Sault Ste Marie Kennel Club
Sunday, May 19, 2019 - Show #4



Related Results

Conformation

Saturday, May 18 (Show #1)
Saturday, May 18 (Show #2)
Sunday, May 19 (Show #3)
Sunday, May 19 (Show #4)
Monday, May 20 (Show #5)
Monday, May 20 (Show #6)

Obedience

Saturday, May 18 (Obedience Trial 1)
Saturday, May 18 (Obedience Trial 2)
Sunday, May 19 (Obedience Trial 3)
Sunday, May 19 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Saturday, May 18 (Rally Trial 1)
Saturday, May 18 (Rally Trial 2)
Sunday, May 19 (Rally Trial 3)
Sunday, May 19 (Rally Trial 4)



Results courtesy of:


-- Shelley Ford --
RaylexNorthernbreezModaChablis
"Vinny"
Owner: Lorys Fraccaro
www.modagermanshepheds.com


Best In Show
Judge: Michael Woods (Dr)
Bouvier des Flandres   Quiche's Phoenix Rising
Points: 145 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Michael Woods (Dr)
Siberian Husky  
GCh Snowmist's Desert Chill
Points: 118
Best Puppy In Show
Judge: Michael Woods (Dr)
French Bulldog   Foxmoor Petit Cherie Nonchalant
Best Baby Puppy In Show
Judge: Michael Woods (Dr)
Retriever (Golden)  
Starlings Somethintotalk About
Best Owner Handled In Show
Judge: Michael Woods (Dr)
Shih Tzu  
Ch Souyen's Brass In Pocket








Group 1 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st    Trekker's Social Butterfly   Retriever (Golden)   24
Group 2nd   
Reidwood Ahead By A Century
  Setter (English)   18
Group 3rd    High Stakes Zora Of Monarch L 'Rent   Pointer   17
Group 4th   
Trojh's Patent Pending
  Spaniel (English Springer)   16
BPIG   
Reidwood Ahead By A Century
  Setter (English)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Starlings Somethintotalk About
  Retriever (Golden)   0
Best Owner Handled In Group   
Reidwood Ahead By A Century
  Setter (English)   0
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts
SooNipi Point Namms Aged For Many Moons



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
High Stakes Zora Of Monarch L 'Rent



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 5 pts
Trekker's Social Butterfly



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
GCh Asklar's Mistle Toe Rocker



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Saranac's Aim At A High Mark



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Reidwood Ahead By A Century



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Rollinckin' Reflection Of Roclyn



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts
Wynridge's Back To The Future



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Willimar's Someone Special



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts
Trojh's Patent Pending



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ally's Silver Emmy







Group 2 - Michael Woods (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Windkist Such A Sweet Thing
  Beagle   18
Group 2nd   
Ch Ronaldo Queen's Hermelin
  Basset Hound   17
Group 3rd   
Maanhaar Primo-Creatus Justa Supervillain At Angel
  Rhodesian Ridgeback   16
Group 4th   
Envy Me I Have A Dream
  Afghan Hound   13
BPIG   
Envy Me I Have A Dream
  Afghan Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sovereign Excel Fine Porceline   Whippet   0
Best Owner Handled In Group   
Maanhaar Primo-Creatus Justa Supervillain At Angel
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
Envy Me I Have A Dream



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
GCh Ronaldo Queen's Hermelin



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
Ch Windkist Such A Sweet Thing



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
GCh Chazlyn's Sir Percival Red Knight SL



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
Lakilanni Kenya Resist



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts
Elgwood's Mountain Ranger



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts
Maanhaar Primo-Creatus Justa Supervillain At Angel



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 6 pts
Woods Runner Once Upon A Time Novel







Group 3 - Sandra Lex Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Snowmist's Desert Chill
  Siberian Husky   17
Group 2nd    KT's Friendly Persuasion   Boxer   16
Group 3rd    Marshview Great Ballz Of Fire   Portuguese Water Dog   14
Group 4th    Winterstarz Stella Mira   Alaskan Malamute   13
BPIG    Vanderbilt's Power Broker   Samoyed   N/A
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts
Winterstarz Stella Mira



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts
Windfall's Appleton Of My Eye



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts
KT's Friendly Persuasion



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bramstoke Halocrest Bronx Boy



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts
Ch Delta Liberator Commandicate



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts
Ch Quicksilver's Blue Thor



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts
Ch Darbydale's This Is How We Roll



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts
Marshview Great Ballz Of Fire



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts
Vanderbilt's Power Broker



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts
GCh Snowmist's Desert Chill







Group 4 - Michael Woods (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Keepsake Tyrone SurfnPipeline
  Soft-Coated Wheaten Terrier   8
Group 2nd   
GCh Glahms Sargent Pepper
  Dandie Dinmont Terrier   4
Group 3rd    Rexroth Jelly Tot   Norfolk Terrier   3
Group 4th    Syryn Perfect Storm   Cairn Terrier   2
BPIG    Rexroth Jelly Tot   Norfolk Terrier   N/A
Best Owner Handled In Group    Shadowfax Christmas Knight   Australian Terrier   0
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
Shadowfax Christmas Knight



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts
Syryn Perfect Storm



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
GCh Glahms Sargent Pepper



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts
Rexroth Jelly Tot



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 3 pts
GCh Keepsake Tyrone SurfnPipeline







Group 5 - Sandra Lex Top Dog
Points
Group 1st    Fantasia Cocoa Chanel Of Eaglesdare   Pug   22
Group 2nd   
GCh Pocopayasos U Got Served
  Havanese   20
Group 3rd   
Southcreek's Calamity Jane
  Papillon   17
Group 4th    Voici Ur Gonna Hear Me Roar At Ojibway   Italian Greyhound   5
BPIG   
Southcreek's Calamity Jane
  Papillon   N/A
Best Baby Puppy In Group    Regaloake's Color By L'Oreal   Papillon   0
Best Owner Handled In Group    Heaven Sent D'Man To Algo   Papillon   0
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts
Cobb's Bertha Blue Bonnet



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts
GCh Pocopayasos U Got Served



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts
Voici Ur Gonna Hear Me Roar At Ojibway



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 11 pts
GCh Southcreek's Calamity Jane



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts
Amity Girl On Fire At KWaterneon



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts
Fantasia Cocoa Chanel Of Eaglesdare







Group 6 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Souyen's Brass In Pocket
  Shih Tzu   27
Group 2nd   
GCh Wund-R Y Deja Vu All Over Again
  Keeshond   25
Group 3rd   
Ch Siosalach's Bibbidi Bobbidi Boo
  Chinese Shar-Pei   24
Group 4th   
GCh Ahkama Losar Khampa
  Tibetan Terrier   22
BPIG    Foxmoor Petit Cherie Nonchalant   French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Symarun's Simon Says   Bulldog   0
Best Owner Handled In Group   
Ch Souyen's Brass In Pocket
  Shih Tzu   0
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts
Symarun's Pied Piper



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts
Ch Siosalach's Bibbidi Bobbidi Boo



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 6 pts
Ch Foxmoor Petit Cherie Nonchalant



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts
GCh Wund-R Y Deja Vu All Over Again



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 3 pts
Ch Umbra's Stray Bullet



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 6 pts
Ch Bijou's Tickle My Fancy



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts
Tobishi's Gold Rush



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts
Ch Souyen's Brass In Pocket



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts
GCh Ahkama Losar Khampa





Group 7 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st    Quiche's Phoenix Rising   Bouvier des Flandres   24
Group 2nd   
GCh Tresrullah's Holler At Ya Boy
  Australian Shepherd   22
Group 3rd   
RaylexNorthernbreezModaChablis
  German Shepherd Dog   16
Group 4th    Regaloake's Navy Admiral   Shetland Sheepdog   14
BPIG    Regaloake's Navy Admiral   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Regaloake's Turn It Up At Rivermyst   Shetland Sheepdog   0
Best Owner Handled In Group   
GCh Hearthside Dirty Border Girl At Aussiezip
  Australian Shepherd   0
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 5 pts
GCh Tresrullah's Holler At Ya Boy



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts
Ch De La Pagaille Srgt. Pepper



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts
GCh Wedgewood Magic Mike Of Bellaclan



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts
Quiche's Phoenix Rising



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts
Avaloncoddlecreek Adreamisawishyourheartmakes



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts
Ch Prairiepine 24K At Brackenbrae



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts
RaylexNorthernbreezModaChablis



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts
Kyon's Bold Nordic Prince



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 4 pts
Regaloake's Navy Admiral



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts
Ch KamValley Secrets To Success



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By