Tyee Kennel Club
Friday, May 12, 2023



Related Results

Obedience

Friday, May 12 (Obedience Trial-1)
Saturday, May 13 (Obedience Trial-2)
Sunday, May 14 (Obedience Trial-3)

Rally Obedience

Friday, May 12 (Rally Trial-1)
Saturday, May 13 (Rally Trial-2)
Sunday, May 14 (Rally Trial-3)



Results courtesy of:



Best In Show
Judge: Esther Joseph
Portuguese Water Dog  
GChB Marinella's The Thunder Rolls
Points: 317 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Esther Joseph
Xoloitzcuintli (Standard)  
GChB Negra Consentida (Arena)
Points: 275
Best Puppy In Show
Judge: Esther Joseph
Newfoundland  
Timberknoll's Diamond In The Sky At Blackbeary
Best Baby Puppy In Show
Judge: Esther Joseph
Norwich Terrier  
Amblegreen Sidney By The Sea
Best Veteran In Show
Judge: Esther Joseph
Pomeranian  
GChS Chriscendo Chasing Rainbows








Group 1 - Sandra Lex Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Realta Let It Rain At Cuchulain
  Spaniel (Irish Water)   67
Group 2nd   
GCh Rush Hill's Tak'n Care Of Business @ Allsgold
  Retriever (Golden)   66
Group 3rd   
Ch Bartland's Moonlight Sonata
  Weimaraner   52
Group 4th   
Ch Rainkist Girl On A Mission
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   48
BPIG   
Broadmead Amazing Grace Of Morgan
  Retriever (Labrador)   3
Best Baby Puppy In Group    Target's Forged In Fire   Weimaraner   0
Best Veteran In Group   Ch Canza Martini Shakn Nt Stirred   Retriever (Golden)   0
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Solipse Ti Piace Mare

Best Puppy In Breed
Solipse A Presto Fiordaliso


Winners Dog: (1-0-2-0)
Solipse A Presto Fiordaliso

Senior Puppy Dog Class
1st Solipse A Presto Fiordaliso


Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GChB Suma's Mistero L'Uomo Mascherato

Best Of Opposite Sex
Hunterspride Rivereen Rambler

Select Dog
GChB Malhaven Mastro Di Saltello



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Hunterspride Rivereen Rambler

Reserve Winners Bitch
Hunterspride New Beginnings Tiaka

12-18 Month Bitch Class
1st Hunterspride New Beginnings Tiaka

Open Bitch Class
1st Hunterspride Rivereen Rambler

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stonepeake Third Time Lucky

Best Puppy In Breed
Stonepeake Third Time Lucky



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Stonepeake Third Time Lucky

Senior Puppy Bitch Class
1st Stonepeake Third Time Lucky

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Duenorth Flyin Higher N Higher



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GCh Grandriver's Raising A Ruckus

Best Of Opposite Sex
Broadmead Amazing Grace Of Morgan

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Broadmead Amazing Grace Of Morgan

Best Puppy In Breed
Broadmead Amazing Grace Of Morgan

Select Bitch
GChB Danrich's Custom Toy


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Broadmead Amazing Grace Of Morgan

Senior Puppy Bitch Class
1st Broadmead Amazing Grace Of Morgan

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 17 pts (5-6-2-5)
GCh Rainkist Girl On A Mission

Best Of Opposite Sex
GCh Oryxes Rainkist Bottle Rocket Rebel

Best Of Winners: (5-6-2-5)
Rainkist Readyfor Up D Ante

Best Puppy In Breed
Lealee's Star Guardian

Select Dog
GCh Seaterrace's Brew Laddie At Sevenacres

Select Bitch
GCh Watermark's I Got Your Number


Winners Dog: (5-6-2-5)
Rainkist Readyfor Up D Ante

Reserve Winners Dog
Readyfor Dark Pearl Of Oceantide

Junior Puppy Dog Class
1st Lealee's Chasing Stars

12-18 Month Dog Class
1st Watermark's Westcoast Zunga
2nd Topaws Better Believe It

Canadian Bred Dog Class
1st Readyfor Dark Pearl Of Oceantide

Open Dog Class
1st Rainkist Readyfor Up D Ante

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Briarstone's Original Citrus

Best Puppy In Breed
Reidwood More Than A Pretty Face



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Briarstone's Original Citrus

Reserve Winners Bitch
Reidwood More Than A Pretty Face

Junior Puppy Bitch Class
1st Reidwood More Than A Pretty Face

Open Bitch Class
1st Briarstone's Original Citrus

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Avon Farm Godrick Gryffindorf



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Redjack Sjoblom's Midnight Moonrider



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Islandview Mistic Storyteller



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Vlasta White Stal Kristy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Vlasta White Stal Kristy

Open Bitch Class
1st Vlasta White Stal Kristy

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Elcazador Highest Score

Best Of Opposite Sex
Elcazador Hot Topic

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Elcazador Highest Score

Best Puppy In Breed
Elcazador Highest Score

Select Dog
Ch Elcazador Fortunes Favour The Fool


Winners Dog: (1-1-1-0)
Elcazador Highest Score

Junior Puppy Dog Class
1st Elcazador Highest Score


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Elcazador Hot Topic

Junior Puppy Bitch Class
1st Elcazador Hot Topic

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GChB Keypoint's My What A Guy That Gaston

Best Of Opposite Sex
Living On My Own Avendesora

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Merry Thoughts In The Thicket

Best Puppy In Breed
Merry Thoughts Rock N Roll At Springwest

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Realta Let It Rain At Cuchulain



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Coast Range Through Fire And Storm


Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Hoya Z Talchejow

Best Puppy In Breed
Hoya Z Talchejow



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Hoya Z Talchejow

Reserve Winners Bitch
Firmstone's Aruna

Junior Puppy Bitch Class
1st Hoya Z Talchejow

Open Bitch Class
1st Firmstone's Aruna

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GCh Bartland's Moonlight Sonata

Best Of Opposite Sex
Trax Steely Dan

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Trax Soda Pop

Best Puppy In Breed
Trax Soda Pop

Select Bitch
GChB Target's Surrounded By Your Embrace


Winners Dog: (1-1-0-2)
Trax Steely Dan

Open Dog Class
1st Trax Steely Dan

4-6 Month Dog Class
1st Target's Forged In Fire


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Trax Soda Pop

Senior Puppy Bitch Class
1st Trax Soda Pop

4-6 Month Bitch Class
1st Target's Fire N Ice





Group 2 - Michael Looby Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Necesse's Defendo Dominus
  Deerhound (Scottish)   22
Group 2nd   
GChG Trumphill Anam Cara At Kipanga
  Rhodesian Ridgeback   20
Group 3rd   
Elmden's Heart Of Rock-N-Roll At Greystone
  Borzoi   15
Group 4th   
Aberle's Violet Lite Bright
  Whippet   14
BPIG    Donachies Hogmanay   Dachshund (Miniature Smooth)   3
Best Baby Puppy In Group   
Phenomenal Pharaoh King
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Best Veteran In Group   
GCh Brushwood Never Say Never
  Whippet   0
Judge: Michael Looby

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Meriadoc Wynfield Zen Garden

Best Of Opposite Sex
Kdolet's Take My Breath Away

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Meriadoc Wynfield Zen Garden

Best Puppy In Breed
Kdolet's Take My Breath Away


Winners Dog: (2-3-0-0)
Meriadoc Wynfield Zen Garden

Reserve Winners Dog
Meriadoc Wynfield Secret Garden

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Meriadoc Wynfield Zen Garden

Open Dog Class
1st Meriadoc Wynfield Secret Garden


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Kdolet's Take My Breath Away

Reserve Winners Bitch
Lemonladies Queensland

Junior Puppy Bitch Class
1st Kdolet's Take My Breath Away

Senior Puppy Bitch Class
1st Lemonladies Queensland
2nd Breigayt's Brigit

Judge: Michael Looby

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Elmden's Heart Of Rock-N-Roll At Greystone


Judge: Michael Looby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Nouveau's Adora My Heart


4-6 Month Dog Class
1st Phenomenal Pharaoh King


Judge: Michael Looby

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Donachies Hogmanay

Best Puppy In Breed
Donachies Hogmanay



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Donachies Hogmanay

Reserve Winners Bitch
Donachies Blue Moon Of Scota

Junior Puppy Bitch Class
1st Donachies Hogmanay

Canadian Bred Bitch Class
1st Donachies Blue Moon Of Scota

Judge: Michael Looby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Granvalero's Let The Sun Shine SL



Judge: Michael Looby

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChG Necesse's Defendo Dominus

Best Of Opposite Sex
Eynhallow Mon Petit Chou At Hollyrood

Best Puppy In Breed
Eynhallow Mon Petit Chou At Hollyrood



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Eynhallow Mon Petit Chou At Hollyrood

Senior Puppy Bitch Class
1st Eynhallow Mon Petit Chou At Hollyrood

Judge: Michael Looby

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Pikkinokka's Glory Days



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Kinsols Kova The Sassy One

Open Bitch Class
1st Kinsols Kova The Sassy One

Judge: Michael Looby

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GChG Trumphill Anam Cara At Kipanga

Best Of Opposite Sex
GChB Nkosi Ongoing Success Odin

Best Puppy In Breed
Coso's Ama La Vita

Select Bitch
GChS Odessa Ridgefolk N' Qwandoya



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Coso's Ama La Vita

Reserve Winners Bitch
Firekeeper's Daughter At Mirador

Senior Puppy Bitch Class
1st Coso's Ama La Vita

Open Bitch Class
1st Firekeeper's Daughter At Mirador

Judge: Michael Looby

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Aberle's Violet Lite Bright

Best Of Opposite Sex
Shetara's Right By Your Side At Donachie

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Aberle's Violet Lite Bright

Best Puppy In Breed
Shetara's Right By Your Side At Donachie


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Aberle's Violet Lite Bright

Reserve Winners Bitch
Counterpoint Let's Get This Party Started

Senior Puppy Bitch Class
1st Counterpoint Let's Get This Party Started

12-18 Month Bitch Class
1st Aberle's Violet Lite Bright

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Donachie's Celtic Song of Nine

Veteran Female
GCh Brushwood Never Say Never





Group 3 - Esther Joseph Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Marinella's The Thunder Rolls
  Portuguese Water Dog   41
Group 2nd   
GCh Legendale N KO Summer Breeze
  Doberman Pinscher   40
Group 3rd   
GCh Cabezon's Sir Barkley Guardian Of Ruff
  Mastiff   32
Group 4th   
GChS Banbury's Imagine Dragons
  Bullmastiff   31
BPIG   
Timberknoll's Diamond In The Sky At Blackbeary
  Newfoundland   1
Best Baby Puppy In Group   
Outlander's Dream Of Greatness
  Akita   0
Judge: Esther Joseph

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Outlander's Take Me Back In Time

Best Of Opposite Sex
Outlander's That Certain Mystique



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Outlander's That Certain Mystique

Open Bitch Class
1st Outlander's That Certain Mystique

4-6 Month Bitch Class
1st Outlander's Dream Of Greatness

Judge: Esther Joseph

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Hive's The Queen Bee

Best Of Opposite Sex
Ch Mephisto N Top Knotch Moonshine Willie



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Hive's Working Hard For The Honey

12-18 Month Bitch Class
1st Hive's Working Hard For The Honey

Judge: Esther Joseph

Best Of Breed: 7 pts (1-4-1-2)
GChG Banbury's Imagine Dragons

Best Of Opposite Sex
GCh Kilmarnock Quality Never Goes Out Of Style

Best Of Winners: (1-4-1-2)
Banbury's Justified

Best Puppy In Breed
Roxedge No Tag No Return


Winners Bitch: (1-4-1-2)
Banbury's Justified

Reserve Winners Bitch
Banbury's Sexy's Back In Black

Junior Puppy Bitch Class
1st Roxedge No Tag No Return

12-18 Month Bitch Class
1st Banbury's Sexy's Back In Black

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Banbury's Justified

Open Bitch Class
1st Banbury's Mixin' The Fixin's

Judge: Esther Joseph

Best Of Breed: 7 pts (3-2-0-3)
GChB Legendale N KO Summer Breeze

Best Of Opposite Sex
Rudy The Thunder Moose

Best Of Winners: (3-2-0-3)
Brauchbar Tiborkallo

Best Puppy In Breed
Redstone's Murder By Numbers V Aludra

Select Bitch
GChB ConnQuest Girl Gone Bad


Winners Dog: (3-2-0-3)
Rudy The Thunder Moose

Reserve Winners Dog
Brauchbar Good Things Come In Threes

Junior Puppy Dog Class
1st Redstone's Murder By Numbers V Aludra

12-18 Month Dog Class
1st Brauchbar Good Things Come In Threes

Open Dog Class
1st Rudy The Thunder Moose


Winners Bitch: (3-2-0-3)
Brauchbar Tiborkallo

Reserve Winners Bitch
Holmrun's M'Ocean

Canadian Bred Bitch Class
1st Brauchbar Tiborkallo

Open Bitch Class
1st Holmrun's M'Ocean

Judge: Esther Joseph

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pagency Finholly Darla



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pagency Finholly Darla

Open Bitch Class
1st Pagency Finholly Darla

Judge: Esther Joseph

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Cabezon's Sir Barkley Guardian Of Ruff



Judge: Esther Joseph

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Marinella's The Thunder Rolls



Judge: Esther Joseph

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stoneyplains Bountiful Dreams

Best Puppy In Breed
Stoneyplains Bountiful Dreams



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Stoneyplains Bountiful Dreams

Junior Puppy Bitch Class
1st Stoneyplains Bountiful Dreams

Judge: Esther Joseph

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Sancha's Falkor's Solo Flight

Best Of Opposite Sex
Sancha's Elevated Proof For Samoden

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Sancha's Falkor's Solo Flight

Best Puppy In Breed
Sancha's Falkor's Solo Flight


Winners Dog: (1-3-0-0)
Sancha's Falkor's Solo Flight

Junior Puppy Dog Class
1st Sancha's Falkor's Solo Flight

Judge: Esther Joseph

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow



Judge: Esther Joseph

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Sancha By Tsarshadow Contessa Kira






Group 4 - Esther Joseph Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Slicey's Charlize The Rose of Trallee
  Lakeland Terrier   34
Group 2nd   
GCh Takala Trails Hazel
  Irish Terrier   33
Group 3rd   
GChB Amblegreen Den-Mar's All In
  Norwich Terrier   32
Group 4th   Ch Pinnacle Broxden Lickety Split   Fox Terrier (Smooth)   28
BPIG    Kellterra She's Got Swagger Too   Norwich Terrier   8
Best Baby Puppy In Group   
Amblegreen Sidney By The Sea
  Norwich Terrier   0
Best Veteran In Group   Ch Mysticgold's Hear Me Roar   West Highland White Terrier   0
Judge: Esther Joseph

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Takala Trails P!nk Glitter In The Air

Best Puppy In Breed
Takala Trails P!nk Glitter In The Air



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Takala Trails P!nk Glitter In The Air

Junior Puppy Bitch Class
1st Takala Trails P!nk Glitter In The Air

Judge: Esther Joseph

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Tidewalker Epsilon Grace

Best Of Opposite Sex
Kiaya's Blast Off To Tidewalker

Judge: Esther Joseph

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Mysticgold's Fire And Rain

Best Of Opposite Sex
Mysticgold's Never Enough Kisses

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Mysticgold's Fire And Rain

Judge: Esther Joseph

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Wisterias Song Of A Siren



Judge: Esther Joseph

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pinnacle Broxden Lickety Split



Judge: Esther Joseph

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Takala Trails Hazel



Judge: Esther Joseph

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Slicey's Charlize The Rose of Trallee



Judge: Esther Joseph

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Medley's I Want It All Vonaksu



Judge: Esther Joseph

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChB Amblegreen Den-Mar's All In

Best Of Opposite Sex
Kellterra She's Got Swagger Too

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Kellterra She's Got Swagger Too

Best Puppy In Breed
Kellterra She's Got Swagger Too


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Kellterra She's Got Swagger Too

Reserve Winners Bitch
Wichunt Pumpkin Spice Latte

Junior Puppy Bitch Class
1st Kellterra She's Got Swagger Too

Open Bitch Class
1st Wichunt Pumpkin Spice Latte

4-6 Month Bitch Class
1st Amblegreen Sidney By The Sea

Judge: Esther Joseph

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Russhaven Having A Ball At Ballymoon



Judge: Esther Joseph

Best Of Breed: 4 pts (2-1-0-2)
Empire I Am A Rising Star

Best Of Opposite Sex
Ch Kinsey's Mimicker Practically Magic

Best Of Winners: (2-1-0-2)
Empire I Am A Rising Star

Best Puppy In Breed
Empire I Am A Rising Star

Select Bitch
Ch Mimicker's Gadabout


Winners Dog: (2-1-0-2)
Empire I Am A Rising Star

Reserve Winners Dog
Mimicker's Candy Man

Junior Puppy Dog Class
1st Mimicker's Candy Man

Senior Puppy Dog Class
1st Empire I Am A Rising Star


Winners Bitch: (2-1-0-2)
Empire Stargate Continuum

Open Bitch Class
1st Empire Stargate Continuum

Judge: Esther Joseph

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Dunsmuir Glenby Devil's Sprite



Judge: Esther Joseph

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Kometa Rossi Kovid

Best Of Opposite Sex
Crystal Water Of Morningsky

Select Dog
GCh Lucas (Estonia)



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Crystal Water Of Morningsky

Open Bitch Class
1st Crystal Water Of Morningsky





4-6 Month Bitch Class
1st Bachram's Bright Warrior

Judge: Esther Joseph

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
MistyTrails Ying Yang At Takalas

Best Puppy In Breed
MistyTrails Ying Yang At Takalas


Winners Dog: (1-0-0-0)
MistyTrails Ying Yang At Takalas

Junior Puppy Dog Class
1st MistyTrails Ying Yang At Takalas


Judge: Esther Joseph

Best Of Breed: 8 pts (2-2-2-3)
GChB Windacre In Fine Fettle

Best Of Opposite Sex
Ch Seawest Not Just A Wingmann

Best Of Winners: (2-2-2-3)
Game On Ladyleigh

Best Puppy In Breed
Game On Ladyleigh

Select Dog
Ch Mysticgold's Hear Me Roar

Select Bitch
GCh Ladyleigh She's Cooking Now


Winners Dog: (2-2-2-3)
Game On Ladyleigh

Reserve Winners Dog
Ladyleigh Game's A Foot

Senior Puppy Dog Class
1st Game On Ladyleigh
2nd Ladyleigh Game's A Foot

Veteran Male
Ch Mysticgold's Hear Me Roar


Winners Bitch: (2-2-2-3)
Mysticgold's Thyme After Thyme

Reserve Winners Bitch
Ladyleigh She's Sugar Coated

Junior Puppy Bitch Class
1st Mysticgold's Thyme After Thyme

12-18 Month Bitch Class
1st Ladyleigh She's Sugar Coated





Group 5 - Tannis Postma Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Oeste's Askin For Kisses
  Havanese   64
Group 2nd   
Ch Plushy's Moon Dawg At Caillet
  Pug   57
Group 3rd   
GCh Wynneiras Double Shot
  American Eskimo Dog (Toy)   53
Group 4th    Lyn's Justin Biever   Biewer Terrier   50
BPIG    Sweet Pekes Silver Birch   Pekingese   5
Best Baby Puppy In Group   
MistyTrails Bageera's Raksha
  Havanese   0
Best Veteran In Group   
GChS Chriscendo Chasing Rainbows
  Pomeranian   0
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChB Wynneiras Double Shot

Best Of Opposite Sex
Wynneiras Who Do You Love



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Wynneiras Who Do You Love

Junior Puppy Bitch Class
1st Wynneiras Moonlight On The River

12-18 Month Bitch Class
1st Wynneiras Who Do You Love

Veteran Female
GCh Wynneira's Sweet Little Lady

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
Lyn's Justin Biever

Select Dog
Ch Lyn's Sir Thomas At Lemoge


Winners Dog: (1-0-2-0)
Lyn's Justin Biever

Open Dog Class
1st Lyn's Justin Biever


Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GChG Mingchen Rewind

Best Of Opposite Sex
GChG Alderglen Siren Song

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Souvenir's Teddy Junior from Kibergo

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Cheyennes N Arklands Violets Lil Daisy

Best Of Opposite Sex
Cheyennes Lil Drummer Boy

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Cheyennes N Arklands Violets Lil Daisy

Best Puppy In Breed
Cheyennes N Arklands Violets Lil Daisy


Winners Dog: (2-2-0-0)
Cheyennes Lil Drummer Boy

Reserve Winners Dog
Hileigh's Oswald Of York

Junior Puppy Dog Class
1st Cheyennes Lil Drummer Boy

Open Dog Class
1st Hileigh's Oswald Of York

Veteran Male
Ch Crystaljems Lil Rebel At Jenstars

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Taja Jada With Love



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Taja Jada With Love

Reserve Winners Bitch
Sienna De L'Eden Angel

Open Bitch Class
1st Taja Jada With Love
2nd Sienna De L'Eden Angel

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
GChEx Oeste's Askin For Kisses

Best Of Opposite Sex
GChS MistyTrails Caught On Radar

Best Of Winners: (1-3-1-2)
MistyTrails Lil Prince Of Finland

Best Puppy In Breed
MistyTrails Lil Prince Of Finland

Select Bitch
Ch MistyTrails Wyntr'Gems Samara


Winners Dog: (1-3-1-2)
MistyTrails Lil Prince Of Finland

Junior Puppy Dog Class
1st MistyTrails Lil Prince Of Finland


Winners Bitch: (1-3-1-2)
Specialty La Belle's Luna

Reserve Winners Bitch
Adel Rio-Primero

Senior Puppy Bitch Class
1st Specialty La Belle's Luna

12-18 Month Bitch Class
1st Adel Rio-Primero

Open Bitch Class
1st MistyTrails Lily Elise Dot Com

4-6 Month Bitch Class
1st MistyTrails Bageera's Raksha

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Spoildrotten Sealegends Snow Princess

Best Puppy In Breed
Spoildrotten Sealegends Snow Princess



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Spoildrotten Sealegends Snow Princess

Senior Puppy Bitch Class
1st Spoildrotten Sealegends Snow Princess

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GChB Truluv's Once Upon A Time

Best Of Opposite Sex
Riesa's Martini On The Rocks

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Riesa's Martini On The Rocks

Best Puppy In Breed
Riesa's Martini On The Rocks


Winners Dog: (1-2-0-1)
Riesa's Martini On The Rocks

Junior Puppy Dog Class
1st Riesa's Martini On The Rocks

4-6 Month Dog Class
1st Flinters Steal A Kiss


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Stromarlyn Truluv's Witchcraft

Reserve Winners Bitch
Delyteful N Flinters Time For Wishes

Junior Puppy Bitch Class
1st Stromarlyn Truluv's Witchcraft

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Delyteful N Flinters Time For Wishes

4-6 Month Bitch Class
1st Flinters Angel Kiss

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sweet Pekes Silver Birch

Best Puppy In Breed
Sweet Pekes Silver Birch


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sweet Pekes Silver Birch

Senior Puppy Dog Class
1st Sweet Pekes Silver Birch


Judge: Michael Looby

Best Of Breed: 12 pts (3-5-4-1)
Ch Furrycreek's Feel Like Flying

Best Of Opposite Sex
GChB Cheyennes Precious Gem

Best Of Winners: (3-5-4-1)
Intime Poms In A Pinch

Best Puppy In Breed
Arwins House Bunny

Select Dog
Ch Furrycreek's Blue Jeans


Winners Bitch: (3-5-4-1)
Arwins House Bunny

Reserve Winners Bitch
Furrycreek's Your Not The Boss Of Me

Junior Puppy Bitch Class
1st Furrycreek's Your Not The Boss Of Me
2nd Cheyennes Rainbow Connection

12-18 Month Bitch Class
1st Furrycreek's Frappuccino

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Arwins House Bunny

Open Bitch Class
1st Pikkinokka's Lady Bug

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Bellefleet Lemoges Wise Caleb

Best Of Opposite Sex
Lemoge's Little Dragon

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Lemoges Silver Prince Charming

Best Puppy In Breed
Lemoges Silver Prince Charming


Winners Dog: (1-2-1-0)
Lemoges Silver Prince Charming

Junior Puppy Dog Class
1st Lemoges Silver Prince Charming


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Lemoge's Little Dragon

Open Bitch Class
1st Lemoge's Little Dragon
2nd C Lyn's I'm A Keeper

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Plushy's Moon Dawg At Caillet

Best Of Opposite Sex
Windwalker's Nauti Little Grrr Maid

Best Puppy In Breed
Hyclass Summer Love



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Windwalker's Nauti Little Grrr Maid

Reserve Winners Bitch
Hyclass Summer Love

Junior Puppy Bitch Class
1st Hyclass Summer Love

12-18 Month Bitch Class
1st Windwalker's Mermaid At Heart

Open Bitch Class
1st Windwalker's Nauti Little Grrr Maid

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Love Story Wonderful Toy

Best Of Opposite Sex
Kayenne Pepper Wonderful Toy

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Love Story Wonderful Toy

Best Puppy In Breed
Russianique Tinker Toy At Marpointe


Winners Dog: (2-2-0-0)
Kayenne Pepper Wonderful Toy

Reserve Winners Dog
Russianique Tinker Toy At Marpointe

Junior Puppy Dog Class
1st Russianique Tinker Toy At Marpointe

12-18 Month Dog Class
1st Kayenne Pepper Wonderful Toy


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Love Story Wonderful Toy

Reserve Winners Bitch
Blanch-O's Can't Help Fall'n In Love

12-18 Month Bitch Class
1st Love Story Wonderful Toy

Open Bitch Class
1st Blanch-O's Can't Help Fall'n In Love

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChG Carmorosa's Pixie Dancer

Best Puppy In Breed
Carmorosa's Lady Sophie



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Artemus Victoria Regina

Reserve Winners Bitch
Carmorosa's Lady Sophie

Junior Puppy Bitch Class
1st Carmorosa's Lady Sophie

Open Bitch Class
1st Artemus Victoria Regina

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Ch Spoildrotten He's The Boss

Best Of Opposite Sex
Tempo's Bang Bang

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Spoildrotten's Bark At The Moon

Best Puppy In Breed
Spoildrotten's Bark At The Moon


Winners Dog: (2-3-1-0)
Spoildrotten's Bark At The Moon

Reserve Winners Dog
Tempo's Temperature

Senior Puppy Dog Class
1st Spoildrotten's Bark At The Moon
2nd Tempo's Temperature


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Tempo's Bang Bang

Reserve Winners Bitch
Tempo's Before He Cheats

Junior Puppy Bitch Class
1st Tempo's Before He Cheats

Open Bitch Class
1st Tempo's Bang Bang
2nd Tempo's Oops! I Did It Again





Group 6 - Tannis Postma Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Negra Consentida (Arena)
  Xoloitzcuintli (Standard)   42
Group 2nd   
GChB Waylin And Luvaluv Dante's Inferno
  Boston Terrier   41
Group 3rd   
GChB Litilann's WinterGarden Style N' Eaze
  Poodle (Standard)   37
Group 4th   
Wynneiras Made For Me'
  American Eskimo Dog (Miniature)   28
BPIG    Trekhond's Jump For Joy   Tibetan Spaniel   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Honorbul A Song Of Ice And Fire At Kilmarnock
  Bulldog   0
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wynneiras Made For Me'



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wynneiras Made For Me'

Open Bitch Class
1st Wynneiras Made For Me'

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Encores Rockin The Pandemonium

Select Dog
Ch Wrapt In Smoke And Mirrors



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChS Waylin And Luvaluv Dante's Inferno

Best Of Opposite Sex
Waylin's Sound Of Music

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Waylin's Love Story


Winners Dog: (1-2-1-0)
Waylin's Love Story

12-18 Month Dog Class
1st Waylin's Love Story


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Waylin's Sound Of Music

Reserve Winners Bitch
Waylin N Havasu's Shades Of Autumn

12-18 Month Bitch Class
1st Waylin's Sound Of Music

Open Bitch Class
1st Waylin N Havasu's Shades Of Autumn

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
Ch La Vid Targa (de La Parra)

Best Of Opposite Sex
Bellisabull's Private Eye Jones

Best Of Winners: (2-3-0-1)
Bellisabulls All Charged Up


Winners Dog: (2-3-0-1)
Bellisabull's Private Eye Jones

Reserve Winners Dog
Hannybulls Chowder

12-18 Month Dog Class
1st Bellisabull's Private Eye Jones
2nd Hannybulls Chowder

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Archibulls Living Blossom



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Frenchilicious Jem And The Hoograms

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Frenchilicious Jem And The Hoograms

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Beaukees Pursuit Of Perfection

Best Puppy In Breed
Beaukees Pursuit Of Perfection



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Beaukees Pursuit Of Perfection

Junior Puppy Bitch Class
1st Beaukees Pursuit Of Perfection

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Lyric's Desert Stars Black Beauty



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Lyric's Desert Stars Black Beauty

Reserve Winners Bitch
Hushaby's Starla To The Stars

Canadian Bred Bitch Class
1st Lyric's Desert Stars Black Beauty

Open Bitch Class
1st Hushaby's Starla To The Stars

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 8 pts (3-3-3-0)
GChG Litilann's WinterGarden Style N' Eaze

Best Of Opposite Sex
Delphinium's Unstoppable Tessa

Best Of Winners: (3-3-3-0)
Wintergarden Litilann's The Triumvirate

Best Puppy In Breed
Ch Hillcrest Maverick

Select Dog
Ch Hillcrest Maverick


Winners Dog: (3-3-3-0)
Wintergarden Litilann's The Triumvirate

Reserve Winners Dog
Lumiere Carrington Sizzlin' Hot

Junior Puppy Dog Class
1st Delphinium's Island Adventurers

Senior Puppy Dog Class
1st Wintergarden Litilann's The Triumvirate

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Lumiere Carrington Sizzlin' Hot


Winners Bitch: (3-3-3-0)
Delphinium's Unstoppable Tessa

Reserve Winners Bitch
Continental Spirit Of Willow

Junior Puppy Bitch Class
1st Delphinium's Unstoppable Tessa

12-18 Month Bitch Class
1st Dawin Reigate Brandiwine

Open Bitch Class
1st Continental Spirit Of Willow

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GChB Sunojo's Ohso Juji Go

Best Of Opposite Sex
Sunojo's Fan O'War

Select Dog
GChB Sunojo I Aim To Misbehave



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Sunojo's Fan O'War

Reserve Winners Bitch
Sunojo's Giving You The Gears

Open Bitch Class
1st Sunojo's Fan O'War
2nd Sunojo's Giving You The Gears

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Sealegends Flowers In The Spring

Best Of Opposite Sex
GChS Sealegends Moonlight Magic

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Sealegends Magical Midnight Dance

Best Puppy In Breed
Sealegends Magical Midnight Dance


Winners Dog: (1-1-1-1)
Sealegends Magical Midnight Dance

Senior Puppy Dog Class
1st Sealegends Magical Midnight Dance


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Sealegend's Angel's Trumpet

Open Bitch Class
1st Sealegend's Angel's Trumpet

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 6 pts (1-2-3-1)
GChS Judo's Top Secret At Trekhond

Best Of Opposite Sex
Trekhond's Jump For Joy

Best Of Winners: (1-2-3-1)
Trekhond's Jump For Joy

Best Puppy In Breed
Trekhond's Jump For Joy

Select Dog
GChB Trekhond's King Of The Road

Select Bitch
Ch Trekhond's Dressed For A Parti


Winners Bitch: (1-2-3-1)
Trekhond's Jump For Joy

Reserve Winners Bitch
Meadowpark's Pledging My Love Too Trekhond

Junior Puppy Bitch Class
1st Meadowpark's Pledging My Love Too Trekhond

Senior Puppy Bitch Class
1st Trekhond's Jump For Joy

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Negra Consentida (Arena)





Group 7 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   Ch Coastalviews Just Call Me Baby   Shetland Sheepdog   41
Group 2nd   
Woodsides Silver Charm Gable Hills
  German Shepherd Dog   28
Group 3rd   
Ch Eclipse Boom Boom Pow
  Berger Picard   26
Group 4th   
GCh Alta Little Red Corvette At RF
  Miniature American Shepherd   25
BPIG   
Kelkary FullMoon Remember My Name Fame
  Bearded Collie   12
Best Baby Puppy In Group    Dynasty's I Wanna Be A Rockstar   Miniature American Shepherd   0
Best Veteran In Group   
GChS CoastalViews Winter Shades
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
GChB WNR Dine Aways Holy Basil

Best Of Opposite Sex
Aquila's Rockitt To The Stars

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Downriver Bric-A-Brac Barrett

Best Puppy In Breed
Downriver Bric-A-Brac Barrett


Winners Dog: (1-4-1-0)
Downriver Bric-A-Brac Barrett

Junior Puppy Dog Class
1st Downriver Bric-A-Brac Barrett

4-6 Month Dog Class
1st Starnorth Bring Out Rockstar Gord Downie

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
MountainAsh Sugar And Spice



Winners Bitch: (0-3-0-0)
MountainAsh Sugar And Spice

Reserve Winners Bitch
Tanasi's Copy Cat

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st MountainAsh Sugar And Spice

Open Bitch Class
1st Tanasi's Copy Cat
2nd Dancin' Eyes Fire By Vanstone

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Addlee's First Lady At Tiffany

Best Puppy In Breed
Kelkary FullMoon Remember My Name Fame


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Celticmoon's Classic Timepiece

Best Of Opposite Sex
Ch Kaizen's Celticmoon N Aychess

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Mordecai At EclatDeToil

Best Puppy In Breed
Mordecai At EclatDeToil


Winners Dog: (1-2-1-1)
Mordecai At EclatDeToil

Senior Puppy Dog Class
1st Mordecai At EclatDeToil


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Kaizen's Kismet

Reserve Winners Bitch
H' Storm Cat Of Ot Vitosha

Senior Puppy Bitch Class
1st Kaizen's Kismet

Open Bitch Class
1st H' Storm Cat Of Ot Vitosha

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Eclipse Boom Boom Pow



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Outburst Hurley Burley


Winners Dog: (1-0-0-0)
Outburst Hurley Burley

Open Dog Class
1st Outburst Hurley Burley


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Vanisle's Diamond Girl

Best Of Opposite Sex
GChB PrairiePine The Lawman Of Tairis



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Cynclair Midnight Regards

Open Bitch Class
1st Cynclair Midnight Regards

4-6 Month Bitch Class
1st Aurealis Obsession

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Woodsides Silver Charm Gable Hills

Best Of Opposite Sex
GChG Lacomtesse Ritchie Gecko



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Woodsides Silver Charm Gable Hills

12-18 Month Bitch Class
1st Woodsides Silver Charm Gable Hills

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GChB Alta Little Red Corvette At RF

Best Of Opposite Sex
Follow Me Sweet Ribbon

Best Puppy In Breed
Whiskey Creek Whistling Dixie


4-6 Month Dog Class
1st Dynasty's I Wanna Be A Rockstar


Winners Bitch: (0-3-1-0)
Follow Me Sweet Ribbon

Reserve Winners Bitch
Whiskey Creek Whistling Dixie

Junior Puppy Bitch Class
1st Whiskey Creek Whistling Dixie

Senior Puppy Bitch Class
1st Renaissance Farms Little Shelby Cobra

Open Bitch Class
1st Follow Me Sweet Ribbon

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Blueshire's Big Ben

Best Of Opposite Sex
Ch Stoneyroydes Lola Is A Show Girl



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 12 pts (3-5-2-3)
Ch Coastalviews Just Call Me Baby

Best Of Opposite Sex
Gloryhills Black Diamond

Best Of Winners: (3-5-2-3)
Amberlyn's Big Bang Theory

Best Puppy In Breed
Ch Amberlyn's Music And Lyrics

Select Dog
Ch Avoca's Apple Flambe

Select Bitch
Ch Amberlyn's Music And Lyrics


Winners Dog: (3-5-2-3)
Gloryhills Black Diamond

Reserve Winners Dog
Marpointe Marquis Lights

Senior Puppy Dog Class
1st Marpointe Marquis Lights

Canadian Bred Dog Class
1st Cincerlee Prince Of The Universe

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Gloryhills Black Diamond

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By