GCh Golden Clover's Holy Smoke!
Retriever (Golden)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Dexter - (Male)
Owner: Sue Gamble
Breeder: Leo Gould & Savannah Gould
Conformation Handler: Wayne Wilson
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 2
Group Ranking: 3 3 4 4 9
All Breed Ranking: 19 19 24 23 37

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 2 1 6   0 0 0 0 0   808
Win Record - 2020
Show Date
Wildwood Kennel Club November 06 to November 08, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tony Vandendool 12 (4-5-4-0)
Saturday Best Of Breed   Shawn Nichols 13 (5-4-4-1)
Friday Best Of Breed   Glen Stark 9 (3-3-4-0)
  Group 4th   Glen Stark 47

Show Date
Wildwood Kennel Club October 23 to October 25, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 13 (4-5-5-0)
Saturday Best Of Breed   Richard Paquette 17 (5-8-5-0)
Friday Best Of Breed   Stephen Dainard 14 (5-6-4-0)

Show Date
Wildwood Kennel Club October 09 to October 12, 2020
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Ed Wild N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Joy Lynne Huntley 15 (6-5-4-1)
Sunday Best Of Breed   Sandy Gelinas 27 (11-10-4-3)
Saturday Best Of Breed   Lana Ferguson 26 (11-10-4-2)
Friday Best Of Breed   Melody Roth 22 (8-9-4-2)
  Group 2nd   Michael Gelinas 85

Show Date
Elgin County Kennel Club August 28 to August 30, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elaine Whitney 22 (9-10-2-2)
  Group 3rd   Elaine Whitney 95
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 21 (9-10-3-0)
  Group 4th   Michael Hill 84
Friday Best Of Breed   Bruce Owen 5 (2-1-2-1)
  Group 2nd   Jocelyne Gagne 30
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 5 (2-1-2-1)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 13 (3-6-1-4)
  Best Of Breed LTD Breed Show Dana Garcia Tice 12 (4-5-1-3)
  Group 4th   Lee Anne Bateman 64
Saturday Select Dog   Pierre Talbot N/A
Friday Select Dog   Yvonne Savard N/A

Show Date
Ontario Breeders Association February 28 to March 01, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Vivian Maury N/A
Saturday Best Of Breed   Shawn Bennett 21 (4-9-5-4)
Friday Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 18 (4-8-4-3)
  Best Of Breed LTD Breed Show Mike Jackman 18 (3-8-5-3)
  Group 4th LTD Breed Show Mike Jackman 52

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 21 to February 23, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 15 (6-4-3-3)
Saturday Select Dog   Honey Glendinning N/A
Friday Best Of Breed LTD Breed Show Cherie Holmes 17
  Group 4th LTD Breed Show Cherie Holmes 50
  Select Dog   Anik Primeau N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club January 30 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Lana Ferguson N/A
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Jo Ann Pavey 14
  Group 4th   Michael Woods (Dr) 68
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 15 (2-7-4-3)
Friday Select Dog LTD Breed Show Sharon Luckhart N/A
Thursday Best Of Breed   Irene Latchford 11 (1-7-3-1)

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 7 11 10 10 10
Group Ranking: 45 72 67 63 69
All Breed Ranking: 210 355 335 309 347

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 5 2 5   0 0 0 0 0   482
Win Record - 2019
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd LTD Breed Show Sylvia Barkey 64
  Best Of Opposite Sex   Wendy Schira N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Sylvia Barkey 9
Saturday Select Dog   Melody Roth N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Garth Gourlay 9
Friday Best Of Breed   Dann Wilson 9 (3-4-2-1)
  Group 1st   Dann Wilson 89

Show Date
Caledon Kennel Association December 13 to December 15, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 18 (3-8-5-3)
Friday Select Dog   Glen Stark N/A

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 06 to December 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Kristen Francis N/A
Friday Group 4th   Joanne Fernall 25
  Best Of Breed   Joanne Fernall 5 (1-2-1-2)
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 6 (1-2-1-3)

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 06 to September 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   John Muldoon N/A
Saturday Best Of Breed   Denise Branch 12 (1-6-3-3)
Friday Select Dog   Laurie Campbell N/A

Show Date
Essex County Kennel Club August 31 to September 02, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Judith Taylor N/A
Sunday Group 4th   Phyllis Pancel 20
  Group 3rd   Ann Hennigan 19
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 4 (0-2-2-1)
  Best Of Breed   Ann Hennigan 2 (0-1-1-1)
Saturday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 4 (0-2-2-1)
  Select Dog   Dana Cline N/A

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club August 30 to August 30, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Kristen Francis 3 (0-2-2-0)
  Group 2nd   Kristen Francis 17

Show Date
Elgin County Kennel Club August 23 to August 25, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Leif-Herman Wilberg 22
  Best Of Breed   Leif-Herman Wilberg 5 (2-2-1-1)
Saturday Group 4th   Nancy Simmons 14
  Best Of Breed   Nancy Simmons 3 (1-2-1-0)
Friday Best Of Breed   Fabian Daza 5 (1-3-1-1)
  Group 2nd   Mark Houston-McMillan 18
  Group 1st   Fabian Daza 19
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 5 (1-3-1-1)

Show Date
Kars Dog Club July 19 to July 22, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   David Gilmour N/A
Sunday Select Dog   Carol Graham N/A
Saturday Select Dog   Stewart Dankner N/A
Friday Group 4th LTD Breed Show Graham Kerr 34
  Group 1st   Janelle Robbins 42
  Best Of Breed   Janelle Robbins 12 (3-3-3-4)
  Best Of Breed LTD Breed Show Graham Kerr 11 (3-3-3-3)

Show Date
Sarnia Kennel Club July 05 to July 08, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Michael Hill N/A
  Best Of Opposite Sex   Barbara Arndt N/A
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 2 (0-1-1-1)
  Group 4th   Kristen Francis 8
Saturday Best Of Opposite Sex   Roger Hartinger N/A
Friday Best Of Breed   Paula Hartinger 3 (0-2-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Lee Anne Bateman N/A
  Group 3rd   Paula Hartinger 16

Show Date
Ontario County Kennel Club June 14 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Linda St-Hilaire N/A
Saturday Select Dog   Thomas Nesbitt N/A
  Select Dog   David Swartwood N/A
Friday Select Dog   Terry Carter N/A
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 8 (2-4-3-0)
  Group 2nd   Davor Javor 26

Show Date
Golden Retriever Club Of Greater Toronto June 09 to June 09, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Award Of Merit   Steven Herman (Dr) N/A

Show Date
Golden Retriever Club Of Canada [Regional] June 08 to June 08, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Award Of Merit   Jos De Cuyper N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   George Kostopoulos N/A
Friday Winners Dog   David Strachan (10-15-4-6)
  Best Of Winners   David Strachan (10-15-4-6)
  1st Open Dog Class   David Strachan N/A

Show Date
K-W Kennel Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Winners Dog   Wendy Maisey N/A
  2nd Open Dog Class   Wendy Maisey N/A
Sunday Reserve Winners Dog   Kim Ramey-Leblanc N/A
  2nd Open Dog Class   Kim Ramey-Leblanc N/A
Saturday Winners Dog   Jo Ann Pavey (3-4-2-0)
  Best Of Winners   Jo Ann Pavey (3-4-2-0)
  1st Open Dog Class   Jo Ann Pavey N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By