Kars Dog Club
Sunday, July 16, 2023



Related Results


Results courtesy of:


--- MJN Show Services---
Your exhibitor-friendly show services!
Phone: (519) 568-8582
www.mjnshowservices.com


Best In Show
Judge: John Rowton
Miniature American Shepherd  
GChS Picasso's Hocus Pocus Is My Daddy
Points: 205 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: John Rowton
Pointer   Libertia Bumble Bee
Points: 181
Best Puppy In Show
Judge: John Rowton
French Bulldog  
Ch Karendon's I'm Your Velvet Teddy Bear
Best Baby Puppy In Show
Judge: John Rowton
Canadian Eskimo Dog  
Akna Temple Mount
Best Altered In Show
Judge: John Rowton
Australian Cattle Dog   Rideau Ridge's Myra
Best Veteran In Show
Judge: John Rowton
Samoyed  
Sancha's Victoriaus Gold
Best Owner Handled In Show
Judge: John Rowton
Boxer  
GChB Chucky Little Bambi








Group 1 - John Rowton Top Dog
Points
Group 1st    Libertia Bumble Bee   Pointer   44
Group 2nd   
GChEx Ambertru's R U Lonesome Tonight
  Retriever (Golden)   43
Group 3rd   
GChS Wynmoor N Bryden's Once Upon A Time
  Spaniel (English Springer)   33
Group 4th   
Arcticbreeze New Sensation
  Lagotto Romagnolo   30
BPIG    Jetoca's Wind Chime Twister At Baileymist   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Long Lane V8 Powered
  Spaniel (Welsh Springer)   0
Best Veteran In Group   
GCh Spiritrider Card To Coppermoon
  Retriever (Golden)   0
Group 1st (Altered)         0
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Arcticbreeze New Sensation



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Arcticbreeze New Sensation


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Libertia Bumble Bee



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Libertia Bumble Bee


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
Ch Skypoint's Finesse

Best Of Opposite Sex
GChG Leaside's California Blues

Select Dog
Ch De Lombardie Harvest Moon

Select Bitch
GCh Legacyk & Stannyfield's Top Shelf




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Knightcastle Black Tie Affair

Best Of Opposite Sex
Knightcastle Wanda Maximoff

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Knightcastle Black Tie Affair

Best Puppy In Breed
Knightcastle Black Tie Affair


Winners Dog: (2-1-0-0)
Knightcastle Black Tie Affair

Reserve Winners Dog
Knightcastle Harry Potter


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Knightcastle Wanda Maximoff


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Roaneden's Thunderstruck

Best Of Opposite Sex
Dragonluck's Silver Maple Angel

Best Puppy In Breed
Dragonluck's Silver Maple Angel



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Dragonluck's Silver Maple Angel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Set'r Ridge's Colorful Mountains

Best Of Opposite Sex
Reidwood Autumncolors Dial Of Destiny

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Set'r Ridge's Colorful Mountains

Best Puppy In Breed
Reidwood Autumncolors Dial Of Destiny


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Set'r Ridge's Colorful Mountains


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Clonageera Willow

Select Bitch
Ch Aki Spirit Of Dochas




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Cedarstone's Esprit de Malysse

Best Puppy In Breed
Cedarstone's Esprit de Malysse

Select Dog
GChB Nonnies Atomic Number Six


Winners Dog: (1-0-1-0)
Cedarstone's Esprit de Malysse



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChS Wynmoor N Bryden's Once Upon A Time

Best Of Opposite Sex
Bryden's Love Actually



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Bryden's Love Actually

Reserve Winners Bitch
Bryden's One Day At A Time


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wyldkatz Viking Pride Of Pemberley




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Clussexx Redline Espresso




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Sarga's Flamboyant Suzie-Q



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Sarga's Flamboyant Suzie-Q

Reserve Winners Bitch
Sarga's Famous Jazmin


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ghostpoint Trax Star Ruler

Best Of Opposite Sex
Oakpoint's Platinum Water Lily

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ghostpoint Trax Star Ruler


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ghostpoint Trax Star Ruler


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Oakpoint's Platinum Water Lily


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - John Rowton Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Sirhan Madiidu Al Basari
  Saluki   29
Group 2nd   
Ch Incahoots N Prelude's Annie Oakley MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   28
Group 3rd   
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   27
Group 4th   Ch Wroxton Dont They Know Who I Am   Whippet   24
BPIG   
Ch Egbar's Bittersweet Symphony
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Fantasia Crown Jewels At Famke
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Blackwing's Divine Son Sett'n Mountaineer

Best Of Opposite Sex
Blackwing's Davina Valentine

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Blackwing's Divine Son Sett'n Mountaineer

Best Puppy In Breed
Blackwing's Divine Son Sett'n Mountaineer


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Blackwing's Davina Valentine


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Zen's Grab Your Gear




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy

Best Of Opposite Sex
GCh Freckashpeng Videniye


Winners Dog: (1-0-1-1)
Ctl Alt Del @ Freckashpeng



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Egbar's Bittersweet Symphony

Best Of Opposite Sex
Halfahund's Carry the World ML

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Halfahund's Arbiter Of Fate ML

Best Puppy In Breed
Ch Egbar's Bittersweet Symphony


Winners Dog: (1-2-0-1)
Halfahund's Carry the World ML


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Halfahund's Arbiter Of Fate ML

Reserve Winners Bitch
Halfahund's Firecracker ML


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Leaside's Sweet Treat MS

Best Of Opposite Sex
Rhill's Ride The Iconic Wave MS



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Rhill's Ride The Iconic Wave MS

Reserve Winners Bitch
Famkes I Am Woman Hear Me Roar


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Incahoots N Prelude's Annie Oakley MW




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
GChG Altadach Aston Martin SL

Best Of Opposite Sex
Altadach Bush Morning Glory SL

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Danny Boy's California Sunshine

Best Puppy In Breed
Danny Boy's California Sunshine

Select Dog
GChS Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL


Winners Dog: (2-1-2-0)
Danny Boy's California Sunshine

Reserve Winners Dog
Altadach Bachelor's Button SL


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Altadach Bush Morning Glory SL


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hops-N-Hounds Oliver N Company


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hops-N-Hounds Oliver N Company



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Red Prayd Chizara Best Of The Best



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Red Prayd Chizara Best Of The Best


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Sirhan Madiidu Al Basari




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 7 pts (2-1-2-3)
Ch Wroxton Dont They Know Who I Am

Best Of Opposite Sex
GChS Aisling's Tiz The Season

Best Of Winners: (2-1-2-3)
Freckashpeng The Devil Made Me Do It

Best Puppy In Breed
Freckashpeng Determined To Be

Select Dog
Ch Freckashpeng The Story Begins

Select Bitch
GChS Comar's River Deep Mountain High


Winners Bitch: (2-1-2-3)
Shetara's Ain't That A Shame


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Cheryl Paterson Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Marinella's The Thunder Rolls
  Portuguese Water Dog   39
Group 2nd   
GCh Liberator's Kodachrome
  Doberman Pinscher   38
Group 3rd   
Ch Ice Gangsta's Ball Of Fire For Chayo
  Alaskan Malamute   30
Group 4th   
GChS Cammcastle's Ima Steinway
  Rottweiler   29
BPIG   
Atlanticbreeze Babe Ruth
  Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Akna Temple Mount
  Canadian Eskimo Dog   0
Best Veteran In Group   
Sancha's Victoriaus Gold
  Samoyed   0
Group 1st (Altered)   
Sancha's Victoriaus Gold
  Samoyed   0
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Daomori's King Of The West




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ice Gangsta's Ball Of Fire For Chayo




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChB Honey Of Cream Iz Teremka

Best Of Opposite Sex
Ch Barentsnight Doing It Right

Best Puppy In Breed
Challenge Non Stop Iz Teremka


Winners Dog: (1-0-1-1)
Challenge Non Stop Iz Teremka



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
GChB Chucky Little Bambi

Best Of Opposite Sex
GCh Haltonhill's Storm Warning

Best Of Winners: (1-3-1-2)
Haltonhill's Show Me The Money

Best Puppy In Breed
Ch Dajen's Sparking A New Flame

Select Bitch
Ch Dajen's Sparking A New Flame


Winners Dog: (1-3-1-2)
Haltonhill's Show Me The Money


Winners Bitch: (1-3-1-2)
Dabalon N Tybrushe's Unchained Melody

Reserve Winners Bitch
Dajen She's A Wildflower


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Mallaig's Moves Like Mick Jagger

Best Of Opposite Sex
Mallaig's Mystic Fire Storm

Best Puppy In Breed
Mallaig's Mystic Fire Storm



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Mallaig's Mystic Fire Storm


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Gerifreki Devil's Food Made By Akna

Best Puppy In Breed
Gerifreki Devil's Food Made By Akna



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 7 pts (1-1-3-3)
GChS Liberator's Kodachrome

Best Of Opposite Sex
GCh Phillmar v XenStar Eye Of The Tiger

Best Of Winners: (1-1-3-3)
Morningstar Latoya

Best Puppy In Breed
Ch Sagacious N Kalora's Foolish Games

Select Dog
GCh Outlaws War Admiral V Liberator

Select Bitch
Ignites HMCS Annapolis


Winners Dog: (1-1-3-3)
Ignites 414 Black Knight


Winners Bitch: (1-1-3-3)
Morningstar Latoya


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Chanoz Crafty Rascal

Best Of Opposite Sex
Nasdane's Over The Rayne Bow

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Chanoz Crafty Rascal

Best Puppy In Breed
Spruce Hill's Follow The Rocky Road


Winners Dog: (2-1-0-0)
Chanoz Crafty Rascal

Reserve Winners Dog
Spruce Hill's Follow The Rocky Road


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Nasdane's Over The Rayne Bow


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Weiler's Mr Personality At Hazelwood

Best Of Opposite Sex
GCh Cabezons Best Kept Secret At Nottinghill

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Knighterrant's Dash Rendar

Select Dog
GCh Northernpaws Chewbacca Of Knighterrant


Winners Dog: (1-2-2-1)
Knighterrant's Dash Rendar


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Northernpaws Faith In Knighterrant

Reserve Winners Bitch
Julia Dream Debra-Damo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Marinella's The Thunder Rolls




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Cammcastle's Ima Steinway




Class results courtesy of: MJN Show Services





Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
GCh Sherakan's White Walker

Best Of Opposite Sex
Ch Perun's Mystic Topaz

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Atlanticbreeze Babe Ruth

Best Puppy In Breed
Atlanticbreeze Babe Ruth

Select Dog
Ch Sherakan's Top Gun


Winners Dog: (2-1-2-1)
Atlanticbreeze Babe Ruth

Reserve Winners Dog
Sherakan's Night Watch


Winners Bitch: (2-1-2-1)
Kortar's Khantilly Lace


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Pierrette McLean Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Mazara's The Conductor
  Fox Terrier (Wire)   16
Group 2nd   
Ch Chess Running Through Brambles At Tayann
  Scottish Terrier   14
Group 3rd   
GChB Massawippi Mad Money
  Schnauzer (Miniature)   10
Group 4th    Baytree Devonian Fern   Border Terrier   3
BPIG    Macritchies Thorstein The Red   Scottish Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Diamondjewel's Tinkerbelle At Wheatnridge
  Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Baytree Devonian Fern



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Baytree Devonian Fern


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Mazara's The Conductor

Select Dog
GCh Hayewyres Ya Got Trouble By Enchantment




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Emerald Isle's Clancy Lowered The Boom Frm Daulton



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Szulik's Solid Rocky


Winners Dog: (1-0-0-0)
Szulik's Solid Rocky



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ravenlore Echos Of Locksley



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ravenlore Echos Of Locksley


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GChB Massawippi Mad Money

Best Of Opposite Sex
Sumerwynd What's Up Dachari

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Classywags Classic Ash Archer

Best Puppy In Breed
Yvana Mlle Simone De Beauvoir


Winners Dog: (2-3-1-1)
Classywags Classic Ash Archer

Reserve Winners Dog
Dachari Back Street Boy


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Debessiere Black Geisha

Reserve Winners Bitch
Yvana Mlle Simone De Beauvoir


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Chess Running Through Brambles At Tayann

Best Of Opposite Sex
GCh Blayloch Slam Duncan

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Macritchies Thorstein The Red

Best Puppy In Breed
Macritchies Thorstein The Red


Winners Dog: (1-1-1-1)
Macritchies Thorstein The Red


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Tayann Chess Touch The Sky


Class results courtesy of: MJN Show Services





Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - John Rowton Top Dog
Points
Group 1st   
GChG LionKing Blaze Of Glory
  Pekingese   26
Group 2nd   
GChB Lion Dor Poms Dolce Diamante
  Pomeranian   21
Group 3rd   
GCh Szulik's Lovely Pasha Britany
  Toy Manchester Terrier   20
Group 4th   
Ch Artemus Voila Violetta
  Silky Terrier   19
BPIG    Dazl Rey Dreamcatcher Thunderstruck   Miniature Pinscher   N/A
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Halcyonia Mischief In The Maples




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Moongate's Little Trickster

Best Puppy In Breed
Applegarden Go Play Circus


Winners Dog: (1-0-1-0)
Applegarden Go Play Circus



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GChB Pax Mundi N Tickitbou Allblack

Best Of Opposite Sex
Navyn'n Ginlor Cast A Spell

Best Puppy In Breed
Navyn'n Ginlor Cast A Spell

Select Dog
Ch Navyn's Dashing Duke At Maplebruxe



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Navyn'n Ginlor Cast A Spell

Reserve Winners Bitch
Navyn Gossip Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Delsols Heart Breaker

Best Puppy In Breed
Delsols Heart Breaker


Winners Dog: (1-0-0-0)
Delsols Heart Breaker



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans

Best Of Opposite Sex
All I Want Elnaja

Best Puppy In Breed
All I Want Elnaja


Winners Dog: (1-0-0-1)
All I Want Elnaja



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Dazl Reh Dreamcatcher Legacy

Best Puppy In Breed
Dazl Rey Dreamcatcher Thunderstruck



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Dazl Rey Dreamcatcher Thunderstruck


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GChG LionKing Blaze Of Glory

Best Of Opposite Sex
Taeplace PekingGarden Cinnamon Swirl

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Taeplace PekingGarden Esperance

Best Puppy In Breed
Taeplace Morgana Of Pekinggarden


Winners Dog: (1-3-1-0)
Taeplace PekingGarden Esperance


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Lion Dor Poms Dolce Diamante




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Heroncrests Coco Chanel

Best Of Opposite Sex
Ideal Iz Doma Elen Micah Jumanji

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Ideal Iz Doma Elen Micah Jumanji

Best Puppy In Breed
Heroncrests The One


Winners Dog: (2-1-0-1)
Ideal Iz Doma Elen Micah Jumanji

Reserve Winners Dog
Heroncrests The One


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Artemus Voila Violetta

Best Puppy In Breed
Stranger Worlds Of Lore



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Stranger Worlds Of Lore

Reserve Winners Bitch
Carmorosa's Lady Marguerite


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Valcopy Tayfield I Am Vengeance


Winners Dog: (1-0-0-0)
Valcopy Tayfield I Am Vengeance



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Szulik's Lovely Pasha Britany




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Cheryl Paterson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Karendon's I'm Your Velvet Teddy Bear
  French Bulldog   22
Group 2nd   
Ch Pepperlane Meant To Be At Dragonsong
  Dalmatian   17
Group 3rd   
Mardeck N'Oasis Mystic Wheel In The Sky
  Schipperke   15
Group 4th   
GCh Daveren's Time Stands Still
  German Pinscher   13
BPIG   
Ch Karendon's I'm Your Velvet Teddy Bear
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Endeavor's Tiki Time At Sweet Pea   French Bulldog   0
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
KC's Hitchin A Ride Emma At Endeavors

Best Puppy In Breed
KC's Hitchin A Ride Emma At Endeavors



Winners Bitch: (0-2-0-0)
KC's Hitchin A Ride Emma At Endeavors

Reserve Winners Bitch
Tayann Peachie Keen


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChS Jolibully Delenclos Walter

Best Of Opposite Sex
GCh Bulldacious Pop Of Strengthz

Best Puppy In Breed
GCh Bulldacious Pop Of Strengthz

Select Dog
GChB Cherokee Legend Jacib's Where's Waldo




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Pepperlane Meant To Be At Dragonsong

Best Puppy In Breed
GCh Pepperlane Meant To Be At Dragonsong

Select Bitch
GCh Shenandal's Optimism And Joy




Class results courtesy of: MJN Show Services


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Elle Frenchies Lark


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Daveren's Time Stands Still


Winners Dog: (1-0-1-0)
Prince Paris Wot A Thriller



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Ridgeside A Night In Vegas

Best Of Opposite Sex
GChB Briarside The Favourite One

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Glicks Bellini Forever Young

Best Puppy In Breed
Glicks Bellini Forever Young


Winners Dog: (1-2-1-1)
Glicks Bellini Forever Young


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Elan's Bright Blossom De Nicheca

Reserve Winners Bitch
Bellini I Am A Believer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Mardeck N'Oasis Mystic Wheel In The Sky

Select Bitch
Ch Sanhedrin's Rose Berry




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Kortar's Kit Kat

Best Puppy In Breed
Kortar's Kanako



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Kortar's Kit Kat

Reserve Winners Bitch
Kortar's Kanako


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Shawn Bennett Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Picasso's Hocus Pocus Is My Daddy
  Miniature American Shepherd   23
Group 2nd   
GChS Northbay XSell's I Gotta Do It My Way
  Australian Shepherd   16
Group 3rd   
GChS Dreamchaser La Vita A Bella
  Bearded Collie   10
Group 4th   
Ch MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky
  Finnish Lapphund   9
BPIG    Oenomel's Rise So High @Woodland   Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group    Woodland's Plz Stand Up   Australian Shepherd   0
Group 1st (Altered)    Rideau Ridge's Myra   Australian Cattle Dog   0
Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Catalyst's Old Country Soul




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GChG Northbay XSell's I Gotta Do It My Way

Best Of Opposite Sex
Ch Woodland's You're Braver Than You Believe

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Lagenevoise KMK Rosegold Sprinkles

Best Puppy In Breed
Oenomel's Rise So High @Woodland

Select Dog
GChG Runway Down To The River


Winners Dog: (1-2-2-1)
Sunpiper Opening Gambit


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Dreamchaser La Vita A Bella




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cal Curly Coats Bad Moon Rising



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cal Curly Coats Bad Moon Rising


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Ennismoor Dark Seas Of Eden

Best Puppy In Breed
Ennismoor Coronation At Eden


Winners Dog: (1-0-1-0)
Ennismoor Coronation At Eden



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GChG Picasso's Hocus Pocus Is My Daddy

Best Of Opposite Sex
GCh Urban Legends Hattrick @ Locksley

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Urban Legends Like A Hurricane

Best Puppy In Breed
Hilltops Sparkling Eve At KL

Select Dog
GCh Hybris N MacLands Gonna Make My Noise


Winners Dog: (1-3-2-1)
Urban Legends Like A Hurricane


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Hilltops Sparkling Eve At KL

Reserve Winners Bitch
Urban Legends Arya Ready For This


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 4 pts (3-1-0-1)
Ch Laureate Velvetfog Vienna

Best Of Opposite Sex
Dury Voe Firefox

Best Of Winners: (3-1-0-1)
TLCs She's A Gem

Best Puppy In Breed
Ch Melodaly Tempo


Winners Dog: (3-1-0-1)
Dury Voe Firefox

Reserve Winners Dog
Granite Whole Nine Yards


Winners Bitch: (3-1-0-1)
TLCs She's A Gem


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By