Abegweit Kennel Club
Friday, July 19, 2019 - Show # 1



Related Results


Results courtesy of:


-- Amanda Oatway --
CH IslandGems Dream Girl
"Tootsie"
Owner: Amanda and Cecil Oatway
Handler: Nicole Feltham
IslandGems Toy Fox Terriers – Look for us on Facebook


Best In Show
Judge: Linda Kraft
Retriever (Golden)  
GCh MeliaGold Thank You My Friend
Points: 126 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Linda Kraft
Whippet  
Ch McCartney's Always Lavish
Points: 93
Best Puppy In Show
Judge: Linda Kraft
Whippet  
Ch McCartney's Always Lavish
Best Baby Puppy In Show
Judge: Linda Kraft
Chinese Crested   Gardine Poetic Justice
Best Altered In Show
Judge: Linda Kraft
Shih Tzu  
Ch (Alt) Loghavens Elegant Anne








Group 1 - Linda Kraft Top Dog
Points
Group 1st   
GCh MeliaGold Thank You My Friend
  Retriever (Golden)   32
Group 2nd   
GChEx DuValin Cayenne
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   23
Group 3rd   
GCh Madabout's Call The Doctor
  Retriever (Labrador)   21
Group 4th    Camelot's Zebulon Herne   Weimaraner   18
BPIG   
Ch Remme's Alice In Wonderland
  Spaniel (English Springer)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Bitagold Cardshark At Mermaid
  Retriever (Golden)   0
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChEx DuValin Cayenne

Select Bitch
Ch DesBattures Neige Dubourgroyal



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch De Lombardie Nova Breezycreek

Best Of Opposite Sex
Tops Off To Breezycreek

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Breezycreek's Little Sure Shot

Best Puppy In Breed
Breezycreek's Little Sure Shot


Winners Dog: (1-1-0-1)
Tops Off To Breezycreek


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Breezycreek's Little Sure Shot

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 8 pts (0-2-4-3)
GCh MeliaGold Thank You My Friend

Best Of Opposite Sex
Ch Jackson's A Star Is Born

Best Puppy In Breed
Ch Jackson's A Star Is Born

Select Dog
GCh YBFGoldens All Or Nothing JustB

Select Bitch
GCh Nikmor's Don't Let Me Down



Winners Bitch: (0-2-4-3)
Nikmor's Feisty Heiress

Reserve Winners Bitch
Quyen's Mystical Libby

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Madabout's Call The Doctor

Best Of Opposite Sex
Sher-Mi 3C Huntsdown Biscotti

Best Puppy In Breed
Sher-Mi 3C Huntsdown Biscotti



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Sher-Mi 3C Huntsdown Biscotti

Reserve Winners Bitch
Doukare's Harping On Summer

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Cyre's The Heat Is On

Best Of Opposite Sex
Cfyre's Song Of The Phoenix

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Rc Toller Kare's Final Legacy

Best Puppy In Breed
Rc Toller Kare's Final Legacy


Winners Dog: (1-2-1-0)
Rc Toller Kare's Final Legacy


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Cfyre's Song Of The Phoenix

Reserve Winners Bitch
Kare's Brandi

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Harbinger's Forest Ranger

Best Of Opposite Sex
Sassenach KnockingOnEvansDoor

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Triseter Celtic York Of Brodruggan

Best Puppy In Breed
Triseter Celtic York Of Brodruggan


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Sassenach KnockingOnEvansDoor

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Marsuvica's Colour Of Black

Select Dog
Ch Scottfree Stage Door Johnny



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bluestone Femme Fetail

Best Of Opposite Sex
Bluestone Silver Wulff Tail

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bluestone Femme Fetail

Best Puppy In Breed
Bluestone Femme Fetail


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bluestone Silver Wulff Tail


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bluestone Femme Fetail

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Remme's Alice In Wonderland

Best Puppy In Breed
Ch Remme's Alice In Wonderland



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Remme Ariel The Little Mermaid

Reserve Winners Bitch
Remme's Sunset Sam

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Camelot's Zebulon Herne

Best Of Opposite Sex
Trax Amazing Grace

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Camelot's Zebulon Herne

Best Puppy In Breed
Trax Amazing Grace


Winners Dog: (1-1-0-0)
Camelot's Zebulon Herne


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Trax Amazing Grace





Group 2 - Linda Kraft Top Dog
Points
Group 1st   
Ch McCartney's Always Lavish
  Whippet   14
Group 2nd   
Ch Graabine Little Bit O Chilli
  Norwegian Elkhound   11
Group 3rd   
GCh Trumphill's Taking The High Road
  Rhodesian Ridgeback   10
Group 4th   
Admindac's Clear Finish MS
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   9
BPIG   
Ch McCartney's Always Lavish
  Whippet   N/A
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Cream Ridge Mademoiselle At Er Dox

Best Of Opposite Sex
Ch Cream Ridge Monsieur at Er Dox

Best Puppy In Breed
Ch Cream Ridge Mademoiselle At Er Dox



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Admindac's Clear Finish MS

Best Of Opposite Sex
Admindac Shellac Chartered MS

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Admindac's Clear Finish MS


Winners Dog: (2-2-0-0)
Admindac Shellac Chartered MS

Reserve Winners Dog
Admindac Full Monty Ms


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Admindac's Clear Finish MS

Reserve Winners Bitch
Shamorra Cocokissed Admindac

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Damaris Dixie D'Vitaz

Best Of Opposite Sex
Tsertus Generation Next To Vitaz

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Damaris Dixie D'Vitaz

Best Puppy In Breed
Damaris Dixie D'Vitaz


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tsertus Generation Next To Vitaz


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Damaris Dixie D'Vitaz

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aviance's Barbaro SL



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Graabine Little Bit O Chilli



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Soletrader Daring In Dublin



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Trumphill's Taking The High Road



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch McCartney's Always Lavish

Best Of Opposite Sex
Daghan Tiger Lilly At Admindac

Best Puppy In Breed
Ch McCartney's Always Lavish



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Daghan Tiger Lilly At Admindac

Reserve Winners Bitch
Admindac Zoro Succession W





Group 3 - Bonnie Derry Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Briley's Noble Endeavour
  Boxer   9
Group 2nd   
GCh Triumf Sibiri Magnat
  Akita   7
Group 3rd   
GCh ConnQuest Baby I'm A Star
  Doberman Pinscher   6
Group 4th   
Ch Snowlegend Aria Of Snowstar
  Samoyed   4
BPIG   
Ch Snowstar-Mermaid UMakeMeDizzy
  Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group    Rau's Song Of Ice And Fire V Casabali   Great Dane   0
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Triumf Sibiri Magnat



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Briley's Noble Endeavour

Best Of Opposite Sex
Ch Briley's This Must Be Magic



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh ConnQuest Baby I'm A Star



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Regnancy A Touch Of Class

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh TriLa's Workin The Strip



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Snowlegend Aria Of Snowstar

Best Puppy In Breed
Snowstar-Mermaid UMakeMeDizzy



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Snowstar-Mermaid UMakeMeDizzy

Reserve Winners Bitch
Snowstar A League Of Her Own





Group 4 - Bonnie Derry Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Glahms Golden Aelwen
  Dandie Dinmont Terrier   13
Group 2nd   
GCh D.B.F. Change Maker
  Russell Terrier   12
Group 3rd   Ch Ellerker's I'll Be Downtown   Schnauzer (Miniature)   11
Group 4th   
GCh Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   10
BPIG    Hollytroy's Dixie Wynn   Airedale Terrier   N/A
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Regalridge Stand On Guard

Best Of Opposite Sex
Hollytroy's Dixie Wynn

Best Puppy In Breed
Hollytroy's Dixie Wynn



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Hollytroy's Dixie Wynn

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ryba's Skyfall



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Teddi of Gateway

Best Puppy In Breed
Upthecreek's Flights Of Fancy



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Lochlomond Wee Babbling Brook

Reserve Winners Bitch
Kilmaree's Destiny At Showme

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Glahms Golden Aelwen



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Gleann Flashmob Stiubhard

Best Of Opposite Sex
Gleann Lovely Lolita

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Gleann Flashmob Stiubhard

Best Puppy In Breed
Gleann Lovely Lolita


Winners Dog: (1-1-0-0)
Gleann Flashmob Stiubhard


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Gleann Lovely Lolita

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh D.B.F. Change Maker



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Ellerker's I'll Be Downtown



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Pinehome Merrimoor CameToDance



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Skyehigh's One Pound Sterling







Group 5 - Linda Kraft Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Broken Wing's Twisted Sister at Tri-Star
  Toy Manchester Terrier   15
Group 2nd   
GCh PekeEasy Top Gun Is In Town
  Pekingese   12
Group 3rd   
GCh Shanash's Rockstar In The Ring
  Yorkshire Terrier   11
Group 4th   
Pinecrest Oh What A Lucky Man
  Pomeranian   10
BPIG   
Pinecrest Oh What A Lucky Man
  Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Gardine Poetic Justice   Chinese Crested   0
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Gardine Don't Stop Believing


Winners Dog: (1-0-1-0)
Curlious Tldr


Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Little Wonder Jr At Hummingbird

Best Puppy In Breed
Little Wonder Jr At Hummingbird


Winners Dog: (1-0-0-0)
Little Wonder Jr At Hummingbird


Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Polaris Plyus Andreas

Best Of Opposite Sex
Diamondsun's Mirror Image

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Mawenpaw's Secret Weapon


Winners Dog: (1-1-1-0)
Mawenpaw's Secret Weapon


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Diamondsun's Mirror Image

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh PekeEasy Top Gun Is In Town



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pinecrest Oh What A Lucky Man

Best Puppy In Breed
Pinecrest Oh What A Lucky Man


Winners Dog: (1-0-0-0)
Pinecrest Oh What A Lucky Man


Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Annadeans Island Christmas

Best Of Opposite Sex
Annadeans Thackery Jinx

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Annadeans Island Christmas

Best Puppy In Breed
Annadeans Island Christmas


Winners Dog: (1-2-0-0)
Annadeans Thackery Jinx


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Annadeans Island Christmas

Reserve Winners Bitch
Annadeans Under The Mistletoe

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch IslandGems Dream Girl



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Broken Wing's Twisted Sister at Tri-Star

Best Of Opposite Sex
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln

Select Dog
GCh Fwaggles Haywire v Rustic Lane



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Shanash's Rockstar In The Ring







Group 6 - Bonnie Derry Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hessenvilla's Buddy Holly
  Boston Terrier   14
Group 2nd   
Ch Chowridge From Me To U Suminka
  Chow Chow   12
Group 3rd   
Ch Bloom's Pura Vida
  Poodle (Standard)   10
Group 4th   Ch Rickees Show Me The Ring   Keeshond   9
BPIG   
Ch Bloom's Pura Vida
  Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Windamirs Red Light District V Amberlane   German Pinscher   0
Best Altered In Group   
Ch (Alt) Loghavens Elegant Anne
  Shih Tzu   0
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Hessenvilla's Buddy Holly


Winners Dog: (1-0-1-0)
Waylins Fiveoclock Uptown Funk


Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Chowridge From Me To U Suminka

Best Of Opposite Sex
Three Rivers Kiara Mesbeauchow



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Three Rivers Kiara Mesbeauchow

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Onsengeltje White And Buttoned



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Onsengeltje White And Buttoned

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Briley's Who's The Boss

Best Puppy In Breed
Briley's Who's The Boss


Winners Dog: (1-0-0-0)
Briley's Who's The Boss


Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ufourea Leaping For Love



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Rickees Show Me The Ring

Best Of Opposite Sex
Purrkees Hello Dolly

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Keysmark's Reel 'Em In


Winners Dog: (1-1-1-0)
Keysmark's Reel 'Em In


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Purrkees Hello Dolly

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Bloom's Pura Vida

Best Puppy In Breed
Ch Bloom's Pura Vida



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Kurotetsu Go Shun' You Kensha

Best Of Opposite Sex
Tsukime's Hanako At Akanami



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tsukime's Hanako At Akanami

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Opal N' Wenrick's Mighty Mate

Best Puppy In Breed
Opal N' Wenrick's Mighty Mate


Winners Dog: (1-1-0-0)
Opal N' Wenrick's Mighty Mate




Group 7 - Bonnie Derry Top Dog
Points
Group 1st    Seawhisper Winsmore Limelight   Collie (Smooth)   23
Group 2nd   
GCh Treestarr Oracle Chick Magnet
  Australian Shepherd   19
Group 3rd   
Ch Kyon's Heidi Perledatter
  Norwegian Buhund   12
Group 4th   
GCh Vastgota Canadian Giiwedin LT
  Swedish Vallhund   11
BPIG    Kelbren Splash Of Berry   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Shelhaven Flashback   Shetland Sheepdog   0
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Agassiz N Austlyn Heading East



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 6 pts (1-2-2-2)
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet

Best Of Opposite Sex
Ch Amadore Raise Your Glass

Best Of Winners: (1-2-2-2)
Like A Rolling Stone Daouphars

Best Puppy In Breed
Amadore Joy N Bliss

Select Bitch
GCh Malka's Does He Love You


Winners Dog: (1-2-2-2)
Like A Rolling Stone Daouphars


Winners Bitch: (1-2-2-2)
Amadore Joy N Bliss

Reserve Winners Bitch
Amadore Another Round

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Seawhisper Winsmore Limelight

Best Of Opposite Sex
Chantry's Who's That Lady

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Seawhisper Winsmore Limelight


Winners Dog: (2-1-1-0)
Seawhisper Winsmore Limelight

Reserve Winners Dog
Chantry's Jackpot Raider


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Chantry's Who's That Lady

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Kohlein's Lourdes

Best Of Opposite Sex
Panzer von Micurs

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Quymeras Dare To Live

Best Puppy In Breed
Quymeras Dare To Live


Winners Dog: (1-1-0-1)
Panzer von Micurs


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Quymeras Dare To Live

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Alta Chantia Of Crystal Moon

Best Of Opposite Sex
Alta Double Denim

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Alta Chantia Of Crystal Moon

Best Puppy In Breed
Alta Double Denim


Winners Dog: (1-1-0-0)
Alta Double Denim


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Alta Chantia Of Crystal Moon

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kyon's Heidi Perledatter



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Qubic's Whole Lotta Hugs



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Kelbren Splash Of Berry

Best Puppy In Breed
Kelbren Splash Of Berry



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Kelbren Splash Of Berry

Reserve Winners Bitch
Brandamike Miss B Haven

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Vastgota Canadian Giiwedin LT



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By