Oromocto Kennel Club
Saturday, June 11, 2022 - Show-2



Related Results

Conformation

Saturday, June 11 (Show-1)
Saturday, June 11 (Show-2)
Sunday, June 12 (Show-3)
Sunday, June 12 (Show-4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Bruce Fraser
Pekingese  
GChG LionKing Blaze Of Glory
Points: 130 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Bruce Fraser
Beagle  
GChB Shillington Sweet Tooth
Points: 121
Best Puppy In Show
Judge: Bruce Fraser
Boxer  
Ch Adria N Ensigns Odessa At Elharlen








Group 1 - Kim Ramey-Leblanc Top Dog
Points
Group 1st   
Giroflee Etoile Filante
  Spaniel (English Cocker)   32
Group 2nd   
GChEx Follyhills Winoka AfterTheRain
  Weimaraner   31
Group 3rd   
Ch Fyreglo's Beyond Our Wildest Dreams
  Retriever (Golden)   30
Group 4th   
Ch Kamand's Flying Solo At NevaehLea
  Spaniel (Sussex)   22
BPIG   
Roaneden's Blueprint For Victory
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   N/A
Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Valkyrie Of Armonia



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Valkyrie Of Armonia

Open Bitch Class
1st Valkyrie Of Armonia

Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Seasyde Everwood Connect The Dots



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Seasyde Everwood Connect The Dots

12-18 Month Bitch Class
1st Seasyde Everwood Connect The Dots

Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 6 pts (1-6-0-0)
Homenhunt Azra Creme Brule

Best Of Opposite Sex
Huntsdown Beat The Drum

Best Of Winners: (1-6-0-0)
Homenhunt Azra Creme Brule

Best Puppy In Breed
Stetson's Call Me Sailor On Broadway


Winners Dog: (1-6-0-0)
Huntsdown Beat The Drum

Open Dog Class
1st Huntsdown Beat The Drum

Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Red Dory Rawley

Best Of Opposite Sex
Seaside's Meant To Be

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Roaneden's Blueprint For Victory

Best Puppy In Breed
Roaneden's Blueprint For Victory


Winners Dog: (1-3-1-0)
Roaneden's Blueprint For Victory

Junior Puppy Dog Class
1st Roaneden's Blueprint For Victory


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Seaside's Meant To Be

Reserve Winners Bitch
Kare's Makin A Splash

Senior Puppy Bitch Class
1st Seaside's Meant To Be

Open Bitch Class
1st Kare's Makin A Splash
2nd Madriver's Cafe Scotia At St Croix

Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Sweetwoods Em'Pi'Re State Of Mind



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 5 pts (1-1-2-2)
GChS Zion's Captain America

Best Of Opposite Sex
Ch Marsuvica's Get Up And Go

Best Of Winners: (1-1-2-2)
Marsuvica's Klear Blue Yonder

Select Dog
GCh Scottfree Stage Door Johnny

Select Bitch
GCh Zion's Victorious Daisy


Winners Dog: (1-1-2-2)
Marsuvica's Klear Blue Yonder

Canadian Bred Dog Class
1st Marsuvica's Klear Blue Yonder


Winners Bitch: (1-1-2-2)
Dtael's Batteries Not Included

Open Bitch Class
1st Dtael's Batteries Not Included

Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Giroflee Etoile Filante



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Shore Right As Reign


Winners Dog: (1-0-0-0)
Shore Right As Reign

Open Dog Class
1st Shore Right As Reign


Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kamand's Flying Solo At NevaehLea



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Follyhills Winoka AfterTheRain







Group 2 - Bruce Fraser Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Shillington Sweet Tooth
  Beagle   18
Group 2nd   
GCh Obiwan Heart Of Darkness
  Afghan Hound   17
Group 3rd    Doonabrig McCartney's Always Unique   Whippet   16
Group 4th   
Ch Aviance Luna Caprese An Army Of One L
  Dachshund (Standard Long-Haired)   14
BPIG   
Conestoga & Crossroads Good Vibrations
  Otterhound   N/A
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Obiwan Heart Of Darkness



Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Zen's Love You Lou


Winners Dog: (1-0-0-0)
Zen's Love You Lou

12-18 Month Dog Class
1st Zen's Love You Lou


Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Shillington Sweet Tooth



Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
GChS Doxieville-Kurzbeing Felix Felicis For E R Dox ML

Best Of Opposite Sex
Ch ER Dox Un Vrai Bijou

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Starlings Man About Town

Best Puppy In Breed
Starlings Man About Town

Select Dog
Ch Karonika's DevotedDoxie Dudley


Winners Dog: (2-1-2-1)
Starlings Man About Town

Reserve Winners Dog
Rabows Smoky Quart'z ML

Junior Puppy Dog Class
1st Starlings Man About Town

12-18 Month Dog Class
1st Rabows Smoky Quart'z ML


Winners Bitch: (2-1-2-1)
Er Dox Where Dwell The Brave At Heart

Junior Puppy Bitch Class
1st Er Dox Where Dwell The Brave At Heart

Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Admindac Time Waits For No One MSCP

Best Of Opposite Sex
Admindac The Time Is Now MSCP

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Admindac Time Waits For No One MSCP

Best Puppy In Breed
Admindacs Just In Time MS


Winners Dog: (2-2-0-0)
Admindac Time Waits For No One MSCP

Reserve Winners Dog
Admindacs Just In Time MS

Junior Puppy Dog Class
1st Admindacs Just In Time MS

Open Dog Class
1st Admindac Time Waits For No One MSCP


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Admindac The Time Is Now MSCP

Reserve Winners Bitch
Admindac's A Clear Finish MS

Canadian Bred Bitch Class
1st Admindac The Time Is Now MSCP

Open Bitch Class
1st Admindac's A Clear Finish MS

Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Aviance Luna Caprese An Army Of One L



Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Pinehurst Desert Orchid For Pyroni

Best Of Opposite Sex
Pinehurst Reddington At Pyroni

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Pinehurst Desert Orchid For Pyroni

Best Puppy In Breed
Pinehurst Desert Orchid For Pyroni


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Pinehurst Desert Orchid For Pyroni

Senior Puppy Bitch Class
1st Pinehurst Desert Orchid For Pyroni

Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Conestoga & Crossroads Good Vibrations

Best Puppy In Breed
GChB Conestoga & Crossroads Good Vibrations



Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Doonabrig McCartney's Always Unique



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Doonabrig McCartney's Always Unique

12-18 Month Bitch Class
1st Doonabrig McCartney's Always Unique





Group 3 - Bruce Fraser Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Daybreaker's Forget Me Not
  Newfoundland   9
Group 2nd   Ch Platinum's I'm Ready For The Garden   Doberman Pinscher   7
Group 3rd   
Ch Adria N Ensigns Odessa At Elharlen
  Boxer   4
Group 4th   
Backcountry You're A Dreamer
  Bernese Mountain Dog   3
BPIG   
Ch Adria N Ensigns Odessa At Elharlen
  Boxer   N/A
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ans Enearian Ed Jay

Best Puppy In Breed
Ans Enearian Ed Jay


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ans Enearian Ed Jay

Senior Puppy Dog Class
1st Ans Enearian Ed Jay


Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Backcountry You're A Dreamer

Best Puppy In Breed
Backcountry Prelude To Gabriett



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Backcountry You're A Dreamer

Reserve Winners Bitch
Backcountry Prelude To Gabriett

Junior Puppy Bitch Class
1st Backcountry Prelude To Gabriett

Open Bitch Class
1st Backcountry You're A Dreamer

Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Adria N Ensigns Odessa At Elharlen

Best Puppy In Breed
GChB Adria N Ensigns Odessa At Elharlen



Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Ch Platinum's I'm Ready For The Garden

Best Of Opposite Sex
ConnQuest Sweet Charmer

Best Puppy In Breed
Nevar Catch A Devil's Starr V Sioul


Winners Dog: (2-0-0-1)
ConnQuest Sweet Charmer

Reserve Winners Dog
Nevar Catch A Devil's Starr V Sioul

Senior Puppy Dog Class
1st Nevar Catch A Devil's Starr V Sioul

Bred By Exhibitor Dog Class
1st ConnQuest Sweet Charmer


Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Daybreaker's Forget Me Not

Best Puppy In Breed
Homeport Chartered Cruise



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Homeport Chartered Cruise

Senior Puppy Bitch Class
1st Homeport Chartered Cruise

Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Unicornhill Northern Romance


Winners Dog: (1-0-0-0)
Unicornhill Northern Romance

Open Dog Class
1st Unicornhill Northern Romance






Group 4 - Kim Ramey-Leblanc Top Dog
Points
Group 1st   
D.B.F. Simply Posh
  Russell Terrier   17
Group 2nd   Ch Varekai Besala Mientras Vuela   Staffordshire Bull Terrier   15
Group 3rd    Cabaret's Leading Lady At Gateway   Cairn Terrier   13
Group 4th   
Ellerker's Don't Stop Me Now Of Dragonfox
  Welsh Terrier   8
BPIG    Cabaret's Leading Lady At Gateway   Cairn Terrier   N/A
Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Alinta Loch's For Your Eyes Only



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Blue Ribbon Black Dahlia



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Cabaret's Leading Lady At Gateway

Best Of Opposite Sex
Caledonian King Cole Of Wolfpit

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Cabaret's Leading Lady At Gateway

Best Puppy In Breed
Cabaret's Leading Lady At Gateway


Winners Dog: (1-4-0-0)
Caledonian King Cole Of Wolfpit

Senior Puppy Dog Class
1st Caledonian King Cole Of Wolfpit


Winners Bitch: (1-4-0-0)
Cabaret's Leading Lady At Gateway

Reserve Winners Bitch
Lochlomond Scalawag's Shenanigans

Junior Puppy Bitch Class
1st Cabaret's Leading Lady At Gateway
2nd Upthecreek's Goddess Of Love

Senior Puppy Bitch Class
1st Lochlomond Scalawag's Shenanigans

Open Bitch Class
1st Showme Moxie

Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Raintree Earendil I Can Handle Myself



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh BristolAbbey's Don't Be Jelly

Best Of Opposite Sex
Ch River Glenn Perfect Crime

Best Puppy In Breed
Caudlewood KC Diamond



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Caudlewood KC Diamond

Reserve Winners Bitch
Newvista's Hey There Georgie Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Caudlewood KC Diamond

12-18 Month Bitch Class
1st Newvista's Hey There Georgie Girl

Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
D.B.F. Simply Posh



Winners Bitch: (0-2-0-0)
D.B.F. Simply Posh

Reserve Winners Bitch
Onsengeltje Je Mon Cherie Ella

Open Bitch Class
1st D.B.F. Simply Posh
2nd Onsengeltje Je Mon Cherie Ella

Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ellerker's By The Light Of The Moon



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB Varekai Besala Mientras Vuela

Best Of Opposite Sex
Irresistibull Benihana


Winners Dog: (1-0-0-1)
Irresistibull Benihana

Open Dog Class
1st Irresistibull Benihana


Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ellerker's Don't Stop Me Now Of Dragonfox

Best Puppy In Breed
Ellerker's Don't Stop Me Now Of Dragonfox






Group 5 - Kim Ramey-Leblanc Top Dog
Points
Group 1st   
GChG LionKing Blaze Of Glory
  Pekingese   8
Group 2nd   
GChB Diavolino's A Kiss For Luck
  Italian Greyhound   7
Group 3rd   Ch Marsuvica's Quick As A Flash   Yorkshire Terrier   6
Group 4th    Somershire N JMax TickleMeElmo   Griffon (Brussels)   5
BPIG   
Gardine Aurora Borealis
  Chinese Crested Dog   N/A
Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Gardine Don't Stop Believing

Best Of Opposite Sex
Gardine Aurora Borealis

Best Puppy In Breed
Gardine Aurora Borealis



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Gardine Aurora Borealis

Senior Puppy Bitch Class
1st Gardine Aurora Borealis

Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Antonio From Castle Of White Sweethearts Polana

Best Of Opposite Sex
Emeraude De Bijoux De Coton

Best Puppy In Breed
Domaine De Polana Lapis Lazuli



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Emeraude De Bijoux De Coton

Reserve Winners Bitch
Domaine De Polana Lapis Lazuli

Senior Puppy Bitch Class
1st Domaine De Polana Lapis Lazuli

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Emeraude De Bijoux De Coton

Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Somershire N JMax TickleMeElmo


Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Diavolino's A Kiss For Luck



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG LionKing Blaze Of Glory



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Marsuvica's Quick As A Flash







Group 6 - Kim Ramey-Leblanc Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Classique Ivy Lane Moonstruck
  Poodle (Standard)   11
Group 2nd    Opal's Lucky Charm   Shih Tzu   7
Group 3rd   
Belcourt Winter Collection
  Poodle (Miniature)   6
Group 4th   
Ch Onsengeltje N Juju You Better Be Ready
  Dalmatian   1
BPIG   
Belcourt Winter Collection
  Poodle (Miniature)   N/A
Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Onsengeltje N Juju You Better Be Ready



Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Shore Winter Solstice



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Shore Winter Solstice

Open Bitch Class
1st Shore Winter Solstice

Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Belcourt Winter Collection

Best Of Opposite Sex
Opus' Ma Rose Chez Boucledamour

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Belcourt Winter Collection

Best Puppy In Breed
Belcourt Winter Collection


Winners Dog: (2-3-0-0)
Belcourt Winter Collection

Reserve Winners Dog
Opus' Dreams

Junior Puppy Dog Class
1st Belcourt Winter Collection

Senior Puppy Dog Class
1st Opus' Dreams

Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChG Classique Ivy Lane Moonstruck

Best Of Opposite Sex
Boucledamour Aka Melia Flower In Paradise

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Boucledamour Aka Melia Flower In Paradise


Winners Dog: (1-2-1-0)
Boucledamour Opus Todo Esta Bien

12-18 Month Dog Class
1st Boucledamour Opus Todo Esta Bien

Judge: Kim Ramey-Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Opal's Lucky Charm



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Opal's Lucky Charm

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Opal's Lucky Charm



Group 7 - Bruce Fraser Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Cowboy's She's Got Sass
  Australian Shepherd   29
Group 2nd   
GCh Riverryan Just Do It
  German Shepherd Dog   24
Group 3rd   
GCh Omega's Divine Right
  Collie (Rough)   17
Group 4th    Canrosea Rhiannon   Shetland Sheepdog   11
BPIG    Sablehill's Californian Ripple   German Shepherd Dog   N/A
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Cowboy's She's Got Sass

Best Of Opposite Sex
GChS Cowboy's Locked And Loaded

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Stone Hill's Paint Me

Best Puppy In Breed
Stone Hill's Paint Me


Winners Dog: (1-2-1-1)
Stone Hill's Paint Me

Senior Puppy Dog Class
1st Stone Hill's Paint Me


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Amadore Seriously Loaded

Reserve Winners Bitch
Amadore New Star

Senior Puppy Bitch Class
1st Amadore New Star

Canadian Bred Bitch Class
1st Amadore Seriously Loaded

Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cameron's Blythe Spirit



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cameron's Blythe Spirit

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cameron's Blythe Spirit

Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Stonepillar's Breakaway



Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 5 pts (3-2-0-1)
GChB Omega's Divine Right

Best Of Opposite Sex
Kaliway's Life In The Fast Lane

Best Of Winners: (3-2-0-1)
Kaliway's Life In The Fast Lane

Best Puppy In Breed
Kaliway's Life In The Fast Lane


Winners Dog: (3-2-0-1)
Kaliway's Life In The Fast Lane

Reserve Winners Dog
Cargisle Work Your Magic

Senior Puppy Dog Class
1st Kaliway's Life In The Fast Lane

12-18 Month Dog Class
1st Cargisle Work Your Magic

Open Dog Class
1st Cardross Once We Were Kings


Winners Bitch: (3-2-0-1)
Seawhisper Just Before Dawn

Reserve Winners Bitch
Willemsens Mystic Gypsy Of Mysticshire

Junior Puppy Bitch Class
1st Seawhisper Just Before Dawn

Open Bitch Class
1st Willemsens Mystic Gypsy Of Mysticshire

Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Bearspaw Disentangled Rye Pa



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Maplemyst Heading For The Hill

12-18 Month Bitch Class
1st Maplemyst Heading For The Hill

Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 6 pts (2-2-2-1)
GChS Riverryan Just Do It

Best Of Opposite Sex
GChB Kenlyn Marquis' Genie In A Bottle Sevenhills

Best Of Winners: (2-2-2-1)
Sablehill's Californian Ripple

Best Puppy In Breed
Sablehill's Californian Ripple


Winners Dog: (2-2-2-1)
Sablehill's Californian Ripple

Reserve Winners Dog
Nero Dei Precision

Senior Puppy Dog Class
1st Sablehill's Californian Ripple

12-18 Month Dog Class
1st Nero Dei Precision


Winners Bitch: (2-2-2-1)
Tazzman's Sunshine At Midnight

Reserve Winners Bitch
Tazzman's Optimistic Outlook Vegrenan

Junior Puppy Bitch Class
1st Tazzman's Optimistic Outlook Vegrenan

Canadian Bred Bitch Class
1st Tazzman's Sunshine At Midnight

Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 7 pts (2-4-1-1)
Canrosea Rhiannon

Best Of Opposite Sex
Ch Highledge Lyricisle Buster Brown

Best Of Winners: (2-4-1-1)
Canrosea Rhiannon

Best Puppy In Breed
Ch Highledge Lyricisle Buster Brown


Winners Bitch: (2-4-1-1)
Canrosea Rhiannon

Reserve Winners Bitch
Crinan Steal'n Kisses

Canadian Bred Bitch Class
1st Canrosea Rhiannon

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lyricisle's Unforgettable

Open Bitch Class
1st Crinan Steal'n Kisses
2nd Nikkilen Truespirit New Normal

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By