Kent Kennel Klub
Saturday, April 13, 2019 - Show # 4



Related Results

Conformation

Friday, April 12 (Show # 1)
Friday, April 12 (Show # 2)
Saturday, April 13 (Show # 3)
Saturday, April 13 (Show # 4)
Sunday, April 14 (Show # 5)
Sunday, April 14 (Show # 6)

Obedience

Friday, April 12 (Obedience Trial 1)
Friday, April 12 (Obedience Trial 2)
Saturday, April 13 (Obedience Trial 3)
Saturday, April 13 (Obedience Trial 4)
Sunday, April 14 (Obedience Trial 5)
Sunday, April 14 (Obedience Trial 6)

Rally Obedience

Friday, April 12 (Rally Trial 1)
Friday, April 12 (Rally Trial 2)
Saturday, April 13 (Rally Trial 3)
Saturday, April 13 (Rally Trial 4)
Sunday, April 14 (Rally Trial 5)
Sunday, April 14 (Rally Trial 6)

Related Specialties

Toy Dog Club Of Lambton-Kent - Saturday, April 13 - Conformation



Results courtesy of:

-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS Can GCh/MBIS Mex GCh/MBIS Per GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady’s Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owners: Kelef Newfoundlands and Summerford Newfoundlands
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Ole Nielsen
Puli  
Ch Moonshadow Mind Games
Points: 187 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Ole Nielsen
West Highland White Terrier  
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling
Points: 164
Best Puppy In Show
Judge: Ole Nielsen
Cavalier King Charles Spaniel  
Midsummer AllAbout The Journey
Reserve Best Puppy In Show
Judge: Ole Nielsen
Doberman Pinscher   Mi-Ti's Piece Of The Puzzle








Group 1 - Chakkapan Chantarasmee Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Zoldmali Cetli
  Vizsla (Wire-Haired)   33
Group 2nd   Ch Seasyde I Love Lucy   Pointer   32
Group 3rd   
Ch Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   31
Group 4th   
Ch Santiago de Himmelstein
  Retriever (Golden)   30
BPIG   
Ch Shadowland Along For The Ride
  Pointer (German Short-Haired)   N/A
Judge: Chakkapan Chantarasmee

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Seasyde I Love Lucy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Chakkapan Chantarasmee

Best Of Breed: 7 pts (1-2-2-3)
GCh Leaside's Wild Blue Angel

Best Of Opposite Sex
GCh Leaside's Cherry Creek Daisy

Best Of Winners: (1-2-2-3)
Awb Morgans Mandy

Best Puppy In Breed
Ch Shadowland Along For The Ride

Select Dog
GCh Whisperfield Out On A Limb

Select Bitch
Ch Shadowland Along For The Ride


Winners Dog: (1-2-2-3)
BNJ Ordinary Hero

Open Dog Class
1st BNJ Ordinary Hero


Winners Bitch: (1-2-2-3)
Awb Morgans Mandy

Reserve Winners Bitch
Legacyk She Said Yes

Senior Puppy Bitch Class
1st Awb Morgans Mandy

Open Bitch Class
1st Legacyk She Said Yes


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Chakkapan Chantarasmee

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Santiago de Himmelstein

Best Of Opposite Sex
Grayvalley My Heart Will Go On



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Grayvalley My Heart Will Go On

Open Bitch Class
1st Grayvalley My Heart Will Go On


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Chakkapan Chantarasmee

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GCh Rosebrook's Tuscan Sun

Best Of Opposite Sex
Ch Castlegar Callibreeze Clara

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Fargoridge Hot Stuff

Best Puppy In Breed
GCh Rosebrook's Tuscan Sun


Winners Dog: (1-3-1-1)
Winstead's If A Tree Falls

Open Dog Class
1st Winstead's If A Tree Falls


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Fargoridge Hot Stuff

Reserve Winners Bitch
Winstead's Climbing The Walls

Junior Puppy Bitch Class
1st Winstead's Climbing The Walls

Senior Puppy Bitch Class
1st Fargoridge Calendar Girl

Open Bitch Class
1st Fargoridge Hot Stuff


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Chakkapan Chantarasmee

Best Of Breed: 6 pts (0-4-2-1)
Ch Hawks Nest Piper Archer

Best Of Opposite Sex
GCh Roaneden's Water Lily

Best Puppy In Breed
Hawks Nest First Class Flight To Redaero

Select Dog
Ch Dunfield's Show Me The Money Beekauz



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Chakkapan Chantarasmee

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Silkroads Unique Blend Kavi

Best Of Opposite Sex
Ashleysown Casa's Ebony Eyes

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Beach Haven's Black Hawk

Best Puppy In Breed
Ashleysown Casa's Ebony Eyes


Winners Dog: (1-3-1-0)
Beach Haven's Black Hawk

Open Dog Class
1st Beach Haven's Black Hawk


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Ashleysown Casa's Ebony Eyes

Reserve Winners Bitch
Brickett's Miss Informed At Wynridge

12-18 Month Bitch Class
1st Brickett's Miss Informed At Wynridge

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ashleysown Casa's Ebony Eyes

Open Bitch Class
1st Silkroad's Totally Hair Barbie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Chakkapan Chantarasmee

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rivermist Broxden Magnuttic


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rivermist Broxden Magnuttic

Open Dog Class
1st Rivermist Broxden Magnuttic



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Chakkapan Chantarasmee

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Trojh's The English Butler

Best Puppy In Breed
Trojh's The English Butler


Winners Dog: (1-0-0-0)
Trojh's The English Butler

Senior Puppy Dog Class
1st Trojh's The English Butler



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Chakkapan Chantarasmee

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Nautica's Ob La Di Ob La Da

Best Of Opposite Sex
Nautica's If The Shoe Fits @ Arietta

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Nautica's Ob La Di Ob La Da


Winners Dog: (1-1-0-0)
Nautica's Ob La Di Ob La Da

Open Dog Class
1st Nautica's Ob La Di Ob La Da


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Nautica's If The Shoe Fits @ Arietta

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Nautica's If The Shoe Fits @ Arietta


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Chakkapan Chantarasmee

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Ole Nielsen Top Dog
Points
Group 1st   GCh Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy   Borzoi   14
Group 2nd   
Ch Osiris Legally Blonde
  Pharaoh Hound   13
Group 3rd   
Grandgables Ms So Girlylicious
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   12
Group 4th   
Melody's Good To The Last Drop
  Beagle   11
BPIG   
Ch Chetcote Wrapped N Chocolate ML
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Melody's Good To The Last Drop

Best Of Opposite Sex
Telford's In Good Company

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Melody's Good To The Last Drop

Best Puppy In Breed
Telford's In Good Company


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Telford's In Good Company

Reserve Winners Bitch
Till's Balancing Act

Junior Puppy Bitch Class
1st Telford's In Good Company

Open Bitch Class
1st Till's Balancing Act
2nd Breica Lil Miss Baby


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Chetcote Wrapped N Chocolate ML

Best Puppy In Breed
Ch Chetcote Wrapped N Chocolate ML


Winners Dog: (1-0-1-0)
Daclier's Sir Lancelot

Senior Puppy Dog Class
1st Daclier's Sir Lancelot



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Grandgables Ms So Girlylicious



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Grandgables Ms So Girlylicious

Open Bitch Class
1st Grandgables Ms So Girlylicious


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Hunu Man In Th' Mirror MW




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Glenn Eyrie Sylverwolf Santana Onyx

Best Puppy In Breed
Glenn Eyrie Sylverwolf Santana Onyx



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Glenn Eyrie Sylverwolf Santana Onyx

Senior Puppy Bitch Class
1st Glenn Eyrie Sylverwolf Santana Onyx


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Osiris Legally Blonde




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Tamlyn's The Rifleman


Winners Dog: (2-0-0-0)
Tamlyn's The Rifleman

Reserve Winners Dog
Kopera's Redgee Or Not

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Kopera's Redgee Or Not

Open Dog Class
1st Tamlyn's The Rifleman



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Surrey Hill's Windcheater Of Mariner

Best Of Opposite Sex
GCh Shetara's She Smiled Sweetly




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   41
Group 2nd   
GCh Triumf Sibiri Magnat
  Akita   39
Group 3rd   
GCh Medvezhya Staya Indiana Jones
  Black Russian Terrier   38
Group 4th   Ch Peppermill Encore Presentation   Schnauzer (Standard)   33
BPIG    Mi-Ti's Piece Of The Puzzle   Doberman Pinscher   N/A
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Triumf Sibiri Magnat




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Palemoonskyblue's Beauty Queen From A Movie Scene

Best Puppy In Breed
Bearhug's NorthernSong



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Shelaskan's Light Of The Night

Reserve Winners Bitch
Bearhug's NorthernSong

Senior Puppy Bitch Class
1st Bearhug's NorthernSong

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shelaskan's Light Of The Night


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sendache's Predicting Trouble At Alpenbliss




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Medvezhya Staya Indiana Jones

Best Of Opposite Sex
Kalinka Emmanuel For Midnightsolo

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Hannoveria Top Gun


Winners Dog: (1-3-1-0)
Hannoveria Top Gun

12-18 Month Dog Class
1st Hannoveria Top Gun


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Kalinka Emmanuel For Midnightsolo

Reserve Winners Bitch
Midnightsolo Fire N Ice

Canadian Bred Bitch Class
1st Midnightsolo Dream Maker

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Midnightsolo Fire N Ice

Open Bitch Class
1st Kalinka Emmanuel For Midnightsolo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 7 pts (1-2-3-2)
GCh CinniBon's She's The One

Best Of Opposite Sex
GCh Ravencrest Cinnrhee Power Play

Best Of Winners: (1-2-3-2)
Genome's Ficticious Flirt

Best Puppy In Breed
Barquentine Splice The Main Brace

Select Dog
Ch Cinbar's Rising From The Ashes

Select Bitch
Ch Pantheon N Cinnrhee Nox Domina


Winners Dog: (1-2-3-2)
Barquentine Anchors Aweigh

Senior Puppy Dog Class
1st Barquentine Anchors Aweigh


Winners Bitch: (1-2-3-2)
Genome's Ficticious Flirt

Reserve Winners Bitch
Barquentine Splice The Main Brace

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Barquentine Splice The Main Brace

Open Bitch Class
1st Genome's Ficticious Flirt


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Rockwoods Rhythm N Rock

Best Of Opposite Sex
Skyfall Money Penny Oyo Bull

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Skyfall Money Penny Oyo Bull

Best Puppy In Breed
Rockwood's Wonderwall


Winners Dog: (1-1-1-0)
Rockwood's Wonderwall

Junior Puppy Dog Class
1st Rockwood's Wonderwall


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Skyfall Money Penny Oyo Bull

Open Bitch Class
1st Skyfall Money Penny Oyo Bull


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 6 pts (2-3-2-0)
GCh Liberator's Desperado

Best Of Opposite Sex
Mi-Ti's Piece Of The Puzzle

Best Of Winners: (2-3-2-0)
Mi-Ti's Piece Of The Puzzle

Best Puppy In Breed
Mi-Ti's Piece Of The Puzzle

Select Dog
GCh Cresswell's Medicine Man


Winners Dog: (2-3-2-0)
Redstone's Lazarus V Aludra

Reserve Winners Dog
Tira Vento Chivas Regal

12-18 Month Dog Class
1st Redstone's Lazarus V Aludra

Open Dog Class
1st Tira Vento Chivas Regal


Winners Bitch: (2-3-2-0)
Mi-Ti's Piece Of The Puzzle

Reserve Winners Bitch
Mi-Cher's Kin Deep Blue Scuba

Junior Puppy Bitch Class
1st Cresswell's Cherokee Rose

Senior Puppy Bitch Class
1st Mi-Ti's Piece Of The Puzzle

12-18 Month Bitch Class
1st Mi-Cher's Kin Deep Blue Scuba


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Nikolodeon's Shamrock Shenanigans

Best Of Opposite Sex
Zlato'a Beautiful Soul

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Nikolodeon's Shamrock Shenanigans


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Zlato'a Beautiful Soul

Open Bitch Class
1st Zlato'a Beautiful Soul


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Glenire Expresso Ditto

Best Of Opposite Sex
Shanlimore Cidwm Glenire

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Glenire Expresso Ditto


Winners Dog: (1-1-0-0)
Shanlimore Cidwm Glenire

Open Dog Class
1st Shanlimore Cidwm Glenire


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Glenire Expresso Ditto

Canadian Bred Bitch Class
1st Glenire Expresso Ditto


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tsavo's I'll Stand By You


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tsavo's I'll Stand By You

Open Dog Class
1st Tsavo's I'll Stand By You



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso

Best Of Opposite Sex
Pure Karma Del Gran Oso Negro



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Pure Karma Del Gran Oso Negro

12-18 Month Bitch Class
1st Pure Karma Del Gran Oso Negro


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Aviators Nobreza @ Macduff

Select Bitch
Ch Bigbay Little Black Dress



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Bigbay Maggie Mae Macfarlane

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bigbay Maggie Mae Macfarlane


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Vanderbilt's Tell Me No Lies

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Tell Me No Lies


Winners Dog: (1-0-0-0)
Vanderbilt's Tell Me No Lies

Senior Puppy Dog Class
1st Vanderbilt's Tell Me No Lies



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Peppermill Encore Presentation

Best Puppy In Breed
Shiraz Legacy Of Wisdom



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Shiraz Legacy Of Wisdom

Reserve Winners Bitch
Shiraz Last Temptation

Senior Puppy Bitch Class
1st Shiraz Last Temptation

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shiraz Legacy Of Wisdom


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Raymond Yurick Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   16
Group 2nd   
GCh Glahms Golden Aelwen
  Dandie Dinmont Terrier   15
Group 3rd   GCh Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   14
Group 4th   
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
  Sealyham Terrier   13
BPIG   
Evalill Avicii Wakemeupahndeggoense
  Schnauzer (Miniature)   N/A
Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Lochawe's Downtown Murphy Brown



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Equinox Bountiful Betony



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Equinox Bountiful Betony

Reserve Winners Bitch
Equinox Timeless Tansy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Equinox Timeless Tansy

Open Bitch Class
1st Equinox Bountiful Betony
2nd Equinox N Jazz Ceilidh


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Glahms Golden Aelwen




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Gleann Flashmob Stiubhard


Winners Dog: (1-0-0-0)
Gleann Flashmob Stiubhard

Open Dog Class
1st Gleann Flashmob Stiubhard



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Evalill Avicii Wakemeupahndeggoense

Best Of Opposite Sex
Ahndeggoense's Have Mercy

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Evalill Avicii Wakemeupahndeggoense

Best Puppy In Breed
Evalill Avicii Wakemeupahndeggoense


Winners Dog: (1-1-0-0)
Evalill Avicii Wakemeupahndeggoense

Junior Puppy Dog Class
1st Evalill Avicii Wakemeupahndeggoense


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ahndeggoense's Have Mercy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ahndeggoense's Have Mercy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 4 pts (0-1-2-2)
GCh Blayloch Lil Razclin' Scalawag

Best Of Opposite Sex
Banchory Battle Born

Select Dog
GCh Filisite Brash You Are Not Alone

Select Bitch
Ch Glenroslin's Glenallachie



Winners Bitch: (0-1-2-2)
Banchory Battle Born

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Banchory Battle Born


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lackyle Bairille Dubailt




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Skyehigh's One Pound Sterling




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Ole Nielsen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Oldhavana's Phoenix At Sandant
  Havanese   34
Group 2nd   
Ch Pekehuis Shazam
  Pekingese   23
Group 3rd   
Ch Jimary's Dance'n In The Dark
  Pug   20
Group 4th   
GCh Cantex BlueJays' Top Dog
  Italian Greyhound   16
BPIG   
Midsummer AllAbout The Journey
  Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 7 pts (5-1-1-1)
GCh Cavacharms Meddling Murphy

Best Of Opposite Sex
Midsummers Perfect Storm

Best Of Winners: (5-1-1-1)
Midsummer AllAbout The Journey

Best Puppy In Breed
Midsummer AllAbout The Journey


Winners Dog: (5-1-1-1)
Midsummer AllAbout The Journey

Reserve Winners Dog
Rowantree Never Give Up

Junior Puppy Dog Class
1st Midsummer AllAbout The Journey

Senior Puppy Dog Class
1st Midsummers Tom Thumb

12-18 Month Dog Class
1st Rowantree Never Give Up

Canadian Bred Dog Class
1st Cempas New Dancer At Delle Rose

Open Dog Class
1st Syrenia's Thor Tales Of Asgard


Winners Bitch: (5-1-1-1)
Midsummers Perfect Storm

Junior Puppy Bitch Class
1st Midsummers Perfect Storm


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 10 pts (3-2-4-2)
GCh Oldhavana's Phoenix At Sandant

Best Of Opposite Sex
GCh That's Pullin' At Your Heart Strings

Best Of Winners: (3-2-4-2)
That's An American Revolution For Mendota

Best Puppy In Breed
XR Commander In Chief

Select Dog
GCh Hashki Just Go With It

Select Bitch
Ch Olhavana's Summer Spirit


Winners Dog: (3-2-4-2)
That's An American Revolution For Mendota

Reserve Winners Dog
XR Commander In Chief

Senior Puppy Dog Class
1st That's Pullin' Your Leg At Mendota

12-18 Month Dog Class
1st That's An American Revolution For Mendota

Bred By Exhibitor Dog Class
1st XR Commander In Chief


Winners Bitch: (3-2-4-2)
Playlist My Own True Love Of Reverie

Reserve Winners Bitch
That's Love Knows No Boarders

12-18 Month Bitch Class
1st That's Love Knows No Boarders

Open Bitch Class
1st Playlist My Own True Love Of Reverie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Cantex BlueJays' Top Dog

Best Of Opposite Sex
GCh Rythm's Front Runner




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Keltic Back N Black

Best Of Opposite Sex
Keltic Fantastic Start

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Patapin Talk Of The Town

Best Puppy In Breed
Patapin Talk Of The Town


Winners Dog: (1-1-1-0)
Patapin Talk Of The Town

Open Dog Class
1st Patapin Talk Of The Town


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Keltic Fantastic Start

Open Bitch Class
1st Keltic Fantastic Start


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Pekehuis Shazam

Best Of Opposite Sex
Ch Lon-Du Ven Mar Hello Mary Lou

Best Puppy In Breed
Taylin The Gladiator


Winners Dog: (1-0-1-1)
Taylin The Gladiator

Junior Puppy Dog Class
1st Taylin The Gladiator



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GCh Jimary's Dance'n In The Dark

Best Of Opposite Sex
Ch Jimary's Mr Smuckers

Best Puppy In Breed
Jimary's Walkin An Chewin Gum


Winners Dog: (2-0-1-1)
Jimary's Walkin An Chewin Gum

Reserve Winners Dog
Jimary's Chewbacca

Senior Puppy Dog Class
1st Jimary's Walkin An Chewin Gum

12-18 Month Dog Class
1st Jimary's Chewbacca



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Annevan Maybellene

Best Puppy In Breed
Annevan Maybellene



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Annevan Maybellene

Junior Puppy Bitch Class
1st Annevan Maybellene


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Rigair Blossom Lily

Best Puppy In Breed
Rigair Blossom Lily



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Rigair Blossom Lily

Reserve Winners Bitch
Terrifical Bedrock Beauty

Junior Puppy Bitch Class
1st Terrifical Bedrock Beauty
2nd Terrifical Good Goddess

Senior Puppy Bitch Class
1st Rigair Blossom Lily


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Raymond Yurick Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Benjiro Etsuko Destini Gift
  Shiba Inu   21
Group 2nd   
Ch Horizon's Wildest Dream
  Dalmatian   20
Group 3rd   
Ch Mazinblue Offer U Cant Refuse
  Poodle (Standard)   17
Group 4th   
Ch Nifty's Big Maple
  French Bulldog   13
BPIG   
Ch Mazinblue Offer U Cant Refuse
  Poodle (Standard)   N/A
Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bulldacious Nonnies Shutter Up

Best Of Opposite Sex
Bulldacious Leeridges Best Man

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bulldacious Nonnies Shutter Up

Best Puppy In Breed
Bulldacious Nonnies Shutter Up


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bulldacious Leeridges Best Man

Senior Puppy Dog Class
1st Bulldacious Leeridges Best Man


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bulldacious Nonnies Shutter Up

Senior Puppy Bitch Class
1st Bulldacious Nonnies Shutter Up


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rio's Sherlock Bones




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Horizon's Wildest Dream

Best Of Opposite Sex
Bigcreek Doc's Voodoo Child

Best Puppy In Breed
Bigcreek Doc's Voodoo Child

Select Dog
GCh Rockstar's Haphazard



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Bigcreek Doc's Voodoo Child

Senior Puppy Bitch Class
1st Bigcreek Doc's Voodoo Child


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 5 pts (1-1-2-2)
GCh Nifty's Big Maple

Best Of Opposite Sex
GCh Troubadour's Kevin The Handsome One

Best Of Winners: (1-1-2-2)
Eastonite Zaman

Best Puppy In Breed
GCh Nifty's Big Maple

Select Dog
Ch Aristocratescu Baltazar

Select Bitch
Ch Aristocratescu Born Beauty


Winners Dog: (1-1-2-2)
Eastonite Zaman

Open Dog Class
1st Eastonite Zaman


Winners Bitch: (1-1-2-2)
Nifty's Get Smart

Junior Puppy Bitch Class
1st Nifty's Get Smart


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Superlative's God Of Luv

Best Of Opposite Sex
Invictus Royal Ruby

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Superlative's God Of Luv

Select Bitch
Ch Shantli Roz Gay-Heyli


Winners Dog: (2-1-0-1)
Superlative's God Of Luv

Reserve Winners Dog
Invictus Odessey

12-18 Month Dog Class
1st Superlative's God Of Luv

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Invictus Odessey


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Invictus Royal Ruby

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Invictus Royal Ruby


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cedarhills-Shamrock Beer For My Horses At Purrkees




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Mazinblue Offer U Cant Refuse

Best Of Opposite Sex
Beaucaniche A Star Is Born

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Seransil's Grandillusion N Time

Best Puppy In Breed
Ch Mazinblue Offer U Cant Refuse

Select Dog
Ch Brienwoods Italian Prince


Winners Dog: (1-1-2-0)
Seransil's Grandillusion N Time

12-18 Month Dog Class
1st Seransil's Grandillusion N Time


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Beaucaniche A Star Is Born

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Beaucaniche A Star Is Born


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Benjiro Etsuko Destini Gift




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Ole Nielsen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Moonshadow Mind Games
  Puli   22
Group 2nd   
GCh Cherpa's High Dollar Client
  German Shepherd Dog   21
Group 3rd    Wyndlair Classique Envision   Collie (Rough)   20
Group 4th    Byeyo's Gator McCluskey   Australian Cattle Dog   19
BPIG    Byeyo's Gator McCluskey   Australian Cattle Dog   N/A
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Byeyo's Gator McCluskey

Best Of Opposite Sex
GCh Byeyo's Gonna Get Me Sum

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Byeyo's Gator McCluskey

Best Puppy In Breed
Byeyo's Gator McCluskey


Winners Dog: (2-1-0-1)
Byeyo's Gator McCluskey

Reserve Winners Dog
Byeyo's Holy Smoke

Junior Puppy Dog Class
1st Byeyo's Gator McCluskey
2nd Byeyo's Holy Smoke


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Byeyo's Hot Stuff

Junior Puppy Bitch Class
1st Byeyo's Hot Stuff


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Runway Watters Was Born To Fly

Best Of Opposite Sex
Limelite's Pop Queen

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Limelite's Pop Queen

Best Puppy In Breed
Ch Runway Watters Was Born To Fly


Winners Dog: (1-3-1-0)
Coralane You Had Me At Tig

Canadian Bred Dog Class
1st Coralane You Had Me At Tig


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Limelite's Pop Queen

Reserve Winners Bitch
Beachbum's Sea And Sky

Senior Puppy Bitch Class
1st Limelite's Pop Queen
2nd Beachbum's Sea And Sky

Canadian Bred Bitch Class
1st Callibreeze In The Know


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Unique's Build Me A Dynasty



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Unique's Build Me A Dynasty

12-18 Month Bitch Class
1st Unique's Build Me A Dynasty


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Bellaclan I Have A Dream

Best Of Opposite Sex
Bellaclan Royal Tartan

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Bellaclan I Have A Dream

Best Puppy In Breed
Bellaclan I Have A Dream


Winners Dog: (1-2-0-0)
Bellaclan Royal Tartan

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bellaclan Royal Tartan


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Bellaclan I Have A Dream

Reserve Winners Bitch
Bellaclan Royal Heiress Of Shepstone

Junior Puppy Bitch Class
1st Bellaclan I Have A Dream

Open Bitch Class
1st Bellaclan Royal Heiress Of Shepstone


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wyndlair Classique Envision



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wyndlair Classique Envision

Open Bitch Class
1st Wyndlair Classique Envision


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cadent's Careless Whispers

Best Of Opposite Sex
Cadent's Top Barebow Archer

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cadent's Careless Whispers


Winners Dog: (1-1-0-0)
Cadent's Top Barebow Archer

12-18 Month Dog Class
1st Cadent's Top Barebow Archer


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cadent's Careless Whispers

12-18 Month Bitch Class
1st Cadent's Careless Whispers


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cherpa's High Dollar Client




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Moonshadow Mind Games




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Grandgables A Touching Moment

Best Puppy In Breed
Grandgables A Touching Moment



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Grandgables A Touching Moment

Reserve Winners Bitch
Grandgables Trulee Can B Magic

Junior Puppy Bitch Class
1st Grandgables A Touching Moment

Senior Puppy Bitch Class
1st Grandgables Trulee Can B Magic
2nd Anamchara Fascinator

Open Bitch Class
1st Karalash Imagine That


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Honeyfox Just Another Joe

Best Puppy In Breed
Raglansdream Rolex Magic Coach


Winners Dog: (1-0-0-0)
Honeyfox Just Another Joe

Open Dog Class
1st Honeyfox Just Another Joe



Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By