Thousand Islands Kennel & Obedience Club
Saturday, August 17, 2019



Related Results


Results courtesy of:

-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS Can GCh/MBIS Mex GCh/MBIS Per GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady’s Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owners: Kelef Newfoundlands and Summerford Newfoundlands
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Johan Becerra-Hernandez
Newfoundland  
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
Points: 208 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Johan Becerra-Hernandez
Pekingese  
GCh Lionking Taking Chances
Points: 159
Best Puppy In Show
Judge: Johan Becerra-Hernandez
Shetland Sheepdog   Laureate Diamond Is Forever
Best Baby Puppy In Show
Judge: Johan Becerra-Hernandez
Lhasa Apso   Idecleir Desiderata Troubadour
Best Veteran In Show
Judge: Johan Becerra-Hernandez
Schipperke  Ch Zephyr's Curious Time After Time
Best Altered In Show
Judge: Johan Becerra-Hernandez
Dachshund (Standard Smooth-Haired)  
GCh Dufailloux Blue Sky SS








Group 1 - Terill Udenberg (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Mardovar's Bugatti For Sunkozi
  Retriever (Golden)   24
Group 2nd   Ch Sanarchoak Carney   Vizsla (Smooth-Haired)   18
Group 3rd   Ch Risenstarr Bosun Higgs   Retriever (Flat-Coated)   17
Group 4th   Ch Sarga Amanda's Traum Von Feen   Vizsla (Wire-Haired)   12
BPIG    Masonridge Rumour's Flying   Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Clearwater Tequila Sunrise   Retriever (Flat-Coated)   0
Best Veteran In Group   
Ch Clearwater's Just The Right Mix
  Retriever (Flat-Coated)   0
Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Leaside's Life Goes On

Best Puppy In Breed
Leaside's Life Goes On


Winners Dog: (1-0-0-0)
Leaside's Life Goes On


Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (2-0-2-1)
Ch Risenstarr Bosun Higgs

Best Of Opposite Sex
Ch Clearwater's Just The Right Mix

Select Dog
GCh Light-Foot's Dream Boat


Winners Dog: (2-0-2-1)
Flat Castle's King Of The Blues

Reserve Winners Dog
Gwenrose Betcha By Golly Wow


Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (0-2-4-0)
Ch Mardovar's Bugatti For Sunkozi

Best Of Opposite Sex
Ramchaine Glittering

Best Puppy In Breed
Ch Micin's Maximus Goldpaws Goodino

Select Dog
Ch Brackenridge's Anglo Saxon



Winners Bitch: (0-2-4-0)
Ramchaine Glittering

Reserve Winners Bitch
Dreamstorie Sunkozi Red Pepper

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
GCh Startop Everwood Epic

Best Of Opposite Sex
Staghorn Do Ron Ron To Elmhill

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Staghorn Do Ron Ron To Elmhill

Best Puppy In Breed
Masonridge Rumour's Flying

Select Dog
GCh Kriscoland's Country Day


Winners Dog: (1-3-2-0)
Masonridge Rumour's Flying


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Staghorn Do Ron Ron To Elmhill

Reserve Winners Bitch
Masonridge's Someone Like You

Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Madriver's Enchanted Evergreen



Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Broughall's Winner Takes All


Winners Dog: (1-0-0-0)
Broughall's Winner Takes All


Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Clonageera Willow

Select Bitch
GCh Silverstone Skye Tara-Lynne



Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Prairiestorm Fired Up

Best Puppy In Breed
Prairiestorm Fired Up


Winners Dog: (1-0-0-0)
Prairiestorm Fired Up


Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sanarchoak Carney



Judge: Terill Udenberg (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sarga Amanda's Traum Von Feen







Group 2 - Nancy Popovich Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm
  Saluki   38
Group 2nd   
GCh Kaldaun's Aengus Na Tirnanog
  Irish Wolfhound   37
Group 3rd   Ch Albelarm Audacity From Ceide Fields   Whippet   34
Group 4th   Ch Nor'Easter Sweet Baby James   Beagle   27
BPIG    Jaegerhof's Talking In Your Sleep At Danny Boy   Dachshund (Standard Long-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Mountinridge's Uluzambezi   Rhodesian Ridgeback   0
Best Veteran In Group   Ch Sugarbaby von der Oelmuhle   Irish Wolfhound   0
Best Altered In Group   
GCh Dufailloux Blue Sky SS
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   0
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 8 pts (3-5-1-0)
Poker Jackpot Alisina Zvezdochka

Best Of Opposite Sex
Heartbeat Forbidden Fruit

Best Of Winners: (3-5-1-0)
Poker Jackpot Alisina Zvezdochka

Best Puppy In Breed
Heartbeat Northern Star

Select Dog
Ch Kafrika's Full Of Charm Jasper


Winners Dog: (3-5-1-0)
Poker Jackpot Alisina Zvezdochka

Reserve Winners Dog
Heartbeat Northern Star


Winners Bitch: (3-5-1-0)
Heartbeat Forbidden Fruit

Reserve Winners Bitch
Evonty Shantal Sher

Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Nor'Easter Sweet Baby James



Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 5 pts (0-2-3-1)
GCh Palakore's Talisman

Best Of Opposite Sex
Ch Fantasia Crown Jewels At Famke

Select Dog
Ch Halfahund's Smoke Screen MLD



Winners Bitch: (0-2-3-1)
Palakore's Doxieluv Amazn Grace

Reserve Winners Bitch
Halfahund's Fade To Black ML

Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bluebear Delajoie's Island Girl



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bluebear Delajoie's Island Girl

Reserve Winners Bitch
Trakehndachs Ms Insouciance

Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 5 pts (2-4-0-0)
Prelude's Play It Again Sam MW

Best Of Opposite Sex
Prelude N Bryden's Cagney MW

Best Of Winners: (2-4-0-0)
Prelude's Play It Again Sam MW

Best Puppy In Breed
Rallee's Frankie Drake MW


Winners Dog: (2-4-0-0)
Prelude's Play It Again Sam MW

Reserve Winners Dog
Rallee's Will I Am MW


Winners Bitch: (2-4-0-0)
Prelude N Bryden's Cagney MW

Reserve Winners Bitch
Rallee's Frankie Drake MW

Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Aviance's Diamant SS



Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Kaldaun's Aengus Na Tirnanog

Best Of Opposite Sex
Sassway Some Like It Hot

Best Puppy In Breed
Royeljoker Aotearoa Ataahua



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Sassway Some Like It Hot

Reserve Winners Bitch
Royeljoker Aotearoa Ataahua

Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kimani's Borne To Run

Best Puppy In Breed
Kimani's Borne To Run


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kimani's Borne To Run


Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm



Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 6 pts (1-0-1-5)
Ch Albelarm Audacity From Ceide Fields

Best Of Opposite Sex
GCh Alacrity N McCartney Celia

Select Bitch
GCh Shetara's She Smiled Sweetly


Winners Dog: (1-0-1-5)
Domino Neon Carrot






Group 3 - Johan Becerra-Hernandez Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   48
Group 2nd   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   47
Group 3rd   
GCh Triumf Sibiri Magnat
  Akita   46
Group 4th   
GCh Bang's Bonanza Flyin' High Ty
  Rottweiler   45
BPIG   
Nottinghill Fires Burn N Cauldron Bubble
  Mastiff   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sherakan's The Force Awakens   Siberian Husky   0
Best Veteran In Group   Ch Bernvonrust's Winter Storm   Bernese Mountain Dog   0
Best Altered In Group    TouchMeNot's Waytoosassy   Siberian Husky   0
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Triumf Sibiri Magnat



Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Scout's Honour Of Bernvonrust



Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Barentsnight Object Of Art

Select Dog
GCh Hannoveria Top Gun



Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Demetra Dali Land

Best Puppy In Breed
Majestic The Legend Continues

Select Bitch
Ch Allr's Bramstoke Mae West At Halocrest



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Majestic The Legend Continues

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 6 pts (1-2-1-3)
GCh Mervio Chosen Warrior V Sioul

Best Of Opposite Sex
Ch Kalora's I Can Only Imagine

Best Of Winners: (1-2-1-3)
Sioul Hugsnkisses For Lollipop

Best Puppy In Breed
Sioul Hugsnkisses For Lollipop

Select Bitch
Ch Sioul's The Devil Inside


Winners Dog: (1-2-1-3)
Royalred's Alizarin Crimson


Winners Bitch: (1-2-1-3)
Sioul Hugsnkisses For Lollipop

Reserve Winners Bitch
Phillmar v XenStar Eye Of The Tiger

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Spruce Hill's Road To Redemption Von Jerdan

Select Bitch
Ch Spruce Hill's Secret Weapon Von Bellator



Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Seelowen's Laughing North Wind



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Seelowen's Laughing North Wind

Reserve Winners Bitch
Starhavens Tranquil Waters

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 15 pts (7-5-2-2)
El Shaddais Mighty Gift Theodore

Best Of Opposite Sex
Ch Nottinghill's Rumour Has It

Best Of Winners: (7-5-2-2)
El Shaddais Mighty Gift Theodore

Best Puppy In Breed
Nottinghill Fires Burn N Cauldron Bubble

Select Dog
Ch Green Meadow's Daggers Of Darkness At Nottinghill

Select Bitch
Ch Bendegeit's Kiss My Red Ash


Winners Bitch: (7-5-2-2)
Therecco's Queen Of Soul

Reserve Winners Bitch
Greenmeadows Believe It Or Not

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso



Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Aviators Nobreza @ Macduff

Best Puppy In Breed
Acostar's Mint Julep



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Acostar's Mint Julep

Reserve Winners Bitch
Acostar's Summer Lime Cocktail

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Bang's Bonanza Flyin' High Ty

Best Of Opposite Sex
Milla Vd Steinbrucke

Best Puppy In Breed
Vonwadge's Just Do It


Winners Dog: (1-2-1-0)
Tondors Argo V Vasfor


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Milla Vd Steinbrucke

Reserve Winners Bitch
Vonwadge's Just Do It

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike



Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 5 pts (4-1-1-0)
GCh Unicornhill's Broke The Bank

Best Of Opposite Sex
Niveus's Fire & Ice

Best Of Winners: (4-1-1-0)
Freon's The Best Is Yet To Come


Winners Dog: (4-1-1-0)
Freon's The Best Is Yet To Come

Reserve Winners Dog
Kortar's Kalgary Kash King


Winners Bitch: (4-1-1-0)
Niveus's Fire & Ice





Group 4 - Nancy Popovich Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Glahms Golden Aelwen
  Dandie Dinmont Terrier   12
Group 2nd   
Ch Windyfields Levi
  Fox Terrier (Wire)   11
Group 3rd   
Ch Szulik's Mister Olaf
  Manchester Terrier   10
Group 4th    Yvana La Fee Lea   Schnauzer (Miniature)   9
BPIG   
Ch Windyfields Levi
  Fox Terrier (Wire)   N/A
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Fehmarn Deryn Moel

Best Puppy In Breed
Otterden Pop The Cork

Select Bitch
Ch Baytree You Are My Sunshine



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Otterden Pop The Cork

Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Glahms Golden Aelwen



Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Windyfields Levi

Best Puppy In Breed
Ch Windyfields Levi



Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Szulik's Mister Olaf



Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Venturi Little Rascal



Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 5 pts (1-4-0-1)
Ch Yvana La Fee Lea

Best Of Opposite Sex
Pawzazz's Ace In The Hole

Best Of Winners: (1-4-0-1)
Classywags Diamonds For Daisy

Best Puppy In Breed
Ch Yvana La Fee Lea


Winners Dog: (1-4-0-1)
Pawzazz's Ace In The Hole


Winners Bitch: (1-4-0-1)
Classywags Diamonds For Daisy

Reserve Winners Bitch
Dachari Work Of Art





Group 5 - Raymond Lariviere Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lionking Taking Chances
  Pekingese   23
Group 2nd   
GCh Pocopayasos U Got Served
  Havanese   19
Group 3rd   
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln
  Toy Manchester Terrier   17
Group 4th   
GCh Mini's Cooper Edge Of Glory
  Chihuahua (Short Coat)   15
BPIG    Pocopaysos Ready To Rumble   Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Heroncrest Show Me The Way   Pug   0
Best Veteran In Group   
Ch Crestyle Can't Touch This HL
  Chinese Crested   0
Best Altered In Group   
Ch Crestyle Can't Touch This HL
  Chinese Crested   0
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 4 pts (3-0-1-0)
Karidana The One And Only Louis

Best Puppy In Breed
Karidana The One And Only Louis

Select Dog
Ch Barrington's Lucas Skyestalker


Winners Dog: (3-0-1-0)
Karidana The One And Only Louis

Reserve Winners Dog
Sigma Chi Marcus At Cuddleme


Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Mini's Cooper Edge Of Glory

Best Of Opposite Sex
Mini's Je Suis Briana

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Mini's Mambo No. 5

Best Puppy In Breed
Mini's Mambo No. 5


Winners Dog: (1-1-1-0)
Mini's Mambo No. 5


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Mini's Je Suis Briana

Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Crestyle Dramatic Entrance HL



Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tickitbou's Sing It Tomee



Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Pocopayasos U Got Served

Best Puppy In Breed
Pocopaysos Ready To Rumble


Winners Dog: (1-0-1-0)
Pocopaysos Ready To Rumble


Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Marchwind Riverport's Testarossa



Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Lionking Taking Chances

Best Of Opposite Sex
Leahcims Chinatown

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Taeplace Chaussettes

Best Puppy In Breed
Taeplace Chaussettes


Winners Dog: (2-1-0-1)
Leahcims Chinatown

Reserve Winners Dog
Leahcims My Little Town


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Taeplace Chaussettes

Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Gryphon's Indiana Jones

Best Of Opposite Sex
Gryphon's True Daily Double

Best Puppy In Breed
Gryphon's True Daily Double

Select Dog
Ch Claripugs Smith And Wesson



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Gryphon's True Daily Double

Reserve Winners Bitch
Bugaboo Miss Saigon

Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln

Best Of Opposite Sex
GCh Heaven Hi's Gem Twist At Szulik



Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Guemart Brave Princess

Best Puppy In Breed
Guemart Brave Princess



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Guemart Brave Princess

Reserve Winners Bitch
Astrid Alice Jane EL





Group 6 - Johan Becerra-Hernandez Top Dog
Points
Group 1st    Aned's Blaise   Schipperke   24
Group 2nd   
GCh Ahkama Losar Khampa
  Tibetan Terrier   11
Group 3rd   Ch Moka Martineau Eureka   Poodle (Miniature)   9
Group 4th   
GCh Lasacas Marshall A. Constable
  Lhasa Apso   8
BPIG    Mardeck's The Magic Ingredient   Schipperke   N/A
Best Baby Puppy In Group    Idecleir Desiderata Troubadour   Lhasa Apso   0
Best Veteran In Group   Ch Zephyr's Curious Time After Time   Schipperke   0
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Siosalach's Bibbidi Bobbidi Boo

Best Of Opposite Sex
Delajoie BB The Beat Goes On

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Delajoie BB The Beat Goes On


Winners Dog: (1-1-0-1)
Delajoie BB The Beat Goes On


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Esmeralda Sleepland

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Isadora Classic Von Glandorf

Best Puppy In Breed
Isadora Classic Von Glandorf



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Isadora Classic Von Glandorf

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Lasacas Marshall A. Constable

Best Of Opposite Sex
Radically's Foreign Affairs



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Radically's Foreign Affairs

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Moka Martineau Eureka

Best Puppy In Breed
Ch Moka Martineau Eureka



Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 12 pts (5-3-2-3)
Aned's Blaise

Best Of Opposite Sex
Ch Mardeck's Iridessa

Best Of Winners: (5-3-2-3)
Aned's Blaise

Best Puppy In Breed
Mardeck's The Magic Ingredient

Select Dog
GCh Mardeck's The Sorcerer's Quest

Select Bitch
Ch Zephyr's Curious Time After Time


Winners Dog: (5-3-2-3)
Aned's Blaise

Reserve Winners Dog
Oasis Fasten Your Seat Belts


Winners Bitch: (5-3-2-3)
Sanhedrin's Amazing Grace

Reserve Winners Bitch
Mardecks Shimmering Oasis

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Kortar's Konstantina



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Kortar's Konstantina

Reserve Winners Bitch
Kortar's Kinu Kween

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Ahkama Losar Khampa


Winners Dog: (1-0-1-0)
Ahkama Ser Tashi Norbu


Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Clavellin (Mendez)


Winners Dog: (1-0-0-0)
Clavellin (Mendez)




Group 7 - Raymond Lariviere Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Cymry Winter Moonlight
  Welsh Corgi (Pembroke)   33
Group 2nd   
GCh Cherpa's High Dollar Client
  German Shepherd Dog   30
Group 3rd   
GCh Keecams S'pose I'm Sexy
  Miniature American Shepherd   27
Group 4th    Laureate Diamond Is Forever   Shetland Sheepdog   26
BPIG    Laureate Diamond Is Forever   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Carlyn's Sweet Summertime Of Harmonia   German Shepherd Dog   0
Best Veteran In Group   
Ch Shebland's Leah Camareigh
  German Shepherd Dog   0
Best Altered In Group    Cymry Winter Rambler   Welsh Corgi (Pembroke)   0
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
LS Twins Crew Onslow

Best Of Opposite Sex
Original Sin de la Vallee de l'Hyrome

Best Of Winners: (2-1-0-0)
LS Twins Crew Onslow

Best Puppy In Breed
LS Twins Crew Onslow


Winners Dog: (2-1-0-0)
LS Twins Crew Onslow

Reserve Winners Dog
Holler's Boys Round Here

Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 6 pts (1-4-1-1)
GCh Briarpatch Looking Back

Best Of Opposite Sex
GCh Cameron's Bannockburn Bettyann

Best Of Winners: (1-4-1-1)
Dreamchaser La Vita A Bella

Best Puppy In Breed
Kaboodle Many Happy Returns For Strathearn


Winners Dog: (1-4-1-1)
Kaboodle Soulmate For Strathearn

Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Nishtha De La Vallee De Katahdin



Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh ShowTime Black Pearl Sprinkle



Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Cove Run's Just Call Me Hank

Best Puppy In Breed
Silverblu Stargazer


Winners Dog: (2-0-1-0)
Silverblu Stargazer

Reserve Winners Dog
Limerick Celtic Windancer


Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Travler's The Kitchen Witch

Best Of Opposite Sex
Creekwood Taiaut Like A Rock

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Travler's The Kitchen Witch

Best Puppy In Breed
Creekwood Taiaut Pop Star


Winners Dog: (1-2-0-0)
Creekwood Taiaut Like A Rock


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Travler's The Kitchen Witch

Reserve Winners Bitch
Creekwood Taiaut Pop Star

Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Cherpa's High Dollar Client

Best Of Opposite Sex
Harmonia's Cheekee Lil Pistol

Best Puppy In Breed
Harmonia's Cheekee Lil Pistol



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Harmonia's Cheekee Lil Pistol

Reserve Winners Bitch
Harmonia's Breeze Of The Sea

Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Keecams S'pose I'm Sexy



Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Herdabout Sui Generis



Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Valubal Peach Blossom Bellini



Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Laureate Diamond Is Forever

Best Of Opposite Sex
Ch Rivermyst Seeker At Kindle

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Laureate Diamond Is Forever

Best Puppy In Breed
Laureate Diamond Is Forever


Winners Dog: (1-1-1-0)
Laureate Doctor Who


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Laureate Diamond Is Forever

Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
Vastgota Canadian Giiwedin LT

Select Dog
Ch Vastgota Hot Off The Press ST



Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Eyespy Edgebrook's Arianadu

Best Puppy In Breed
Eyespy Edgebrook's Arianadu



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Eyespy Edgebrook's Arianadu

Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Cymry Winter Moonlight

Best Of Opposite Sex
Cymry Copper Caramel

Best Puppy In Breed
Cymry Copper Caramel

Select Dog
GCh Bredright Detective Murdoch



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Cymry Copper Caramel

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By