Association Canine Charlevoisienne
Sunday, May 8, 2022



Related Results


Results courtesy of:


-- Linda Thompson & Joe Panaro --
Am/Can Ch Cammcastle’s Ima Steinway
"Solo"
Breeder: Suzan Guynn, Cammcastle Rottweilers
Handler in Canada: Linda Thompson


Best In Show
Judge: Raymond Yurick
Spaniel (Brittany)  
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
Points: 342 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Raymond Yurick
Australian Shepherd  
GCh Limelite's Tee Off
Points: 274
Best Puppy In Show
Judge: Raymond Yurick
Samoyed   Vanderbilt's First Impression
Best Baby Puppy In Show
Judge: Raymond Yurick
Griffon (Wire-Haired Pointing)   DuValin Senora Chichera








Group 1 - Raymond Yurick Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   67
Group 2nd   
GChS Rolyart's Sound Of Thunder
  Spaniel (Welsh Springer)   65
Group 3rd   
GChB Treebeard's Open The Pod Doors
  Barbet   64
Group 4th   
Ch Newday Take The Opportunity
  Spaniel (Clumber)   59
BPIG   
Ch Newday Take The Opportunity
  Spaniel (Clumber)   1
Best Baby Puppy In Group    DuValin Senora Chichera   Griffon (Wire-Haired Pointing)   0
Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GChB Treebeard's Open The Pod Doors

Best Of Opposite Sex
Patronum Dissendium Monya de la Vieille Garde

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Barbochos Mons

Best Puppy In Breed
Barbochos Mons

Select Dog
GChB Roidethule Sire Puz Boucledeau


Winners Dog: (1-2-2-0)
Barbochos Mons

Senior Puppy Dog Class
1st Barbochos Mons

4-6 Month Dog Class
1st Bruno Du 31 A La Vieille Garde

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh DuValin California Dreams

Best Puppy In Breed
DuValin Ruby Louna



Winners Bitch: (0-2-0-1)
DuValin Gigonne

Reserve Winners Bitch
DuValin Ruby Louna

Junior Puppy Bitch Class
1st DuValin Ruby Louna

12-18 Month Bitch Class
1st DuValin Gigonne

4-6 Month Bitch Class
1st DuValin Senora Chichera

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Whisperfield Absolut N Perrier

Best Of Opposite Sex
HHH Classic Sonata

Best Puppy In Breed
Fondcombe The One To Rule Them All



Winners Bitch: (0-2-1-0)
HHH Classic Sonata

Reserve Winners Bitch
Fondcombe The One To Rule Them All

Senior Puppy Bitch Class
1st Fondcombe The One To Rule Them All

12-18 Month Bitch Class
1st HHH Classic Sonata

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Dowerky Our Sassy Rose Cider

Best Of Opposite Sex
Risenstarr So Sit And Steyr

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Risenstarr So Sit And Steyr

Select Dog
Ch Flat Castle's King Of The Blues


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Duenorth Tag Your It

Open Bitch Class
1st Duenorth Tag Your It

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 12 pts (3-7-2-1)
GCh Golden Finale's Star Explosion

Best Of Opposite Sex
Ch Nautilus Un Poco Loco Miguel

Best Of Winners: (3-7-2-1)
Cedargrove's Pinot Noir

Best Puppy In Breed
Mesoka Paradise Chilliwack River

Select Dog
GChS Meliagold The Phantom Menace


Winners Dog: (3-7-2-1)
Cedargrove's Pinot Noir

Reserve Winners Dog
De La Couvee Eudes

12-18 Month Dog Class
1st Cedargrove's Pinot Noir
2nd De La Couvee Eudes

Open Dog Class
1st Authentique Romeo

4-6 Month Dog Class
1st Sagagold Tokyo Chowa

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 8 pts (4-3-0-2)
Chablais Mercedes

Best Of Opposite Sex
Chablais Alfred

Best Of Winners: (4-3-0-2)
Chablais Mercedes

Best Puppy In Breed
JRL To Infinity And Beyond

Select Bitch
Ch Jasmaya Clara


Winners Dog: (4-3-0-2)
Chablais Alfred

Reserve Winners Dog
JRL To Infinity And Beyond

Junior Puppy Dog Class
1st JRL To Infinity And Beyond

12-18 Month Dog Class
1st Chablais Alfred
2nd Uapishka l'Authentique Souffle du Zephir

Open Dog Class
1st Gorsebrook Solaia Communique


Winners Bitch: (4-3-0-2)
Chablais Mercedes

Reserve Winners Bitch
Tchesinkut's Going The Distanze To Uapishka

12-18 Month Bitch Class
1st Chablais Prada

Open Bitch Class
1st Chablais Mercedes
2nd Tchesinkut's Going The Distanze To Uapishka

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Broughall's Run For Carnations



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Broughall's Run For Carnations

Open Bitch Class
1st Broughall's Run For Carnations

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Cornadore Branco With Annagh



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Vermelho Ipkiss Stanley My Dream

Best Of Opposite Sex
Vermelho Flower In The Sun

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Vermelho Ipkiss Stanley My Dream

Best Puppy In Breed
Vermelho Ipkiss Stanley My Dream


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Vermelho Flower In The Sun

Open Bitch Class
1st Vermelho Flower In The Sun

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic

Best Puppy In Breed
Kinwashkly Lucky The Hunter's Rainbow


Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Newday Take The Opportunity

Best Of Opposite Sex
Newday All Around The World

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Newday Take The Opportunity

Best Puppy In Breed
Newday Take The Opportunity


Winners Dog: (1-1-0-0)
Newday Take The Opportunity

Senior Puppy Dog Class
1st Newday Take The Opportunity


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Newday All Around The World

Canadian Bred Bitch Class
1st Newday All Around The World

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 5 pts (0-2-3-1)
GCh Nonnies Atomic Number Six

Best Of Opposite Sex
Giroflee Etoile Filante

Best Puppy In Breed
GCh Nonnies Atomic Number Six

Select Dog
GCh Especially Classic Couture

Select Bitch
Ch Malysse Douce Brise d'Automne



Winners Bitch: (0-2-3-1)
Giroflee Etoile Filante

Reserve Winners Bitch
Nori Luciole Bleu De La Mer

Senior Puppy Bitch Class
1st Nori Luciole Bleu De La Mer

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Giroflee Etoile Filante

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Segre's Time Is Relative

Best Of Opposite Sex
Ch Society's My Name Is Bond

Best Puppy In Breed
Segre's Time Is Relative



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Segre's Time Is Relative

Junior Puppy Bitch Class
1st Segre's Time Is Relative

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Bali du Nordet

Best Of Opposite Sex
Oliver Spark de l'Amadis

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Bali du Nordet


Winners Dog: (2-3-0-0)
Oliver Spark de l'Amadis

Reserve Winners Dog
Mango Decambresis

Open Dog Class
1st Oliver Spark de l'Amadis
2nd Mango Decambresis


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Bali du Nordet

Reserve Winners Bitch
Fury Prohunter Des Appalaches

12-18 Month Bitch Class
1st Fury Prohunter Des Appalaches

Open Bitch Class
1st Bali du Nordet
2nd Rya de la Vallee de la Seulles

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rolyart's Sound Of Thunder



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Gunner Highball



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Faerie's Tragically Hip



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Faerie's Tragically Hip

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Faerie's Tragically Hip





Group 2 - Raymond Yurick Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Olaf Du Second Souffle
  Irish Wolfhound   31
Group 2nd   
GChS Osiris A Standing Ovation Xo
  Pharaoh Hound   29
Group 3rd   
GChB Granvalero's Rising Sun SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   28
Group 4th   
Ch Conestoga & Crossroads Good Vibrations
  Otterhound   24
BPIG   
Ch Conestoga & Crossroads Good Vibrations
  Otterhound   1
Best Baby Puppy In Group    Interlude When Hell Freezes Over   Whippet   0
Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Summerwinds-Wynsyr It's All About Me Now

Best Of Opposite Sex
Deloubelle Ultimate Victory

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Deloubelle Ultimate Victory


Winners Dog: (1-1-0-1)
Deloubelle Ultimate Victory

Open Dog Class
1st Deloubelle Ultimate Victory

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lemonladies Peter


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lemonladies Peter

12-18 Month Dog Class
1st Lemonladies Peter


Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Onyx Noir Des Svoras La Centauresse

Best Of Opposite Sex
Secret Haven's Feia Lubvi Hawk

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Onyx Noir Des Svoras La Centauresse


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Secret Haven's Feia Lubvi Hawk

12-18 Month Bitch Class
1st Secret Haven's Feia Lubvi Hawk

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
Lekoll Bobbi Sharm Prospero

Best Of Opposite Sex
ER Dox Un Vrai Bijou

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Lekoll Bobbi Sharm Prospero

Best Puppy In Breed
ER Dox Un Vrai Bijou

Select Dog
Ch Daclier's Knight Rider


Winners Dog: (1-3-2-0)
Lekoll Bobbi Sharm Prospero

Open Dog Class
1st Lekoll Bobbi Sharm Prospero


Winners Bitch: (1-3-2-0)
ER Dox Un Vrai Bijou

Reserve Winners Bitch
Daclier's Mystic Dragon Lily

Junior Puppy Bitch Class
1st Daclier's Mystic Dragon Lily
2nd Daclier's Black Velvet

Senior Puppy Bitch Class
1st ER Dox Un Vrai Bijou

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Leoralee's Game Of Thrones @ Cocktail MW



4-6 Month Bitch Class
1st Cocktail Variant Beauty MW

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChB Granvalero's Rising Sun SL

Best Of Opposite Sex
GChS Altadach Aston Martin SL

Best Puppy In Breed
Granvalero's Light Up The Sky SL



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Granvalero's Light Up The Sky SL

Reserve Winners Bitch
Telkel I Belive I Can Fly SL

Senior Puppy Bitch Class
1st Granvalero's Light Up The Sky SL

12-18 Month Bitch Class
1st Telkel I Belive I Can Fly SL

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Stonedach's Miracle Whip

Best Puppy In Breed
Stonedach's Miracle Whip



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Stonedach's Miracle Whip

Reserve Winners Bitch
Stonedach Gimme A Break

Junior Puppy Bitch Class
1st Stonedach's Miracle Whip

12-18 Month Bitch Class
1st Stonedach Gimme A Break

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Charlotte Bronte v.h. Ruwielse Land

Best Of Opposite Sex
Ch Vom Pirschmann Marcus

Best Puppy In Breed
Carrig's Lil Marcy



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Carrig's Lil Marcy

Reserve Winners Bitch
Long Cool Woman Vom Branche

Senior Puppy Bitch Class
1st Carrig's Lil Marcy

Open Bitch Class
1st Long Cool Woman Vom Branche

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Olaf Du Second Souffle

Best Of Opposite Sex
Shrek J Torvi Mazikeen

Best Puppy In Breed
Shrek J Torvi Mazikeen



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Shrek J Torvi Mazikeen

Junior Puppy Bitch Class
1st Shrek J Torvi Mazikeen

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Conestoga & Crossroads Good Vibrations

Best Puppy In Breed
Conestoga & Crossroads Good Vibrations


Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Osiris A Standing Ovation Xo



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Feinouk Belle Starr



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Feinouk Belle Starr

Reserve Winners Bitch
Arabica Gipsy Queen

12-18 Month Bitch Class
1st Feinouk Belle Starr
2nd Arabica Gipsy Queen

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Joska Forgetmenot Take A Chance On Me

Best Of Opposite Sex
GChB Aureate's Sweet Envie

Best Puppy In Breed
Comar's Oh Me Oh My


Winners Dog: (2-0-0-1)
Joska Forgetmenot Take A Chance On Me

Reserve Winners Dog
Comar's Oh Me Oh My

Junior Puppy Dog Class
1st Comar's Oh Me Oh My

12-18 Month Dog Class
1st Joska Forgetmenot Take A Chance On Me

4-6 Month Dog Class
1st Interlude When Hell Freezes Over






Group 3 - Raymond Yurick Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Sendosan Naxxramas
  Akita   48
Group 2nd   
Ch Cammcastle's Ima Steinway
  Rottweiler   44
Group 3rd    Vanderbilt's First Impression   Samoyed   43
Group 4th   
Ch Napoleo Olive La Coquine
  Saint Bernard   31
BPIG    Vanderbilt's First Impression   Samoyed   1
Best Baby Puppy In Group    Jolydobes Liberty Lily   Doberman Pinscher   0
Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GChS Sendosan Naxxramas

Best Of Opposite Sex
Daomori's Meet Me In Paris For Mariah


Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Silverdream's Electric Power


Winners Dog: (2-0-0-0)
Silverdream's Electric Power

12-18 Month Dog Class
1st Silverdream's Electric Power

Open Dog Class
1st Rockin' Maples' Archangel Azrael


Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Dudswelriver Starlook It's Me

Best Of Opposite Sex
Alpenspirit Thunder Down Under

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Dudswelriver Starlook It's Me

Best Puppy In Breed
Dudswelriver Starlook It's Me

Select Bitch
Ch Belnois Alpine Snowbell


Winners Dog: (1-2-0-1)
Alpenspirit Thunder Down Under

Senior Puppy Dog Class
1st Alpenspirit Thunder Down Under


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Dudswelriver Starlook It's Me

Reserve Winners Bitch
Belnois My Kind Of Country Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Dudswelriver Starlook It's Me

Open Bitch Class
1st Belnois My Kind Of Country Girl

4-6 Month Bitch Class
1st Belnois All Eyes On Mee

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Odessa Tinuveil At AK9

Best Of Opposite Sex
Deneb Keitos Hagrid Rubeus


Winners Dog: (1-0-0-1)
Deneb Keitos Hagrid Rubeus

12-18 Month Dog Class
1st Deneb Keitos Hagrid Rubeus


Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Tybrushe's Down By The River

Best Of Opposite Sex
GCh Chucky Little Bambi

Select Bitch
Ch Jinny



4-6 Month Bitch Class
1st Haltonhill's Storm Warning

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chuck DeVersailles



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 3 pts (0-1-0-3)
Angeldream Falling In Love

Best Puppy In Breed
Angeldream Falling In Love

Select Bitch
GCh Jolydobes Princesse Aura



Winners Bitch: (0-1-0-3)
Angeldream Falling In Love

Junior Puppy Bitch Class
1st Angeldream Falling In Love

4-6 Month Bitch Class
1st Jolydobes Liberty Lily

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Paquestone's Quinn Essential

Best Of Opposite Sex
Chinar's Summer Is Coming At Safrandane

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Paquestone's Quinn Essential

Best Puppy In Breed
Paquestone's Quinn Essential


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Paquestone's Quinn Essential

Reserve Winners Bitch
Safrandane Back In The Days

Senior Puppy Bitch Class
1st Paquestone's Quinn Essential

Canadian Bred Bitch Class
1st Safrandane Back In The Days

Open Bitch Class
1st Honey The Great Of Persia

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Graceful IV Sweet Lady Of Leohearts

Best Puppy In Breed
Graceful IV Sweet Lady Of Leohearts



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Graceful IV Sweet Lady Of Leohearts

Reserve Winners Bitch
Leoluv Firmament Colette

Senior Puppy Bitch Class
1st Graceful IV Sweet Lady Of Leohearts

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Leoluv Firmament Colette

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Amiavie Maya Orca du Lac Beau

Best Of Opposite Sex
Ch Dandelion's Win It In A Minute

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Pattedeau Hilda Vicking Queen


Winners Dog: (1-1-1-1)
Pattedeau Denzel Bubba

Open Dog Class
1st Pattedeau Denzel Bubba


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Pattedeau Hilda Vicking Queen

Open Bitch Class
1st Pattedeau Hilda Vicking Queen

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Cammcastle's Ima Steinway



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Napoleo Olive La Coquine



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GChB Trinacria's Mlle Bretzel

Best Of Opposite Sex
Kannook The Kraken Black Roast

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Onetouch's Jewel Of The Nile


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Onetouch's Jewel Of The Nile

Open Bitch Class
1st Onetouch's Jewel Of The Nile





Group 4 - Juan Miranda Saucedo Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   14
Group 2nd   Ch Northcote's Indeed   Lakeland Terrier   12
Group 3rd   
GCh Dariant Narcissus
  Dandie Dinmont Terrier   11
Group 4th    Debessiere Lovely Lady   Schnauzer (Miniature)   10
BPIG   Ch Northcote's Indeed   Lakeland Terrier   1
Judge: Juan Miranda Saucedo

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Maya Love Me Anyway

Best Puppy In Breed
Maya Love Me Anyway



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Maya Love Me Anyway

Senior Puppy Bitch Class
1st Maya Love Me Anyway

Judge: Juan Miranda Saucedo

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jewelbox Amethiste



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jewelbox Amethiste

12-18 Month Bitch Class
1st Jewelbox Amethiste

Judge: Juan Miranda Saucedo

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChG Roschel Foxrun Thistle Do

Best Of Opposite Sex
Thistlebitt Valkyrie

Best Puppy In Breed
Thistlebitt Valkyrie



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Thistlebitt Valkyrie

Junior Puppy Bitch Class
1st Thistlebitt Valkyrie

Judge: Juan Miranda Saucedo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dariant Narcissus



Judge: Juan Miranda Saucedo

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Northcote's Indeed

Best Puppy In Breed
Northcote's Indeed



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Northcote's Indeed

Senior Puppy Bitch Class
1st Northcote's Indeed

Judge: Juan Miranda Saucedo

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Adrian's The One And Only Leopold Shawndee


Judge: Juan Miranda Saucedo

Best Of Breed: 4 pts (0-5-0-0)
Debessiere Lovely Lady

Best Puppy In Breed
Maiha Step Aside Boys



Winners Bitch: (0-5-0-0)
Debessiere Lovely Lady

Reserve Winners Bitch
Deloka's Go Back Heidi

Junior Puppy Bitch Class
1st Maiha Step Aside Boys

12-18 Month Bitch Class
1st Deloka's Lucy In The Sky (Lozano)
2nd Lacornemuse All You Need Is Luv

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Debessiere Lovely Lady

Open Bitch Class
1st Deloka's Go Back Heidi

Judge: Juan Miranda Saucedo

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Boreal Notorious Hennessey X.O.

Best Of Opposite Sex
Boreal Luck Of The Irish

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Boreal Luck Of The Irish

Best Puppy In Breed
Boreal I've Got A Crush On You


Winners Dog: (1-1-0-1)
Boreal Luck Of The Irish

Canadian Bred Dog Class
1st Boreal Luck Of The Irish


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Boreal I've Got A Crush On You

Senior Puppy Bitch Class
1st Boreal I've Got A Crush On You





Group 5 - Laurie Campbell Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Lionking Blaze Of Glory
  Pekingese   46
Group 2nd   
Ch Circlecity Valentino
  English Toy Spaniel   45
Group 3rd   
Ch Duenna's Love Of Dance
  Toy Fox Terrier   44
Group 4th   
GCh Pegase du Domaine de Polana
  Coton De Tulear   42
BPIG   
Ch Wright's Triumphant Jasper At Vigelais
  Pug   1
Best Baby Puppy In Group   
Pomsdapi Dancing Queen Of Shareco
  Pomeranian   0
Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Bucky Barnes V. Tani Kazari

Best Of Opposite Sex
Black Canary V. Tani Kazari



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Black Canary V. Tani Kazari

Open Bitch Class
1st Black Canary V. Tani Kazari

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 6 pts (3-3-0-1)
Havadream Hoist The Colours

Best Of Opposite Sex
Merania George Harrison

Best Of Winners: (3-3-0-1)
Havadream Hoist The Colours

Best Puppy In Breed
Havadream Hoist The Colours


Winners Dog: (3-3-0-1)
Merania George Harrison

Reserve Winners Dog
Merania Paul McCartney

Senior Puppy Dog Class
1st Merania Elton John

Open Dog Class
1st Merania George Harrison
2nd Merania Paul McCartney


Winners Bitch: (3-3-0-1)
Havadream Hoist The Colours

Reserve Winners Bitch
Havadream Courage Of Our Hearts

Junior Puppy Bitch Class
1st Havadream Hoist The Colours

Senior Puppy Bitch Class
1st Havadream Courage Of Our Hearts

Open Bitch Class
1st Mabini The Last Song Ronnie UniQ

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Lutindor Ohla Labella

Best Of Opposite Sex
GCh Miso Found My Courage

Best Puppy In Breed
GCh Miso Found My Courage



Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Ch Sins Shenzi Has The Last Laugh

Best Of Opposite Sex
Jems Get Me Some Of That

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Jems Get Me Some Of That

Best Puppy In Breed
Jems Get Me Some Of That


Winners Dog: (2-2-0-1)
Jems Get Me Some Of That

Reserve Winners Dog
Sinful Pilot Des Etoiles Dartemis

Senior Puppy Dog Class
1st Jems Get Me Some Of That

12-18 Month Dog Class
1st Sinful Pilot Des Etoiles Dartemis

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Pegase du Domaine de Polana

Best Of Opposite Sex
Cotondeneige Diane Benaroch

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Sir Kobi de Joyeux Coton

Best Puppy In Breed
Sir Kobi de Joyeux Coton


Winners Dog: (1-2-1-0)
Sir Kobi de Joyeux Coton

Junior Puppy Dog Class
1st Sir Kobi de Joyeux Coton


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Cotondeneige Diane Benaroch

Reserve Winners Bitch
Lady Di De Joyeux Coton

Junior Puppy Bitch Class
1st Lady Di De Joyeux Coton

12-18 Month Bitch Class
1st Cotondeneige Diane Benaroch

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Circlecity Valentino


Winners Dog: (1-0-0-0)
Circlecity Valentino

Open Dog Class
1st Circlecity Valentino


Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 5 pts (1-4-0-1)
Ch Amyla's Golden Ticket

Best Of Opposite Sex
Moonbeam's Celtic Dancer

Best Of Winners: (1-4-0-1)
Moonbeam's Celtic Dancer

Best Puppy In Breed
Delsols Road To Avonlea At Moonbeams


Winners Dog: (1-4-0-1)
Moonbeam's Celtic Dancer

Open Dog Class
1st Moonbeam's Celtic Dancer

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Grandepatte Signorina Mistica



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Grandepatte Signorina Mistica

Open Bitch Class
1st Grandepatte Signorina Mistica

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Lionking Blaze Of Glory



Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 7 pts (5-3-0-0)
Silhouette's Shadow Summoner

Best Of Opposite Sex
Shareco Sparkle And Shine Of Melpoms

Best Of Winners: (5-3-0-0)
Silhouette's Shadow Summoner

Best Puppy In Breed
Pomsadmirer's Prince Gareth


Winners Bitch: (5-3-0-0)
Shareco Sparkle And Shine Of Melpoms

Reserve Winners Bitch
Chriscendo Capricious

Junior Puppy Bitch Class
1st Tofini Under Cover At Shareco

Senior Puppy Bitch Class
1st Shareco Sparkle And Shine Of Melpoms

Open Bitch Class
1st Chriscendo Capricious

4-6 Month Bitch Class
1st Pomsdapi Dancing Queen Of Shareco

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Acepassion Bubble

Best Puppy In Breed
Acepassion Bubble



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Acepassion Bubble

Reserve Winners Bitch
Acepassion Cherry Blossom

Junior Puppy Bitch Class
1st Acepassion Bubble

Senior Puppy Bitch Class
1st Acepassion Cherry Blossom

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Wright's Triumphant Jasper At Vigelais

Best Of Opposite Sex
Ch Amy House Steinbruck Victorious

Best Puppy In Breed
GCh Wright's Triumphant Jasper At Vigelais



Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Duenna's Love Of Dance



Winners Bitch: (0-1-0-1)
IslandGems Glory Of Love

Open Bitch Class
1st IslandGems Glory Of Love

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Depasquiet Jungle Queen

Best Of Opposite Sex
Iren Victorius Hunter

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Depasquiet Jungle Queen


Winners Dog: (1-2-0-0)
Iren Victorius Hunter

Open Dog Class
1st Iren Victorius Hunter


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Depasquiet Jungle Queen

Reserve Winners Bitch
Depasquiet Queen's Gambit

12-18 Month Bitch Class
1st Depasquiet Queen's Gambit

Canadian Bred Bitch Class
1st Depasquiet Jungle Queen





Group 6 - Juan Miranda Saucedo Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Classique Ivy Lane Moonstruck
  Poodle (Standard)   53
Group 2nd   
Ch Masino's Stella By Starlight
  French Bulldog   46
Group 3rd   
Ch Southern Spots Rub Rub Rub
  Dalmatian   35
Group 4th   
GChB Discover Fortune N Glory At Keesbrook
  Keeshond   30
BPIG   
Ch Masino's Stella By Starlight
  French Bulldog   1
Judge: Juan Miranda Saucedo

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Bellissimo's Cashing In @ FourOaks

Best Of Opposite Sex
Bellissimo's Sonate Au Claire Lune At Campion


Judge: Juan Miranda Saucedo

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Pelee's Standing Strong In The Chaos

Best Of Opposite Sex
Bulldacious Rocyn's It's My Circus

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Bulldacious The Professional Ottoman

Best Puppy In Breed
Bulldacious The Professional Ottoman


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Bulldacious Rocyn's It's My Circus

Reserve Winners Bitch
Pasha Snow White Pearl

Junior Puppy Bitch Class
1st Pasha Snow White Pearl

12-18 Month Bitch Class
1st Bulldacious Rocyn's It's My Circus

Judge: Juan Miranda Saucedo

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Esmeralda Of Three Rivers

Best Puppy In Breed
Esmeralda Of Three Rivers



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Esmeralda Of Three Rivers

Reserve Winners Bitch
Three Rivers Kiara Mesbeauchow

Junior Puppy Bitch Class
1st Esmeralda Of Three Rivers

Open Bitch Class
1st Three Rivers Kiara Mesbeauchow

Judge: Juan Miranda Saucedo

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Southern Spots Rub Rub Rub

Best Of Opposite Sex
Ace Evander Holyfield

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Southern Spots Rub Rub Rub

Best Puppy In Breed
Ace Evander Holyfield


Winners Dog: (2-3-0-0)
Ace Evander Holyfield

Reserve Winners Dog
SpecialD Chlorophyll Breakdown

Junior Puppy Dog Class
1st SpecialD Chlorophyll Breakdown

Senior Puppy Dog Class
1st Ace Evander Holyfield

Judge: Juan Miranda Saucedo

Best Of Breed: 10 pts (4-5-1-1)
Masino's Stella By Starlight

Best Of Opposite Sex
GChB Masino's One Hot Cookie

Best Of Winners: (4-5-1-1)
Masino's Stella By Starlight

Best Puppy In Breed
Masino's Stella By Starlight

Select Bitch
GCh Karendon's Island Girl


Winners Dog: (4-5-1-1)
Robespierre De L'Or Noir De Paris

Reserve Winners Dog
Bauross Klinton

Senior Puppy Dog Class
1st Bauross Klinton

12-18 Month Dog Class
1st Robespierre De L'Or Noir De Paris

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Karendon's Rocket Man


Winners Bitch: (4-5-1-1)
Masino's Stella By Starlight

Reserve Winners Bitch
Karendon's At Last

Junior Puppy Bitch Class
1st Masino's Stella By Starlight

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Karendon's At Last

Open Bitch Class
1st DiOro Fabuleux Tresor
2nd Karendon's Brise De Mer At Masino

4-6 Month Bitch Class
1st Abellio Purple You

Judge: Juan Miranda Saucedo

Best Of Breed: 7 pts (3-5-0-0)
Okami Go Kitanoarashi

Best Of Opposite Sex
Megapolis Style Fugaku

Best Of Winners: (3-5-0-0)
Okami Go Kitanoarashi

Best Puppy In Breed
Hota'kaze' Of Ango Angari


Winners Dog: (3-5-0-0)
Megapolis Style Fugaku

Reserve Winners Dog
Bakusai De Shitan

Junior Puppy Dog Class
1st Hota'kaze' Of Ango Angari

Open Dog Class
1st Megapolis Style Fugaku
2nd Bakusai De Shitan


Winners Bitch: (3-5-0-0)
Okami Go Kitanoarashi

Junior Puppy Bitch Class
1st Hakki'mizu' Of Ango Angari

Senior Puppy Bitch Class
1st Umiko No Eiko Go Naoko No Senshi

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Okami Go Kitanoarashi

Open Bitch Class
1st Megami Taika Of Ango Angari
2nd Taiga Sakuro Go Naoko No Senshi Yuugensou

Judge: Juan Miranda Saucedo

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Inukshuk Valhalla Can Wait

Best Of Opposite Sex
Zeus Ranastar Grand

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Inukshuk Valhalla Can Wait

Best Puppy In Breed
Zeus Ranastar Grand


Winners Dog: (1-2-0-0)
Zeus Ranastar Grand

Junior Puppy Dog Class
1st Zeus Ranastar Grand


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Inukshuk Valhalla Can Wait

12-18 Month Bitch Class
1st Inukshuk Valhalla Can Wait

Open Bitch Class
1st Belletristix Witch Of The Wood

Judge: Juan Miranda Saucedo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Discover Fortune N Glory At Keesbrook



Judge: Juan Miranda Saucedo

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Golbourne's Golden Phoenix


Winners Dog: (1-0-0-0)
Golbourne's Golden Phoenix

Open Dog Class
1st Golbourne's Golden Phoenix


Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Idris Signet Shining One

Best Puppy In Breed
Idris Signet Shining One


Senior Puppy Dog Class
1st Opus' Dreams


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Idris Signet Shining One

Reserve Winners Bitch
Valmy's The Fantastique Silver Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Acepassion Black Velvet At Attitude

Senior Puppy Bitch Class
1st Idris Signet Shining One

Open Bitch Class
1st Valmy's The Fantastique Silver Star

Judge: Juan Miranda Saucedo

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Merlin d'Urajiro

Best Of Opposite Sex
Ch House Of Treasure Anna Of Arendelle At Urajiro

Best Puppy In Breed
GChB Tsukime And Urajiro Prince Henry

Select Dog
GChB Tsukime And Urajiro Prince Henry



Judge: Juan Miranda Saucedo

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fabulous I'll Never Love Again

Best Puppy In Breed
Fabulous I'll Never Love Again



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fabulous I'll Never Love Again

Junior Puppy Bitch Class
1st Fabulous I'll Never Love Again



Group 7 - Juan Miranda Saucedo Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Limelite's Tee Off
  Australian Shepherd   77
Group 2nd   
Ch Zesta Lynphil Clairvoyant
  Shetland Sheepdog   59
Group 3rd   
Ch Joska Andrade Jus de Pomme
  Welsh Corgi (Pembroke)   44
Group 4th   
Showtime Alaya Joy Of Life
  Border Collie   33
BPIG   
Ch Zesta Lynphil Clairvoyant
  Shetland Sheepdog   1
Best Baby Puppy In Group    Welove Schtroumpfette Zoe   Old English Sheepdog   0
Judge: Juan Miranda Saucedo

Best Of Breed: 17 pts (6-6-4-2)
GChG Limelite's Tee Off

Best Of Opposite Sex
GCh Lagenevoise First Level

Best Of Winners: (6-6-4-2)
Oracle's Draw My Heros

Best Puppy In Breed
Oxalis La Bonita Rosita

Select Dog
GChB Northbay Xsell's I Gotta Do It My Way

Select Bitch
Ch Northside First Chance


Winners Dog: (6-6-4-2)
Oracle Bayberry A Feather In My Cap

Reserve Winners Dog
Tadam Show Me The Way

Junior Puppy Dog Class
1st Oracle Bayberry A Feather In My Cap
2nd Oxalis Pablo El Magnifico
3rd Oxalis Osidulac Kylo Ren

Senior Puppy Dog Class
1st Stormridge Thornbury Beyond UrLimits

Canadian Bred Dog Class
1st Tadam Dribble And Smash

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Tadam Show Me The Way

4-6 Month Dog Class
1st Please No Bullying

Judge: Juan Miranda Saucedo

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
Hidalgo Kyrane Song Of Ici And Fire

Best Of Opposite Sex
Moby Deabei

Best Of Winners: (2-3-0-1)
Hidalgo Kyrane Song Of Ici And Fire

Select Bitch
Ch Velane du Chemin des Sorcieres


Winners Dog: (2-3-0-1)
Moby Deabei

Reserve Winners Dog
Reyki Du Domaine De La Sure

12-18 Month Dog Class
1st Moby Deabei

Open Dog Class
1st Reyki Du Domaine De La Sure


Winners Bitch: (2-3-0-1)
Hidalgo Kyrane Song Of Ici And Fire

Reserve Winners Bitch
India Astra Meum

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hidalgo Kyrane Song Of Ici And Fire

Open Bitch Class
1st India Astra Meum
2nd Hidalgo Arya Winter Is Coming

Judge: Juan Miranda Saucedo

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Flywire So Sin-Cere de la Vallee d'Ottawa

Best Puppy In Breed
Flywire So Sin-Cere de la Vallee d'Ottawa


Judge: Juan Miranda Saucedo

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Showtime Alaya Joy Of Life

Best Of Opposite Sex
Passionbc Show Your Team Pride

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Showtime Alaya Joy Of Life

Best Puppy In Breed
Showtime Onyx Strong&Confident


Winners Bitch: (1-4-0-0)
Showtime Alaya Joy Of Life

Reserve Winners Bitch
Kenoma Phoebe Dream On

Junior Puppy Bitch Class
1st Showtime Onyx Strong&Confident

12-18 Month Bitch Class
1st Kenoma Phoebe Dream On

Open Bitch Class
1st Showtime Alaya Joy Of Life
2nd Showtime Aryel Queen Of The Oceans

Judge: Juan Miranda Saucedo

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Elektra Dulac

Best Of Opposite Sex
Khal Du Lac

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Elektra Dulac

Best Puppy In Breed
Khal Du Lac


Winners Dog: (1-2-0-0)
Khal Du Lac

Junior Puppy Dog Class
1st Khal Du Lac


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Elektra Dulac

Reserve Winners Bitch
Mercedes Du Lac

Open Bitch Class
1st Elektra Dulac
2nd Mercedes Du Lac

Judge: Juan Miranda Saucedo

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Ennismoor's Autumn At Eden

Best Of Opposite Sex
Ennismoor Dark Seas Of Eden

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Ennismoor's Autumn At Eden

Best Puppy In Breed
Ennismoor Dark Seas Of Eden


Winners Dog: (1-3-0-0)
Ennismoor Dark Seas Of Eden

Junior Puppy Dog Class
1st Ennismoor Dark Seas Of Eden


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Ennismoor's Autumn At Eden

Reserve Winners Bitch
Dejade Just Call Me Tina Turner

12-18 Month Bitch Class
1st Ennismoor's Autumn At Eden

Open Bitch Class
1st Dejade Just Call Me Tina Turner
2nd Trivia Du Montolympe

Judge: Juan Miranda Saucedo

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Travler's Hold Me Close At Nationview


Judge: Juan Miranda Saucedo

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Maplemyst's Legendary Adventure



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Maplemyst's Legendary Adventure

Open Bitch Class
1st Maplemyst's Legendary Adventure

Judge: Juan Miranda Saucedo

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Fancyforest Dakota



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Fancyforest Dakota

Reserve Winners Bitch
Olie Du Domaine

Open Bitch Class
1st Fancyforest Dakota
2nd Olie Du Domaine

Judge: Juan Miranda Saucedo

Best Of Breed: 5 pts (0-4-1-1)
GChS Keecams Almond Joy 2E

Best Of Opposite Sex
GCh Moonbaby's Wanted Man

Best Puppy In Breed
Dudswelriver Head In The Cloud



Winners Bitch: (0-4-1-1)
Blue Elk Lucky Janes

Reserve Winners Bitch
Dudswelriver Head In The Cloud

Junior Puppy Bitch Class
1st Dudswelriver Head In The Cloud

12-18 Month Bitch Class
1st Blue Elk Lucky Janes

Open Bitch Class
1st Red Rock Aurora Morningstar
2nd Alta Lia Sophia

4-6 Month Bitch Class
1st Loyaltypaw's Japan's Winterdreams

Judge: Juan Miranda Saucedo

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Bagatelle Moonlight Jewel Jade

Best Of Opposite Sex
Chenard L'Extra

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Bagatelle Moonlight Jewel Jade

Best Puppy In Breed
Chenard L'Extra


Winners Dog: (1-2-0-0)
Chenard L'Extra

Junior Puppy Dog Class
1st Chenard L'Extra


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Bagatelle Moonlight Jewel Jade

Reserve Winners Bitch
Chenard L'Unique Winnie

Open Bitch Class
1st Bagatelle Moonlight Jewel Jade
2nd Chenard L'Unique Winnie

4-6 Month Bitch Class
1st Welove Schtroumpfette Zoe

Judge: Juan Miranda Saucedo

Best Of Breed: 14 pts (5-7-0-3)
Ch Zesta Lynphil Clairvoyant

Best Of Opposite Sex
Magikdream An Epiphany

Best Of Winners: (5-7-0-3)
Laureate Lavania

Best Puppy In Breed
Ch Zesta Lynphil Clairvoyant

Select Bitch
Ch Laureate Hopscotch


Winners Bitch: (5-7-0-3)
Laureate Lavania

Reserve Winners Bitch
Grandgables Quite Imposing

Junior Puppy Bitch Class
1st Ennismoor Worth The Wait

Canadian Bred Bitch Class
1st Selegance Little Queen

Open Bitch Class
1st Laureate Lavania
2nd Grandgables Quite Imposing
3rd Velvetfog Abigael
4th Divine's Heaven Sent

Judge: Juan Miranda Saucedo

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Major Point Canada



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Major Point Queen Elizabeth

12-18 Month Bitch Class
1st Major Point Queen Elizabeth

Judge: Juan Miranda Saucedo

Best Of Breed: 10 pts (3-6-2-0)
Joska Andrade Jus de Pomme

Best Of Opposite Sex
Alenclaud Joaquina

Best Of Winners: (3-6-2-0)
Joska Andrade Jus de Pomme

Best Puppy In Breed
Joska Andrade Jus de Pomme

Select Dog
GCh Joska Free Style


Winners Bitch: (3-6-2-0)
Alenclaud Joaquina

Reserve Winners Bitch
Joska Andrade Free Motion

Senior Puppy Bitch Class
1st Honeyfox Don't Burst My Bubble

12-18 Month Bitch Class
1st Alenclaud Joaquina
2nd Elisa Spice Up Your Life

Canadian Bred Bitch Class
1st Chelsea

Open Bitch Class
1st Joska Andrade Free Motion
2nd Balletcor Olympic Victory

4-6 Month Bitch Class
1st Cadwyn Lively Foxtrot

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By