gryphon The Lionhearted

Junior Puppy Bitch Class
1st Dawnaquinn Gryphon The Lionhearted

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Klee's Fayedra Lost In Love

Best Puppy In Breed
Chiquita De Oro Gladys Vanilla



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Klee's Fayedra Lost In Love

Reserve Winners Bitch
Chiquita De Oro Gladys Vanilla

Senior Puppy Bitch Class
1st Chiquita De Oro Gladys Vanilla

Open Bitch Class
1st Klee's Fayedra Lost In Love

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 8 pts (2-3-1-3)
GChEx Winwood Top Secret With BRK

Best Of Opposite Sex
Ch De Novo Gattaca

Best Of Winners: (2-3-1-3)
Dalen Blaze Of Glory

Best Puppy In Breed
GCh Olyuti's Kiss From Angel At Shantel

Select Bitch
GCh Olyuti's Kiss From Angel At Shantel


Winners Dog: (2-3-1-3)
Dalen Blaze Of Glory

Reserve Winners Dog
Halostar Go Big Or Go Home

Senior Puppy Dog Class
1st Dalen Blaze Of Glory

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Halostar Go Big Or Go Home


Winners Bitch: (2-3-1-3)
Incantodelmondo Odetta

Reserve Winners Bitch
Dalen Queen Daenerys

Junior Puppy Bitch Class
1st Halostar Sharp Image

Open Bitch Class
1st Incantodelmondo Odetta
2nd Dalen Queen Daenerys

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Maniak's Nut'n But Smooth Sailing



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChB Riesa N Passionpaps Locked And Loaded

Best Of Opposite Sex
GCh Sunokas Neon Strike At Sunburst



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Magic's All You Need Is Love

Open Bitch Class
1st Magic's All You Need Is Love

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Custom's Devolution



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GChG Diabolbric's The Force Awakens

Best Of Opposite Sex
Eleki Xoe's Add A Little Spice

Best Puppy In Breed
Eleki Xoe's Add A Little Spice

Select Dog
GChS Xoe Eleki's Harvest Moon


Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Ricochet Last Call

Best Of Opposite Sex
Curiosity Romance At Ricochet

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Ricochet Last Call


Winners Dog: (2-1-0-0)
Ricochet Last Call

Reserve Winners Dog
Artemus Where The Wild Things Are

12-18 Month Dog Class
1st Ricochet Last Call

Open Dog Class
1st Artemus Where The Wild Things Are


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Curiosity Romance At Ricochet

Open Bitch Class
1st Curiosity Romance At Ricochet





Group 6 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Crystalton Chikoda Curtain Call
  Poodle (Standard)   22
Group 2nd   
GChB Cumulus Cabochon Roaring Lion
  Bichon Frise   18
Group 3rd   
GCh Satika's Born To Sparkle
  Shiba Inu   16
Group 4th   
Ch Horizon's Queen Ann's Lace
  Keeshond   15
BPIG   
Ch Horizon's Queen Ann's Lace
  Keeshond   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Satika's Valiant Gladiator
  Shiba Inu   0
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Cumulus Cabochon Roaring Lion

Best Of Opposite Sex
River Dancing Border Reiver 'Reva'

Best Puppy In Breed
River Dancing Border Reiver 'Reva'



Winners Bitch: (0-1-1-0)
River Dancing Border Reiver 'Reva'

Senior Puppy Bitch Class
1st River Dancing Border Reiver 'Reva'

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Arruga N' Gumby's Pop The Bubbly

Best Puppy In Breed
Ch Arruga N' Gumby's Pop The Bubbly



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 5 pts (0-2-1-3)
GCh SpecialD Resting Witch Face

Best Of Opposite Sex
Ch Milo's He Shoots He Skors At Leedal


Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Horizon's Queen Ann's Lace

Best Of Opposite Sex
GChB Bonden's Klompen Pickwick Club

Best Puppy In Breed
Ch Horizon's Queen Ann's Lace



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Balladair's Shelby Bejewelled

Best Puppy In Breed
Balladair's Shelby Bejewelled


Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Satika's Born To Sparkle




Group 7 - Ann Felske-Jackman Top Dog
Points
Group 1st   GCh Shelhaven Miqelon Serendipitus   Shetland Sheepdog   39
Group 2nd   
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger
  Old English Sheepdog   31
Group 3rd   
GChB Tallywood Coalescence
  Collie (Rough)   30
Group 4th   
GCh Birdwing Seize The Battle At Amarantine
  Beauceron   24
BPIG   
Prairiepine's Shake Hands With The Sun
  Collie (Rough)   N/A
Best Veteran In Group   
Ch RGCh Tumbleweed's Valubal Landslide
  Old English Sheepdog   0
Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 14 pts (3-5-5-2)
GChEx Annrock's Stonehill A League Of Her Own

Best Of Opposite Sex
GChS WR Aussies Half And Half

Best Of Winners: (3-5-5-2)
Sheep's Kin And The Winner Is

Best Puppy In Breed
Ch Kinring's Simply Stunning

Select Dog
Ch Kinring's Simply Stunning

Select Bitch
Ch Kiji Crazy Beautiful Life


Winners Dog: (3-5-5-2)
Kiji Backdraft

Reserve Winners Dog
BigRkAussies Ridge Runner

Junior Puppy Dog Class
1st BigRkAussies Ridge Runner

12-18 Month Dog Class
1st Kiji Backdraft

Open Dog Class
1st Risk'n Hope's Outlaw


Winners Bitch: (3-5-5-2)
Sheep's Kin And The Winner Is

Reserve Winners Bitch
Risk'n Hope's After Shock

Junior Puppy Bitch Class
1st Oenomel's Wild One

Senior Puppy Bitch Class
1st Sheep's Kin And The Winner Is

12-18 Month Bitch Class
1st Risk'N Hope's Follow The Beat

Open Bitch Class
1st Risk'n Hope's After Shock
2nd Incognito Star Snow Winner

Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Birdwing Seize The Battle At Amarantine



Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GChG Tallywood Coalescence

Best Of Opposite Sex
GCh Cardross Love Is A Rose

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Prairiepine's Shake Hands With The Sun

Best Puppy In Breed
Prairiepine's Shake Hands With The Sun


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Whiskeyjack Written In The Stars

Reserve Winners Bitch
Tamaron's Far And Away

Junior Puppy Bitch Class
1st Whiskeyjack Written In The Stars

Senior Puppy Bitch Class
1st Tamaron's Far And Away

Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
Ch Headline PrairiePine's Firework

Best Of Opposite Sex
Ch Cherfire's Blarney Stone

Best Puppy In Breed
Ch Tamaron 'N Prairiemist Vanilla Sky

Select Bitch
Ch Tamaron 'N Prairiemist Vanilla Sky


Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Sugarok Lovin Midknight To First Light

Best Of Opposite Sex
Ch Shadagrace Bet Your Sweet Sass

Best Puppy In Breed
Shadagrace Snowventure Queen Bee



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Shadagrace Snowventure Queen Bee

Senior Puppy Bitch Class
1st Shadagrace Snowventure Queen Bee

Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger


Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Ludas Matyi Huba

Best Of Opposite Sex
Ch Sebesi-Bodzas Bibor



Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 7 pts (1-3-3-1)
GCh Shelhaven Miqelon Serendipitus

Best Of Opposite Sex
GCh Prairiemist Road To Rio De Janeiro

Best Of Winners: (1-3-3-1)
Donayne's Eye On The Prize

Best Puppy In Breed
Ch Zesta Hickstead

Select Dog
Ch Zesta Hickstead


Winners Dog: (1-3-3-1)
Donayne's Eye On The Prize

Senior Puppy Dog Class
1st Donayne's Eye On The Prize

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By