Monarch Kennel Club
Saturday, June 17, 2023



Related Results

Conformation

Thursday, June 15
Thursday, June 15 (Ltd Show - Retrievers)
Friday, June 16
Friday, June 16 (Ltd Show - Group 2)
Saturday, June 17
Saturday, June 17 (Ltd Show - Group 1)
Sunday, June 18
Sunday, June 18 (Ltd Show - Group 5)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
CAN GCh / SRB GCh / ROU Ch / HUN Ch / HRV Ch Montevento’s Caravaggio
"Caravaggio"
Breeder: Cristina Castellani
Owners: Cristina Castellani, Christina Koffman-Heard and John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Corinne Walker
Borzoi  
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
Points: 240 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Corinne Walker
Portuguese Water Dog  
GChB Marinella's The Thunder Rolls
Points: 222
Best Puppy In Show
Judge: Corinne Walker
Eurasier   Naku's Georgie Porgie Puddin' N Pie








Group 1 - Glen Stark Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   43
Group 2nd   
GChEx Danrich On D'Run To Maktawae
  Retriever (Labrador)   38
Group 3rd   
GChS Golden Clover's Holy Smoke!
  Retriever (Golden)   37
Group 4th    Rush's There Is No Spoon   Retriever (Flat-Coated)   18
BPIG   
Ch Gold-Coast I Got Your Six
  Spaniel (American Cocker)   N/A
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Duvalin Louisiana Blues

Best Of Opposite Sex
GCh BourgRoyal Nature Boy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChG Seasyde Rapture Of Zephyr

Best Of Opposite Sex
GChB Brackenmoor Royal Finest




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Legacyk & Stannyfield's Top Shelf

Best Of Opposite Sex
GChS Leasides Dax




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Rush's There Is No Spoon

Best Of Opposite Sex
Rush's Yet Again At Wynflat

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Rush's There Is No Spoon


Winners Dog: (1-1-0-0)
Rush's Yet Again At Wynflat

Open Dog Class
1st Rush's Yet Again At Wynflat


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Rush's There Is No Spoon

Open Bitch Class
1st Rush's There Is No Spoon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 18 pts (3-8-6-2)
GChS Golden Clover's Holy Smoke!

Best Of Opposite Sex
Ch Bearabella's Got A Crush On You

Best Of Winners: (3-8-6-2)
River Mist Secret Agent Man

Select Dog
Ch Brevmacs One And Only

Select Bitch
Ch Baileymist Never Gonna Look Back


Winners Dog: (3-8-6-2)
River Mist Secret Agent Man

Reserve Winners Dog
Jubilate Dayo

12-18 Month Dog Class
1st Harbourfleet Earth, Wind, And Fire

Open Dog Class
1st River Mist Secret Agent Man
2nd Jubilate Dayo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Danrich On D'Run To Maktawae




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GChG Roaneden's Shorelander

Best Of Opposite Sex
Ch Dunfield's Spirit Fox

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Roaneden's Breakwater

Best Puppy In Breed
Roaneden's Breakwater


Winners Dog: (2-1-1-1)
Roaneden's Breakwater

Reserve Winners Dog
Sproul's Spirit Incredible Temptation

Junior Puppy Dog Class
1st Roaneden's Breakwater

Open Dog Class
1st Sproul's Spirit Incredible Temptation


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Tollhaven Taylor

Senior Puppy Bitch Class
1st Tollhaven Taylor


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Desert's Solve The Mystery

Best Puppy In Breed
Desert's Solve The Mystery


Winners Dog: (1-0-0-0)
Desert's Solve The Mystery

Senior Puppy Dog Class
1st Desert's Solve The Mystery



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Aerislunam Aislingcudo Is Rossa Caniscaeli

Best Of Opposite Sex
Aislingcudo Daithi Ri Na Sailm

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Aerislunam Aislingcudo Is Rossa Caniscaeli


Winners Dog: (1-2-0-0)
Aislingcudo Daithi Ri Na Sailm

12-18 Month Dog Class
1st Aislingcudo Daithi Ri Na Sailm


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Gold-Coast I Got Your Six

Best Of Opposite Sex
Windstar & Colonial's Secret Chapel

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Windstar & Colonial's Secret Chapel

Best Puppy In Breed
GCh Gold-Coast I Got Your Six


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Windstar & Colonial's Secret Chapel

Junior Puppy Bitch Class
1st Windstar & Colonial's Secret Chapel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Carnaby Crocodile Rock




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch RedDoor Serenade's Use Your Illusion




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Clussexx Redline Espresso

Best Puppy In Breed
GChB Clussexx Redline Espresso




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Corinne Walker Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   17
Group 2nd   
GCh Akissla Z'Bee's The Great Escape To Terrapin
  Saluki   16
Group 3rd   
Ch Cariad's Isn't It Time
  Whippet   15
Group 4th   Ch Hollyrood Stewart At Witsend   Deerhound (Scottish)   10
BPIG    Xenos Istra   Afghan Hound   N/A
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Xenos Istra

Best Puppy In Breed
Xenos Istra



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Xenos Istra

Senior Puppy Bitch Class
1st Xenos Istra


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Abdeka's Bayaway Glenisla

Select Bitch
GCh Abdeka's Bayaway Glenmorangie




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lilac In The Sky-Pec Ameliasburgh



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Leaside's Sweet Treat MS




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChS Telkel Karma Is A Bit Charmed SL

Select Bitch
GCh Endachs Butter Tart




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Hollyrood Stewart At Witsend




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sidekick's Amour The Groovy Kind

Best Puppy In Breed
Sidekick's Amour The Groovy Kind


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sidekick's Amour The Groovy Kind

Junior Puppy Dog Class
1st Sidekick's Amour The Groovy Kind



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Conestoga & Crossroads Good Vibrations



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Akissla Z'Bee's The Great Escape To Terrapin




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
GChB Cariad's Isn't It Time

Best Of Opposite Sex
Wunder Keep On Dreaming

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Cariad's Her Highness

Best Puppy In Breed
Cariad's Her Highness

Select Bitch
Ch Wunder Forgetmenot By Grace


Winners Dog: (1-2-0-2)
Wunder Keep On Dreaming

12-18 Month Dog Class
1st Wunder Keep On Dreaming


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Cariad's Her Highness

Reserve Winners Bitch
Whirlwind Echo In The Wind

Junior Puppy Bitch Class
1st Whirlwind Echo In The Wind

Senior Puppy Bitch Class
1st Cariad's Her Highness


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Glen Stark Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Marinella's The Thunder Rolls
  Portuguese Water Dog   43
Group 2nd   
Ch Lindsayleigh's Batman
  Schnauzer (Giant)   37
Group 3rd   
GChB K-Krew N Woodside's Red Sky At Night
  Boxer   36
Group 4th   
GCh Brynjulf Dont Look Now At Pyrview
  Great Pyrenees   26
BPIG    Naku's Georgie Porgie Puddin' N Pie   Eurasier   N/A
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Canamarok's River Of Dreams

Best Puppy In Breed
Moonsnoe's Immortal Flame



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Canamarok's River Of Dreams

Reserve Winners Bitch
Moonsnoe's Immortal Flame

Senior Puppy Bitch Class
1st Moonsnoe's Immortal Flame

12-18 Month Bitch Class
1st Shelaskan's Hot Tommoli

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Canamarok's River Of Dreams


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Midnight Solo One And Only

Best Of Opposite Sex
Midnightsolo Read Between The Lines

Best Puppy In Breed
Midnightsolo Read Between The Lines



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Midnightsolo Read Between The Lines

Senior Puppy Bitch Class
1st Midnightsolo Read Between The Lines


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 9 pts (0-4-4-2)
GChB K-Krew N Woodside's Red Sky At Night

Best Of Opposite Sex
Ch Sambria's Fly By Attitude

Best Puppy In Breed
Vanquish Maestro Shine Bright

Select Dog
GCh Uppercut Man In Black

Select Bitch
GCh Bellavita's Fashionista



Winners Bitch: (0-4-4-2)
Vanquish Maestro Shine Bright

Reserve Winners Bitch
Barquentine Pirate And Privateer

Junior Puppy Bitch Class
1st Vanquish Maestro Shine Bright

12-18 Month Bitch Class
1st Barquentine Pirate And Privateer

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Vanquish Maestro Lovefool

Open Bitch Class
1st Pantheon N Cinnrhee Wit Beyond Measure


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Gatehouse N Berkeley's High Roller

Best Of Opposite Sex
Cresswell's The Black Pearl

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Nightflight's Let's Go Bruno


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Cresswell's The Black Pearl

Reserve Winners Bitch
L'Oil Rogue Empire V Ignite

12-18 Month Bitch Class
1st L'Oil Rogue Empire V Ignite

Open Bitch Class
1st Cresswell's The Black Pearl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Naku's Georgie Porgie Puddin' N Pie

Best Of Opposite Sex
Naku's Great Expectations

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Naku's Georgie Porgie Puddin' N Pie

Best Puppy In Breed
Naku's Georgie Porgie Puddin' N Pie


Winners Dog: (2-1-0-0)
Naku's Great Expectations

Reserve Winners Dog
Naku's Sir Wallace of York

Junior Puppy Dog Class
1st Naku's Sir Wallace of York

Senior Puppy Dog Class
1st Naku's Great Expectations


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Naku's Georgie Porgie Puddin' N Pie

Junior Puppy Bitch Class
1st Naku's Georgie Porgie Puddin' N Pie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Brynjulf Dont Look Now At Pyrview

Best Of Opposite Sex
Ch Cidwm's Fullmetal Silver Dragon




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Regalhill's Low Ridin Ramone

Best Of Opposite Sex
Big Country's Gypsy

Select Bitch
Ch Noble Night's Beam Of Light



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Big Country's Gypsy

Open Bitch Class
1st Big Country's Gypsy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Weiler's Mr Personality At Hazelwood

Best Puppy In Breed
Weiler's Mr Personality At Hazelwood

Select Dog
GCh Vinzenz Del Penon De Ifach


Winners Dog: (2-0-1-0)
Weiler's Mr Personality At Hazelwood

Reserve Winners Dog
Amedeo Del Fracasso

Senior Puppy Dog Class
1st Weiler's Mr Personality At Hazelwood

Open Dog Class
1st Amedeo Del Fracasso



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Montevento's Caravaggio

Best Of Opposite Sex
Dreampools Lightning Strikes

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Dreampools Lightning Strikes


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Dreampools Lightning Strikes

Open Bitch Class
1st Dreampools Lightning Strikes


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GChG Marinella's The Thunder Rolls

Best Of Opposite Sex
Drewsar Say It Right

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Drewsar Say It Right

Best Puppy In Breed
Claircreek Vincents Starry Night


Winners Dog: (2-3-1-0)
Claircreek Vincents Starry Night

Reserve Winners Dog
Skipnstone's Game Set Match

Junior Puppy Dog Class
1st Claircreek Vincents Starry Night

12-18 Month Dog Class
1st Skipnstone's Game Set Match


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Drewsar Say It Right

Reserve Winners Bitch
Claircreek Tallulah Seabrook

12-18 Month Bitch Class
1st Claircreek Tallulah Seabrook

Canadian Bred Bitch Class
1st Claircreek Vinha Sul Mare

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Drewsar Say It Right


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Snowlegend Juju Of Last Samurai

Best Of Opposite Sex
Snowybear's Breaking Beau

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Snowlegend Juju Of Last Samurai


Winners Dog: (1-1-0-0)
Snowybear's Breaking Beau

Open Dog Class
1st Snowybear's Breaking Beau


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Snowlegend Juju Of Last Samurai

Canadian Bred Bitch Class
1st Snowlegend Juju Of Last Samurai


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Lindsayleigh's Batman




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Unicornhill Trade Secret

Best Puppy In Breed
Unicornhill Trade Secret


Winners Dog: (1-0-0-0)
Unicornhill Trade Secret

Junior Puppy Dog Class
1st Unicornhill Trade Secret



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Jo Ann Pavey Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   17
Group 2nd   
Ch Paradym Double Dare Ya
  Norwich Terrier   16
Group 3rd   
Ch RexRoth's Tom Collins
  Norfolk Terrier   15
Group 4th   
Ch King's Mtn Marvelous Mrs Maisel
  Dandie Dinmont Terrier   14
BPIG   
Ch RexRoth's Tom Collins
  Norfolk Terrier   N/A
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kernow The Rookie


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kernow The Rookie

Open Dog Class
1st Kernow The Rookie



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Equinox N Jazz Yaketyyak Don't Talk Back

Select Dog
Ch Equinox N Jazz Simon Says A Lot




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Talyot Malika

Select Bitch
Ch Bluefire Vltava At Zlata Praha




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChB King's Mtn Marvelous Mrs Maisel

Select Bitch
Ch Glahms Golden Dawn Of Augustine




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Moonshadows Paint It Black

Best Of Opposite Sex
Cathasaigh Music Maestro at Dogct

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Cathasaigh Music Maestro at Dogct


Winners Dog: (1-2-0-1)
Cathasaigh Music Maestro at Dogct

12-18 Month Dog Class
1st Cathasaigh Music Maestro at Dogct


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Moonshadows Fantasy Child

Reserve Winners Bitch
Moonshadows Hi-Lite Pixie Dust

Canadian Bred Bitch Class
1st Moonshadows Fantasy Child
2nd Moonshadows Hi-Lite Pixie Dust


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh RexRoth's Tom Collins

Best Puppy In Breed
GCh RexRoth's Tom Collins




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Paradym Double Dare Ya




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Rivendell Good Gracious



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Rivendell Good Gracious

Reserve Winners Bitch
Haven's I Love Lucy

Open Bitch Class
1st Rivendell Good Gracious
2nd Haven's I Love Lucy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Puppy In Breed
GChB Toulin's Why Not Wilbur




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Boreal SpecialK Kayleigh Grace




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chi Risica Non Rosica


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chi Risica Non Rosica

12-18 Month Dog Class
1st Chi Risica Non Rosica



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Corinne Walker Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Diaquiris Dam Yankees
  Pekingese   44
Group 2nd   
Ch Sugarlamb's Stylish Cowboy
  Pomeranian   43
Group 3rd   
GCh Gentle Star Neverending Story
  Cavalier King Charles Spaniel   41
Group 4th   
GChS CurlyQ's Firehouse Inferno
  Pug   19
BPIG   Ch Inthecedars Paris-Sue   Pug   N/A
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 21 pts (7-7-4-4)
GCh Gentle Star Neverending Story

Best Of Opposite Sex
GCh Bonitos Companeros Boogie Woogie

Best Of Winners: (7-7-4-4)
Chantismere Carreras

Best Puppy In Breed
Lavenderhills The Devil Wears Prada

Select Dog
GChB Midsummer Day Tripper

Select Bitch
Ch Midsummers Circle Of Life


Winners Bitch: (7-7-4-4)
Lavenderhills One Hit Single

Reserve Winners Bitch
Carriagehill Burnt Orange

Junior Puppy Bitch Class
1st Lavenderhills The Devil Wears Prada

12-18 Month Bitch Class
1st Carriagehill Burnt Orange

Canadian Bred Bitch Class
1st Midsummers Cinnamon Girl

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lavenderhills One Hit Single
2nd Syrenia's Damascus Rose

Open Bitch Class
1st Ornella Muti vom Welfenhof
2nd Jimary's Audrey Anne


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Dedechshund Miso Far Fetched




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Miso Miss Swipe Right




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Fiery Fame Vow Of Love




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Clussexx Wrecking Ball

Best Puppy In Breed
Clussexx Wrecking Ball



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Clussexx Wrecking Ball

Junior Puppy Bitch Class
1st Clussexx Wrecking Ball


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time

Best Of Opposite Sex
GChB Seda's Ryder At Amistosa And Twinkle

Best Puppy In Breed
GCh That's A Wrap

Select Dog
GCh That's A Wrap



Winners Bitch: (0-3-2-1)
Alegria's Full Of Beans

Reserve Winners Bitch
Old Havana's Forest Goddess

Junior Puppy Bitch Class
1st Weatherford's On The Wings Of An Angel

Senior Puppy Bitch Class
1st Alegria's Full Of Beans

Open Bitch Class
1st Old Havana's Forest Goddess


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Coverdale Conquering Everest At Kimika



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Southcreek's Toast Of The Town




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Diaquiris Dam Yankees




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Sugarlamb's Stylish Cowboy

Best Puppy In Breed
Ch Diaquiris To Cute To Shoot

Select Dog
Ch Diaquiris To Cute To Shoot




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChG CurlyQ's Firehouse Inferno

Best Of Opposite Sex
Inthecedars Paris-Sue

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Inthecedars Paris-Sue

Best Puppy In Breed
Inthecedars Paris-Sue


Winners Dog: (1-2-1-0)
Inthecedars Kadarbra

12-18 Month Dog Class
1st Inthecedars Kadarbra


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Inthecedars Paris-Sue

Reserve Winners Bitch
Inthecedars Mary Lou-Sue's Diamond

Senior Puppy Bitch Class
1st Inthecedars Paris-Sue

Open Bitch Class
1st Inthecedars Mary Lou-Sue's Diamond


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Artemus Voila Violetta

Best Puppy In Breed
Carmorosa's Lady Marguerite



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Carmorosa's Lady Marguerite

Senior Puppy Bitch Class
1st Carmorosa's Lady Marguerite


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Joy And Sorrow Stribrne Prani

Best Of Opposite Sex
Angel's Body Stribrne Prani

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Joy And Sorrow Stribrne Prani


Winners Dog: (1-1-0-0)
Angel's Body Stribrne Prani

Open Dog Class
1st Angel's Body Stribrne Prani


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Joy And Sorrow Stribrne Prani

Open Bitch Class
1st Joy And Sorrow Stribrne Prani


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Glen Stark Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Amanda Miguel
  Poodle (Standard)   35
Group 2nd   
Ch Chopin's Secret Agent
  Shih Tzu   29
Group 3rd   
Ch Stormin I Can Take Myself Dancing
  French Bulldog   23
Group 4th   
GCh Bulldacious Rolex On A Redneck
  Bulldog   19
BPIG   
Ch Chopin's Secret Agent
  Shih Tzu   N/A
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 8 pts (2-4-2-1)
GChB Bulldacious Rolex On A Redneck

Best Of Opposite Sex
GCh Cherokee Legend Hildegarde

Best Of Winners: (2-4-2-1)
Bulldacious French Milk Maid

Best Puppy In Breed
Pelee's A Move In The Ripe Direction

Select Dog
GChB Cherokee Legend Jacib's Where's Waldo


Winners Bitch: (2-4-2-1)
Bulldacious French Milk Maid

Reserve Winners Bitch
Cherokee Legend Jacib's It's Just A Game

Junior Puppy Bitch Class
1st Lush's Rise To The Occasion

Senior Puppy Bitch Class
1st Cherokee Legend Jacib's It's Just A Game

12-18 Month Bitch Class
1st Bulldacious French Milk Maid

Canadian Bred Bitch Class
1st Jacib's They're Singing My Song


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Rio's Jack Of Diamonds

Best Of Opposite Sex
Mi-Pao's Cream Calla Lily

Best Puppy In Breed
Mi-Pao's Cream Calla Lily



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Mi-Pao's Cream Calla Lily

Junior Puppy Bitch Class
1st Mi-Pao's Cream Calla Lily


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Suttella's Rewrite The Stars

Best Of Opposite Sex
Ch Bella Luna

Best Puppy In Breed
Gallopangel Cinnamon Sugar N' Spice



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Gallopangel Cinnamon Sugar N' Spice

Junior Puppy Bitch Class
1st Gallopangel Cinnamon Sugar N' Spice


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChB Superlative's Queen Isabella

Best Puppy In Breed
GChB Superlative's Queen Isabella



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Purrkees Angels Among Us

Best Puppy In Breed
Purrkees Angels Among Us



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Purrkees Angels Among Us

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Purrkees Angels Among Us


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sanvar's Jubilee Of Tiva

Best Puppy In Breed
Sanvar's Jubilee Of Tiva



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sanvar's Jubilee Of Tiva

Open Bitch Class
1st Sanvar's Jubilee Of Tiva


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 5 pts (1-2-0-3)
GChB Amanda Miguel

Best Of Opposite Sex
Classique Ivy Lane Catch'n Big Waves

Best Of Winners: (1-2-0-3)
Classique Ivy Lane Talk A Little Chic

Best Puppy In Breed
Ch Classique Ivy Lane Onyx Noir

Select Bitch
Ch Classique Ivy Lane Onyx Noir


Winners Bitch: (1-2-0-3)
Classique Ivy Lane Talk A Little Chic

Reserve Winners Bitch
Sanvar's Autumn Breeze

Senior Puppy Bitch Class
1st Classique Ivy Lane Talk A Little Chic

Open Bitch Class
1st Sanvar's Autumn Breeze


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox

Best Puppy In Breed
GChB Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
GCh Chopin's Secret Agent

Best Of Opposite Sex
Chopin's Elsa

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Roxini's A Goner For Trueaires

Best Puppy In Breed
GCh Chopin's Secret Agent

Select Dog
Ch Ying The Show Must Go On


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Chopin's Elsa

Reserve Winners Bitch
Schutzu's Nova Heart

Junior Puppy Bitch Class
1st Chopin's Elsa

Canadian Bred Bitch Class
1st Schutzu's The Beat Goes On

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Schutzu's Nova Heart


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Jo Ann Pavey Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Zesta Lynphil Clairvoyant
  Shetland Sheepdog   35
Group 2nd   
Ch Chaparral's Irish Red
  Berger Des Pyrenees   30
Group 3rd   
Northbay Xsell Dreams Come True
  Australian Shepherd   27
Group 4th   
GCh Hybris N MacLands Gonna Make My Noise
  Miniature American Shepherd   21
BPIG   
Laureate Ode To Joy
  Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GChB Byeyo's Gonna Get Me Sum

Best Of Opposite Sex
Byeyo's Teller Of Tails


Winners Dog: (2-0-0-1)
Byeyo's Teller Of Tails

Reserve Winners Dog
Byeyo's Thundering Blue Max

12-18 Month Dog Class
1st Byeyo's Thundering Blue Max

Open Dog Class
1st Byeyo's Teller Of Tails



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
Northbay Xsell Dreams Come True

Best Of Opposite Sex
MC's Hazel Saving Grace

Best Of Winners: (3-2-1-0)
Northbay Xsell Dreams Come True

Best Puppy In Breed
Doublehearts Dealers Choice

Select Dog
GChB Legacy's Callibreeze Next Spark


Winners Dog: (3-2-1-0)
Northbay Xsell Dreams Come True

Reserve Winners Dog
Doublehearts Dealers Choice

Junior Puppy Dog Class
1st Lokasenna's Prince Greenleaf Of Telcontar

12-18 Month Dog Class
1st Northbay Xsell Dreams Come True

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Doublehearts Dealers Choice


Winners Bitch: (3-2-1-0)
MC's Hazel Saving Grace

Reserve Winners Bitch
Skyrunner's Precious Gem

12-18 Month Bitch Class
1st MC's Hazel Saving Grace

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Skyrunner's Precious Gem


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Auldscotia Dirty Dancer




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Belgiadors Aura Eclipse Du Soul



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Belgiadors Aura Eclipse Du Soul

12-18 Month Bitch Class
1st Belgiadors Aura Eclipse Du Soul


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChB Chaparral's Irish Red

Best Of Opposite Sex
Chaparral's Pourquoi Pas



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Chaparral's Pourquoi Pas

Reserve Winners Bitch
Chaparral's Fine Fettle

Canadian Bred Bitch Class
1st Chaparral's Fine Fettle

Open Bitch Class
1st Chaparral's Pourquoi Pas


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Heronwood Notorious Of Bellaclan



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Heronwood Notorious Of Bellaclan

Reserve Winners Bitch
Bellaclan Freakum Dress

12-18 Month Bitch Class
1st Heronwood Notorious Of Bellaclan

Open Bitch Class
1st Bellaclan Freakum Dress


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Boyero Yours Forever Llama

Best Puppy In Breed
GCh Boyero Yours Forever Llama




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Glasgowhill's Written In The Stars

Best Of Opposite Sex
Oroglen's Dancing In The Moonlight

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Glasgowhill's Written In The Stars


Winners Dog: (1-2-0-0)
Glasgowhill's Written In The Stars

12-18 Month Dog Class
1st Glasgowhill's Written In The Stars


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kennelwood's One Bourbon One Scotch One Beer



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
GCh Hybris N MacLands Gonna Make My Noise

Best Of Opposite Sex
Hilltops Sparkling Eve At KL

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Hilltops Best Kept Secret At KL

Best Puppy In Breed
Hilltops Best Kept Secret At KL

Select Dog
GCh Bold Legends Chronicles Of Riddick


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Hilltops Sparkling Eve At KL

Junior Puppy Bitch Class
1st Hilltops Sparkling Eve At KL


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tasiahills Endless Secret




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GCh Zesta Lynphil Clairvoyant

Best Of Opposite Sex
Mystic Suntime Restless Heart

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Lynphil Defiance

Best Puppy In Breed
Laureate Ode To Joy


Winners Dog: (2-2-0-1)
Mystic Suntime Restless Heart

Reserve Winners Dog
Mystic Suntime Yellowstone

Junior Puppy Dog Class
1st Mystic Suntime Yellowstone

Senior Puppy Dog Class
1st Mystic Suntime Restless Heart


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Lynphil Defiance

Reserve Winners Bitch
Laureate Ode To Joy

Junior Puppy Bitch Class
1st Laureate Ode To Joy

Open Bitch Class
1st Lynphil Defiance


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By